Nezvládnutá partie geniálního šachisty


Geniální šachista, prognostik, stratég, co mu není rovno a  vůbec  vejlupek vší   geniality, co nám sedí na Hradě, prý nemá  na politické šachovnici,  soupeře. Tvrdí jeho obdivovatelé. Které on na  oplátku, bez mrknutí oka,  oblaží ministry  typu  plagiátorka slintu o králících, ale  naproti tomu nejmenuje, z osobní  msty, ministrem někoho, kdo si  dovolí  před spolustraníky  doporučit  za prezidenta  jiného  člověka  než  našeho genia.

Co je  dvojnásobné  nepřiznané  obšlehnutí práce někoho jiného  při diplomce  u člověka, který má v tomto státě  garantovat  chod  celé  justiční soustavy a nalézání spravedlnosti, proti tomu,  že   se někdo jiný  neklaní před  majestátem? Kam  bychom to došli, kdyby  nebyla  garantována svoboda, řekněme –  kreativně  vytvářet  iluzorní  skutečnost /například  že něco vím nebo něčemu  certifikovaně  rozumím/ a naopak, co si to někteří dovolují -ucházet se o ministerská křesla, když  si  střihnou kritizovat  majestát!  Nic  takového – Republiku si rozvracet nedáme a stát jsem já!!!!

Náš  geniální  šachista  se zase  předvedl.  V plném rozměru.  Nicméně  tohle  není  téma  dnešního sloupku.  Ano, bude to  oněm, ale nikoli o malé  duši  jménem Malá  ani o podivném pražském  člověku  jménem Poche.

Nýbrž o tom, že geniálním  šachistovi  Zemanovi se věci jaksi  začínají  vymykat  z  rukou.  Tenhle  text  píši především pro  dost početnou zdejší klaku  těch, co se  v Zemanovi  vidí. Chci jim poskytnout     včasnou informaci, že  s tím jejich  za  živa  svatým to  jde jaksi z kopce, aby  nebyli jednou nemile  zaskočeni.  Rád  dělám dobré  skutky. I  když  vím, že  je  neocení.

Ale  k věci!

Myslím si /možná  dost  naivně a  hloupě/, že  jsem schopen číst  tuzemskou politiku. Identifikovat  pohnutky  jejích jednotlivých  hráčů,  nacházet  motivy  jejich konání a   tudíž  i s poměrně  slušnou  pravděpodobností  odhadnout  výsledky jejich interakcí nebo předvídat budoucí  kroky. Proto nemám rád, když  narazím na  něco, co neumím  interpretovat  a  co mi  hrubě nezapadá  do  nějaké  skládanky, která byla  poměrně  složitě  a namáhavě  vytvořena.

Což  se v posledním čase stalo  nejméně  ve dvou případech:

1- 14. června  se na Hradě konala  schůzka Zemana, Babiše a  šéfa  ČEZu Beneše Tématem prý byla budoucnost české a evropské energetiky.

Široký  pojem, nulový  konkrétní  výstup. Navíc  před valnou hromadou ČEZu, což  mne  zajímalo i znepokojilo zároneň. Netajím, že  ze   soukromozištných, jakkoli miniaturního rozměru, důvodů.  Při  známé  animozitě  Babiš – Beneš, a naopak při známé příchylnosti  Beneše k mocným – viz jeho kabelky pro  Nagyovou-Nečasovou  a přispěchání se  „švěstičkami z  vlastní zahrádky“ na  Zemanovu oslavu  po druhých prezidentských  volbách.   Divné, prapodivné! Proto  bych  byl  o věci  rád  věděl daleko více. Nicméně  nešlo to, účastníci  mlčeli a Beneš,  který byl  následně pozván na  ČT  24 se otevřeně  vysmíval  jak  zpovídajícímu  redaktorovi , tak divákům. Už  dlouho  nebyl na obrazovce  nikdo tak libový. Sebejistota a neotřesitelnost  z něj jenom kapala.

2- Babišova  neuvěřitelná povolnost  vůči  Zemanovi v poslední  době . A to nejen ve  skandálním přístupu  k případu Poche. Kdy  se  před Zemanem doslova plazil stejně  servilně, jako je  tomu  zvyklý  od  svých podřízených  z Agro- i ANO-   fertu. Což by normálně znamenalo, že   se před  prezidentem  hluboce a trvale  pokořil. Jenže  tohle mi  s Babišem, klasickým  ANOšéfem,  který  vyžaduje  od  svých  podřízených absolutní poslušnost  a  sám naopak  v podstatě nerespektuje  nic a nikoho, nejde dohromady.

