dokončení ze včerejška
Předpokládám, že tohle bylo cílem jak původní americko britské operace, tak především následné ingerence NATO.
Nicméně je zřejmé, že dávno a dávno už jde jen o chiméru a zbožné přání!
Že tomu tak skutečně je, vyplývá z jednoduchého faktu, už i taková MfD tiskne články typu
Američané mluví s Talibanem. Hledají, jak vybruslit z nekonečné války
Ovšem založené nikoli na vlastním názoru Babišových, či jiných nájemných psáčů nebo vyjádření českých politikářů, nýbrž na informacích z amerického tisku!!! Teprve, když to oficiálně vyjde Na NY Times , BBC nebo Reuters, pak máme právo se dozvědět,například že:
Washington nyní zvolil novou strategii: soustředil se na obranu velkých měst a s islamistickým hnutím začal vyjednávat….
…Zatím to je jen takové vzájemné oťukávání, ale účastnící jednání v katarském Dauhá mluví o „velmi pozitivních signálech“ a „přátelské atmosféře“…
„Je to série setkání, jejichž účelem je iniciovat formální, smysluplné rozhovory. Dohodli jsme se, že se brzy opět setkáme a skrze dialog vyřešíme afghánský konflikt,“ dodal člen čtyřčlenné delegace Talibanu….
Američané vpadli do Afghánistánu po teroristických útocích v roce 2001, výsledky angažmá jsou však dost tristní. BBC na počátku letošního roku uvedla, že Taliban je na dvou třetinách území a plně kontroluje čtyři procenta země. To je daleko více než v roce 2014, kdy NATO ukončilo bojové operace a začalo se soustředit jen na výcvik vládních jednotek….
List The New York Times nyní přišel s informací, že záměrem nové strategie nebylo obnovit kontrolu nad celou zemí. Afghánské jednotky by se měly stáhnout z neobydlených venkovských oblastí a napřít síly jen na obranu velkých měst jako je Kábul, Mazáre Šaríf, Kundúz či Dželálábád.
Podle respektovaného listu je to vlastně přiznání, že Američany podporovaná vláda v Kábulu nedokáže dobýt a udržet venkovské obasti, kde žijí tři čtvrtiny populace. Taliban v uplynulých čtyřech letech dobyl mnoho základen afghánské armády na venkově a zmocnil se přitom její výzbroje a výstroje.
Afghánské bezpečnostní složky jen během minulého roku přišly o 18 000 lidí. „Nastal čas si přiznat, že potřebujeme politické řešení,“ uvedl pro The New York Times penzionovaný generál Paul Eaton, který pomáhal cvičit irácké jednotky. Stažení z venkova považuje za racionální přístup, který zabezpečí města a dá afghánské vládě šanci jednat s Talibanem.
Takže se ptám znovu – co vlastně děláme v Afghanistanu? Opravdu bojujeme a potlačujeme ten mezinárodní terorismus? Nebo tam Česká armád a uvízla ve faktické pasti a aktuálním smyslem celé operace už je jen zabránit evidentní porážce a hledá se nějaká další vietnamizace další války?
Tu první pamatuji osobně – s tou přišel Nixon, když chtěl vyvázat americké jednotky z nekonečného konfliktu ve Vietnamu. Když se tak stalo, Jižní Vietnam se zhroutil….
Zeman by si měl uvědomit, že nějaký trochu účinný boj proti terorismu vypadá úplně jinak. Věřím, že snad je toho ještě schopen a čekám, kdy uplatní své oblíbené heslo, že jen blbec nemění své názory. Po šestnácti letech konfliktu, do kterého nás on osobně zapojil, už by to chápal měl. Ale u něj alespoň věřím, že je schopen nějak reflektovat realitu, na rozdíl od mnoha jiných. Ovšem bez záruky – protože by musel veřejně přiznat, že se naprosto trapně zmýlil.
