Ukrajina řinčí zbraněmi. Proč?


částečně napsal Ernest

O Ukrajině  dlouho nebylo slyšet. Není divu.  Blíží se půlkulaté výročí  Majdanu a  myslím, že  řada těch, co tam tenkrát  demonstrovala  za  svobodu,  má  z výsledků svého tehdejšího účinkování totální bolehlav. Ne  tak  ukrajinští oligarchové. Jestliže  před Majdanem si dělali co chtěli, tak  nyní už nemají  vůbec žádné zábrany. Z téhle  žlutomodré země  se  stala bída  Evropy, kde platí  zákony  divokého východu o jakém se desperádům   z doby kolonizace  amerického západu ani nesnilo. Mohl bych sem  dát  grafy  dokumentující , jak se propadla  tamní ekonomika  nebo životní úroveň  obyvatel, údaje o tom  kolik Ukrajinců radši ze země  emigrovalo, protože  ztratili jakoukoli víru v její  budoucnost, atd.  atd. Jenže k čemu by  to bylo? Jen bych dnešní článek natahoval. Vraťme se k incidentu, který  se   se odehrál  předevčírem a kterým se  Kyjev  světu zase jednou připomenul. Že ještě  existuje. Protože  tady  se vaří zase jednou pořádně horká  kaše!

Přirozeně, že  o něm víte.  Pro jistotu však  dám informační  flash, tak jak mi ji  v noci  z pondělka  na  úterý posílal kolega  Ernest, jenž  má, tak říkajíc  Ukrajinu  pro Kosu  neustále v  referátu:

Ernest:

První serie  Ernestových informací

Ruská verze od  Strelkova:

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_208367

Mimořádná zpráva od dopisovatelů: „Bleskem. Začalo obsazování ukrajinských obrněných člunů. Raněn ukrajinský námořník. Z místa hlásí, že ukrajinský obrněný člun byl zasažen, začalo obsazování. Ruská armáda se nyní připravuje k vysazení na palubu zasažené obrněné lodi, loď ztratila rychlost. Podle předběžných údajů je zraněn jeden člen posádky. Ale dosud to oznamují pouze vyděšení ukrajinští vojáci, kteří se schovávají uvnitř lodí u Kerčského mostu. Čekáme na potvrzení.

 

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_208368

Zpráva vojenských dopisovatelů: „Lodě Ruské federace obsadily a vlečou ukrajinské čluny Berdjansk a Nikopol a útočný člun Yana Kapu. Členové posádky ukrajinských lodí se zavřeli v lodích a vyhrožují, že se vyhodí do vzduchu. Pohraniční stráž FSB transportuje lodě na svoji základnu aby zadrželi námořníky Ukrajinských ozbrojených sil. Tým ženistů – svářečů už obdržel nástroje a instrukce. Video od očitého svědka: „Exkluzivní záběry námořního „taranu“ lodi ukrajinské armády, lodí FSB Ruské federace.“

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_208369

„Tři plavidla ukrajinského námořnictva, která se předtím plavila směrem k Kerčské úžině, aby pomohla svým pobratimům, kteří byli zadrženi FSB, se obrátila na zpáteční kurs a vracejí se do Berdjanska, oznámila TASS, s odvoláním na FSB Ruské federace.“

 

Ukrajina:

Zpráva z budovy „7. televizního kanálu“: „Rusko zaútočilo na ukrajinské obrněné čluny v Kerčské úžině. Po opuštění pásma 12 mílové zóny zahájily lodě pohraniční stráže FSB Ruské federace palbu na skupinu námořních sil ukrajinských ozbrojených sil. Člun ztratil schopnost pohybu, je tam raněný. Zbraně byly použity k ostré střelbě. „

https://korrespondent.net/ukraine/4036598-vms-na-azove-raneny-shest-voennosluzhaschykh

Námořní síly: šest vojáků zraněných v Azovu

Correspondent.net, Pondělí , 22:44

Nové detaily bitvy u kerčského mostu.

Obsazeny lodě Berdjansk a Yana Kapu, které jsou vlečeny. Loď Nikopol je blokována a sleduje první dvě  doprovázena Rusy.

Při útoku útoku na ukrajinské lodě poblíž Kerčského mostu bylo zraněno 6 ukrajinských vojáků, oznámilo ukrajinské námořnictvo ve 22:20 (kyjevského času – poz.překl).

„Podle operativních informací obsazeny člun Berdjansk“ a člun Yana Kapu, které jsou vlečeny. Loď „Nikopol“ je zablokována a je doprovázena útočníky. 6 ukrajinských vojáků bylo zraněno, „- uvedlo ve svém prohlášení.

Připomeňme si, že zvláštní síly Ruské federace obsadily tři ukrajinské lodě na Kerčském mostě, dva námořníci byli zraněni.

Ráno v neděli 25. listopadu v námořních sil Ukrajiny uvedl, že pohraniční lodě Ruské federace provedly otevřeně agresivní akce proti třem ukrajinským lodím během jejich přeplavby z přístavu Oděsa do přístavu Mariupol v Azovském moři.

Ruská pohraniční loď „Don“ najela na ukrajinský remorkér, následkem čehož došlo kpoškození hlavního lodního motoru, krytu motoru a zábradlí a loď ztratila záchranný člun.

