Naši politikáři a Mnichov dnes


Včera  se Kosa  zabývala  tím, jestli má nebo nemá  Mnichov  nějaké rezonance na současné mezinárodně politické scéně, respektive, jestli se tehdejší protagonisté   té historické prohry  světové demokracie poučili a  chovají nějak jinak.

Dneska se podíváme  do tuzemska. Myslím, že to nebude škodit. I když tady  ta paralela  je  výrazně  slabší. Na  první pohled.  Z jednoduchého  důvodu – republika  není v  nějakém fatálním ohrožení  cizí mocností, která ji chce za  každou cenu zničit, nemáme zde  zfanatizovanou a militantní  národnostní  menšinu,  která jen jen  čeká  na  povel, aby   ukázala  svým  nemilým  krajanům co  v reálu znamená  heslo „Blut und  Boden“ – pro neněmčináře – Krev a zem. Jež se stalo  pro nacistické  hnutí  30.let  stejně důležité  jako Heil Hitler! V mnohém ohledu snad  ještě  důležitější.  Opakuji – naštěstí – nic  z toho dnes  není. Nicméně máme  ono mnichovské výročí a  české politiky.

A  tohle  spojení  bylo dostatečným motivem k  napsání  dnešního  článku

Vůbec  nepochybuji, že  o  víkendu  uslyšíme  z mluvidel  nejvyšších, i těch méně  vysokých  českých politikářů, eventuálně  od jejich  mluvků a  psáčů  hekatomby  tirád na  téma Mnichov, usmiřování, ne/ustupování diktátorům, záchrana  demokracie, atd.atd.Není třeba  zapojovat  žádnou  fantasii, aby  byl  už dneska  člověk na  té  vlně, co nás  doslova  spláchne o víkendu. Tohle  vás  rozhodně  hodlám ušetřit.

Chci si dneska  vzít pod  drobnohled  praktickou denní politiku dneška. Dokonce  tu z posledních  dní, abych byl  přesný. A nyní nemám na  mysli  například  Kalouskovy  výlevy. Kalousek a podobní  jsou  out. Doufám, že navždy. Do mrtvol se přece nekopá.

Už  v jednom  nedávných článků je psáno,  že  považuji za  vrchol nevkusu,  jestliže  v  měsíci  září  roku 2018 míří, nezávisle  na  sobě,  předseda vlády České  republiky, následován se  14-ti denním  odstupem do  budovy  kancléřství.  A také,  mne nijak nepřekvapuje, když  tyhle  návštěvy, ohledně  jejich  symbolického významu, respektive  vlastní  dehonestace  nikdo  nerozmázne. Ani politická  konkurence  obou  nejvyšších  českých papalášů, ani  informační mainstream. Jakkoli by  tyhle  dvě  party  doslova  šílely, kdyby  letos  v  srpnu, ve  stejných  termínech  Babiš a  Zeman  zamířili do Moskvy!  To by byl  následoval takový  průval  mluveného a  psaného humusu,  že  hlavní páteřní stoka  pražské  kanalizace  je  proti tomu  čirý voňavý  horský potůček.

Ovšem  jet  v době  těsně  předjubilejní  k Mnichovu  do Berlína? Do Berlína?  Do kancléřství?  Normálka!  Dnešní  Němec  přece  není  Dnešní  Rus. Ten mongoloidní opilý  mužik je  přece  pořád  stejný arogantní  agresor  jako  ten, co sem  dorazil  před 50-ti roky  + 1 měsíc, má to  dědičně  v krvi.  Zatímco dnešní  Němec je někdo úplně, ale  úplně  jiný  než  jeho předkové  z před  80-ti či 100 nebo  148 respektive 152 roků. To  je  prostě  kovaný demokrat, který se plně  distancoval a  navždy,  od  své historie  a už to tak na  věčné časy  zůstane…

Takže  návštěva  Moskvy  k  výročí srpnové okupace  by  bylo jistě  poplivání  vlastní  historie a  státu, zatímco  stejná  návštěva  směrem k  výročí  jednoho z nejtragičtějších okamžiků  našich  dějin, k momentálnímu spojenci, v nejtěsnějším časovém rámci tohoto jubilea,  je  cosi, co se vlastně  rozumí  samo sebou! A naprosto správné a  nanejvýš  pochopitelné.

