Doplnění včerejšího článku Kosy o válce v Afghanistanu a dnešního o Azovské krizi


napsal PB

Nedalo mi to, abych nereagoval na  včerejší vlkův  článek o válce v  Afghanistanu a dnešní o  krizi mezi Ukrajinou a Ruskem v Azovském moři. Oba  bych  rád  doplnil o pár  následujících postřehů:

K Afgánistánu- vzpomněl jsem si na komentář publikovaný na stránkách The Weekly Standard 18. října tohoto roku. Jedná se o americký konzervativní magazín, jak o něm píše Wikipedie.

Hned v úvodu píše autor Thomas Joscelyn:

Amerika prohrála válku v Afghánistánu. Washington to možná nechce přijmout a američtí vojáci trvají na tom, že konflikt je v patové situaci, ale nemylte se. Původní válka 11. září byla prohrána. Dále se píše, že Amerika se nesnaží porazit Taliban, ale zoufale hledá cestu, jak odůvodnit odchod a přitom navenek úplně neprohrát. Američané se snaží zachovat tvář, a proto se uchýlili i k vyjednávání s Talibanem v katarském Doha.

Generál John W. Nicholson Jr., k válce v Afghánistánu v září uvedl: „Je čas tuto válku v Afghánistánu ukončit.“ Jak uvádí autor článku, války se ale nekončí – buď se vyhrají nebo prohrají a Taliban určitě poražen nebyl. Závěrem autor píše, že Spojené státy se už nesnaží dále porazit Taliban. Místo toho Trumpova administrativa podobně jako Obamova před tím, chce pryč. Taliban to ví a je více než šťastný, že diktuje podmínky amerického stažení. To je to, o čem se nyní vyjednává. Džihádisté také ví, že konec války je vítězství nebo prohra, a jejich vítězství mají ve svých rukou.

Jakkoliv si myslím, že Taliban, ISIL a podobné organizace je třeba maximálně potírat, se znalostí situace o něco větší než běžný konzument mainstreamu, jsem toho názoru, že válka v Afghánistánu je opravdu ztracená a nasazení našich vojáků má smysl jen pro nanejvýš  diskutabilní získání bojových zkušeností. Místní berou Američany a spol. včetně nás jako okupanty a podle toho vypadá podpora Talibanu. Odejít jsme měli dávno, zůstávat nemá smysl, ať si politici včetně Zemana říkají, co chtějí. Nechápu jejich uvažování, nejspíš se jedná zase o nějaký politický deal – my vám poskytneme naši krev, vy nám dáte xyz.

Ti, co mají  rádi tvrdá  fakta o válce  v Afghanistanu  výslovně upozorňuji na obsáhlou  analýzou k tomuto konfliktu, je tam plno mapek, tabulek a grafů pochopitelných i s malou znalostí angličtiny. Studii vypracoval uznávaný  analytik Anthony H. Cordesman z Center for  Strategic and International Studies, 1616 Rhode Island Avenue, NW Washington, DC 20036. To pro upřesnění, kdyby  někdo měl tendenci zpochybnit  zdroj! Celý  177 stránek  obsáhlý  text je  k nahlédnutí zde

Pro ty, jenž vyhovuje  spíše lehčí čtení  bulvárnějšího ladění pak doporučuji článek  Martina Kollera na  Parlamentních listech k témuž.

Závěr je v obou případech  velmi podobný. Jen Koller  se se Zemanem naprosto  překvapivě  vypořádává ještě  daleko tvrději než  vlk!

Ještě  k té americké studii. Doslova  ze stovek  grafů a tabulek  vytáhnu  jednu jedinou, která se nás  jako České republiky  týká nejvíce. Sněmovna, ale zejména  Zeman s Babišem mají za  to, že  máme  naši misi v  Afghanistanu posílit. Takže se podívejme, jak početné kontingenty  měly  jednotlivé  státy koncem roku 2017 přímo  v místě:

Výstřižek

Každý si může  dopočítat, že  už takhle  máme na bojišti 8. největší kontingent! Francie  není  účastna  vůbec, Španělsko symbolicky, Polsko s menší jednotkou – všechny tyto státy ovšem disponují  daleko většími a početnějšími armádami než ČR. Řada  dalších států -Dánsko, Belgie, Irsko, Švédsko je přítomna jen symbolicky! Jen my máme za to,  že musíme  navyšovat!

Konflikt  v  Azovském moři:

Přidávám  několik drobností ke krymskému incidentu. Po vypuknutí aféry okolo potyčky u Krymu jsem se podíval na ruský „flightradar“ a viděl jsem tam, jak intenzivně sledují americká výzvědná letadla RC-135V a RQ-4 situaci nejen u Krymu, ale i u Ruska. V jednu chvíli dokonce po 14. hodině přilétalo směrem k Černému moři ruské vládní letadlo IL-96 s označením letu RSD011, ale kde skončilo nevím, signál vypnuli někde u Krasnodaru. Možné je, že ruští vysocí vládní činitelé letěli řešit situaci ohledně Krymu

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.