To ovšem nelze ani v nejmenším čekat od Fialů, Bendů, Černochových, Kalousků, Pospíšilů, Gabalů. Jandů, Petrů Kolářů, Klvaňů a dalších. Ti mají jasno – zcela v intencích článku , který nedávno sesmolil pro Lidové noviny jakýsi Tomáš Vlach, takto editor ČRo – Radiožurnál a jež je opatřen hrdým názvem
V Afghánistánu na věčné časy
když jsem ho četl, braly mne žaludeční křeče. Dal bych z něj moc rád ty největší perly nebo alespoň link, abyste se také mohli potěšit smělými úvahami čackého rozhlasového editora, jenže na internetu je to klasicky v placené verzi Lidovek a já už papírové vydání nemám , neb mi ho žena vyhodila. Ale v zásadě všechno říká ten prudce úderný nadpis, minimálně to podstatné. Ostatní je jen podpůrná omáčka!!!
Ale poskytnu vám něco ekvivalentního, co na internetu dostupné je – blábol Jakuba Jandy, to si také smlsnete! Míra naprosté idiocie stejná jako v předchozím případě.
Je nejvýše na čase, začít poctivou diskusi o smyslu afghánské mise Armády České republiky! Jestli tedy nechceme zažít svůj vlastní Vietnam. Ke kterému, viz výrok generál Paul Eaton pro NY Times, citovaný MfD, který snad o téhle nekonečné válce něco ví.
Jenže když to někdo zkusí, jako o víkendu Klaus ml. , je okamžitě trhán plniči spojeneckých závazků na kusy /zde, zde a zde/. Jejich nenávist vůči demagogií a slouhovstvím nezatíženému názoru, je přímo inkvizitorská!
Čeští politikáři měli zatím obrovské štěstí. Že nasazené české síly vlastně utrpěly větší spektakulární ztráty na životech jen dvakrát – před pár dny 3 mrtví a před 4 roky pět. Jinak ticho. Žádná publicita. A co není v televizi, lidi nezajímá. Takže politikáři mohli, naposled s neuvěřitelně drzou flignou Filipových komoušů, odhlasovat návrh Babiše a Šlechtové na podstatní zvýšení účasti českého kontingentu v Afghu. Jenže to štěstí se jednou unaví! Kolik bude muset mrtvých/zajatých, aby veřejnost zpozorněla a začala se ptát politikářů stejně jako já dnes? Protože jen mrtví pohnou stojatou vodou a rozproudí diskusi.
Druhou variantou pak, v současné strategické pozici jednotek NATO v Afghanistanu, je – vyčkat až do hořkého konce! Protože pokud se na strategickém a bojovém konceptu Západu nic nezmění a nenajde se přeci jen nějaký klíč k vítězství, je jisté,že jednou z té nehostinné země bude muset stejně odejít a přenechat to místním. Představa, že tam NATO bude nikoli 16, nýbrž dalších 116 let je nepochybně trapně směšná! Ten odchod bud e nepochybně kamuflován spoustou řečí o splněné misi, dosažení cílů, leč všichni budou vědět, že jde o porážku. Tak jako to bylo jasné, každému v roce 1973, kdy proběhla vietnamizace. Určitě to pochopí všichni militantní islamisté na zeměkouli a podle toho se začnou chovat. A bude lhostejné co a kolik si nalžeme v daném okamžiku my sami.
Může být, že nyní jsem jak příslušnými orgány, tak Jandy, Votápky,Petry Koláři Gabaly, ale Zemany, Babišy, Černochovými, Kalousky a kdo ví kým ještě označen za defétistu a zrádce našich hodnot. Opět konstatuji – je mi to úplně jedno.
V situaci, kdy někde působí nejsilnější vojenská aliance světa, s výsledkem, že rezignovala na celoplošnou kontrolu obsazené země a už brání jen velká města /a i ta jen s vypětím všech sil viz právě probíhající útok Talibanu na provinční centrum -město Ghazní/, je zřejmé, že nemá podporu obyvatelstva, což je klíčová věc! Což přiznává veřejně jak česká generalita:
… jak nyní připomenul generál Štefan Muránský, místní obyvatelstvo podporuje Tálibán….
