I pro Ramba platí – pýcha předchází pád


Jakkoli jsem si stanovil pro Kosu pevné pravidlo, že  budu vydávat na Kose jen jeden  článek denně, abych trochu   stíhal také přes den něco jiného než blog, dnes musím  udělat výjimku.Aktualita  nepočká. Takže  dva  články. Protože  přišla  věc, kterou nelze  jen tak pominout.

Přísloví,  že  pýcha  předchází pád,  určitě  znáte a  myslím, že  stejně  jako já  s ním máte  nějakou osobní zkušenost. Prostě když si někdo myslí, že  je  king, obyčejně  vzápětí mu nějaký  druh gravitace připraví tvrdý  pád na zem. Aby nenosil frňák příliš  vysoko.

A přesně tohle  nás právě potkalo. Respektive Českou armádu a její generální  štáb.

Ale než budu pokračovat, vrátím se k  vydání Kosy z 15.srpna 2018 a k článku co tehdy  vyšel pod názvem

Afghanistan a co s ním II.?

Snažil jsem se tam vypořádat se sebevražedným atentátem, který připravil o život  tři  české  vojáky, které čeští politikáři, v  čele  s prezidentem, vyslali do té vzdálené nevlídné a  rozervané země.

Abych Zemana  citoval přesně  tak ohledně  afghánské mise  řekl  autenticky  toto:

„Mise v Afghánistánu je nejdůležitější,”

„V Kábulu se bojuje za Prahu,“

“ Odejít z mise, na níž se podílí další země, by dokázal jen srab“

Uvedené tři výroky padly nedávno -29. srpna na  setkání prezidenta  s českými velvyslanci v  zahraničí.  A zcela  výjimečně  měl měl plnou podporu  pražské politické  bažiny. Neuvádím Zemana  proto, abych s ním účtoval, ale především proto, aby  si jeho  fanklub, který jej  vidí  jako opravdovou  politickou  alternativu k  mainstreamu, trochu začal  přemýšlet  sám o sobě. I když  vím, že to bude  marné. Ale možná, že  ne úplně, protože  podle  nejčerstvějšího průzkumu  už Zemanovi, poprvé po  dlouhé době,  víc  lidí nevěří než věří 48:45% . Ale o něm to dneska  fakt není a nebude.

No nic.  Vraťme se k  tomu necelé  tři měsíce  starému  článku na Kose. Kde mi nezbylo, než  se  vypořádat s tehdy  čerstvým, podle mého soudu  stejně  hloupým  jako nabubřelým výrokem náčelníka  generálního  štábu Aleše Opaty

nikdo nebude beztrestně  zabíjet  české  vojáky,  my  odhalíme, najdeme  a zničíme  všechny, kteří s  tím  posledním atentátem a třemi  mrtvými  měli nějak co do činění!Rozjedeme  zpravodajskou  ofenzivu  a zjistíme co a  jak!

Takže  jste tehdy mohli, vedle  dalšího číst také toto:

Tohle  svalnaté  vyhlášení  totiž  nemůže  zapadnout  jen tak. Dřív  nebo později  se  někdo z novinářů  musí  zeptat – a  jak to pane generále  dopadlo,  už  ty , co stáli  za  tím atentátem máte, už  jste  je dopadli a potrestali?

Může  být  ale, že  generální štáb se sám  za  pár  týdnů/měsíců  pochlubí. Aby veřejnost   viděla!  Takže  prohlášení do kamer , mikrofonů a vůbec  bombastika! My  jsme s  těmi  odpornými  zmetky zatočili!  Válí se v krvi.

Tenhle  scénář  mi přijde  pravděpodobnější, protože  ho nikdo  nemůže  na  faktický obsah  překontrolovat.

Vsadím boty  na to, že  v  obou případech se o tom dozví  Talibanci. A  když  ano, tak naplánují pomstu. Nepochybuji, že  mají  svoje  uši a  oči  i ve zdejší afghanské komunitě. Která sice není příliš početná, ale  existuje a to  v  řádu několika  stovek lidí.

Generál Opata  učinil něco, co zatím  armáda,  naprosto  správně  neudělala  – prolomil mlčení  o  nějakých konkrétních úkolech a  záměrech, ať  už  realizovaných nebo  budoucích v  Afghanistanu. Vojáci  zásadně  mlčeli a nikdy nic nekomentovali, nepopisovali a  nezveřejňovali. Věděli  proč netřeba  provokovat a  riskovat případnou  odvetu u nás  doma.

