Fanda si to nedá vzít


O  fotbálku to dneska  nebude, ačkoli je nemyslitelné,  abych nenapsal  článek  z  zahájení  mistrovství světa.

Kdybychom  žili v  normální době mezi normálními lidmi a  normálními politiky a nikoli  politikáři, měl  bych to snadné.  vystřihl bych  snadno textík,  jehož  hlavním mottem by  bylo, že  se na  následující  4  týdny  těším  jak  malé dítě  do cukrárny.

K tomu  bych přidal  pár  svých postřehů  a  vyčtených pikošek /jak  říká  Borísek/ o  plejerech, na  které se obzvlášť  těším,  možná i trochu zalomil rukama,  nad  tím, že  český  nároďák se  účasti  nepřiblížil ani na  dohled  velkým hvězdářským dalekohledem. Takovýhle  článek bych  měl za  chvilku a  psal bych jej  rád. A  dopředu  bych byl připraven, že  mi přijdou  zase maily  typu  – vlku,  vždyť  už  to dávno není  fotbal,  jen  jedna  velká  komerčně  oblbobovací  show  globálních  firem a  ti  tví  čutálisti  jen  nesmyslně  placené  placené primadony,  kteří nejsou  užiteční  ani  jako trubci,  to si to neuvědomuješ?

Uvědomuji.  A  co jako?  Oni v tom nejsou sami.  Jestlipak  těm,  kteří  vadí ti  nagelovaní frajírci, kteří většinově opravdu  neumí  nic jiného než  kopat  do kulatého  nesmyslu, jsou  stejně  kritičtí  ke  zpěvákům, hudebníkům, hercům a podobným? Zejména pokud  by  se  opravdové  špičky  z těch  oborů  sjeli na  měsíc  na  stejné místo  a jela  jedna  jejich  show  nebo představení za  druhým? Dívali by se, či nikoli?  Bylo by  to stejné.  Alespoň pro mne. Takže  tímhle  si rozhodně  radost zkazit  nedám. Jenže  to bych musel psát  ten  sloupek o fotbálku.  A ten  dneska, jak předesláno  – nenapíši.

Protože ten fotbalový  míč, na  který se tak těším,  narazil.  Do hradby lidského, opravuji  se  – politikářské blbství.

Už  nějaký  čas, kdy  se mančafty  do  země konání teprve  sjížděly,  se na mne  hrne  Míra  Karas  z ČT a  vykládá  cosi  o rasismu ruských  fotbalových  fans,  jindy zase o tom,  jak v  Rusku nic  neklape, Vostal z Londýna  zase  se zjevným požitkem informuje,  že  se neúčastní žádný  člen  britské královské  rodiny,  jako kdyby  to mělo snad znamenat, že  kdyby  v  hledišti  byl William nebo Harry, tak  by ten  fotbal byl ještě  o dvě  třídy  lepší…

Ale  hlavně- na mnoha a mnoha  internetových  serverech, především  na  těch,  kde  je normálně  slovo  fotbal  ne-li sprosté, tak určitě  nespolečenské   slovo, čtu,  jak  z toho mistrovství  světa   bude úžasně propagandisticky  profitovat  Putin a jeho  Rusko a jak je  to špatně,  že je  to pomálu  ohrožení  existence planety.

A  všechno korunuje  informace, že  fotbalisté Íránu řeší krátce před začátkem mistrovství světa v Rusku nečekaný problém. Společnost Nike totiž kvůli sankcím za vývoj jaderných zbraní odmítla týmu dodat kopačky.

Uznejte,  že  takovéhle  uplatnění  sankcí  nemá chybu!  Jsem  ten poslední, kdo by  věřil cokoli teheránským ajatolláhům,  ale  nedodat  kopačky, protože  jsou na Irán  sankce?!  Ještě  se  zeměkoule  točí  nebo  už  jsem  zase v  dobách, kdy to neplatilo?

Ne, nedá se psát  sloupek o  tom, že  se těším  na přímé  srovnání  Ronalda  s  Messim, aby  se konečně  už jednou rozseklo, kdo  z těch  dvou  mágů  fotbalového míče  je ten největší nebo  čekat, že  se objeví  náhle  další  oslnivá  megastar zeleného trávníku.

