Je to už pár týdnů, co v Afghanistanu došlo k jednomu z nejspektakulárnějších útoků Talibánu v historii tamní nekonečné války. Český tisk to sice zaznamenal, ale nijak nerozváděl. Z dobrých důvodů. Bylo to v době, kdy tam atentátník odpálil tři naše vojáky. Dovolím si to připomenout:
Tálibán zabil guvernéra, šéfa policie a tajné služby. Americkému veliteli se podařilo uniknout
Afghánská provincie Kandahár přišla při jednom útoku o guvernéra, velitele policie i místního šéfa tajné služby. Na místě byl i vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu americký generál Austin Scott Miller, který vyvázl bez zranění. K útoku, při kterém zemřelo několik dalších lidí, se přihlásilo hnutí Tálibán. Pachatelem byl zřejmě člen guvernérovy ochranky.
Tálibán ve svém prohlášení uvedl, že útok mířil především na amerického generála Scotta Millera a na provinčního policejního velitele Abdula Raziqa – ten při útoku zemřel.
Dodávám, že místo generála Millera to schytal brigádní generál Jeffrey Smiley /jeden ze tří raněných Američanů/, působící jako velitel výcvikové a poradenské mise NATO v jižním Afghánistánu.
Proč se k téhle cca 6 týdnů staré informaci vracím? Z jednoduchého důvodu. Protože jsem narazil na jednom sice mainstreamovém, ale okrajovém webu na informaci pro mne naprosto nečekanou a neznámou a jinde nepublikovanou. A také proto, že k Afghanistanu a naší roli v něm, se nedávno a rigorozně vyjádřili postupně premier a prezident. Oba s tím, že v Afghanistanu nejen máme zůstat, ale naopak posílit český kontingent a už pokud možno nebýt zásadně angažováni ve výcviku afghánských vládních jednotek a provádět zajišťovací patrolování kolem spojeneckých základen, nýbrž zapojit naše vojáky přímo do bojových misí!
Jako vždycky předchozí tvrzení doložím přímými citáty, aby nikdo nemohl na vlka ukázat prstem, že překrucuje fakta:
„Možná bychom se měli znovu zamyslet nad tím, že kdysi jsme bojovali, naši vojáci NATO proti teroristům přímo,„ uvedl s tím, že politickým rozhodnutím se to změnilo, takže nyní čeští vojáci cvičí kolegy v Afghánistánu a Mali.
„Já myslím, že bychom se měli vrátit k té původní strategii,„ řekl Babiš. Doplnil, že by bylo dobré, aby bylo rozhodnutí učiněno v širším kontextu s mocnostmi, které jsou členy Rady bezpečnosti OSN, neboť právě tyto země mají ve světě největší odpovědnost.
„Chápu, že politicky je to citlivé,“ řekl Babiš o své úvaze o zapojení českých vojáků do bojových misí. „Je to můj názor, budu se o to zajímat, dává mi to logiku,“ poznamenal.
„Jako prezident a jako vrchní velitel ozbrojených sil budu podporovat i její případné navýšení, protože se domnívám, že jedině tímto způsobem, a nikoli ústupem z boje, dokážeme bojovat proti islámskému terorismu,“
„Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“
„Zanechme iluzí, že když odejdeme z Afghánistánu, někdo nás nahradí. Jsme odsouzeni k tomu tam zůstat v zájmu naší civilizace, chcete-li euroamerické civilizace, která není založena na náboženské nenávisti, která se nesnaží vraždit nevěřící a civilní obyvatelstvo,“
Doufám, že si předchozí AUTENTICKÉ výroky svých za živa svatých pečlivě přečetli zejména všichni zdejší babišáci a zemanisté. Jakpak se jim asi líbí? Třeba mi vysvětlí, jaký je náš národní zájem v Afghanistanu, jak tvrdí Zeman!
No nic pojďme k vážnějším věcem. Zatímco Babiš a Zeman chtějí hnát další další české kluky v uniformách do války, kde ani náhodou nemáme podporu většinového obyvatelstva, které má alianční jednotky jednotky jen a pouze za okupanty, kde sedí na cizích bodácích vysloveně loutková vláda, která by v případě odchodu těch cizích bodáků okamžitě padla a především války , KTERÁ SE NEDÁ VYHRÁT!
Tohle už jsem sice několikrát na Kose napsal, ale dnes jde o stejné prohlášení, ale kvalitativně jiné úplně hodnoty! Tentokráte nejde o můj závěr, nýbrž o prohlášení nikoho menšího než vrchního velitele spojeneckých sil v Afghánistánu amerického generála Austina Scotta Millera. Dovolím si jej doslova citovat , protože je to ona nečekaná informace, inzerovaná v úvodu tohoto textu, které nás mainstream zase jednou ušetřil. A nejen on – také Zeman s Babišem:
„Tato válka nejde vyhrát vojensky,“ zní šokující slova generála Millera, „Řešení musí být politické. Podle mne Talibán také přišel na to, že vojensky nemůže zvítězit.“ V šokujících úvahách generál pokračuje: „Pokud přijdete na to že vojensky nemůžete vyhrát, bojů už bylo dost, lidé se začnou ptát na jeho další smysl. Neměli bychom proto čekat a začít pracovat na politické části řešení.“
Z naší perspektivy mimořádně zajímavé prohlášení. Vysoce postavený voják pochybuje o svém vlastním úkolu a ponouká představitele vlastní vlády k jednání. Pro naše politiky, zejména premiera a prezidenta zřejmě něco naprosto nepochopitelného.
