Nad mistrovstvím světa ve fotbalu zejména nikoli o fotbalu- DOPLNĚNO! A znovu DOPLNĚNO!


V pondělí se snažím  nasazovat  ty  úplně  nejpodstatnější  komentáře.  Vedle  toho vím, že  fotbálek, který je mojí osobní radostí, žádnou větší masu  kosířů  neoslovuje. Nikomu to nevyčítám, každý z nás  má  nějakou  úchylku a není důvod , proč  bych si měl myslet,  že  právě tu moji  musí  sdílet i  ostatní. Vzniká tedy  otázka, proč  dneska  chci  dát  cosi  o  právě  skončeném  fotbalovém  šampionátu?

Z jednoduchého důvodu,  ať  chcete  nebo  ne, fotbal  je  světový  superfenomen. Kterému se sotva  co jiného vyrovná. Kdybyste  náhodou  o tom  pochybovali,  pak si dobře  prohlédněte  následující grafiku, kterou jsem převzal z  ČT  24.

 

Ukažte  mi  jinou světovou  událost,  kterou napřímo  sleduje v  televizi a  to  po dobu několika  týdnů, den  co den, skoro polovina populace na planetě!!!

Žádný  politik ani  umělec, včetně  těch největších popových stars  se k takovému číslu  ani nepřiblíží!  Natož  na  delší čas.  Fotbálek je prostě  superfenomen.

A  podle mého soudu  si  proto zaslouží nejen místo na Kose, ale  určitě  i pondělí. A  abych  uspokojil  nefotbalisty,  pak rovnou sděluji,  že  co  do komentování  fotbalové stránky  budu  velmi  skrovný. To, co se odehrávalo na  trávnících ti,  které to zajímalo tak jako mně,  viděli na  vlastní  oči a  nepotřebují, aby jim  to někdo nějak popisoval. Mají svou hlavu a kopání do balonu  rozumí jistě nejméně  tak dobře  jako  já. Nota  bene, tenhle  text vznikal  neděli dopoledne, takže finále  bylo  naprosto otevřenou  záležitostí. Ale  než se dostanu  k jádru  dnešního komentáře,  které tvoří  věci nefotbalové,  přeci jenom pár  řádek o  sportovní stránce  pustím.

Jak už  uvedeno,  text vznikal před  finále a tedy  bez  znalosti vítěze. Ke  dvěma  uchazečům o titul  jen tolik,  že se do boje o titul dostali právem, protože

-měli  nejvíce štěstí a to celý turnaj, nikoli jednorázově

-jejich  týmy  byly  sestaveny  nekompletněji. Což  znamená, že  vedle  hvězd, které  zářily  přesně tak,  jak zářit  měly, byli ostatní nikoli  jejich komparsem nebo servisem, nýbrž platnými spoluhráči! Klíčové slovo je  spoluhráč!

-neměli  hvězdu, převyšující  ostatní,  jedinou, ale nejméně vždy  4!  U  Francie Griezman, Mbapé, oba  stopeři a golman, u Chorvatů  Modrič s  Rakitičem, Mandžukičem a Lovrenem. Obrovský  rozdíl  oproti Portugalcům a Argentině!  Jejichž  výkony  stály a padaly s  tím, jak to půjde  CR7  nebo Leovi. A  když s e Uruquaycům  zranil Cavani, byli náhle poloviční.

Říká někdo  –  kam dáš  vlku  Brazily? Inu, těm by bylo finále  slušelo! O  tom žádná. Nicméně narazili na  Belgii, která  alespoň pro mne osobně, hrála  nejhezčí a nejlepší  fotbal  ze všech.A  kanárci  zkrátka  neměli  v den D  dost  štěstí. Stejně  jako Belgie  o kolo později s  Frantíky.

Neymar  paří  do galaktického  hvězdného tria  světového fotbalu, bez debat.  Ale  já  ho prostě nemám rád.  Kdybych jej měl charakterizovat,  pak mne napadá slovo  NEPOCTIVOST!  Můžete  preferovat  Ronalda oproti Leovi  nebo  opačně, ale  ti  dva  jsou zkrátka  konstanty. Simulování, bebíčkovství, filmování?  To u nich  nevidíte a vždycky  mají  lídrovskou pozici, jak si ji představuji. I když se jim nedaří.

