Nechtěl bych být takovým Jakubem Jandou nebo páterem Halikem či Janem Urbanem a masou jiných, tutově a jedině správných a řešit sto let vzniku Republiky Československé! Jakkoli nepochybně nás budou masově oblažovat svými názory na to, jaká ta První republika byla, jak v ní kvetla demokracie, kterou my nyní musíme bránit, jak o ni dál rozvíjejí Masarykův odkaz a brání ho proti těm špatným a šiřitelům různých fake news a že jako První republika ztělesňovala jejich hodnoty, samozřejmě ty nejsprávnější a jediné pravé, echt evropské a budou stavět nikoli můstky, ale přímo mosty zvící toho nejnovějšího čínského mezi HongKongem a pevninou, který je dlouhý snad 55 kilometrů, ovšem mosty v pravém slova smyslu- oslí. A pro osly.
Stejně tak se budou dovolávat působení na mládež, které musí být zprostředkováván ten jedině správný historický obraz a povědomost.
Těmhle opravdu ten 28. říjen nezávidím. Budou muset lhát sami sobě. My jsme totiž dnes od nich soustavně přesvědčováni, že
– jakýkoli projev národního cítění je zoufale špatný. Vlastenectví je kontinuálně dehonestováno jako národní a nesnášenlivý šovinismus
-národní tradice jsou špatné, protože jsou v přísném rozporu s bezbřehým multi kulti
-národní stát je přežitá, ba zavrženíhodná historická fosilie
-liberální demokracie je to pravé ořechové, strany jsou přežitek
-evropský univerzalismus je nadřazen suverenitě jednotlivého státu
-jen elity mají nárok a právo řídit politický život
Vyjmenoval jsem JEN TO NEJHLAVNĚJŠÍ, co tihle neustále vytrubují do světa a čím nás mlátí přes naše nechápající hlavy.
A těším se, jak to od nich bude znít právě 28.října, protože nepochybuji, že si těch 100 let od vzniku republiky zkusí dokonale přisvojit.
Tak jako Zeman, z druhé strany.
Dovolím si tu drzost a prohlásím, že 28. říjen byl v příkrém protikladu se vším, co tihle a podobní ohýbači historie vyznávají!
-Vyhlášení republiky bylo vedeno jedinou snahou a cílem – obnovit českou státnost, ve smyslu českého národního obrození / neplést s obrozenectvím a dobou obrozeneckou/ a to na základech nacionalismu!
-K ustavení republiky pak bylo využito rozšířeného nacionalistického pojetí- tzv. čechoslovakismu.
-aby republika vznikla, musel být rozkotán dnes tak moderní, nadnárodní a multietnický celek
-aby se tak stalo, musela být zrušena privillegia a vlastně i celá vrstva a struktura nikým nevolených, samozvaných elit, které tehdy stály nad obecným lidem- šlechty.
-konstituční monarchii nahradil republikánský, parlamentární systém na subsidiární úrovni
– vystavěný na rigorozním systému politických stran. Jen ten, kdo prošel testem voleb se mohl podílet na moci.
-demokracie zakladatelů i celé První republiky a v podstatě šlo o jedinou FUNKČNÍ v celé střední a východní Evropě /míněno na východ od Rýna,/ byla demokracií bez jakéhokoli přívlastku a opřenou o politické strany
-rozhodovala většina, získaná ve volbách a menšina byla povinna přijmout výsledek voleb, ať dopadly jakkoliv.Při čemž menšina měla zákony jasně reglementovaná práva. Ale také povinnosti. Ty se týkaly přirozeně i vítězů.
-vzniklá republika byla nejen o právech občanů a občanských právech, ale také a leckdy především a zejména o reglementovaných povinnostech. Občanů. Ty byly velmi restriktivně vymáhány!
Když si tohle všechno sečteme a převedeme do dnešní doby, je zřejmé, že vyznavače oněch jediných správných evropských a kdo ví jakých jiných hodnot, by z premis, na nichž před sto lety náš stát vznikl, by mělo klepnout, kdyby mysleli vážně to, co hlásají i včerejší, dnešní a zítřejší obdiv k datu 28.října. A to vše jedním dechem. Jejich dogmata jsou v naprostém rozporu s idejemi zakladatelů a znovuobnovitelů českého/československého státu. Přesto už jsou,ale zejména -budou- k nezastavení. Jestliže Cimrman tvrdí, že důl, takto díra do země se ukrást nedá, tak já si dovolím parafrázi – historie se krade vždycky. Ačkoli jde o nemateriální díru do země. Země ve smyslu stát. Dovolte mi tuto drobnou slovní hříčku.
