Singapur


Zcela  výjimečně  u nás  včera  dopoledne  běžela  televize. Abych se co  nejvíce  dozvědět  o  jednání  Trump -Kim.  ČT  dávala  speciál, který začínal už  v 5 ráno. To není moje  hodina.  Pro mne  svět  začíná  znovu  až kolem sedmé.

Ve  studiu  byl Kubal a  kolem něj  se střídali různí  koreanisté, sociologové,  politologové a  podobní. Všichni  vařili z  vody. Hodnotily  se stisky  rukou, řeči  těla, oblečení a  kolem dokola  se  mlátila  pořád  stejná  sláma

  •   co asi dojednali ?
  •  vzdá  se Kim  atomové  zbraně?
  • dá se Kimovi  věřit, že  když  něco podepíše, tak to dodrží?

Nemělo  to  skoro žádné  racio.  Protože  šlo jen o  osobní názory  respondentů,  kteří   bud  věštili z  křišťálové koule  nebo  vyslovovali  svoje nikoli názory, ale  spíše politické přesvědčení – podle  toho  jak  velkou míru  sympatií či nesympatií  chovají k americkému prezidentovi a  především  jak  velkou  míru  hysterie  jsou  schopni vyprodukovat, jakmile  slyší jméno  Kim. Tím  míním  reakce  na otázky  č. 2 a č.3.

Jediná  fundamentální  fakta  skrývala  první a nejpodstatnější otázka. Tam by  zřejmě  bylo  možné se opřít  o  fakta,  jenže  slavnostně podepsaný  závěrečný  dokument  mi, bohužel, není  doslovně  znám  ještě  ani teď, když  píši tento text.

Normálně  by  to  byl  velký  handicap a  do  článku bych se v takovém případě vůbec nepouštěl, dokud  bych si  tu  závěrečnou deklaraci  nemohl  přečíst  na  vlastní  oči,  jenže  od  asi  10,15  vysílala  ČT  24    Trumpovu  tiskovku /bohužel není  dostupná v  archivu  ČT!!!/, která trvala  90 minut. A  tu jsem  viděl  celou. Mám tedy  primární  zdroj  stejný, jako většin a těch, co se komentováním  politiky  pro sdělovací prostředky  živí a  lepší než  mívám  v  těchto případech obvykle  – tedy  informace z první  ruky,  včetně  mimiky  referujícího, jeho  gest, barvy  hlasu, atd. Což  podstatně  dotváří  dojem.

Pokud mám  Trumpovi  věřit,  bylo dohodnuto, že:

-Korejský poloostrov  bude denuklearizován

-bude to dlouhodobý, postupný proces, určitě  delší  než  jedna  dekáda /Trump  tvrdil, že  někteří odborníci  mu  říkali, že  přiměřená  doba  je  asi 50 let,  ale on že  to vidí v podstatně kratším  horizontu…

-severní Korea  dostane  bezpečnostní  záruky, USA nebudou usilovat o změnu režimu

-USA  zastaví  velká  společná  cvičení s Jižní  Koreou, ale nestáhne /zatím/ své jednotky  z jihu

-pokrok  v  nukleárním odzbrojování,  resp. jednotlivé  kroky  budou  přísně  monitorovány  a ověřovány  mezinárodní/americkou inspekcí

-do doby, než  bude dosaženo  nezvratného pokroku jaderného odzbrojení Pchjong jangu, zůstanou plně  v platnosti sankce

Nad  rámec  dohody  bylo  konstatováno, že

-Severní Korea  vydá  Američanům  ostatky  asi   6 000  jejich  vojáků,  které  jsou  z  korejské  války  zatím  na  Severu

-Severní Korea  uzavře/zničí  svůj testovací  polygon  raketových motorů jako důkaz  dobré  vůle

-Trump by  rád  vyvedl  americké  vojáky  z posádek  v Korei zpět do USA

-nastal  čas  přestat  hrát  válečné  hry

Je  to  hodně  nebo  málo? Dá se věřit  tomu, že  nikoli Kim, ale  obě strany  dodrží  dohodnuté  a  že  v průběhu tohohle  denuklerizačního běhu na  zatraceně  dlouhou trať  nezmění  stanovisko? Záměrně  píši – nikoli Kim, ale obě strany.

