Oprátka zafungovala, anebo rozjímání na volbami v Bavorsku


Razím teorii, že  jakékoli  volby v  Německu jsou pro nás  důležitější než  kterékoli volby  u nás. A to hned  ze  dvou důvodů

1- naše  ekonomika  NIKDY v  historii, kromě  období protektorátu nebyla  tak těsně  navázána  na  hospodářství západního souseda

2- německý  vliv   na  Evropu je  neoddiskutovatelný, s výrazným růstovým  potenciálem a to i přesto, že  je velmi tlumen začleněním germánského obra  do struktur  Evropské  unie. Chci psát  dnes  o  zemských volbách v  Bavorsku, nicméně na  tomto místě  musím vyzvat  všechny  , jimž  leží EU  a  Brusel v žaludku,  aby  si zkusili představit,  jakou roli  by  v Evropě a  ještě  lépe u nás  hrál tento  stát, kdyby  se  EU  rozpadla!!! Opravdu  chcete  vyměnit  Brusel, kde máme  nějaká  hlasovací práva a možnosti se vzepřít /viz  V4 a  kvoty/,  za  Berlín, kde  nějaká  Česká/Slovenská republika může  disponovat  maximálně  právem souhlasu s Německem?

Ale  zpět  k dnešní  materii – výsledkům  bavorských zemských  voleb.  Dám zatím jen  základní  grafiky, aby  měl  každý, kdo tento  článek otevře  ty základnější  údaje:

 

Zisky/ztráty

Mandáty

zdroj

Než začnu s  detailním komentářem, je  třeba popsat momentální situaci na  celoněmecké  scéně. Velká  koalice, pro mne od  samého vzniku – koalice  ze  zoufalství, kterou si  vynutil jednak  spolkový prezident  Steinmeier,ale především  německá  hospodářská lobby, je  ve stavu  těžkého  chaosu. Není se co divit, volební preference  setrvale  klesají  a už pár  měsíců  by, v případě voleb nebyla tahle koala možná. Jestliže CDU/CSU a SPD loni ve  volbách do Bundestagu  disponovaly  dohromady  silou  53,5%  získaných hlasů,  pak podle  těch nejnovějších jsou dnes někde na  41-44% v  součtu. S  jasnou setrvalou tendencí dalšího poklesu.Viz  následující  tabulka:

Zdroj

Zúčastněné partaje jsou pochopitelně  v  těžké  křeči a horečně  hledají, jak  z toho průšvihu ven. Což  vede  k naprosté  nekompatibilitě  programů i politických kroků, výsledkem jsou  pak dramatické  hádky a hrozby  partnerům. Každý ze  tří  účastníků  jedná  podle hesla  – zachraň  sám sebe. A do toho volby  v Bavorsku!

Tyhle zemské  volby  jsou  daleko důležitější než  jakékoli  jiné v  kterékoli další spolkové zemi. Z jednoduchého důvodu- v Bavorsku  nepůsobí  sesterský  tandem  unionistických stran CDU/CSU jako na  celostátní úrovni, nýbrž  zde  je  jedinou unionistickou silou CSU, která  ovšem neoperuje  už  v žádné další spolkové  zemi. Bavorsko je jedinou existenční základnou CSU.  A  protože  CSU je  členem vládního triumvirátu, musela  tyhle  volby  vnímat, za  současné situace,  nikoli jako referendum o své  politice v Bavorsku, nýbrž  jako votum o tom, jak  Bavoři vnímají  její  působení v  celoněmeckém rozměru a ve schématu  té incestní  koalice! Ekonomické  ukazatele  této hodně  svérázné  spolkové země  jsou excelentní. Nejlepší v  celém Německu, nejefektivnější  ekonomika, nejnižší nezaměstnanost.  Ne, že  by  všechno bylo zlaté  nebo alespoň pozlacené, ale  co by  jiné spolkové země  daly  za  bavorské reálie….

Už předem bylo zřejmé, že  ať  volby  dopadnou  jakkoli, výsledkem budou  jen  další potíže  pro berlínskou  vládní slepenec. Průzkumy  signalizovaly  předem, že  preference  CSU,  zejména  od začátku léta,  nebezpečně  klesají a  nejde o výkyv, nýbrž o trend. Takže  jestliže  se toto potvrdí, budou  Bavoři v koalici dělat ještě větší potíže a vinu za  neúspěch  přiřknou především Berlínu a zejména  kancléřce.

Kdyby  se  naopak stal nečekaný zázrak a  oni na  poslední  chvíli, navzdory průzkumům,  obhájili své minulé  výsledky, zejména  absolutní většinu v  Landestagu, pak    ty problémy  způsobí také, protože protože  se budou cítit posíleni a legitimováni, zejména  v  otázkách migrační, politiky hlasem voličů. Což je něco,  co  fatálně  nekoresponduje  ani s názorem migrantsky  vstřícné SPD a  samozřejmě  ani s  dosavadní politikou Merkelové,  zatížené proslulým Wir  schaffen das!, které je  pro ni nedotknutelnou posvátnou krávou

Zkrátka – jakýkoli výsledek  z Mnichova v neděli,  byl  jen dalším  hrozivým bouřkovým mrakem  pro Berlín!