Před šampionátem  jsem v zaváděcím článku  konstatoval, že turnaj by měl odpovědět na  otázku,  zda  je  lepší  Christiano nebo Leo. Neymar  byl vynechán  záměrně.Schází  mu to,  bych označil lídrovským  fundamentem -ona  vnitřní poctivost. Což mají oba jeho konkurenti,  i když  je  jim, a zejména  Messimu nepříliš  dařilo. Z  těch  dvou vyšel  lépe  CR7. Osobně mám radši Lea. Ale  je to věc  názoru. Ronaldo obstaral  skvělé individuální představení proti Španělům. To  byl, alespoň pro mne, nejfantastičtější osobní  výkon, ze  všech, které jsem viděl na tomhle  šampionátu. Ale  tím sám sobě  nastavil  laťku tak vysoko, že  už na ni nemohl znovu dosáhnout,  ale  jeho tým to od  něj očekával! Jenže   fotbal je jednak týmový sport a  především – mistrovství je  dlouhodobý  turnaj, nikoli jeden  zápas. Takže  Portugalci jeli  domů, protože  Ronaldo  tu  španělskou  fantazii  už  nemohl zopakovat.Stejně  jako Argentinci, Ti celkově  zklamali, Leo  byl jako by zatavený, bez jiskry a formy, ačkoli se  bil do roztrhání těla. Nicméně tak slabé  golmany, jako  gauchos,  neměl opravdu nikdo. Ti dva klauni, co za ně    nastoupili, to  byla opravdová pohroma  v rukavicích.

Ne nehodlám se příliš  rozepisovat o sportovní  stránce, ale  nelze  nezmínit  vyřazení  Němců a Španělů.

Začnu  Němci. V  článku k zahájení  mistrovství-Fanda si to nedá vzít  jsem, kromě jiného napsal  toto:

Toho /fotbalového fandu/  fakt  zajímá  zejména  to, jestli je  lepší  Messi  nebo Ronaldo. A  také  jestli pořád  platí  tzv. pravidlo Garyho Linekera, že

 „Fotbal je v podstatě jednoduchá hra – 22 hráčů se 90 minut honí za míčem a nakonec stejně vždy vyhrají Němci.“

Když  už  jsme  u těch  Němců   – já  si myslím, že  už  neplatí.  Protože  podívejte  se, kdo za ně  nastupuje!!! Němců,  jak si je  každý  z nás  představuje,  je  tam  už nějaký  čas  výrazně  méně.  Zbytek  má   s  tím echtovním němectvím pramálo společného!

Ten odhad  seděl!  Germáni  jeli potupně  domů!  Ještě  nikdy se jim na MS  nestalo, aby balili hned po skupině. Inu  vždycky je něco poprvé. Prostě  tihle „Němci“ , posbíraní z  celého světa, dřívější  buldočí   němectví v  krvi neměli.  V Německu z toho bylo  pořádně  husto. A  ještě bude. Jejich vyřazení by  stálo  za hloubkový komentář.  Ale  když  nebyl napsán  do teď, ušetřím vás  jej. Jakkoli by  to nebylo, ani zdaleka, jen o fotbalu. Ale  jednu  drobnost  nemohu vynechat  – pokud  jste  viděli  zápas  Německo -Švédsko,  pamatujete  na  záběry na   německou  lavičku,  když  Toni Kroos, zázračně  vystřelil nakonec  výhru?  Jak  funkcionáři  vyletěli  jako rakety a  šli dělat  triumfální gesta  před  švédskou  střídačku?  Stejně nečekané, jako neuvěřitelné   a trapné.. V německých poměrech a  zvyklostech určitě. A nikdo ani necekl.. Kromě  skandinávských medií!Všichni ostatní dělali jako že  nic…

Španělé? Bylo a nebylo mi jich  líto. Nemám rád  Ramose.Už  dlouho!  Pamatuji se, jak se našim posmíval, když  jsme  na ně  narazili v kvalifikaci  na předchozí  šampionát. Jak  u nich doma, tak zejména  v Praze.  Zrakvení Sallaha  letos  ve  finále  LM  nebylo  prvním  zákeřným a  dle mého názoru  promyšleným vyřazením soupeře, kterého se chladnokrevně  dopustil. Na druhou  stranu a na  rozdíl od  mnoha  jiných  mám jejich způsob hry, ono tiki – taka,  za  skvělou  věc. Jen  absolutní fotbalová  virtuosita  všech  hráčů na place něco takového umožní!  Vydestilovaná  dokonalost. A  Rusy  měli  doslova zválcované. Kousek  štěstí jim ovšem  chyběl. Přiznejme si to otevřeně. Jakkoli  jsem byl s postupem  sborné  srozuměn  a spokojen.Zkrátka  -tady  se ukázalo, že můžete  fotbal  umět  sebelépe, ale  když  nemáte  kliku, není  vám to nic platné. Proto,  jsem  dal  právě  tento  faktor v  úvodu textu, při hodnocení obou  finalistů na první  místo! Speciálně  Chorvatům  zatím nastavilo  obrovsky  přívětivou  tvář.  Jak v rozstřelu s  Dány  / Schmeichel jr. v  tomto  utkání předvedl  stejně  heroické představení  jako CR7 proti Španělům, ale v konci  to bylo k ničemu, protože  jeho spoluhráči při  penaltách  totálně  vyhořeli/, tak především s Rusy. Tady to, podle mne  prokaučoval,  ruský trenér  Čerčesov,  když  ze  hřiště  naprosto nesmyslně  a předčasně  stáhl  lídra své jedenáctky  -Džubu. S ním  by  sborná  přes Chorvaty  přešla. Jeho  alternace  Smolov, když  šel na  první penaltu, to byla  tragedie sama o sobě. Bylo vidět, jak si nevěří a  dopadlo to podle  toho!

