Jak je to s masem: nejlepší dárek je párek II.


napsal Jeff

Je to tu znova, téma potravin mnohdy zabírá víc než politika a taky je léto, okurky. Mě tohle baví, pak i taky trápí, minimálně 1x týdně. Vymyslet, co za flákotu na víkend koupit a jak s ní naložit. A co za tím globálně jaksi je.

Předeslal bych úvodem – především mě děsí představa, co nastane, pokud ceny ropy vystřelí do výšin anebo se mírný konflikt typu letošní jarní Sýrie otře o EU. Pro republiku v srdci Evropy by to byla katastrofa. Padesátitisícové město v Česku by vyhládlo během pár dní, neboť kamiony do 4 páteřních marketů by nedorazily a jiná volba v podstatě není. Řezník za rohem nenasytí sídliště. Nepředstavitelné. Vzhledem k tomu, že jsem s problematikou masa a vše okolo něho absolvoval nejedno desetiletí své kariéry, zajímá mě to.

Ceny hovězího a vepřového jsou objektivně dané, je to komodita, moc s tím my jako ČR a jako kompletní člen světového trhu nenaděláme. Ceny se odvíjejí od podnebí a počasí, od výše produkce a cen pšenice a krmiv, karty v EU jsou rozdány. Navíc ruské obilnice jsou z vyššího principu mravního bububu, Ukrajina v troskách. Ta vyrábí problémy a ne zrno. Dolar a euro zatím stabilní, hospodářská krize v nedohlednu. Dotace ošetřeny, jako ve všem v nich vítězí ti chamtiví a movití, podnikat nově se v prostředí totální kontroly trhu globálními hráči – nedá. Trh výrobců, zpracovatelů a obchodníků rozdělen. Konečná. Zabetonováno jako kdysi   Tatran Prešov kolem svého velkého  vápna. Spotřeba masa je v ČR stejná jako za Husáka, cca 75 kg/rok/hlava. Jsem v klidu, tady se neděje nic. Pokud tedy nenastane nová vlna sankcí, cel, anebo nevyletí jiné vidle do poklidného trhu s masem, jinak řečeno pokud nezasáhne vyšší moc.

Chybějící obchod s východem ale snižuje cenu vepřového a kuřat, což spotřebiteli vyhovuje. Ne tak zbytku českých producentů potravin.

A mladej Toman má co řešit. (viz Štrougal, L.: Ještě pár odpovědí)

Pak jsou ale další věci. Zdravá výživa, demografie a problém co za flákotu koupit je pořád na stole. Nemám doma Araba, takže otázku – kde vzít halal, nechávám prozatím být. Vegan taky nejsem, nicméně předejít civilizačním chorobám, to teda hodlám. Jdu na to. Hovězí drahý! Velká škoda. Královna grilování – hovězí steak je v podstatě pro nás luxus. Vepřové v marketu? To je ono! A rovnou libovou kýtu v akci. A propo’s akce, letáky.. Babiš jednou řekl:

V Česku lze v akci koupit potraviny nejlevněji v Evropě.

Každý nechť posoudí, podle mě je to pravda.

Jedeme dál. Kuřecí řízky v akci – dobrá volba. Bez rizika infarktu. Beru. No až na jednu věc – nabídka tohoto druhu je u nás plně pod kontrolou Agrofertu. Já s tím nemám problém, mnozí ale jo. Takže na vysvětlenou – premiér koupil fabriky vertikálně i horizontálně. A zachránil tím české zemědělství. Má pekárny, má masokombináty i mléko, může tak vydírat řetězce. Chceš maso? Dostaneš maso, ale k tomu chleba a mlíko. Stejně tak má pole, farmy, jatky i výrobny. A navíc: potraviny dotuje chemií. Vizionář? Zloděj? Posuďte sami. Já tedy pragmaticky odsouvám střet zájmů premiér x majitel miliardář. Spotřebitel jako já posuzuje kombinaci cena/kvalita, ne oprávněnost dotací směrem ke svěřeneckým fondům. (Bushové jsou miliardáři a nikomu to nevadilo a dodnes nevadí.) Mám jasno a nakoupeno, ještě doplnit košík.

Jedno ruské úsloví praví:

Uzeniny a politika je největší svinstvo – nechtěj vědět, jak se vyrábí.

Takže pro hloubavé – nedefinovatelné složení uzenin jako oblíbená varianta, jak na mase vydělat, poskytuje širokou paletu možností, jak si přijít na své. A navíc, přiznejme si, že

Párky, šunka, tlačenka, to je pánská volenka.

Probíhá to celé asi tak, že potomci IG Farben jako Hoechst AG a Bayer od Aspirinu dodávají éčka, premiér maso, Veolia vodu. Vyrobí se a zpracuje, kamiony naloží, Schwarz Group (Kaufland, Lidl) a Rewe (Billa, Penny) prodává a my konzumujeme. Nemám problém, aspoň to má řád a čistý záchody. A proč je dvojí metr na kvalitu v Česku a Německu? Jednak jsme kolonie (viz Švihlíková, I., Jak jsme se stali kolonií), jednak jsme Češi (viz Vondruška, V., Breviář pozitivní anarchie). Moc nám to nevadí a člověk nemůže mít všecko. Jsme na sebe moc přísní, srovnávejme se s Řeky, Italy nebo Chorvaty, nechme se inspirovat, zvlášť teď v létě. Ryby, olivový olej, zelenina, víno. Ono totiž:

Středomořská strava, prověřená tisíciletími je svým složením shodná s posledními doporučeními WHO o zdravé výživě.

Jako fakt.

Krásnou dovolenou všem ve zdraví a těch pár odkazů jako doporučenou četbu k tomu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jeffova penalta se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.