Potřebujeme Merkelovou nebo ne?


V neděli proběhl narychlo svolaný  minisummit  států  EU v  Bruselu.  Byl  svolán nikoli  tzv. prezidentem EU – Donaldem Tuskem,  který trvale  zastupuje nejvyšší a zatím nejmocnější   unijní  orgán – Radu EU,  která se skládá  z lídrů  jednotlivých  členských zemí – premierů  nebo presidentů, podle toho kdo v  konkrétní zemi  představuje  špičku  moci výkonné a  která  má, jako jediná,  normálně  svolávání  summitů a jejich organizaci, ve  výlučné gesci,  nýbrž  J. C.   Junckerem,  předsedou  Evropské komise, což  je, tak říkajíc – šéf  správy Evropské  komise. Která  řídí praktickou  denní  vládu v  unijním prostoru a  navrhuje  změny  jejího  fungování.

Učinil tak  na  základě žádosti  kancléřky  Merkelové.  A  nejspíš  i prezidenta  Macrona.  Původní  formát  té  nedělní schůzky  byl daleko skromnější – měl  to být  rozhovor  ve  třech -Německo, Rakousko, Itálie.

Vzhledem k tomu,  že ovšem na  německé  vnitropolitické scéně   začalo dramaticky  růst  napětí  mezi  Merkelovou a  ministrem vnitra  Seehoferem, bývalým  předsedou bavorské zemské vlády a  předsedou sesterské koaliční CSU a to  až  do té míry,  že  Bavor  je  rozhodnutý  uzavřít  německé hranice  pro  migranty, respektive  pro ty z migrantů, kteří  jsou již  registrováni jako žadatelé o  azyl v  jiné zemi a  to klidně i za  cenu  sólového kroku,  bez požehnání  kancléřky a  například proti  vůli zbytku  vlády, zkusila  Merkelová  situaci  uklidnit právě  minisummitem před  řádným  summitem,  v závěru tohoto  týdnu, aby  bylo nalezeno nějaké tzv.  celoevropské řešení. Důvody  k tomu  jsou dva:

  • samostatný  krok  Německa   v Seehoferově  režii  by  vedl  k řetězové  reakci ostatních  evropských zemí – viz např  Babišovo prohlášení, což by znamenalo praktický konec  Schengenu
  • podobné  opatření  je  v  rozporu s legislativou. A  to nejspíše  jak německou, tak zejména  evropskou

Tedy  důvody  oficiální. Existují  i  ty  neoficiální.  Nicméně  důležitější. Těmi  jsou, jako vždycky – volební preference.

A  ty  jsou, z  českého/slovenského pohledu sotva  uvěřitelné!!!!   Jakkoliv  si podle  jednoho  z  posledních průzkumů  nějakých  58%  Němců  myslí,  že  Seehoferem navrhovaná a  prosazovaná opatření  jsou  správná  a měla  by  se zavést,  tak cca  68%   stejných  voličů se domnívá,  že  Merkelová  je  dobrá  kancléřka a měla  by  řídit  vládu  dál.  A  připočtěte  si  k tomu  34%  těch,  kteří  jsou  naopak proti JAKEMUKOLI omezení  příchodu  dalších migrantů do země  a máte  popsanou  voličskou  scénu v Německu  naplno.  Ale  uznávám, že  pro  občana  České/Slovenské republiky  naprosto  neuchopitelně, protože se ty  výroky navzájem  popírají a vylučují, tedy logicky. Volič  má  říci, zda je  něco  jen bílé nebo černé a on  tvrdí, že  je  to něco, jakkoli  jednobarevné, někdy  bílé a jindy  černé. Navíc  současně.

My  si  naprosto betonově  myslíme, že  náš  odmítavý postoj  k migraci ,ve  všech jejích  formách a  odstínech je  logický, navýsost  správný  a   odpovědný.  Část a to nikoli  malá,  je  navíc  přsvědčena,  že  migrace  je jako taková   rafinovaným a podlých spiknutím  jakýchsi  globálních  elit,  které  tu chtějí  eliminovat  původní  evropské obyvatelstvo,  tu dovézt  masově  lacinou pracovní  sílu, tu  jen  tak z plezíru  rozvrátit  národní  státy  a vytvořit  umělé Spojené státy  evropské…. Což je naprostý nesmysl.