Stejně mluvil i velitel jednotky kapitán Petr Liška s redaktorem Práva v roce 2014. „Naše přítomnost v prostoru je každodenní, s nepřátelským přístupem místních obyvatel se setkáváme také denně,“
Pro úplnost dodávám, že Taliban v roce 2010 kontroloval asi 10% území státu a nyní, podle BBC je to procent 70!!!
„Asi 15 miliónů Afghánců, polovina obyvatelstva, žije v oblastech, které jsou buď řízeny Tálibánem, nebo v nich Tálibán operuje a pravidelně provádí útoky,“ uvedla BBC s odkazem na data studie.
Populace je sice mimořádně negramotná ve své většině, ale vůbec ne dementní.
A ze zkušeností všech, kdo kdy vedli válku víme, že rozhodující pro konečný rezult podobných konfliktů je, nastavení té části veřejnosti, která NEBOJUJE nebo přesněji – se nehlásí ani k jedné straně. A tady Západ prohrává ještě markantněji než na bojišti.
Troufnu si tvrdit, že většina Afghanců nevidí ve vojácích NATO své osvoboditele a přátele, nýbrž přesně to samé, co jsme viděli my sami ve vojácích Varšavské smlouvy před 50-i roky -totiž okupanty. Naprosto pro ně není zajímavé, co si my myslíme o nich. Pro nadkritickou část tamních jsme prostě a jednoduše okupanti. Podle toho jednají!
Taliban a další by neměli už dávno sebemenší šanci pokračovat ve válce, kdyby se nemohli spolehnout na podporu obyvatelstva! To jim poskytuje úkryt, dodává potraviny, zásobuje informacemi, zajišťuje dopravu všeho potřebného materiálu, stará se o zraněné, zajišťuje sice pomalou, ale v konečném důsledku velmi efektivní komunikaci, založenou na ústním nebo písemném předávání zpráv, které NATO prostředky radioelektronického boje nemůže zachytit.
Položili si naši stratégové- politikáři a zduřelé mozky typu Kolář, Gabal nebo Janda někdy otázku -PROČ Afghanci pomáhají Talibům? Tak vytrvale a tak dlouho, místo toho, aby se přiklonili na naši stranu?
Jejich odpověď si troufnu predikovat – jde o nevzdělané zaostalce, co si snadno nechají vymýt hlavu islamistickými kazateli a snadno podlehnou jejich primitivní propagandě!
Může být! Nemám s tímhle závěrem problém. Pak se ovšem ptám, jaký význam pro tyhle lidi mohou a si mít ty naše proklamované západní hodnoty, včetně demokracie, řada jejíž prvků těžce koliduje s jejich chápáním islámu? A protože se ptám rád, tak hned připojím další dotaz – jak se v takové zemi má uchytit demokracie a nejen uchytit, ale i přežít?
Neptám se vás, nýbrž těch věčných českých válečníků, vyznavačů spojeneckých závazků a bojovníků proti mezinárodnímu terorismu? Ovšem nepočítám s tím, že by mi někdo chtěl odpovědět. Jenže když neodpoví, pak nejspíš protože, že funkční demokracie a Afghanistan se jaksi přirozeně vylučují.
Nemyslím si ovšem, že by onen primitivismus a islámský fanatismus byl jediný prvek, který určuje vztah obyvatel k jednotkám NATO a Talibanu.
Jako všude jinde, nepochybně i v Afghu existuje silná skupina těch, co mění své sympatie podle toho, kdo má zrovna navrch na bojišti a těch, co se nechávají na nějaký čas koupit. V téhle zemi je to jednodušší o to, že funguje na kmenové nebo klanové bázi. A místní náčelníci v takové politice umějí chodit. Už tisíce let! Alexander Veliký by mohl vyprávět! A všichni nájezdníci a dobyvatelé po něm!