Ve  středuLidovky palcovým titulkem Odveta za padlé vojáky. Prostějovští speciálové zneškodnili spolupachatele útoku v Afghánistánu

oznámily, že  české komando v  Afghu vypátralo strůjce atentátu, zaútočilo, něco  rovnou pozabíjelo a  něco zajalo.  Od  LN to převzala  další media a jestliže  ke  zprávě  stihla  přilepit komentář , tak to  bylo ve  smyslu …. to jsme jim to nandali! Na nás  si nikdo nebude vyskakovat! Naši hoši pod  Hindukůšem udeří jako  blesk, stejně  rychle  a stejně  smrtonosně….

A já  začal uvažovat, že  a závěr  týdne  vypustím  komentář, který  bude  svou hlavní myšlenkou stát  na jedné ze  slok trampské písničky o prezidentovi  Masarykovi, co chodil s námi na  žejdllík, konkrétně  té,  jíž  jsme  jako  ještě pořád   náctiletí  vyřvávali s obzvláštní radostí   do světa, že : naše  rota, rota  kulometná, ta  Sovětskej svaz zničí…

A pointou mělo  být  konstatování, že tak jako žádná  rota kulometná nemohla  zničit tehdejší Sovětský  svaz, tak  žádné komando český  Rambů nemůže  vyhladit  afghánské  atentátníky, pokud se na  českou jednotku v jejich zemi zaměřía  že nyní budou mít  k akci proti našim obzvláštní motivaci!

Ten článek psát nemusím a vy  víte  proč.  Protože  hned za  pár  hodin  dorazila  jiná zpráva, že ledva  česká sdělovadla  uvědomila  českého  buldu, že  jeho ozbrojená pěst ve  formě  Rambů z  601.  brigády si podala  pár  domorodců,   aby ho uklidnila, že  když  už  tam  někde  na  druhém konci světa  někdo z našich přijde o život bude příkladně dramaticky a tvrdě pomstěn, takže  ti burnusáci si určitě  rozmyslí na  naše  hochy  útočit  a radši  si najdou nějaký  snazší cíl /třeba  Američany, Brity  nebo tak podobně/, tak se dozvídáme, že  přišel  další  útok na  naši strážní jednotku na  hlídce kolem základny! Výbuch  osobního  auta, napěchovaného výbušninou, právě když kolem projíždělo  obrněné  vozidlo s českou posádkou!!!

Generál Opata  a všichni politikářští  válečníci, včetně  prezidenta  a premiera, o  takovém Fialovi, Kalouskovi a  dalších ani nehovoříc, mají kliku. Jak od  blázince, abych si  vypůjčil oblíbené rčení  Jardy  Bosáka, když  popisuje  nějakou  obzvláště  nahodilou  příhodu na  fotbalovém  trávníku.

Tenhle  výbuch si, zatím, nevyžádal  žádnou oběť na životech.  „Jen“ 5 lehce a  jednoho těžce  zraněného!

Zaplať  nejvyšší!  Je rozhodně  dobře  že  těch  6 kluků  se   nevrací  domů  v zinkovém futrálu, nýbrž  nejspíš  po svých.

Nicméně  zkouším si představit , co by  se dálo a  co by asi tak do nás  politikáři, generál Opata a  media  začali hustit,  kdyby   přibylo dalších  6 křížků. A  hraji si s fabulací, jak by  asi reagovala  v takovém případě veřejnost… Probrala  by se  nebo  dál  chroupala  v klidu  seno hlášek typu, že  ti kluci obětovali život  za  Prahu a klidně tam necháme  zařvat  další, protože  jen  srab by utíkal?

Politikářům to tentokrát  zase vyšlo.  Nicméně  Rambo Aleš  Opata, by  si  měl   někde v ústraní střihnout  pořádného,  generálského facana!  Sám sobě. Za svou  velkohubost! Pýcha  předchází pád, to platí i pro  Ramba s  lampasem a generálskými insigniemi.   Mluvit  o  hrdinech pera a klávesnic  z Lidovek nemá  žádný  smysl. Ti získali svůj  senzační titulek, který  ostatní museli  jen přebírat.  Není  nic, co  by  duši písmáka hřálo  více!

Teď  vidím, že  jsem použil termín duše ve  spojení s  českou  žurnalistikou roku  2018….. A  dokonce tou  babišovskou….Hmmmmm. Asi jsem  vážně  z formy. Ještě  se nad  tím  zamyslím.Tohle už  je opravdu na pováženou! Ale ponechám to na jindy.

Je třeba  se věnovat  současnosti a  realitě  toho, co se  děje  v  Afghu  a u našich  vojáků, co  tam  jsou.