V rámci výše řečeného je to opět důkaz toho, že česká politika nedokáže reflektovat světové dění. Místo sledování vlastních zájmů a snahy zapojit se do realistického a udržitelného řešení pro Střední Asii a Afghánistán, stále hrajeme staré hry, které jsou i v očích našich spojenců dávno prohrané. Je třeba začít myslet realisticky a přehodnotit náš postoj k této nekonečné válce. Je skutečně nejlepší příspěvek k řešení situace vojenský kontingent a dokonce jeho navyšování? Nebylo by daleko lepší nejen v rámci ČR, NATO ale i EU prosazovat diplomatické a politické řešení celého konfliktu? Jedno je jisté: generál Miller má štěstí, že není český generál nebo politik. Za svá slova by již nyní totiž nepochybně pykal. Dostal by cejch vlastizrádce a nepochybně by byl demonstrativně veřejně degradován.
Nemluvě o tom, že Zemanův vzor a kámoš Putin už dávno pochopil, že vývoj v Afghu mu otevřel historickou příležitost – pokusit se sehrát roli historického mírotvorce a vyřešit neřešitelný konflikt. Proto na začátek listopadu zorganizoval mírové rozhovory v Moskvě za účasti 12 sousedních zemí, včetně supervelmocí jako je Indie a Čína a státu, který je klíčem k řešení afghánského problému, a ze kterého je zásobován Talibán, Pákistán. Nedošlo k nějakému senzačnímu průlomu. Senzací je už to, že přijela ne/vládní delegace zastupující kábulskou vládu a jednala přímo s Taliby! Což se zatím nikomu nepodařilo. A ačkoli výsledek – budou následovat další kontakty, se může zdát chabým, pravdou je pravý opak! Každé jednání nějak začíná.
Co oproti tomu nabízí česká politická scéna? Místo reálného zvažování všech pro a proti jsme z úrovně nikoli už jen těch věčně správných, zavalováni, ohledně Afghanistánu totálními bláboly! Z premierských a prezidentských mluvidel! Oběma náhloválečníkům evidentně není líto ani české krve ani českých životů! Proč také? Nejde o jejich krev, natož životy! To se to potom umírá za „vznešené “ cíle!!!
Nemám už delší čas rád britskou politiku. Mám ji za neupřímnou, těžce vypočítavou, přísně sobeckou a nanejvýše nesolidární. A domnívám se, že jestliže by Česká republika měla ve vztahu k Británii něco zejména dělat, pak je to držet se od Britů a jejich konání co nejdále. Brexit je toho dokonalým důkazem. Nicméně jedno na Britech obdivuji – totiž striktní dodržování pravidel a zásad. Tohle bych chtěl zažít, respektive ZAŽÍVAT neustále tady u nás. V praktickém, zejména politickém životě. Uvedu příklad. Britové jsou také v Afghu. Myslím, že po USA tam mají druhý největší kontingent. Netuším jakou podporu v ostrovním veřejném mínění tahle válka má. Nicméně je tu jeden zásadní rozdíl oproti naší situaci – britská královská rodina do té války a to dokonce dvakrát vyslala SVOJE PŘÍSLUŠNÍKY! Konkrétně prince Harryho a to v létech 2007 a 2012. A vždycky jako aktivního člena bojových misí, nikoli jako panáka na ozdobu někde v superzabezpečené zelené zóně! Nejde o žádný kašírovaný jednorázový akt. Nýbrž o tradici -války o Falklandy se jako pilot bojového vrtulníku účastnil i prostřední syn královny Alžběty – princ Andrew!
Dost rozdílná situace mezi Buckinghamským palácem a českou Strakovkou a Hradem! Naši válečníci jsou dokonalou ilustrací hesla, že z cizího krev neteče! Do slova do písmena. Vkrádá se jaksi oprávněný dojem – jestli ten rozdíl v chování britských Windsorů a nějakých Babišů či Zemanů není v tom, že rodina Windsorů se nepotřebuje nikomu vtírat do přízně. Nepotřebuje, aby atlantistické hlavy pomazané na ně vlídně hleděly, aby následně hladce běžely kšefty po Evropě s močovinou nebo zemědělskými hnojivy či řepkou ani aby konečně přišlo to tolik a tolik žádoucí pozvání do Bílého baráku u řeky Potomac od Donalda, který ho nechce a nechce ješitovi poslat!!! Kvůli něčemu takovému není žádná česká oběť příliš veliká. Kvůli řepce, močovině a fotce narcise v Bílém domě mají být mařeny české životy ve válce, kterou nelze vyhrát?
