Dobojováno, sečteno – za 2.kolem senátních voleb


Na  rozdíl od minulého víkendu to tentokráte šlo hladce. Za hodinku po uzavřených volebních  místností bylo jasno, kdo bude získá některé  z  25-ti senátorských křesel a kdo skončil na  štítě  ve  finálové  rovince.

Dobře  víte, že  mám  rád  čísla a  grafy, ale tentokrát s nimi moc operovat  nebudu. Není proč. Uvedu  jen to  úplně  nejzákladnější, co  navíc  znáte  i beze  mne:

Žádné překvapení! Konec  konců – před týdnem na Kose byly výsledky senátních  voleb komentovány takto:

ANO

Signifikantní je něco úplně jiného. Momentálně z těch všech Babišových postupujících je pouze JEDEN z prvního místa, vše ostatní je tím štastným druhým….. Tohle je pro mne zpráva. A jsem zvědav, kolik z nich dokáže svého soupeře ve finiši přeskočit. Zejména tehdy, když opět jeden jediný, vlastně jediná, ztrácí jen asi 3%. Šest nabralo mínus 10 a víc procent a zbytek je pět a více. No moc na nějaké přeskakování není…

ODS

Jinak je na tom ODS. Pouze dvě druhá místa! Zbytek je vedoucí pozice. I když tři mimořádně těsná – do 1%. Chápu Fialův triumfátorský výraz…. Modří jsou evidentně, nejméně ohledně senátu – zpět. Ve velkém stylu!

Lidovci, STAN, TOP 09

Lidovci, Gazdíci i Kalousci mohou být se senátním výsledkem předběžně spokojeni. Předběžně je klíčové slovo.

ČSSD

A socani? No Hamáček se tvářil spokojeně. Jen lodní kapela a ledovec mi při rozhovorech televize s ním scházely. Tvářil se, že je s pěti postupy spokojený . A asi je. Ale podle mne má reálnou naději na křeslo jen Vícha v Karviné a možná paní Sekaninová v Prostějově. A se superklikou obhájí v Domažkách Látka… Což by skutečně mohli v Lidovém domě vyhlásit jako úspěch.

Nemyslím, že  bych musel  cokoli po týdnu a konečných  výsledcích měnit  nebo přidávat.

ODS předvedla  velkolepý  senátní  návrat. 9 mandátů získala  napřímo, prohrál jen  ten,co  šel do finále  z druhého místa. Další  tři křesla  ulovila  v koalicích. Takže  12 kusů celkem! Modré tsunami!

ANO dopadlo ještě  hůře  než minule a vyšla mu pouze  jedna trefa. Nepřeskočil nikdo.

Trojice KDU-ČSL, STAN, TOP 09 se nám rozpadla na tři  samostatné  subjekty

triumfující  Gazdíky

spokojené  TOPkaře

a pokořené  lidovce, kteří po prvém kole a obecních volbách vypadali  jako šampioni zeměkoule a  blízkého vesmíru. Jenže  ti zajíci se opravdu počítali až po honu. A  mezi střelenými je  Bělobrádek, který  oznámil okamžitě  konec  ve  velké politice.

A  soc dem? Ta  se dočkala dalšího  totálního výplachu  a  ponížení -obhájila  jediný  ze  13 původních senátních pozic.

A komunisté poprvé od existence  senátu nebudou  mít  v horní sněmovně  svého zástupce.

Než  se přesunu k věcem, které mne opravdu zajímají a o nichž  má být  dnešní článek, neodpustím si  pár  drobných poznámek.