Jednoduše řečeno – ti Afghanci, co se nechají koupit nebo mají zvýšenou afinitu být na straně vítěze vědí, že dobyvatelé přicházejí a odcházejí, ale oni zůstávají. Takže se budou muset opět zaranžovat s budoucím režimem. Což – NĚKDY- budou Tálibové! Za 5, za 10, za 50, za 100 let? Nikdo neví, ale ví, že to přijde, je to jejich země! A příští vítězové budou se svými „zrádci“ účtovat. Tak jako vždycky před tím. Každý ví, že MUSÍ být na vítězné straně!
Dnes už o tom nepochybují ani Američané! Což je dokazují ty rozhovory, které nastartovali v Kataru s Talibanem. S nímž zatím jednat naprosto odmítali a poukazovali, že jediným partnerem pro fanatiky je kábulská vláda. Dnes ovšem už jednají sami, na přímo a ani je nenapadne k tomu zvát někoho z Kabulu!Už jen tahle skutečnost mluví jasně a je za všechny další komentáře!
A propos- kde že se to jednání vede? V Kataru přece! Což je minimálně druhý nejbližší arabský spojenec USA v arabském světě!!! A nepřijde vám zvláštní, že to je země, kde má Taliban svoje oficiální zahraniční zastoupení?! Regulerní zastoupení teroristů u velkého spojence USA? Divné, podivné, ale svět je plný absurdit, takže si tím nebudeme lámat hlavu! Důležité je, že Američané vedou, bez sebemenšího ohledu na kábulský režim, separátní jednání s teroristickou organizací, proti které, slovy pornoherce Jandy …“ bojujeme po boku našich spojenců proti barbarství“…, abych toho veleducha citoval a nedával jen Zemana s Babišem.
Když už jsme u Kataru,přidám Saudskou Arábii. Našeho velkého, opravuji – největšího, spojence v této části světa.
Ptám se, kde Taliban bere ty obrovské s umy peněz, které nezbytně potřebuje k vedení té 17 let trvající tvrdé války? Dostávám odpověď, že přece se financuje z obchodu z drogami, protože pěstuje mák na opium a to dodává do světa. A že produkce od roku 2001 se snad dokonce zvýšila 8x… Ta data mohou být pravdivá. Nemám, jal je překontrolovat. Ale s těmi drogami to není jen tak. Někdo mák vypěstuje, někdo jej koupí, dopraví někam do laboratoří a tak z něj udělá opium a haš. A pak jej musí dostat do světa, zajistit distribuci, převody a praní peněz!!! Jak to, že zejména to koncové není schopen Západ podchytit a podvázat? To oni jsou Talibové o tolik schopnější organizátoři než západní vlády?
Tristní otázka. Nicméně já NEVĚŘÍM tomu, že jen finance z drog stačí na vedení téhle dlouhé a mimořádně nákladné války. A dovolím si ničím nepodložený odhad, že do toho tečou peníze stejných sponzorů, jako v boji proti Sovětům v Afghanistanu. A ve stejných zemích bych hledal i ty „makové“ finanční kanály! Ty z podzemí Tora Bora nevybudujete a neuřídíte!
Je opravdu nejvyšší čas, aby si všechny tyhle věci uvědomila hodně rychle česká veřejnost a následně k tomu dotlačila politikáře.
Namítá někdo, nejspíše zase nějaký Janda, že jsem defetista a panikář, kterého by bylo záhodno za ranního úsvitu zastřelit?! Omyl, nic takového – já o tom, co se děje v té daleké a divoké zem,i přemýšlím už dost dlouho a důkladně. Takže mne napadlo, že i za dnešního stavu by se možná ta válka ještě dala vyhrát.
