Kosa má svoje limity. A skoro bych řekl, že čím dál větší. V jedné osobě se nedá stíhat ani co do rychlosti reakcí na aktuální dění, ani co do hloubkového průzkumu některých velkých problémů. Prostě omezení zejména časem a přístupem ke zdrojovým informacím. Fyzickými možnostmi. Nestěžuji si, takhle jsem to chtěl a takhle to mám.
Řádky, které jste právě četli, byly jako úvod dnešního textu použity úmyslně. Abych vysvětlil, proč se vracím po více než týdnu k dění v soc dem poslaneckém klubu při hlasování o důvěře pro Babiše. Záměrně nepoužívám termín důvěra pro Babišovu vládu. Protože ten akt vyslovení důvěry byl opravdu jen a jen o Babišovi samotném.
To za prvé. Za druhé, zcela výjimečně Kosa disponovala informací, že Milan Chovanec nepodpoří vládu, na základě usnesení Krajského výboru ČSSD v Plzni, už v pondělí v podvečer. Tedy v době, kdy ji neměly tiskové agentury ani žádné jiné sdělovací prostředky.Ty s e toho domákly až o celých 24 hodin později. Mohl jsem s ní být úplně první, jenže neuměl jsem si rozumně odpovědět na otázku -PROČ? Proč bych s tím měl vyrukovat za každou cenu první? Co bych tím získal? Zejména když , na rozdíl od všech jiných sdělovadel v téhle zemi, a nejspíš i oranžových politikářů z Liďáku, vím i proč se KV ČSSD Plzeňského kraje i Milan Chovanec rozhodli právě takhle a já to, co tím sledují osobně schvaluji a podporuji? Ale na sklo to zatím nepustím. Není důvod. Ta informace získá význam teprve v čase. Respektive v pravém čase.
Pokud byla vzbuzena vaše zvědavost, nedá se nic dělat, ale budete si muset počkat. Na druhou stranu – nejde o nic světoborného, jen konečně si dal někdo z našich plzeňských oranžových práci a začal přemýšlet selským rozumem a dokázal k témuž přesvědčit pár dalších!
Napsal jsem právě, že nejde o nic světoborného? Nemám to opravit? Protože právě selský rozum v české politice, na všech úrovních, kromě té nejnižší – obecní a to ještě jen v malých obcích, většinově absentuje. V hlavní roli, bývá ego, gesta, prázdné figuriny pro publikum a zejména media, a tak dál. Ty jsou publikem a těmi, co zprostředkovávají dojem pro publikum, ceněny vždycky daleko více než tvrdá černá práce. Tu volič zpravidla nejen neocení, ale se nenamáhá ji vidět. Jen na vesnicích, kde prostě nová kanalizace, vodovod nebo školka jsou nesamozřejmé a všem srozumitelné hodnoty, tomu bývá jinak.
Ale my v Plzni nejsme, jak známo – vesnice, nýbrž statutární městys což je zatracený rozdíl. Třeba v rozpočtu. Ten náš, pokud vím, šel nad 4 miliardy korun.
Na vesnici prostě vědí, že figury a dobově modní tance a tanečky jsou o ničem a k ničemu. Že platí jen, co kdo před sousedy odmakal. Těší mne , že to pochopil i krajský orgán místních oranžád. A rozhodně bych jim neposloužil, kdybych nyní vyslepičil proč.
Mohu podat jen negativní informaci.
Nepřítomnost Milana Chovance při hlasování o důvěře Babišovi rozhodně neměla
1- signalizovat jakoukoli ambici jmenovaného převzít vedení strany, jak tvrdí některá media a zejména jeho vnitrostraničtí oponenti
2-neměla za cíl rozložit poslanecký klub ČSSD
3-nebyla podrazem na dvouhlavý stranický přípřah Hamáček -Zimola
4-nebyla osobním trucem Milana Chovance
za sebe dodávám, že bohužel nebyla ani žádným opravdovým tvrdým distancem od toho podvodu na voličích a vlastně i celé straně a jejích usneseních, přijatých na dvousjezdu letos na jaře, zvaný účast v koaliční vládě. Ale na druhé straně – umím poznat meze možného a na těch se Milan Chovanec pohyboval. Po podpisu každého soc dem poslance pro vznik vlády s Babišem byla absence technicky jediným tahem, který byl v rámci toho podpisu ještě přípustný.