Tady nejde a nešlo o to, kdo a jak  povládne  příštích  pět  let v zemi  dirndlů a  kožených kalhot s  padacím mostem, nýbrž o to jak moc  konečný  rezult otřese  s tak pracně  zflikovanou  vládou, kterou vlastně nikdo z jejich účastníků, s  výjimkou  kancléřky – nechce a  jež  všem trvale přináší  jen velké politické náklady a  ztráty.

No a  když  je něco zásadního pro celoněmeckou politiku, pak je to /skoro/ životně  důležité pro Prahu  i Bratislavu. Ostatně, nejsme  v tom výjimkou –  totéž platí pro zbytek Evropy, jen my  jaksi víc  než ostatní…. Přesto by mne docela zajímalo, co výsledkům  říkají v  Bruselu nebo třeba  v Londýně a hodně. ….

Což  se  nedozvím, kvůli svým jazykovým limitům nebo jen velmi nedostatečně. Ale co rozhodně  mohu,  je ten výsledkem rozebrat.

V podstatě  celý včerejšek nebylo na  mém programu  nic  jiného  než  pročítání komentářů na německých serverech  s  cílem získat nějaký  pořádný přehled  o převažujícím hodnocení  těch  hlavních německých komentátorů.  Nebudu  vás  zatěžovat detaily, uvedu  jen hlavní body, na  kterých se  shoduje  většina  z těch, co jsem stihl  nějak projet. Za všechny si dovolím dát  krátký koment  agentury  Reuters, který přebral Borískův  web Slobodný výber:

Podľa predbežných výsledkov volieb v Bavorsku, realitou je pád CSU. Strana získala len okolo 37,3% hlasov, pričom stratila absolútnu väčšinu v krajine len druhýkrát od roku 1962.

Druhí skončili Zelení so 17,8%, ktorí svoj zisk z minulých volieb viac ako zdvojnásobili.

Na treťom mieste skončila protestná nová strana, tzv. strana Slobodných voličov s 11,7%. Táto strana sa zrejme stane koaličným partnerov CSU.

Veľké sklamanie zažíva strana AfD, ktorá určite čakala viac ako 10,7%.

Až piata skončila vládna koaličná strana SPD so ziskom okolo 9,5%.

Faktickým víťazom volieb sa stávajú Zelení, ktorí odlákali liberálnejších voličov CSU a tých, ktorí tradične hlasujú za ľavicovo orientovaných sociálnych demokratov SPD.

Nemecké noviny tvrdia, že zlý výsledok CSU je výsledok zbytočnej opozície predsedu strany Horsta Seehofera voči migračnej politike Angely Merkelovej. Seehofer, ktorý je ministrom vnútra slovne útočil na Merkelovú. Avšak žiadne konkrétne kroky na realizáciu svojej kritiky neurobil

„To vytvorilo politickú klímu polarizácie, z ktorej najviac profitovali Zelení a AfD s jasným postojom k prisťahovalectvu,“ povedal Michael Weigl z Univerzity v Passau. „V prípade CSU táto stratégia zlyhala.„

Chabý výsledok CSU robí ťažkú hlavu aj Angele Merkelovej zo sesterskej strany CDU. Komentátori tento výsledok prezentujú aj ako jej oslabenie.

Rovnako bolí aj útek voličov od SPD, kde strana utrpela doslova debakel. Andrea Nahles, šéfka SPD obviňuje z výsledku zlú vládu v Berlíne, kde je strana SPD vo veľkej koalícii s úniou CDU/CSU

Je to opravdu jedno z moře  různých hodnocení  bavorských  voleb v německém mainstreamu.  Konsensuálně  je  lze  shrnout  takto:

1- CSU  prohrála a je na  sestupu, zvítězili  zelení, kteří  kráčejí ke  světlým  zítřkům

2- největším poraženým  jsou sociální demokraté

3- AfD se podle očekávání dostala  do zemského sněmu, ale s  menším ziskem než  si sama představovala

4- postoj k migraci nehrál takovou  roli, jak bylo některými předvídáno

5-CSU prohrála  proto, že  v  Berlíně zejména od  jara  vyvolávala  konflikty a   neshody a  její  přitvrzení v migrační politice  bylo kontraproduktivvní.

6- zisk zelených je  obrovskou nadějí  pro  celé liberální  Německo a ukazuje,  že liberální hodnoty táhnou

7-FDP se po pěti letech znovu  dostala  do Landtagu,  byť jen nejtěsněji, jak je to jen možné

8- CSU  vyšlo alespoň minimální přání

– vládu bude sestavovat  jen s jedním  dalším subjektem a to ještě  tím programově vůbec  nejbližším, další lokálně  bavorskou  stranou – Freie  Waehler /svobodní voliči – neplést se  Svobodnými nebo FDP/

-v  Bavorsku nelze  sestavit  žádnou  další bez  účasti CSU, nemá  li takový  kabinet  zahrnovat  AfD

9-Berlín bude mít problémy

S některými  z těchto devíti bodů nelze  nesouhlasit – viz č.2, 7, 8, 9.

