G/uma/7


Divný  titulek, což?  No, pokud  jste  byli  na  vojně, žádný  rébus. Tenhle termín byl nedílnou  součástí slovníku  každého  záklaďáka, který  jím označoval  většinou  těžce  degenerativního  a bigotního  vojcla  z povolání. Nešlo odolat  téhle  vzpomínce a  rovnou si ji  půjčit do nadpisu  dnešního  článku,  kde hodlám pojednat  summit  sedmi  západních zemí.  Ještě  před  pár  roky  bych byl, v  souladu se všemi ostatními,  nenapsal  západních, ale  nejrozvinutějších, či ekonomicky  nejsilnějších či dokonce nejmocnějších Dnes  už to ale  neplatí,  není to pravda. Možná  tak ještě  ta  rozvinutost,  ale  nikoli  ekonomicky  nejsilnějších  a už  vůbec  ne   nejmocnějších.

To, co je  doposud  spojovalo,  bylo – řekněme  – společné  vnímání světa  a jeho problémů. Předchozí  větu  musím  ještě  doplnit poznámkou,  že to vůbec  neznamenalo SPRÁVNÉ  vnímání  světa a ani  v nejmenším snad ŘEŠENÍ jeho problémů a  v žádném pádu PATŘIČNÉ  napravení věcí, které po nápravě  úpěnlivě  volají. Kdyby  ano, nebyl by  svět  po třech dekádách od  pádu železné opony v tak tristním stavu,  v  jakém  nyní  je. Přes  řadu  opakovaných  summitů  G7/8 nebo  G20.

Jenže to poslední  setkání papalášů  našeho světa  /ano vážení, ať se vám to líbí  nebo ne,  jde  o NÁŠ svět/ už  je  dokonce v takovém chaosu, že  nejsou schopni  vnímat  okolí a  vzniklou realitu  společnýma  očima. Už  ani vnímat! Natož  s  tím něco společně a  ku  zdaru,  jak zpívají   Kecal  s  Jeníkem, v našem národním klenotu, učinit!

Už  to,  s  čím jednotliví šéfové  oněch  7 zemí  přijížděli na  setkání  do Kanady  jako s  hlavní prioritou, kterou  je  z  jejich hlediska  třeba projenat, popisuje  totální  zmatení a  nesoulad mezi nimi.  Čerpám z  materiálu,  který  je k nalezení  na  serveru  ČT a  dovolím si přetisknout  jejich  prioritní  témata tak, jak tam jsou  zachycena:

Japonský premiér Šinzó Abe bude chtít pravděpodobně probrat rostoucí vliv Číny, jaderný program Severní Koreje a bezpečnostní situaci v Jihočínském moři.

Nový italský premiér Giuseppe Conte bude své kolegy přesvědčovat, aby řešili situaci s migranty, kteří připlouvají do Středozemí ze severní Afriky. Britská premiérka Theresa Mayová bude zřejmě kvůli aféře s otravou dvojitého agenta Skripala vyžadovat solidaritu v pokračování sankcí vůči Rusku.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo nepodporuje opětovné přidružení Ruska ke skupině G7 (Rusko bylo vyloučeno po anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014). Merkelová dodala, že na summitu chce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řešit spor o americká cla a přístup k Íránu.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý uvedl, že na summitu bude mít s Trumpem „užitečnou“ a „upřímnou“ výměnu názorů k otázkám, u nichž oba mají nebo i nemají shodný názor.

