Konečně nějaká oranžová politika ! Přidána oprava a omluva!


Wikipedie říká, že politika (z řeckého polis – město, politiké techné – správa obce) je mnohoznačný pojem obvykle označující proces a metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními zájmy a názory.  Politika je sférou, v níž je přítomné neustálé větší či menší napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola) politikou. Politiku lze chápat také jako boj o společenské uspořádání.

V rámci rozhodovacích procesů je politika správa věcí veřejných, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.

Obecná definice  je jen definice.  Realita  bývá  často zatraceně  jiná.  Jak právě, dlouhodobě  zažíváme, v  téhle  nešťastné  zemi, dirigované  mstivým  narcisistním starcem a oligarchou,  jehož  momentálně největší  starostí je, jak by  se on a jeho rodina  vyhli kriminálu.    Takže  místo politiky  je  provozováno jen politikaření.

Jestli termín politikaření platil posledního půl druhého roku pro  nějakou  českou politickou stranu především, pak jde o sociální demokracii.

Na   zítřek je  svolána  mimořádná  schůze  sněmovny. Kde opozice  vyvolala  hlasování o  vyjádření  nedůvěry  vládě, respektive  ani ne tak vládě, jako osobně Babišovi. Neboť  je  k tomu 1000+1 dobrý  důvod.

Ovšem to by  muselo  být  k dispozici  101 poslanců. Což  teoreticky  lze  napočítat, ale  v praxi nikoli, protože  78 Babišových zaměstnanců v  jeho politické  divizi  velmi dobře  ví, na  čem závisí  jejich příští  výplata, takže pro tu  101 zbývá vlastně  jen  122 poslanců.  Kluzký  Vojta + jeho 14 politických kupčíků s  nostalgií potvrdili,  že  podepřou  oligarchu!  Kléma  s Gustávem se  musí obracet  v hrobě! Takže pro 101 už je  teoreticky  k dispozici 107  hlasů. Za předpokladu, že  by všichni poslanci  ostatních stran  hlasovali proti  ANOšéfovi.

Teoreticky  je to možné, prakticky nikoli. Vidle  do toho hodil  zcela jasně Tomio,  kterému  jde jen a pouze  o politický  byznys.   Bohatě  mu stačí, když  bude moci neomezeně  hospodařit  se  státním příspěvkem  za  volební  výsledek.  Případný podíl  na  výkonu státní  moci  je sice vzdáleným, přesto  dosažitelným  bonusem. Který nemusí nezbytně mít  zítra.  Polojaponec prohlásil,  že  on  a jeho  houfec  zoufalců  budou hlasovat  pro nedůvěru  vládě, protože ta  vláda dělá  sociálně  demokratickou  politiku a  s  tím  oni nemohou souhlasit, natož  to podpořit. Ale  kdyby  se  Babiš  rozhodl,  že sestaví menšinový  kabinet,  bez ČSSD, tak že jejich hlasy  jsou k dispozici.

V jednoduché češtině  to znamená následující:

Andreji,  když  nás  vezmeš  do party  místo socanů,  tak si můžeš  dělat  co chceš. Za nějakej ten teplej  flek a úlitbičku.  Jsme  vždy  připraveni a  ochotní.Kliděn  pošli děti do Antarktidy a  a  zmermomocni tolik dotací, kolik ti libo.

Navíc  mstivý  stařec  z Hradu se opět  předvedl. A  opět vykradl ústavu. Věcně. Nikoli  formálně.  Tvůrci  ústavy  ani v  nějakém  silně  psychydelickém snu  nemohli předpokládat,  že  se prezidentem stane  někdo, kdo  nějaké  dobré  mravy a prostou lidskou  slušnost, jakož  i smysl zákona   bude pokládat za  slabost a  hloupost a  naprosto je hodlá  ignorovat. Dokonce tak, že  to vyústí  až  v pohrdání  parlamentem a    parlamentní  demokracií. Nepočítali s někým jako Klaus, ale  zejména Zeman. Kteří prostě  proti  smyslu  zákona  se  drží  jeho  významuprázdného formálního znění.