Jenže  tohle  je  očividné a jen na  základě  čísel.  Troufnu si tvrdit, že  v ostatních  závěrech, kde  už nejde  jen o holé cifry, nýbrž o jejich interpretaci,  se komentátoři hrubě a  pro mne  až  neuvěřitelně, mýlí!

Ale  vezmu to bod  po bodu:

Pro větší  stručnost si dovolím spojit závěry č.1 a  č. 6

1- CSU  prohrála a je na  sestupu, zvítězili  zelení, kteří  kráčejí ke  světlým  zítřkům

6- zisk zelených je  obrovskou nadějí  pro  celé liberální  Německo a ukazuje,  že liberální hodnoty táhnou

Pokud  se  podívám na  druhou  z  horních grafik a  zůstanu jen  u  bilance stranických zisků a  ztrát, v porovnání a se  zemskými volbami v roce  2013,  pak všechno sedí. Jenže tohle  hodnocení  mám za  irelevantní, až  hloupé!  Na vládní  periodu  2013-2018 nelze tohle  kritérium bezezbytku  použít, jako v minulosti!  Ne  kvůli zlomovému roku  2015!!!! A tehdejší  migrační tsunami. Nic  takového od  války  v Německu nebylo. Otevření  hranic  změnilo a ještě hodně dlouho bude měnit  Německo! Takže premisa č. 4, že  migrační otázka  v těhle  volbách nehrála zas  až takovou roli, je zjevně nesmyslná. Naopak  to Wir  schaffen das!  Ovlivnilo úplně  všechno. Nejprve  německé  volby  2017  a nutnost  vytvořené  koalice ze zoufalství, což přímo vedlo k  debaklu jejich  účastníků v neděli!

Mimochodem 88%  současných i  bývalých  voličů SPD  v Bavorsku má za  to, že  by  SPD  měla  z vlády odejít. Zvláštní ovšem je, že  2/3 členů strany  ještě na  jaře  bylo pro vládní účast…

Pro mne tedy není  srovnávacím základem  bavorské  hlasování 5 let staré, nýbrž  to, jak  Bavoři hlasovali v posledních celoněmeckých  volbách! Tady je  grafika:

zdroj

Pak přehled  ztrát/zisků  vypadá  jinak

CSU neztratila  10,5% ale 7%

SPD    neztratila 10,9% ale  8,4%

Zelení  nezískali 8,9% , nýbrž 8,5%

FDP ztratila 1,4%

Die Linke  nezískala 1,1% nýbrž  ztratila 2%

Takhle , pro mne  vypadají  interpretačně poctivé počty!!!! Nejsou  převratně jiné, ale  změna  je  zřejmá.

Říkáte , že  jsem opomenul komentovat  výsledek  AfD?  Ale  kdež!  Mohl bych  snadno napsat, že  ta  vlastně, podle  tohoto modelu lehce  – a sice 0,3%  ztratila nebo lépe – je na svých.  Jenže  AfD  je přesně ta  výjimka, na  kterou tenhle můj a  jsem přesvědčen, že  poctivější  model, POUŽÍT NELZE. A to hned  ze dvou hledisek

-AfD je produktem migrační tsunami, bez ní  by neměla  nárok  a  do bavorských  voleb  nastupovala  vůbec  prvně

ale především

-v celoněmeckých  volbách nekandidovala  lokální strana  Freie  Waehler! Což je mimořádně  důležitý fenomen pro AfD.

Tahle  čistě   bavorská  partaj, která  zatím bodovala  hlavně  na komunální úrovni, jakkoli už dvě  volební periody  je zastoupena  v mnichovském Landestagu, má  skoro identický  elektrorát s tím, na který cílí AfD. To znamená lidé  konzervativní, s přísným pohledem na novoty, globalizaci a  přirozeně  migraci.¨To  se dá  velmi snadno dokázat na  sadě  grafik, které jsou k dispozici na německých serverech v souvislosti s těmito volbami. Dám  reprezentativní vzorky:

Politici musí  udělat více pro udržení našich bavorských tradic a udržení  životního standardu

Mám obavy, že  vliv islámu v Německu bude příliš  velký

Je jasné, že  voliči AfD, CSU a FW  k sobě mají  mimořádně  blízko!  Blíže  než  k ostatním a také než ostatní  k sobě navzájem!!!

Konečné vyúčtování pak  odráží  následující, klíčový  graf

Odkud  AfD získávala svoje  voliče:

Přesně  z tohohle důvodu  usuzuji, že  na  AfD a její  výsledek nelze použít komparaci s výsledky  voleb do Bundestagu v Bavorsku minulý rok. Mám tedy  konstatovat,  že   v případě téhle politické formace  jde opravdu  o zisk  +10,2%  hlasů v porovnání s  rokem 2013?

