Ligová overtura


Sotva  skončil  světový    šampionát  v  Rusku,  začíná  další  ročník  české ligy. Leckterý  fotbalový  fajnšmekr se  jen  ušklíbne  – po tom  skvělém  fotbalovém  kaviáru  z  Ruska mám  vzít  za  vděk  tou  českou  nastavovanou  kaší? Má,  z pozice  gurmána,  na takový  pohled  plné  právo.

Jenže  vedle  těch se zmlsanými  jazýčky,  jsou  tu  ještě  fandové. Kterým  zas  až  tak moc  nejde  o  fotbalové  delikatesy  jako spíše  o  jejich  klub.  Přesněji  – chtějí  vidět  vítězství  svých  barev. Protože  fanda počítá  jednině  výhry  a jinak pro něj  nastává konec  světa. Takže  mu nevadí  výhra  za  jakoukoli  cenu a  jakýmkoli způsobem.

Znám poměry a vím, že  fandů je  mnohonásobně  více než gurmánů. Takže  nová ligo, budiž  pozdravena!

Co  bylo v  květnu,  má už  dnes jen statistický  význam. Nic  více. Tedy s  výjimkou těch,  kteří se kvalifikovali pro fotbalovou  Evropu.  Ti, co v  ní jsou  přímo – tentokráte  hned  tři  mančafty, oproti  loňskému  jedinému Zlínu,  to mají  výrazně  snazší. Prostě  mají to, co  chtěli.   Olmík a  Sparta si  to budou muset  uhrát  a  projít  kvalifikačním sítem i když  jen  Balkanligy,  jak  především letenští  fans  nazývají  Evropskou ligu,  když  jí  hraje  někdo jiný   a nikoli oni, je  rok od  roku těžší a složitější. A troufnu si  říci,  že  pokud českým  kvalifikantům  nebude nadstandardně  přát los, oba  se  o tom  velmi přesvědčí. Což  neznamená,  že  nemohou postoupit Ale.., ale užijí si  své. Viz loňská  Bolka  a Sparta….

Ještě se Evropy  dotknu  v  dalším, u  aspirací  některých mužstev.  Nyní se vraťme  k prosté  lize.  Letos  není v  hře superjackpot  ve  formě  přímého postupu  do Ligy  mistrů. Nicméně podle  národního koeficientů  by nejméně  vítěz  poháru a  mistr, v případě vyřazení v  kvaldě o  LM,  měli  mít  zajištěnou  přímo EL  a  snad, za  určitého  souběhu  okolností, jsme někde viděl, že  i vícemistr. Je  tedy o co hrát  i kdybychom pominuli , že primárním cílem  je  být  šampionem  země.

Určitě  víte, že  liga opustí  tradiční hrací model a  letos bude už s  nadstavbovou  částí. Kdy  vršek  tabulky  bude hrát  jednokolově  každý s  každým o  titul, střed  o jedno pohárové  místo a  spodek  o záchranu.

Rovnou  říkám, že  se mi  ta  novota hrubě  nezamlouvá a já bych  ji nepustil. Jaký  smysl  má, do značné míry  anulovat celoroční  práci  týmu  a jejich  dlouhodobou  výkonnost  nějakou  nadstavbou, která může  všechno postavit  na  hlavu? Proč by třeba  7-mý  celek  soutěže  měl  jít  do evropských pohárů  na  úkor  těch, co se umístili  lépe,proč  by se měl  zachránit někdo, kdo byl po  30-ti kolech  na sestup, ale  zázračně  mu vyšla  nadstavba,  třeba jen proto,  že  soupeřům se zranili nebo zrovna  vykartovali  jejich klíčoví  borci?

Univerzální odpověď  zní  – prý kvůli zvýšení  atraktivnosti, kvůli  divákům! Kecy  v kleci!  Na  diváky a  atraktivnost  vyje  Bílý  Tesák.  Jde jen a  pouze  o prachy!

Zejména pro majitele  televizních  práv! To je  to  oč  tu běží. Kluby  dostanou  jen drobky.A  dost  dobře nechápu,  že  na  to  kývly.

Apropos – televizní práva! To  je ještě  větší  fligna  než  ta nadstavba!  Veškerá práva  na ligu  vlastní  Kellner, respektive jeho  O2TV. Ostatní  stanice jen  paběrkují.  ČT  má  snad  právo na jeden přenos  z každého kola  a  to ještě  ve  4. volbě.  Všechno ostatní  jen Kellnerova placenka.  Ačkoli  FAČR  je tradičně  největším  příjemcem  státních  dotací pro neziskový sektor. V  řádu  mnoha stovek milionů korun. Tady jsou například  data  za  2015.    V  loňském  roce  už  to bylo dokonce 555 milionů.