Tohle  je  teď  vedlejší. Fascinují mne houfy  nájemných  brků  a  mikrofonů,  kteří  se mně  a  podobným  pokoušejí  zkazit  náš  největší  svátek,  který  my  máme  jednou  za  čtyři  roky. Za  dlouhé  čtyři  roky!  Zatímco  oni  tu  svou  tupou propagandu jedou  každý  den.

Třeba  se dožiji  dalšího  fotbalového mistrovství  v Kataru, za  čtyři  roky.  Jsem  zvědav,  jestli  budou  také za  každou cenu  hledat  vady na  tamním režimu,  bít se za lidská práva a rovnoprávnost žen, atd. atd.   Neměl by  to pro ně  být žádný problém. Ale  troufnu si už nyní odhadnout, co ne/budou  říkat.

Kdyby  to svěřili  takovému  Jakubu  Jandovi,  myslím, že  by  v  Česku  uplatnil  návrh, který se objevil v  ukrajinském parlamentu  – totiž  úplný  zákaz TV přenosů  ze  šampionátu. Protože  to  je z Ruska.  Naštěstí  do toho nemá  co  mluvit. Přesněji – naštěstí pro něj. Protože  kdyby  ano a  nějak prosadil  svou,  nejspíš  by  ho  fotbalový  národ  zlynčoval.  Janda  by  se ovšem možná nechal  zlynčovat  rád,  nepochybně je  jeho snem  obětovat se  za správnou věc  do hrdel a statků.  Jo, to by byl  gól! Zatím totiž vzbuzuje  dojem, že  je ochoten  jít  až do hrdel a  statků  nás  ostatních.

No  nic.  Proč  bych se měl  zabývat  Jandou,  když  mi začínají fotbalové  hody? Protože  se mi  bohužel Karasové, Jandové  a  vůbec tihle věční  hejkalové  neustále  vnucují  na  monitor, televizní obrazovku  nebo  stránky  novin, co  chci  číst. A  snaží se mi můj  velký  svátek dopředu  otrávit a  znechutit.

Marně. I  tihle  namyšlení  věrozvěstvé  těch jediných správných hodnot  by  měli  vědět,  že  fanda je  fanda. A ten fotbalový  zejména! Svůj svátek si prostě  vzít nenechá. Toho  fakt  zajímá  zejména  to, jestli je  lepší  Messi  nebo Ronaldo. A  také  jestli pořád  platí  tzv. pravidlo Garyho Linekera, že

 „Fotbal je v podstatě jednoduchá hra – 22 hráčů se 90 minut honí za míčem a nakonec stejně vždy vyhrají Němci.“

Když  už  jsme  u těch  Němců   – já  si myslím, že  už  neplatí.  Protože  podívejte  se, kdo za ně  nastupuje!!! Němců,  jak si je  každý  z nás  představuje,  je  tam  už nějaký  čas  výrazně  méně.  Zbytek  má   s  tím echtovním němectvím pramálo společného!

Jen tak mimochodem, když  už  jsme  se dotkli  německého národáku, nezaznamenal  jsem, že  by  ti, co  mi  otravují  fotbálek,  nějak komunikovali aférku,  ke  které  došlo před  pár  týdny  v Londýně, když  tam byl  na  návštěvě turecký prezident  Erdogan.

Dvě německé fotbalové superhvězdy  tureckého původu  Mesut Özil a Ilkay Gündogan  svůj dres předali prezidentovi Turecka.Gündogan na ten svůj vlastní ještě rukou připsal: „Mému ctěnému prezidentovi – s úctou.“

Okamžitě  se  strhla obrovská  lavina  kritiky počínajíc  úřadem  kancléřky  přes  poslance  a zejména poslankyně  Bundestagu, fotbalový  svaz, televize,  velké noviny, až k lokálním plátkům.  Erdogan prostě  není v Germanii  zrovna  populární  postava.  Hoši  dostali co proto.

Nicméně záložník Manchesteru City a německé reprezentace schůzku  Ilkay Gündogan s Erdoganem obhajuje:.„Měli jsme se snad zachovat nezdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče?“ tázal se.

Měl na  to on   a  Özil právo nebo  ne? Kdo tohle  rozsoudí?