Ano i ne . Matematicky  to tak vychází. Jsem zastáncem  tvrzení, že  čísla nelžou a  často tenhle výrok používám. Ale nyní musím dodat, že  někdy  ani  ony  neříkají  celou pravdu.

Proto rozporuji obecný závěr  německých komentátorů:

3- AfD se podle očekávání dostala  do zemského sněmu, ale s  menším ziskem než  si sama představovala

Není to pravda.  Kdyby  v Bavorsku, jako JEDINÉM neexistovala místní konzervativní  specialita jménem  Freie  Waehler, nepochybně  by zisk AfD byl mnohem větší a  je dost možné, že  by  předstihla Zelené. Neprovádím součet 11,6+10,2 a ani náhodou nebudu tvrdit, že  by to bylo celkově za skoro 22%…. To  určitě  ne, část  od FW by    jinak volila  CSU, ale nikdo neví jak velká. Ale  +7,5%  pro AfD si umím lehce představit! Zejména  ti,  co nyní  utekli od  CSU právě  k FW.

Vychází mi závěr, že  AfD v  daných podmínkách získala  reálné maxim možného a navíc – že  vedle  Zelených, byla  jedinou stranou, která oproti  volbám před rokem  neztratila! Přes  stále pokračující, či spíše  se stupňující ostrakizaci.

A nyní se  konečně musím nějak vypořádat s  body  1 a  6. Tedy  CSU a Zelenými a jejich  situací.

Už jsem  psal , že  obecný  závěr mainstreamu

4- postoj k migraci nehrál takovou  roli, jak bylo některými předvídáno

je nesmysl.

Tohle je  pro mne obrovský analytický  nonsens!!!!

Tak CSU ztratila  absolutní většinu a Zelení  enormně posílili a  nemá to spojitost  s migrační otázkou?  Když Bavorsko hospodářsky  kvete  a lidé to vědí a  reflektují?

Tak s čím jiným   by to asi tak mělo souviset, než  vnitrostátními, rozuměj migračními problémy????

CSU je doslova  pod  kanonádou těch, kteří tvrdí, že  zaplatila  za  rozbroje, které v poslední době  vyvolala  v Berlíně. A  to především ve  dvou směrech

-výrazné zpřísnění  azylové politiky a  daleko tvrdší tlak na  urychlené  vracení  neúspěšných migrantů- žadatelů o  azyl a právo na odmítání přijímání  migrantů z ostatních zemí /Itálie, Španělsko/

-turbulence kolem  výroků  bývalého ředitele BND  Maasena ohledně  demonstrací v  Chemnitz a jeho následnou instalaci jako státního sekretáře na Seehoferově  ministerstvu vnitra

Výše  máte  graf odkud  získávala  voliče  AfD

Nyní je třeba  dát  stejnou  grafiku pro  CSU, aby bylo jasné, vůči komu ztrácela a  odkud naopak brala  nové voliče:

Tenhle obrázek pro mne  vysvětluje dokonale  vše. Z celého spektra  konkurenčních stran právě  AfD a  FW zastávaly  jednoznačně  nejtvrdší  protimigrační kurz. A  FDP, na  celoněmecké úrovni  za nimi rétorikou  příliš  nezaostává!  Vedení  CSU toto vědělo.  A bylo jí  jasné, že  jestliže  se ostře  nevymezí v této otázce  jak vůči  Merkelové, tak zejména  SPD ztratí svoje  kmenové   voliče. Ty  z nejvěrnějších. Proto Seehofer  tak houževnatě a dlouhodobě  tlačil na pilu. Už  jsem psal, že  u nás  v Plzni socani se dokázali  udržet v městském zastupitelstvu  na  rozdíl od naprosté většiny  velkých  měst díky  tomu, že  se přísně  vymezili vůči ústředí  ČSSD, pod  heslem  Plzeň není Praha! Totéž  činil  Seehofer, v modifikaci – Bavorsko není Berlín nebo, chcete li – CSU není CDU!

Kdokoli může  říci-  ale  vždyť  z  té  tabulky  dlouhodobých  bavorských voličských preferencí je zřejmé, že  velký  zlom v podpoře pro  CSU nastal právě  začátkem léta, takže to byla  kalkulace chybná!

Nemohu  to potvrdit. Ano případ  Maasen  byl mimořádně mediálně  nešikovný a stál  CSU  hodně  hlasů.  Tohle  si měl  Seehofer  rozhodně  rozmyslet. Maasen, jako šéf  zpravodajské  služby  BND, jak jistě  pamatujete, zpochybnil  videa o pronásledování tmavých cizinců v  V Chemnitz, během demonstrací a  také  výroky  mluvčího kancléřky. Byl z  toho velký  skandál  a  v příslušném  výboru  Bundestagu  to měl  konkrétními důkazy  doložit.  Seehofer  se ho  ještě před  tím  veřejně zastal. Bohužel Maasen  žádné  důkazy  nejen nepředložil, ale  relativizoval vše, co před  tím řekl.