Aby mi  bylo správně  rozuměno – nejde  mi o strašení  současným  Německem. Opravdu  z něj, momentálně, strach nejde. S  tímhle  Německem  můžeme, zatím,  žít  opravdu v  klidu.  Ovšem to samé  si myslím o Rusku.  S tímhle  Ruskem  nás  nemusí  chytat  žádné historické  křeče.  Rozdíl je jen v  tom, že  v Německu se  dříve  či později /a já doufám, že  hodně  a hodně  později/ znovu  velmocenské ambice  probudí.  Zejména  tehdy, kdyby  došlo k  rozpadu Evropské  unie.  To by to potom šlo eins,zwei, abych tak  řekl. Protože  pak  by  Němcům, ve  vzniklém  mocenském a politickém vakuu po zániku  Unie  nezbylo  skutečně nic  jiného, než  obnovit  svůj  velmocenský statut  se vším všudy a  pak nám pomáhej  Nejvyšší.Na  rozdíl od  toho Ruska je naším sousedem.

Odstavec, který  jste  právě  přečetli, nebyl původně  naplánován,  nýbrž  vznikl tak nějak sám od sebe. A když už,  pak prosím zejména  ty, co se  vidí v tom, jak rozkotají  tu nenáviděnou  Brusel, jak  strhnou a zahodí  unijní okovy, aby  si ho přečetli ještě  jednou. Pomalu a  pozorně  a zkusili popřemýšlet,  jestli takhle  není pravdivý. Protože  pokud by  Německo  ono  vakuum  okamžitě  nezaplnilo,  stalo by  se  samo  nesvéprávným  státem. V nejlepším případě pod komandem  Francie… Nebo snad  Holandska či  Rakouska?  Vážně  někdo z  vás  má  až takovouhle představivost?  Není to náhodou  tak, že  EU, přes  všechny  svoje nedostatky a chyby,  je pojistkou  proti  jakékoli případné  rozpínavosti  spícího německého giganta?

Ovšem téma  dnešního článku je  jiné – tím jsou  Babišova  a Zemanova  návštěva  Berlína v krajně nevhodném termínu. Pokud  by  se  ty  jejich berlínské tripy  byly  uskutečnily v srpnu, nebo říjnu, či kdykoli jindy, neměl bych důvod  toto téma  pojednávat.

Nemám žádnou obsesi  z těch dvou, pro  mne – zemských  škůdců. Mám pro svůj postoj k nim dost  dobrých důvodů a nijak se  s nimi netajím. A ti co mi tu obsesi  tak rádi mlátí o hlavu by nadšeně  tleskali, kdybych  stejným způsobem, při stejných příležitostech,  nakládal Kalouskovi, Klausovi, Sobotkovi a vím já komu  všemu. Což bych nepochybně  udělal,  kdyby  kdokoli  z nich  na  místě  Babiše a především Zemana  jel ve stejném termínu do Berlína.   Jenže  nejel a nemohl. Jeli tam právě  ti dva. Takže  jsou protagonisty  dnešního sloupku.

Začnu Babišem.  S ním to bude kratší a  snazší.  Nedávno  jsem se  jej, ohledně tzv. syrských sirotků, musel zastat. Bez  sebemenšího zaváhání, ale  také  bez zamlčování, že  při tom  skřípám zuby. A  zastanu se  ho, se stejnými vnitřními pocity  i dneska. V podstatě  sám proti sobě. Ano  termín byl zvolen nešťastně a nevkusně, o tom nemůže  být  debata. Nicméně  bylo před  summitem  EU v  Salzburgu a nejspíš  šlo o nějaké  vzájemně  ladění  postojů před  tímhle  vrcholný  europapalášským potlachem.

Babiš  zřejmě  dostal rychlé  pozvání  od  Merkelové a  nereagovat  by  bylo jak  hloupé , tak nevhodné. V mnoha  ohledech. Takže  vyrazil. Nicméně  kdyby  někdo  v jeho okolí  měl  nějakou  historicko sociální inteligenci průměrného  rozměru  než má klozetové prkénko, mohli klidně  domluvit  třeba  Drážďany, Lipsko nebo nějaké jiné  město.  A nikdo, ani  vlk, nemohl  říci ani popel. A  Babiš  by si byl  ušetřil  trapas,  kterého si, kupodivu, ani částečně  nepřátelsky  naladěný  maisntream  nevšiml.  Totiž  že  exkomunista a  registrovaný  spolupracovník StB pokládá věnec  obětem Berlínské zdi.  Tedy k uctění těch, kteří  zaplatili  životem za to, že  utíkali před takovými, jako byl on sám. V časech,  kdy  on z toho režimu, jež je má na  svědomí, profitoval.