Když  už  jsme u  Rusů  – jednoznačně  šlo o velké sportovní překvapení v pravém slov a smyslu.    Jsem zvědav, v  kterém velkém klubu nyní  skončí takový  Čeryšev   a zejména  moloděc  Džuba  / je už  skoro tak dobrý jako  Krmenčík  🙂  🙂  🙂 /  a určitě  o něj bude  velký  zájem, povězme  si  dalších, co překvapili. Za  sebe  říkám,  že  mne ohromili individuální, ale i  týmové  schopnosti mnohých, o kterých  se nepsalo a  nepíše -Iránců. Saudů,  Egypťanů, Marokánců, Tunisanů.  Ale především Korejců a  zejména  Japonců. Za dva  nejhezčí  zápasy /nevím, co přineslo finále/ bych za sebe označil a  to  ve  stejné  rovině,  utkání   Belgie -Japonsko a Belgie -Brazilie.   Kdybych  měl vybrat  jen jeden, pak představení  Hazarda a spol. proti samurajům, pro  mne  bylo ještě o fous  zajímavější. Kvůli dramatu, ale  především  kvůli tomu, co předváděli Asijci!  Dokonalá  organizace hry, individuální  technická  dokonalost  jako samozřejmost, navíc  bez jakékoli okázalosti, ale  především neustálý  pohyb a náběhy  celý  zápas!  Úžasné!  Tohle nikdo jiný  nepředvedl. A já bych si moc přál, aby tohle  uměl český  nároďák, ale především Viktorka! No přát  si mohu co chci, třeba  hodinky s vodotryskem.

Je  nejvyšší  čas  skončit  s rozborem sportovní stránky, ale  ještě  o jednom  týmu je potřeba  se zmínit – o Anglii. Má v Česku spoustu  fandů.  Nepatřím a  nepatřil jsem k nim. Osobně, přestože  Albion bral bramborovou placku,  tvrdím,  že  zklamal. Že se dostal až tak daleko byla  pro mne   zásluha  štěstěny. Měl lehkou skupinu, přesto se dostal  dál  jen obrovskou klikou, když  Kane  vystřelil postup proti Tunisku v  nastavení. A  další velká klika potkala  Anglány  při penaltách proti herně  lepší Kolumbii. Pro mne  zklamání a nezasloužený postup do semifinále. Kromě  Trippiera jen fotbaloví průměrňáci. A navíc  simulanti  – viz Maguire nebo Henderson.  Něco  u  ostrovanů  dříve nevídaného.

Psal bych o fotbalové  stránce dál, ale  slíbil jsem  nefotbalistům, že  nebudu. Takže nutnost  to dodržet.

Že  MS  bylo zorganizováno  naprosto  /a  na  ruské poměry  asi nevídaně/ dokonale,  to už připouštějí  i zarytí  rusofobové.  I taková  ČT  už  to dokázala komunikovat, že  ulice  jsou plné  přátelských  Rusů, organizace klape,  žádná nenávist  vůči  cizincům,  nýbrž naopak vstřícnost,  žádný  rasismus  tvrdého jádra domácích  fandů.   Totéž  velká     světová  media.  A mnozí to komentují tak, že  jde o Putinovo  velké  vítěství.  A  nyní si dělají starosti,  jestli to náhodou  nebude znamenat  pro Rusko obrat, že  se  vrátí  na světovou  politickou scénu nikoli jako věčný paria, nýbrž  jako plnohodnotný  hráč. A ujišťují sebe  i nás , že  nikoli, že  páriou musí  zůstat!

Myslím, že ten pravý  nápor  toho  jedině  správného mínění o tom, co jsme mohli  v  Rusku sledovat posledních  6 týdnů  nás  teprve  čeká!  Že konečně  zjistíme, co jsme  vlastně  viděli.

