Razím teorii, že jakékoli volby v Německu jsou pro nás důležitější než kterékoli volby u nás. A to hned ze dvou důvodů
1- naše ekonomika NIKDY v historii, kromě období protektorátu nebyla tak těsně navázána na hospodářství západního souseda
2- německý vliv na Evropu je neoddiskutovatelný, s výrazným růstovým potenciálem a to i přesto, že je velmi tlumen začleněním germánského obra do struktur Evropské unie. Chci psát dnes o zemských volbách v Bavorsku, nicméně na tomto místě musím vyzvat všechny , jimž leží EU a Brusel v žaludku, aby si zkusili představit, jakou roli by v Evropě a ještě lépe u nás hrál tento stát, kdyby se EU rozpadla!!! Opravdu chcete vyměnit Brusel, kde máme nějaká hlasovací práva a možnosti se vzepřít /viz V4 a kvoty/, za Berlín, kde nějaká Česká/Slovenská republika může disponovat maximálně právem souhlasu s Německem?
Ale zpět k dnešní materii – výsledkům bavorských zemských voleb. Dám zatím jen základní grafiky, aby měl každý, kdo tento článek otevře ty základnější údaje:
Zisky/ztráty
Mandáty
Než začnu s detailním komentářem, je třeba popsat momentální situaci na celoněmecké scéně. Velká koalice, pro mne od samého vzniku – koalice ze zoufalství, kterou si vynutil jednak spolkový prezident Steinmeier,ale především německá hospodářská lobby, je ve stavu těžkého chaosu. Není se co divit, volební preference setrvale klesají a už pár měsíců by, v případě voleb nebyla tahle koala možná. Jestliže CDU/CSU a SPD loni ve volbách do Bundestagu disponovaly dohromady silou 53,5% získaných hlasů, pak podle těch nejnovějších jsou dnes někde na 41-44% v součtu. S jasnou setrvalou tendencí dalšího poklesu.Viz následující tabulka:
Zúčastněné partaje jsou pochopitelně v těžké křeči a horečně hledají, jak z toho průšvihu ven. Což vede k naprosté nekompatibilitě programů i politických kroků, výsledkem jsou pak dramatické hádky a hrozby partnerům. Každý ze tří účastníků jedná podle hesla – zachraň sám sebe. A do toho volby v Bavorsku!
Tyhle zemské volby jsou daleko důležitější než jakékoli jiné v kterékoli další spolkové zemi. Z jednoduchého důvodu- v Bavorsku nepůsobí sesterský tandem unionistických stran CDU/CSU jako na celostátní úrovni, nýbrž zde je jedinou unionistickou silou CSU, která ovšem neoperuje už v žádné další spolkové zemi. Bavorsko je jedinou existenční základnou CSU. A protože CSU je členem vládního triumvirátu, musela tyhle volby vnímat, za současné situace, nikoli jako referendum o své politice v Bavorsku, nýbrž jako votum o tom, jak Bavoři vnímají její působení v celoněmeckém rozměru a ve schématu té incestní koalice! Ekonomické ukazatele této hodně svérázné spolkové země jsou excelentní. Nejlepší v celém Německu, nejefektivnější ekonomika, nejnižší nezaměstnanost. Ne, že by všechno bylo zlaté nebo alespoň pozlacené, ale co by jiné spolkové země daly za bavorské reálie….
Už předem bylo zřejmé, že ať volby dopadnou jakkoli, výsledkem budou jen další potíže pro berlínskou vládní slepenec. Průzkumy signalizovaly předem, že preference CSU, zejména od začátku léta, nebezpečně klesají a nejde o výkyv, nýbrž o trend. Takže jestliže se toto potvrdí, budou Bavoři v koalici dělat ještě větší potíže a vinu za neúspěch přiřknou především Berlínu a zejména kancléřce.
Kdyby se naopak stal nečekaný zázrak a oni na poslední chvíli, navzdory průzkumům, obhájili své minulé výsledky, zejména absolutní většinu v Landestagu, pak ty problémy způsobí také, protože protože se budou cítit posíleni a legitimováni, zejména v otázkách migrační, politiky hlasem voličů. Což je něco, co fatálně nekoresponduje ani s názorem migrantsky vstřícné SPD a samozřejmě ani s dosavadní politikou Merkelové, zatížené proslulým Wir schaffen das!, které je pro ni nedotknutelnou posvátnou krávou
Zkrátka – jakýkoli výsledek z Mnichova v neděli, byl jen dalším hrozivým bouřkovým mrakem pro Berlín!