Ovšem  politicko sociální inteligence a  empatie u někoho, kdo  nahrabal po převratu miliardy  a nakonec  s nimi vtrhnul do politiky, aby  zcela  ovládnul celý prostor? To  může  očekávat  leda  úplný  blázen. Ale jak už  uvedeno  – Babiše omlouvá  rychlé pozvání k  jednání, na které musel reagovat a  jež nešlo odmítnout.

Takže se věnujme  Zemanovi.  Rovnou  říkám, že tohle je pro mne  totální chucpe.  Navíc, jak si ukážeme, chucpe dokonale  trapné. Pro něj   i republiku.

Zeman  do Německa  jel na  základě programu   tzv. návštěv  sousedních států po druhém  zvolení na Hrad. Byl na  Slovensku, v Polsku, v  Rakousku.  Zbývalo Německo.  Troufnu si odhadnout, že  podnět  k této jeho návštěvě  vyšel z jeho kanceláře. Nemyslím si, že  by kdokoli  z dnešních německých politiků  nějak toužil po potřesení ruky  se Zemanem. Nicméně tohle berte jako konstatování, z kterého nic  nedovozuji. Vycházet  zdvořile se sousedy  je dobré v každém případě.

Problém  vznikne  v okamžiku,  kdy  zvážíme  další zřejmou věc  – že  podobná  prezidentská  návštěva,  kdy  je  v plánu se  v jednom termínu se  setkat se  sousedním prezidentem a  předsedkyní  vlády, se  připravuje  s  dlouhodobým předstihem. Zde konkrétně  déle než půl roku. Nic  jako s Babišem a Merkelovou. Tam to byla operativa,. Tohle  byla  dlouhodobě koordinovaná  návštěva. Takže  šlo snadno  se  vyhnout  faux  pas, kdy  Zeman je  v říšském, pardon, demokratickém hlavním městě v prakticky  ve  výročních dnech Mnichova! Jiný termín by  byl nepochybně k mání. Ovšem to by  Zeman  nesměl být  přesvědčen o  své genialitě a jedinečnosti, které ho oprošťují od  ohledů na  cokoli  a  kohokoli. Dokonce i na   historii státu, který zastupuje  a její  peripetie.. A  stejně  jako Babiš,  by  si  byl býval mohl ušetřit  faux  pas.  Na  rozdíl od něj ovšem u něj  je  to v množném čísle….

Začalo to už  přijetím u  německého prezidenta. Viz  snímky  z Aktualne.cz

Jsem rád, že  hradní pomluvčí nebo šíbr  Mynář či Nejedlý  nejsou jen tak  nějaká  béčka, alébrž důležití homo sapiens. Na  druhou stranu – jak pro koho…

Fakt si někdo myslí a  je spokojen s  tím, že  republiku a  jeho osobně a jeho rodinu reprezentuje  takováhle galerie?

Ovšem  ta  trapná  groteska  před palácem  Bellevue  pokračovala. Například  v okamžiku,  kdy  Zeman měl  jako tradičně  vykonat  přehlídku  čestné  jednotky. Nekonala  se.  Protože  toho zkrátka  fyzicky  nebyl schopen. Takže  to operativně upravili tak, že  Zeman, spolu  s  německým prezidentem Frankem  Walterem Steinmeirem  stáli na zámeckých  schodech a  velitel čestní  stráže  připochodoval a  podal hlášení. A bylo! Zeman nemusel udělat  ani krok.

Ne, nedělám si  si Zemana srandu.  Zdraví  buď  máte nebo ne. Je ostudné se jeho absenci posmívat. To  si  opravdu rád  ušetřím. Jenže já když  to viděl  ve zprávách, si vzpomenul na jiného českého prezidenta  v  Berlíně, také  silně zdravotně  handicapovaného  – jistého Emila  Háchu….  A nikoli  náhodou. Za  chvilinku se k tomu dostanu.

