Železná ostuda


Původně  byl na  dnešek  naplánován  první  díl čtení o tom, jak to fungovalo v Konsolidační  bance s  pohledávkami, které tam převedly  velké  české  banky. Bohužel se stalo,  že mi  na  pár  hodin předčasně  unikl už  včera  ráno. Nicméně  dneska  ho znovu nedám. Až  zítra. Jednak proto, že  tenhle  text, jakkoli jde o  přetisk, považuji za zásadní a  tudíž  si  zaslouží lepší  termín zveřejnění,  než  čtenářsky nejslabší sobotu, ale  zejména proto,  že  celý  český  fotbal  zažil obrovský a nečekaný  šok.  Či lépe  totální  ostudu.

Mistři zeměkoule  a přilehlého  vesmíru z Letné  vypadli s partičkou srbských poloamatérů ze  Subotice,  kteří v  předchozím  kole kvaldy o  Evropskou ligu jen s obrovským štěstím vyřadili  úplné  amatéry  ze  Severního Irska – FC Coleraine….

Dodejme, že  Subotica, loni v srbské  lize skončila  čtvrtá…. Lize , která  se v podstatě  jen  dvojbojem  CZ Bělehrad a  Partizanu  Bělehrad. Ostatní  účastníci  jsou  tam jen  jako nutné  zlo a povinná stafáž.

Rudá  část  národa považovala za  velkou pohanu svého klubu, když  loni vypadal  právě s  Cervenou zvezdou. Osobně  jsem  tak nějak  moc  nechápal  proč. CZ je hodně  dobrá značka a  finanční silou se vyrovná  českému velkohubu – eh opravuji  – velkoklubu. Navíc, CZ  hrála oba  zápasy  opravdu  mimořádně koukatelný  fotbal a  někteří její  hráči se prezentovali  jako  špičkové plejeři. Proto  jsem  nechápal  ten příval  žluči, co  se valil  z Letné. Tam a nejen tam  si to  všichni nakonec, při vyhodnocování  celé  sezony  všichni  zhodnotili tak, že  to  bylo  jen součástí   daně za  nepovedený  experiment  se  Stramaccionim  a  že  vlastně  nic  podobného  se  už  v  novém  ročníku  nestane…..

Odbočím – v článku Kosy k zahájení letošní  ligy

Ligová overtura,

kde stojí  a konto  Sparty  toto:

Sparta? Ta zatím vypadá hodně marně. Divně si počínala i během přestupů. I když ještě okno není a ni zdaleka uzavřeno. Ale z toho, co se na Letné mele, nejsou moudří ani skalní na jejích fandovských webech. Může být, že jak se jim nevyvedla příprava, tak všechno náhle klapne a v prvních třech kolech zválcují co jim přijde do cesty. Soukromě doufám, že ne, ale staly se už divnější věci. Co mne ovšem zarazilo, či spíše šokovalo, byla základní sestava v generálce proti Lublinu.

No podívejte se sami:

Nita – Chipciu, Kaya (76. Radaković), Štetina, Frýdek – Kulhánek (76. Vácha), Ristić – Plavšić, Stanciu (C), Ben Chaim (64. Vukadinović) – Tetteh (64. Pulkrab)

V základu 2, slovy DVA, Češi a zbytek totální cizinecká legie s těžkým rumunským základem. Přiznám se, že dost dobře nechápu, proč takováhle směska hraje českou ligu, ale budiž, regulím to asi neodporuje. Ale nechtěl bych se dožít toho, že takhle bude jednou vypadat sestava našich doma ve Štruncových sadech….

Globalizace mne nikdy neoslovovala a tahle její forma se mi opravdu ekluje. Být rudochem, měl bych o čem přemýšlet. Hodně o čem, včetně toho, proč bych ještě na Letnou, za těhle poměrů, měl vůbec docházet. Naštěstí to není moje starost! Ale otázka zní, co čekat o letenských? Nevím. Myslím si, že si to ještě nesedne a že se budou pořád hledat. Ale asi ne tak tragicky, jako loni. Na mistra bych to neviděl, ale patent na rozum nemám a křišťálová koule se mi někam ztratila.