Tady nejde a nešlo o to, kdo a jak povládne příštích pět let v zemi dirndlů a kožených kalhot s padacím mostem, nýbrž o to jak moc konečný rezult otřese s tak pracně zflikovanou vládou, kterou vlastně nikdo z jejich účastníků, s výjimkou kancléřky – nechce a jež všem trvale přináší jen velké politické náklady a ztráty.
No a když je něco zásadního pro celoněmeckou politiku, pak je to /skoro/ životně důležité pro Prahu i Bratislavu. Ostatně, nejsme v tom výjimkou – totéž platí pro zbytek Evropy, jen my jaksi víc než ostatní…. Přesto by mne docela zajímalo, co výsledkům říkají v Bruselu nebo třeba v Londýně a hodně. ….
Což se nedozvím, kvůli svým jazykovým limitům nebo jen velmi nedostatečně. Ale co rozhodně mohu, je ten výsledkem rozebrat.
V podstatě celý včerejšek nebylo na mém programu nic jiného než pročítání komentářů na německých serverech s cílem získat nějaký pořádný přehled o převažujícím hodnocení těch hlavních německých komentátorů. Nebudu vás zatěžovat detaily, uvedu jen hlavní body, na kterých se shoduje většina z těch, co jsem stihl nějak projet. Za všechny si dovolím dát krátký koment agentury Reuters, který přebral Borískův web Slobodný výber:
Podľa predbežných výsledkov volieb v Bavorsku, realitou je pád CSU. Strana získala len okolo 37,3% hlasov, pričom stratila absolútnu väčšinu v krajine len druhýkrát od roku 1962.
Druhí skončili Zelení so 17,8%, ktorí svoj zisk z minulých volieb viac ako zdvojnásobili.
Na treťom mieste skončila protestná nová strana, tzv. strana Slobodných voličov s 11,7%. Táto strana sa zrejme stane koaličným partnerov CSU.
Veľké sklamanie zažíva strana AfD, ktorá určite čakala viac ako 10,7%.
Až piata skončila vládna koaličná strana SPD so ziskom okolo 9,5%.
Faktickým víťazom volieb sa stávajú Zelení, ktorí odlákali liberálnejších voličov CSU a tých, ktorí tradične hlasujú za ľavicovo orientovaných sociálnych demokratov SPD.
Nemecké noviny tvrdia, že zlý výsledok CSU je výsledok zbytočnej opozície predsedu strany Horsta Seehofera voči migračnej politike Angely Merkelovej. Seehofer, ktorý je ministrom vnútra slovne útočil na Merkelovú. Avšak žiadne konkrétne kroky na realizáciu svojej kritiky neurobil
„To vytvorilo politickú klímu polarizácie, z ktorej najviac profitovali Zelení a AfD s jasným postojom k prisťahovalectvu,“ povedal Michael Weigl z Univerzity v Passau. „V prípade CSU táto stratégia zlyhala.„
Chabý výsledok CSU robí ťažkú hlavu aj Angele Merkelovej zo sesterskej strany CDU. Komentátori tento výsledok prezentujú aj ako jej oslabenie.
Rovnako bolí aj útek voličov od SPD, kde strana utrpela doslova debakel. Andrea Nahles, šéfka SPD obviňuje z výsledku zlú vládu v Berlíne, kde je strana SPD vo veľkej koalícii s úniou CDU/CSU
Je to opravdu jedno z moře různých hodnocení bavorských voleb v německém mainstreamu. Konsensuálně je lze shrnout takto:
1- CSU prohrála a je na sestupu, zvítězili zelení, kteří kráčejí ke světlým zítřkům
2- největším poraženým jsou sociální demokraté
3- AfD se podle očekávání dostala do zemského sněmu, ale s menším ziskem než si sama představovala
4- postoj k migraci nehrál takovou roli, jak bylo některými předvídáno
5-CSU prohrála proto, že v Berlíně zejména od jara vyvolávala konflikty a neshody a její přitvrzení v migrační politice bylo kontraproduktivvní.
6- zisk zelených je obrovskou nadějí pro celé liberální Německo a ukazuje, že liberální hodnoty táhnou
7-FDP se po pěti letech znovu dostala do Landtagu, byť jen nejtěsněji, jak je to jen možné
8- CSU vyšlo alespoň minimální přání
– vládu bude sestavovat jen s jedním dalším subjektem a to ještě tím programově vůbec nejbližším, další lokálně bavorskou stranou – Freie Waehler /svobodní voliči – neplést se Svobodnými nebo FDP/
-v Bavorsku nelze sestavit žádnou další bez účasti CSU, nemá li takový kabinet zahrnovat AfD
9-Berlín bude mít problémy
S některými z těchto devíti bodů nelze nesouhlasit – viz č.2, 7, 8, 9.