-výsledky  mne  osobně nijak netěší, ačkoli mohly  být  daleko a daleko  horší. Kdyby  to bylo místo modrým klaplo ANOšéfovi

-jednou   radostí, ovšem  v celkovém kontextu  velmi chatrnou, je  výprask, který utrpěl milý krajan Herman  na Chrudimsku. Nicméně tenhle zřejmý   potomek 13. apoštola v  přímé linii, je  zřejmě nezničitelný. Lidé ho sice vyautovali ze  senátu,  jenže v Praze  se schyluje k tomu,  že podmínkou uzavření  koalice  bez Babiše  a ODS, je také, aby  se  Čižinský  z KDU -ČSL vzdal poslaneckého mandátu ve sněmovně. Jeho náhradníkem je  milý krajan….Řekl bych, že  moje dobrá  žena má na  své  miniaturní zahrádce za domem stejný problém s něčím, co  se  jmenuje  bršilce- kozí noha a nebo čímsi  jiným, čemu říká pěťour. Pokud soudíte, že  jde o obzvláště  odolný a protivný plevel, soudíte  správně. Ale na  Hermana  si můžete  vsadit s  naprostou jistotou  vždycky – na  tiskové konferenci lidovců, dal  před  kamerami a  mikrofony  vítězné  véčko – on přece vyhrál, protože  komunisté jsou ze  senátu!   U lidovce mi to přijde hodně  zvláštní  radost- nejen kvůli  jejich národně  frontovní minulosti, nýbrž  především kvůli tomu, že  ve volebních  průzkumech mají  ještě  daleko menší preference než třešně a mít radost z toho, že  voliči  části  politického spektra ztratí svého zástupce v jedné z parlamentních  komor,  čímž se zvýší  jejich frustrace a s tím i míra  radikalizace, mi  přijde do budoucna  těžce kontraproduktivní. Přebere  je  Babiš  nebo  Okamura?

-škodolibou radostí  je  pak  zisk  mandátu  Lukášem  Wagenknechtem,  z kterého Babiš  nejprve  udělal svého náměstka na  financích, aby  mu provedl ostré  audity a  následně  jej ve  zlém  vyhodil a  udělal z  něj svého osobního nepřítele. S  tím si  užije!

Tolik poznámky  drobné  a nikoli zásadní. To nedrobné a  z mého pohledu důležité, přijde až nyní.

Spoustu  dnešních  řádků  jsem si ušetřil  už  analýzami z minulé  neděle a zejména pondělí. Takže  je nebudu  opakovat. Jen sem tam použiji headliny.

Babiš a  Zeman  to s  novým senátem budou mít zatraceně  těžké.  O to horší, že  největší silou bude  ODS, která ho nepochybně  využije  jako platformu k ostentativním  útokům jak na  toho  ze  Strakovky,  tak z Hradu. Navíc  nejspíš s pozicí  druhého ústavního  činitele  státu. Zákony  budou  vraceny do sněmovny s nutností prohlasovávat  101, které  ANO se soc dem  nemá.  Oranžoví, nyní po dvojitém k.o. i komunisté  se vaří ve vlastní šťávě  a jejich  nastavení  pro spolupráci s  Babišem  se nepochybně  výrazně  změní, rozuměj – zmenší.

Což  už si  dosavadní  dominátor české politické scény  začíná  zřetelně  uvědomovat.  Richard  Brabec, když  včera odpoledne  pro ČT  hodnotil senátní  účtování  se netajil obavami a    do  kamer doslova vyzýval  soc dem i KSČM, aby nedělaly  nic  zbrklého, že  vlastně jen účast ve vládě, resp. podpora vlády  jim umožňuje protlačovat  nemálo ze svého volebního programu.    Především v  sociální oblasti pro své  voliče.  Že by  si to měli uvědomit a  podle toho jednat a posuzovat svou další ne/účast ve  vládním  táboře. Neznám další podobný  výrok žádného z funkcionářů  ANOšéfe, včetně  šéfa  samotného,  který  by  byl tolik formován  strachem o budoucnost  vlády. Brabec  evidentně  umí počítat  a má  smysl pro realitu  -ví že  Babiš  narazil na meze  růstu voličského elektorátu aniž by  sebeméně  zvýšil svůj  koaliční potenciál.