Rozumím  japonskému premierovi a  kdybych měl  možnost  mluvit  do programu  jednání , jeho  tři  body  by  rozhodně  v  jeho agendě  byly.  Stejně tak  chápu šéfa  italské  vlády.  Migrace  je  jedním ze  stěžejních  světových problémů a  v  jeho zemi zejména. Ovšem  hokynářsku Mayovou  netrápí nic  jiného než  solidarita  a  udržení protiruských postojů v  kauze  Skripal?  Jiné  zásadní starosti  její zemi  netrápí? Zejména  ne tehdy,  kdy  německá  vláda musela  sdělit  Bndestagu,  že  z Downing  Street  10 nepřišly  dosud  ŽÁDNÉ  důkazy, které  by  dění kolem Skripalových spojovaly  s Ruskem? Šťastná to žena! No a  Merkelová?  Tak  ta opět osvědčila,  že  dokáže  mít  najednou  více tváří  než  římský  bůh  Janus. A  to bez ohledu na  to,  jestli  mu přičítáme  jen  dvě  nebo radši rovnou  čtyři.  Takže  chce současně  trestat  Rusko / a nepustit  ho například  znovu mezi  vyvolenou  sedmičku/, ale  současně s  ním mít  dobré  vztahy kvůli  řešení těch  světových konfliktů,  kde i  slepý  vidí, že  bez Moskvy  se  zvládnout   nedají, hodlá zatlačovat  Irán, ale  rozhodně  prý je proti  Trumpovu vypovězení  dohody  s Teheránem, má  pochopení  pro migranty a bude podporovat  jejich přijetí a začleňování, ale  současně hodlá  střežit  hranice  a  dělá  dohodu s  Tureckem, aby  konalo špinavou práci za ní  a další státy  EU  a zadržovalo běžence  na svém území, je proti  ochranářským omezením ve  volném obchodu a proti  Trumpovým  clům, ale  současně  .. no tu obchodní  válku  USA  -EU  pojednám speciálním  článkem.  Protože  český  mainstream je, jako v poslední  době  téměř  pořád, na  štíru  s  fakty a  sterilita  jeho informací  je  sotva  uvěřitelná a pochopitelná. Takže  to  udělám sám, někdy v nejbližší době.

Ale  zpět  k Merkelové, když  už  je  řeč  o Janusovi.  Ten byl často používán jako symbol změny a přeměny, jako například přeměna minulosti v budoucnost, přechod z jednoho stavu do druhého, přeměna dětství v dospělost.  Je tu  někdo, kdo  si  myslí, že  tentýž  popisek sedí na paní  Angelu, když  už  tolik  různých obličejíků?

Odpovím si  sám – sotva. Při  vší  své proměnlivosti  je  německá  kancléřka  stále  stejná, neměnná.  Není schopna  s problémy pohnout,  s  výjimkou těch, které se tak nějak  mimovolně  vyřeší  sami. Projel  jsem si,  jen tak ze  zvědavosti, závěry  z  posledních  dvou jednání  G7.

Summit skupiny G7   z roku 2016, který se konal  v japonské Ise-Šimě, odsoudil všechny formy protekcionismu ve světovém obchodě. Těmi jsou například dovozní cla, která mají za cíl ochránit domácí výrobce před levnějšími dovozy.

A ten loňský  v italské Taomině? Byl, kromě  jiného, popsán takto:

Skupina G7 se rovněž zabývala migrací a toto téma zdůraznila i v závěrečném komuniké. Jeho text podle německé kancléřky ukazuje, „že uprchlíci mají stejná práva jako všichni ostatní a že musíme samozřejmě chránit naše hranice“.

Vyslovila nicméně politování, že tomuto tématu vrcholná schůzka nevěnovala tolik prostoru, kolik by si přála hostitelská Itálie.

Takže už  v  roce  2016, ještě  za Obamy,  se bubnovalo do  boje proti  obchodnímu protekcionismu, protože  hrozilo nebezpečí, že  by  Trump mohl  vyhrát  volby a  nijak se, stejně jako dnes, netajil tím, že  chce za každou cenu  vrátit  pracovní místa  do Spojených  států. A  loni chtěla  Itálie, navíc  jako  pořadatelský stát  přednostně  řešit  migrační  agendu.  Chtěla,  ale  kancléřka  lituje, že  na  to nebylo dost  času!!!

Co se na  té nutné  pracovní  agendě  sedmi světových apoštolů změnilo?  Co tedy  vyřešili?  Jen  jim přibyl Irán, Korea,  plasty  ve světových oceánech, terorismus a  pár  dalších  „drobností“.