Použiji příměr, který mi kdysi kdosi ve  výměně  mailů  poslal. Vezměme  jednoduchou  větu – děti jsou  dobré!

Všichni té větě  rozumíme  jednoduchým logickým  způsobem – že  děti  jsou jsou prostě  fajn a nezkažené. Tedy dobré.  Ze  sta  dotázaných  by  to takhle  vzalo 100.

Jenže  ten 101.  by mohl býti  kanibal. A  v jeho podání  má  tříslovná  větička  úplně jiný  význam  – děti  jsou prima  ňamka!

A  stejný  kanibalismus, jen politický , předvedl mstivý  stařec. Když  dal ve  známost, že  kdyby  sněmovna  odhlasovala náhodou  Babišovi nedůvěru, tak  že  on JMENUJE  ZASE BABIŠE! Zkrátka  ústava  je ňamka.

Na  sněmovnu, jakožto  vrcholný orgán zastupitelské demokracie zvysoka….  no prostě  kálí!

Takže  si to zrekapitulujeme – sněmovna  odhlasuje, že nevěří  premierovi a  jeho vládě a  prezident  jí  řekne, že  ho to nezajímá a že on prostě  chce  Babiše za  každou cenu. Ačkoli těch  101 poslanců by reprezentovalo v  daném případě nějakých  nejméně  60%  hlasů z minulých  voleb. Nezbývá mi  nic jiného, než se ptát, jaký smysl pak  mají  vůbec parlamentní volby????

Opozice  na tenhle  tah koukala  jako z jara!  A  jediné, na  co se zmohla,  byla  ponížená  suplika, aby takový  krok nečinil.  Nechápu proč  nezačala  v  senátu, kde má  jasnou a  dostatečnou převahu, organizovat předběžně  podání  žaloby  na prezidenta  pro velezradu k ústavnímu  soudu. Jenže  místo toho jen ponížená  suplika. Což  dokazuje, jak  je  demokratická  forma  řízení státu  bezmocná proti ústavním rabiátům…

Nepochybuji  že  Koblihové  i zemanisté  jsou  nyní  vrcholně  spokojeni.

Mám pro ně  špatnou  zprávu – nebojte, dočkáte  se situace, kdy podobné praktiky použije  někdo jiný proti  vašim oblíbencům a  zájmům. Pak uvidíme, jak se vám to bude líbit.Sotva   vás  nějak utěší,  že  to byli Zeman s  Babišem, kdo takovéhle  praktiky  jako první  etablovali v  české politice. Buďte  si jisti, že jestliže  v té  době ještě  Kosa  bude funkční, připomene  vám  to.

Ale  to je  naprostá podružnost. Důležité  je  jen to, co se  prakticky děje  na české politické  scéně. A  s  čím lze počítat, že  se odehraje  zítra  ve  sněmovně. Skončili jsme u  počítání  možného výsledku.  U konstatování, že by  nedůvěru mohlo vyslovit  až  107 poslanců, jenže prakticky  kolik?  Když Okamura  vlastně  oznámil,  že  pokud  padne  tahle  vláda,  a Zeman  jmenuje  znovu Babiše  /jako že  ano/,  pak jestliže  ten  by tentokráte  vynechal z  vlády oranžové, pak je  svými hlasy  v parlamentu nahradí  on a  vláda  získá  důvěru

Jaký  praktický  smysl má   za  téhle konstelace  odhlasování nedůvěry???

Opoziční  strany  s  výjimkou  Okamurazoufalců soustavně  tlačily  na  ČSSD, aby  se  k nim připojila a řekla  také Babišovi  NE!  Což  sice lidsky  chápu, ale  politicky? Znovu opakuji – za  daných podmínek  – Babišovo znovujmenování a  Okamurova podpora bez  socanů, co se změní,  k čemu to bude  dobré?

Lidový  dům  řešil  velmi obtížný  rébus  – jak se distancovat  od  Babiše  a jeho skandálních  průšvihů a  přitom  nespadnout  do propasti politického zapomnění. Protože  je  zřejmé, že  Babiš  by  hlasování proti své sobě bral jako  netolerovatelný  a neodpustitelný  útok na  svojí  osobu   a  pravděpodobností, hraničící s jistotou  by se  s příští  vládní  administrativou opřel o  Okamuru.