A když  tehdejší ministryně školství  Valachová, po policejním zátahu, ohledně  machinací  s dotacemi  do sportu,  v nichž  jel i  tehdejší šéf  českého Pelta, kterého čeká za  nedlouho soud,  stopla  přívod  dotačních  peněz,  reagoval na  to FAČR  takto:

„Jsme šokováni aktuálním rozhodnutím ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu,“ řekl pro Radiožurnál mluvčí asociace Michal Jurman. Tento stav považuje FAČR za nepřijatelný. „Za stávajících okolností bychom nebyli schopni dostát svých závazků, které jsme přislíbili,“ dodal Jurman. Vyhrožovalo se  státu  soudy!

Takže  klasika – náklady, resp. jejich podstatnou  část,   na  celý  český  fotbal  nese  blbec daňový poplatník!  Ovšem  vejvar  z  držby  televizních práv inkasuje  nejbohatší  majitel  českého  pasu  /záměrně  nepíši  tuzemec/ Kellner!  Dokonalý příklad  socializace  nákladů a  privatizace zisku!!!! Transparentnější  by se  sotva  našel!  Nechápu, proč  stát  příliv  svých  prostředků speciálně pro fotbal  nepodmíní  minimálně  částečnou  automatickou licencí pro  veřejnoprávní  TV na  zápasy repre,  Pohár a  Ligu. Rozhodně  ne  v režimu  jediného  zápasu ve  čtvrté  volbě!

A ještě méně  je mi  srozumitelné, proč  z toho žádná  partaj neudělala   nedílnou součást  svého  volebního programu…

Takže  ta liga  ještě  ani  nezačala  už  s ní mám zásadní problémy.  Opravdu zásadní!

Ale jsem  dost starý na  to, abych věděl, že  si mohu psát  co  chci,  stejně  s ničím nepohnu. Takže  liga v bedně jen placená a  v  modu,  jenž  místo  trvalé výkonnosti preferuje  náhodu a  souhru okolností. A  to mi ještě  chtějí  nabulíkovat, že  je  to všechno k mému  dobru.

Jsem otrávený  jak hadí zub.  Takže  pojďme  se věnovat  kopání  do meruny. Loňská liga  fakt  měla  grády!  Jak se patří!  Stačí si připomenout řežby  posledního kola  a  krvavý boj o  záchranu.

Tak nějak to bude  i letos.  Minimálně proto, že  do ligy  se vrací  Starka a  jeho Příbram. Bylo kdysi  železným  axiomem, že  Příbram nemůže/nesmí sestoupit. Až  se ucho utrhlo. Ale nevěřím, že  se to stane  zas. Pokud  Starkovci  nepropadnou hned  od  začátku.  A  abych pravdu  řekl, osobně se  na tenhle  mančaft  docela těším. Zejména  na další produkty  její mládežnické akademie. O takovém  Matouškovi  jdou  úžasné  zvěsti. Podobné  reference  měl i Ayong, ale  ten  už  to  zkouší  v Sheffieldu. Nepochybně   ale  vytáhnou  nějaký  další  zázrak.

Dalším nováčkem je Opava..  Tohle  je  nad  moje  chápání.  Severní Morava  je, spolu se  severními  Čechami, nejproblematičtější  oblastí republiky. Nejvíc  nezaměstnaných, nejvíc  nepřizpůsobivých, největší  strukturální problémy. Ale  zároveň    kraj, co  má  v hokejové  lize  dva  týmy, navíc  špičkové a nyní  v nejvyšší  fotbalové soutěži dokonce  tři. Umím pochopit, že  při své  ekonomické  síle / dělá na ni celá republika/ hokejky Sparty a  Slávie  byly  v  extralize a   ve  fotbale  je  v nejvyšší soutěži hned  tradiční klubový  čtyřlístek…  Ale  severní Morava?  To si tam  peníze  tisknou?  Protože  dnes  je to  jenom, v lepším případě  zejména, o penězích. Nechápu a  zase nechápu!

Uvidíme, jestli je to  také  udržitelné, za  sebe  říkám, že  nikoli. Ale nemám patent na  rozum.

Kdybych měl  odhadnout  šance  těch tří, tak od  Baníku očekávám velkou  herní, ale především výsledkovou progresi,  Opava pojede na  vlně  nováčkovské  euforie a  Karviná bude bojovat o holý  život.

