Kdo by neměl slavit výročí vzniku republiky? A jeden zajímavý průzkum.


Nechtěl bych  být takovým Jakubem Jandou nebo páterem Halikem či Janem Urbanem a masou jiných, tutově  a jedině správných a  řešit sto let  vzniku Republiky  Československé!   Jakkoli nepochybně nás  budou  masově  oblažovat svými názory na to, jaká  ta První republika  byla, jak v ní  kvetla  demokracie, kterou my  nyní musíme  bránit,  jak o ni dál rozvíjejí  Masarykův odkaz a brání ho proti  těm špatným a  šiřitelům různých  fake  news a že jako První republika ztělesňovala  jejich hodnoty, samozřejmě  ty nejsprávnější a jediné pravé, echt  evropské a  budou  stavět nikoli můstky, ale  přímo mosty zvící toho nejnovějšího čínského mezi  HongKongem a pevninou, který je  dlouhý  snad  55 kilometrů, ovšem mosty v pravém slova smyslu- oslí. A pro osly.

Stejně  tak se budou dovolávat  působení na  mládež, které musí být  zprostředkováván ten jedině správný historický obraz a povědomost.

Těmhle  opravdu  ten  28. říjen  nezávidím. Budou muset  lhát  sami sobě. My  jsme  totiž dnes od nich  soustavně  přesvědčováni, že

– jakýkoli  projev národního cítění  je  zoufale  špatný. Vlastenectví je  kontinuálně  dehonestováno jako národní a  nesnášenlivý šovinismus

-národní tradice  jsou  špatné, protože  jsou v přísném rozporu  s bezbřehým multi kulti

-národní stát je přežitá, ba  zavrženíhodná  historická fosilie

-liberální demokracie  je to pravé ořechové, strany  jsou přežitek

-evropský univerzalismus  je nadřazen suverenitě  jednotlivého státu

-jen elity mají  nárok a právo řídit politický  život

Vyjmenoval jsem  JEN TO NEJHLAVNĚJŠÍ, co tihle  neustále  vytrubují do světa a  čím nás  mlátí přes  naše nechápající hlavy.

A těším se, jak to od nich bude  znít právě  28.října, protože  nepochybuji, že  si těch 100 let od vzniku republiky   zkusí dokonale přisvojit.

Tak jako Zeman, z druhé strany.

Dovolím si tu drzost a prohlásím, že  28. říjen  byl v příkrém protikladu se vším, co tihle  a podobní  ohýbači historie vyznávají!

-Vyhlášení republiky  bylo vedeno jedinou snahou a  cílem  – obnovit českou státnost, ve  smyslu českého národního obrození / neplést s obrozenectvím a dobou  obrozeneckou/ a to na základech  nacionalismu!

-K  ustavení republiky  pak  bylo využito rozšířeného nacionalistického pojetí- tzv. čechoslovakismu.

-aby  republika  vznikla, musel být rozkotán dnes  tak moderní,  nadnárodní  a  multietnický  celek

-aby  se tak stalo, musela  být zrušena  privillegia a  vlastně i celá vrstva  a struktura nikým nevolených, samozvaných elit, které tehdy stály  nad  obecným lidem- šlechty.

-konstituční monarchii nahradil republikánský, parlamentární systém na subsidiární úrovni

– vystavěný na rigorozním systému politických stran. Jen ten, kdo prošel testem voleb se mohl podílet na  moci.

-demokracie  zakladatelů i celé První republiky a  v podstatě  šlo o jedinou FUNKČNÍ v  celé střední a východní Evropě /míněno na  východ od  Rýna,/ byla  demokracií  bez jakéhokoli přívlastku a opřenou o  politické strany

-rozhodovala  většina, získaná  ve  volbách a menšina  byla povinna  přijmout  výsledek voleb, ať  dopadly  jakkoliv.Při čemž menšina  měla  zákony  jasně  reglementovaná práva. Ale  také povinnosti. Ty  se týkaly přirozeně i vítězů.

-vzniklá  republika  byla  nejen o právech občanů a  občanských právech, ale  také a leckdy  především a zejména  o reglementovaných povinnostech. Občanů. Ty  byly  velmi restriktivně  vymáhány!

Když si tohle  všechno sečteme a  převedeme  do dnešní doby,  je  zřejmé, že  vyznavače oněch jediných  správných  evropských a  kdo ví jakých jiných  hodnot, by   z premis, na nichž před  sto lety  náš  stát  vznikl, by mělo klepnout, kdyby mysleli  vážně  to, co hlásají i včerejší, dnešní a zítřejší obdiv k datu 28.října. A to vše  jedním dechem. Jejich dogmata  jsou v naprostém rozporu s idejemi zakladatelů a znovuobnovitelů českého/československého státu.  Přesto už jsou,ale zejména  -budou- k nezastavení. Jestliže  Cimrman tvrdí, že  důl, takto díra do země  se ukrást nedá, tak  já  si dovolím parafrázi –  historie se krade  vždycky. Ačkoli jde o nemateriální díru do země. Země  ve  smyslu stát. Dovolte mi tuto drobnou slovní hříčku.

