Nálepkování a více pravd


napsal JO

Na Kose se několikrát objevilo tvrzení, že  pravd může  být  daleko více než  jedna. Uvědomil jsem si to  článků o válce v Afgánistánu, kde mne  navíc  silně  zaujala myšlenka o tom, že když chce někdo popsat situaci  reálně, tak je nezřídka olepen různými nálepkami , včetně  zrádce  našich spojenců a přitom se kritici nezabývají podstatou problému.
V Českém rozhlase plus zazněla debata kromě jiného i o naší účasti vojáků v Afgánistánu. Byly tam ty různé  pravdy, reso. pohledy   na věc krásně vidět.
Na jedné straně  Ondřej Neuman kritizoval vyjádření  Klause ml. a obhajoval názor, že naši vojáci tam bojují proti terorismu. Na druhou stranu  Václav Žák se vyjádřil, že sice  Klaus ml.použil špatné i lživé informace, ale na  jádro problému v Afgánistánu poukázal správně a začal  vysvětlovat marnost a zbytečnost tohoto boje v Afgánistánu.

Pamatuji si v našich slavných devadesátých letech divokého východu jak občas pronikly do české televize informace, kde v investigativním pořadu (název si nemohu vzpomenout),   popisovali jak jsou prodávány budovy MV v pohraničí za nízké částky a následně je noví vlastníci obratem prodávají několikanásobně dráž dalším zájemcům. Byly tam tenkrát konkrétní částky konkrétních budov a jednalo se o desítky až stovky miliónů korun.To byla jediná zmínka a potom už ticho a nikde o tom zmínka ani v televizi ani v novinách. V tom období se, pokud nazveme ,, Tunelování“ zlodějnou, kradlo ve velkém a téměř nikdo za to nebyl potrestán. Z některých zúčastněných  jsou dnes celebrity.
Když si potom dovolil pan Volejník z NKÚ udělat kontrolu v Komerční bance ještě před rokem 1998   a zjistil tam, lidově řečeno, velký nepořádek ve financích, kdy uváděl konkrétní částky, tak se  Klaus st. strašně rozčiloval, jak to že si NKÚ dovolilo kontrolovat soukromou firmu, ale vůbec se nikdo nezabýval tím, že tam je prostě  a jednoduše ten  nepořádek ve financích a  co bylo příčinou a že  i všechny ostatní české banky byly před krachem (především z důsledku ,,Tunelování“).
Z toho mi vyplývá účelovost jednání, že co se mi hodí je správné a co se mi nehodí je špatné bez ohledu na realitu a pravdu.
Jako krásný příklad byl tenkrát rozhovor  Veselovského se Schwarzenbergem o Číně a Zemanovi, kde nakonec byl Schwarzenberg dotlačen k odpovědi, protože jinou reálnou neměl, že když je ta země spojenec tak to nevadí porušování lidských práv a když není spojenec tak to vadí. Takzvaně účel svědčí prostředky.
Tak stejně mi přijde směšné v USA, že pořád obviňují Rusko, že Trumpovi pomohli vyhrát volby skrze zveřejnění mailů Hillary Clintonové. Sranda je, že se nikdo alespoň veřejně nezajímá o ty maily jestli to byl podvrh a nebo to byla pravda a  bylo v nich něco špatného ze strany paní Clintonové. Přece kdyby nic špatného neudělala, tak by to nemohli zveřejnit a kdyby to byl podvrh tak by to mohli dokázat.
Je jasné, že v politickém souboji byl zneužit čas zveřejnění těchto mailů, ale stejně si myslím, že Trump vyhrál, protože získal podporu hlavně od chudých pracujících občanů, zejména v průmyslových oblastech, kde jim slíbil oživení ekonomiky.
To mi přijde obrazně řečeno jako bych já viděl zloděje který krade a potom bych ho oznámil a veřejně  deklaroval a následně bych byl kritizován jak to, že jsem zveřejnil chudáka zloděje, když on má svá práva, ale tou zlodějnou by se nikdo nezabýval.
Ostatně sice trochu jiné než výše uvedené příklady se staly, když Romové kradli železo ve zkrachovalé Poldi Kladno a některé to tam zabilo, tak titíž  Romové  obviňovali firmu, že to špatně hlídala a tak došlo k tomu, že tam mohli krást.
Ano, dle zákona je vlastník objektu povinen ho zabezpečit tak, aby nemohlo docházet k protiprávnímu jednání v jeho objektu.
Oni tam šli, ale z vlastní vůle a hlavně tam neměli co dělat a moc dobře věděli, že kradou.
Taky se stalo v Ostravě , že někdo telefonicky  oznámil, že Romové ničí garáž. Když tam přijela policie zavolala na ně ať  vyjdou ven z garáže. Poslechli a vyšli ven z garáže a za chvilku potom se zřítil betonový strop ze kterého kradli kovové nosníky. V podstatě ten oznamovatel jim zachránil život.
Dodatek.
Těch příkladů bych měl mnohem víc, ale všeho moc škodí. Ale  jedno,  když  už  jsem  zmínil  Ostravu, si ještě nemohu odpustit.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.