Aby mi bylo  správně  rozuměno – naprosto  schvaluji tu odvetnou akci a těší mne, že  se podařila.   Její provedení  bylo nutností! Oko za oko!

Těžce mne ale   irituje  ta  nebetyčná  hloupá  pýcha generála Opaty, s  kterou  ji  oznamoval předem. V podstatě  jen proto, aby  u české veřejnosti zakryl pachuť téhle mise a  přivedl ji  opět do stavu  ignorantské hibernace. A  stejně  tak přístup….  ehm… novinářů,  jdoucí jen za  svou  senzací. V té souvislosti by mne mimořádně  zajímalo,  zdali  onen obeznámený  zdroj  na  Obraně,  to  info o zásahu našich  speciálů    pustil LN  s požehnáním  nadřízených, jako tzv. cílený  únik nebo jestli to bylo  jednoduše  za  prachy…. Aniž bych byl schopen rozhodnout , co je  horší varianta. Jenže  to se, bohužel nedozvíme….

Stejně tak nám možná zůstane  utajeno,  jestli šéfredaktor  Lidovek Ištván Léko a  jeho tým psáčů se aspoň trochu  chytí  za nos nebo  zda si řeknou – dělali jsme  jen svou práci, vše bylo o.k. Ale  hádám, že  asi dozvíme, tohle  je  pravděpodobnější  -kasa  musí dělat  přece  cink. Za  všech okolností a u Babiše  zejména…. Takže  senzační zprávy, i kdyby  to mělo následně  stát  někoho život, klidně půjdou do rotaček.

Byl  jsme zvědav na  reakci Opaty,  generálního štábu, politikářů a Lidovek. Protože jeden  den obrovské  huj! a  druhý  den tvrdý náraz do zdi a obrovské  fuj!  to nelze  přejít  mlčením.

Každého přece musí  napadnout, že  zafungoval  princip akce  a reakce. Nikoli na ten  článek z LN.  Tak  rychle  žádná odveta  přijít nemohla. Ale  jestliže  jsme se dozvěděli, že  ta  akce prostějovských výsadkářů proběhla  už před  nějakým časem,víme že   afghánské  obyvatelstvo z podstatné části stojí na straně  Tálibů, že  afghánské  rodiny  jsou zpravidla  mnohočetné a  útok na kteréhokoli člena berou jako útok na  celou famílii a klan a vše je  řešeno   na  bázi krevní msty,  pak si  každý  snadno může dovodit že  holt se jednalo o půjčku za  oplátku…  Zaútočili čeští paragáni, zabili a zajali, tak my jim  to vrátíme. Allahu Akbrar!   mohl by  český bulda   zase začít pochybovat  o smyslu a účelu  toho  boje  za  Prahu  někde v 7000 kilometrů daleko. A  k tomu začít  dumat,  jak chceme  bránit  himalájské  hřebeny  a náhorní plošiny, když  víme,  že  neubráníme   středočeskou pahorkatinu kolem Cukráku. Zkuste  si představit  tu hrůzu, že  by  vám doma  najednou nešel signál Novy, Primy, Primy Love nebo Barrandova!!  O ČT ani nehovoříc… Kdyby  Talibán  nějak podnikl výsadek a  Cukrák zabral. To by byla  trága!

Ale vraťme  se do reálu. Neradostného. Ten  čtvrteční ranní direkt, jakkoli byl na  výsost  klikařský  sám o sobě, že  je jen 6 zraněných místo  6 mrtvol, se musel nějak okecat. Z pozice generálního štábů i Lidovek. Takže  briskně   na nich  vyšel článek:

Útok v Afghánistánu nemířil přímo na Čechy, zdůraznil Opata. Vážně zraněného vojáka čeká převoz do Česka

Z kterého se dozvíme, že

Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké vozidlo, řekl Opata.

Ještě  pár  dalších věcí, ale  tahle  věta  je ta, kvůli které byla  svolána  tiskovka  k události! Kdepak českej občánku, aby tě napadlo, že  Afghánci by se mohli chtít  mstít  za  naši velkohubost!  Nebo  za  akci  toho komanda! My  „pět minut  po výbuchu“  víme, ačkoli netušíme, kdo za  tím doopravdy  stál a  jaký měl motiv,  že  to určitě nebyla  pomsta  vůči  českému kontingentu!

Vrátím se k prvnímu  atentátu – generále Opato,  rozumím vám správně, že  ten byl zaměřen  cíleně proti českým  vojákům?  Nebo to také  bylo  dílo náhody a  potrefenými klidně  mohli být  Američané nebo třeba  Gruzínci? Já v tom totiž  žádný  zásadní rozdíl nevidím. Při obou možnostech mi vychází, čeští kluci jsou prostě  cílem a  lovnou zvěří. A dál jí  zůstanou!