Se  Steinmeierem  prý  Zeman  mluvil o ekonomické situaci v  Evropě, a Evropské unii, o  česko německých vztazích.  A  Zeman  také prohlásil, že  si přijel získávat  nové přátele, patříc  na Steinmeiera…

Ten se ho naopak prý měl zeptat  na to, jaký je  český postoj k otázce  válečných  reparací,  které  jsou v současnosti velkým tématem v Polsku…

A  neúnavný  zastánce  českých národních zájmů?Podle  novinářů odpověděl,  že  Česká republika nevidí důvod  zabývat se  touto otázku…  že  prý minulost se má ponechat  historikům!  Co vy na to  zemanisté?  No problem?

Je  čas  vysvětlit  toho Háchu. Historii jeho  jednání 14. března 39 v Berlíně  znáte. Hácha  byl nemocný  muž a  vzdoroval, jak uměl nejlépe. Z mého hlediska osobně  obstál. Na  rozdíl od.. no ale  počkejte  ještě minutku!

Nicméně  ani  jemu, v jeho nemožném postavení  se nestalo to, co Zemanovi. Jednání se Steinmeirem  byla  protokolární  záležitost.  Nic  více. Schůzka, která být musela, ale nemohla  být o ničem konkrétním. Zdvořilostní věc.

Jasný  středobod  představovala  návštěva  u Merkelové. Nicméně..  inu tady  si to vyžral bohužel  český  prezident, při svém  narcisismu do dna.  Merkelová  mu vyhradila  pouhou půlhodink!  Více  času pro něj neměla.  A  to ho ještě, oproti pevně stanovenému termínu nechal deset minut  čekat. Protože  důležitější pro ní  bylo jednání se šéfovou  SPD  Andreou  Nahles…

Zeman ani nemukl a  čekal…  I nebožák  Hácha  šel ke  kancléři  bez průtahů…

Tím ale  ty  Zemanovy  průšvihy  neskočily. Jakkoli  jich  bylo, na  státní návštěvu  nevídaně.

Pro zemanisty, kteří to dočetli až sem, mám něco obzvláště  pikantního. Jakkoli možná  už  pátrají kolem sebe, jestli je náhodou nepřišla klepnout  pověstná Pepka. Bude hůř a nemůžete s  tím nic  dělat.

Mezi  příznivci Zemana, Filipa  a Okamury, což je  v velké  části jedna a ta  samá  krevní skupina, se často hraje  na národnostní  notu. Zejména  na to jak jsme  kolonií  Západu, jak tady  zahraniční společnosti bezostyšně  rýžují, jak profitují  ze  zdejší  levné práce. A jak je na  čase  to  zpěnit  a  těm zahraničním pijavicím zatnout  tipec. Předpokládám,  že  Zemanovi, Falmerovi  a Pitomiovi  příznivci nyní, výjimečně s  vlkovými  řádky  souhlasí.

Zeman se zase často a  rád  vychloubá, jak jako pro republiku nespí  a doslova  dejchá a  jak dělá  tu ekonomickou  diplomacii.  A  přirozeně, že  to dal k lepšímu  i  při té jízdě  do Němec. Tak jo! Tak to přezkoumejme v  detailu.Dovolím si dát několik autentických referencí.

Prezident Miloš Zeman jednal v Berlíně s nejvyššími představiteli německého průmyslu. Česko je pro ně dlouhodobě nejatraktivnější zemí střední Evropy. Loni se objem investic dostal skoro na sto miliard korun, což je o třetinu více než předloni. Nyní zástupce firem jako Deutsche Bahn, BMW nebo BASF přesvědčoval k dalším investicím.

já dodám, že ty  investice sem přišly  bez jakékoli Zemanovy  zásluhy a ingerence.

A nešť. Politici se rádi chlubí cizím  peřím. Nicméně  vážení  národovci, německá  síla  v tuzemsku je  o 30%  větší. Meziročně!   – vadí  vám  ty zahraniční firmy, co tady  realizují  zisky,  na které v mateřských zemích nemohou ani pomyslet? Inu pak vás jistě  potěší  následující  Zemanův  výrok:

„V rámci naší ekonomické spolupráce nejsou žádné problémy díkybohu. To samé nemohu říci o jiných zahraničních investicích,“

A  vy byste je chtěli nějak střihnout? Nemáte  v tom  nyní zmatek?