Jak s  tímhle  českým/slovenským pohledem koresponduje  pohled  německého voliče? Tedy  převážné  části?

Vychází  mi, že  nijak!  Vůbec nijak! Nabízí se otázka – proč  to obyčejný  Němec /s výjimkou  voličů  AfD a  části CDU/CSU/  vidí úplně jinak  než  my?

Za  sebe  říkám, že  nevím.  A  to si myslím, že  mám s  Němci  docela  velké osobní zkušenosti. Zkrátka  nevím.  Ale  odmítám  jednoduchý  pohled, že  zkrátka  Němci jsou  padlí na hlavu  nebo že  mají vymyté  mozky. Určitě  ne více než  my. Jinak by  Babiš  nemohl vyhrávat  volby. Například. A  pokud  jde o  jejich  eventuální /německou/ idiocii,  nějak nemohu přijít  na  nic, co by  potvrzovalo, že  nad  nimi  vynikáme  rozumem, přirozenou inteligencí, důkladností,  snahou, šikovností,  či čímkoli podobným. Ale  těch opačných bych  našel  snadno docela  dost…

Zkrátka, po všech zkušenostech  s  Angelou Merkelovou i s  migrační tsunami a  denními důsledky  „soužití“  s  civilizačně  nekompatibilními  „novými Němci“ je  stále   nejméně  1/3 těch, kteří  mají za to, že  jich je  v zemi  ještě  příliš  málo a  68%  si neumí v  čele  SVÉHO  státu představit nikoho jiného, než  Mutti Angelu.  Chci připomenout  všem  kosířům, že  Merkelová  JE šéfkou NĚMECKE  a  nikoli české nebo slovenské  vlády!   A  pochopitelně  koná  tak, aby  jí  zůstala!  Nic  více, nic  méně. Nikdo z politiků  a  dokonce si dovolím tvrdit , že  ani z  nás,  být na jejím místě, by  sotva konal  jinak, než  tak, aby  vyhověl přání  tzv. většinového voliče. V  lepším případě  by  jednal tak,  aby  si jej nepopudil. Nic  více. Navíc  v  situaci,  kdy úsloví  neví co, chce  , ale nepřestane, dokud  to nedostane, neplatí o  ženách,a le  německém volebním elektorátu!

Může  být,  že leckdo předchozí  čísla  a tvrzení nebere pořád  vážně. A  třeba  si  řekne -hmm..  celoněmecký pohled,  však on  se  změní,  až  ostatní Němci  pochopí to, co  už  ví  v  Bavorsku.  To  bylo  migračním proudem zasaženo nejtvrdším způsobem a  jejich  politici,  viz Seehofer,  proto konají  přesně  tak,  jak bychom si  my Češi/Slováci představovali.  A konec  konců vždyť  i  většina  německých  voličů si myslí,  že  Seehoferův  plán na  hraniční kontroly, nevpouštění  migrantů  do země  a  soustředění těch, co  žádají o azyl v Německu, do jakých si  sběrných středisek, kde by  čekali na  vyřízení  své  konkrétní žádosti a odkud  by   se nemohli odstěhovat. To je  to, co  funguje, ostatně,  v Bavorsku  jsou  za  čtvrt roku,  konkrétně  14.října  volby  a  tam se to ukáže!!!

Přiznávám, že  jsem si myslel do včerejšího rána  něco  podobného.  Než  jsem narazil  na  článek v  nedělním vydání Welt  am Sonntag. Který popisoval  výsledky  speciálního  průzkumu  voličských  nálad  právě  v Bavorsku.  A jen  jsem  zíral!

Práci  Horsta  Seehofera, v pozici ministra  vnitra  oceňuje  jako  dobrou jen 37%  bavorských  voličů!!!!    Celých 61%  ji vnímá  negativně!

Co mne ovšem šokovalo  absolutně, je  zjištění,  že  ačkoli  Horst  Seehofer  vidí  /v  souladu s  názorem českého/slovenského voliče/   nalezení tzv. „řešení migrační otázky“  jako  momentálně  nejdůležitější  úkol pro spolkovou  vládu,  je  75%  bavorských  občanů názoru,  že  jsou problémy, které  jsou  když  už ne  daleko důležitější, tak nejméně  stejně  důležité!!!! A aby  to bylo  naprosto dokonalé, sdílí toto přesvědčení  i  66%  sympatizantů a  voličů  Seehoferovy  CSU!!!  A  je zbytečné dodávat,  že  u příznivců  jiných stran je  penetrace  tohoto  vidění ještě  daleko větší.  S výjimkou  AfD. U  té  je to asi jako u nás  – 72%  má  migraci za největší problém  momentálně  vůbec a  fandí  německému ministru  vnitra!!!

