Vražda Jána Kuciaka, omyly a posuny na Slovensku a nejen tam


Nepochybně jste ve  čtvrtek zaznamenali tu senzační informaci, totiž  že policejní komando, dokonce ta  nejelitnější zásahová  jednotka  slovenské policie  jménem Lynx, v počtu 55 lidí zadržela  na jižním Slovensku dohromady  8 podezřelých z  vraždy  novináře  Jána  Kuciaka či její přípravě  a do data napsání tohoto příspěvku 3  z nich  přímo obvinila.

Za sebe  říkám  – bezva!  Dobrá práce, pokud  na  to mají důkazy. Osobně doufám, že  ano. A  nijak mne nemrzí, že, zatím, podle toho mála informací, které ke kauze  z oficiálních míst  jsou – od  dozorujícího speciálního prokurátora, prý vražda Kuciaka  a jeho přítelkyně  souvisí  s jeho novinářskou prací.  Já  daleko více, pokud si pamatujete  články, které na Kose  k tomuto tématu vyšly,  sázel na  nějaký soukromý  motiv. Jediné důlležitéa  to, co se počítá, je chytit  pachatele.Nejlépe včetně těch, co stáli v pozadí.

Do teď  si  neumím vysvětlit,  proč  když někdo chtěl toho 27 letého, v podstatě začínajícího žurnalistu, sejmout, jenž  navíc  svoje  materiály  získával tzv. datovou  žurnalistikou, což  znamená  že podněty k nim hledal  ve veřejně přístupných zdrojích, musel také  zabít  jeho snoubenku. Proč  je zmasakroval u nich  doma  a ne třeba  někde   v zákoutí, kde by Kuciak  byl sám…  To  nemá, při vraždě na objednávku žádnou logiku. S výjimkou  případu, kdy  chci  veřejně  dát najevo svou moc  a sílu jiným a  zastrašit je také nebo že  na  tuhle  odpudivou špínu  byl zkrátka  najatý polodebilní  psychopat, kterému  vraždění jako takové, poskytuje  nelíčené potěšení.

Ale  to je  detail, který, myslím bude  policií objasněn. Ovšem policejní  práce není  tématem tohoto sloupku. Je jen prostředkem k  cíli, o který se budu opírat tehdy, když  bude potřeba. Nic  více. Ale neodpustím si hned na  začátku jedno zajímavé odbočení –Respekt , s odvoláním na slovenské zdroje,  napsal také toto:

Podle současných informací Respektu napomohly dopadení podezřelého z vraždy a jeho pomocníků satelitní snímky z americké družice, která se shodou okolností pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti – a analýza pohybu osob a aut pomohla prý podezřelé odhalit.

Fajn. Je  úžasné, co  ty  špionážní satelity  všechno dovedou a umí.  Dodaly  podklady pro  analýzu pohybu osob a aut. Ačkoli  myslím,  že  vražda  se stala už  za  tmy. Pokud se mýlím a bylo to ještě za  denního světla, omlouvám se, ale na věci to nic nemění – úžasný  výkon  moderní techniky!  Jenže může mi  někdo, nyní, po tom vraždění ve Velké Mači  vysvětlit,  proč jsme  do teď nejen  neviděli, ale  dokonce ani neslyšeli  o nějakých podobných  snímcích  takových  družic  v souvislostí s tragedií letu MH  17?  Ale jak říkám, to jsem odbočil, ale snad  chápete, že  nešlo odolat. Nechápu a nerozumím.

Vraťme  se  zpět  na  Slovensko. Pro mne osobně  je  celý tenhle případ  obrovskou politickou  lekcí. O tom,  jak politika a její  protagonisté  se  doslova  neštítí  ničeho k tomu, aby prosadili svoje cíle a  udělali  zadost  svým  ambicím. Což není  ani omylem případem jen a pouze  Slovenska.