Protože  třeba  takový  Írán v úterý na dálku varoval severokorejského vůdce Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. S odkazem na sdělení mluvčího íránské vlády o tom informovala agentura Fars….

A podobně  reagovaly  USA ohledně  KLDR  už  v minulosti. Náš  svět  to  ovšem má v pozici –  dá se věřit  Kimovi???

Takže  zůstanu i  této otázky. Přiznávám, že  nevím.

Žádná  jiná  odpověď  by  nebyla poctivá. Jen  tendenční.  Diktátorovi, navíc  komunistickému,  se přece nedá  věřit!!!, poučují mne  ti  věčně  správní. Já za  sebe  dodávám,že  to poučování nepotřebuji.  Diktátor a   navíc  orientální,  nepožívá  apriori  žádnou moji důvěru.

Ale  stejně  mi tohle přijde zvláštní.  Nixon  před  asi 40 roky  uvěřil  Maovi a  tak se  nastartovala  éra  moderní  Číny  a  vztahů s  ní.  Helmut Schmidt s  Egonem   Baarem uvěřili Brežněvovi a  nastala  éra  sbližování.  Reagan  uvěřil Gorbymu a  padla  železná opona. Dá se tedy  věřit  Kimovi?  Odpovím stále  stejně  – nevím!  Co ale  vím naprosto jistě  je,  že  momentálně  jiné  řešení  neexistuje.

Zkusím tu odpověď pojednat jinak-  nepřímo. A položit  jinou otázku -proč  si KLDR a Kimové,  za  cenu  tak nesmírných  obětí, pořídili atomový  a raketový  arzenál?

Podle  mne z  jediného  důvodu – aby  přežili oni a jejich mocenská  dynastie  i jejich politický  systém!

A přidám  otázku  další – co  budou  DÁL s  tímhle  arzenálem  dělat?  K  čemu jim, kromě  odstrašení asi tak bude nadále dobrý?

Moje odpověď  /doznávám, že  v daném případě je  to dle  hesla:  přání otcem myšlenky/ je – k ničemu!

Stačí se podívat na  mapu –  KLDR  má  jen  tři  přímé sousedy Čínu, Rusko, Jižní Koreu…. Atomová zbraň , kromě  zajištění  vlastní  nedotknutelnosti,  už může  sloužit  jen k vydírání sousedů  a ničemu jinému. Pokud tedy nejste  islámský  nebo jiný  fanatik,  který  chce  vyhladit  nevěřící v  jeho ideologii.  A  to Kim  nynější  ani ti dřívější,  nebyli a nejsou. A  vydírání  Číny, Ruska a jižního souseda, kde  jsou  Američané????? To  jako  někdo může  myslet  vážně,  že  by  to zprubnul?

Kim, respektive jeho  děda a zejména  otec  nepochybně podváděli. To je  bez diskuze. Jenže  oni tehdy  potřebovali  získat  bombu a  její  nosiče! Aby  se  stali nedotknutelnými a nehrozilo  jim zničení a  ostatní je brali  vážně.  Což  je  jiná  kvalita. Dnes  to na  Severu mají a nutně  musí  řešit  jiné  otázky – zejména  tu základní –  jak  v totální   ekonomické izolaci  dál přežívat?

Takže  když  tohle  všechno vezmu v potaz a přidám k tomu,  že  Kim vidí,  jaký  naprosto bezprecedentní  hospodářský rozkvět  zažila  Čína, korejský jih,  jak podobnou  cestu, ale nikoli tak  spektakulárně  nastoupil  Vietnam,  jak.. jak..  jak.. a jak  jeho zemi ujíždí tenhle  vlak a  naopak je pod  stále  větším  tlakem, má podle mne  minimálně  nyní dost důvodů dohodu přijmout a  dodržet.  Zejména tehdy, jestli sankční tlak  nebude  prolomen. O což  se nepochybně  mnozí budou, v  zájmu  svých parciálních  výhod  budou  snažit. Určitě  Čína.