CSU  je  zvyklá, že  v Bavorsku  vládne  od  války neomezeně.  Pokud  se nepletu, tak měla  v  Landtagu vždycky, snad  s jednou  dávnou výjimkou,  absolutní  většinu a nemusela  se  na nikoho a nic  ohlížet.

Dnes  jsou  její preference  na míle  vzdáleny  od magické hranice 50%  +1 hlas.

Průzkum  říká,  že  by  minulý  víkend, pokud  by byly  volby, dosáhla  na  max.  40% hlasů. Sice by, s obrovským  odstupem, i tak  zvítězila, protože   druzí zelení  jsou na  14%  a za nimi AfD  a SPD  na  13%, nicméně je  zřejmé, že  by  nutně potřebovala  koaličního  partnera.  S názorově daleko  nejbližším subjektem,  který   jí  vlastně  bere  tu  její  dřívější  absolutní většinu  -AfD ji,  kvůli  mediálnímu  a  většinově voličskému  nastavení  vnímání  Alternativy,  vytvořit  nemůže  a nesmí, či spíše  –  nelze  na něco takového ani pomyslet. A  Zelení a  Soc  dem, což  jsou totální  vítači a sluníčkáři, jako koaliční partneři???   Pro CSU a  nutností  řešit migraci?  Seehoferovými recepty???  Nemyslitelné a nedělatelné!!!  To není ani sci fi!  Jestli  tahle  čísla budou platit  i v půlce  října,  pak jsem  zvědav, jak  v  ve  Svobodném státě  Bavorsko vznikne  vládní  většina!

Takhle  vypadá  voličská  scéna  v  Německu a Bavorsku speciálně!.

A  dodejme, že  Merkelovou a její  volání po celoevropském řešení  migrační a  azylové politiky  podporuje  celých     71%!!!!!

Ačkoli nikdo  ani náznakem netuší, co by jako  mělo být  konkrétním obsahem toho vybájeného celoevropského řešení!!!!

Věřte, že  jsem si  dal  opravdu záležet  na  tom,  abych  cosi konkrétního na českých/německých/ rakouských serverech  v  tomto směru  vykutal  a  pak  krátce  pro  vás  na Kose shrnul.

A  ať  hledám, jak hledám  -nic.

S jednou jedinou  výjimkou  – přerozdělovacích  kvót.

Oprosťme  se nyní od  toho, že  je  právě toto pro  českého/slovenského voliče  nezkousnutelné.  To nikoho v  ostatní Evropě  jaksi  zajímat  nebude. Takovou zkušenost opakovaně máme. Co  by si, ale  ve  vlastním zájmu měli uvědomit  všichni ti přerozdělovači, je  jedna jediná jistota- že  žádné přerozdělování  k  zmenšení, natož potlačení  migračního přílivu na kontinent  nepovede  a vést  nemůže! Že jde,  v  nejlepším případě  o  klasické placebo,  které  na  chvilku uleví, ale  nic neřeší.

Onehdá  jsem zaregistroval  argumentaci  typu, že ono přerozdělování  by  vedlo k tomu,  že  migrant nenasedne  do člunu, protože  si uvědomí, že  místo vysněného  Německa nebo Švédska,  může  také  skončit  v  chudém Rumunsku  nebo  Estonsku, takže  to neriskne. Špatná  úvaha, tristně  špatná!

Jestliže  někdo  riskuje natolik, že  putuje  ze svého domova  tisíce  kilometrů do Libye a  ví, že  mu  při tom cestování půjde o krk,  pak i kdyby  vůbec  tušil, že  nějaké  Rumunsko existuje a  dokonce, že je  chudé,    klidně  do člunu nasedne.  On cestu podnikl s  vírou, že  všechny  nástrahy  překoná, nic  se mu nestane a  dobere se ráje  jménem Deutschland.  Když mu nevadila  ta dosavadní nebezpečná  cesta a  je  neodvolatelně  rozhodnutý  nastoupit na člun  a  eventuálně utonout,  pak nepochybně  věří  tomu,  že  ON bude mít  i nadále  štěstí  a  přidělí ho do JEHO  Německa.