Musím uznat  už  po  pár  dnech, že  jsem se seknul – letenští se hledají  dál  a momentálně  navíc  tragicky. Dokonce tak, že  zdevalvovali celou  českou ligu,  její  pověst  v zahraničí a  respekt  k jejím účastníkům v   cizině  a  deklasovali  český  pohárový koeficient. Už  druhý  rok po sobě! Pasovali se  do role  dalších  českých pohárových zaručených  vypadávačů  typu  Bolka  nebo Jablonec.

Samozřejmě, že  to bude mít  důsledky – například  nejspíš  ten,  že  místo současných  5-ti  míst pro Evropu  budou jen  čtyři a  že na  přímé postupy, bez  kvalifikace,  můžeme  zapomenout.

Nicméně  tohle  nikoho  z těch,  co  mají  nějaký vztah k Letné, vůbec  nepálí. Chápu,  mají jiné  starosti. Mně  zase,  jako jejich  nefandy, nezajímají  jejich  vnitřní  hrátky  a  ani jim nehodlám  radit.  Na  to mají  zástupy  a zástupy  jiných.

Že  se jedná  o  vnitřní  hlubokou  a  dlouhodobou krizi je  jasné. Dokonce až tak, že  po  ostudném  výprasku spolku  rudých  cizáckých   žoldáků  v Novem  Sadu  –  Subotica  nemá  ani stadion  schopný  pro mezinárodní  soutěže, se  tím zabývala  na  hlavní komentářové stránce Lidovek jakási  vařečka!  Která místo  aby  rozumovala  soukromě, když  už  nutně  musí,  doma, se žehličkou v  ruce nad  cejchami,  tak  k mému  zděšení  analyzovala  Spartu  a radila  Křetínskému v Lidovkách na  straně  10!!!!

Ten článek mne  doslova  šokoval /bohužel  zůstal neuložen a tudíž  si nepamatuji  ani jméno  té vědmy, která  chce  zřejmě  z  Letné  věštit  slávu, která se hvězd  bude dotýkat. Když  bude po  jejím/ a  já  si  říkal,  že  Křetínský  je  fakt v  maléru a celý ten jeho spolek také,  když  už i  vařečky  to  vědí líp a píší o  tom do  celostátních  novin!

No  ovšem můj  pesimismus  před  odvetou  byl vzápětí  odvát  jinými tutotvými  experty  z pražských  sdělovadel,  kteří  se mohli,  po  té  odfláknutě  lajdácké  hrůze  z Nového Sadu, zbláznit  nad  tím, že  Sparta  doslova  a do písmene  utrpěla  vítězství v  Jablonci,  kde to  Lukáš  Masopust  shrnul  dokonale  – že  vyhrát  měli Peltaveni, protože  on  takhle  slabou Spartu  ještě neviděl.   Ale  když je  klika.. no však  to znáte.

Jenže  v  pražských redakcích  z toho bylo  obrovské  kino – jak všechno začíná klapat,  jak  už  Letná ví co a  jak,  jak se pochlapí a postoupí!!!  A  vůbec, všechno  bude ou  kej, na  rudou se koukej!  A  jakýsi  Kániský si, opět  na hlavní komentářové stránce Lidovek, už vyskakoval,  jakými  cestami  dostat  Spartu  opět na  evropské  výsluní. Ty cesty  našel  alespoň,  čtyři. Já  si z nich pamatuji  jen italskou a  starosparťanskou.  Další  dvě, nepochybně stejně  geniální,  moje  stařecká mysl nepobrala.  Za  to jí  neunikl odstaveček,  který   byl formulován  nějak tahle:

ale  ať  si Sparta  vybere cestu  kteroukoliv, nebude  to  česko-slovenská  cesta  Viktorie  Plzeň,  doplněná  o česká specifika. Ona  stejně  už končí…. 

Není přesný přepis,  jen  parafráze.

Proč tohle píši?