Nedělám si iluze, že  nyní  v Kanadě  byla  situace  jiná.  Samozřejmě,  cla  ta  pálila  těch  zbylých šest  vedle  Trumpa.  O těch  se mluvilo asi  hodně,  ale  nezdá se,  že  s nějakým  výsledkem. Ale  prý budou  jednat  dál.

No  vlastně  – i s tím jednáním  dál  máme  už  od  Taominy  ilustrativní  zkušenost.  Komentátoři tehdy  a konto tohoto bodu  napsali, že  po horké diskusi se velmoci shodly na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu.

Jediné  co  jsou  schopni  držet  dlouhodobě, je  postoj  vůči  Rusku. Jakkoli  tohle  lze  sotva chápat  jako jeden  z fatálních problémů lidstva na planetě  v  současné  době.  Na  italském summitu  slepili  na poslední  chvíli   prohlášení, kde  lze nalézt  následující  konstatování:

a také se domluvily, že jsou připraveny zavést další sankce vůči Rusku kvůli Ukrajině. Učiní tak, pokud Moskva nebude plnit dohody z Minsku.

Kanada  nebyla předem spojována  s  žádnými očekáváními. Ani nemohla.  Já  osobně  avšak  vidím  jeden  filigránský, ale  důležitý  posun,  pokud  bych  bral  Rusko  za  globální průšvih  typu  klimatické změny, světové obchodní  války  nebo  migrace,  jako že  neberu.

Trump, k němuž se přidal  šéf  italské vlády  Conte,  by  rádi Putina  opět přivedl  do  téhle  stolní společnosti. Volím označení   „stolní společnost“  záměrně! Pokud  vám tento termín není znám, popis  naleznete  zde.  A  myslím, že  na to G7  sedí perfektně.   Rozdíl je  jen v  tom,  že  si  jejich  členové nemysleli, že  řídí  vesmír  a  přilehlé končiny, chtěli se jen dobře najíst, napít  a pobavit. Ale  abych neutíkal od  té  filigránské  změny  v postoji  k  Rusku. Německo,  Francie, Kanada a přirozeně  Tusk s  Junckerem,co by    hosté, nikoli jako účastníci,  byli proti. O  zavádění  nových  sankcí  ale už nebyla  řeč.  Opět  to svedli na Ukrajinu,  kdy prý Moskva  neplní  Minské protokoly.

Nelenil  jsem a ty protokoly  vyhledal a znovu přečetl První  dohoda  z Minsku  byla  překonána  druhou,  ale  je to velmi zajímavé  čtení,zejména  v  kontextu téhle  G7!!!  Po pár  větách je  jasné,  kdo plní a neplní  to, co bylo  dvakrát ujednáno v  Minsku! Ale minimálně se nehrozí  eskalacemi  sankčních opatření,  už  chtějí jen udržet  status  quo.. Který  byl  přijat pod,  neváhám napsat – brutálním  nátlakem  Obamy  a  jeho administrativy, jak kdysi  bezelstně  přiznal jeho viceprezident  Joe  Biden. A  kdyby  se  dnes Putin objevil u  jednacího stolu,  jak  by  jeho ostrakizaci asi tak  vyhlašovači  sankcí  vysvětlili doma??? Vypadali by  jak  nesvéprávní, takže  sankce musí  udržet  stůj co stůj!

Jen  bych pro úplnost  dodal že Moskva stala členem G7 v roce 1997. Po dočasném pozastavení členství po okupaci Krymu se Kreml sám loni rozhodl definitivně skupinu opustit. Na dotazy, zda by Moskva přijala nabídku vrátit se, reagovala zatím ruská diplomacie vždy vyhýbavě.Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci na prohlášení amerického prezidenta řekl, že „Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek),“ než je skupina G7…..

To uvádím pro  úplnost. Když to Mayové, Merkelové, a Tuskovi tak moc  leží  na srdci.