Nicméně i Milanu Chovancovi muselo být jasné, že Babiš při první příležitosti, až bude chtít svého koaličního partnera znovu/ podrazit, tak jako to udělal s Pochem, vytáhne Chovancovu nepodporu vládě při hlasování o důvěře. Nepochybuji, že se toho dočkáme a že to nebude trvat dlouho. Ale to pro tenhle sloupek není důležité.
Podle dostupných informací nebyl Milan Chovanec jediný, komu byla důvěra pro Babiše proti srsti! Nejméně brněnský Onderka a Jihočech Veselý s tím měli mít úplně stejný problém. A některé zdroje říkají, že až 1/3 poslaneckého klubu ČSSD, což by znamenalo celkem 5 poslanců. Jednání na klubu prý byl pěkný fičák. Partaj hrála o svou alespoň, jakous takous, jednotu. Kdyby se byl v tomto okamžiku Milan Chovanec pokusil zformovat odbojnou frakci, asi by byl býval uspěl. Jenže, jak stojí výše, nešlo mu ani o to, aby se vrátil do čela strany a už vůbec ne, aby ji rozštěpil. Takže zůstal v roli solitéru, který nehledá ani podporu ani střet s jinak myslícími.
Vytvoření samovolně vznikající platformy „odbojářů“ prý ukončil až Hamáček pohrůžkou, že rezignuje na pozici předsedy strany. Osobně si myslím, že rezignovat měl už před dvěma – třemi měsíci a nechat to Zimolovi. To je ten pravý na kšefty s Babišem. Má je opakovaně zmáknuté! Pokud byste nyní byli náhodou mínění, že to je z mé strany nepodložená pomluva, dovolím si své tvrzení doložit.
Pamatujete si ještě nahrávky Babiše s jeho poskokem Přibilem? Tak na jedné z nich stojí následující:
„Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že…
….. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu…..
Říkáte, že exsoudruh Babiš tvrdí, že je to účelovka, a podvod? No tak o tomhle článku to neprohlásil:
Babiš zavelel jihočeskému ANO a zachránil Zimolu
i z něj si dovolím ocitovat:
Krajská koalice na jihu Čech je po obratu v noci na pátek zřejmě hotova. Poté, co to vypadalo, že vítěze voleb Jiřího Zimolu obejde ANO a spolčí se například s ODS, podle informací Práva zasáhl šéf ANO Andrej Babiš – sešel se s hejtmanem Zimolou a šéfkou jihočeského ANO Radkou Maxovou, kterou přesvědčil, aby ČSSD nevyšachovala….
…. Jenže Babiš může mít i další důvody. Zimola, který patří k vnitrostranickým oponentům premiéra a šéfa soc. dem., by coby úspěšný hejtman byl uvnitř ČSSD mnohem silnější hráč. Sám se netají tím, že by chtěl mít poradní hlas v grémiu strany.
Tehdy se psal 14. říjen 2016…
Úplně nejstarší kosíři znají jméno Zdeněk Fierlinger. A vědí, že to byl kdysi čelný sociální demokrat. Dokonce i předseda poválečné tzv. Košické vlády. A že v Únoru 48 se vyprofiloval jako Gottwaldův agent. Nejsme v roce 48, nicméně snadno domyslíte sami, co mne za paralelu nyní napadá.
Ale abych se vrátil k dění v sociální demokracii – Hamáček neměl hrozit demisí na poslaneckém klubu, nýbrž ji měl prostě podat. A nechat to Zimolovi.