Ne proto, abych se posmíval  vyznavačům  rudé.  Mít , jako v jejich případě  špatný vkus  není  hřích a už  vůbec  ne  trestný  čin. A  cítím s nimi. Byli poníženi ve  své / podivné/  víře. Znám to.  S Viktorkou se mi to stalo bezpočtukrát a  určitě  stane  znovu.  To  je úděl fotbalového  fandy z provinčního klubu  a  vím, jak to bolí.

Komu se posmívat  naopak hodlám, je  Babišův  nájemný  brk  Kániský.  Vzpomenul sem si na  něj  nikoli  ve  čtvrtek,  kdy  jedenáctka  cizáků v  rudých  dresech  dobývala  70 minut branku  srbských poloamatérů a  hrála  vlastně  opačný  zápas  než v  o víkendu před  tím  s Jabky,  nýbrž  v  úterý,  když  bedna, naladěná  na  STV2  ukazovala  odvetu  kvalifikace  o Ligu mistrů  mezi Trnavou  a Legií  Varšava.  Kde  anjelé  nakonec  uhájili senzační  výhru  z Varšavy a  vyřadili  podobného  giganta jako Subotica.  Jen  z Polska. Neunikl mi  ani ten  první  mač.  Kdy  Trnava  předváděla  opravdu senzační  fotbálek  a   domácí  cizinecká Legie se nestačila  divit.  A  takový  Grendel…. no to je  sakra  borec! Já bych na  nic nečekal a hodil po něm  laso…. Ale  před odvetou mluvil  komentátorem zápasu ředitel  trvanského  klubu  Pavel Hoftych. A  ten  konstatoval, že  Trnava  hraje se  silným  slovenským základem a  že  chce  jít  cestou Viktorie Plzeň…..  Ale  kdoje  bývalý  ligový borec   a následně kouč  mláděžnických  reprezentací  Hoftych proti takovému Kániskému????

Český  fotbal opravdu vyřazením rudých zažil  šok a ponížení. Na  druhé straně  je  skvělé, že  se takové věci  dějí!!!!!  Řada kosířů se  mi opakovaně  divila, že  mne  něco takového, jako fotbal může  bavit. Může a  baví. Právě  pro  tyhle  okamžiky.  Nikoli kdy nějaký  nounejm  vykolejí  Spartu a  ta má z ostudy  kabát, ale  proto,  že  sport  je  dnes  asi  jediná záležitost, kdy  trpaslík  může  přejet  obra. Když  se  sejdou podmínky. Obr  to podcení,  a  pidižvík hraje  na  krev  a má  pořádnou kliku!

V byznysu, v politice, v umění, v čemkoli ostatním to není  možné!  Dnes už  ne. Jen ve  sportu. A i tam  naprosto  výjimečně. Ale  sem tam se tak  stane. Dokázala  to  Subotica, co nemá  ani  schopný  stadion,  zmákla  to Trnava a  přidám ještě  třeba  Trenčín,  který  vyřadil další polský  klub  Gornik Zabre.  A  třeba  maďarský mistr  Székesfehérvár vyřadil,  jen  na finančních  steroidech postavený,  bulharský  Ludogorec  Razgrad, který  v posledních  dvou sezonách opakovaně  prošel do Ligy  mistrů.

Pro  tohle  se to  vlastně  všechno hraje!  Pro  mizivou   a nepravděpodobnou  možnost,  že  Goliáš  bude zase jednou  položen  na lopatky a  bude mu  nařezáno.

Tentokráte  se  to stalo tomu  z Letné.  Neposmívám se mu, ale nemám  s ním soucit. Nevidím důvod.  Jeho  majitel  si  to způsobil sám.  Má prachy. V podstatě  v našich poměrech nekonečné a cpe  je do Sparty.  Aniž  by  věci rozuměl a  nebo si sehnal lidi, co  fotbalu  rozumí.