Jak  uvedeno  výše – nemám rád,  když  mi  něco v   tuzemské politice  nesedí a  nechápu, proč  v ní zásadní hráči konají  tak, že  mi není vůbec  jasné, co je k tomu vede.

Vztah Babiše  s Benešem  nejlépe popisuje informace, že  ANOšéf, ještě jako  ministr  financí /ministerstvo financí totiž  vykonává  akcionářská  práv a  za  stát a  tudíž jednoznačně diktuje, kdo  bude firmu  řídit a  kam tuto nasměruje/ se  pokusil vrchního ČEZáka  odvolat. Téměř se mu to podařilo na  sklonku funkčního období minulé  vlády, kdy na  tehdejší valnou hromadu měl jeden z členů dvanáctičlenné dozorčí rady zastupující resort financí, přinést návrh na odvolání trojice zástupců ČSSD a jednoho za KDU-ČSL z rady. Babiš by tak po letech, kdy byli jeho lidé přehlasováváni, tento orgán plně ovládl. Pak by byla cesta k Benešovu konci umetená.

Jenže o plánu se dozvěděl tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Na vládě tedy nečekaně nechal schválit neveřejné usnesení, podle kterého na valné hromadě nesmělo dojít k ničemu nečekanému, například k odvolání členů rady.

Uvedla  MfD

A nyní  schůzka na Hradě ve  třech a  pohoda  největší?  Před  další  valnou hromadou?

Zvláštní!

Čekal jsem co  bude  na  té akcionářské merendě. Zejména jaké  z  ní  budou výstupy. Byly  viditelné  dva

-trvala  neuvěřitelně  dlouho, dokonce až hodě  do hluboké  noci

-Beneš  zůstal CEO  ČEZu

Zdálo se, že  Babiš  zase  geniálnímu  šachistovi pokorně  a  útrpně  ustoupil  a  ten si  o  něj otřel zase  jednou  boty…

Jenže  do toho přišla  ještě  informace  další – že komunisté  jsou velmi rozzlobeni na  Babiše, když  tento proti svému slibu se ani nenamáhal, aby  byl  do dozorčí rady  prohlasován komunistický  nominant a porušil tak  dohodu, kterou  KSČM podmínila  podporu druhé  Babišově  vládě.

Takže na  jedné  straně  absolutní povolnost  směrem  Hrad, pro  Andreje  tak netypická a na straně  druhé  jeho  klasická  „věrnost  danému slovu“ a  riskování  zhroucení  tak těžce vyjednávané  vládní  většiny?

Tohle přece nepasuje   dohromady  už  vůbec.

Nebo  ano?

Chtělo to jen trochu přemýšlení a  zejména  práci se  zohledněním typologie  Babišových  partnerů a jejich  reálnou motivaci  v politice. A  pak  se  to rychle utřese  do  jasných kontur.

Začnu tím lehčím a zřejmějším.

Komunisty  a socdemáky.  Ti se  už  natolik třesou na to, aby  jako v té  vládě přímo nebo nepřímo  byli,  že  zkrátka  akceptují  cokoli, co se rozhodně   bohuželpremier podniknout, včetně tahů proti nim a   jejich bezprostředním  zájmům. Ostatně tohle  ukázalo  referendum ČSSD  i poslední  jednání  komunardů a jejich  ÚV  více než  plasticky. Tohle  Babiš  přehlédnout nemohl a nepřehlédl. Takže slabost  svých „partnerů“  vzal jako  axiom a konstantu  chování a  pracoval  s ní.

A  Zeman?  Toho si  „ocenil“  dle mého odhadu  následovně- prezident  je už  ve stádiu, kdy mu  jde zejména o  viditelné  pózy a  gesta.  Aby  veřejnost  viděla , kdo  je  king.  Ale  veřejnosti  unikají podstatné věci.Že  Zeman  už  není Zeman.  Jen  pozérský  mstivý a ješitný  stín.

Nepochybuji, že  onu  nečekanou a podivnou  schůzku těch tří  arogantních Mikulášů na  Hradě  inicioval  buď  Beneš, aby jej Zeman  osobně před Babišem podpořil ještě před  valnou  hromadou  nebo tak učinil Zeman ze  svého primárního rozhodnutí. Konec  konců – je  to jedno, protože  cílem bylo v obou případech podržet  Beneše  ve  funkci. Když tak pěkně  a  viditelně“ nosí  ty švestičky z  vlastní zahrádky“.

