Když o něčem píše NY Times a když o tomtéž referuje Kosa


Nikdy by mne nenapadlo,  že  někdy  budu psát  text, ve  kterém si  dovolím srovnávat informační  kvalitu  svého  vlastního miniaturního  blogu s  takovým světovým zpravodajským gigantem,  jakým  je  New  York  Times.  A  už  vůbec  nikdy  bych si nepřipustil,  že  to srovnání bude na  bázi  informační  kvality….  A  přeci se tak stalo.  Dnešní  sloupek je, ačkoli je  to k nevíře, o  tom,  jaké  informace  poskytly  New  York Times  svým čtenářům  k  zahájení letošního   fotbalového  MS a  jaké, ve  stejné  věci,  už  dávno před  tím těm svým  Kosa!  Přiznávám, že  mám problém tomu  sám  věřit. Ale  je  to černé  na bílém!

Když  jsem si hledal  základní informace  k  textu,  který  jsem zveřejnil 14.6. 2018  k  moskevskému  zahájení  světového fotbalového  šampionátu,  narazil jsem, kromě jiného  také na  tento  článek:

Jak se vlastně „nefotbalové“ Rusko dostalo k pořádání šampionátu ve fotbale?

Vyšel  na  finančním  portálu  patria.cz A  je  kompilátem  materiálu uveřejněného  dne  7.6.2018 na  NY  Times. Osobně se /bez  záruky, protože  je pro  mne  prakticky  nemožné  ověřit  absolutní  shodu  textů/ domnívám, že  jde  o  tento článek  NYT

Did Russia Steal the World Cup?

Angličtináři  to  nejlíp posoudí  sami,  my  ostatní si musíme  vystačit  s  tím českým výtahem na  Patrii.Pokud  jsou identické, pak se řádově 300 000 000 čtenářů 161. nejsledovanějšího světového  webu  dozvědělo následující -viz  kompletní přetisk  z Patrie:

Christopher Steele je bývalým britským špionem, který si otevřel svou vlastní firmu v Londýně. Možná čekal, že jej čeká lukrativní práce postrádající velké vzrušení. Jeho klienty se ale stala skupina bohatých lidí a korporací podporující Anglii jako pořadatele fotbalového šampionátu konaného v roce 2018. Naposledy se totiž v této zemi fotbalových šílenců konalo mistrovství světa v roce 1966. Kandidaturu podpořila řada celebrit, Steelovým úkolem mělo být podle Kena Bensingera z New York Times poskytování informací ohledně konkurenční kandidatury Ruska.

Steele má s ruským prostředím rozsáhlé zkušenosti a podle New York Times dobře věděl, že Rusko pro dosažení podobných cílů používá všechny možné metody. „Rusko bylo na rozdíl od Anglie kandidátem s mnoha minusy. Nemá žádnou fotbalovou tradici, jeho tým se ani nekvalifikoval na mistrovství světa v roce 2010 konané v Jižní Africe. V Rusku ale hlavně nebyly žádné odpovídající stadiony a další infrastruktura. A jelikož země hostila olympijské hry v roce 2014, panovaly obavy, jak si bude moci dovolit potřebné investice. FIFA, která je švýcarskou neziskovou organizací pořádající šampionát, dospěla k názoru, že ruská nabídka je ze všech nejrizikovější. Pro většinu pozorovatelů se tak nezdálo, že by ruská kandidatura byla pro Anglii velkým konkurentem. Jenže Steele a jeho zdroje vypráví něco trochu jiného,“ píše NYTimes.

Putin byl podle informací Steela pevně rozhodnut získat šampionát pro Rusko a ukázat tím i svou moc. Dal proto dohromady skupinu lidí včetně několika oligarchů, kteří díky dohodám o dodávkách plynu, drahým darům a dalším krokům získali hlasy několika zemí. Steele tyto informace v roce 2010 poskytl svým klientům, kteří ale oplývali optimismem ohledně šancí Anglie. A kromě toho se o informace podělil i s jedním agentem FBI. FBI bylo sice ukradené, zda Anglie bude pořadatelskou zemí, nebo ne, ale snažila se o rozbití ruské mafiánské sítě, která mimo jiné zorganizovala mezinárodní finanční podvody. Mezi jejími členy byli i někteří ruští oligarchové. A z tohoto pohledu byly Steelovy informace ohledně pokusů o úplatky FIFA značně přínosné.