A  ještě se  dovolím zeptat , jaký asi tak má dnes  význam jakékoli  „světové“  jednání bez  účasti Číny?

Když   už  jsme se  dostali z Kanady  až  k Číně….  Ohledně  jednání  G7  v Quebecu jsme „informováni“. Je  toho plný mediální éter.  Ovšem  o  kvalitě  této informovanosti  lze mít oprávněné pochybnosti. Ale budiž.  Jenže  zkuste  někde  v  českých/slovenských sdělovadlech  zachytit  informaci o  tom,  že  ve  stejném termínu  jako G7  jednali  šéfové  vlád  zemí  tzv. Šanghajské organizace v  čínském  měst  Qingdao!!!

Jde  o organizaci,v které  se  spojili původně Rusko, Čína, Kazachstan, Kyrgizstan, Uzbekistan, Tadžikistan a  následně  do ní  vstoupily, s  plným  členstvím  Indie a  Pakistan.  Pozorovatelský  status  mají  Irán, Bělorusko,  Mongolsko,  Afghanistan, Turecko.  Může  být, že  nad  tímhle  ekonomicko politickým seskupením někdo ohrne  nos. Nadutých hlupáků  se vždycky  najde dost a  dost. Pro jistotu  si dovolím dodat,  že  zatímco G7 zastupuje  něco kolem  700  milionů  obyvatel  planety a  3 členy  atomového klubu,  Šanghajská  organizace pak  4  atomové  mocnosti a  3 miliardy obyvatel.   A nebude to  trvat  kdo ví jak dlouho,  než  než  se  dosáhne  i  přibližné  parity  podílu na světovém  HDP.

Z  našich  informačních  kanálů  nemáte  šanci se  o jednání  Šanghajské organizace cokoli  dozvědět, včetně  takové triviality, že  se vůbec  sešla!!

Mainstream zcela  jasně  přešel  na  dříve  nepřijatelnou praktiku-  ignorance  toho, co  se mu  z nějakého důvodu, nehodí  do  krámu. Jako by  to neexistovalo. Nereferoval o  reakci malajsijského  ministra  dopravy  na poslední  oznámení  holandských vyšetřovatelů ohledně  tragedie  letu  MH  17, že neexistují  důkazy  spojující  Moskvu se sestřelem  malajsijského Boeingu, zamlčel  informaci  německé  vlády  pro  kontrolní výbor  Bundestagu,  že  Británie  nedodala  sebemenší důkaz o ruské  vině  v kauze  Skripal,   Takže  nikoho  nemůže  zaskočit  hluboké ticho ohledně  summitu v  Qingdao.Trapné, řekl bych.

Ale  vrátíme  se  do  Kanady. Konec  konců  pro Českou/Slovenskou republiku  je  tohle  jednání  v  každém ohledu  důležitější  než  paralelní schůzka  rusko-čínského sdružení. Což míním naprosto  vážně.  Už mi rozumíte?  Program  letošní G7 , který by byl  býval sestaven podle v  úvodu   popsaných priorit  jednotlivých  šéfů  sedmi  účastnických  zemí,  nešlo  naplnit  ani v teoretické  rovině.

Určitě  ostrouhal Japonec s Italem. Itálie  je  za outsidera  a  čím dále  to vypadá,  že  bude se svým problémem  ponechána  sama  sobě.  Migranti  z těch  7 pálí  doopravdy  jen  ji a  zbylé tři evropské  účastníky. Ty ale jen tehdy, pokud  by se  ta  masa  běženců,  co  dosud  sedí  na  Apeninském poloostrově,  dala  do pohybu směrem na  sever. Zámořští  hráčů  jsou v  klidu  v každém případě.

Tokio  také svou   agendu nenastolilo, ale  v podstatě mu to může  být  jedno. Protože  Koreu  i rozpínání  Číny, což  jsou  světové  maléry  mimořádné  důležitosti,   jestli někdo  zvládne, bude to drsný  Donald  a nikdo jiný.  Ve  stylu  Drsného Harryho.