Nejsilnější  zastoupení  má  v lize  Praha.  Jsem zvědav,  jestli  Bohemka bude pokračovat  v trendu kontinuálního zlepšování  se.  Loni  hrála  v některých zápasech náramně a  celkově  velmi dobře. Martin Hašek  ukazuje  Křetínskému,  jak snadno vyhazuje  lidi, co o fotbalu něco vědí. Je  jedním z nich.NA  rozdíl od  všech těch Kotalíků a podobných, co  si  na Letné pěstují. O Dukle  se spekuluje  jako o jednom  z nejvážnějších kandidátů na sestup. Už proto,  že  majitel  jevil snahy  se klubu  nějak  zbavit. Uvidíme.  Asi  to  „lampasáci“  nebudou mít snadné, ale  zatím vždycky  si uměli svým koukatelným fotbalem  pomoci.

Slávia?  Inu Milijarda  byl  zase  na koni, po  skončení dramatu s CEFC. Už zase točil stamiliony  a sliboval a  twíttoval a  sliboval.  Ale  vytouženého  faraona  na  křídlo nepřivedl. Ačkoli prý  byl připraven  vysolit  150 mega.  Tvrdík už  twítoval do světa, co zase dokázal.  Nicméně uznávám,  že  sešívanci posílili a podle mne  ze  všech ligových mančaftů  vůbec  nejvíc. Jsou tedy, z mého hlediska,  hlavním  kandidátem na titul.  Nicméně  Tvrdíkova  bohorovnost a  suverenita  občas  dostanou  krutou  facku.  Nejen  v   případě  toho Egypťna,  který s ním prý pěkně  vyběhl, alespoň podle komentů na  rudých webech, ale  i  v kauze nadějného juniora  Buchy.  Ten  měl podepsat  novou  smlouvu, ale  jen takovou,  jakou  si představoval  Luftjarda.  Hráčova přání a námitky  se nepočítaly. Nepovolil, tak   s ním  Milijarda  udělal krátký  proces – cápku   drzej, ty  něco budeš  chtít?  Mazej do juniorky! Jenže  cápek  znal nové regule  FIFA, na  rozdíl  od  českočínského  řiditele  vesmíru.Takže  mazal, ale  do Viktorky!  Přiznávám škodolibou  radost.  Jednak  osolit  Pražáky  venkovana  vždycky potěší,  u  Slávie  dvakrát a  pak proto, že  Bucha  je  malá  náplast na  Sýkoru a Zeleného.. Ale  teď  vážně  – Slávka  je  pro mne opravdu  hlavní nápadník  titulu.

Sparta?  Ta  zatím vypadá  hodně  marně. Divně  si počínala  i během  přestupů. I když  ještě  okno není a ni zdaleka  uzavřeno. Ale  z toho, co  se na Letné  mele, nejsou moudří  ani  skalní na jejích  fandovských  webech. Může  být, že  jak se  jim nevyvedla příprava, tak  všechno  náhle klapne a  v prvních  třech kolech  zválcují co  jim přijde  do cesty. Soukromě  doufám, že  ne, ale  staly  se už  divnější  věci. Co mne ovšem zarazilo, či spíše šokovalo,   byla základní  sestava  v  generálce proti  Lublinu.

No podívejte se sami:

Nita – Chipciu, Kaya (76. Radaković), Štetina, Frýdek – Kulhánek (76. Vácha), Ristić – Plavšić, Stanciu (C), Ben Chaim (64. Vukadinović) – Tetteh (64. Pulkrab)

V základu  2, slovy  DVA,  Češi a  zbytek  totální cizinecká  legie s  těžkým  rumunským  základem. Přiznám se, že  dost  dobře  nechápu, proč  takováhle  směska  hraje  českou ligu,  ale  budiž, regulím to asi neodporuje.  Ale  nechtěl  bych se dožít  toho,  že  takhle  bude jednou vypadat  sestava  našich  doma  ve Štruncových  sadech….

Globalizace mne  nikdy  neoslovovala a tahle  její forma  se mi opravdu  ekluje. Být  rudochem, měl bych o  čem přemýšlet. Hodně  o  čem, včetně  toho,  proč  bych ještě  na Letnou, za  těhle poměrů,  měl  vůbec  docházet. Naštěstí  to není  moje starost!  Ale  otázka  zní, co  čekat  o letenských?  Nevím.  Myslím si,  že  si to ještě  nesedne a  že  se budou pořád  hledat. Ale  asi ne tak tragicky, jako loni. Na mistra  bych to neviděl,  ale  patent  na rozum nemám a  křišťálová  koule  se  mi někam ztratila.