Následovalo rozsáhlé utajené vyšetřování ve všech koutech mezinárodního fotbalu a jeho výsledky byly zveřejněny až v roce 2015. „Nejpopulárnější hra na světě se otřásla ve svých základech, řada lidí z FIFA byla obviněna z úplatků. Její doposud nedotknutelný prezident Blatter ohlásil rezignaci,“ píše NYTimes s tím, že celkově šlo o obrovský úspěch vyšetřovatelů. Nicméně zarážející byl jeden fakt: Nikde nebylo zmiňováno Rusko.

Rusko nakonec se svou nabídkou na pořádání šampionátu vyhrálo. Když chtěla FIFA provést audit rozhodovacího procesu, ukázalo se, že počítače ruského vyjednávacího týmu jsou zničeny. Ruský fotbalový tým nedosáhl od roku 2008 žádného většího úspěchu, ale čtrnáctého června začne mistrovství světa právě on soubojem se Saúdskou Arábií. Šampionát budou po celém světě sledovat stovky milionů diváků a hodně z nich se bude ptát, proč jej ze všech možných kandidátů pořádá právě Rusko. „Šanci na získání titulu mu bude dávat jen málokdo, ale to nevadí. Svého už dosáhlo,“ uzavírá NYTimes.

Když  to informaci  shrnu, jde o  vymývačskou  klasiku.  Píši  zcela  záměrně   – vymývačskou.  Užívám svého slovníku,  nikoli  toho moderního moderního,  kde  se ve  stejném  smyslu operuje  s  pojmy  dezinformace, fake  news a  tak podobně. Ono je  to  jedno, protože  v každém případě  jde  o primitivní  propagandu, kterou zdroj  nejpovolanější a  českého občana  nejreleventnější – web ministerstva  vnitra, definuje  takto:

Propaganda je obecně definována jako systematické šíření informací a myšlenek, především neobjektivním nebo zavádějícím způsobem, za účelem prosazování nebo podpory politické kauzy nebo názoru.

V aktuálním kontextu mezinárodního vývoje je pojem propaganda nejčastěji spojován s politickým přesvědčováním a psychologickou válkou – ta je definována jako použití propagandy proti protivníkovi s cílem zlomit jeho vůli bojovat nebo se bránit, případně jej naklonit vlastní pozici. Propaganda může být využívána různými aktéry, v různých kontextech a pro různé účely, přičemž nástroje propagandy se neustále vyvíjejí.

Tohle  sedí  dokonale  na  to, co vyprodukoval NYT ohledně  šetření  pana  Steela, FBI a MS  v Moskvě.

Zkrátka  čtenář,  který si to dílko  hvězdy  americké  investigativní  žurnalistiky – Kena Bensingera, přečte,  nutně  musí  nabýt  dojmu,  že  Putin podplatil kde koho,  aby  Rusko porazilo  Anglii  v  souboji o  získání  světového šampionátu, jinak  že  pořadatelem být nemohlo a že  hrdá,  statečná a  nanejvýš  schopná  FBI, na základě  Steelových informací  už  už  byla  jen krůček od získání  korunních  důkazů, aby  to doložila,  jen  jí  jaksi došel  čas a zahajovací  hvizd  v Lužnikách zazněl zkrátka  o pár  vteřin  dříve než  došlo k odhalení padoucha. Ale  FBI, která  Steelovy  informace uvítala, protože  se jí hodily údajně  ke  sledování a následnému rozmetání  ruských mafiánských  struktur,  tak jako tak prý  uspěla. A  v  každém případě  tvrdě  zasáhla  korupční  systém, nastavený  ve  světovém  fotbalovém  orgánu  FIFA  a nemilosrdně  zasáhla a  odhalila  jeho  hlavy.

Tolik  informace a  imprese z NYT  jeho  čtenářům  k  zahájení  fotbalového MS  v  Rusku.