Být Jakubem Jandou, páterem Halíkem, Janem Urbanem, Miroslavem Kalouskem, Jiřím Pospíšilem Gazdíkem a dalšími z téhle squadry, vyškrtnul jsem  už dávno a  dávno  28.říjen ze  svého kalendáře. Není to nic pro ně. Měli by  si ho zakázat. Stejně, jako to udělali  už  před  drahným časem zjevně  členové a  příznivci obnovení monarchie. Minimálně  ti sdružení  ve spolku jménem Koruna  česká.  Její  šéfík, Nohel jakýsi, se s tím nedávno na  vlnách ČRo Plus  vůbec nepáral. Dovolím si drobně citovat.

Nohel  Masaryka příliš pozitivně nevidí. Zmínil i to, že nástupnické státy slíbily, že vyhnané vládnoucí rodině budou vyplácet rentu na důstojné dožití.

„Žádný z těch, kdo se k tomu zavázali, ani ten neustále pravdomluvný Masaryk, to nedodržel. Nedodržel to zcela záměrně a i jeho přičiněním pak blahoslavený Karel v nedožitých 35 letech umírá na zápal plic, protože nemá ani na lékaře. Takže omlouvám se za trochu drsnější výrok, ale v mých očích na Masarykových rukou je krev tohoto svatého krále.“

V tom odkazu je  také zmínka  o průzkumu,  ohledně  vzniku republiky, který si nechal Český rozhlas  vypracovat od  agentury  SC a C. Nejen proto, že mám  průzkumy  velmi rád a s gustem se v nich přehrabuji, si   dovolím převzít  ze  stránek Českého  rozhlasu tam publikované grafické výstupy  dotazování. Už proto, že  mi generují poměrně  černé  myšlenky. Posuďte  sami:

Kdyby se monarchie nerozpadla, měli bychom se lépe nebo stejně

Když jsem  ty grafy  viděl poprvé, následovala okamžité kontrola  data v kalendáři – není náhodou Apríl?!  Nebyl.

3. října  Apríl není a nebude. Ani v  roce 2018…

Ještě  štěstí, že  tyhle  grafy  nevidí TGM, Edvard Beneš, M.R. Štefanik, Karel Kramář, Alois  Rašín, Alois  Švehla, Vavro Šrobár  nebo František Soukup. Muselo by jim připadnout, že  po sto letech národ/národy jimž  přinesli samostatnost na ně  dnes plive!

Ale ta  správná  hanbou fackovaná  mne teprve  čekala. v nedělním vydání /21.10.2018/ pořadu 168 hodin na  ČT.

Přiznávám, že už mám doslova  těžkou alegrii na  už standardní  úsloví  typu – mladí  a vzdělanější lidé… Naleznete  jej také v  u  těch výše  prezentovaných  grafů.

No a  mladí  a nejspíš  i vzdělanější lidé odpovídali  ČT na  otázku co je spojeno s datem 28.října  1918….

Dokonalá  fraška.  Celkem bylo, nikoli reprezentativním, nýbrž náhodným výběrem dotázána  stovka  těch, co nám budou tak do deseti let  šéfovat.  Vysokoškoláků i středoškoláků. 38 z nich, jakž takž, opakuji jakž takž, vědělo co a jak. Většinově nijak brilantně a s otazníkem v podtextu. Zbylé cca 2/3?  No  nejlíp uděláte, když si ty  mladé, nadějné a  informované poslechnete na  vlastní  uši! Trvá to  5 minut… To se dá ještě  ustát i bez  kyslíků a záchranky. Sám jsem to testoval.

ZDE

Takže kdo by měl  slavit  výročí  vzniku republiky? Rozhodně ne ti jedině  správní. Republika  vznikla  z přesně opačných pohnutek než  se nám snaží oni vnutit. Odepřít jakoukoli oslavu a  naopak mazat do práce, by  měli povinně  ti, co se domnívají, že  v Rakousku Uhersku by nám bylo lépe. Nechť  vytvářejí hodnoty, aby nám bylo trochu lépe  v samostatných dvou republikách hned! No a  místo víkendu a nějaké takové pořádné  kalby  by se hodila  škola se  speciálním  historickým programem. Která  by  62% marně  vzdělávaných ignorantů osvětlila, co tohle  datum vlastně představuje. Tedy pokud by  vůbec  ti mladí a vzdělaní  byli ochotni vnímat. Po sobotním rauši.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.