Wikipedie říká, že politika (z řeckého polis – město, politiké techné – správa obce) je mnohoznačný pojem obvykle označující proces a metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními zájmy a názory. Politika je sférou, v níž je přítomné neustálé větší či menší napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola) politikou. Politiku lze chápat také jako boj o společenské uspořádání.
V rámci rozhodovacích procesů je politika správa věcí veřejných, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.
Obecná definice je jen definice. Realita bývá často zatraceně jiná. Jak právě, dlouhodobě zažíváme, v téhle nešťastné zemi, dirigované mstivým narcisistním starcem a oligarchou, jehož momentálně největší starostí je, jak by se on a jeho rodina vyhli kriminálu. Takže místo politiky je provozováno jen politikaření.
Jestli termín politikaření platil posledního půl druhého roku pro nějakou českou politickou stranu především, pak jde o sociální demokracii.
Na zítřek je svolána mimořádná schůze sněmovny. Kde opozice vyvolala hlasování o vyjádření nedůvěry vládě, respektive ani ne tak vládě, jako osobně Babišovi. Neboť je k tomu 1000+1 dobrý důvod.
Ovšem to by muselo být k dispozici 101 poslanců. Což teoreticky lze napočítat, ale v praxi nikoli, protože 78 Babišových zaměstnanců v jeho politické divizi velmi dobře ví, na čem závisí jejich příští výplata, takže pro tu 101 zbývá vlastně jen 122 poslanců. Kluzký Vojta + jeho 14 politických kupčíků s nostalgií potvrdili, že podepřou oligarchu! Kléma s Gustávem se musí obracet v hrobě! Takže pro 101 už je teoreticky k dispozici 107 hlasů. Za předpokladu, že by všichni poslanci ostatních stran hlasovali proti ANOšéfovi.
Teoreticky je to možné, prakticky nikoli. Vidle do toho hodil zcela jasně Tomio, kterému jde jen a pouze o politický byznys. Bohatě mu stačí, když bude moci neomezeně hospodařit se státním příspěvkem za volební výsledek. Případný podíl na výkonu státní moci je sice vzdáleným, přesto dosažitelným bonusem. Který nemusí nezbytně mít zítra. Polojaponec prohlásil, že on a jeho houfec zoufalců budou hlasovat pro nedůvěru vládě, protože ta vláda dělá sociálně demokratickou politiku a s tím oni nemohou souhlasit, natož to podpořit. Ale kdyby se Babiš rozhodl, že sestaví menšinový kabinet, bez ČSSD, tak že jejich hlasy jsou k dispozici.
V jednoduché češtině to znamená následující:
Andreji, když nás vezmeš do party místo socanů, tak si můžeš dělat co chceš. Za nějakej ten teplej flek a úlitbičku. Jsme vždy připraveni a ochotní.Kliděn pošli děti do Antarktidy a a zmermomocni tolik dotací, kolik ti libo.
Navíc mstivý stařec z Hradu se opět předvedl. A opět vykradl ústavu. Věcně. Nikoli formálně. Tvůrci ústavy ani v nějakém silně psychydelickém snu nemohli předpokládat, že se prezidentem stane někdo, kdo nějaké dobré mravy a prostou lidskou slušnost, jakož i smysl zákona bude pokládat za slabost a hloupost a naprosto je hodlá ignorovat. Dokonce tak, že to vyústí až v pohrdání parlamentem a parlamentní demokracií. Nepočítali s někým jako Klaus, ale zejména Zeman. Kteří prostě proti smyslu zákona se drží jeho významuprázdného formálního znění.
Použiji příměr, který mi kdysi kdosi ve výměně mailů poslal. Vezměme jednoduchou větu – děti jsou dobré!
Všichni té větě rozumíme jednoduchým logickým způsobem – že děti jsou jsou prostě fajn a nezkažené. Tedy dobré. Ze sta dotázaných by to takhle vzalo 100.
Jenže ten 101. by mohl býti kanibal. A v jeho podání má tříslovná větička úplně jiný význam – děti jsou prima ňamka!
A stejný kanibalismus, jen politický , předvedl mstivý stařec. Když dal ve známost, že kdyby sněmovna odhlasovala náhodou Babišovi nedůvěru, tak že on JMENUJE ZASE BABIŠE! Zkrátka ústava je ňamka.