Ne že by  Brabcův apel na obě koaliční strany  neměl reálný  základ, nicméně obě  deklasované  partaje  vidí, jaký  účet  za podporu  Babišovy vlády  zaplatily.

Soc dem si  navíc  opakovaně  ověřila, že není  pro volby  důležité, co kdo pro voliče  doopravdy  udělá, ale  jen to, kdo marketingově  prodá,  že jako pro voliče   udělal a zejména, kdo mu co slíbí podle jeho gusta.

A v tomto směru nemají a nebudou mít proti  oligarchovi  šanci. Jejich  jedinou  nadějí na  nějaký restart je tvrdá a nesmlouvavá  opozice a  kritika. Uvidíme jak si to vyhodnotí na  mimořádných konferencích  v  nadcházejících  týdnech a měsících. Pravděpodobně  rychlejší vyvození  důsledků se  dá  čekat  u těch, co  zobchodovávají  komunistickou  značku. Tyhle  volby, dle mého odhadu,  už nemůže  Kluzký Vojta  přežít! Jsem  zvědav, jestli se prosadí  křídlo  stalinisty  Skály nebo třeba  Grospič. Což je  pro mne  takový méně kluzký a méně  obratný  Vojta  Filip. Kdybych byl  členem tohoto klubu  byznysnostalgiků,  asi  bych  zvedl ruku pro  Skálu. Je  pro mne politicky  autentický. Představuje  jasnou  a  čitelnou linii a  nepatří  do klubu  obchodníků s iluzemi. Věří tomu, co říká. Ačkoli má jeden  zásadní  handicap – není  členem  sněmovny a z ústraní se veřejná prezentace stranické politiky  dělá  velmi obtížně. Ale  na druhou  stranu – dělá dojem daleko kompetentnější osoby než  Grospič, který byl  součástí  handlů s  BabišemOproti němu navíc  slušně  vypadá a  umí  mluvit! A  to zejména tak, jak od něj  tohle spektrum  voličů očekává.

Kožený  Grospič když  cokoli deklamuje  akusticky,  připomíná  valchu, po níž  kdosi jezdí kusem polystyrénu. Ale  nehodlám soudruhům a soudružkám radit.  Ideálního lídra,  který  by  byl především  natáhnout  nějaké větší procento  voličů  mladších a středních  ročníků, aby strana  mohla  vzhlížet k budoucnosti,  sotva  seženou. Nicméně pro  chod  a existenci současné  administrativy  jsou nepostradatelní.  Nikdo ovšem netuší, jestli budou  k dispozici. Protože  nějak zareagovat musí. Kluzký  Vojta  je zavedl do pasti.

A  co  oranžoví? No ti  se budou  dál vařit a potýkat sami se  sebou. Zimola, Hašek a  další podobní  přijdou očekávaně  s výkřiky, že  prohra  jde na konto  bývalé Sobotkovy  vlády. A přidají/přidávají, že  dalším klíčovým elementem byl  případ  Poche, respektive trvání  na jeho nominaci. Což je  naprostý nesmysl. Respektive, ten Poche  rozhodně  roli  hrál, ale  úplně  opačnou,  než  nám nalhává Zimola s  Haškem, kterému se kdysi přezdívalo malý Paroubek…  A tihle  budou trvat na  vládní účasti. Proti nim stojí  druhý  tábor, který ví, co  a jak a je pro něj  minimální hodnotou  zájem a  přání  starce z Hradu. Ostatně  dnes  už  exsenátorka  Sekaninová, která vedle  Víchy  měla, jako jediná  reálnou  šanci na  úspěch,  to vyjádřila  zcela  jasně – když na  otázku Novinek, zda se  na  té monstrozní prohře  ČSSD  i její osobní v  2.kole  podíl i  vstup  její strany  do vlády, odpověděla:

„Určitě. Já osobně jsem byla zásadně proti a veřejně jsem to deklarovala. Budoucnost ještě ukáže, jak hluboko to ještě stranu zasáhne,”

Tahle  dáma  bude v  horní komoře chybět! Škoda.Lidí se  evidentně  funkčním rozumem není v politice nikdy  dost.