Být Jakubem Jandou, páterem Halíkem, Janem Urbanem, Miroslavem Kalouskem, Jiřím Pospíšilem Gazdíkem a dalšími z téhle squadry, vyškrtnul jsem už dávno a dávno 28.říjen ze svého kalendáře. Není to nic pro ně. Měli by si ho zakázat. Stejně, jako to udělali už před drahným časem zjevně členové a příznivci obnovení monarchie. Minimálně ti sdružení ve spolku jménem Koruna česká. Její šéfík, Nohel jakýsi, se s tím nedávno na vlnách ČRo Plus vůbec nepáral. Dovolím si drobně citovat.
Nohel Masaryka příliš pozitivně nevidí. Zmínil i to, že nástupnické státy slíbily, že vyhnané vládnoucí rodině budou vyplácet rentu na důstojné dožití.
„Žádný z těch, kdo se k tomu zavázali, ani ten neustále pravdomluvný Masaryk, to nedodržel. Nedodržel to zcela záměrně a i jeho přičiněním pak blahoslavený Karel v nedožitých 35 letech umírá na zápal plic, protože nemá ani na lékaře. Takže omlouvám se za trochu drsnější výrok, ale v mých očích na Masarykových rukou je krev tohoto svatého krále.“
V tom odkazu je také zmínka o průzkumu, ohledně vzniku republiky, který si nechal Český rozhlas vypracovat od agentury SC a C. Nejen proto, že mám průzkumy velmi rád a s gustem se v nich přehrabuji, si dovolím převzít ze stránek Českého rozhlasu tam publikované grafické výstupy dotazování. Už proto, že mi generují poměrně černé myšlenky. Posuďte sami:
Kdyby se monarchie nerozpadla, měli bychom se lépe nebo stejně
Když jsem ty grafy viděl poprvé, následovala okamžité kontrola data v kalendáři – není náhodou Apríl?! Nebyl.
3. října Apríl není a nebude. Ani v roce 2018…
Ještě štěstí, že tyhle grafy nevidí TGM, Edvard Beneš, M.R. Štefanik, Karel Kramář, Alois Rašín, Alois Švehla, Vavro Šrobár nebo František Soukup. Muselo by jim připadnout, že po sto letech národ/národy jimž přinesli samostatnost na ně dnes plive!
Ale ta správná hanbou fackovaná mne teprve čekala. v nedělním vydání /21.10.2018/ pořadu 168 hodin na ČT.
Přiznávám, že už mám doslova těžkou alegrii na už standardní úsloví typu – mladí a vzdělanější lidé… Naleznete jej také v u těch výše prezentovaných grafů.
No a mladí a nejspíš i vzdělanější lidé odpovídali ČT na otázku co je spojeno s datem 28.října 1918….
Dokonalá fraška. Celkem bylo, nikoli reprezentativním, nýbrž náhodným výběrem dotázána stovka těch, co nám budou tak do deseti let šéfovat. Vysokoškoláků i středoškoláků. 38 z nich, jakž takž, opakuji jakž takž, vědělo co a jak. Většinově nijak brilantně a s otazníkem v podtextu. Zbylé cca 2/3? No nejlíp uděláte, když si ty mladé, nadějné a informované poslechnete na vlastní uši! Trvá to 5 minut… To se dá ještě ustát i bez kyslíků a záchranky. Sám jsem to testoval.
Takže kdo by měl slavit výročí vzniku republiky? Rozhodně ne ti jedině správní. Republika vznikla z přesně opačných pohnutek než se nám snaží oni vnutit. Odepřít jakoukoli oslavu a naopak mazat do práce, by měli povinně ti, co se domnívají, že v Rakousku Uhersku by nám bylo lépe. Nechť vytvářejí hodnoty, aby nám bylo trochu lépe v samostatných dvou republikách hned! No a místo víkendu a nějaké takové pořádné kalby by se hodila škola se speciálním historickým programem. Která by 62% marně vzdělávaných ignorantů osvětlila, co tohle datum vlastně představuje. Tedy pokud by vůbec ti mladí a vzdělaní byli ochotni vnímat. Po sobotním rauši.