Jsem ten poslední, kdo by nechtěl zastavit islamistické fanatiky. Jenže V Afghanistanu, bez naprosto zásadní změny v přístupu k téhle válce a jejím sponzorům, ze strany Západu se to prostě vyhrát nedá. To lze jedině masivním a rozhodným nasazením velkého počtu pozemních sil, které by prostě Taliby pozabíjely fyzicky. A také okamžitého a tvrdého zúčtování s oběma hlavními podporovatelskými zeměmi – Pakistánem a Saudskou Arábií. Bez jejich peněz a logistického zajištění by Talibán už dávno ležel na zádech. Nic z toho Západ neudělá. To jen čeští rádobyNapoleonci chtějí nějaký ten svůj miniSlavkov. Za cenu jakéhokoli množství českých životů.
Je zvláštní , že tak hluboko do spojenckého análu nechce zalézat ad hoc dokonce ani Miroslav Kalousek, který pro Babiše a Zemana je univerzálním odpustkem, ať udělají co udělají u jejich věrných. Ten na Babišovy silné řeči reagoval takto:
„Máme-li se bavit o konkrétním případě, to by musel nejprve ležet na stole,“ poznamenal. Jako členská země NATO musí být ČR podle něj na takové zapojení připravena, každý případ ale musí být zvažován individuálně.
Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek byl ještě opatrnější: . „Při zapojení do bojových operací je však vždy třeba obezřetně sledovat mandát pro jednotlivé mise a hodnotit zamýšlené cíle misí, abychom se skutečně drželi boje proti skutečnému terorismu,“ uvedl. „Zajímá mne, zda takto zásadní slova od premiéra jsou například projednaná ve vládě, bezpečnostní radě, s armádou či dalšími kompetentními lidmi,“
Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) uvedla, že programové prohlášení vlády přijaté před několika měsíci hovoří o mírové a výcvikové misi v Afghánistánu. „Takže si premiér Babiš vlastně stěžuje sám na sebe, že nejde o misi bojovou,“
Konstatuji, že jde ve všech případech o jasné prozápadní jestřáby české politické scény.
Je to stejně zajímavé. Když byl volen jak Babiš , tak Zeman, tak ti, co volili kohokoli z nich tvrdili, že důvodem jejich podpory právě těmhle dvěma je zejména:
-že nás ochrání před rozpínavostí Bruselu
-že nás ochrání před migranty
-že budou provozovat politiku v českém zájmu
A jak vypadá realita? Jako vždycky s Milošem Zemanem! Nikdy nesplnil, co svým voličům slíbil. Vždycky na ně udělal dlouhý nos! A tentokrát? Snadná inventura!
Brusel a vztah k EU:
O Babišovi snad nemá cenu vůbec psát. Je globálním oligarchou s globálními ekonomickými zájmy. Zeman? V prezidentské debatě s profesorem Drahošem to byl on, kdo prohlásil, že v evropské otázce je federalistou!!! Tedy někým, kdo chce vytvoření evropské federace!
Migranti
Tady momentální situaci dokonale popsal Leo K. v článku
Nesouhlasím s ratifikací Istanbulské úmluvy
Zatímco ANO má Istanbulskou úmluvu za úhelný kámen své zahraniční politiky /viz prohlášení poslankyně Maxové a mlčení Babiše/, tak Zeman má IU za sice nepotřebnou, ale jinak neškodnou záležitost. Ačkoli jd eo věc krajně nebezpečnou. Jak je ve zmíněném článku doloženo.
Politika v českém zájmu
Co je v českém zájmu na afghánské válce??? Vsadím jakýkoli obnos, že naprostá většina babišáků i zemanistů je proti téhle válce! Zcela určitě pak proti zvyšování počtu vojáků a jejich zapojení do bojových misí! Přesto přesně tohle jejich dva za živa svatí chtějí!!!
Takže babišáci a zemanisté, co vám splnil Zeman nebo Babiš? Proč jim stále kolem dokola odpouštíte to, že vás tahají za nos? Co zakládá tu neviditelnou ševcovská víru v ty dva? Vždyť i tentokrát zůstali věrni sami sobě a řeší jen svoje bezprostřední zájmy?
Pokud jde o vás a vaši neotřesitelnou víru v ty vaše dva svaté, co kdybyste ji jednou dokázali jinak než tlacháním na internetu. Nějakým pořádným chlapským konkrétním činem, aby ti dva věděli, že za nimi stojíte, jak říkali naši předci až do hrdel a statků? Je to celkem snadné. Armáda zatím marně shání rekruty. Jak nedávno uvedla ČT je potřeba obsadit do plného stavu asi 3500 tabulkových míst.
Co takhle kdybyste nechali naverbovat svoje syny a vnuky, aby armáda byla plně bojeschopná. Zeman s Babišem je následně rádi pošlou proti Talibánu. Určitě je to pro vás správná věc, když jim tak věříte! A případnou smrt svých bližních ponesete, když ne s radostí, tak určitě s hrdostí, že padli za Zemana a Babiše!