Jak? Jedině tak, že by NATO, rozuměj USA provedli mobilizaci a poslali do země, dejme tomu tak 500 000 vojáků, zejména pozemních jednotek. A pustili se do plnokrevné pozemní války. Se spoustou ztrát, ale s možností odbojné kmeny, klany a fanatiky fyzicky vyhladit.
Jenže tohle ve věku válek v přímém televizním přenosu, není západní společnost ochotna akceptovat, jestliže nejde v konečném výsledku o rychlé vítězné tažení. Což určitě není afghanský případ. Ale velké, tvrdé a trvalé pozemní kampani by ani Taliban nebyl schopen dlouhodobě čelit.
Ti, co se dají koupit i ti, co chtějí být na straně vítězů by v takovém případě od něj rychle odpadli. Zůstali by jen skuteční fanatici a těch by se svět, ve svém vlastním zájmu, měl urychleně zbavit tak jako tak. Jenže jak řečeno- takovéhle typy válek náš Západ NENÍ ochoten vést. Kvůli politickým dopadům. Jsou krvavé, plné ztrát a tedy maximálně nepopulární. Takže je odsouzen k potupnému konci svého působení pod Hindukůšem. Jen se neví kdy a jak bolestným způsobem.
O to více bychom měli v Česku přemýšlet, co tam děláme, chceme dělat a jakým způsobem to ukončit, když nemůžeme zvítězit.
Jen tak mimochodem – dal jsem si práci a vyhledal, kolik členských zemí NATO se účastnilo afghanské války a kolik jich tam aktuálně je.
Takže podle materiálů NATO se původní mise ISAF účastnilo 28 z 29 členských států, s tím, že prvotní kontingent 6500 vojáků vzrostl až na 130 000 a stejně nakonec nedosáhl očekávaných cílů, takže ISAF byla v roce 2015 nahrazena misí Resolute Support a té se ovšem účastní už jen 14, slovy ČTRNACT členských států NATO….Myslím, že to nepotřebuji dále komentovat. Polovina původně v Afghu aktivních členů aliance má už delší čas za to, své spojenecké závazky splnili více než dostatečně. Jen pražští politikáři jsou zase jednou nejpapežštější na zeměkouli a přihlém vesmíru.
Tenhle text je daleko delší, než byl původně zamýšlen. A stejně si nejsem vůbec jistý tím, že je v něm všechno, co bych tam mít chtěl. Nicméně jednu věc ještě musím zmínit – pyšné prohlášení náčelníka generálního štábu AČR Aleše Opaty ve smyslu- nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky, my odhalíme, najdeme a zničíme všechny, kteří s tím posledním atentátem a třemi mrtvými měli nějak co do činění!Rozjedeme zpravodajskou ofenzivu a zjistíme co a jak! My jim ukážeme!
Neměl jsem na pana generála dosud žádný názor. Šla na něj skoro samá chvála, že to je voják každým coulem. Nebyl důvod o tom pochybovat. Do okamžiku toho vyjádření! Mainstream sedl na zadek, český volič také! To je ale chlapák!
Nehodlám se pana generála dotknout, ale přesně tímhle prohlášením se, z mého hlediska, zařadil buď mezi politikáře nebo mezi zelené mozky. Eventuálně mezi jejich křížence.
Chce snad náčelník generálního štábu namluvit vlkovi a podobným, že český kontingent, stejně jako spojenci v Afghu, nyní budou zpravodajsky dělat něco jiného než dosud, že nasadí nové informační kanály, nové agenty, začnou lépe a účiněji vyhodnocovat získané informace, zásadně efektivněji, než tomu bylo doposud?!
Jestliže by něco takového mělo být skutečnou realitou, pak jde o neuvěřitelný šlendrián a zanedbání elementárních povinností velení AČR a/nebo NATO, či jejich primitivní selhání. O důvod víc ze země vypadnout!
Druhou možností je, že tohle silácké prohlášení bylo vydáno kvůli veřejnosti. Což mám za výrazně pravděpodobnější a ve svém důsledku řekl, bych ještě horší, než ta první varianta!