Ale  dost  velká ochutnávka  už běžela  před  šampionátem a v  jeho průběhu. Sotva  proběhlo slavnostní zahájení, přišla  Babišova  MfD  iniciativně  s  článkem jakého svého  šmoka  /jméno jsem si nezapamatoval, článek neuložil/, o tom, že  Rusko  vystavělo další ukázkové  vesnice,přirozeně  že  Potěmkinovy,  že  u nějakého stadionu  je nějaký  barák  zakrytý  velkou reklamní plachtou  šampionátu, ale  že  za  tím  obřím plakátem,  tak tam je  to fuj  a  že  to, že  v ulicích nerozhánějí  jednotky Omon  demonstranty znamená jen tolik, že  Putinovy  mlátičky  dostaly  pár  týdnů  volno, ale potom…  no jen počkej zající!

Lidovky  se taky  také  tumlovaly!  Jak  jinak!  Petra Procházková  jela  podle svého zavedeného  zvyku a s  náležitou přičinlivostí a pílí celou  serií  textíků. Tohle  si nemohla nechat  ujít.  Minulý  pátek se k ní přidal  jakýsi Tomáš  Vlach, prý spolupracovník LN  v Moskvě. A  vypotil celostránkový  článek s  názvem

Bezdomovci ven z města a usmívat se! ‚Fotbalová‘ Moskva … – Lidovky

Leitmotivem  je  tenhle  odstavec:

Nevadí mu neustálé rentgenování zavazadel u vchodů do metra, na nádražích či stadionech a množství policistů všude kolem. Ti fanoušky nechávají být a přivírají oči i nad drobnými výtržnostmi. O to více se ale zaměřují na jiné skupiny, jako gastarbeitery ze Střední Asie či bezdomovce.

Posledně jmenovaní jako by z Moskvy téměř zmizeli, jen na lavičkách mezi Kazaňským a Leningradským nádražím se jich několik málo vyhřívá na slunci. „Úřady postupovaly podle sovětské tradice 101. kilometru,“ objasňuje mi později moskevský novinář a organizátor kurzů investigativní žurnalistiky Grigorij Pasko…..Už od stalinských dob totiž v Moskvě vždy před každou důležitou událostí policisté sbírali po ulicích bezdomovce, kriminálníky i potulující se sirotky a odváželi je sto kilometrů za město. Důrazně jim přitom doporučili, aby se neodvažovali vracet, nebo skončí rovnou ve vězení. V písni 101. kilometr o tom zpívá ruský písničkář Alexandr Rozenbaum, kriminálníky přeplněná města v okolí Moskvy se stala i námětem televizního seriálu Gorod (Město) odehrávající se v 50. letech minulého století. Něco podobného se dělo před olympiádou v roce 1980 a podle svědectví samotných bezdomovců odváželi policisté bezdomovce i před fotbalovým šampionátem…..„Z Kazaňského a Paveleckého nádraží odjely čtyři autobusy,“ řekl listu Moskovskij Komsomolec bezdomovec Jura. „Děje se to večer, kdy je svědků méně. Samozřejmě, že nikdo nechce, ale oni vás tam posadí silou a ještě můžete jednu schytat. Pak se těžko vzdoruje,“ dodává. Na rozdíl od stalinských dob už vysídlenci alespoň nejsou ponecháni na „101. kilometru“ osudu, ale v bývalých objektech po armádě pro ně zřídil stát provizorní ubytovny, kde mají zajištěné stravování a mohou tu zůstat do konce šampionátu.

Zbytek je jen  ilustrační vata. Takže  máme  konečně  jasno. Co nás  vlastně  na  tom  ruském fotbalovém šampionátu má  zajímat!  To, že  někdo údajně vyvezl z desetimilionové Moskvy   4 autobusy!! jen považte   -200  bezdomovců. A ubytoval je  a  dal  jim bezplatné stravování! Netuším, jak to bylo s bezdomovci před  4 roky v  Brazílii a  už  vůbec nebudu spekulovat,  jak  by dopadli  houmlesáci v Londýně,  kdyby  místo Moskvy  byl získal pořadatelství  on.

Jistě by  je  byli  ubytovali v Hilton London Bankside  nebo alespoň Intercontinental London – The O2 s luxusním servisem a wellnes…

Ovšem přímo příkladná  je  diskuse pod  článkem!  Ta  opravdu nemá chybu a já jsem  rád, že  mezi  čtenáři Lidovek je  tolik  bdělých a  ostražitých  soudruhů a  soudružek  domovníků a domovnic,  pardon -pánů a paní  bránících  demokracii, kteří mají  vždy neochvějně   jasno a  vědí, co a  jak a  co je  nezpochybnitelně  správně!