Slovenští  čtenáři Kosy  si budou pamatovat  daleko lépe  než  my v  Čechách a na Moravě,  jak to tehdy okamžitě, po té vraždě  u nich začalo vřít. Jak se zaplnila  náměstí a jak to v nich bouřilo. Proti vládě, proti  Ficovi, proti Kaliňákovi. Podle  těch, co ty demonstrace vyvolali, řidilia podporovali tad y byla  jasná linka italská  kalabrijská  mafie, její exponenti na  východní  Slovensko s  šéfem Vadalou, který  má poměr  s Ficovou se/x/kretářkou  Troškovou a  tudíž  přímou linkou na  slovenského premiera. Takže  te, spolu s Kalinákem, byli  pod  tímhle  tlakem prakticky  ve  dvou  týdnech nuceni  rezignovat. Jak se opozice  a demonstranti dožadovali nových  voleb a všechno tohle  s požehnáním  prezidenta  a  mediálním vlnobitím  těch  věčně  správných a  majitelů jediných přípustných pravd. Vše pod heslem, že  případ, pod  dohledem Ficovy/Pellegriniho vlády bude buď  nevyšetřen  vůbec  nebo, že  vyšetřen  nedůsledně, tak aby  se nerozkryla  spojení mezi  tím kdo vraždil a  tím/těmi, kdo si  ho objednal.

Kde je  dneska  ta mafiánská linka, když  policie  ty kalabrijské mafiány, zatkla a následně  rychle propustila. A Vadalu navíc  vydala  do Itálie kvůli drogovým dealům, takže je  jasné,  že  v Kuciakovi nejede?  A  rozkryla policie,  pod kuratelů Ficových  bílých koní, co nemají zájem  na  objasnění, případ nebo ne? Slyšíte  od těch,co tenkrát  metali hromy, blesky  z  tribun, obrazovek a  novin  to mrtvolné ticho?

Česká televize    k zatýkání  vraha/vrahů Jána Kuciaka  přinesla v hlavních  zprávách dne  27.09.2018 celkem  čtyři  materiály. Které dokonale faktograficky popisují to, co chci dnes  sdělit.

Ty  reportáže najdete zdezde, zde zdezde.

Je dobré si to projet. Respektive nutné. A bychom pochopili, jaká  hra se  hraje. Oč, to víme. Spravedlnost, nalezení  vraha  a jeho potrestání není cílem. Nýbrž prostředkem. Ke  změně  mocenských poměrů na  Slovensku. Aby  ti, co  už  jsou dlouho odstaveni od moci k ní konečně  přišli.

Ale  vezměme  to všechno popořádku.

První odkaz shrnuje  ty  nejnovější  události se zatýkáním. Klíčovým je  až ten následující. A zejména od  času  2:08 min. Kdy se ke  slovu  dostane  bývalý ministr spravedlnosti SR  Lipšic, dnes  právník zastupující  rodiny  obou obětí /sic!!! jeden z těch, co mají  ambice na  velký politický revanš.. a tedy  zájem  naprosto odlišný  od  právního zastupovánní mandanta!. Protože  pro rodiny pozůstalých je jediným zájmem potrestání  zodpovědných  za ty  vraždy. Pro Lipšice  naopak návrat na politické výsluní/. A  najednou  se  rozplývá nad prací prokuratury a policie. A dokonce  vyzývá  občany, aby policii a prokuratuře  začali  věřit. Na což navazuje  Kuciakův  šéf  z portálu Aktuality.sk který konstatuje, že  on  policii a prokuratuře  jako celku  pořád  nevěří, ale  jednotlivcům ano. A  dodává tajemně, že  pro něj osobně  jako motiv  je nejpravděpodobnější ta  zahraniční stopa. Na  otázku jaká však ještě  tajemněji  odpovídá, že  nehodlá nic prozrazovat, protože  šetření probíhá…