Ano Beneš  valnou  hromadu  přežil a pokračuje  ve  funkci. Zdálo by se, že  geniální  šachista  z Hradu zase jednou vyhrál.  Pohledem  veřejnosti, pokud  by  se   nějakou takovou lapálií  zabývala!

Vidím to osobně  úplně  jinak!

Babiš zřejmě  došel k názoru,  že  ZATÍM, v Benešově  případě nemůže  prásknout  do stolu a vyhodit  ho. Ne dokud  prezident  nejmenoval  vládu  a ne dokud, komunisti, takto Zemanův  trojský  koník  v koalici, pro ni nezvedli v parlamentu ruku.

Takže  se soustředil na  filigránskou, nenápadnou práci –  na to aby  svými lidmi obsadil pokud možno, všechny  dosažitelná  místa  v  dozorčí  radě  – tedy  8 z  12-ti. Čtyři pozice totiž  patří  ze zákona  zástupcům  zaměstnanců  – tedy Benešovým lidem. Ale  zbylých  8? Ti podle  zavedených  a nepsaných pravidel  jsou nominování tak, že  4 vysílá ministerstvo financí – tedy  Babišovi  odezírači od  úst a zbylou čtveřici, která  byla oním pověstným jazýčkem na  vahách – nominovali  vždycky koaliční politické strany.

Babiš  přirozeně na  valné  hromadě nechal vymést z DR  zástupce  sociálních  demokratů i  lidoveckého dozorčího radu a jak uvedeno výše, proti  svým slibům nedal místo  komunistovi a  všude  nacpal  další  své zvedače  rukou. Má  nyní  mezi dvanácti, nikoli apoštoly, nýbrž  hlasujícími figurkami v  ČEZu  8 svých. Proti  čtyřem BenešověZemanovým.  A  jakkoli se tohle  naprosto nelíbí  ani soc dem ani komunistům,  nečekám, že se na  tom v budoucnu  něco změní. Pustí nanejvýš   jedno místo v DR, aby  si  prostě zachoval  onu rozhodující a pro něj potřebnou většinu. Zeman s  tím nic nenadělá!

Zkrátka  geniální šachista  na Hradě  už  není, co býval.  Ve hře  o ČEZ a Beneše přehlédl že  na  něj  Babiš  použil tzv. Pocheho  gambit!

Co že  to je  dámský  gambit?  Šachové  zahájení. Jeho název  je odvozen od oběti bílého c pěšce na dámském křídle. Ve skutečnosti je  oběť pěšce  totiž pouze zdánlivá. Slouží k odvedení pozornosti  černého od  snahy  vybudovat silnou pozici bílého ve  středu šachovnice.

A přesně  tak  je  tomu u Pocheho  gambitu. Ten  byl obětován  zcela záměrně, viditelně a nikoli  zdánlivě. Mstivý  ješita  musel dostat hračku, která ho zaměstnala,   svůj  symbol, aby  bylo vyhověno jeho pozérství a získal pocit , že je největší a nejchytřejší a že  všichni skáčí podle  něj.  Ale  Andrej  získal silnou a v podstatě  nyní už neotřesitelnou pozici na  šachovnici jménem  ČEZ.  Který  tím v podstatě  ovládl  a  neváhám  napsat  – nepřímo připojil k Agrofertu. To je to oč  tu běží a  o co se hraje  a hrálo!!!!

A Beneš?   Nyní už postradatelná  figurka. Pro Babiše  určitě. Pro Zemana? Kdo  ví?  Netuším. Možná, že  ne. V takovém případě  by Babiš získal na Zemana obrovskou páku, kterou dozajista  v budoucnu  využije.  Nebo zjistí,  že  Zeman na  Benešovi už zas  až tak nelpí a  pak  ho buď  s  gustem konečně  vyhodí nebo  Beneš,  vědom si   lecčehož  temného z minulosti  ČEZu  a možných osobních problémů, pokud  by  do firmy  přišla  důkladná hloubková  šťára, se  stane příkladným Babišovým odezíračem od  úst. Já osobně bych si vsadil na ten vyhazov. A následnou  velkou šťáru, protože ta  by mohla  najít  kompra na Babišovy politické protivníky / a možná i dosavadní  souputníky/  na tuny.

V  každém případě ať tak nebo tak  – geniální hradní šachista, politický  velmistr, který nemá sobě  rovna  ztratil  sice ne příliš  viditelnou,ale o to  důležitější  partii.  Nalétl na Pocheho gambit. Andrej mu servilně přinesl Pocheho hlavu  na  stříbrném podnose. Odlákal pozornost, zaměstnal Mlhu nepodstatnou  blbinkou, aby  měl  „klid na  práci! Prostě  Pocheho gambit!  Za ovládnutí  dozorčí rady  a tím i ČEZu  to  určitě jemu stálo. A  nás  to , do budoucna přijde draho.