Protože to, co údajně vyjednali s Babišem je…. ale prr vlku – víš, to už tady bylo komentováno několikrát! Nebudu vás tím znovu obtěžovat. Nic nového bych nepřidal.
Milan Chovanec sklidil za svůj krok drtivou kritiku. Od některých spolustraníků zejména. Neprohádám, když budu předpokládat, že s tím počítal předem. A stejně tak určitě věděl, kdo si ho podá nejdůrazněji – trio Zimola, Hašek, Škromach.
Ano, ti tři neúspěšní spiklenci z Lán, kteří se, díky Milanu Chovancovi, před celým světem ukázali být veřejnými lháři. Ti na adresu jeho absence v parlamentu vyjevili následující:
Zimola
Hašek
„Děkuji všem poslankyním a poslancům sociální demokracie, kteří za několik desítek minut podpoří v souladu s výsledky celostranického referenda třeba i přes odlišný osobní názor důvěru koaliční vládě, ve které je ČSSD zastoupena. Prokazují tím svoji odpovědnost – vůči sociální demokracii, vůči našim voličům a vůči naší zemi. Sám vím z minulosti, jak hodně obtížné to je, přesto to dokázali i přes snahy náš klub ostrakizovat a rozkládat. A jak řekl Roman Onderka – důvěra platí do první zrady,“
Škromach
Podle něj se tedy Chovane dostal na úroveň Miloše Melčáka, který v lednu 2007 spolu s poslancem Michalem Pohankou, ač oba patřili k opoziční ČSSD, umožnili, aby druhá vláda Mirka Topolánka získala důvěru. „Oba nehlasovali pro ČSSD, za jejíž program byli zvoleni. Není v tom rozdílu. Navíc v cizím žoldu a za cizí zájmy,“
Od malička mi doma říkali, že politika je špína. Vzal jsem to, naštěstí, na vědomí a řídil se tím. Nicméně stále znova a znova mne překvapuje jak hnusná ta špína je.
Všichni tři, jak už uvedeno, patří mezi tzv. lánské pučisty. Kteří okamžitě po volbách 2013 jeli do Lán za Zemanem, aby tam dohodli puč proti řádně zvolenému předsedovi své vlastní strany!!! A Zimola bude cosi mlít o něčím svědomí?! Jaké měl tenkrát on? jak respektoval rozhodnutí své vlastní strany? Tak, že byl, podle nahrávek, vlastně Babišovým člověkem uvnitř soc dem a vděčil mu, podle novin, za křeslo hejtmana? Pokud jsou tedy prameny, které jsem uvedl o.k.?
Podle Haška zase ti ,co hlasovali pro důvěru Babišovi prokázalí tím svoji odpovědnost – vůči sociální demokracii, vůči našim voličům a vůči naší zemi?
Vůči naší zemi tím, že máme něco, co se v civilizovaném státě nikdy stát nemůže? Tedy trestně stíhaného premiera kvůli podezření z podvodu velkého rozsahu?! To je odpovědnost vůči naší zemi, vůči soc dem voličům a vůči sociální demokracii? Podpora člověku, který soc dem celé předchozí 4 roky urážel a dehonestoval? Ujišťuji Haška, že já si termín odpovědnost vykládám úplně jinak. Nečekám, že to pochopí a už vůbec ne osvojí.
Korunu tomu nasazuje Škromach, který srovnává Milana Chovance s Melčákem a Pohankou! Prý hlasuje v cizím žoldu a za cizí zájmy.
Chovanec nemlže být ani omylem jedním z těch dvou nebo dokonce oběma. A nikdo by to neměl vědět lépe než právě Zdeněk Škromach! Takto osobní přítel Miloše Zemana. Měl by si totiž pamatovat, kdo stál za jejich zběhnutím ze soc dem a podporou pro Topolánkovu famiglii. Kdyby náhodou ne, nebo trpěl už totální sklerozu, rád mu to připomenu následujícím citátem z jeho rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
Mluvíte o tom jako o nejtěžším období v životě.