Jenže tohle je očividné a jen na základě čísel. Troufnu si tvrdit, že v ostatních závěrech, kde už nejde jen o holé cifry, nýbrž o jejich interpretaci, se komentátoři hrubě a pro mne až neuvěřitelně, mýlí!
Ale vezmu to bod po bodu:
Pro větší stručnost si dovolím spojit závěry č.1 a č. 6
1- CSU prohrála a je na sestupu, zvítězili zelení, kteří kráčejí ke světlým zítřkům
6- zisk zelených je obrovskou nadějí pro celé liberální Německo a ukazuje, že liberální hodnoty táhnou
Pokud se podívám na druhou z horních grafik a zůstanu jen u bilance stranických zisků a ztrát, v porovnání a se zemskými volbami v roce 2013, pak všechno sedí. Jenže tohle hodnocení mám za irelevantní, až hloupé! Na vládní periodu 2013-2018 nelze tohle kritérium bezezbytku použít, jako v minulosti! Ne kvůli zlomovému roku 2015!!!! A tehdejší migrační tsunami. Nic takového od války v Německu nebylo. Otevření hranic změnilo a ještě hodně dlouho bude měnit Německo! Takže premisa č. 4, že migrační otázka v těhle volbách nehrála zas až takovou roli, je zjevně nesmyslná. Naopak to Wir schaffen das! Ovlivnilo úplně všechno. Nejprve německé volby 2017 a nutnost vytvořené koalice ze zoufalství, což přímo vedlo k debaklu jejich účastníků v neděli!
Mimochodem 88% současných i bývalých voličů SPD v Bavorsku má za to, že by SPD měla z vlády odejít. Zvláštní ovšem je, že 2/3 členů strany ještě na jaře bylo pro vládní účast…
Pro mne tedy není srovnávacím základem bavorské hlasování 5 let staré, nýbrž to, jak Bavoři hlasovali v posledních celoněmeckých volbách! Tady je grafika:
Pak přehled ztrát/zisků vypadá jinak
CSU neztratila 10,5% ale 7%
SPD neztratila 10,9% ale 8,4%
Zelení nezískali 8,9% , nýbrž 8,5%
FDP ztratila 1,4%
Die Linke nezískala 1,1% nýbrž ztratila 2%
Takhle , pro mne vypadají interpretačně poctivé počty!!!! Nejsou převratně jiné, ale změna je zřejmá.
Říkáte , že jsem opomenul komentovat výsledek AfD? Ale kdež! Mohl bych snadno napsat, že ta vlastně, podle tohoto modelu lehce – a sice 0,3% ztratila nebo lépe – je na svých. Jenže AfD je přesně ta výjimka, na kterou tenhle můj a jsem přesvědčen, že poctivější model, POUŽÍT NELZE. A to hned ze dvou hledisek
-AfD je produktem migrační tsunami, bez ní by neměla nárok a do bavorských voleb nastupovala vůbec prvně
ale především
-v celoněmeckých volbách nekandidovala lokální strana Freie Waehler! Což je mimořádně důležitý fenomen pro AfD.
Tahle čistě bavorská partaj, která zatím bodovala hlavně na komunální úrovni, jakkoli už dvě volební periody je zastoupena v mnichovském Landestagu, má skoro identický elektrorát s tím, na který cílí AfD. To znamená lidé konzervativní, s přísným pohledem na novoty, globalizaci a přirozeně migraci.¨To se dá velmi snadno dokázat na sadě grafik, které jsou k dispozici na německých serverech v souvislosti s těmito volbami. Dám reprezentativní vzorky:
Politici musí udělat více pro udržení našich bavorských tradic a udržení životního standardu
Mám obavy, že vliv islámu v Německu bude příliš velký
Je jasné, že voliči AfD, CSU a FW k sobě mají mimořádně blízko! Blíže než k ostatním a také než ostatní k sobě navzájem!!!
Konečné vyúčtování pak odráží následující, klíčový graf
Odkud AfD získávala svoje voliče:
Přesně z tohohle důvodu usuzuji, že na AfD a její výsledek nelze použít komparaci s výsledky voleb do Bundestagu v Bavorsku minulý rok. Mám tedy konstatovat, že v případě téhle politické formace jde opravdu o zisk +10,2% hlasů v porovnání s rokem 2013?