S těmi, kteří na Letné  byli se  dokázal  rozejít  jedinou sms  ve  zlém – s Karlem Poborským,  Chovancem,  Martinem Haškem, Petrem Radou, Řepkou, Václavem Jílkem, Víťou Lavičkou,   Horstem Siegelem… Bylo jich  určitě  daleko  víc, ale  já, ad  hoc,  dám jen tahle  jména. Ono to bohatě  stačí. Co jméno, to pojem. Zejména  trenérský.  Jenže  pro  Křetínského a Letnou  nebyli  v konkrétním okamžiku  dost  dobří.  Museli ustoupit  trenérským netáhlům a nakonec  italskému šarlatánovi…

Ten  rudošský výkonnostní  průšvih je  hlubšího rázu. Loňský  5. flek  nebyla  náhoda ani  shoda  okolností.   Sparta  tou  „internacionalizací“  ztratila  něco,  co ji  dělalo Spartou a povyšovalo nad  všechny  ostatní české kluby  – své srdce. Tohle  byl  unikátní  fenomén! A  ten byl  zavražděn. Kdyby  dnes takový Franz  Straka  chtěl před  derby  vzít  mančaft na pověstný tataráček,  myslím, že  by nemohl.  Většina  jeho  herního základu, který  tvoří  9-10 cizáků  by  vůbec  nepochopila, vo co go.  Cizinecká  legie  má místo srdce  jen a pouze  šrajtofli.  A  ta  nebije, ta  se jen otvírá a  říká  -dej!

Někdo může  namítnout,  že  v anglické  lize, nejlepší na světě,  je  běžné,  že  její  špička  má  v  také v  základní sestavě  jen  dva  Anglány,  leckdy  žádného  a  jaký  hrají  fotbal! Že  to jsou  světová mužstva.Hm…

Je tu  drobný, nepatrný  rozdíl  ….  Sparťanští  žoldáci  jsou nějaký  5.-6 mezinárodní level.   Chelsea, Arsenal,  Manchestery,  Liverpool, atd.  ti kupují  klasu  I.a. Naprosto  špičkovou  kvalitu.  Superborce, co  to mají v  hlavě  srovnané a  vědí,  že  svoje  astronomické  výplaty  dostanou jen tehdy, když  budou hrát na  hranici  svých možností.  Každý  zápas. Jinak,  že  rychle  v  tom supertýmu  skončí.

Kanga, Stanciu o  těch  dalších nemluvě? Tak  ti vědí,  že  Praha  je jen  další  štace. Za  sice slušné love, ale  že když  budou odejiti, snadno najdou další podobné  angažmá… Takže  si dovolí  luxus  čekat,  že  když  potkají nějakou Suboticu, tak  ta  s nich bude mít okamžitě  hnědé trencle a porazí se sama.

Neměla  tudíž  ani neporazila. A  navíc  se jí držela  klika. Protože nájemná  soldateska  z Letné  v  Novém Sadu urazila  fotbalové  štěstí. A to si to nenechalo líbit a krutě  si  s  rudochy, pohrálo.

K jejich  ostudě  a hanbě,ale  také  ostudě  a hanbě  celého českého fotbalu.

Ne,  nehodlám se připojit  k zástupu těch, co dneska    rudým  radí horem dolem. Není důvod. To  holt nechám „expertům“ – Kaniskému nebo té vařečce z Lidovek a podobným. Místo toho  dám  článek z Lidovek,  kde se  děním ve  Spartě  zaobírá  Horst  Siegel  – sparťanské srdce.

Bývalý kanonýr Horst Siegl je ze situace ve fotbalové Spartě rozmrzelý. „Někteří pořád zůstávají a mění se ti, co za to nemůžou. Jde to i od toho nejvyššího – má dát úkoly a když je nesplníte, poletíte. Mají letět všichni a ne zase jenom jeden. Všichni se podílí na přípravě, doplnění kádru a tak dál. Je to spojité,“ míní.

Co na konec kouče Hapala říkáte?
Myslím, že to asi nikdo nečekal, ani Pavel Hapal ne. Už konec sezony na Bohemce nebyl důstojný Sparty, která bojovala o poháry. Ale příprava nebyla úplně ideální, vstup do sezony se zase nepovedl. Zápas s Opavou (2:0) neukázal úplně pravou tvář Sparty a duel se Suboticou (0:2) to završil. Ukázalo se, že Sparta je na tom velice špatně. Nemyslím ale jen trenéra, spíš celkově – tým je blbě poskládaný, je vidět, že tam něco chybí, furt se v tom tak babrají.