Na sněmovnu, jakožto vrcholný orgán zastupitelské demokracie zvysoka…. no prostě kálí!
Takže si to zrekapitulujeme – sněmovna odhlasuje, že nevěří premierovi a jeho vládě a prezident jí řekne, že ho to nezajímá a že on prostě chce Babiše za každou cenu. Ačkoli těch 101 poslanců by reprezentovalo v daném případě nějakých nejméně 60% hlasů z minulých voleb. Nezbývá mi nic jiného, než se ptát, jaký smysl pak mají vůbec parlamentní volby????
Opozice na tenhle tah koukala jako z jara! A jediné, na co se zmohla, byla ponížená suplika, aby takový krok nečinil. Nechápu proč nezačala v senátu, kde má jasnou a dostatečnou převahu, organizovat předběžně podání žaloby na prezidenta pro velezradu k ústavnímu soudu. Jenže místo toho jen ponížená suplika. Což dokazuje, jak je demokratická forma řízení státu bezmocná proti ústavním rabiátům…
Nepochybuji že Koblihové i zemanisté jsou nyní vrcholně spokojeni.
Mám pro ně špatnou zprávu – nebojte, dočkáte se situace, kdy podobné praktiky použije někdo jiný proti vašim oblíbencům a zájmům. Pak uvidíme, jak se vám to bude líbit.Sotva vás nějak utěší, že to byli Zeman s Babišem, kdo takovéhle praktiky jako první etablovali v české politice. Buďte si jisti, že jestliže v té době ještě Kosa bude funkční, připomene vám to.
Ale to je naprostá podružnost. Důležité je jen to, co se prakticky děje na české politické scéně. A s čím lze počítat, že se odehraje zítra ve sněmovně. Skončili jsme u počítání možného výsledku. U konstatování, že by nedůvěru mohlo vyslovit až 107 poslanců, jenže prakticky kolik? Když Okamura vlastně oznámil, že pokud padne tahle vláda, a Zeman jmenuje znovu Babiše /jako že ano/, pak jestliže ten by tentokráte vynechal z vlády oranžové, pak je svými hlasy v parlamentu nahradí on a vláda získá důvěru
Jaký praktický smysl má za téhle konstelace odhlasování nedůvěry???
Opoziční strany s výjimkou Okamurazoufalců soustavně tlačily na ČSSD, aby se k nim připojila a řekla také Babišovi NE! Což sice lidsky chápu, ale politicky? Znovu opakuji – za daných podmínek – Babišovo znovujmenování a Okamurova podpora bez socanů, co se změní, k čemu to bude dobré?
Lidový dům řešil velmi obtížný rébus – jak se distancovat od Babiše a jeho skandálních průšvihů a přitom nespadnout do propasti politického zapomnění. Protože je zřejmé, že Babiš by hlasování proti své sobě bral jako netolerovatelný a neodpustitelný útok na svojí osobu a pravděpodobností, hraničící s jistotou by se s příští vládní administrativou opřel o Okamuru.
Nakonec se ukázalo, že někdo v Liďáku si konečně dal práci s tím, aby přemýšlel. Zřejmě to šlo především proto, že zemanovský kolaborant Zimola rezignoval na svou funkci a nekalil vodu- takže se narodil na výsost politický tah, s kterým umí dokonce žít někdo tak politicky vyhraněný vůči Babišovi, jako jsem já – soc dem Hamáčkovými ústy oznámila, že při hlasování o důvěře odejde ze sálu.
Zkrátka o Babišově osudu nebude hlasovat 200 nýbrž jen 185 poslanců. A zároveň bylo řečeno, že pokud opozice najde 105 hlasů pro odhlasování zákona o rozpuštění sněmovny, oranžoví přispějí svými 15, takže by šlo přesně potřebnou ústavní většinou vyvolat rozpuštění sněmovny, tím i pád nejen Andreje Babiše, ale celé vlády, byl by současně silně klepnut přes prsty Zeman a Okamurova podpora by ANOšéfovi byla k ničemu.
Naprosto parádní tah, v daných mantinelech. Ve svých úvahách začátkem týdne jsem dospěl ke stejnému řešení, nicméně nevěřil, že by se něčeho takového ČSSD v současném stavu odvážila! Přesná kalkulace všech možných pro a proti! S jedinou výjimkou. O té bude řeč později.