Jen mi do  toho  nezapadá  úryvek  z knihy  Jiná  Británie od  Jiřího Hoška /dlouholetý  zpravodaj ČRo v  Londýně/,  který  nedávno otiskly Literární noviny. I  z něj si dovolím  ocitovat:

Skoro se nechtělo věřit, že takřka dickensovské líčení britských dětí žijících v bídě může být v 21. století realitou. Jenže právě to potvrzují nejen moje pozorování, nýbrž v první řadě reprezentativní průzkumy mezi ostrovními kantory. Ti měkkosrdcatí dokonce nosí některým svým žákům jídlo, protože přicházejí do školy permanentně hladoví a na jejich studijních výsledcích je to logicky znát. Z průzkumu mezi dvěma a půl tisíci členy odborového sdružení kantorů (NASUWT) vyplynulo, že se učitelé naučili nosit svým žákům svačinu, aby je vůbec nějak nastartovali. Dělá to prý každý čtvrtý kantor. Nad rámec svých povinností sytí hladové žáky i některé školy. Pomáhají jim i některé charitativní programy podporované známými osobnostmi. Patronem jednoho „breakfast clubu“ byl i český gólman Petr Čech. Dvě třetiny dotázaných pedagogů v průzkumu uvedly, že pravidelně vídají hladové žáky. Situaci určitě zlepšilo rozhodnutí vlády z roku 2013 zajistit bezplatné obědy v jídelnách státních škol všem dětem ve věku pěti až sedmi let. Nikdo přitom nemusí dokládat, jak je na tom finančně. I tak jsme ale opakovaně dostali před celobritskými srovnávacími zkouškami dopis od ředitelky školy, aby děti dostávaly celý zkouškový týden pořádnou snídani.

Přemýšlím,  jestli  by ty  hladové  děti, během  šampionátu  dostávaly  nějaké potravinové  balíčky, či byly  vyvezeny  na venkov nebo  co by s nimi bylo… A  to se bavíme o dětech z metropole  jedné z nejbohatších  zemí světa…. Já bych  čekal, že  něco takového, samozřejmě, na  rozdíl od zaostalého, diktátorem vedeného  Ruska, není možné.

Pokud  jsem nyní  někým  viděn  jako rusofil, který provedl klasický manévr zvaný  Vy zase bijete  černochy!,  je na  velkém omylu. Já  nehodlám vůbec nic  kašírovat. Nemám to zapotřebí. Ani  stínem nepochybuji, že  že  Putin i Rusko udělali  všechno možné i nemožné, aby  byl  fotbalový  šampionát demonstrací  ruské dokonalosti a pojali to jako  propagaci země i systému. S  hlavním axiomem – svět musí  vidět! Úplně  stejně  jako tomu bylo při olympiádě v  Londýně  nebo Los  Angeles. A nebo také v  Soči! Či kdekoliv  jinde. O to více mi přijde trapné ono  házení  blátíčkem za  každou cenu. Tím spíše, že se to Rusům asi  fakt hodně  povedlo.  Že  novinařina  takhle sklouzla  a  co je ještě  polititováníhodnější-   očekávaně, na  úroveň  tupé propagandy  Kalouskových  nebo Klimkinových  výkřiků.

Ten první, před  zápasem Rusko -Chorvatsko vykřikoval  – nasekejte  Rusko do jitrnic! Vivat  Hrvatska! O  duševním gigantovi s intelektem  velkým asi jeho veřejnosti  bohužel  známý penis  –Jakubu  Jandovi – a  dalších podobných,  nemluvě!

Ministr  zahraničí Ukrajiny  Klimkin  naopak bouřlivě  slavil vyřazení Němců Korejci. Na twitteru  vysvětlil proč:

„Ve zprávách jsem četl o vyřazení německého týmu. Budeme mít nové mistry světa. Žádný další německý politik nenavštíví Světový pohár v Rusku, „

Ano, Merkelová  rozhodně neměla  důvod  jet  do Moskvy  kvůli  fotbalu. Ale Klimkin  má  velkou  smůlu. Holt přijel  Macron. Ten dokonce dvakrát! Protože  ten důvod  měl….A momentálně je  větším hráčem  světové šachovnice než  otřesená Angela.