Ale  fascinuje  mne,  že je hned vyloučena možnost cílené odvety Talibů, aniž  by kdokoli cokoli znal a  věděl bližšího. A ještě  více, když  si přečtu následující  odstavec  stejného článku:

Generál Muránský také doplnil, že se jedná o výjimečný útok. „My děláme maximální bezpečnostní opatření. Za rok 2017 a 2018 bylo v celém Afghánistánu provedeno jenom 25 takových útoků, na české vojáky se jedná o historicky první útok tohoto typu od doby, co působíme v Afghánistánu,“

Takže  ono jde o historicky první útok tohoto typu, za  dobu celé  afghánské mise???? Jen tak? To je  nyní  tak nějak z rozmaru napadlo tohle na nás  zkusit?  A to jich v posledních  18 měsících  bylo provedeno  25,  tedy  více než  jeden měsíčně?  To už  si  opravdu připadám  jak  Alenka  v říši divů.

A přidám  ještě třetí pozoruhodný citát. Tentokráte  z Novinek.cz  tentokráte  od tzv. „dobře  informovaného zdroje“:

„Ti naši kluci tam jezdí ve velkých autech a je poznat, že to jsou naši. Afghánci znají uniformy, poznají, jestli jedou Češi, nebo Američani. Ale nemyslím si, že by to bylo takhle jednoduché: Vy jste nám zabili vojáky, my jsme vám zabili vojáky. Přijde mi divné, že by to takhle bylo zkoordinované,“ zhodnotil.

Tohle  už je  na návštěvu lékaře  přes  choroby  duševní! Tak Afghánci znají uniformy, poznají  jestli jedou  Češi nebo někdo jiný, odpálí se u  Čechů, ale  vlastně je to náhoda a není to zkoordinované??? To jako  vážně může  někdo  vyslovit nahlas, veřejně a pro tisk?

Ale chápu, většinový  český občan  nečte, nepřemýšlí. Takže  ta  tiskovka  nepochybně  splní  svůj účel. Zejména  když  v blázinci přišli  o  další  velkou kliku a   a je jen šest  raněných místo šesti nebožtíků!  Ti by  se  vysvětlovali  zatraceně  hůře.

Jsem zvědav, jestli i tentokráte přijde silné veřejné prohlášení ve  znění typu:

Nikdo nebude  zkoušet  zabíjet naše  vojáky!

Už se  moc  těším!

Ale víc na okamžik, než  buď  většině  českého voličstva  nebo nějaké, zatím neznámé a  těžce  absentující skutečné  politické veličině  dojde, že  Afghánci nás  nemají za  osvoboditele  nýbrž  za okupanty a tak to zůstane  na věčné  časy.A  začne dle toho konat.

Pro  současnost  mi bude ovšem bohatě  stačit,  když  zůstanu ušetřen  rambovských keců, Rambové  v  tichu provedou co  mají  a nikdo to ani za prachy  ani jako  cíleně  uniklou informaci nenapráská  do Babišovek ani jinam.

Jo a  všem  současným i budoucím  českým vojákům  přeji ze  srdce  hodně  štěstí v té divočině  a  návrat  domů v pořádku. Obecně i  z každé konkrétní mise. Držím jim palce. Oni si to zaslouží. Nemohou za  ty, co  o jejich  vyslání rozhodují!

Ovšem tahle  cháska jim  ještě zatopí!  Ačkoli  informace o  rambovské operaci zveřejnily  Lidovky  ve  středu po ránu,  nechalo to politikáře  zjevně v  úplném klidu. Ale  když  došlo k  dalšímu útoku, najednou se začali  rojit jak  brabenci  před  bouřkou! Čerstvě tedy  těsně před 17,00 zveřejnila  MFD následující  článek:

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

kde najednou  chtějí  šetřit  a  přísně  vyšetřovat, jak k úniku  informací o akci komanda  došlo, kdo to prásknul. A také  najednou Lidovky  dostávají / zasloužený/ díl!!! Ale proč  až  se skoro dvoudenním zpožděním a po dalším výbuchu? Odpovím si  sám – je to politicky  výhodné. Ještě  ráno  bylo politicky  fajn vést se na  vlně akce ve  stylu hollywoodských trháků. Když si představím, že  pro tyhle  lidi bych měl nasazovat krk….

O to více přeji  klukům v Afghu, aby se jich  štěstí drželo maximálně! Ale  bojovat za tyhle?

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Antilidovky, Hodina vlka -původní Kosa se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.