Přidám – až  Zeman  bude udílet  z  Hradu svoje  hraběcí rady, co proč  a jak a  jeho věrní  od  oranžové  růže  budou mít  slzu v  oku nad jeho moudry, nebylo by od  věci, kdyby  si  vzpomněli  na výsledek geniálního šachisty  a stratéga, jehož, jako předseda  jejich  partaje a tehdy  premier,  docílil v  roce 2000…. I tehdy  socani  získali pěkný  JEDEN  senátorský  mandát. Z  dvaceti sedmi…. Jestlipak to připomene? Hloupá otázka, viďte?  Ale  to se zase  utápím v podružnostech.

Hlavním výsledkem  těch dvouvoleb není  debakl  Lidového domu, ani  výhra  ODS, to jsou pouze  hlavní titulky, ale  tím co  je  nejdůležitější  je  zkrátka  přeorání  politické  mapy  a přesuny  moci a  vlivu. Titulky zapadnou, emoce  se utiší, hysterie  i bezbřehé nadšení  vyprchají, ale  nově nastavené mocenské siločáry  zůstanou a  zapůsobí.

Už  byl citován Richard  Brabec. Vyjádřil se i  samotný  ANOmajitel.  Který  dal k lepšímu  dvě   moudra

  1.  „Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím… Senát prostě neumíme.. Tenhle volební systém nám nesedí.“
  2.  pokud by  vládnutí  drhlo,  vlivem nového rozložení moci a/nebo  změny  nastavení u  koaličních partnerů , budou nové  volby.

Troufnu  si  konstatovat, že  v prvním případě  si  z nás  ze  sta procent  dělá  srandu, v  druhém jen z poloviny.

Začnu  tím jeho  výrokem .. my Senát  neumíme. Viníka  odhalil  briskně –

a- Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbách, v nichž ANO posílilo,
Zdroj:

b- Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“

Takže je  to jako vždycky- za porážku, vedle  volebního systému, mohou  vnitřní neschopové a  patláci, kteří  zvrtají  všechno, co jim  Babiš  nechá vyřídit samostatně i  kdyby  to  bylo jen vysypání koše na odpadky a  k tomu ještě  záludný a zákeřný  vnější  nepřítel!

Jak jinak Andreji  Bulíši!  Jak jinak, jen si zase postěžuj a  poplač!

Nicméně, co bys skutečně  nemusel,  je dělat  z lidí  blbce! Tak  tenhle  systém vám  nesedí /zajímavé je, že  plurál u něj  najdeme  jen tehdy, když  jde  o jasný neúspěch, z kterého se nedá vylhat, jinak je to vždycky  jen  JÁ/.

Mám v  živé  paměti a  přirozeně  i v  archivu úplně jiné  výroky.Mám jich  mnoho. Dožaduješ  se v nich   zavedení  většinového volebního systému!!! O tom poměrném  konstatuješ, že  se přežila  neumožní stabilní  vládnutí. Naposledy  letos  na jaře, když  vládla  menšinová  vláda /to byla pohodička,co?/

„Výhody menšinové vlády nemusím zdůrazňovat. Hlavní problém Evropy, nejen náš, je poměrný systém, nemáme bohužel většinový systém jako v USA nebo ve Francii. Má to dopad na funkčnost státní správy a státu jako takového,“

Zdroj:

Snadno bych doložil, že  není to výrok jediný, kde  Andrej zaseBulíš horuje pro většinový  systém, ale nehodlám  vás  zbytečně zatěžovat  dalšími stejnými prohlášeními. Takže  na  jaře  chce  většinový  systém, na podzim  ovšem neumí  volby  přísně  většinové???  Proč ne, když  ví,  že  Pepa  Kobliha  si takové nuance  nevšimne. Kosa musí. Protože  doufá,  že  i Koblihovi  si začnou konečně  všímat a přemýšlet.