Je  to  zkrátka  mentalita  hráčů  automatů  –příště  už  určitě  vyhraju  balík, z kterého zaplatím  nejen  všechny  dluhy, ale ještě mi zbude tolik,  že  už nikdy  nebudu muset  na práci ani pomyslet…. Už se někdy někomu podařilo potlačit  hazard a  přesvědčit  populaci,  že se do něj nemá pouštět? Se  sny migrantů je to stejné jako s těmi gamblerskými!

Ano Merkelová  hraje o svou politickou budoucnost, bavorští politici jakbysmet  a pravdu má  Macron, který  před minisummitem konstatoval, že  Evropská unie  nemá  nový migrační problém, ale  problém má Evropa s Merkelovou a její novou    vládou.

Proto byl o víkendu minisummit, jako předkolo velkého  summitu v  závěru tohoto týdne!  Protože  to potřebuje  Angela  Merkelová. Ostatně  Horst  Seehofer  jí dal ultimatum  – buď  do konce  bude  na stole ono tzv. celoevropské řešení nebo on zavře německé hranice.  Na  což  by  kancléřka  nejspíš  musela  reagovat jeho vyhazovem z  vlády  a tím pádem by  tak obtížně  sestavovaná  Velká koala  skončila.

S  tím, že  buď  by  se dojednala  nová  vládní formace  ve formátu  CDU+SPD +Zelení, což  bych osobně považoval za  naprostou katastrofu nebo by Německo, někdy těsně po prázdninách,odkráčelo   k  dalším volbám. Které by nejspíš  skončily  ještě  horším  výsledkem a větším roztříštěním politického spektra a  tudíž  ještě  daleko obtížnějším sestavováním  vlády  – viz poslední  průzkum ze  soboty:

Diagramm: EMNID-Umfrage: So würde Deutschland jetzt wählen (Sonntagstrend vom 24. Juni 2018) – BILD InfografikPoprvé od  války  nepřesahuje  součet  preferencí  CDU/CSU+SPD   50%!!!!  A  SPD  už  má prakticky  jen tolik  hlasů jako AfD,  která ovšem je mimo  jakoukoli  reálnou  šanci  být součástí vládní většiny a  sama  nic  neznamená….

Pro ona  otázka  v  nadpisu -Potřebujeme  Angelu Merkelovou  nebo ne?

Moje  odpověď, zejména po tom, co za návrhy  padlo na onom víkendovém  minisummitu, s  uvážením  výsledků  německých/bavorských průzkumů  je moje  odpověď  jednoznačná, i  když nepopulární  –ANO!

Ne, nejsem a nikdy  jsem nebyl a nebudu  vítač.  Naproti tomu  dokonce  zřejmě  první v  československém  informačním  prostoru, kdo přišel s  informací,  že Merkelová se chystá otevřít  hranice  a konstatoval, že to je přehmat s nedozírnými následky, které  byly  následně na Kose předjímány   v  33-ti dílném seriálu Uprchlíci. A tvrdě  účtoval a účtuji s Willkommenskuůtur. Ale  i tak si myslím, že  Angelu  Merkelovou potřebujeme. Z dvou jednoduchých  důvodů

– bez Německa  nic a  to  ani  ohledně  migrace, v  Evropě nelze, Toto pravidlo samozřejmě platí, i kdyby  se  EU nakrásně zítra rozpadla! Pak by dokonce platilo ještě  daleko více, protože na Německu jsme a budeme  existenčně  závislí. Němci nemají  jiného  viditelného a  na  celostátní  úrovni respektovaného politika, bez ohledu, jestli se nám to líbí nebo  ne. A vzhledem  k totální, snad  až  babylonské zmatenosti  tamních „politických jazyků“, představuje  maximum  možného!

-ostatní  jsou  ještě  daleko a daleko  horší. Jak  na německé, tak především na  evropské  úrovni.

Teprve poslední větou  jsem se nyní dostal k tomu, o čem jsem vlastně dnes psát  chtěl. Tedy  k výsledkům onoho minisummitu, kterého jsme se,  ostatně, jako celá  V4. S  velmi podivnou argumentací. Viz například  Babišovo nebo Zemanovo – že minisummit  by svolán  nestandardně.