Špatná otázka –  snadná  odpověď  – rozsoudí to  každý.  Správně  bylo  zeptat se  – kdo tohle  SPRAVEDLIVĚ  rozsoudí? Klíčové slovo je  -SPRAVEDLIVĚ!

Špatně by  se  ta  spravedlnost  hledala!

Z německého hlediska má mít německý občan povinnost a    vztah   pouze  k vlastní zemi!  To chápu a podepisuji. Ale  je  německý Turek  druhé  generace německým OBČANEM?  Když prošel  německým vzdělávacím systémem, umí  perfektně  řeč, zná  reálie, včetně kulturních a sociálních a  příjmově  patří  k  1%  nejlépe  vydělávajících?  Je  německým OBČANEM  v prám  smyslu  toho slova?

Pokud  není  plně,  pak  je  nejspíš  něco  špatně. Hodně  špatně a  měli by  si to uvědomit  zejména  ti, co v Germánii  tak lpí na  politkorektnosti a  věčně  mávají  berličkou liberální demokracie – vždy, když se jim  nelíbí  nějaký  názor.

Protože  ono  na  té  kopáčově  otázce  „Měli jsme se snad zachovat nezdvořile k prezidentovi země, odkud pocházejí naši rodiče?“  hodně je! Smím nebo nesmím sympatizovat a  to hodně  s jinou zemí?  Zejména, když  mám také její pas, což  je  případ  obou  zmíněných  hráčů…

Minimálně  už  to dvojobčanství hodně  signalizuje. Zatraceně  hodně!   Ale  bylo by  přece na výsost politicky  nekorektní  poukazovat, že  primárně  generuje  neloajalitu  k našim, tedy  evropským hodnotám!!! Když jsme je přece  úspěšně  začlenili a integrovali!   Jenže    to by narazilo na  vytváření tzv. předsudků, porušovalo by to  harmonii  v  různorodé, multientické  a  multikulturní společnosti, mohlo by  to být vykládáno  antiislámsky a kdo ví jak  jinak!  Zkrátka  začarovaný  kruh,  kde jedna pravda popírá  druhou- Hlava XXII pur!

A  to nemluvím o tom, že  prezident  Erdogan  byl v  mládí  sám velmi dobrým  hráčem,  hrál poloprofesionálně  za  Kasimpasu plných 11 let a  dokonce  dostal  během té doby lano  od  Fenerbahce, což pro neznalé  je  asi tolik,  jako  kdyby  hrál za  Duklu nebo Bohemku a přišla  nabídka  ze  Sparty. Chápu proto, že  imponuje  oběma   ehm – německým  reprezentantům.  Já mám také  velké sympatie k papeži Františkovi,  který v  mládí také kopal, ale  pak toho musel, ze  zdravotních  důvodů  nechat. A  církevní zdroje  říkají, že  – cituji:  že byl dobrý taktik a dovedl vystihnout okamžik, kdy přejít do útoku.

Když  skončil  s aktivní  hrou  přešel na  fandovství.  A hrdě  konstatuji,  že  vyznává, stejně  jako já červenou a  modrou, tedy  viktoriánskou. Ta  jeho  argentinská  Viktorka  se jmenuje  San Lorenzo /no jo  no,  v  té Argentině  v tom  maj  gaučové  holt zmatek!!!/. Církevní  zdroje  o tom přinášejí  pěknou, leč  smutnou historku:

Po otci Mariovi zdědil vášeň pro San Lorenzo nejmenší a nejvýraznější ze tří hlavních fotbalových klubů v Buenos Aires, který v roce 1907 založil salesiánský misionář otec Lorenzo Massa. Když se klub v roce 1915 dostal do první ligy, zajistil mu P. Massa stadion známý jako stadion U Starého plynoměru. Otec Mario a jeho synové tam nikdy nevynechali jediný zápas. Velký rok klubu přišel, když bylo Jorgemu deset let. Tehdy legendární René „Vejce“ Pontoni vyzdvihl San Lorenzo do doposud netušených výšin. „Nikdy jsem nevynechal jediný zápas vítězného týmu z šestačtyřicátého roku s velkým Pontonim,“ řekl později Bergoglio o klubu.

Nedlouho poté, co Jorge započal se svou jezuitskou přípravou v prosinci 1961, zemřel jeho otec Mario na infarkt přímo na stadionu při sledování zápasu. Bylo mu pouhých jednapadesát let.