Je  mi  často vyčítáno,  že  nad  Koblihovými  ohrnuji  nos a  tak nějak je  urážím. Nic  z toho není pravda. Píši pro ně a  věřím v lepší příští. Je to především  v jejich zájmu.Kdybych jim nevěřil, tak s psaním přestanu, protože  by to znamenalo, že  nemáme  jako stát  budoucnost a   v takovém případě by udržování Kosy ztratilo  jakýkoli smysl…

Nějaký  verzírovanější  babišista  klidně může  namítnout  – no jo, ale  Babiš hovoří o jednokolovém  většinovém systému, což  znamená, že  první  na  pásce, ať má  51, 31, 21 nebo třeba jen 11%, jestliže  to znamená první místo v  daném obvodě, bere  všechno, tedy  mandát!  Ano, tohle by  se  jistě  Andymu hodně  líbilo. Ostatně, už to praktikuje!  Vládne  zemi s  29%  hlasů. Což je  vlastně  totéž. Jenže  tohle mu neprojde. Naštěstí. Zejména  ne při novém složení senátu.  Jeho  volební ideál by znamenal  fatální změnu  ústavy  a k tomu nenajde  v horní komoře,  ani  nějakým zázrakem, většinu prostou, natož  ústavní. Ostatně, ona by nebyla k dispozici  ani ve  sněmovně.  Jednoduché počty. Protože nikdo nebude hlasovat pro něco,  co se momentálně hodí  jen a pouze  Bulíšovi, na úkor  všech ostatních.

Jenže  on když tohle  říká,  tak z  lidí  dělá  naprosté idioty. Jen ten mu totiž  mu  zbaštit současné poukazování  na většinový  systém a jeho  výhody  a argumentovat  Spojenými státy  a Francií.Jednak tam mají prezidentský  systém a za  druhé, praktikují  ho tu jednokolově, tu  dvoukolově, ale  vždycky na principu  absolutní většiny  hlasů!!!! Vyhrává ten, kdo získá 50% +1 hlas!!! Nikoli v  módu první  bere  vše bez ohledu na procenta!

A ještě  pěknější je  to s  tou hrozbou  novými  volbami! Tahle možnost byla nepochybně  velkým strašákem pro všechny  parlamentní formace ještě na  jaře, v době  vyjednávání  o vládě s podporou. Ventiloval jsem názor,  že  pro všechny  strany  by to byl, s  výjimkou  ANOšéfe a Pirátů,  problém, především finanční a  také  podnik s  hodně  nejistým výsledkem. A ČSSD a  KSČM  ten strach přetavily  do vládní podpory. Jen  aby  nemusely  riskovat nový  voličský  test. Dnes je  situace jiná. Piráti i nadále by  do toho klidně  šli  a  určitě  i ODS. Ta  si myslí, že je na vítězné  vlně.

Ale  dobrat  se k  těm volbám, i když  to  opravdu  Bulíšovi začne  ve  sněmovnách  drhnout, není jen tak. Zeman  řekl, že  sněmovnu  nerozpustí.  Že by to pokládal za  znak politické slabosti  a neschopnosti současné politikářské  garnitury.

Jakkoli vím, že  na jeho slovo  je spoleh asi  jako na  Franci  a  Británii  v  roce 38, protože jen  blbec nemění své  názory, tady  si dovolím tip, že  by  tuhle linku držel. Aby  ukázal, jaký  on je  frajer  svému publiku. Babiše už nepotřebuje.Potřebuje jen své pozérství. Takže  zbývají všechny  ostatní postupy

-dohoda  stran o rozpuštění  sněmovny  a vypsání předčasných  voleb

-vyvolání  hlasování  o důvěře  vládě s následnou prohrou a  dvěma  neúspěšnými pokusy  o sestavení vlády

-demise  premiera a tím i  vlády  a opět kolotoč  s dvěma  neúspěšnými pokusy.