Nakonec  se ukázalo, že  někdo v Liďáku  si konečně  dal práci s  tím, aby  přemýšlel. Zřejmě  to šlo především proto, že  zemanovský kolaborant  Zimola rezignoval na svou  funkci a nekalil vodu-  takže  se  narodil  na výsost  politický tah, s  kterým umí dokonce žít   někdo tak politicky  vyhraněný  vůči Babišovi, jako jsem já  – soc dem Hamáčkovými ústy  oznámila, že  při  hlasování o důvěře  odejde ze  sálu.

Zkrátka o Babišově osudu nebude hlasovat  200 nýbrž   jen  185 poslanců.  A  zároveň  bylo  řečeno, že  pokud  opozice najde 105  hlasů pro  odhlasování zákona  o rozpuštění  sněmovny, oranžoví přispějí  svými 15, takže  by  šlo přesně potřebnou ústavní  většinou  vyvolat  rozpuštění sněmovny, tím i pád  nejen  Andreje  Babiše, ale  celé vlády, byl  by současně silně klepnut  přes  prsty Zeman a  Okamurova podpora  by ANOšéfovi byla k ničemu.

Naprosto parádní tah, v  daných  mantinelech. Ve  svých úvahách začátkem týdne  jsem dospěl ke stejnému řešení, nicméně  nevěřil, že  by  se něčeho takového ČSSD  v  současném stavu  odvážila!    Přesná  kalkulace  všech  možných pro  a proti! S  jedinou  výjimkou. O té bude  řeč  později.

Rozhodnutí  opustit  sál a  nehlasovat  je  skutečně jediným možným postojem pro oranžové. Kdyby  Babiše  podpořili přímo nebo se  zdrželi  a  tím nepřímo, byli by označeni za kolaboranty.  Kdyby  podpořili  opozici, tak Babiše fakticky  nepoškodí, protože  okamžitě  zaskočí polojaponec a  Zeman. Získali  by  sice morální  body, ale  kdo ještě  bere  morálku vážně? Zeman, servil na Barrandově, Babiš  a jeho psáči  a intervjůci, mluvčáček, Parlamentní listy, občan Kobliha?  Ten by si pamatoval jen  to, že  zlovolný  socan  hlasoval stejně jako  Kalousek.

Hamáček naprosto trefně poznamenal, že  opozice nemá připraven  žádný  další krok pro okamžik, kdyby Babiš  padl. Kromě  plamenných  prohlášení  do kamer  a mikrofonů! Jinak nula.  Přesně  tak to je!  Naprostou  praktickou bezradnost opozice ostatně nejlépe  vystihuje opakovaná prohlášení  Fialy, Bartoše i Bělobrádka,  že  ANOšéfe může  vyměnit  šéfa a  vláda pokračovat  dál  v činnosti!  Opravdu  ANOšéfe  může  vyměnit  šéfa, když  ten nebude chtít a má  Zemana  a Okamuru v  záloze?

Hamáček a  spol. svou   variantou otevřeli  pro sebe  i opozici nový  hrací prostor.

Pokud jde  oranžové – tím  že  odejdou  ze  sálu nejen  veřejně  demonstrují svůj názor na  Babiše  a jeho vyšetřování.  Někdo by mohl namítnout  – to  ale  by  fungovalo stejně, kdyby   zůstali v lavicích a  zdrželi se! Nikoli, vážení, nikoli!  V takovém případě by  na  vyslovení  nedůvěry  bylo potřeba  101. Tím, že  soc  dem opustí sál je  sníženo kvórum . Místo  toho 100+1 hlasu  je jich nyní potřeba  už jen  93!  Pouhých   83. Opozice, včetně  Okamury,  má momentálně   92. Je tedy na ní a jejích  vyjednávacích schopnostech,  jestli  sežene  jednoho Babišova zaměstnance  nebo  někoho od  Kluzkého Vojty. Ať ukáží ti,co plamenně  vyzývali  socialisty, co jsou schopni  reálně  odpracovat!