Tím pádem vznikl tlak na jeho odvolání,  které Seehofer  blokoval. Když nakonec  hrozil  rozpad  vlády, podvolil se, souhlasil s  Maasenovým odvoláním, aby jej obratem  ruky jmenoval státním tajemníkem na svém ministerstvu. Takže  odvolaný  šéfšpion by  byl vlastně povýšen a bral  výrazně  vyšší plat!!!Tohle byla politicky neuvěřitelná, začátečnická  chyba! Bubnová palba  sdělovacích prostředků Maasena plošně  znemožnila  a odstřelila a  Seehofer  ustoupil podruhé! Sdílím názor, že  kdyby nedošlo k této  aféře,  všechno ostatní  by  Seehoferovi a  CSU bylo v Bavorsku, ohledně migrantů prošlo!

Ještě začátkem  května byla  totiž  CSU na  číslech  z parlamentních voleb 2017!!! Kdy už  tvrdý kurz na  odsunování  neúspěšných  azylantů dávno jel na plné obrátky. Když vynechám kauzu  Maasen, vychází mi, že  kdyby CSU  nenajela  na  tvrdý kurz a v Berlíně  nenastolila přísný antimigračn  kurz,  dobrala  by  se  v neděli  daleko horšího skóre! Ztráty ve  prospěch  AfD a FW by nepochybně  měly daleko větší rozměr! Pro podtržení tohoto závěru přidám ještě  grafiku  zisků a ztrát  FW

Ano,  nezapomněl jsem na  to, že  nejvíce  voličů od  CSU přeběhlo k Zeleným.  Ještě o  10 000  více než k AfD nebo  FW. Ale znovu opakuji -FW a  AfD cílí na typologicky  zcela stejný  elektorát.  Takže  lze  bez  obav  prohlásit,  že  ztráty na liberály, jsou poloviční než  ty  z tvrdého jádra na strany vpravo od  CSU! A s nějakým kurzem vyhovujícím  městskému liberálnímu elektorátu, by  mínus na  straně  konzervativního křídla  byl daleko větší.

Křesťanské sociály  jistě  mrzí  i těch 170000hlasů, jež, především ve velkých městech  /mám statistiky, že to bylo  takřka  výhradně  v  osmi největších bavorských městech, ale  těmi vás nebudu obtěžovat/, odevzdali Zeleným.

Jenže když obhajujete absolutní  většinu, pak  se  snažíte přemluvit  voličské spektrum mimořádně  široké a pestré- řekl bych  celou  volební duhu /nezaměnit s symbolem LBGT!/. A  v dnešním , čím dál více polarizovaném světě  není možné. Současnost a  realita  vyžadují  rozhodnutí  co pustit, aby  to podstatné bylo udrženo!

Seehofer a  spol. si  zkrátka museli  vybrat hlavní nebezpečí a  tomu přizpůsobit  praktickou denní politiku. A  zjevně jim  vyšlo, že  daleko nebezpečnější  ztráty  jim hrozí od  AfD a FW. A  čísla to potvrzují.

Nicméně  nyní se  v centrále  CSU  rojí  mraky  generálů po boji, co žádají Seehoferovu hlavu,  za  tu ztrátu středové  množiny!

Za mne  správné rozhodnutí, vedoucí ke  klasickému omezení škod!

Tím se dostáváme k bližšímu pohledu  na Zelené. Jsou opravdu takovými superšampiony, za jaké se sami považují a  jak píše  německý  mainstream?

Tvrdím, že  nikoli. Už  jsem  jejich  čísla lehce korigoval.   Ale  hlavní  argumentaci uplatním až po  upomenutí na  další z  bodů  obecných  analýz  těchto voleb, které  rozporuji:

6- zisk zelených je  obrovskou nadějí  pro  celé liberální  Německo a ukazuje,  že liberální hodnoty táhnou

Ano je pravda, že  Zelení  zdvojnásobili svůj voličský kmen. Bez debaty  úspěch. Ale  je to úspěch  toho liberálního Německa a potvrzení liberálních hodnot? A je na úkor  CSU?

Nevěřím tomu! A  dokáži to velmi jednoduchým  způsobem -grafem,  ukazujícím, odkud k nim přešli  noví voliči:

Vedle  toho se sluší  konstatovat, že   Zelení předvedli dobrou kampaň.

Osobně  je  velmi nemám  rád, ba  dokonce je považuji  za největší  politické nebezpečí momentální  Evropy.

Odbočím -snad  jste  četli  včerejší  naprosto skvělý  článek pana LeaK. o  Nové  levici

Ideje šíří boj o moc.

jejich principech, cílech, fungování a  základech, na kterých staví. A také proč nás  životně ohrožuje. Za sebe  říkám, že  při redakci  jsem doslova plul na  vlně  nadšení – díky  pane  Leo!