Pěkná  ptákovina!   Buď  migrace  je pro nás  fatální, neváhám říci –  osudový a civilizační  problém nebo je  to jen  něco jako  rozbité koleno,  které si můžeme ošetřit  samo domo.   Buď  je pro nás  Evropská   unie hodnotou, kterou  neumíme  nahradit  a jsme dokonce až  eurofederalisty  nebo jsme jen  libovými kecaly, kteří melou  jen a pouze  to, co se zrovna  hodí. Hlavně na  domácí scéně, kde ovšem  evropské problémy  řešit, tím méně  – vyřešit, nelze!   Buď  chceme ovlivňovat  evropskou politiku  nebo doma trucovat, buď nám  vadí Mnichov, protože  to bylo o nás bez nás   nebo to jsme  vlastně  jen  nesvéprávná  hříčka  v  rukách  mocných a  to bezmocná tak, že  se ani nepokoušíme  jednat a protlačit  svoje  stanovisko! Zkrátka, dle mého soudu jsme  v Bruselu o víkendu  být, v  každém případě  měli a  tam bojovat za  svou  věc! Až  do  posledního dechu.

Nebyli  jsme. Tak jako podobní „obři“ světové a  evropské politické scény  z V4, Rumunska, Kypru, Irska, Portugalska a tří baltských států….  Takže  sólo měli jiní.  Zejména  Italové. Nedivím se jim. Oni jsou frontovým státem, první na  řadě a  nesou momentálně  hlavní tíhu  náporu  běženců, aniž  by  se jim někdo snažil nějak pomoci.

Takže  to byli, podle  všech dostupných informací, jen oni,  kdo přišel s nějakým „celoevropským  řešením“!!!

Jakkoli obecná  centrální myšlenka zní  naším uším sympaticky -migranti  nemají vůbec  vstoupit  na  evropskou půdu,  všechny ostatní, Italy  prezentované,  jsou  už  úplně jiná  ráce! Nemám  ten dokument  k dispozici, aby  těch  10 bodů opsal. Jen  velmi stručné  mediální popisy. Z kterých  vyplývá, že:

-by měl  být  odstraněn  současný  systém Dublin  II a  zejména  jeho základní pravidlo, že  migrant, který  vstoupí na  území EU MUSÍ o  azyl požádat v zemi  prvního vstupu!

-standardním  požadavkem  pak zavedení  automatických  kvót na přerozdělování  migrantů  s povinností  členské země převzít!

-ovšem už by  se  to nemělo  týkat jen  těch migrantů,  kteří mají v  Evropě  právo na  azyl, ale  automaticky  by byli  dále posíláni a přerozdělováni  VŠICHNI , kteří se dotknou evropské  pevniny a to včetně  ekonomických uprchlíků!!! Italové prostě  konstatovali, že  „Wer in Italien an Land geht, geht in Europa an Land.“ -kdo se  vystoupí na břeh v  Itálii , vystoupil v  Evropě! A  šmytec.  Pobuřuje  vás to? A kdybyste  byli Italy, tak byste  to viděli stejně?

-Italové  také   navrhují koncept  tzv. bezpečných přístavů. Mimo Evropu. Tak  by  měly  být  postavena  sběrná střediska, kde by  se migranti soustředili a tam by  čekali na posouzení  své azylové  žádost. A  do Evropy  by mohli  dál jen ti,  kteří by jej  získali!

-obvyklé konstatování o společné odpovědnosti členských států za  ochranu  společné hranice – Frontex  prý  má  být  významně posílen!  Jak co do počtů příslušníků, tak  technikou a  pravomocemi! Finančně  na  to má dostat  6 miliard  eur.

– a přirozeně, že má  být  na  evropských zdrojích krácen ten, kdo  odmítne  migranty  přijmout. I tohle už je  evergreen.

Jak  už jsem napsal,  rád  bych měl ten italský desetibodový plán k dispozici  celý. Abych  zjistil  rozsah  italských, z našeho hlediska  naprosto šílených fantasií v  detailu a kompletně. Už proto, že  se k nim okamžitě  připojili  Španělé a  Francouzi.

