Lekce té správné žurnalistiky – podle ČT a Reuters


Ačkoli  bych  už  dávno  měl mít  vypěstovanou  hroší kůži na  permanentní  nálepkování těch  jedině  správných na  adresu  alternativních  médií – doznávám, že pořád  ještě nemám.

Stále  ještě mne ty věčné  mentorské  posudky  o tom, jak  ty různé alternativní  zdroje  vypouštějí  hoaxy,  jak zákeřně manipulují  s  pravdou s cílem zmást  chudáka  čtenáře nebo posluchače,  jak podvrací naši demokracii – pardon LIBERALNÍ  demokracii,  s cílem zaprodat  nás  ďáblu.  A  že  i ty, které se  snad nějak, v  dobrém  oumyslu  snaží,  být  férové, jsou  stejně  jen trollové, protože  nerespektují  žádná  základní pravidla  té opravdové  novinařiny, nemají žádné  vnitřní verifikační  mechanismy toho, co  vypouštějí  do prostoru a totálně  absentuje také  takzvaný  novinářský  kodex.  Určitě  netřeba  to nějak dál  rozvádět.

Nejsem  novinář. Mám jen  svůj osobní blog. Kde  popisuji svoje  vidění  světa. Nic  víc. Když  něco analyzuji, dávám si pečlivý pozor na  to,  abych  vyzdrojoval  všechny  informace, s kterými následně  v  analýze pracuji. A  abych  nemohl  být  obviněn  z účelové manipulace, přetiskuji vždy  tak,  aby  nebyl  změněn smysl vytržením z kontextu.

Jistě, mám  velká omezení – schopnosti a možnosti  jednoho jediného člověka. A musím spoléhat na otevřené  zdroje, na jejich  výběr a zpracování, dále mne limituje  rychlost, s  jakou se k primární informaci,  kterou následně  nějak použiji –  dostanu.

A  ohledně  neexistence  etického kodexu?  Nepotřebuji jej.  Odpovídám sám sobě. Nevidím důvod, proč  bych měl lhát sám sobě. A  vám, kteří chodíte na Kosu  bych  zalhal  asi jen  jednou. Nemusíte se  mnou souhlasit a  často nesouhlasíte. To je  v pořádku.  To na  čem mi záleží je to, aby  Kosa  a vlk pro vás  byly  spolehlivá značka, aby jste  nepochybovali,  že  když  uvedu, že  něco je  zelené,  pak to je skutečně  zelné a nikoli  světle modré nebo snad  dokonce oranžové.

Tohle je pro  vlka  podstatné. Nic  jiného.

To  nálepkování  a  nadřazené mentorství těch  samovyvolených  je  z mého pohledu naprostá  drzost. Zejména , když  sami mají  dost často máslo na hlavě.

Jako se  to například exemplárně  podařilo, bohužel musím napsat – opět -ČT 24 ve  středu  večer.

Když  referovala  o návštěvě  Johna  Boltona v  Moskvě, kde dohodl s prezidentem Putinem  přímé jednání Putin- Trump.

Nejdříve  tuto informaci  pojednala  Hana  Scharfová  společně  s Mírou Karasem v pořadu Horizont.  V  archivu  ČT 24 k nalezení zde

v  čase  1:00 min až  5:25 min.

Nemám v  úmyslu  rozebírat naprosto ukázkové  vymývání mozků,  které opětně  předvedl Karas. To by bylo nošení  dříví do lesa. Shrnu to jednou větou – Moskva  se jen jen třese, až  jí Trump  hodí  nějakou ohlodanou  kost.. No nic – Karas.

Jde mi o  něco jiného.  V čase  1:44 min. jde za sebou pár  záběrů z následné  Boltonovy  tiskovky po  jeho přijetí Putinem, kde oznamuje  výsledky. Zvuk je  anglicky  a záběry  jsou opatřeny  českými titulky ze  simultánního překladu. A  jsme u jádra pudla. Dám  sem  dva  screenshoty, jádra  Boltonova  vyjádření

O devadesát minut později, stejná ČT  24 ve  Zprávách ve  23   už tématu věnuje jen  krátkou informaci /nemám  s  tím problém, jde o časově  omezený přehled  nejdůležitějších  událostí/   v  čase 13:50 min až 14:38.

Už není  vstup na  Boltonovu  tiskovku a  jeho přímé výroky, nýbrž je  toto nahrazeno výstupem  z Reuters  a to v čase  ve  14:12 min.

I zde dám screenshoty:

Dva  výroky ze  stejného zdroje  – od Johna  Boltona  na jedné a té samé tiskové konferenci!

Podle mne  jde jednoznačně o interpretaci  stejné tiskovky  Johna  Boltona  Reuterem. Nevěřím totiž, že by John Bolton měl dvě  tiskovky nebo dal  dvě  vyjádření, to prvé pro všechny novináře obecně  a to druhé pro Reuters

 

Vychází mi z  toho  jedna  jediná  věc. Že naši  velcí, kvalifikovaní a nejserioznější  ze  seriozních  –  novináři  nás  vrátili  do  dob Rudého práva  tak někdy z roku  1961. Kdy se tam pojednával ještě hon na  amerického brouka, řešily  temné rejdy  imperialistů a stále nová a  větší vítězství tábora  míru nad  imperialistickými válečnými štváči, zkrátka  do  časů  Radia Jerevan, kdy  tento komentoval  závody  v  běhu na  pět kilometrů mezi  tehdejším  americkým presidentem JFK a Nikitou Chruščovem.

Daleko mladší a  štíhlý  prezident přirozeně  natřel obézního a výrazně  staršího generálního tajemníka.  A  Radio Jerevan vydalo pro sovětské občany  následující  informaci:

Soudruh generální  tajemník ve  svém  věku  získal v  běhu na pět kilometrů skvělou stříbrnou medaili!

Stejně „kvalitní“  a  kvalitativní  úpravou prošly  Boltonovy  výroky  pro novináře  v Moskvě. Aby  zapadly  do žádaného  významového vzorce.

To je  naše  vaše  ČT!!! Konstatuji s politováním, protože  už  dost  dlouho si  myslím, že  se  zlepšila. Ale zřejmě pořád  to ještě není standardní nastavení! Bohužel nemohu  rozřešit,  jestli  významové zmrzačení  toho Boltonova  výroku má  také na svědomí  ČT nebo  to  opravdu převzala  z nejvýznamnější světové agentury. Jestliže  platí  druhá  varianta a  jde to  za  Reutery,  pak potěš koště!!!

Protože  to je  skutečně  světová  značka. A pokud  i oni se domnívají, že musí být Radiem Jerevan, nastal konec  světa. Toho našeho!

Za  sebe  říkám, že  až opět  od  takového  Rosího nebo jiného  mudřece z  ČT  uslyším cosi  o trollech z  alternativy, vzpomenu si na  tuhle  filigránskou  manipulaci. Které  bych se  NIKDY na Kose nedopustil! Nepotřebuji  nějaký  kodex  nebo  celý  štáb,  abych  si  sám pro sebe  určil, že  polopravda  je totéž co pololež. A pololež je  vlastně už  lež.   V  každém případě ale  účelová  manipulace a  vědomé překrucování reality, bylo zřejmě  nutné,  aby  bylo dosaženo toho jedině  správného vyznění!

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.