Říkal jsem si, že  kdybych měl jmenovat  vzorné reprezentanty  tohoto krajně nebezpečného směru v  Evropě, pak že to je  o  Straně  zelených v Německu! To vysvětluje, proč  jsou mimořádně  potentní  ve  velkých německých městech – silné  skupiny  autonomních komun, silné  akademické prostředí, extrémní  počet příznivců globalizace, upadající rodinné a společenské  vazby ve prospěch singl žití,  koncentrace militantních   menšin  všeho druhu. Atd. atd.

To je jeden  faktor zeleného  úspěchu.

Tím druhým je  mimořádně  vysoká účast voličů – celkem téměř  73%.  Což znamená, že  dorazili zejména voliči, kteří normálně  nechodí – rozuměj – mladí!  Kdyby  to bylo v  mantinelech normální  účasti, byl by  výsledek jiný a pro ně méně  příznivý.

A nakonec  něco, co nelze pominout. Teprve až  v posledních předvolebních diskusích jsem zaregistroval  jedničku bavorské zelené kandidátky –  Katharinu Schulzeovou.  Konstatuji, že  už  dlouho jsem nezaznamenal  takový primární politický  talent, jako je tahle  mladá  holčina! Pro mne svým espritem, tahem na  bránu, bezprostředností a  neuvěřitelným charisma  doslova  zjevení!  Chcete li malou ochutnávku, tak  třeba  zde

Nicméně nic   z toho nevypovídá o tom  jestli  ty  „obdivované“ liberální  myšlenky  opravdu táhnou nebo ne a  zda  byly  nějakým klíčovým fenomenem bavorských voleb. To řeknou, ostatně, jako  vždycky  až  čísla. Další čísla!

A  ta sdělujíí, že  když sečtu  výsledek CSU + FW+AfD, což  jsou stejně  smýšlející, či velmi podobně  nastavení  voliči,  dostanu  tyto  výsledky:

2013  56,7%

2018   59% !!!!!!

Nárůst konzervativního tábora je  tedy  2,3%% !!!!!

Udělejme  stejný  součet pro množinu  Zelení +SPD + Die Linke,  kteří k sobě,  ohledně migrace mají také  velmi blízko

2013  31,2%

2018   30,4%

Takže  letos  v součtu 0,8% !!!!

Pro mne  konzervativní  tábor letos jasně posílil a  to nemluvím o tom, že do něj  není započítáno dalších +5,1%  hlasů FDP,  kterážto má  rozhodně  daleko blíže  k CSU  než k Zeleným, abych jmenoval protagonisty  obou táborů – občanského a liberálního! Jen konzervativci  už nejsou  výhradně  u  CSU, nýbrž  část migrovala  k FW a  AfD. To je  konečné vysvětlení! Z mého hlediska  žádná  katastrofa a dokonce ani pro CSU  ne z delšího časového hlediska. Troufnu si  říci,  že  FW  na  své  vládní  angažmá, jestliže se na něm  v Mnichově dohodnou, doplatí. Ztratí kouzlo protestní strany. CSU  bych radil k trpělivosti, což je pravý opak současné  paniky.

U zelených jsem pomiuul ten hlavní  faktor, proč  k nim od  CSU přeběhlo nemálo voličů. Z jednoduchého důvodu. Tak jako  ti echt konzervativci od  CSU přeběhli k AfD resp. FW. tak část liberálního křídla  křesťanských sociálů  si to namířili k brčálům. Motiv  byl u obou táborů stejný -Seehoferovo kličkování.  Někdo napsal  skvělou charakteristiku – když  dojde na  migraci,  zařve nejdřív  jako lev,  aby se  následně  zachoval jako pudlík. Tedy  že  vydá  silné prohlášení a  pak z něj vycouvá. Což je, bohužel , pravda. Výjimkou byl Maasen. Kupodivu. A byli tací, kterým tato Seehoferova  obojakost  začala  vadit a šli tam, kde cítili  větší soulad  mezi slovy a  skutky.

Ale hovořit  o triumfu  Zelených?  když v podstatě zejména   jen sebrali  voliče, kteří odpadli od opravdového lůzra  těchto voleb -SPD? Pro mne  to na  žádné  výkřiky  triumfátorství není. Nejde o voliče z přesvědčení, nýbrž z nouze – klasické měkké hlasy, kteří dnes  jsou a  zítra  být nemusí.

V  každém případě přišel čas  zabývat se sociální demokracií. Mám to snadné. Před více než půl rokem, hned po tom  jak si  SPD  v referendu odhlasovala  účast ve  velké koalici, jsem vydal  článek s vše  říkajícím názvem

SPD v oprátce

Dovolím si z něj pár  drobných citací:

Jenže členové SPD se rozhodli , že partaj má opět vstoupit do pro ni smrtícího svazku. Marně přemýšlím proč……

….Znovu opakuji, moc rád bych rozuměl souboru důvodů, proč řadoví členové SPD hlasovali právě takhle. Musí jich být více než jeden…..

….Z toho, co jsem našel zní snad nejpřesvědčivěji strach z opakovaných voleb!….