Rozhodnutí opustit sál a nehlasovat je skutečně jediným možným postojem pro oranžové. Kdyby Babiše podpořili přímo nebo se zdrželi a tím nepřímo, byli by označeni za kolaboranty. Kdyby podpořili opozici, tak Babiše fakticky nepoškodí, protože okamžitě zaskočí polojaponec a Zeman. Získali by sice morální body, ale kdo ještě bere morálku vážně? Zeman, servil na Barrandově, Babiš a jeho psáči a intervjůci, mluvčáček, Parlamentní listy, občan Kobliha? Ten by si pamatoval jen to, že zlovolný socan hlasoval stejně jako Kalousek.
Hamáček naprosto trefně poznamenal, že opozice nemá připraven žádný další krok pro okamžik, kdyby Babiš padl. Kromě plamenných prohlášení do kamer a mikrofonů! Jinak nula. Přesně tak to je! Naprostou praktickou bezradnost opozice ostatně nejlépe vystihuje opakovaná prohlášení Fialy, Bartoše i Bělobrádka, že ANOšéfe může vyměnit šéfa a vláda pokračovat dál v činnosti! Opravdu ANOšéfe může vyměnit šéfa, když ten nebude chtít a má Zemana a Okamuru v záloze?
Hamáček a spol. svou variantou otevřeli pro sebe i opozici nový hrací prostor.
Pokud jde oranžové – tím že odejdou ze sálu nejen veřejně demonstrují svůj názor na Babiše a jeho vyšetřování. Někdo by mohl namítnout – to ale by fungovalo stejně, kdyby zůstali v lavicích a zdrželi se! Nikoli, vážení, nikoli! V takovém případě by na vyslovení nedůvěry bylo potřeba 101. Tím, že soc dem opustí sál je sníženo kvórum . Místo toho 100+1 hlasu je jich nyní potřeba už jen 93! Pouhých 83. Opozice, včetně Okamury, má momentálně 92. Je tedy na ní a jejích vyjednávacích schopnostech, jestli sežene jednoho Babišova zaměstnance nebo někoho od Kluzkého Vojty. Ať ukáží ti,co plamenně vyzývali socialisty, co jsou schopni reálně odpracovat!
Babiš naopak nemůže soc dem vinit z jakékoli neloajality! Nebudou hlasovat proti němu a proti vládě. Bez nich má momentálně 93 a je jen na něm, jestli je udrží!
Přesný filigránský a chirurgický tah. Nikdo nebude moci oranžové obvinit z rozbití a pádu vlády. Nikdo jim nenalepí na čelo odpovědnost za případnou vládní krizi. A opozice a s ní spojená media nemohou psát o kolaborantech. Soc dem řekla jasně – dejte dohromady 105 hlasů pro rozpuštění sněmovny a my se okamžitě přidáme! Pojďme znovu rozdat karty a zjistit, jestli má Babiš pořád ještě dostatečnou podporu. Předveďte svoje vyjednávací schopnosti! Já osobně ještě v podtónu čtu další věc – vy všichni z opozice nesmiřitelně mluvíte proti Babišovi, ale když šlo o to ve statutárních městech s ním uzavřít na radnicích koalice a to tak, že ANO získalo řadu primátorských řetězů, které v jiných konstelacích mít nemuselo, tak ona nesmiřitelnost byla rychle vystřídána koňským handlem! A to nemluvím o tom, že Kubera se stal šéfem sněmovny v podstatě proto, že ho podpořili Babišovi zaměstnanci se senátorskými mandáty! Takže takhle vypadá ona zásadovost ODS a ostatních v denní praxi.
Soc dem zbývaly jen samé špatné tahy. Vybrala dle mého soudu, ten nejméně špatný. Který kromě jiného pro ni má dva velké bonusy
1- momentálně zabránila rozštěpení strany. Protože dvě krajní křídla mají rigorozně odlišné postoje ke koalici s Babišem. Zemanovští kolaboranti kolem Zimoly a Haška požadovali setrvání v Babišově objetí, pražská organizace a některé další / třeba u nás v Plzni/ požadovaly odchod z vlády. Oběma křídlům najednou vyhovět nešlo. S výjimkou právě ohlášeného tahu.