O  stejném problému,  psala  Kosa  už daleko dříve a  to ve  dvou  článcích:

Nejprve 31.května 2015

Vidlák, Blatter a skandál FIFA.

a  následně  17. října  2015

Blatterův gol do německé branky

Může  být, že  tehdy  o  tom  NYT psal také a podobně. Nevím to a  nehodlám to hledat. V  každém případě  je jisté,  že  to, co  si  zjistila  o  skandálu FIFY  a korupci  jejích  nejvyšších představitelů a  špinavé  praxi při přidělování  pořadatelství světových  šampionátů,  stejně  jako Kosa, určitě  vědí, znají a  mají  k dispozici  i v New  York Times!   Ale  proč  by s  tím  své  čtenáře  otravovali,  že?  Když  je třeba  napsat odhodlaný propagandistický  článek k  ruskému  šampionátu?  Jejich  čtenář  musí  dostat  tu  správnou  informaci!

Ano FBI  rozkryla  korupci ve vedení FIFA!  A  zatýkala. A snažila  se  šetřit pozadí přidělování  šampionátů  2018 na které si brousili, jak  už  víte, zuby  Angličané a  2022, které  za  každou cenu hodlali  získat  Američané.

Zde  v  tomto  místě  si dovolím použít  jediný  citát z oněch  dvou  článků na Kose, které  jsem této problematice  věnoval,  jestli na  ně  nyní mrknete, nechám  na  plně  na  vás. Ale udělalo by mi radost, kdyby  to většina   alespoň letmo  udělala,  aby  bylo jasné, jaký  rozdíl  je  když  se  k něčemu  vyjadřuje  „nejserioznější ze  všech seriozních“  mediálních  domů  na světě a  když  totéž  činí  mikroskopický  alternativní  webík, protože  alternativa  ta  přece

v  nejlepším případě píše hloupě  a naznale, protože  nic neověřuje a  ničemu nerozumí, ale  v tom běžnějším  jen  překrucuje, dezinformuje  a vydává  fake  news s  cílem pomluvit a  škodit!

Ale nyní k onomu  jediném citátu.  Vyslovil jej  bývalý  šéf  světového fotbalu Sepp Blatter:

kdyby k FIFA vybrala v roce 2010 jako pořadatele MS ve fotbale jiné země než Rusko a Katar, tak se minulý týden žádná zatýkání /představitelů FIFA -pozn. vlk/ nekonala

Měl pravdu, ten všemi  mastmi mazaný a  těžce protřelý  chlápek!  Pokud  by  se  dnes  finálový turnaj  hrál v  Anglii a  ten za  4 roky  v  USA,  byl  ve  funkci  nejvyššího kopálisty  světa  ještě  dnes. A   s ním i všichni  zatčení. Ovšem takhle  doplatili na  tažení FBI  proti  ruské mafii.  Daleko více než  ti ruští  vorové v  zakoně!  O těch je nějak  hrobově  ticho!

Ale  může  být,  že  vám  vlk  leze  krkem a  na ty  staré texty  nekouknete nebo, že  jste  služebním vokem a uchem nebo  Jakubem  Jandou  a  tudíž,  že  i  když  napíši,  že  den má  24 hodin a zítra  to bude stejné, tak tomu odmítáte  věřit.

Takže  pro tenhle  případ a  s gustem, si dovolím  základní  fakta  o tehdejší razii převzít  z  neutrálního pramene,  kde je  mimochodem zmínka  i o NYT, což poskytuje důkaz o tom, že  redakce přesně  ví,  jak to  bylo a  tudíž  že  7.6.2018 prováděla  u  svých  čtenářů už  jen  vymývání  mozků!

Razie ve FIFA, korupce v řádu miliard! Policie zatkla i viceprezidenty

Krátce před pátečním kongresem FIFA a volbou předsedy v Curychu zatkla ve středu ráno švýcarská policie sedm vysoce postavených funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace, včetně dvou jejích viceprezidentů Jeffreyho Webba a Eugenia Figuereda. Čelní představitelé mocné organizace jsou podezřelí z korupce v řádu miliard korun a mají být vydáni do USA. Vyšetřovatelé se budou věnovat i hlasování o pořadatelích světových šampionátů v Rusku (2018) a Kataru (2022), které provází podezření z korupce od samého začátku.