Babiš  naopak nemůže  soc dem vinit  z jakékoli neloajality! Nebudou hlasovat proti němu a proti vládě. Bez nich má momentálně  93 a je jen na něm, jestli  je  udrží!

Přesný  filigránský a  chirurgický tah.  Nikdo nebude moci  oranžové obvinit  z  rozbití  a  pádu vlády.  Nikdo jim nenalepí na  čelo odpovědnost  za případnou  vládní  krizi. A  opozice  a  s ní spojená media  nemohou psát o kolaborantech.  Soc  dem  řekla  jasně  – dejte  dohromady  105 hlasů pro rozpuštění sněmovny a my  se okamžitě přidáme! Pojďme  znovu  rozdat  karty  a zjistit, jestli má  Babiš  pořád  ještě  dostatečnou podporu. Předveďte  svoje vyjednávací  schopnosti!  Já  osobně  ještě  v podtónu  čtu  další  věc  – vy  všichni z opozice nesmiřitelně  mluvíte  proti Babišovi, ale  když  šlo  o to ve  statutárních  městech s ním  uzavřít  na  radnicích  koalice a  to tak, že  ANO  získalo řadu primátorských  řetězů, které v jiných konstelacích mít  nemuselo,    tak  ona  nesmiřitelnost  byla  rychle  vystřídána koňským handlem! A  to nemluvím o  tom, že  Kubera se  stal šéfem sněmovny v podstatě  proto, že  ho podpořili  Babišovi  zaměstnanci se  senátorskými  mandáty!  Takže  takhle vypadá  ona  zásadovost  ODS a  ostatních v  denní praxi.

Soc dem zbývaly  jen  samé  špatné  tahy. Vybrala  dle mého soudu, ten nejméně  špatný.  Který  kromě  jiného pro ni má  dva  velké bonusy

1- momentálně  zabránila  rozštěpení strany. Protože  dvě  krajní  křídla  mají  rigorozně  odlišné postoje  ke koalici s Babišem. Zemanovští kolaboranti kolem Zimoly a  Haška  požadovali setrvání  v  Babišově objetí,  pražská  organizace  a některé  další / třeba u nás  v Plzni/ požadovaly odchod  z vlády.  Oběma křídlům  najednou vyhovět  nešlo. S výjimkou  právě  ohlášeného  tahu.

2-pro mne setrvání  socanů  ve  vládě má jediný  praktický  tolerovatelný  smysl – podržet si kontrolu nad ministerstvem vnitra  a  tím i  /jen velmi částečně/ nad  vyšetřováním  Babiše! Docela  velká hodnota. I když  nikoli absolutní. A  to nyní  Hamáčkovi zůstane.

Naopak  neuznávám  ten důvod,  který byl  na  oranžové  tiskovce  několikrát  zmíněn  –  že  soc  dem šla  do  vlády proto, aby se k výkonu moci reálně nedostal  Okamura a jeho stádečko. To je  ta  jediná věc, která mi v kalkulaci  ČSSD nesedí.

Já bych tohle naopak  velmi uvítal. Jen  ať se  Babiš  o tyhle opře!!!  Čím dříve, tím lépe!  Babiš  prakticky  zjistí, jak funguje  Vetřelec! Okamura by jej začal rozežírat zevnitř.  Kladl by podmínky ohledně  EU a  dejme tomu zahraničních misí, eventuálně  vůbec spolupráce s NATO.  Předvedl by Babišovi  klasický  kurs  raketýringu, kdy by neustále  žádal nové a nové  výpalné. Pravděpodobně  s podporou Hradu. Nutně by muselo docházet  k mnoha  rozbrojům. Mají totiž  stejný  voličský elektorát. Myslím, že by to vedlo k oslabení  obou. Ještě větší  nadějí  by pak bylo, že jeden z nich  by poměrně  rychle vysublimoval  z české politické  scény.  Kdo si  dneska  vzpomene  na Burše a jeho brčály  nebo  na  Radka, lovce  dinosaurů?