A  není  to tak, že  to  bylo anno  dazumal.  Papež  platí  klubové příspěvky  pořád, i když  drží  úřad pontifika!  No není to borec?!

Fotbalová  část  mého  já  na  tom  gestu obou německotureckých  fotbalistů  nevidí nic  divného a  rozumí mu.  Jednak  vztahu  k  zemi rodičů a také  respekt  k  člověku,  který  uměl  náramně  jejich  řemeslo, ale  dotáhl  to mezi světovou  elitu  v politice. A pokud, z nějakého důvodu, nemají problém  s politikou tureckého prezidenta, tak  jako asi většina  tureckých  voličů, což  se myslím  za pár  dní znovu ve  volbách potvrdí,  proč  by měli  skrývat  svůj  názor, jestliže  seznali  argumentaci proti  Erdoganovi  lehkou? Mají právo na  svůj  názor a  jeho  veřejné prezentování nebo  nikoli?

Jenže  mám v  sobě  ještě  díl  a ten  je  větší  než  ten fotbalový – sebestředně  ho  nazvu politicko racionální.  A  tady  rozumím, těm, kteří obě  kopací hvězdy  kritizují.  Ano, rozumím  té kritice.  Ale  nechápu, proč  končí  u těch  dvou  skvěle placených  chlápků.  Já  myslím,  že  by měla  pokračovat   a  každopádně vyústit  do otázky  – co  jsme  MY  udělali  špatně,  že  nevidí/nectí/ nerespektují   NAŠE evropské hodnoty???

Zajímalo  by mne  co by  navrhovali Míra Karas, Jakub  Janda   a  spol.  Co by  se  s oběma  hráči asi tak mělo  stát! Kde se  u nich vloudila  chybička?  To bych  si opravdu rád  přečetl nebo poslechl!

Jenže  tohle  je nezajímá,  oni prostě  vlkovi  chtějí zkazit  mistrovství  světa ve  fotbálku!

Jsou  na  to dost  hloupí,  aby  to zkoušeli.  Nechápou,  že fotbalovému fandovi jsou  jejich plky  v tomto  čase úplně  ukradené! Že  nanejvýš  mohou oslovit  jen ty, které  fotbal vůbec  nezajímá.  A  z téhle množiny  pak jen  ty, co si myslí totéž , co oni.  Fandovi  začíná  velký svátek, na který se těší  celé  čtyři roky. Žádný  normální  fanda  si to vzít  nedá. Já také  ne.

Zejména ne  od  těhle. Jdu si pustit  další  mač! A  řešit  jestli  je  větší borec Leo nebo Christiano!

Přeji vám i sobě  skvělé zážitky a  organizátorům  hladký  průběh  a hodně pozitivních reakcí!

A komu budu  fandit? Islandu! Náš výběr, reprezentující  10,5 milionu  lidí se do Ruska nedostal,  Vikingové  z populace  350 000 duší, tedy  naší Ostravy  ano!  Fantazie!

A  rád  bych  si s Vikingy zopakoval jejich  válečný pokřik, tak jak  ho vystřihli při svém  úžasném tažení na  posledním  ME  ve  Francii!!! Například,  když  vyřadili Rakouše!

Hu!……Hu! …….. Hu!

A  ještě něco  speciálně pro Jakuba  Jandu a  ostatní  šmoky!

V  Rusku to  fakt bude jeden  velkej podvod. Je  to jasný.  Po chobotnici  Paulovi, krávě  Yvonne, hadu Adovi, vačici  Heidi, koale  Oobi-Ooobi to letos  v  Rusku má v  referátu  kocour  Achilles. Ruský kocour.  A  navíc  je  hluchý.Jiného  Kreml  zřejmě  nesehnal, protože na to neměl  čas, kvůli  podrývání demokracie  ve  světě.   Ale stejně   je i tak   Putinem  , když ne  osobně vycvičený, tak určitě  zmanipulovaný. Pro zahajovací zápas  předpověděl  vítězství  Rusů. Jinak  by  ho určitě  poslali  chytat  sněžné myši na Kamčatku, místo toho, aby  se  flákal v  Ermitáži.  

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.