Ano i ne . Matematicky to tak vychází. Jsem zastáncem tvrzení, že čísla nelžou a často tenhle výrok používám. Ale nyní musím dodat, že někdy ani ony neříkají celou pravdu.
Proto rozporuji obecný závěr německých komentátorů:
3- AfD se podle očekávání dostala do zemského sněmu, ale s menším ziskem než si sama představovala
Není to pravda. Kdyby v Bavorsku, jako JEDINÉM neexistovala místní konzervativní specialita jménem Freie Waehler, nepochybně by zisk AfD byl mnohem větší a je dost možné, že by předstihla Zelené. Neprovádím součet 11,6+10,2 a ani náhodou nebudu tvrdit, že by to bylo celkově za skoro 22%…. To určitě ne, část od FW by jinak volila CSU, ale nikdo neví jak velká. Ale +7,5% pro AfD si umím lehce představit! Zejména ti, co nyní utekli od CSU právě k FW.
Vychází mi závěr, že AfD v daných podmínkách získala reálné maxim možného a navíc – že vedle Zelených, byla jedinou stranou, která oproti volbám před rokem neztratila! Přes stále pokračující, či spíše se stupňující ostrakizaci.
A nyní se konečně musím nějak vypořádat s body 1 a 6. Tedy CSU a Zelenými a jejich situací.
Už jsem psal , že obecný závěr mainstreamu
4- postoj k migraci nehrál takovou roli, jak bylo některými předvídáno
je nesmysl.
Tohle je pro mne obrovský analytický nonsens!!!!
Tak CSU ztratila absolutní většinu a Zelení enormně posílili a nemá to spojitost s migrační otázkou? Když Bavorsko hospodářsky kvete a lidé to vědí a reflektují?
Tak s čím jiným by to asi tak mělo souviset, než vnitrostátními, rozuměj migračními problémy????
CSU je doslova pod kanonádou těch, kteří tvrdí, že zaplatila za rozbroje, které v poslední době vyvolala v Berlíně. A to především ve dvou směrech
-výrazné zpřísnění azylové politiky a daleko tvrdší tlak na urychlené vracení neúspěšných migrantů- žadatelů o azyl a právo na odmítání přijímání migrantů z ostatních zemí /Itálie, Španělsko/
-turbulence kolem výroků bývalého ředitele BND Maasena ohledně demonstrací v Chemnitz a jeho následnou instalaci jako státního sekretáře na Seehoferově ministerstvu vnitra
Výše máte graf odkud získávala voliče AfD
Nyní je třeba dát stejnou grafiku pro CSU, aby bylo jasné, vůči komu ztrácela a odkud naopak brala nové voliče:
Tenhle obrázek pro mne vysvětluje dokonale vše. Z celého spektra konkurenčních stran právě AfD a FW zastávaly jednoznačně nejtvrdší protimigrační kurz. A FDP, na celoněmecké úrovni za nimi rétorikou příliš nezaostává! Vedení CSU toto vědělo. A bylo jí jasné, že jestliže se ostře nevymezí v této otázce jak vůči Merkelové, tak zejména SPD ztratí svoje kmenové voliče. Ty z nejvěrnějších. Proto Seehofer tak houževnatě a dlouhodobě tlačil na pilu. Už jsem psal, že u nás v Plzni socani se dokázali udržet v městském zastupitelstvu na rozdíl od naprosté většiny velkých měst díky tomu, že se přísně vymezili vůči ústředí ČSSD, pod heslem Plzeň není Praha! Totéž činil Seehofer, v modifikaci – Bavorsko není Berlín nebo, chcete li – CSU není CDU!
Kdokoli může říci- ale vždyť z té tabulky dlouhodobých bavorských voličských preferencí je zřejmé, že velký zlom v podpoře pro CSU nastal právě začátkem léta, takže to byla kalkulace chybná!
Nemohu to potvrdit. Ano případ Maasen byl mimořádně mediálně nešikovný a stál CSU hodně hlasů. Tohle si měl Seehofer rozhodně rozmyslet. Maasen, jako šéf zpravodajské služby BND, jak jistě pamatujete, zpochybnil videa o pronásledování tmavých cizinců v V Chemnitz, během demonstrací a také výroky mluvčího kancléřky. Byl z toho velký skandál a v příslušném výboru Bundestagu to měl konkrétními důkazy doložit. Seehofer se ho ještě před tím veřejně zastal. Bohužel Maasen žádné důkazy nejen nepředložil, ale relativizoval vše, co před tím řekl.