Jandovi a  nepochybuji že  i Kalouskovi, muselo imponovat,  jak  to  mimořádně  šťastné vítězství  Chorvatů  nad  domácími pojal jejich  stoper Domagoj Vida, který nahrál na internet po výhře nad Ruskem video ze šatny, kde společně s někdejším spoluhráčem Ognjenem Vukojevičem skandují „Sláva Ukrajině!“

FIFA Vidu,jež prohlásil, že  šlo o žert,  za  tuhle  drzou provokaci,  napomenula  – ty, ty, ty, ošklivé kačátko! Jde o stejnou FIFU , která  před  dvěma  roky  hrozila  tvrdými sankcemi  reprezentačním týmům  Anglie, Skotska a  Walesu, za  to že  si chtěly  uctít  Den  veteránů /datum konce I.ww./ , tím, že  by  na  dresech měly  klasický  britský  symbol tohoto dne  – bílý květ  vlčího máku. To prý byla  nepřístojná politická provokace!!! Ale Vida prý  jen  žertoval… Kdo  to ovšem už  jako neškodnou  srandičku uhrát  nemohl,  byli oba kosovoalbánští  Švýcaři  Xhaka se Shaqirim Ti své góly, kterými otočili skóre zápasu z 0:1 na konečných 2:1, oslavili gestem, připomínajícím orla ze znaku Albánie, kde mají oba své kořeny. Pravidla FIFA však zakazují politizaci fotbalu, a tak federace fotbalisty potrestala. Každý,  chudák jeden , musel zaplatit  FIFĚ pokutu  8600 eur.. Při jejich milionových příjmech je to muselo  nelidsky  bolet!

Pokutu 4340 eur dostal také švýcarský kapitán Stephan Lichtsteiner za to, že se k oslavě připojil. Stejnou částku musí zaplatit trenér srbské reprezentace Mladen Krstajič a předseda srbského svazu Slaviša Kokeza, protože tvrdě zkritizovali rozhodčího Felixe Brycha.

Podotýkám, že  Srbové  prohráli po naprosto  skandální a na tomhle  šampionátu ojedinělé  chybě  rozhodčího, který,  ač  upozorněn  od  videorozhodčích, odmítl zkontrolovat  situaci  v šestnáctce  Švýcarů na  videu,  kdy by byl musel  nařídit proti alpskému výběru  penaltu a  zápas  by byl  býval dostal  úplně  jiný průběh. Nevěřím, že  by  Srbové  byli zápas  ztratili při vedení  2:0.

Ale  Vida jen  žertoval a Xhaka se Shaqirim dostali trestík, jako kdyby si , přes upozornění rozhodčího,  nezastrčili triko do trenek…

Zato  FIFA  exemplární pokutou 70 000 švýcarských  franků  osolila  Chorvaty tehdy,  když  se  veřejně občerstvovali  pitím od jiných  výrobců než  byl sponzor  mistrovství  -Coca Cola!!!

A stejný  štráf  nafasovali i Švédové, protože členové švédské reprezentace při zápasech navzdory varování nosili oblečení nepovolených značek…..

 

Za potlesku  Kalousků a Jandů.

Nepochybuji ani o  tom, že  jim museli , po dvou  impozantních  ruských  vítěstvích  domácích nad  Saudy a  Egyptem, konvenovat  články  typu

Ruský doping na mistrovství světa? Mimořádná kondice fotbalistů vyvolala nové podezření

s kterým přišel iniciativně  Seznam.cz

Jak by  Putin a jeho kopáči mohli přehrát Saudskou  Arábii  nebo  Egypťany a  hodně při tom běhat, bez dopingu? Když ne nemožné,  pak alespoň vrcholně  podezřelé!

Však také  sportovní  komentátor  Seznamu. cz  Mádl se nechal, po vyřazení  Ruska od  Chorvatů, slyšet  že  je  fajn  že  domácí vypadli, protože  už  nikdo nebude muset  řešit  jejich  doping, neutkají se s  Anglií, což by nemuselo skončit  dobře a nebudeme  muset  čelit  zpolitizování  fotbalu  řečmi typu, že  sborná bojovala  proti Španělům jako  obránci Stalingradu proti Němcům!!!  To prý je  nepřípustné  míchání  fotbalu a  politiky!!!  Napsal to, myslím, na  twitteru, ale především  řekl na  kamery  české  televize v  pořadu  ČT24 v pátek  13.7.  který  byl věnován  fotbalovému mistrovství světa.

Ačkoli těžiště  bylo skutečně  u dění na  trávníku,  nejdelší  jednotlivá  část / o  délce  21 minut!!!/ byla  na  téma Fotbal a politika!  Kde exceloval, konečně, protože  fotbalem  byl  evidentně  zcela  nepolíbený  – moderátor  Václavek, ale především jakýsi  Marek Příhoda, takto kantor z Filosofické fakulty  University  Karlovy – katedra  východoevropských studií!  A  ten do toho najel opravdu příkladně, úplně  stejně, jak  je  už  člověk  zvyklý od  jeho pobratimů z tohoto  pracoviště  -Šíra  nebo Karla  Svobody. Fakt  lahůdka!  Pokud  si chcete  také smlsnout, třeba  dodatečně, pak  zde. Praní mozků přímo příkladné!  A  Mádl, zdatně  sekundoval. Mě+l dokonalý přehled  o homofobii v  Ruskua  o tom, jak to tam KGB má všechno pod  palcem.. A to   je prý  odborník na  fotbal..  No stačí si připomenout  jeho  „odborné komenty“  před  minulou ligou typu