Určitě. Tady bych chtěl zejména ocenit podporu, která se nám dostala od bývalého předsedy ČSSD a expremiéra Miloše Zemana. Protože bez něj bychom tady toto nezvládli, on v těch nejtěžších momentech byl takovou naší podporou, kterou jsme velmi kvitovali. To byla ta základní podpora.Nezvládli byste to bez Zemana? Takže bez něj by neexistovala ani Topolánkova vláda? Zeman vás přemlouval, abyste ji podpořili?
My jsme se rozhodli a to rozhodnutí jsme s ním konzultovali. S informacemi o neveselé situaci v ČSSD jsme se mu svěřili, on nás vyslechl a samozřejmě toto rozhodnutí vzniklo na základě nás tří. Brali jsme to jako určité řešení povolební situace.Zdá se, že epicentrem české politiky není pražská Malá Strana, nýbrž Zemanova chalupa na Vysočině. My tam s kolegou Milošem Melčákem jezdíme opakovaně, snažíme se vidět s Milošem Zemanem pravidelně. Konzultujeme s ním aktuální věci. Dá se říct, že jsme v pravidelném kontaktu.
Jak často dojíždíte na konzultace?
Zhruba jednou za čtrnáct dní, jednou za měsíc. Vždy probereme aktuální politickou situaci. On nám velmi výrazně pomáhá zorientovat se v některých věcech, společně formulujeme stanovisko. Třeba před volbou prezidenta jsme s ním tuto situaci velmi důkladně rozebírali.To vám Zeman řekl: Volte prezidentem Václava Klause?
Domluvili jsme se jednoznačně na tom, že z těch dvou kandidátů je lepší Václav Klaus. Vždyť i předseda ČSSD Paroubek řekl v projevu na Hradě, že v polistopadové době máme tři nejvýraznější osobnosti: Havla, Zemana a Klause. No, a když to nemohl být z našeho pohledu ideální kandidát Miloš Zeman, tak jsme se rozhodli pro Václava Klause.
Jen dodám, že ten rozhovor byl otištěn 15. března 2008! Je tedy nezpochybnitelně autentický. Takže máme přesný přehled o tom, čí zájmy tenkrát reprezentovali ti dva a proč nehlasovali pro program ČSSD a zradili stranu a kdo je kdezerci přiměl.
Mám pro Zimolu, Haška a Škormacha triviální informaci:
Nic takového Milan Chovanec neudělal. Nezradil, na rozdíl od těch 14, kteří zvedli ruku pro Babiše, ani stranu, ani závěry jejích sjezdů a gremií a už vůbec a především ne voliče. Mohu to posoudit, protože jsem /byl/ tzv. kmenový volič sociální demokracie:
-ČSSD se ve volebním programu před volbami jasně vymezila vůči Andreji Babišovi a jeho praktikám. Proto jsem ji volil
-ČSSD po volbách nekompromisně deklarovala, že s Babišem do vlády nepůjde a že zůstane v pozici. Proto jsem jí zůstával nakloněn
-ČSSD později změnila stanovisko a její sjezd řekl, že s ANO by vládní spolupráce byla možná, ale bez Andreje Babiše ve vládě. S ním nikdy.Což jsem chápal se skřípěním zubů.