O  Británii  a  její  umanutosti  Moskvou  nemá  smysl mluvit.  Tu  asi nejvíc  trápí  nyní Iránská  smlouva.  Přiznávám, že  mi unikalo dlouho proč. Až  mi  koncem  minulého týdne  poslal jeden z kosířů serii  linků na  britské zdroje o  masivních  investicích  Shellu  v  Iránu,  které přirozeně  nechce  odtroubit a  vyinkasovat miliardové ztráty. Na německých  zdrojích  jsem  nalezl informaci,  že  by  ta  ztráta  pro Shell mohla  dosáhnout  až  3 miliard  dolarů  a  že  na jeho  stáhnutí  z  iránského gigantického ropného pole  Jadawaran, je  celá nedočkavá  čínská  státní ropná  společnost.

Při tom  je  transparentně  zřejmé,  že  stanoviska  vůči  Trumpem  vypovězené  iránské  smlouvě  se   v Kanadě ani mikroskopicky nesblížila. To vše  ve  stínu nedávného podpisu nové obchodní  obchodní dohody  mezi  Pekingem a Teheránem, která  deklaruje, že  do roku 2026 se obě  země  postarají o to, aby  se jejich vzájemný  obchod  zdesateronásobil a  dosáhl  astronomické hodnoty  500 miliard  dolarů!

Prominte  mi tuhle další odbočku na summit  v Qingdao, který  je pod  rozlišovací schopnost  českého intervjůka, počínajíc  těmi z ČTK!

Hrnu se zpět  na to, co  probíhalo  na  G7.  Hlavním  tématem  tak  zůstala  cla  na ocel  a hliník. původně  k  sobotnímu poledni, proskočily  zprávy,  že tam prý  došlo k drobnému posunu.   Večer  pak  dokonce, že  proti původnímu očekávání  bylo  všemi  účastníky podepsáno  i společné komuniké. Sice sestavené  jen  z obecných  frází, ale přeci jen obecné, aby  lid obecný  získal dojem, že  všechno je  jak má  být,  problémy  jsou pod  kontrolou a  že  šéfové zase všechno .zvládli… Jenže  v  neděli  ráno už, jak  jistě  víte,  bylo všechno jinak. Dovolím si  citovat  z materiálu ČTK

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu obrátil vzhůru nohama Trump. Ten na své tiskové konferenci partnery kritizoval a prohlásil, že Spojené státy byly ostatními desítky let jen využívány. „Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat,“ řekl prezident.

Což  je  hodnoceno  jako bezprecedentní  krach, protože  není vytvořeno oficiální zdání jednoty. Společné  komuniké  chybí POPRVÉ  v  historii  tohoto jednacího formátu

Místo  komuniké  a zlé  jazyky  tvrdí, že  jako komuniké,  oblétla  svět  následující  fotografie,  kterou  pořídil německý  vládní  fotograf:

Žádný  další komentář  není třeba. Zejména  když  vezmeme  v potaz, že  Trump  chtěl  odletět  ze  summitu tak jako  tak  předčasně, kvůli nadcházejícímu  jednání s Kimem  a svůj odjezd  ještě  uspíšil.

Jestliže  jste  nyní  dospěli  k  názoru,  že  G7 je  jen mnoho povyku pro nic, jste na omylu.  Přeci jenom  důležité  dohody  klaply.  Prý  z toho vzešla  dohoda proti vměšování zahraničních subjektů do demokratických voleb a  věnování miliardy a tří set milionů dolarů na vzdělávání dívek v rozvojových zemích.

Guma 7! Už mi rozumíte, i když  jste  třeba nebyli na  vojně? Pro  náš  svět  mizerná  zpráva!Důkaz naší  impotence, neschopnosti, nekooperativnosti. Jsem  zvědav,  kdy  někdo vyrazí  s tím, že  tu  quebeckou kakofonii  našich lídrů  zavinil Putin a  jde o  další důkaz  jeho hybridní  války!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.