.…SPD má daleko větší problém než je schopna vytušit. Kancléřka dodělá to, co začala už v roce 2009 – ve své široké náruči soc dem zadusí. …

…Soc dem strčila hlavu do oprátky. Možná oprátky pozlacené, někdy takové bývají. …

….Kdybych snad patřil k socialistům z jejich levého křídla, tedy s nastavením gender a willkommen, pak bych nechápal už vůbec, proč mám být v partaji, která se spojila znovu s CSU a Seehoferem a určitě přešel k zeleným chaotům…..

….Klíčovou a dnes smrtelnou otázkou pro SPD je vztah k migraci, migrantům a sociálním dávkám pro ně. Tohle a především tohle si měla SPD ujasnit v opozici! Dokud si nedá jednoznačnou odpověď nemá šanci! Jenže oni na to vůbec nereagují! Jako kdyby tenhle generelní problém vůbec neexistoval.

Další a další její voliči budou postupně zjišťovat, že vůbec neví, co tahle strana, kromě podílu na vládě, vůbec chce a kam kráčí. A budou ji opouštět. Tak jako bych to udělal i já, kdybych žil v Německu…..

Tohle  jste mohli  číst před víc než půlrokem. Není třeba  nic  dodávat, či měnit! Všechno se stalo. podstatná  část  bavorských sociálních  demokratů, resp. jejich  voličů -dezertovala  od praporů!  Jen slepec  neviděl, že přesně  tohle se stane, jestliže  SPD  uzavře  velkou koalici.

Pro kterou  tenkrát  velmi  hořela  současná  předsedkyně  Andrea Nahles. Už výše  je  řečeno,  že  88%  bývalých i současných sympatizantů je dnes proti! Vedle  toho celých 80%  říká, že  SPD  nerozumí, že  nemá  žádný programový  cíl a je naprosto nečitelná a  nesrozumitelná!  Bingo!  Bingo! Bingo!  SPD  přestala  reprezentovat  klasického levicového voliče a  ten prchnul k zeleným. Podobně  jako u nás  k Babišovi a  Pirátů. A propos  Piráti – to je  český  ekvivalent  německých zelených!!! Jen  jsou méně  ujetí na  ekologii  a více  na IT.

Andreu  Nahles si umím  představit  u mandlu, ale nikoli v  čele  velké  tradiční politické strany.A  byla  to, podle německých politologů ona, kdo získal členskou základnu pro účast ve vládě. Nechápu tedy proč  si dneska  stěžuje, že  SPD  zaplatila  účet  za  koaliční rozpory a  zejména  za  konflikty  uvnitř  unionistických  stran… Briskní odpověď je, že  by  k tomu nedošlo, kdyby  SPD  ve  vládě nebyla.

Ale tohle  není  všechno.  Vážně  si ta  dámička myslí, že  voliči utekli k zeleným kvůli  hádkám  Seehofer  versus  Merkelová?

Musím nějak skončit,  už jsem  dlouhý  i tak. Jen  ještě  dva body  zbývají:

a- jaký dopad  budou mít  bavorské volby na Německo?

b- co  znamenají  pro nás?

Dopady  na  Německo budou a nemalé. Koalice  se  ještě  daleko více bude zabývat  sama  sebou.  Ale  až za  dva  týdny. Nyní zavládne 14 dnů klidu před  bouří. Ta  přijde až po  zemských  volbách v  Hesensku. Zejména tehdy jestliže  znovu  SPD  a nově CDU  zažijí    výprask!  A  že je na něj zaděláno  i když asi ne v  bavorském rozměru. Nicméně  další  větší ztráty  už nemůže  Angela  Merkelová, stejně jako Nahlesová,   ustát. Jejich pozice slábne a to natolik, že  do okamžiku, kdy klepu tyto  řádky  jsem ještě nezaznamenal žádný   komentář kancléřky  k Bavorsku a  Nahlesová na  své tiskové konferenci  byla  naprosto opuštěná, bez  podpory  souvěrců.

Tisk řeší  personální dopady. V palbě  jsou  všichni tři šéfové stran. Seehofera  se opakovaně  při interwiev  ptají, zda  vyvodí  osobní  závěry,  o Nahlesové a  Merkelové  zatím jen tisk tvrdí, že  v Hessensku  mají hlavu na  špalku! Personálie  leží  intervjůků,  na srdci nejvíce. Chápu, tohle dělá titulky. Nějaký popis a  rozbor  podstatnějších záležitostí vyžaduje  práci a  je nudný. Jenže  ten průšvih  vládních stran není o třech osobách. Ten je  o  práci, kterou  strany , pod jejich vedením odvedly, či spíše neodvedly. Při  migračním průšvihu. Ten se vrátil jako bumerang a bude  vracet stále  znova! Už proto, že  ho , v době konjunktury nemůže přebít  nějaké  jiné , mimořádně  silné téma typu  masová nezaměstnanost, omezování sociálních transferů a  tak podobně. Na to by  volič  slyšel a hledal by kompetentní stranu na  řešení a  nikoli protest! Ano, je  to paradoxní – v době  hojnosti neví  nezanedbatelná část  voličů  co by roupama…

Mne  daleko více interesuje,, co  udělají  němečtí socdemáci.JAk chtějí zachránit  budoucnost!  Logika  velí opustit  koalici.   Jenže  pád  vlády?  A nové  volby?  V okamžiku, kdy  mohu čekat po katastrofě  jen katastrofu ještě  větší? To mohli udělat před půl rokem,ale tehdy  se jich  báli. Dnes mají důvod k daleko horším obavám! Leží na zemi a krvácí. A z opoziční role mocně  těží  a požírají je  – Zelení! SPD  je za kolaboranta! Neodpustím si  – přesně  jako u nás. Stejná role, stejné příčiny.