Mezi zadrženými je podle BBC i jeden z nejmocnějších mužů světové fotbalové vlády, Jeffrey Webb, který je zároveň šéfem FIFA pro severní a střední Ameriku a oblast Karibiku. Podle deníku Daily Mail byli zadrženi i další členové výkonného výboru, Jack Warner, Eugenio Figueredo a Eduardo Li.

Celkem bylo obviněno devět vysokých funkcionářů FIFA a pět představitelů externích firem.

„Jsme překvapeni, jak dlouho to trvalo a jak to zasáhlo téměř všechno, co FIFA podnikala,“ řekl listu The New York Times vyšetřovatel obeznámený s případem. „Vypadá to, že (korupce) prosakovala do každé části federace a byla fakticky metodou jejího fungování. Zdá se, že jde o institucionalizované úplatkářství,“ prohlásil.

Dnes,  s časovým odstupem,  už  víme  zcela  jistě,  že  FBI  korupci  skutečně  mnoha  bývalým vysokým  funkcionářům  FIFA dokázala. Zejména  v podstatě  celému vedení CONCACAF – tedy regionálními  fotbalovému seskupení  pro severní a střední Ameriku a oblast Karibiku. A také mnoha šéfů z  CONMEBOL, což  je  fotbalová federace  jihoamerických zemí.  Kšeftovali se vším možným a úplatky  požadovali za  cokoli. Zejména  když  šlo o televizní  vysílací práva.  Nicméně  MS  v  Rusku?  Nějak se nic  nenašlo. I přes  velmi  pečlivé šetření. Zpráva  vyšetřovací  komise FIFA, tzv. Garciovy, zveřejněná   loni výslovně konstatuje  toto:

Garciova komise se podezřením z uplácení při volbách pořadatelů MS 2018, které vyhrálo Rusko, a 2022 (Katar) zabývala rok a půl. Po skončení vyšetřování publikovala fotbalová federace pouze výtah ze zprávy, kde připustila několik incidentů, žádný však podle ní nenarušil bezúhonnost volebního procesu.Zdroj

Na jiném zdroji  pak to bylo ještě  rozvedeno zajímavěji:

Že nalezla určité nestandardní postupy, ale ty že jednak nebyly takového charakteru, aby měly zásadní dopad na průběh hlasování a že byly přesně stejné, jako ty přešlapy, které nalezla při tomto zkoumání u kandidatury Anglie jejich podporovatelů…

Takže  nula  a smůla! Kdy  se  ale  uplácelo  už  zcela  prokazatelně,  bylo přidělování posledního fotbalového  šampionátu konaného  v  Německu. V detailu se tím  zabývám v  druhém svém textu,  který je nahoře  nalinkován a  jež  na Kose  popisoval  velkou korupci ve  světovém fotbalu.

To ale  zjevně  nikoho, včetně  FBI nebo NYT  neinteresuje!

A nakonec  něco  aktuálního  a pikantního. V Moskvě  proběhl 13.  června také  kongres  FIFA, který  rozhodoval o pořadatelství  MS  v  roce 2026. A  ač se zdálo, že  v pozici  favorita  je  jaksi Maroko,  nakonec  drtivě  vyhrála  společná kandidátka  USA, Mexika  a Kanady.  Za použití nikoli korupce, ale  velmi  zajímavých prostředků:

„Spojené státy připravily silnou kandidaturu (spolu s Kanadou a Mexikem). Bylo by mrzuté, kdyby země, které podporujeme, lobovaly proti nám. Proč bychom je měli nadále podporovat, když oni nepodpoří nás (ani v OSN)?“ tweetoval Trump.

Nepřipadá  vám to  jako vyhrožování?  Silou a sankcemi?  mně  ano.

NYT je  silně protitrumpovský. Není mi ovšem známo, že  by  v  tomto případě  cokoli, proti  postupu nenáviděného prezidenta,   namítal!

S velkým  zadostiučením a hrdostí konstatuji,  že  je  prokazatelný  rozdíl v  kvalitě, když  o stejném referuje  světový  gigant  New  York Times  a mikroskopická  Kosa! Nikoli v  neprospěch Kosy. Ta měří  všem stejným metrem. Babišovi, Zemanovi, Trumpovi, Merkelové. Macronovi, atd.  Úplně  všem a hodlá u  toho zůstat. Bez ohledu, jestli se  to někomu líbí nebo ne.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.