Následuje další  dílčí report –  rozhovor  s Lipšicem. Kde má více  prostoru  ke  svým vyjádřením  a komentováním  nové situace. Vše prý bylo jasné od  samého začátku, že  vražda byla důsledkem Kuciakovy  práce a že policii  by  se mělo  věřit  a že  doufá, že  policie  dopadne nejen  vrahy, ale  ti, co tu zakázku vypsali. A především konstatuje, že  tlak lidí a sdělovadel na  vládu  znemožnil, aby  se vyšetřování zametlo pod koberec. Zkrátka  lidi si to vynutili a  političtí  mafiáni už  nemohli dělat nic jiného  než  nechat  volnou ruku  čestným policajtům a  prokurátorům.

Ovšem jádro pudla  přijde ve čtvrté  reportáži, kde  ČT provedla  rychlou rekapitulaci  celé  kauzy. Takže v čase  2:10 je zachycena  část  rozhovoru, který  na  Slovensku  dal před  3 měsíci stejný Lipšic,  kdy sděluje, že policie  udělala  už tolik chyb, že  nemá  šanci cosi  vyšetřit  a prokurátor  získat  jakékoli  důležité poznatky. Najdete  to v čase  2:10 min a dále….. Ten člověk si  zkrátka  bud  tenkrát nebo dnes  vůbec  nevidí do úst.A  ani se za  to nestydí.

A v posledním linku  je zase  „slavná česká  investigativní  žurnalistka“  Holcová, která pracovala  s Kuciakem kdysi na na Panama  Papers, respektive  na  její  české/ slovenské části. Což  byla investigativní  žurnalistika, srovnatelná s Popelkou, s jejím přebíráním hráchu. Nic duševně  intenzivního,  natož  kreativního, či osobně  nebezpečného v tom nebylo. No a tahle  dámička  se v  čase  0:30 pohoršuje nad tím, jak  ti slovenští policajti jsou linkaví a neschopní – pravá netáhla, protože  onen identikit, který  v minulém týdnu zveřejnili, měli k dispozici  už někdy  v květnu – čas 0:30…

Suma  sumárum, pro mne  totální  smutek a zoufalství. Nikoli nad  ČT, ta  tentokráte  pro mne odvedla, v  rámci  možností, výbornou práci. Zase jednou si dovolila  myslet nikoli v předem  nalinkovaných mantinelech, nýbrž  vlastní  hlavou a udělala to malé, ale důležité a  dobře  sestavené retro případu.

Katastrofou je pro mne  to, co předvedl zejména  Lipšic. V  červnu  vyjadřuje  totální  zmar a naprostou nedůvěru k policii a  justici a  přitápí pod kotel obecné  nedůvěry  k  těmto mocenským složkám státu, aby  dnes přesvědčoval veřejnost o pravém opaku!!!

Totéž platí v podstatě pro  Kuciakova exšéfa  Vadoviče. Jež  hraje   „hru na  chytráka“ – vím, ale nepovím a stejně  věřím/nevěřím.

No a  vše jen dokresluje  jejich česká  souputnice Holcová  – a stejně  to jsou  vrtáci a trapáci! To já , kdyby mne k tomu pustili, já  bych  jim ukázala!

Pro dnešní účely  jsem  sesbíral jen  malý  vzorek těch, co rozpoutávali a  hecovali peklo ve slovenských ulicích.  Nedostatek času mi třeba  znemožnil, zabývat se například  v detailu  výroky slovenského prezidenta  Kisky tenkrát a dnes,  Denníku Sme  či Denníku  N /jako Nenávist/ . Soudím, že  by nedalo  příliš  mnoho práce  je nachytat  úplně  stejně jako Lipšice. Ale, jak už  řečeno, nemám na to jednak čas a  pak, nejsem občan Slovenské republiky, abych se  ponořil nebo dokonce aktivně  zapojil do nějakého vnitropolitického  boje. A  kdybych byl, stejně  bych to neudělal, protože  jak  už  jste od  vlka  mnohokráte  četli – kdo seje  vítr, sklízí bouři. A tohle přesně je  ten  případ a já nehodlám  patřit  k těm,  kteří vyvolávají tornáda.