Dvě  poslední varianty  jsou  v přímé kompetenci  ANOšéfa. Nikdo mu nemůže  zabránit, aby  nenechal hlasovat  sněmovnu  o  důvěře. Stejně tak mu nikdo  nezabrání, aby nepodal demisi. Jenže  to první je  příliš  hlasité a nadělá to  spoustu  randálu, což jednak voliči nemají  rádi a  pak – sdělovadla  by to věčně  rozmazávala. To druhé  je sice výrazně  mediálně  úspornější, nicméně  tady  by  Babiš  dostal do  úzkých  Zemana. Který přece  kreativně  vykládal  ústavu, když  Sobotka  chtěl podat  demisi,  že  to podle  něj znamená, že  abdikoval jen předseda vlády, ale ta  jako celek jede  dál, jen si musí opatřit  nového premiera.Takže  kdyby  vyhověl  Babišovi a jednal podle  ústavy, mohl by kdokoli Zemana označit  za  lháře. Nehledě  k tomu, že  Zeman asi nebude mít zájem na posílení  Fialovy  party a určitě ne  Pirátů. Přidejte  si  navíc  mumraj a mediální tartas při  dvou nutných a marných pokusech o sestavení  vlády,  jež by bylo  třeba  absolvovat a  čas, co to zabere….

A  co ta  dohoda o rozpuštění  sněmovny, když  ANO, ODS  a Piráti by mohli chtít  volby? Hlasů k tomu mají dost?!

Nemít  strach z  eventuálních nových  voleb podle mne ještě  nemusí  znamenat,  že  na takovou  dohodu s  Babišem půjdu!  Prohlasovat to nějakou  chvíli  trvá. Příští volby do Evropského parlamentu se budou konat  v posledním květnovém týdnu.  Což mi vychází, že  se to dá stihnout  jen tehdy, když  by se  ti tři  na tomhle  řešení  shodli  hned. To nemám za pravděpodobné. Nejméně  ODS  si bude  chtít  svou  novou  opoziční sílu hodně  užít. Aby  získala  další  voliče z protibabišovského tábora. A  třeba  i  od  stále více  chřadnoucích lidovců, kalousků a  momentálně  úspěchem zaslepených  gazdíků. Nechat  si svůj  úspěch potvrdit  pár  měsíců průzkumy.  Tohle  chce  čas  a  zejména  něco  v parlamentu předvést!  Nemožné, protože  ta  dohoda by  musela  být  uzavřena tak do pár  týdnů, aby  ten květen byl reálný. Prázdniny  jsou tabu, takže  jestli, připadá v  úvahu opět konec  září,  či říjen. Jenže  to už  se  dávno bude pracovat na novém rozpočtu a  ten  už bude hotov….

Babiš  si to nyní  „vychutná“. Opravuji   -Babiš  bude vychutnáván. Těmi druhými. K  modrým a korsárům se nepochybně připojí  o  Okamura. Jenž  bude mimořádně  důrazný a  bude se  snažit  krást  Bulíšovi čistě protestní  voliče. A  až  se rozjede  pořádná debata  o  postoji České republiky  ke  Globálnímu paktu  o migraci, bude k tomu mít  1000+1 dobrou příležitost!

Zatím Babiš  dělá  ramena. Uvidíme, jak to s  ním bude, až mu jeho marketéři a  stratégové předloží nějaké takové počty  co já  vám.

A  to nemluvím o tom, že  leckdo od  ANOšéfe  už  také leccos  vidí. Jen si to   netroufá nějak veřejně  zkomunikovat. Aby  neupadl v nemilost  u  šéfa. Což  se může  stát  opravdu každému,  jak  ukazuje  nejlépe  i případ  šéfovy  pravé ruky -Faltýnka.  Jenže, podle  prosakujících  informací  byl  velmi upozaděn i  když  ne  exkomunikován.   Dovolím si  ocitovat  závěrečný  odstavec z mimořádně  zajímavého článku Jaroslava Kmenty o vztazích  Babiš -Faltýnek:

Z obrazů Jaroslava Faltýnka zní hudba na nějaké tajemné hostině v den slavnosti klasů,“ uvedl tehdy Kolář.