Přidejme  k tomu naprosto poničené  Babišovo  renomé / tedy jestli to ještě  vůbec jde/ v na mezinárodní  úrovni, protože  tam se vláda opřená o komouše a někoho jako Tomio nijak okecat nedá. A  český oligarcha  s  jeho nadnárodní koncernovou  sítí  zkrátka  pro  soukromý  byznys  ten politicko internacionální kompars a jeho  náklonnost  bytostně potřebuje!!!!

Ostrakizace a  vydělování Okamury a  komunistů  je  těžce kontraproduktnivní. Už by  to měly  pochopit  i  ideologicky, či spíše  demagogicky zateměné mozky  typu  ODS, Kalousekpartaj, Gazdíci, Lidovci. Nechápu, že  jim  ještě  nedošlo, proč  nemohou  složit  Babiše – jednoduše proto,  že  svou  soustavnou  a totální  ostrakizací  komunistů a  Okamury  dosáhli jen toho,  že  jejich hlasy  ve sněmovně  prostě nikdy nemohou získat! Nedávají jim totiž sebemenší naději,  že by  s nimi někdy jednali  jako s rovnocennými partnery, natož , aby  je přibrali do dělení moci! Takže když  dojde na lámání chleba, jako zítra,  mají smůlu. A  republika také.

Výsledkem je  pak to, že  Babiš  se  s jejich pomocí snadno udrží  u moci, kdykoli  je v úzkých. Protože on, když bude muset, ty  demagogickoideologické zábrany  mít  nebude. Stačí se podívat  do Ústeckého kraje.  Jediný  v  kterém  kdy vládl  jako hejtman komunista. Nyní  jsou  komunardi bez  šance  na Ústecku zabodovat. A podobně  to dopadne, kdykoli se nějaká  pouze protestní strana  dostane  k moci výkonné!  Oslovuje  voliče jen  tehdy, když může  kritizovat. Jakmile je nucena  konat  s odpovědností, volič  rychle zjistí, že  je  úplně  stejná  jako ty  ostatní, proti nimž se vymezovala. Což bývá jejich konec.

Z tohoto důvodu  se  jeví naprosto nesmyslným  vyhlašovat  –  my  jsme  do té vlády museli, aby komunisté, Okamura, marťani, dvouhlavé saně  nepřišli k moci!   Klidně  ať si to zkusí.  Tím rychleji vyšumí.

A jak to zítra  ve sněmovně  dopadne? To už  jsem psal před 14-ti dny. Babiš  přežije. Opozice, ačkoli  jí stačí získat  jeden jediný hlas  navíc, to nedokáže. Svalovat  to  na  oranžové  je  naprostý nesmysl. Ti  udělali, co mohli, aniž by  sami sebe  nezničili. ODS, Piráti, Kalousek a  Gazdík s Lidovci si  nesmí myslet, že  oni budou dělat  politické body a ten, kdo jim to umožní, zmizí  z politické scény. Kdyby   se  bigotně dlouhodobě nevymezovali  proti politické realitě /KSČM,Okamura/  měli tentokráte  dobrou šanci  Babiše odstřelit.

Nicméně  jsem zvědav, jestli  zkusí  využít  návrhu  ČSSD na  nové  volby. Socan  dal hlavu na  špalek. Jeho  preference jsou  na hraně, přesto říká – já nové volby  risknu, hop a nebo trop! Zkusí zvednout  jeho sázku?

Před  tím  by  ovšem bylo nanejvýš  vhodné  napravit  pokřivení  volebního systému,  které  kdysi zbastlili Zeman s Klausem. Které nyní  funguje tak, že  Babiš  má  29%  hlasů, ale  39%  ze  všech mandátů ve  sněmovně.  Zkusil bych protlačit  ústavní zákon, který by  přiděloval jen tolik mandátů, kolik  strana  získá  ve  volbách. To by  Babišovi  těžce přistřihlo křídla. Myslím, že  by  s tím  mohli souhlasit  dokonce i komunisté a zoufalci s  SPD. Protože  to je, v  konečném  důsledku,   v jejich prospěch.