Druhou nutnou, nikoli postačující  podmínkou  je,  aby  podepsanou  dohodu  ctil  Washington.  Nemám  zde na mysli  Donalda Trumpa.  Troufnu si ale  tvrdit,  že  k  jeho image  ostrého chlapa  patří  to,  že  ctí  závazky  které  přijal. On sám přijal. Korejská  dohoda  bude  / ještě  není,  je jen jakási deklarace/   jeho dítětem. Takže  když  jej  partner  nepodvede,  nemyslím si, že  by  on  sám porušil své slovo.  Zejména  když  by  se jednalo  o  bezprecedentní  úspěch. Kvůli němu   bude  Kima  hodně  tlačit, protože  potřebuje  nějaký  hmatatelný  posun  nejpozději do příštích  prezidentských  voleb.  V každém případě měl Trump   naprostou pravdu, když tvrdil,  že  podobné  bylo možno  vyjednat  daleko lépe  a  snáze  dřív, za jeho  předchůdců  – před  5-ti, 15-ti, 25-ti roky…

Ale  budou  tu  jiní  – budoucí  američtí  prezidenti  a jejich  politické okolí a poradenský servis. A  tihle  všichni to mohou náhle  vidět  jinak. Ono to ostatně  platí  i pro lidi kolem  Trumpa.  Vůbec  by  neškodilo,  kdyby  Trump  „srovnal“  Rudyho Giulianiho i  Johna  Boltona. Ten první pár  dní před  setkáním s Kimem  pustil  do světa  věty  o tom,  že  Kim přilezl po čtyřech a  prosil o uskutečnění  singapurské  schůzky a že  to je přesně  ta  pozice, kde je třeba jej  mít , ten  druhý pak, že  nejlepším řešením  záležitostí s KLDR  by bylo dosažení  libyjské  varianty!!! No a moc  se nevyznamenal ani ministr zahraničí Pompeo, který  už v Singapuru prohlásil, že  USA  neberou  nic kromě  Kimova jaderného a raketového odzbrojení.   Podobné  veřejně pronesené řeči  bych označil jako hloupé, drzé provokace.  A  teď  si představte  nějakého dalšího amerického prezidenta, přetékajícího  ambicemi a štvaného těmi věčně  správnými,  který  se  chce hodně  a hodně  zviditelnit. Třeba  proto, že  má  zrovna  malér  s  nějakou další  Monikou Lewinskou nebo  mu  například  zase těžce propadá ekonomika, jako se to stalo kolem roku  2000 a potřebuje odvést od  toho pozornost! 

Ne, nemaluji čerta  na  zeď a   nebojím se Mikuláše  v létě! Kdybyste  viděli  a slyšeli   tu Trumpovu  tiskovou konferenci, asi by  vám  došlo, k čemu mířím.  Podstatnou část  dotazů  tvořila  tato kategorie:

Jak jste  mohl jednat s  tyranem svého lidu, který  dal popravit svého bratra  roztrhat  psy  svého strýce?

Jak  si můžete  třást  rukou s  diktátorem a  nazývat jej talentovaným  vůdcem a přitom  znectít  spojence?

Odvoláte  sankce, když  KLDR  bude i nadále porušovat  lidská  práva?

Takových a podobných dotazů  byla  většina.

A  přirozeně  rezonují  jak v americkém, tak světovém  tisku.  A  nejen  tam.  Ve  stejném duchu  jsou  i reakce českých  bývalých/současných politikářů:

Marek Ženíšek.