Tento popis se dá s nadsázkou přenést i do politiky. Kreativní síla skutečně vynesla Faltýnka až k výšinám. Jen ty slavnosti klasů možná teď nějaký čas nebudou, co bývaly. A kdo ví, zda se někdy Faltýnek dočká i další tajemné hostiny.

Andrej Babiš se totiž zatím vždy choval tak, že o tom, kdo se dostane do výšin a na hostinu, rozhoduje jen jedna osoba.

On sám.

Nicméně  nic neplatí  absolutně. V Babišově  imperiu  přeci jen existuje  někdo,  kdo minimálně  právě  teď  bobříka  mlčení  držet  nemusí. A  tím je  znovu potvrzený   ostravský primátor Macura. Tenhle chlápek je  nejspíš  doopravdy  formát. Včera  s ním Lidovky  přinesly  velký  rozhovor s titulkem Babiš  i Zeman by měli  ubrat  plyn. Bohužel v   elektronické  podobě  není  k  dispozici. Krátký  výtah z něj  přinesly  Parlamentní listy.

Jakkoli je ten  nadpis  naprosto vypovídající, dokonce i PL vybíraly  velmi a velmi opatrně  co  z Macury  otisknou.  Takže  se  nejtřeskavějším formulacím vyhnuly. Včetně  toho, co vyčítal Zemanovi s  Babišem. Na jejich konto řekl toto:

Když  vás  někdo označí za  blbce, málo kdo má  hroší kůži, aby se  ho to nedotklo a  těžko s ním pak můžete  počítat pro spolupráci….Jen proto, že má někdo jiný  názor, nemusím se o něm  hned  hrubě  vyjadřovat. Ani říkat, že nějaká  strana  je  partají  gaunerů….

Tohle  by  si  Babiš  měl nechat  vytesat  na domovní  futra!  Jeho styl  je  stejný jako Zemanův,  neustálé vyvolávání konfrontace. Což  ale  posléze  unaví. A  předevšímbere možnost  uzavírat  politické koalice. K tomu  to silně překáží, když je potřeba  učinit  pragmatický  kompromis. Tvrdé stanovisko je pevně  zavazující.  Normální člověk urážky  nezapomíná. Babiš  není v Zemanově  pozici,  kdy by mu mohlo být  všechno jedno a řešit  jen drbání svého ega. On ještě  končit  nechce.

Nemluvě  o tom, že  po nových  volbách  by  se nejspíš  jen změnily  početní poměry  napravo od  středu. Babiš  by  asi  zůstal  na svých, v  nejlepším případě  dojedl zbytky  po  červených a oranžových. Jenže bez  ČSSD a KSČM přijde o koaliční  partnery….Zatímco  přeformátování  politického centra a  pravého spektra bude znamenat, že  skončí  rozdrobenost a  někdo se  tam stane  hegemonem a  už  se  nebude hrát  sněmovní  variace na  Babišku a  sedm trpaslíků….  A také  bude těšit  z  nespravedlivého a  nesmyslně nastaveného volebního systému,  který  velmi zvýhodňuje  silnější na  úkor  slabších.

Mimochodem, Macura  vidí Babišův  elektorát  velmi podobně  jako  já. Dovolím si ho opět  citovat:

Třeba nás  může  momentálně těšit, že bereme voliče jiným stranám,  ale pochybuji, že to jsou spolehliví voliči. Když přijde jiný mecenáš, část  z nich přejde velmi rychle k novému spasiteli,. Mám pochybnost, kolik lidí má  schopnost kritického myšlení-když si jen vybavím kampaň, co  v ní bylo slibů, jak bude všechno zdarma….