Co zbytek ligy? Zopakuje  loňská kometa  z Olomouce  svůj  oslnivý let? Nečekám to.  Udrželi, až na  Radakoviče,  všechny  svoje  mladé pušky, ale  už  budou svázáni  odpovědností a očekáváními.  Náraz na  velký  fotbal  je čeká v  evropské  kvaldě. Pokud by  vypadli s nějakým  ne příliš  známým  soupeřem,  jako  třeba loni/opakovaně Bolka,  tak  by  to  mohla  být  v nové lize  úplně  jiná píseň než před  rokem.

Jablonec?  Jarní zjevení? Opět netuším.  Pelta  odvedl, jako vždy,  kvalitní práci  při přestupech. To umí dokonale.  Pernicu prodal  už  v zimě, toho udržet  nemohl,  Zeleného střelil do Edenu,  jinak  to  na  Střelnici  stabilizoval a přivedl  zajímavé  kopáče.  Hlavně  Ikauniekse. Ale  že  by  stejná  jízda  jako vloni? Hm…  A  co když  to nafasuje  natvrdo? Co to udělá  s klubem???  Nicméně  základ  u  Jablek je  velmi solidní.

Zato  sousedy  z Libe  asi  čeká  hodně  bojovná  sezona!  Nový trenér, nepříliš  známý,  tradiční průvan  v  kádru, Coufal  pryč, Pulkrab  pryč….

Další  krátký  skok je  do Boleslavi. Ta  loňskou tragickou  sezonu nezopakuje.  Půjde nahoru.  Ale  že  by  to bylo až  do širší špice,  jak byla  zvyklá?

Teplice? Tenhle  klub  dost  často zahraje  lépe  než se čeká.  Že  by i letos?  Ale  jeho sestava  se mi  zdá o cosi slabší. Nevím, nevím.  Udrželi Vaněčka i Jakuba  Horu, mají  tam pár  šikovných  mladých. Držím palce!

Už jsem  asi popsal  všechno  kromě  obou regionálních  rivalů  z jihu Moravy  -Zlína   Slovácka. Ševci  mohou těžit  z celkem  nadupaného kádru, který si loni pořídili na  Evropskou ligu. Mohou, pokud  si   hráči konečně  sednou. Ale  nemusí.  A  šohajíci  z Hradiště?  Bezva  práce s  mládeží. Určitě  zase pro ligu  zase něco  vytáhnou  z klobouku.  Viktorka  koupila, jako  investici do budoucna  Janošku. Ale  rok  bude na  Slovácku.  Mně  se ale  opravdu  moc  líbil  jejich  dorostenecký  hroťák  – Filip Kubala.  Jestli  vytrvá  ve  svém  markantním progresu,  tak kolem něj  budou lasa  jen  svištět.

A  zbývá mi  Viktorka…Pavel Vrba  na  tiskovce  konstatoval,  že  tým dobře  posílil za  malé  peníze.   Co  Vrbič  řekne  v Plzni, je  písmo  svaté!  Nebudu  sebeméně polemizovat, že  to,  co já  vím o fotbale, má on na  fuseklích. Nicméně, po  získání  titulu a  při zajištěné Lize mistrů  jsem  si  ono  signalizované okysličení  kádru  představoval  jinak…. Těch  +30  přeci jenom máme  hodně.

Majitel  vyhlásil, že  cílem  je  obhájení  titulu a  slušná reprezentace  v Lize  mistrů, pokud  možno s  dalším  průnikem  do jarní pohárové  Evropy.

Klasik  sice říká  – malý ten, kdo má  jen  malý  cíl,  ale  já bych se nerad, že  snad  někdy  budeme “ stejně  velcí“  jako Luftjarda.

Liga mistrů….  Nalijme  si  čistého vína, tahle  supersoutěž  je  nad  level  každého českého mančaftu, včetně  národního.  Její  smysl pro  tuzemské  kluby  je  v zinkasování  bonusu  za  účast!  Na  naše poměry  jde o  fantastické peníze.  Samotné zápasy  budou  spíše  zoufalým bojem  o přijatelný  výsledek a zabránění  debaklu.   Ti, kteří  se  budou  případně  Viktorce pošklebovat po nějakém tom ranci,  by  si měli uvědomit,  jak  je  stejná  Viktorka  loni půl soutěže  válcovala a  dělala  z nich trhací  kalendář.  A  že  ti jejich, by  z tohoto  úhlu pohledu,  vypadali nejspíš  ještě  hůře.