Tím pádem vznikl tlak na jeho odvolání, které Seehofer blokoval. Když nakonec hrozil rozpad vlády, podvolil se, souhlasil s Maasenovým odvoláním, aby jej obratem ruky jmenoval státním tajemníkem na svém ministerstvu. Takže odvolaný šéfšpion by byl vlastně povýšen a bral výrazně vyšší plat!!!Tohle byla politicky neuvěřitelná, začátečnická chyba! Bubnová palba sdělovacích prostředků Maasena plošně znemožnila a odstřelila a Seehofer ustoupil podruhé! Sdílím názor, že kdyby nedošlo k této aféře, všechno ostatní by Seehoferovi a CSU bylo v Bavorsku, ohledně migrantů prošlo!
Ještě začátkem května byla totiž CSU na číslech z parlamentních voleb 2017!!! Kdy už tvrdý kurz na odsunování neúspěšných azylantů dávno jel na plné obrátky. Když vynechám kauzu Maasen, vychází mi, že kdyby CSU nenajela na tvrdý kurz a v Berlíně nenastolila přísný antimigračn kurz, dobrala by se v neděli daleko horšího skóre! Ztráty ve prospěch AfD a FW by nepochybně měly daleko větší rozměr! Pro podtržení tohoto závěru přidám ještě grafiku zisků a ztrát FW
Ano, nezapomněl jsem na to, že nejvíce voličů od CSU přeběhlo k Zeleným. Ještě o 10 000 více než k AfD nebo FW. Ale znovu opakuji -FW a AfD cílí na typologicky zcela stejný elektorát. Takže lze bez obav prohlásit, že ztráty na liberály, jsou poloviční než ty z tvrdého jádra na strany vpravo od CSU! A s nějakým kurzem vyhovujícím městskému liberálnímu elektorátu, by mínus na straně konzervativního křídla byl daleko větší.
Křesťanské sociály jistě mrzí i těch 170000hlasů, jež, především ve velkých městech /mám statistiky, že to bylo takřka výhradně v osmi největších bavorských městech, ale těmi vás nebudu obtěžovat/, odevzdali Zeleným.
Jenže když obhajujete absolutní většinu, pak se snažíte přemluvit voličské spektrum mimořádně široké a pestré- řekl bych celou volební duhu /nezaměnit s symbolem LBGT!/. A v dnešním , čím dál více polarizovaném světě není možné. Současnost a realita vyžadují rozhodnutí co pustit, aby to podstatné bylo udrženo!
Seehofer a spol. si zkrátka museli vybrat hlavní nebezpečí a tomu přizpůsobit praktickou denní politiku. A zjevně jim vyšlo, že daleko nebezpečnější ztráty jim hrozí od AfD a FW. A čísla to potvrzují.
Nicméně nyní se v centrále CSU rojí mraky generálů po boji, co žádají Seehoferovu hlavu, za tu ztrátu středové množiny!
Za mne správné rozhodnutí, vedoucí ke klasickému omezení škod!
Tím se dostáváme k bližšímu pohledu na Zelené. Jsou opravdu takovými superšampiony, za jaké se sami považují a jak píše německý mainstream?
Tvrdím, že nikoli. Už jsem jejich čísla lehce korigoval. Ale hlavní argumentaci uplatním až po upomenutí na další z bodů obecných analýz těchto voleb, které rozporuji:
6- zisk zelených je obrovskou nadějí pro celé liberální Německo a ukazuje, že liberální hodnoty táhnou
Ano je pravda, že Zelení zdvojnásobili svůj voličský kmen. Bez debaty úspěch. Ale je to úspěch toho liberálního Německa a potvrzení liberálních hodnot? A je na úkor CSU?
Nevěřím tomu! A dokáži to velmi jednoduchým způsobem -grafem, ukazujícím, odkud k nim přešli noví voliči:
Vedle toho se sluší konstatovat, že Zelení předvedli dobrou kampaň.
Osobně je velmi nemám rád, ba dokonce je považuji za největší politické nebezpečí momentální Evropy.
Odbočím -snad jste četli včerejší naprosto skvělý článek pana LeaK. o Nové levici
jejich principech, cílech, fungování a základech, na kterých staví. A také proč nás životně ohrožuje. Za sebe říkám, že při redakci jsem doslova plul na vlně nadšení – díky pane Leo!
Říkal jsem si, že kdybych měl jmenovat vzorné reprezentanty tohoto krajně nebezpečného směru v Evropě, pak že to je o Straně zelených v Německu! To vysvětluje, proč jsou mimořádně potentní ve velkých německých městech – silné skupiny autonomních komun, silné akademické prostředí, extrémní počet příznivců globalizace, upadající rodinné a společenské vazby ve prospěch singl žití, koncentrace militantních menšin všeho druhu. Atd. atd.