„Tisková konference, na které se nic konkrétního neřeklo. Nevím, možná se mýlím a budu rád, když bude výsledek jiný, ale když se podá ruka diktátorovi, který doma vraždí svoje vlastní lidi a ohrožuje celý svět, tak to nedopadne dobře

Luděk Niedermayer.

„Skvělý vztah, nesmírně úspěšný summit a nečestný slaboch… Takže skvělý vztah americký president navázal s diktátorem „Kimem“, který ze Severní Koreji ohrožuje svět,“

„Ten otylý severokorejský psychopat patří především před mezinárodní tribunál. Obdivuji Trumpa, ale pozvání do Bílého domu je už moc. Stačil by Disneyland,“ myslí si expremiér Mirek Topolánek.

Daniel Kroupa:

Prezident Trump mluví, jakoby zachránil mír pro naše časy. Bojím se mít z toho radost.

Ivan Pilip:

„Kdyby byl D. Trump americkým prezidentem na konci 80. let, máme tu ještě dnes komunistický režim. A sovětští vůdci by byli „chytří vyjednavači“ a „talentovaní vůdci“, kteří se „snaží dělat věci správně“,“

Je  pro mne  těžké  uvěřit,  že  tihle lidé  určovali  a  určují  současnou  českou politiku.  Jenže  u nich je  to  jedno,  na  globální  problémy  a  jejich  řešení  mají  stejný  vliv  jako já. Tedy žádný. Naštěstí!

Jenže  stejné, ba  horší to je  a  bude  v USA.  Ti  američtí intervjůci na  tiskové konferenci to předvedli  dokonale! Prostě  podle nich  nejspíš  Trump

1-neměl  s Kimem vůbec  jednat

2- když  už  jednal, neměl si s  ním  třást  rukou

3- když  už jednal a potřásal , nemělo to mít intenzitu a  vřelost jako se  spojenci

4- když  už  to tu intenzitu  mělo,  pak jej neměl  zvát  do Bílého domu

Nemám  pro tuhle  sortu  lidí v konkrétní situaci  jiné  pojmenování než namyšlení hlupáci a    kazišuci /dámy  prominou/!

Mohl by  mi  někdo  říci, jak se  asi  problém  Kimova  atomového a raketového  arzenálu, který je  dle  Trumpových  slov  – ohromný  řešit?  Co se mělo dělat  jiného, než  udělal  současný prezident?   Byli  tihle, najednou nejmoudřejší,  spokojenější před  vánoci, když  si oba  prezidenti  vyhrožovali atomovým zničením a poměřovali  svoje  červená tlačítka a nadávali si  do senilů  a  rakeťáčků?   Pokud  ano,  vřele  bych jim doporučil,  aby  si  vyhledali, co se dálo na  Guamu v půli  loňského srpna, když  tam omylem bylo ohlášeno, že  na  ostrov  útočí  korejské rakety!!!

Zkrátka, za  drtivou  většinou  těchto dotazů  není  jiný  smysl, než  Trumpa  a jeho  iniciativu  shodit a znevěrohodnit.

Všech těhle  věrozvěstů  se opět  ptám – jak  chcete  situaci  řešit jinak, než  to  činí Donald  Trump?  Co  máte  lepšího?  Chcete  snad  na Kimland  zaútočit  a poslat  tam  mariňáky? Ve stylu  Arnolda  Schwarzenegerra,  Ramba nebi Chucka  Norrise?  To by bylo  co???

Jenže  i tady  odpověděl  chirurgicky přesně  americký prezident –  Soul je  28-ti milionová  metropole.  Pár  kilometrů od  hranic.  V případě války  by  se mrtví počítali na miliony! Tohle  sedí přesně.  A říká  to člověk, který je nám  soustavně  představován  jako nafoukaný  sebestředný, hloupý a  arogantní  klaun, co umí jen  twítovat!!!!

A  budu  pokračovat – co  jste  vy , tak moudří, vědoucí  a nejchytřejší  dokázali se  Severní Koreou  vyjednat  před  Trumpem?  Jak  to,  že  ti,  dřívější prezidenti,  kteří  by  nic  z  toho, co  vy  vyčítáte  Trumpovi, určitě  neučinili,  vůbec  nějaký  korejský problém  dovolili,  aby  nazrál do dnešního rozměru???!!!!