A  obhájení  titulu?  Jo, tak to by  se mi  hodně  líbilo. Zažil  jsem v Plzni  5 zázraků.  Klidně  si dám  šestý,  ale   SS  budou  velmi nažhavená.

Na druhou  stranu -faktor  Pavel Vrba  je  velká  veličina. Ovšem jak  známo  – obhájit  je  vždycky  těžší, než  získat. Hlavní  favoritem  titulu  jsou  sešívanci. To  už  stojí na  samém  začátku.  Doufám,  že  Viktorka  mi předvede, že  jsem se mýlil.  Ale  jsou jiní  kteří  ji  vidí  na  5. nebo ještě  horším místě. Viz  moje  korespondence s  nickem valcav,  který  hoří pro cizineckou  legii  v  rudém.

Ten mi to poslal  jasně.

Ale k věci, já to všechno přepočítal a zase mi vyšla jako vítěz ligy Spartička a na 4. – 5.místě Plíseň, čtěte Plzeň a já počítat umím a dobře.

Prý  nová liga dopadne  na prvních  4 místech  takto:

Sparta

Slávie

Jablonec

Bohemka

 

Tak jsem ho vyzval,  aby  se koncem  příštího jara  ozval.  To už budem vědět  co a  jak,  ale  takhle  to prostě  nebude.

A  jak  to  vidíte  vy?

Dnes  bude 24 hodin otevřena  diskuse.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Ligová overtura

 1. Johny napsal:

  Když to vezmu od konce, Sparta pro mě adept na titul rozhodně není, jelikož na rozdíl od Plzně (a svým způsobem i Slavie) musí projít nástrahami předkol evropských pohárů (což samo o sobě není lehký úkol) a tento faktor je velmi často rozhodující, protože úvod sezóny velmi často napoví o výsledcích celého ročníku.
  Jablonec asi velkou díru do světa v EL neudělá a ještě na tom vysledkově prodělá i v domácí soutěži, Olomouc v Evropě ztroskotá velmi brzy (i když by jí přál opak) a v lize to tentokrát také nebude žádná sláva. Jsem velmi zvědav na faktor překvapení, tedy který tým se bude v tabulce pohybovat nečekaně vysoko. Za mne lze souhlasit s Vlkem, že hlavní favorit na titul je Slavia, hned za ní Plzeň a další pozice jsou otevřené. Kandidáti na sestup: Karviná, Slovácko a uvidíme, co oba nováčci

 2. jeff napsal:

  Libe podle tradice pustil trio opor Miloš Bosančič, Folprecht, Bartl a přivedl papírové nuly včetně trenéra, Petržela zůstal out, překvapení tudíž nelze očekávat. Liberecké béčko v Edenu v sestavě Kovář, Coufal, Kúdela, Pokorný, Sýkora, Souček snad napraví srdce slovanisty útokem na třetí místo. Zajímavostí je Opava, která má snad hrát ve Znojmě, což je originální nápad, překvapením může být Karviná i Bánik py..o, všechna tři esa ze severu Moravy údajně tiše sponzoruje firma továrníka a vnuka správce Rotschildů v OKD jakýsi bakalář. Proto lze očekávat mohutný atak Bániku na titul. Takže můj tip je 1. Bánik, 3. Slávie 4. Plzeň 16. černý kabát Starka. 2.místo možná Sparta, má dobrého trénera anebo Libe, pokud se povede tradiční hostování a fluidum opět zafunguje. JZD Jablonec skončí na 14.místě díky spravedlivé pentli v poslední minutě celé nadstavby a Starku doprovodí někdo čtveřice Dukla, Bohemka, Slovácko, Zlín.

  • Anonymní napsal:

   Technická – Souček je odchovanec Slavie a v Libe byl jen krátce na hostování – ne protože by neměl důvěru, ale protože bylo zájmem Slavie, aby hrál těžké zápasy, když měl v danou chvíli na jeho postu fazónu Ngadeu. A ano – slávisté se vážně obávají, aby ta liberecká klika nezapříčinila boj o třetí místo… Posilování vykupováním hotových hráčů níže postaveného týmu je velmi svérázný způsob posilování…

 3. dols napsal:

  zapoměl jste zmínit faktor – šéf rozhodčích Chovanec – nechme se překvapit

 4. Martin napsal:

  Já to letos na čele tabulky vidím takto 1. Slavia, 2.Sparta, 3 Plzeň, 4. Jablonec, 5. Baník, 6. Olomouc

Komentáře nejsou povoleny.