Trumpův poločas


Takzvané poločasové  volby  v USA  rozhodně  byly  tou  největší PLÁNOVANOU  politickou událostí  roku 2018 na  celé zeměkouli. Můžeme si  myslet  co chceme, mít na  politiku, Spojené státy, společenské systémy, Trumpa či cokoli jiného,  názor jaký chceme, či snad  si dovolit  luxus  nemít názor  žádný, nicméně to nic nezmění  na  skutečnosti,  že  výsledek  hlasování v  Americe minulé úterý ovlivní zásadně  naše  životy. Proto si dovolím je rozebrat. Alespoň  na hrubo. Detail by naplnil Kosu na  celý příští týden.

Výsledky  znáte.  Republikáni  dokázali obhájit  většinu v  senátu – tedy horní komoře  amerického Kongresu, Demokraté, po osmi  letech získali  Sněmovnu reprezentantů – tj. dolní komoru Kongresu. V souběžně konaných  volbách  guvernérů  v  některých státech Unie zabodovali Demokraté a získali kontrolu nad  vládou několika  dalších států na úkor  Republikánů.    Jen pro pořádek dávám předběžné  grafiky  výsledků,  tak jak je zatím zobrazuje  BBC.

Senát

Sněmovna  reprezentantů

Guvernéři

Výsledky, zejména  v senátu, se ještě mohou  změnit. Ve prospěch Republikánů.

Trump označil konečný rezult  za  velkolepý  triumf:

„Včerejšek byl neuvěřitelným dnem. Dokázali jsme posílit v Senátu a dokázali jsme překonat očekávání, co se týče dolní komory. A to navzdory tomu, že demokraté měli na své straně média a velmi bohaté sponzory,“

Ze svého  pohledu má pravdu. Ano, bojoval proti  jednotné mediální  frontě –  zaznamenal jsem informaci, že  podle nějakého průzkumu 95%  velkých amerických medií hrálo  jasně s  Demokraty  a  těžce protitrumpovsky. Dá  se říci,  vlastně  všichni, s výjimkou Fox  News a pár podobných.

Přidejte  si k tomu  dva  roky  trvající  neutuchající a  stále  živenou protitrumpovskou  hysterii typu  prošetřování ruského vlivu na prezidentské volby a prezidentovy  vazby  na  Rusko,  vyšetřování  každého, kdo s ním v jeho kampani měl  jen trochu něco společného -viz případ Manafort, či onu  šílenost jménem Mee Too, jež  pochopitelně  také jela  na  antitrumpovské  vlně a  nakonec  doslova  excesy  šílenství a  absurdity ohledně  jmenování  Bretta  Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu nebo  neuvěřitelné indiskrece  jeho okolí. Jestliže  přijmeme  tuto optiku, pak má  prezident pravdu. A  má  ji  ještě  z jiného důvodu – tyhle  „volby v poločase“  jsou pro  každého úřadujícího prezidenta  mimořádně  stresující a rizikovou  záležitostí. Až na naprosté  výjimky to vždycky, v moderní historii Spojených států dopadlo tak,  že prezidentská  strana  utrpěla  více či méně  těžkou  porážku. Viz  další  graf  BBC:

Drtivým porážkám se nevyhnuli  ani ti nejoblíbenější prezidenti jako Ike  Eisenhower, Ronald  Reagan, či manekýn Clinton. O Obamovi nemluvě.  Takže Trump neobstál vůbec špatně. Zejména tehdy, když  ještě  v létě se zdálo, že ztratí Kongres  v  obou jeho částech. Nestalo se. Přesto,  že  byla  rekordní  voličská  účast! Vůbec nejvyšší  za  hodně  posledních let. Viz opět  BBC:

Právě vysoká účast měla  nahrát Demokratům….

Ti se staví do pozice  vítězů-  získali  jsme  guvernéry a  máme  sněmovnu  reprezentantů.  Viz  reakce staro/nové  šéfky  demokratické většiny v dolní komoře Nancy Pelosiové:

Rodinná finanční situace za poslední dva  roky

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.