Může  být, že  jsem hloupý, že nemám dost  fantazie,  že  nerozumím  politice a už  vůbec  ne  té velmocenské a světové, ale  za sebe  říkám,  že  jiný modus, než ten, který  zvolil  šéf  Bílého domu,  neexistuje! Ne jestliže  nemá  vypuknout  atomová  válka,  byť omezeného rozsahu. To  ovšem jen tehdy, pokud  by  do dění nezasáhla  Čína!!! Pak by  z  toho byl konflikt  celeosvětový!  A já  si jsem jistý,  že  ano!  Nemyslím, že  by  nechala  zničit  Severní Koreu,  že  by  chtěla  atomové popeliště  na  svých hranicích  nebo  aby  Jih pohltil Sever a  vítězné  americké jednotky  stály  na  jejích hranicích. Tohle  mi  to totiž vyšlo jako důvod, když  jsem  hloubal  nad  tím, proč  Čína souhlasila  s  umrtvujícím utažením  sankční  smyčky  kolem  Kimova krku! Že  chtěla  předejít  možnému  násilnému  řešení a  porážce  KLDR. Ať  už v konvenční  nebo  atomové  válce.

Ale  tím jsem pořád  ještě  neodpověděl na případný  dotaz, proč  mám za  velkou neznámou, jestli  takhle  třeba nějaká  další  americká prezidentská  administrativa,  z  ryze  malicherné potřeby  uhrát  momentálně nějaké vnitropolitické body  v budoucnu  nepoloží  Trumpovu  smlouvu.

Málem  mne kleplo,  když  na tiskovce  padl  dotaz  jakéhosi  významného intervjůka – pane prezidente, budete  rušit  sankce, když  Kim  i nadále nebude respektovat  lidská práva????

Tohle  není  otázka obyčejného kazišuka! Tohle  je dokonalý a dokonaný podraz, vypočítavého mazaného poťouchlíka!!!

Ten,  kdo jí  pokládal i ti, co  na ní  budou  nyní  věčně a  do omrzení  exhibovat, pochopitelně  vědí, co  je hlavním problémem o  nějž  šlo  -NUKLEÁRNÍ a  RAKETOVÉ  ODZBROJENÍ  KLDR,  s tím, že  to bude  flagrantní precedens  pro  všechny  další  země, které  by  zatoužily po  jaderném vyzbrojení.  Aby  věděly  předem, co je  čeká a nemine a  jak s nimi bude nakládáno!!!

Za  sebe  říkám, že  to  je  naprosté správné a potřebné  řešení. Kdyby  to prošlo Kimovi,  tak to zítra  zkusí  další a další –  Saudi, Turecko, Irán, Brazilie, Argentina,  Chile, Indonesie, Egypt jen tak namátkou.  Chce  tohle někdo riskovat?

A do toho přijde  někdo a začne  vázat  uvolnění  sankcí  nikoli na pokrok  v tom, jak  se Kim bude vzdávat  postupně  dohodnutých  částí  své  raketové a  atomové  výzbroje, ale na  to,  jak  nějaký gender strejda nebo gender teta  v  amerických  novinách  nebo  na CNN  bude hodnotit  lidská práva  v Severní Korei???

Nedělám si sebemenší iluze, co je  Kimův  režim zač a určitě  i nejhorší  padesátá léta  u nás  byla, ve s rovnání  s  tím, co  se  v Kimlandu  děje  dnes, doslova  a do písmene  procházkou v cukrárně.  Jenže hlavním nebezpečím pro svět  není  dnes  to, že  by Kim rozšířil svůj koncentrák na nějakou  další  zemi, ale  to,  že  by mohl použít, z jakéhokoli důvodu  svůj  arzenál hromadného ničení!!! Tohle  nebezpečí chce nějak zlikvidovat,  těmi věčně  správnými  nenáviděný,  Donald  Trump!!!  A  oni  splnění  jeho  části  dealu s Kimem podmiňují  lidskoprávní  agendou!!!