Naopak. Takoví mi zatraceně  vadí. A  kolek vraždy  těch  dvou  snoubenců se ta  setba  větru děje od  samého začátku a  ve velkém.

Nepochybně  lze konstatovat, že  policie  a její vyšetřování spěje  k nějakému finále. Zopakuji  to, co jsem v  souvislosti s tímhle případem psal před  půl rokem, hned  při začátku  celého případu. Totiž že  byla  vytvořena dusná  atmosféra, že  velká  část veřejnosti nepřijme  výsledky  vyšetřování, jestliže  tyto  nebudou plně  vyhovovat  jejím představám, kdo, proč, za  jakým účelem  a  na pokyn  koho  vraždil. Zkrátka  je  to jako ve  fotbale  – zápas  hodnotíme podle  toho,  jak dopadl pro ty naše, nikoli podle  předvedené hry. A když se nám výsledek nelíbí,  hráli ti naši prostě  zoufale.

A stejné to bude tady.  Tady  majitelé  jediných pravd a  svolavači  manifestací  měli  jasno do  samého začátku. Nejen o motivu , ale zejména o tom, kdo vraždu objednala proč! A  nepochybuji  doposud!

Já se pořád  velmi opatrně  stavím  k informacím, že  Kuciak  byl zavražděn  v  souvislosti se svou prací. Jakkoli to prohlašuje  onen  neznámý elitní prokurátor, který  vyšetřování  řídí. Dříve nebo později se budeme  muset  dozvědět, s kterým případem, jenž Kuciak  zpracovával NEBO ZPRACOVÁVAT   TEPRVE  HODLAL, celá  ta hrůza  bezprostředně  souvisí. Bez ozřejmení  tohoto faktu  by  to všechno stálo na  vodě.  Což  znamená, že  policie  i prokuratura  MUSÍ  UŽ NYNÍ  VĚDĚT, KDO MĚL MÍT ZÁJEM NA VRAŽDĚ!

Víte , že  jsem zvyklý  klást jednoduché  otázky. Ale takové, bez nichž  není  kauza funkční. Takže  jedna taková musí přijít  právě  teď – je  mezi těmi  osmi  momentálně  zajištěnými někdo  v  této pozici? Protože  zatýkání  proběhlo v Kolárove/Komárně, hádám, že nikoli. Takže  následuje  další nutný  dotaz – proč?  Proč  je  eventuálnímu objednateli poskytnut  čas na  obranu/útěk atd? Málo důkazů?  Spoléhá se  na to, že  vrah, vrazi  vyměknou a  budou „zpívat“?

Navíc o  chlápkovi, který je podle  médií  nejvíce za  vrahouna, víme že  je to jednak  bývalý policajt, ale především vycvičený a zkušený  nájemný  žoldák – ochrankář. Pamatujete  ještě  na  informaci  z místa  vraždy – že  na místě  činu  se našly  jak  hilzny  po vystřílených nábojích, tak  funkční  patrony, které  střelec  vyhodil ze  zbraně  při přebíjení, protože ta mu musela  nějak  špatně  fungovat?  Jak jde dohromady  práce bývalého policejního vyšetřovatele a  vycvičeného žoldnéře s  takovým packalstvím? Kdy  chladnokrevně  zabíjí a nedá si práci, aby  z místa  činu odstranil tak  zásadní důkazy  jako  vystřelené  nábojnice a  neupotřebené  střelivo? Ačkoli vraždu musel připravovat? A  vzal si  polofunkční  pictolku?

Mohl bych  klást, další podobné jednoduché otázky. Ale  to je záležitost  slovenské policie  a publika, jemuž  bud  muset předložit  raport.