2-pro mne setrvání socanů ve vládě má jediný praktický tolerovatelný smysl – podržet si kontrolu nad ministerstvem vnitra a tím i /jen velmi částečně/ nad vyšetřováním Babiše! Docela velká hodnota. I když nikoli absolutní. A to nyní Hamáčkovi zůstane.
Naopak neuznávám ten důvod, který byl na oranžové tiskovce několikrát zmíněn – že soc dem šla do vlády proto, aby se k výkonu moci reálně nedostal Okamura a jeho stádečko. To je ta jediná věc, která mi v kalkulaci ČSSD nesedí.
Já bych tohle naopak velmi uvítal. Jen ať se Babiš o tyhle opře!!! Čím dříve, tím lépe! Babiš prakticky zjistí, jak funguje Vetřelec! Okamura by jej začal rozežírat zevnitř. Kladl by podmínky ohledně EU a dejme tomu zahraničních misí, eventuálně vůbec spolupráce s NATO. Předvedl by Babišovi klasický kurs raketýringu, kdy by neustále žádal nové a nové výpalné. Pravděpodobně s podporou Hradu. Nutně by muselo docházet k mnoha rozbrojům. Mají totiž stejný voličský elektorát. Myslím, že by to vedlo k oslabení obou. Ještě větší nadějí by pak bylo, že jeden z nich by poměrně rychle vysublimoval z české politické scény. Kdo si dneska vzpomene na Burše a jeho brčály nebo na Radka, lovce dinosaurů?
Přidejme k tomu naprosto poničené Babišovo renomé / tedy jestli to ještě vůbec jde/ v na mezinárodní úrovni, protože tam se vláda opřená o komouše a někoho jako Tomio nijak okecat nedá. A český oligarcha s jeho nadnárodní koncernovou sítí zkrátka pro soukromý byznys ten politicko internacionální kompars a jeho náklonnost bytostně potřebuje!!!!
Ostrakizace a vydělování Okamury a komunistů je těžce kontraproduktnivní. Už by to měly pochopit i ideologicky, či spíše demagogicky zateměné mozky typu ODS, Kalousekpartaj, Gazdíci, Lidovci. Nechápu, že jim ještě nedošlo, proč nemohou složit Babiše – jednoduše proto, že svou soustavnou a totální ostrakizací komunistů a Okamury dosáhli jen toho, že jejich hlasy ve sněmovně prostě nikdy nemohou získat! Nedávají jim totiž sebemenší naději, že by s nimi někdy jednali jako s rovnocennými partnery, natož , aby je přibrali do dělení moci! Takže když dojde na lámání chleba, jako zítra, mají smůlu. A republika také.
Výsledkem je pak to, že Babiš se s jejich pomocí snadno udrží u moci, kdykoli je v úzkých. Protože on, když bude muset, ty demagogickoideologické zábrany mít nebude. Stačí se podívat do Ústeckého kraje. Jediný v kterém kdy vládl jako hejtman komunista. Nyní jsou komunardi bez šance na Ústecku zabodovat. A podobně to dopadne, kdykoli se nějaká pouze protestní strana dostane k moci výkonné! Oslovuje voliče jen tehdy, když může kritizovat. Jakmile je nucena konat s odpovědností, volič rychle zjistí, že je úplně stejná jako ty ostatní, proti nimž se vymezovala. Což bývá jejich konec.
Z tohoto důvodu se jeví naprosto nesmyslným vyhlašovat – my jsme do té vlády museli, aby komunisté, Okamura, marťani, dvouhlavé saně nepřišli k moci! Klidně ať si to zkusí. Tím rychleji vyšumí.
A jak to zítra ve sněmovně dopadne? To už jsem psal před 14-ti dny. Babiš přežije. Opozice, ačkoli jí stačí získat jeden jediný hlas navíc, to nedokáže. Svalovat to na oranžové je naprostý nesmysl. Ti udělali, co mohli, aniž by sami sebe nezničili. ODS, Piráti, Kalousek a Gazdík s Lidovci si nesmí myslet, že oni budou dělat politické body a ten, kdo jim to umožní, zmizí z politické scény. Kdyby se bigotně dlouhodobě nevymezovali proti politické realitě /KSČM,Okamura/ měli tentokráte dobrou šanci Babiše odstřelit.
Nicméně jsem zvědav, jestli zkusí využít návrhu ČSSD na nové volby. Socan dal hlavu na špalek. Jeho preference jsou na hraně, přesto říká – já nové volby risknu, hop a nebo trop! Zkusí zvednout jeho sázku?