Podobně jsou  na tom obě  unionistické partaje!

Proto bych si vsadil  na  setrvání koalice, ale také na její  ještě  daleko větší rozhádanost, slábnutí  a  pnutí. Tedy na mimořádně  slabou německou vládu, jaká  tu  snad  ještě  nebyla!  Těm,co z toho mají eventuálně  škodolibou radost, doporučuji, aby  si ji nechali zajít. Výsledkem totiž  nejspíš  bude  jednak růst německého nacionalismu na straně  jedné  a posilování militantního multi kulti a nové  levice  na straně  druhé. Obojího máme  velké důvody  se  hodně  bát!

A  co  z toho plyne  pro Česko?

No já  především doufám, že  přátelé a přítelkyně  z Lidového domu  alespoň, po očku sledovali  Bavorsko a přečetli  si výsledky!  Doslova se opičili  po  SPD, co se týká vládní  účasti. Včetně referenda. I oni  právě utrpěli volební debakl. Stejně jako Nahlesová  říkají,  že  vládnutí v koalici  se smrtelným nepřítelem je  správně  – viz  nedělní Hamáčkovo – jestliže  ČSSD by  nebyla  ve  vládě, odejdu  z pozice předsedy!!!! Stejně tak jsou stranou nečitelnou, bez  vize a témat. Jen daleko více rozhádaní a  s výrazně  menší členskou i  voličskou základnou.

Ona  ta hloupost a  zabedněnost je  snad  dneska  socdemáckým náboženstvím napříč  Evropou!!! Ano, vím, SPD  nemá  žádného programového škodiče typu Zemana  na Hradě, nicméně  ani Zeman není důvod přestat  myslet a podlézat  Babišovi! Oslabené Německo je  pro nás  problém. Potřebujeme  tam pevnou,ale  přátelsky nastavenou  vládu. Jenže  čím déle  se  udrží Merkelová  v  úřadě,  tím je pravděpodobnější  volání  unionistů po nějakém ranaři. A to nebude nic  dobrého…. Nakonec  asi  ještě  budeme  za  Angelou prstíčkem hrabat…

I když – i když  kdyby byla držela  to, co jí  tenkrát odhlasovala  její vláda, to znamená uzavření německých hranic,  bylo dnes  v Německu  i Bavorsku leccos  jinak. Minimálně  AfD by představovala jen jakýsi folklorní spolek a  nikoli alternativu  pro nespokojenou konzervativní  část společnosti.

A právě  tato její  fungující  alternativní  role  stojí,  dle mého názoru za  tou  vlnou  nenávisti, ignorování a  soustavné ostrakizace, kterou  ji zahrnuje  zbytek německé politické  scény. Protože se zkrátka  zrodil politický konkurent, který  brala a bere  hlasy  všem. Některým víc, jiným méně, ale  bere. Proto ty  řeči o nacistech, proto pravicový radikalismus s kterým nelze  jít  do politického spojení. Přesto  to  voličským  ztrátám nemůže  zabránit. Důsledkem je jen oslabování  tradičních  partají a nutnost  vytvářet  nesmyslné a odporující  si koalice.  Jen s cílem – my je  přece  nemůžeme pustit  k nějakému rozhodování. Cena za  tenhle přístup je mimořádně  vysoká. CDU i CSU a myslím že  i FDP a  SPD v konečném účtování  schází  hlasy, které drží  AfD. A jen její označování  za  nácky a  radikály je zpět nevrátí. Seehofer  činil správně, když s e snažil sebrat  AfD témata. Jenže  narazil na  Merkelovou a  socialisty… a  konzervativnímu elektorátu své  strany  ukázal,  že  skutek utek. Takže  FW  a AfD a  řeší možnost  vládního spojení  se Zelenými…. Ačkoli průniky  zájmů a programů s  AfD jsou  u CSU a  CDU  zdaleka  největší,  ze  spektra ostatních politických subjektů. Klasický příklad  toho, když  si někdo  sám zarube  cestu  silnými prohlášeními. Aniž by věděl, co mu budoucnost přinese!

Obě unionistické strany  by neudělali  vůbec  špatně, kdyby  se v tomto směru poučili u Babiše.  Ten obejmul  ČSSD  i KSČM a  to tak, že  jim  odsál skoro všechny  voliče….Ale  to už je opravdu jiný příběh!

Zdroje  grafik

Německé zemské  předvolební průzkumy

Celoněmecké předvolební průzkumy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.