Velmi se obávám, že  zůstane  zase jen  u ohnivých proklamací a prázdných keců.

Ještě  zbývá odhadnout, zda  by mohly  být  ty předčasné  volby…  Soudím, že  mohly, ale  nebudou. Protože  to by  všichni  ti Gazdíkové, Kalouskové, Pospíšilové, Bělobrádci, Fialové a  Ferjenčíkové a Bartoši museli  přestat   s laciným  žvaněním, ale  museli  by  jednak  něco aktivně  začít  dělat, navíc  na sebe  vzít  okamžitě  riziko možného debaklu a  především – dojednat  něco kloudného s Okamurou a Kluzkým  Vojtou. Jenže  ono  je  pohodlnější pindat  do mikrofonů. Sociální demokracie přišla  s  jediným účinným  návodem  jak zkusit  odstavit Babiše  od  moci. Ale nebude vyslyšena. Místo toho  ji  ti, co není  co by  dělali  minutu po  odhlasování nedůvěry  dál, budou kritizovat. Ostatně  – jsou to přesně  ti samý , co toho Babiše v politice vytvořili….

 

Oprava  a omluva  zároveň:

Nestává se mi  často / naštěstí/  abych se dopustil v  článku zjevné a  zásadní chyby. Dneska  se to , bohužel, přihodilo. Špatně  jsem  zvládl parlamentní matematiku ohledně  vyslovené  nedůvěry  vládě.  Domníval  jsem se – MYLNĚ, že  když  soc d em poslanci  odejdou před  hlasováním ze  sálu, sníží  hlasovací  kvorum  z mandatorních  101 na  85. Prostě, že  půjde  stejný  matematický  proces  jako když  vláda  předstupuje  před  sněmovnu a žádá důvěru. Tam lze odchodem ze  sálu snížit  kvórum. U  vyslovení  nedůvěry  nikoli.Zde ústava  striktně a výslovně  požaduje  101 hlasů, bez ohledu na počet  hlasujících , jak jsem byl  upozorněn několika  čtenáři. Všem upřímně  děkuji za  jejich kritické maily. Jakkoli  mne  netěší  ani trochu. Moje  chyba.  Text  pracující  s  číslem 83 poslanců je  tedy  vadný.

Dovoluji si všechny  ostatní čtenáře  požádat  o prominutí. Nicméně  na  vyznění a  dalších úvahách  tohoto článku  tato oprava  nic nemění.  Opozice, jenž vyvolala  hlasování,  skutečně nemá sebemenší tušení, co by  aktivně  dělala pokud  by  Babiš  padl. Jak by  Babišovi zabránila  sestavovat  další  vládu, čímž  by ho Zeman okamžitě  pověřil. Soc dem navrhla jediné  použitelné  řešení  – nové  volby. Které  by  musely  být  vypsány  do 60-tři  dnů, od  okamžiku, kdy by  sněmovna  rozhodla  120 hlasy  o svém rozpuštění.

Smyslem  těch voleb  by  bylo zkusit, zda  by  se podařilo umenšit současný počet  poslanců ANOšéfe + Kulzkého Vojty+ Okamury  ze  současných 115 na  99. Když se podívám na poslední  výsledky  volebních preferencí  agentury  TNS  Kantar, jíž osobně pokládám  dlouhodobě  za nejpřesnější, není to nemožné. Podle  říjnových  čísel  bych  to  viděl, že  by  se vlastně bojovalo o dva mandáty!

Babiš  si tohle nebezpečí  evidentně  uvědomuje a proto včera na  socany  tak vyjel.

Opozice místo toho,  aby  se k soc dem návrhu nějak postavila  mele  o zbabělosti zradě! Zkrátka  nechce si nic  odpracovat. Jen by  ráda, aby  socialisti za ní  vytáhli  horké  kaštany  z ohně  a oni se následně prsili, jak to tomu  Babišovi nandali. Přesto,  že Babišova menšinová  vláda s Okamurovou  podporou by  znamenala  fakticky konec  vyšetřování  Čapáku,  což je  Damoklův meč nad  oligarchovou makovicí.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.