To je jeden faktor zeleného úspěchu.
Tím druhým je mimořádně vysoká účast voličů – celkem téměř 73%. Což znamená, že dorazili zejména voliči, kteří normálně nechodí – rozuměj – mladí! Kdyby to bylo v mantinelech normální účasti, byl by výsledek jiný a pro ně méně příznivý.
A nakonec něco, co nelze pominout. Teprve až v posledních předvolebních diskusích jsem zaregistroval jedničku bavorské zelené kandidátky – Katharinu Schulzeovou. Konstatuji, že už dlouho jsem nezaznamenal takový primární politický talent, jako je tahle mladá holčina! Pro mne svým espritem, tahem na bránu, bezprostředností a neuvěřitelným charisma doslova zjevení! Chcete li malou ochutnávku, tak třeba zde
Nicméně nic z toho nevypovídá o tom jestli ty „obdivované“ liberální myšlenky opravdu táhnou nebo ne a zda byly nějakým klíčovým fenomenem bavorských voleb. To řeknou, ostatně, jako vždycky až čísla. Další čísla!
A ta sdělujíí, že když sečtu výsledek CSU + FW+AfD, což jsou stejně smýšlející, či velmi podobně nastavení voliči, dostanu tyto výsledky:
2013 56,7%
2018 59% !!!!!!
Nárůst konzervativního tábora je tedy 2,3%% !!!!!
Udělejme stejný součet pro množinu Zelení +SPD + Die Linke, kteří k sobě, ohledně migrace mají také velmi blízko
2013 31,2%
2018 30,4%
Takže letos v součtu 0,8% !!!!
Pro mne konzervativní tábor letos jasně posílil a to nemluvím o tom, že do něj není započítáno dalších +5,1% hlasů FDP, kterážto má rozhodně daleko blíže k CSU než k Zeleným, abych jmenoval protagonisty obou táborů – občanského a liberálního! Jen konzervativci už nejsou výhradně u CSU, nýbrž část migrovala k FW a AfD. To je konečné vysvětlení! Z mého hlediska žádná katastrofa a dokonce ani pro CSU ne z delšího časového hlediska. Troufnu si říci, že FW na své vládní angažmá, jestliže se na něm v Mnichově dohodnou, doplatí. Ztratí kouzlo protestní strany. CSU bych radil k trpělivosti, což je pravý opak současné paniky.
U zelených jsem pomiuul ten hlavní faktor, proč k nim od CSU přeběhlo nemálo voličů. Z jednoduchého důvodu. Tak jako ti echt konzervativci od CSU přeběhli k AfD resp. FW. tak část liberálního křídla křesťanských sociálů si to namířili k brčálům. Motiv byl u obou táborů stejný -Seehoferovo kličkování. Někdo napsal skvělou charakteristiku – když dojde na migraci, zařve nejdřív jako lev, aby se následně zachoval jako pudlík. Tedy že vydá silné prohlášení a pak z něj vycouvá. Což je, bohužel , pravda. Výjimkou byl Maasen. Kupodivu. A byli tací, kterým tato Seehoferova obojakost začala vadit a šli tam, kde cítili větší soulad mezi slovy a skutky.
Ale hovořit o triumfu Zelených? když v podstatě zejména jen sebrali voliče, kteří odpadli od opravdového lůzra těchto voleb -SPD? Pro mne to na žádné výkřiky triumfátorství není. Nejde o voliče z přesvědčení, nýbrž z nouze – klasické měkké hlasy, kteří dnes jsou a zítra být nemusí.
V každém případě přišel čas zabývat se sociální demokracií. Mám to snadné. Před více než půl rokem, hned po tom jak si SPD v referendu odhlasovala účast ve velké koalici, jsem vydal článek s vše říkajícím názvem
SPD v oprátce
Dovolím si z něj pár drobných citací:
Jenže členové SPD se rozhodli , že partaj má opět vstoupit do pro ni smrtícího svazku. Marně přemýšlím proč……
….Znovu opakuji, moc rád bych rozuměl souboru důvodů, proč řadoví členové SPD hlasovali právě takhle. Musí jich být více než jeden…..
….Z toho, co jsem našel zní snad nejpřesvědčivěji strach z opakovaných voleb!….