Mně  přivedlo k napsání dnešního  článku uvažování nad  tím, jak  snadno lze  vytvořit  mediální a politický tlak, vedoucí k pádu  vlády a skoro likvidaci   politických lídrů.  Jak snadno se dá  zmobilizovat  veřejnost nebo její  část. V tomto okamžiku si dovolím požádat  zemanisty, fandy Okamury a Babiše, aby  byli tak laskavi a  vlkovi pro jednou netleskali,protože  pro ně  a podobné  platí u nás  v ČR  totéž, co budu  dál psát  o těch, co  vyslyšeli na  Slovensku  Kisku, Sulíka, Denník N, Sme, Lipšice a  všechny  další  rozsévače  větru.  Totéž tady předvádí Zeman s Okamurou na  Soukupově  Barrandovu, Babiš ve   svých plátcích a  rádiích.

Pro mne je nepochopitelné, jak tihle  političtí  šíbři   účelově podvádějí  masy  voličů a  zejména to, jak jim to lidi  žerou, aniž  by  se obtěžovali myslet!  Jestli něco úplně  spolehlivě zlikviduje  nejdříve demokracii a  následně  i  stát , včetně nás  samých,  je to právě tohle.  Právě   tato lehkost s  kterou  nabíháme  všem možným krysařům. Kterým  vůbec  nejde  o stát, o spravedlnost nebo lidi. Ale  jen a pouze  jejich  osobní moc.

Kdy bezostyšně  popřou to, co  říkali ještě třeba před  nedávnem. Nebo před nějakým časem. Ba  dělají, že  vůbec, ale  vůbec  nic  dříve neřekli!

Kdyby  zase někdo měl za  to, že  vlk využívá  každé příležitosti , aby  učinil za  dost  své politické obsesi, pak nechť  si  důkladně projde tuto  krátkou  fotoreportáž. Která  porovnává, jak to  pánové Zeman, Babiš a Okamura měli  s multikulturalismem  před  nějakým časem a jak to mají dnes.

Já vím, jen blbec nemění svoje  názory…  Tak co  vám vadí na  té vrtuli, co předvádí Lipšic, Kiska  a spol. na Slovensku?

Za  sebe  dodávám, že  hodlám zůstat  blbcem a pokud  možno své  názory  neměnit. A zejména s e snažit, abych je nějak poctivě a logicky  zformuloval už na  začátku, tak  abych je  nemusel korigovat z černé na bílou.Pokud  jejich mylnost neprokáží  fakta.   A v případě Jána Kuciaka a jeho vraždy  zatím nic  měnit, na  rozdíl od  Lipšice, Kisky  a spol. nemusím.

Slovenské policii   a prokuratuře  přeji úspěch a  zdar.. Nechci, aby  se  tady stříleli novináři. Nechci, aby  se střílel kdokoli  normální, slušný a pracovitý.

Lipšic   a vědma  Holcová  tvrdí, že policie  mohla  být daleko dál, kdyby…  Já si dovolím tvrdit, že  by  byla  ještě  více pokročila, pokud ji byli  všichni  ti rozsévači větru nechali  dělat její práci, místo rozpoutání té dlouhodobé a  neutuchající vykalkulované  bouře. Lipšic, podle mého názoru,  účelově  mate, když tvrdí,  že  jen  tlak  z  venčí  donutil  vládnoucí vrstvu, aby  umožnila  kvalitní  vyšetřování.  Dovolím si  konstatovat, že  kecá, jakkoli  se podobným výrazům ve svých článcích  vyhýbám.