Když se však nyní, v souvislosti s tím, co se právě děje s kádry Sparty a Slávie, objevují v médiích či na sociálních sítích slovní spojení jako „Hvězdné války“ či „Závody ve zbrojení“, jde sice stále o nadsázku, ale tentokrát už rozhodně ne o vtip. Nad investicemi do posil, jež právě oba kluby předvádějí, se mnohým doslova tají dech.

Aby bylo jasno: To, čeho jsme právě teď svědky, se v historii českého fotbalu ještě nikdy nedělo. Prožíváme zcela unikátní chvíle.

a  já ve  stejný den před  loňským ligovým startem napsal toto:

Vytvoří se tady přes prachy dvě ligy – obou pražských S a těch ostatních. Přirozeně za nadšeného jásotu jejich fandů, ale zejména pražských intervjůků a psáčů. Ti už to prorokují pro tenhle ročník. Odvážím se tvrzení, že letos to ještě nebude. Příští květen uvidíme, o kolik se pletu. Letos, by, za normálních okolností, těm dvěma ještě Viktorka měla konkurovat. Ačkoli její posily, i když jich je nezvykle hodně -celkem 6, jsou v porovnání s nimi za pakatel. Má ale stabilizovaný a dobrý kádr nakoupený v minulosti. A ten by letos měl být pro oba nadkluby dostatečně konkurence schopný. Sehranost a vzájemné vyzkoušené vazby proti jménům a cenám, ale s nutností se sehrát a správně poskládat. Za rok už to bude asi hodně jinak, ale v tomhle ročníku ještě ne. Doufám.

Možná právě  loňský  totální  Mádlův  úlet  způsobil, že  dnes  je  samozvaným odborníkem na politický  fotbal nebo  fotbalovou politiku.  Netuším, jak správně pojmenovat politické vymývání  mozků  přes  kulatý  nesmysl. Takže  jak od  onoho  Příhody, tak od  Mádla i moderátora  Václavka  jsme  z obrazovky  ČT  24  zase jednou  dostali pořádné Politické školení mužstva!  Zcela  v intencích  Radia  Jerevan.  Toho se totiž  kdysi  měl jeden z jeho posluchačů  zeptat,  zda  je  dovoleno  o svátků VŘSR  dovoleno  navštívit s dětmi   loutkové  divadlo. Radio Jerevan odpovědělo, že  ano,  ale radost dětí   z představení musí  být  alespoň o  jeden  řád  menší než  radost  z velkého výročí! Takže  i my  musíme  mít  radost  z fotbalu nejméně  o jeden  řád  nižší, než    z  toho, jak jsou před námi odhalovány  těmi  správnými ruské rejdy.

Sděluji moderátorovi  Václavkovi,  odborníkovi na politický  fotbal Mádlovi,  vymývači mozků  z  Karlovky  Příhodovi,  Petře  Procházkové, Tomáši Vlachovi a podobným psáčům a intervjůkům,  jakož  i Miroslavu Kalouskovi, Jakubu  Jandovi a v neposlední  řadě i bafuňářům FIFY, že  jsem  si radost  s  fotbalu a  to dokonce  ani  toho hraného  v  Rusku, od nich  vzít nenechal. Ačkoli se snažili. a  se mnou  další  3 miliardy  lidí! A to se  tak  snažili!

P.S.

málem jsem zapomněl. Určitě  si vzpomenete, že  na Kose nedávno běžela  anketa  ohledně  dalšího vývoje  v  kauze  novičok 2. Tehdy  jsem  vás  žádal o různé , pokud možno  bizarní scénáře  vývoje  této druhé  novičokové  kauzy. Protože  mi naprosto unikal jakýkoli  její racionální  smysl, kromě  snahy  rozehrát  nově  a méně  směšně  tuhle  aferku  znovu. Teprve s postupem  Anglie  do semifinále  amožnost , že  by se  stali  mistry  svět mne  dovedla  k  určitému  závěru,  který mi, ač spekulativní, nepřipadá  úplně  ujetý.  Členové  britské  vlády  i královské  rodiny kategoricky  vyloučili  svou  návštěvu naq fotbalovém  mistrovství světa po incidentu se  Skripalovými. Demonstrativně  sdělili, že  do říše  zla  ani nepáchnou.  Ovšem nebýt na  finále a u možného triumfu  svých  zlatých hochů?  Kdo si vlastně  z  normálních  lidí  – t.j. voličů ještě  případ  Skripal dneska  pamatuje? Ale  všichni  fandí kulatému  nesmyslu… Jak to udělat, aby  pochopili,  že  ani  královská  rodina, natož Mayová  k Putinovi  nemohou?  Novičokem  číslo 2….  Nechám na  vás  jestli jsem  paranoidní nebo ne.