Nenechám vás  vydechnout, ten duševní chaos  bude ještě  větší. Díky Zemanovi.  Také  vám vadí,  že  ty německé  firmy  zde  platí  na mzdách  jen  zlomek toho, co doma? Za stejnou práci?  Tak to vám nesmí  ujít  další perla  geniálního prognostika, ekonoma, šachisty  vůbec  univerzálního myslitele, kterému Jára  Cimrman nesahá ani po podrážky  bot:

Hlava státu se k existujícím desítkám tisíc pracovních míst a investovaným miliardám snaží přilákat další. Před zástupci firem argumentoval třeba tím, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a jsou v ní stále výrazně nižší platy než ve státech západní Evropy…

Kdepak  konec  levné práce  a  Zeman….  Jak vám je zemanisté?  Opravdu má  vlk obsesi z  vašeho svatého?

A nepřijde vám to všechno dohromady  jako vrchol submisivity  vůči  Německu? Navíc  téměř  na  výročí  Mnichova.  Který  nemá  historickou obdobu  kromě  okupace?

Ovšem  ten mítink s  německými velkými podnikateli  byla  nadmíru povedená  taškařice!

Zeman tam mimořádně zaperlil například tímto výrokem:

. „Jakákoliv světová hospodářská krize je způsobena blbostí politiků a blbostí bankéřů,“ řekl Zeman zástupcům německých firem.

Tohle  řekne  na oficiální  státní návštěvě nejdůležitější evropské ekonomické mocnosti!  Kde prý  hledá nové přátele. Před  zástupci  koncernů, pro které  je  skvěle  fungující propojení s  německou  vládou životně  důležité. Nehledíc na to,  že  řada  německých  velkokoncernů je  vlastněna  bankami  nebo naopak  sami jsou  velkými akcionáři bank…  Tomu se  říká  nevidět  si do mluvidel!

Ale  tím se Zeman  vůbec  neobtěžoval.  Při  tiskovce po setkání se Steinmeierem  prohlásil:

„Samozřejmě, že Alternativa pro Německo (AfD) je protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické,“… „Je ale dobré přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety,“

Jestliže na  tom nevidíte  nic  problematického, tak si vzpomeňte  na  Hermana na  sjezdu  Landsmanschaftu a  milé krajany!  Co vám pak vadí na zběhlém  velebníčkovi a  kámošovi milých krajanů?

Zejména když  pár  dní po návratu domů přijal na Hradě  poslance Bundestagu za  AfD Petra Bystroně. Spolu se  Stevem Bannonem. Takže mu ten postoj  AfD  k Benešovým dekretům asi zas  až tak hrozně  nevadí. Leda, že by  Bannon  před návštěvou  dal najevo, že  se bez Bystroně  k Zemanovi bojí…

AfD českému prezidentovi jistě  mezi německými politiky  i průmyslníky  obstará mnoho nových přátel. A nám do budoucna  zadělává na problémy  s  dekrety. Protože Bystroň je  zkrátka  AfD a  AfD  je Bytsroň. A  ten má , tak říkajíc – hradní certifikaci!

Mám toho kolem Zemana a  jeho úletů v Německu    nachytáno  ještě  více. Ale  myslím, že bohatě  stačí  to, co jsem  už  dal.

Všechno vzniklo  z toho,  že  zkrátka  současný nájemník Hradu musel mocí  mermo v ten krajně nevhodný  termín do Němec.   Aniž  by trochu popřemýšlel.  A  dopadl, osobně,  trapněji  než  Hácha.A  způsobil  škody, které nejsou  na první pohled  viditelné. Ale jen na první pohled.

Zkrátka  současná česká politická  vrchnost  se opravdu z Mnichova  vůbec  nepoučila.  Žádný  div, když  důležitými členy  delegace prezidenta  republiky je  trio  Ovčáček, Mynář, Nejedlý.  Jaký  pán, takový krám. A koho jsme  si zvolili, toho máme.

Ovšem Koblihové věří,  že  Zeman s Babišem  hájí jejich zájmy… Jak že to řekl Zeman  těm německým průmyslníkům?

Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a jsou v ní stále výrazně nižší platy než ve státech západní Evropy…

V situaci, kdy  už v zemi není disponibilní pracovní síla?

Budete  slyšet alespoň na  tohle? Protože  zrada  vlastního národa a  vzdání jeho pozic, podle mne  může  vypadat i takhle!! Ani nás  k tomu nemusel nikdo z ciziny  tlačit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.