.…SPD má daleko větší problém než je schopna vytušit. Kancléřka dodělá to, co začala už v roce 2009 – ve své široké náruči soc dem zadusí. …
…Soc dem strčila hlavu do oprátky. Možná oprátky pozlacené, někdy takové bývají. …
….Kdybych snad patřil k socialistům z jejich levého křídla, tedy s nastavením gender a willkommen, pak bych nechápal už vůbec, proč mám být v partaji, která se spojila znovu s CSU a Seehoferem a určitě přešel k zeleným chaotům…..
….Klíčovou a dnes smrtelnou otázkou pro SPD je vztah k migraci, migrantům a sociálním dávkám pro ně. Tohle a především tohle si měla SPD ujasnit v opozici! Dokud si nedá jednoznačnou odpověď nemá šanci! Jenže oni na to vůbec nereagují! Jako kdyby tenhle generelní problém vůbec neexistoval.
Další a další její voliči budou postupně zjišťovat, že vůbec neví, co tahle strana, kromě podílu na vládě, vůbec chce a kam kráčí. A budou ji opouštět. Tak jako bych to udělal i já, kdybych žil v Německu…..
Tohle jste mohli číst před víc než půlrokem. Není třeba nic dodávat, či měnit! Všechno se stalo. podstatná část bavorských sociálních demokratů, resp. jejich voličů -dezertovala od praporů! Jen slepec neviděl, že přesně tohle se stane, jestliže SPD uzavře velkou koalici.
Pro kterou tenkrát velmi hořela současná předsedkyně Andrea Nahles. Už výše je řečeno, že 88% bývalých i současných sympatizantů je dnes proti! Vedle toho celých 80% říká, že SPD nerozumí, že nemá žádný programový cíl a je naprosto nečitelná a nesrozumitelná! Bingo! Bingo! Bingo! SPD přestala reprezentovat klasického levicového voliče a ten prchnul k zeleným. Podobně jako u nás k Babišovi a Pirátů. A propos Piráti – to je český ekvivalent německých zelených!!! Jen jsou méně ujetí na ekologii a více na IT.
Andreu Nahles si umím představit u mandlu, ale nikoli v čele velké tradiční politické strany.A byla to, podle německých politologů ona, kdo získal členskou základnu pro účast ve vládě. Nechápu tedy proč si dneska stěžuje, že SPD zaplatila účet za koaliční rozpory a zejména za konflikty uvnitř unionistických stran… Briskní odpověď je, že by k tomu nedošlo, kdyby SPD ve vládě nebyla.
Ale tohle není všechno. Vážně si ta dámička myslí, že voliči utekli k zeleným kvůli hádkám Seehofer versus Merkelová?
Musím nějak skončit, už jsem dlouhý i tak. Jen ještě dva body zbývají:
a- jaký dopad budou mít bavorské volby na Německo?
b- co znamenají pro nás?
Dopady na Německo budou a nemalé. Koalice se ještě daleko více bude zabývat sama sebou. Ale až za dva týdny. Nyní zavládne 14 dnů klidu před bouří. Ta přijde až po zemských volbách v Hesensku. Zejména tehdy jestliže znovu SPD a nově CDU zažijí výprask! A že je na něj zaděláno i když asi ne v bavorském rozměru. Nicméně další větší ztráty už nemůže Angela Merkelová, stejně jako Nahlesová, ustát. Jejich pozice slábne a to natolik, že do okamžiku, kdy klepu tyto řádky jsem ještě nezaznamenal žádný komentář kancléřky k Bavorsku a Nahlesová na své tiskové konferenci byla naprosto opuštěná, bez podpory souvěrců.
Tisk řeší personální dopady. V palbě jsou všichni tři šéfové stran. Seehofera se opakovaně při interwiev ptají, zda vyvodí osobní závěry, o Nahlesové a Merkelové zatím jen tisk tvrdí, že v Hessensku mají hlavu na špalku! Personálie leží intervjůků, na srdci nejvíce. Chápu, tohle dělá titulky. Nějaký popis a rozbor podstatnějších záležitostí vyžaduje práci a je nudný. Jenže ten průšvih vládních stran není o třech osobách. Ten je o práci, kterou strany , pod jejich vedením odvedly, či spíše neodvedly. Při migračním průšvihu. Ten se vrátil jako bumerang a bude vracet stále znova! Už proto, že ho , v době konjunktury nemůže přebít nějaké jiné , mimořádně silné téma typu masová nezaměstnanost, omezování sociálních transferů a tak podobně. Na to by volič slyšel a hledal by kompetentní stranu na řešení a nikoli protest! Ano, je to paradoxní – v době hojnosti neví nezanedbatelná část voličů co by roupama…
Mne daleko více interesuje,, co udělají němečtí socdemáci.JAk chtějí zachránit budoucnost! Logika velí opustit koalici. Jenže pád vlády? A nové volby? V okamžiku, kdy mohu čekat po katastrofě jen katastrofu ještě větší? To mohli udělat před půl rokem,ale tehdy se jich báli. Dnes mají důvod k daleko horším obavám! Leží na zemi a krvácí. A z opoziční role mocně těží a požírají je – Zelení! SPD je za kolaboranta! Neodpustím si – přesně jako u nás. Stejná role, stejné příčiny.