Před tím by ovšem bylo nanejvýš vhodné napravit pokřivení volebního systému, které kdysi zbastlili Zeman s Klausem. Které nyní funguje tak, že Babiš má 29% hlasů, ale 39% ze všech mandátů ve sněmovně. Zkusil bych protlačit ústavní zákon, který by přiděloval jen tolik mandátů, kolik strana získá ve volbách. To by Babišovi těžce přistřihlo křídla. Myslím, že by s tím mohli souhlasit dokonce i komunisté a zoufalci s SPD. Protože to je, v konečném důsledku, v jejich prospěch.
Velmi se obávám, že zůstane zase jen u ohnivých proklamací a prázdných keců.
Ještě zbývá odhadnout, zda by mohly být ty předčasné volby… Soudím, že mohly, ale nebudou. Protože to by všichni ti Gazdíkové, Kalouskové, Pospíšilové, Bělobrádci, Fialové a Ferjenčíkové a Bartoši museli přestat s laciným žvaněním, ale museli by jednak něco aktivně začít dělat, navíc na sebe vzít okamžitě riziko možného debaklu a především – dojednat něco kloudného s Okamurou a Kluzkým Vojtou. Jenže ono je pohodlnější pindat do mikrofonů. Sociální demokracie přišla s jediným účinným návodem jak zkusit odstavit Babiše od moci. Ale nebude vyslyšena. Místo toho ji ti, co není co by dělali minutu po odhlasování nedůvěry dál, budou kritizovat. Ostatně – jsou to přesně ti samý , co toho Babiše v politice vytvořili….
Oprava a omluva zároveň:
Nestává se mi často / naštěstí/ abych se dopustil v článku zjevné a zásadní chyby. Dneska se to , bohužel, přihodilo. Špatně jsem zvládl parlamentní matematiku ohledně vyslovené nedůvěry vládě. Domníval jsem se – MYLNĚ, že když soc d em poslanci odejdou před hlasováním ze sálu, sníží hlasovací kvorum z mandatorních 101 na 85. Prostě, že půjde stejný matematický proces jako když vláda předstupuje před sněmovnu a žádá důvěru. Tam lze odchodem ze sálu snížit kvórum. U vyslovení nedůvěry nikoli.Zde ústava striktně a výslovně požaduje 101 hlasů, bez ohledu na počet hlasujících , jak jsem byl upozorněn několika čtenáři. Všem upřímně děkuji za jejich kritické maily. Jakkoli mne netěší ani trochu. Moje chyba. Text pracující s číslem 83 poslanců je tedy vadný.
Dovoluji si všechny ostatní čtenáře požádat o prominutí. Nicméně na vyznění a dalších úvahách tohoto článku tato oprava nic nemění. Opozice, jenž vyvolala hlasování, skutečně nemá sebemenší tušení, co by aktivně dělala pokud by Babiš padl. Jak by Babišovi zabránila sestavovat další vládu, čímž by ho Zeman okamžitě pověřil. Soc dem navrhla jediné použitelné řešení – nové volby. Které by musely být vypsány do 60-tři dnů, od okamžiku, kdy by sněmovna rozhodla 120 hlasy o svém rozpuštění.
Smyslem těch voleb by bylo zkusit, zda by se podařilo umenšit současný počet poslanců ANOšéfe + Kulzkého Vojty+ Okamury ze současných 115 na 99. Když se podívám na poslední výsledky volebních preferencí agentury TNS Kantar, jíž osobně pokládám dlouhodobě za nejpřesnější, není to nemožné. Podle říjnových čísel bych to viděl, že by se vlastně bojovalo o dva mandáty!
Babiš si tohle nebezpečí evidentně uvědomuje a proto včera na socany tak vyjel.
Opozice místo toho, aby se k soc dem návrhu nějak postavila mele o zbabělosti zradě! Zkrátka nechce si nic odpracovat. Jen by ráda, aby socialisti za ní vytáhli horké kaštany z ohně a oni se následně prsili, jak to tomu Babišovi nandali. Přesto, že Babišova menšinová vláda s Okamurovou podporou by znamenala fakticky konec vyšetřování Čapáku, což je Damoklův meč nad oligarchovou makovicí.