Dozvěděli jsme   se totiž, přímo do něj, že  byl sestaven největší vyšetřovací  tým ve  slovenských dějinách.. Čítající  90 lidí. A prý je mimořádně  robustní…

Zajímalo by  mne , kdy  byl sestaven,  a jak se jeho vedení  změnilo  například  po tom, kdy byl odstraněn  z vlády  Fico a Kaliňák. Jestli vůbec. Totéž platí pro oba  speciální prokurátory. Troufnu si odhadnout, že   řídící úroveň toho týmu i prokuratury  bude plus mínus  stejná jako za nich. Jen nejspíš  o trochu narostl. A  také  přibral zahraniční funkční kontakty! Na  Europol, FBI. Holcová při tom  říká, že  ví, že  Slováci  špatně  spolupracují…A dokázali  získat družicové snímky!!! A  Lipšic ještě  v létě  tvrdil totéž. Při tom každému muselo být  jasné, že  šetření podobné  vraždy  nebude jednoduché a  potrvá. Jenže  se  všem těm politikářským a  rádoby  žurnalistickým šantalům podařilo zfamfrnět  ulici a  vytvořit  zdání,  že  se  to dá  zmáknout  do zítřejšího večera jen  chtít a  že  ti,co vládnou schválně  nechtějí, protože  oni si to objednali…. Při tom  všichni znají  tu starou  historku o pasáčkovi,  co  volal, že přichází vlk!  Až  vlk přišel.  U nich  to  je případ, kdy lidi přestanou věřit  státu a jeho elitám. Včetně  jich samých. Tohle mne  děsí a proto bylo nutno se vrátit  k Jánu Kuciakovi.

A  ještě  drobnost – bývalý  Kuciakův  šéf,   jak stojí výše, věří na  nějakou zahraniční stopu. Na  slovenských  mediích  jsem zachytil spekulace o tom, že  Kuciak  měl políčeno na  cosi v  souvislosti s  drogami….Vzpomene  si ještě  někdo, že  drogy  dával  do souvislosti s jeho zavražděním hned na  začátku  bývalý policejní prezident Gašparovič a  že  byl za  to předmětem výsměchu těch, co byli na  těch náměstích a  svolávali na ně lidi?

Chudák Janko a jeho snoubenka. Udělali z nich  fotbalový míč do kterého kopou ze  všech  sil. Aby dali svůj  soukromý  gól.

Dodatek:

To, co jste  doposud  četli, jsem  napsal  už  minulý pátek odpoledne. Takže  tam nemůže  být to, co se odehrálo ve věci té vraždy  přes  víkend.

Veřejně známé a  podstatné  informace  jsou  dvě:

1- byla  zatčena  jakási Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna,  kterou policie  prý obvinila, že  si vraždu objednala. Prý se živí jako překladatelka  z  italštiny. Což by  znovu  možná  vracelo do hry  nějakou  italskou stopu. Ale  sotva  toho Vadalu, který  byl vydán Talijánům a  ti ho sotva  vrátí.

2- zdá se, že jeden  ze  tří  zatčených  chlápků  možná  začal  vypovídat. Jednak se  neodvolal proti  uvalení  vazby a  jednak mu policie,  na  rozdíl od  dalších  obviněných  drobně, ale  významně  ulevila  při eskortu mezi soudem  a  vazbou. Nespoutala  mu ruce  za  zády,  nýbrž tak, aby si mohl zakrýt  obličej.

Jsem zvědav, co bude  dál a jak se případ bude vyvíjet. Ti  jedině správní už zase předem vědí, jak to doopravdy je. Ta překladatelka  prý to jaksi objednávala, ale  nějak v pozici, řekněme  ficky, co musí udělat to, co jí  šéf  nařídí. Abych interpretoval  další Lipšicův výrok pro  ČT.  A  jsme opět  u  toho, co  jsem  nastolil hned  na samém začátku  kauzy- totiž  zda, ti co  vařili  tuhle  smrdutou polévku  kolem  vraždy  Jána  Kuciaka a  jeho snoubenky, přijmou  výsledky  vyšetřování, když  ty nebudou  na  110%  odpovídat tomu,co  oni potřebují…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.