Narcisistní, samolibý, mstivý  stařec  už prostě není, co býval.

Tady  jsem sice původně  skončil, ale  přidám ještě  pár  řádek.  Proč  Babišovi o ten  ČEZ  tak  moc  jde.

1- byl a je to  mocný penězovod. Kdo  jej kontroluje. Profituje. A  nemyslím  nyní,  že  by  Babiš  posílal do ČEZu  nějakého takového svého inkasistu,  jako se  tomu prý  stabilně dělo  v  dobách minulých. Ani neuvažuji směrem  , že  by Agrofert  se stal  velkým dodavatelem  energetické  firmy, i  když  možné to přirozeně  je. Ale  všechny  ostatní politické  subjekty  mají zatraceně  hluboko do kapsy. Je  věčně  prázdná a kontrola  ČEZu Babišem  znamená, že odsud  už nedostanou  ani  halíř!  Takže  jeho političtí konkurenti  budou  finančně  ještě  ohroženější, než  dosud. Prostě  s  ním nebudou, v žádném ohledu, schopni držet  krok. Vyhladoví  je.

2- narazil jsem na zajímavý  článek,  který říká že  o ČEZu k bulharské vládě unikla  z  ČR  důvěrná  data  o prodeji jejích bulharských aktiv hraničil podle odvolaného předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese s trestným činem. Pačes to řekl serveru Neovlivní.cz a současně připustil, že vyšetřování úniku, které ČEZ zahájil na jaře v době jeho působení v dozorčí radě, přispělo k jeho odvolání. Vyjádření ministerstva financí ČTK zjišťuje.
 
O tom, že Bulhaři dostali z Prahy důvěrná data o obchodu, informovala na jaře bulharská média. Podle nich je tamní vládě poskytl člen dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa. Podle Neovlivní.cz bulharský premiér Bojko Borisov navíc v březnu v tamním parlamentu tvrdil, že má od českého premiéra Andreje Babiše (ANO) dokumenty o tom, že se v transakci angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, a ruské a bulharské banky. Landa i Babiš zmíněné informace popřeli.

Takže  jestli je na tomhle  jen zrnko pravdy, hrozilo by Babišovi  další trestní stíhání. Za  poškozování  ČEZu a  zájmů republiky. Což je úplně poslední, co potřebuje! Když  bude  kontrolovat  energetickou  firmu a  na  spravedlnosti  někoho jako je  Malá, je  jasné,  že  mu nic nehrozí. Ta  opisovačk a už  se jistě postará! Jednoduchá dedukce! Gambit se prostě povedl  skvěle!  Tohle  umí opravdu jen geniální šachista. Který  ovšem hraje podle  vlastních pravidel. Která připouštějí, že  i s pěšcem, se v případě potřeby,  může  táhnout jako s  dámou a  naopak. O ostatních  figurách  nemluvě. A  klidně  může  najednou místo  bílých  hrát  i černými. A dokonce i  mimo šachovnici.Všechno dovoleno! Malá to jistí! Ví, že  politicky vegetuje  jen  z Babišovy  milosti!

Na  závěr  ještě neplánovaná  drobnost. ČEZ  byl  v minulosti dlouholetým hlavním sponzorem Karlovarského filmového festivalu. Čtyři měsíce před zahájením toho  letošního, právě  skončeného oznámil,  že z  finančních důvodů od sponzorování odstupuje. Dával asi 50 milionů. Valná  hromada  před pár  dny  rozhodla, že  na  dividendách akcionářům vyplatí  17 800 000 000 Kč. Oněch  50 milionů  představuje  z dividend 0,0028%. Což  by  na  dividendu  jedné  akcie  dopadlo 9,8 haléře…

Nemám  tu  Karlovarskou  snobárnu  ani trochu  rád. Přesněji – příčí se mi  zásadně. Nicméně  tomu  oficiálnímu  čezáckému  zdůvodnění  nevěří  ani  obecní  blázen z Kotěhůlek. Krajem  jde  informace, že  se jedná  o Zemanovu odvetu  filmařům za  to,  jak se většinově k němu staví!  Směšné a truchlivé.  Ovšem geniální šachista  získal svého vytouženého pěšce. A prohrál partii. Partii o  vliv nad  ČEZem.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.