V první variantě byly a jsou ohroženy životy „pouze“ členů naší jednotky v Afghu. V tom druhém nejspíš pan generál dosáhl toho, že zvýšil pravděpodobnost teroristického útoku na českou veřejnost přímo tady u nás!
Vysvětlím proč. Tohle svalnaté vyhlášení totiž nemůže zapadnout jen tak. Dřív nebo později se někdo z novinářů musí zeptat – a jak to pane generále dopadlo, už ty , co stáli za tím atentátem máte, už jste je dopadli a potrestali?
Může být ale, že generální štáb se sám za pár týdnů/měsíců pochlubí. Aby veřejnost viděla! Takže prohlášení do kamer , mikrofonů a vůbec bombastika! My jsme s těmi odpornými zmetky zatočili! Válí se v krvi.
Tenhle scénář mi přijde pravděpodobnější, protože ho nikdo nemůže na faktický obsah překontrolovat.
Vsadím boty na to, že v obou případech se o tom dozví Talibanci. A když ano, tak naplánují pomstu. Nepochybuji, že mají svoje uši a oči i ve zdejší afghanské komunitě. Která sice není příliš početná, ale existuje a to v řádu několika stovek lidí.
Generál Opata učinil něco, co zatím armáda, naprosto správně neudělala – prolomil mlčení o nějakých konkrétních úkolech a záměrech, ať už realizovaných nebo budoucích v Afghanistanu. Vojáci zásadně mlčeli a nikdy nic nekomentovali, nepopisovali a nezveřejňovali. Věděli proč- netřeba provokovata riskovat případnou odvetu u nás doma.
Náčelník generálního štábu tuto praxi prolomil a zachoval se jako velkohubej vesnickej vejtaha. Ovšem nikoli s rizikem, že dostane nakládačku on osobně, nýbrž že se dočkáme teroristické odvety Talibanu v Čechách!!! Podle hesla – oko za oko, zub za zub!
Gratuluji, přesně tohle jsme potřebovali a takhle se má chovat první voják státu, který má bránit!
I o tomhle je ona mise české armády, trvající už 16 let a mající čím dál více punc jasné bezvýchodnosti. Znovu opakuji – je nejvyšší čas pochopit realitu, vyvodit z ní důsledky a přestat si lhát. Ta mise už delší čas není o boji proti terorismu. Už dávno ne, když se s teroristy vedou oficiální jednání a oni zabíjeli a zabíjejí. Ta mise není ani o plnění spojeneckých závazků, leda že by to byl závazek podílet se nedělitelně a až do hořkého konce na spojenecké bezradnosti. Nevšiml jsem si ovšem, že by nás o něčem takovém informovali čeští politikáři a jejich vymývači mozků.
Všechno, co jsem napsal, nijak nesnižuje a nezlehčuje ztrátu těch tří životů ztracených před pár dny v Afghu. Ani těch ztracených dříve. Těch 14 mrtvých dělalo svoji práci jak umělo nejlépe. Dostali rozkaz a podle něj jednali. Jejich smrt mají na svědomí ti, co je tam poslali.Tedy všechny vlády od roku 2002, bez výjimky. Počínajíc tou Miloše Zemana a konče Babišovou.
Pokud někdo nesouhlasí s mými vývody a má je za naprosto amatérské, necht si to myslí. V tom případ ě mu doporučuji seznámit se s tím, co si o stejné věci myslí naprostý a znalý profík – generál Andor Šáándor. ZDE.
P.S.
To Šándora necht si podrobně – míním úplný konec článku, přečtou i obdivovatelé Miloše Zemana. A toho, jak nás chránil před migranty. Šándor tam komentuje jeho nápad vyvést proti migrantům armádu na hranice! AAA dochází k ještě tristnějšímu zjištění než kdysi já v článku Kosy
Uprchlíci XXX. -Víme, co vlastně chceme?
který tehdy nešel pod fousy spoustě Mlhových fandů…..