Dodatek z pondělního rána:

Takže  finále máme za  sebou. Vyhrál ten lepší. Bez debat. Francie  si nakonec pro  titul dokráčela  jak zaslouženě, tak suverénně.

Nicméně  dočkali  se  i  kazišuci.

Pussyny  o sobě  daly  zase  jednou  vědět. Aktivisti z protestní skupiny Pussy Riot v 53. minutě zápasu vtrhli na hřiště a běhali po něm, hra proto musela být na chvíli přerušena. Narušitelé byli rychle chyceni a vyvedeni..

Čtveřice byla oděna do černých kalhot, bílých košil a černých sak s kravatou, které připomínaly policejní uniformu. Akce měla název „Policista vstupuje do hry”, čímž aktivisté mimo jiné připomněli jedenácté výročí smrti ruského básníka Dmitrije Prigova, který v dobách SSSR působil v sovětském disentu.

Zajímalo by  mne, kolik by  Pussyny  nafalosavali za  podobný incident v  takové  Anglii, kdyby  tam během  fotbalového utkání  vstoupily  na trávník. Stačil by  normální mač,  nikoli finále  MS!  A bylo by to natvrdo, pobyt v  base  a  doživotní zákaz  vstupu na  fotbal k tomu!  V rámci nesmiřitelného boje  proti  chuligánům.

Já  vím,  Pussyny  nejsou  žádní  chuligáni , ale bojovnice proti diktatuře a v Anglii nemá  nikdo důvod protestovat  proti  vládě…..  Všichni se  maj  jako Pánbů ve  Frankrajchu…

To nebyla  ovšem podle  Seznamu.cz,  který  informaci  tom , jak to Putin schytal a jaké je trapné nemehlo, vydala  jako hlavní zprávu  svého webu pod  brisantním titulkem

Putin to schytal, že nechal zmoknout chorvatskou prezidentku i Macrona. Během finále MS se činila i skupina Pussy Riot

jediná  naprosto  diskvalifikují skvrna  na  finále,  která nepochybně  pro psáče  Seznamu.cz přebila  všechno ostatní  z letošního šampionátu.

Takže  se  dozvíme  i další  světemotřísající  věc  – Při dekorování  vítězů začalo pršet. Buran  Putin  byl okamžitě  pod  deštníkem, aby  nezmokl, ovšem  Macrona  chorvatská premierka  zmokli, protože  pro ně  deštníky  dorazily  s velkým  zpožděním!  No, co byste  od  burana  chtěli nebo čekali. Hlavně , že  sám byl v  suchu….

Kalousek je jiný  gentleman!  Nepochybně, však ho známe!  Proto  si pospíšil s  tvrdým odsudkem:

 Výstřižek

Že  deštníky jsou v kompetenci osobních ochranek prezidentů a tedy  že  ta  ruská s  deštěm evidentně  počítala a  ta francouzská a chorvatská nikoli? Koho to zajímá? Důležité je, že  Putin je  buran! A  že  si Kalousek může, spolu se  Seznamem.cz plivnout!

Dodatek z pondělního odpoledne:

Na  potvrzení mého závěru ohledně  povinnosti  ochranky  starat  se  o svého prezidenta, včetně  nepřízně  počasí jsem nemusel  dlouho čekat. Ladislav  Špaček, bývalý  tajemník prezidenta  Havla  a  specialista  na  úřední etiketu  mluví  naprosto  jasně! 

„Je to selhání ochrany chorvatské prezidentky. Žádný prezident nemůže nikam bez doprovodu. Na takové veřejné akci musí mít vedle sebe vždy svého bodyguarda, který je odpovědný za to, že když začne pršet, tak na prezidenta či prezidentku pršet nebude. Jestli se chorvatský ochránce nepostaral o svoji šéfku, je to na padáka. Měl dostat deštník od pořadatelů nebo si vzít svůj. V lóži deštníky pochopitelně mají, zvláště když se schyluje k dešti. A pokud ochránce tou dobou v blízkosti prezidentky zrovna nebyl, tak je to další selhání. Jde o veřejnou ostudu pro chorvatskou ochranku,“ poznamenal Špaček.

Kalousku de si  zase  jednu do  jedné  nohy a  druhou do  druhé  nohy. Abys  nevystřízlivěl a neztratil  kuráž!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.