-ČSSD opět změnila stanovisko a řekla, že s ANO i Babišem za určitých podmínek – například, že když Babiš bude nepravomocně odsouzen, tak vláda končí, že dostane ty a ty rezorty a budou ty a ty programové priority a že budou pojišťovací mechanismy proti přehlasování neoficiální koalicí Babiš +KSČM +Okamura, třeba tím, že Okamura a spol. zmizí ze všech parlamentních funkcí. Což už jsem bral jako zradu ČSSD na voliči vlkovi
-následně, proti přijatým usnesením mimořádného sjezdu, byla vzdána i tato pozice a soc dem souhlasila s vládní účastí za pět ministerských křesel a slib nepřehlasování, pod Babišovou taktovkou a nechala si tuhle zradu na voličích odhlasovat ve stranickém referendu, včetně jmenovitých ministerských nominací na jednotlivé posty. A na zahraničí s europoslancem Pochem, což byla zrada na druhou, aby v konečném výsledku
-popřela nakonec soc dem sama sebe, vzdala všechny svoje priority a principy a nechala si i toho Pocheho škrtnout
Je tedy zcela zřejmé, kdo zradil program strany, usnesení sjezdu a dalších gremií strany, kdo nakonec podvedl členskou základnu! A kdo hájí cizí zájmy!
Nemohu odpustit Milanu Chovancovi jeho trapnou roli při Zemanově oslavě po prezidentských volbách, nicméně konstatuji, alespoň v miniatuře, protože ty dvě situace jsou mírou možného osobního ohrožení nesouměřitelné, šel ve stopách Františka Kriegela a stejně jako on v Moskvě – nepodepsal kapitulaci! Respektive – nezvedl pro ni ruku. Těm, kterým se toto přirovnání nelíbí, či doslov a ekluje, chci vzkázat, aby vzali na vědomí, že František Kriegel, jehož si pro jeho postoj ze srpna 68 hluboce vážím, velel v Únoru 48 Lidovým milicím a přímo násilně demontoval československou demokracii. Velký atentát na Československo o 20 let později napravoval velkou osobní statečností. Milan Chovanec na té prezidentské merendě udělal poklesek proti slušnosti a solidnost,i nicméně jako Kriegel jej napravil ve sněmovně osobním postojem.
Tolik moje informace pro osoby jménem Zimola, Hašek, Škromach. Pro mne jsou stejní jako ti co podepsali v Moskvě. Ba horší, protože ti byli pod tlakem a cítili odpovědnost za stát a národ. Oni hájí jen svoje koryta /Zimola/ nebo se chtějí opožděně Milanu Chovancovi pomstít za Lány a odstranění z politiky / všichni tři/. Jako volič /bývalý/ sociální demokracie mohu jen konstatovat, že se mi hnusí.
Tolik moje informace těm třem.
A nyní nakonec jedna speciální pro Milana Chovance. Zimola, Hašek, Škromach a jistě i další tlačí a budou tlačit na to, aby se Chovanec vzdal mandátu. Budou opakovat kecy o jednotě strany o nutnosti respektovat rozhodnutí strany a podobně. Sám Milan Chovanec prohlásil, že pokud by ho poslanecký klub ČSSD vyloučil, okamžitě se vzdá mandátu.
Sděluji mu následující – do parlamentu byl znovu zvolen nikoli díky někoho ze sociální demokracie, ale jen a pouze hlasy zbytku voličů oranžových v Plzeňském kraji, mezi které patřili před 3/4 rokem svými 6-ti hlasy vlk a jeho rodina. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl vázat výkon poslanecké funkce na cokoli jiného než na mínění těch voličů, kteří mu dali svou důvěru. Za sebe i svou rodinu konstatuji, že se v té trapárně ohledně důvěry pro Babiše ve sněmovně, jako jediný zachoval alespoň jakž takž slušně a odpovědně a neřekl ANO! Neřekl sice také NE, což by bylo bývalo potřeba, ale neuzavřel oficiální pakt s Belzebubem. Jediný z 15-ti. Takže nechápu Milane Chovanče, proč byste měl končit! Zejména , když vím, proč KV ČSSD odhlasoval , jak a proč máte ohledně Babiše ve sněmovně postupovat. Pokud to vzdáte, jak věrohodný bude ten motiv krajského výboru? A opravdu chcete partaj přenechat Zimolům, Haškům a Škromachům? Jediné, co vás musí zajímat, je názor vašich voličů!