Než  velmi rychle rozeberu  ty  jednotlivé talijánské  představy, bude  určité  správné  uvést  reakci Merkelové  na ně  – to, co nás  nejvíce  zajímá a pálí – tedy  automatické  kvóty s   ekonomický migranty  včetně  – ona ODMÍTLA.

Francouzi a Španělé, jak už  řečeno, naopak  všemi deseti PRO… Tedy  druhá  čtvrtá  největší  země  EU  27 a  ta třetí  je  autorem onoho plánu!  Takže  potřebujeme  Angelu Merkelovou nebo ne????

Já myslím, že  odpověď  je  jasná. jestliže  nechcete  spáchat  ekonomickou sebevraždu a hrdě  vystoupit z  EU  a následně rychle  ekonomicky zemřít! Za  sebe  říkám – nechci a nehodlám.

Ale  pojďme ke konkrétnu:

Pěkně  zní ta  myšlenka  o  „bezpečných přístavech“ a  sběrných střediscích pro všechny  čekatele…..

Jen jaksi Italové/Francouzi/Španělé, ev. další, zapomněli  na důležitou  věc  – prozradit,  s  kterou zemí  jsou na takovém řešení  už nyní dohodnuti!

Troufnu si tvrdit, že s  žádnou!  A žádná jim to neumožní. Má  li  její vedení  trošku  zdravého rozumu. Ano existuje  neofiko informace,  že  snad  jsou nějaké sondáže  v tomto směru s  Albánií…  Kde EU  chce  využít  situace, že  tahle  podivná  země  se chce  stát  členem EU. To opravdu  myslí  vážně?  Takže  Albánie?  No to si opravdu pomůžeme!  To rovnou migranty   můžeme  volně vypouštět kontinuálně  do Evropy!

Jestli něco v  téhle zemi funguje dokonale, pak  organizovaný  zločin. A to běženci už nebudou muset  znovu na  moře, stačí jen  jít  a jít. Albánie  se už postará! Nikoli O  Evropu!

Frontex a jeho posílení?  Další  naprostá  chiméra.  Nikdy  nebude na stavech součtu italské + řecké + chorvatské+ francouzské +plus  španělské pobřežní a pohraniční  stráže, nikdy nedosáhne kapacit spojených  flotil těchto zemí, nikdy  jejich  výcviku a  odhodlanosti  bránit  vlastní  území. Ale především a to platí i pro ty  chimérické bezpečné přístavy – i kdyby  ano, pak by  realizace  a spuštění bezpečných přístavů a  posílení Frontexu  trvala  nikoli měsíce , nýbrž  roky. Zatímco kvóty a  ty  další  hrůzy  by  fungovaly  okamžitě.

Už proto jsme  měli  v Bruselu  být a  hájit na krev  svoje  stanovisko!  Jinak totiž spoléháme na  Angelu Merkelovou. Takže  ji  opravdu potřebujeme. Ještě  více než  samotní Němci. Ona jediná alespoň  částečně  chápe  pozici  V4 a dalších podobných. Protože  sama  má  doma  vzpurnou CSU a zejména  AfD.

A  co můžeme  čekat od  nadcházejícího řádného summitu?  Myslím, že  asi tolik,  co od  něj, respektive od  nalezení oněch  bájných celoevropských  řešení,  očekávají  čtenáři  Weltu – viz  následující obrázek, Pořízený  ke  včerejšímu poledni:

Otázka  k hlasování  zněla:

   Prosadí  se Merkelová v  otázce azylových řešení?

a hlasující měl možnost na  hlasovacím tachometru  táhnout  ručičkou, s jím předpokládanou pravděpodobností,    buď směrem  k odpovědi

 

Ano, přesvědčí ostatní země                           Ne,nebude žádné celoevropské

řešení

Mínění německých čtenářů Weltu hovoří jednoznačně. Nejspíš  i  spoustě  z nich došlo, že  ono celoevropské řešení  jsou  císařovy  nové šaty. Tedy  těm,  kteří neslyší na hloupou  argumentaci o chybějící solidaritě a  egoismu některých  členských zemí. Jakkoli takových asi mezi nimi bude , bohužel – menšina -viz  průzkum o Horstu Seehoferovi. Ale to je jiná  kapitola. O tom někdy jindy. Jen předešlu, že  národním egoistou je někdo úplně jiný.Pro mne.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.