Ten Macura  fakt není  marnej! Toho bych, možná  volil i já. Jako Macuru.Nikoli jako nominanta  ANO. Ale vzpomínáte  si ještě  co řekl Babiš  o posledních  volbách – my  v centru jsme  dělali  ty obecní, kde jsme  měli úspěch,  kraje  zodpovídali za  senátky, kde jsme pohořeli? Takže  Macuru  dostal znovu  do ostravské  radnice Babiš, ale  Macura, který  asi  bude v  krajském vedení  Babišovy politické divize, má odpovědnost  za  debakl v  senátních volbách. Protože je packal….

Tohle  musí  vést  jen k tomu, že  jakákoli osobnost  to dříve  či později  u Andyho zabalí a  jemu zůstanou jen Taťány  Malé! I voličovi  bez kritického myšlení tohle  musí časem dojít!  Takže – Bulíši   fakt půjdeš  do těch nových  voleb?

Než pro dnešek  skončím,  přidám ještě  pár  drobností, kterými  hodlám reagovat na  některé senátní zisky.

Gazdík a  spol. jsou nafouknutí  jako Zeppelíni po přeletech  Atlantiku… Triumfátoři classic!  Že jako úžasné senátní  zisky… Mno!  Ty  zisky nepopírám. Gigantické  však nejsou. Nejde z nich  dovozovat  vůbec nic pro plošné volby. Třeba  ty  nadcházející – do Europarlamentu. A už  vůbec  nic pro případné znovuhlasování o složení sněmovny.

Senátní  volby  se jednak vyznačují  nejslabší účastí  voličů,  kdy chodí jen to nejtvrdší jádro. V druhém kole. Letos  jsme opět zaznamenali negativní  rekord. Vedle  toho jde  o  nasazení lokálně  známých matadorů, kteří mají navrch  nad  celostátními tvářemi. Viz  nářez, který  dostal v Chrudimi milý krajan. Jenže  parlamentní  volby  jsou o plošné známosti stran a  víře  v jejich programy  a hodnoty. A  co  v tomto ohledu představuje  Gazdíkův  pytel  blech?  Na jejich  místě  bych doporučil  optimistickou skromnost.  S důrazem na  tu skromnost.Jenže  Gazdík  si  neodpustil velkohubé  prohlášení, že  nový senát zabrání  našemu směřování  na východ. Netuším, jak  bude rozdílně postupovat  od  toho starého. On  snad byl součástí  ruské  dumy  nebo čínského  shromáždění lidových  zástupců?  Uniklo mi něco?

Celkově – jsem spokojen,  že  oligarcha  neuspěl. Máme  malou  šanci,  že  se vyhnem osudu  Ukrajiny. I když velmi  malou. Už proto, že  triumfátoři  typu Fiala , Gazdík, Herman a spol.  jsou  udávení  svými  momentálními úspěchy, aniž by byli schopni  dohlédnout  za horizont  faktické bez/moci  senátu. A  slaví  potření  levice. Aniž  by  si uvědomovali, že  ji opanoval  oligarcha a  že  ta  dnes tvoří  jeho politickou mocenskou bázi!!!!  Což  je  katastrofa  obecného charakteru.  Jednak ztratili  přirozenou, přijatelnou  a normálně  fungující protiváhu, jednak se nějak budou muset zaranžovat s tím oligarchou, u kterého si uvědomují, že je pro ně smrtelnou hrozbou, protože  má proti nim nekonečné prostředky a  výdrž a  není podroben  personální  kritice a nějaké  vnitřní  volbě a že  se může  objevit /či přesněji – objeví/  jiný, s pravicovou rétorikou a  vymaže  z  mapy i je. Konec konců Kalousci. lidovci a o Gazdíci  jsou  blízko  blizoučko pětiprocentnímu  smrtelnému srázu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.