Podobně jsou na tom obě unionistické partaje!
Proto bych si vsadil na setrvání koalice, ale také na její ještě daleko větší rozhádanost, slábnutí a pnutí. Tedy na mimořádně slabou německou vládu, jaká tu snad ještě nebyla! Těm,co z toho mají eventuálně škodolibou radost, doporučuji, aby si ji nechali zajít. Výsledkem totiž nejspíš bude jednak růst německého nacionalismu na straně jedné a posilování militantního multi kulti a nové levice na straně druhé. Obojího máme velké důvody se hodně bát!
A co z toho plyne pro Česko?
No já především doufám, že přátelé a přítelkyně z Lidového domu alespoň, po očku sledovali Bavorsko a přečetli si výsledky! Doslova se opičili po SPD, co se týká vládní účasti. Včetně referenda. I oni právě utrpěli volební debakl. Stejně jako Nahlesová říkají, že vládnutí v koalici se smrtelným nepřítelem je správně – viz nedělní Hamáčkovo – jestliže ČSSD by nebyla ve vládě, odejdu z pozice předsedy!!!! Stejně tak jsou stranou nečitelnou, bez vize a témat. Jen daleko více rozhádaní a s výrazně menší členskou i voličskou základnou.
Ona ta hloupost a zabedněnost je snad dneska socdemáckým náboženstvím napříč Evropou!!! Ano, vím, SPD nemá žádného programového škodiče typu Zemana na Hradě, nicméně ani Zeman není důvod přestat myslet a podlézat Babišovi! Oslabené Německo je pro nás problém. Potřebujeme tam pevnou,ale přátelsky nastavenou vládu. Jenže čím déle se udrží Merkelová v úřadě, tím je pravděpodobnější volání unionistů po nějakém ranaři. A to nebude nic dobrého…. Nakonec asi ještě budeme za Angelou prstíčkem hrabat…
I když – i když kdyby byla držela to, co jí tenkrát odhlasovala její vláda, to znamená uzavření německých hranic, bylo dnes v Německu i Bavorsku leccos jinak. Minimálně AfD by představovala jen jakýsi folklorní spolek a nikoli alternativu pro nespokojenou konzervativní část společnosti.
A právě tato její fungující alternativní role stojí, dle mého názoru za tou vlnou nenávisti, ignorování a soustavné ostrakizace, kterou ji zahrnuje zbytek německé politické scény. Protože se zkrátka zrodil politický konkurent, který brala a bere hlasy všem. Některým víc, jiným méně, ale bere. Proto ty řeči o nacistech, proto pravicový radikalismus s kterým nelze jít do politického spojení. Přesto to voličským ztrátám nemůže zabránit. Důsledkem je jen oslabování tradičních partají a nutnost vytvářet nesmyslné a odporující si koalice. Jen s cílem – my je přece nemůžeme pustit k nějakému rozhodování. Cena za tenhle přístup je mimořádně vysoká. CDU i CSU a myslím že i FDP a SPD v konečném účtování schází hlasy, které drží AfD. A jen její označování za nácky a radikály je zpět nevrátí. Seehofer činil správně, když s e snažil sebrat AfD témata. Jenže narazil na Merkelovou a socialisty… a konzervativnímu elektorátu své strany ukázal, že skutek utek. Takže FW a AfD a řeší možnost vládního spojení se Zelenými…. Ačkoli průniky zájmů a programů s AfD jsou u CSU a CDU zdaleka největší, ze spektra ostatních politických subjektů. Klasický příklad toho, když si někdo sám zarube cestu silnými prohlášeními. Aniž by věděl, co mu budoucnost přinese!
Obě unionistické strany by neudělali vůbec špatně, kdyby se v tomto směru poučili u Babiše. Ten obejmul ČSSD i KSČM a to tak, že jim odsál skoro všechny voliče….Ale to už je opravdu jiný příběh!
Německé zemské předvolební průzkumy
Celoněmecké předvolební průzkumy