Viděl jste čtvrteční porážku se Suboticou?
Samozřejmě jsem koukal a líbily se mi prognózy typu: je to jednoduchý soupeř, je to otázka skóre. Viděl jsem větší zápal domácích, měli větší chuť. To jsem u Sparty postrádal, hlavní důvod nezdaru je v hráčích. Výsledky jsou jejich vizitkou, diváci chtějí postup a já se vůbec nedivím rozladění fanoušků. Absolvují takovou cestu, Sparta je pro ně celej život a hráči se pak odvděčí takovým výkonem… Byl jsem taky rozladěnej, byla to velká fraška. Ale kdyby Pavel zůstal, asi se odveta dá odehrát.

Jenže Spartě očividně došla trpělivost.
Přesně. Ale zase jsme u toho – kdo měl na starosti výběr hráčů? Je to otázka na lidi, co tam působí. Neustále se vyhazují trenéři. Ščasný řekne: Ano, Pavel byl naší první volbou. Přesto se ho po prvním průšvihu nikdo nezastal! Kde je třeba vyjádření Tomáše Rosického, Adama Kotalíka? Já nevím, kdo tam co dělá, nakonec všichni zůstávají… Když jsem byl asistentem ve Spartě, udělali jsme double, pak jsme vypadli v předkole Ligy mistrů s Arsenalem a bylo to málo. A kdyby se teď vypadlo s takovým soupeřem, jako je Subotica, je to hanba. Před týdnem jsme se bavili, jestli je přivádění hráčů z východu správná cesta. A nakonec vidíme, že Spartě dělá kapitána Rumun, loni se vystřídala spousta kapitánů. V kabině to nemůže nikdy fungovat.

Chybí vám tam klasický lídr?
Ano! Kapitán by měl mít slovo v kabině, měl by vyhecovat tým. Kabina zkrátka nemůže fungovat, vidíme, že tam je něco špatného. Ale všechno to vede shora. Vidíme to i v mládeži, odcházejí nadějní hráči, kteří utíkají beze smluv, místo aby se postupně prosazovali v áčku a mohli být těmi správnými sparťany. Najednou jsou nespokojení s metodami Ericha Brabce a jdou pryč… Celkově klima je tam prostě špatný. Ale nesuďme po prvním nezdaru. Ztráta se dá dohnat, ale bude to velice těžké.

Jak z té bídy ven?
Vadí mi, že nikdo nemá zodpovědnost. Ať se postaví pan Kotalík, že udělali špatný hráče, ať se postaví Zdeněk Ščasný… Už delší čas není vidět žádná koncepce. Co vlastně Sparta chce? Bylo by lepší, kdyby si před sezonou řekli: skončili jsme pátí, pojďme letos skončit třetí. Ale oni by zase chtěli hned všechno vyhrát. Sparta sice má mít nejvyšší cíle, ale napřed musí správně fungovat. A co hráči zase? Proč stopeři, co hráli s Opavou, najednou seděli a nastoupil Kaya? Nevidím tam nic pozitivního, žádný zlepšení.

Podotýkám, že  interwiev  bylo děláno před  čtvrteční odvetou se  Suboticou….

Nehodlám se Spartě  ani posmívat,  ačkoli mám na  ni  od  kabely  pořádně nabroušeno,  ale  tenhle  internetový  vtip, ze  sparťanského fóra  mi přijde jako dokonalá  tečka:

Na tiskovce se ptají Pelého: „Myslíte si, že byste s vaším slavným týmem z roku 1970 dokázali porazit současnou Spartu Praha ?

Pelé: Ano, porazili bychom je 1:0 …

Jenom 1:0 ? Ten tým byl skvělý!

Pelé: Ano, byli jsme hodně dobří a  fotbal jsme  pro Brazílii hráli  opravdu  srdcem,  ale nezapomeňte, že některým spoluhráčům už bude 80 let, proto jenom 1:0 …

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.