Takové  vidění je   sice ode mne  možná barbarské a  v každém případě sobecké, to přiznávám, ale  na  druhou stranu  , na rozdíl  od  onoho tazatele  nebo tazatelky,  je  férové a  v  žádném případě pokrytecké!!!!

Mohl bych se  zeptat , kde byla  co psal  onen  dotyčný nebo dotyčná, když  se válčilo v  Biafře,  když  se v milionech  vraždili  Hutové a Tutsiové  ve  Rwandě, co udělal/udělala  proti neslýchanému teroru  Rudých  Khmérů.  Nepochybně  by s e mi  dostalo  jen  trapných  výmluv,  možná  s poukazem, že  je  to dávno a  ještě  si  hrál/hrála  na pískovišti.  V každém případě tehdejší  Západ  jen mlčel a  přihlížel. Myslím  ten oficiální politický  i  ten  zpravodajský  mainstreamový. Ale  budiž,  čo bolo, to bolo!  Zaměřme  se na současnost!

Co  dokázali  ClintonBushObamové a všichni  ti současní, vševědoucí a moralizující  psáči  a  intervjůci ohledně  zlepšení lidských  práv  v  Saudské  Arábii  nebo v  Číně?

Také podmínili  jakýkoli pokrok  ve  vztazích  k těmto zemím/  a dalším podobným/ nějakou  zásadní změnou  v lidskoprávní  agendě, aby  se pohnula  tak, jak  ji vidíme  my????? Ani náhodou!!!  Ale  tady  je  už  dopředu  Trum  svazován,  aby  nemohl naplnit  svou  část  dohody.  A  každému  jeho nástrupci  je  dán  do ruky  univerzální klacek, aby dohodu  v budoucnu  buď  nemusel plnit  nebo mohl vypovědět. Ačkoli  Trump  se evidentně  Kimovi  zavázal  a také  řekl, že  garantuje  Severní Korei  plnou bezpečnost  a  suverenitu.  Což  si ve své jednoduché  češtině překládám  jako – vy  se vzdáte  atomu a  raket  a my  se vám nebudeme  plést  do vašich vnitřních  záležitostí a dělejte  si u vás , co uznáte  za  vhodné!

Je  to hodně nebo  málo? Na to  nechť  si  každý  učiní  názor  sám. Za  sebe  říkám – jestli  Trump uspěje  a Kima  odzbrojí a  dá tak varovný příklad  jiným, co  se jim   ruce  jen jen  třesou na  atomový knoflík a jeho vlastnictví, pak  je  to velký  čin.

Jenže  jsme na  startu.  Jen na  startu.  A mně nezbývá  než  souhlasit s názorem  náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, jenž  úterní ujednání ze Singapuru oceňuje, nicméně upozorňuje, že „ďábel se skrývá v detailu”.

A já  bych  ještě  dodal, že  také  ve  zlé vůli  kazišuků a  notorických poťouchlíků.

A že  přibývají po houfech. Například  jakási vědma  Karásková  na  ČT  24 to všechno značila jen za  PR,  jiný  podobný, jehož jméno mi uniklo, zase vyjevil, že  Trumpovi jde jen  o  reklamu před  podzimními volbami do kongresu, atd.atd.

Nevěřím tomu.  Jestliže  výsledek  velmi  pochválili  jihokorejský prezident a  japonský premier,  pak mám tendenci  více  věřit jim než nějaké Karáskové.  Nebo  Topolánkovi,  když  označuje  Kima  za  opilce a sám se kdysi   chlubil tím, že  chlastal první ligu… Naštěstí  ani i Karásková, ani Topol do toho nebudou mít  možnost  jakkoli zasahovat.

Dodatek – text podepsané deklarace

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.