Námořnictvo zdůraznilo, že záměr provést přeplavbu byl předem oznámen v souladu s mezinárodními normami, aby byla zajištěna bezpečnost plavby.

FSB Ruské federace obvinila ukrajinskou stranu z „nebezpečných manévrů“ při vstupu do „uzavřené oblasti teritoriálního moře Ruské federace“.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny uvedlo, že akce ruských pohraničních stráží v Černém a Azovském moři „překročily hranice a staly se již agresivními.“

Tolik Ernestovy  flashe, které prostě  přišly  v době, kdy  už je  Kosa nemohla  okamžitě  vydat jako aktuální zprávu. Erneste omlouvám se  a děkuji!  Ráno už to bylo  všude a   jen tak to zveřejnit nemělo smysl.   Ten dodával nějaký  kontext. O který se nyní pokusím.

Přirozeně, že  mainstream  měl okamžitě  jasno – zlí Rusové ubližují  hodným  Ukrajincům a  svobodný svět by je měl potrestat!  Jak jinak. Všechno  vyprovokoval Putin, protože mu  padá popularita a maskuje  tím nepříznivou reakci  obyvatelstva  na  právě přijatou  důchodovou reformu.

Jasno měla  i  alternativa – zlotřilý Kyjev chce odvést pozornost  od  katastrofální ekonomické situace od nespokojenosti většiny obyvatelstva, od neschopnosti současného režimu zajistit alespon trochu snesitelný  život obyčejným lidem a  Porošenko  chce  následným vyhlášením  výjimečného stavu nebo stanného práva  buď  úplně  zrušit nadcházející  prezidentské volby, kde je podle  průzkumů  bez  šance nebo je  aspoň odsunout.

Člověk si může  vybrat podle  svého naturelu. Kosa ohledně  ukrajinského konfliktu od  samého začátku svého referování se snažila poskytovat informace  ze  všech možných zdrojů. A většinově  nechávala  na čtenáři, aby  si udělal na základě předložených faktů vlastní závěry  nebo  ty  závěry formulovala  sama, když  si byla jistá, že  to k čemu dospěla  s maximální pravděpodobností odpovídá skutečnosti.

A  stejný postup  zvolila  i dnes, jakkoli  pro vzniklou situaci a její pokračování je  v podstatě  marginální, kdo  ji vyprovokoval. Faktem  zůstává, že  Poroš s velkým halasem  včera odpoledne vyhlásil stanné právo!  Na tři měsíce. A ukrajinský parlament  jedná  o vyhlášení válečného stavu! Nepochopitelné  – vede proti  části vlastního obyvatelstva 4 roky v podstatě  vyhlazovací  válku, jinak palbu  těžkého dělostřelectva, raketometů a  raket Točka na obytné čtvrti Doněcka nebo Gorlovky  nazvat  nelze a  stanné právo  nevyhlásil. Nebo válečný stav. Ovšem když dojde  v podstatě k lokálnímu incidentu  na  moři, který se poměrně  snadno dá  urovnat diplomatickým jednáním, tak  válečná stav  stanné právo má  býti adekvátním prostředkem!!!  Spolu s vyhlášením bojové pohotovosti pro celou  ukrajinskou army….A  především  složek protiletecké obrany, protože  přece hrozí rozsáhlá  ruská agrese!!!

Nedalo mi to, abych nepropátral  internet, jak  to mezi  Ukrajinou  a  Ruskem bylo ohledně   námořních  hranic v Azovském a Černém  moři a  jak to fungovalo v Kerčském průlivu, které je  odděluje v době  nedávné A je  to zajímavé čtení.

Napětí  na moři se začalo stupňovat už na jaře V březnu byla Ukrajinou zadržen trajler „Nord“ s deseti Rusy na palubě. Kapitán čelí až pěti letům vězení kvůli „nezákonné návštěvě Krymu s cílem poškodit státní zájmy“. Posádka byla obviněna, že v rozporu s ukrajinskými zákony využívá krymský přístav Kerč okupovaný Ruskem a bez povolení loví v Azovském moři. Kyjev ji zabavil (a nyní nabízí v aukčním prodeji)!!!!

V srpnu byl zadržen tanker „Mechanik Pogodin“ v přístavu Cherson. Jakékoli snahy   něco smírně  řešit a pokusy Moskvy  o diplomatické řešení bylo a  je zatím bezvýsledné.  Zadržovány  jsou lodi i posádky.  Není překvapením, že  NIKDO,  žádná  EU, žádné NATO, OSN či Západ   nevydaly sebemenší prohlášení po uklidnění  situace a  normalizaci poměrů. Ukrajině  byla  dána  volná ruka. Je  přece  v právu. Nějaké  porušení mezinárodního námořního práva a  svoboda  plavby na moři? Ani zdání!

Nyní čteme  o ruské  agresi o tom, že  její námořnictvo naprosto zlovolně  zaútočilo na  tři ukrajinské  lodě, které přece  dělaly  všechno správně. Prý předem nahlásily  že poplují z Oděsy  do Mariupolu, kde  jako měly  posílit  tamních  pár  ukrajinských  člunů. A Rusko jim to svévolně násilně znemožnilo….

Zvláštní ovšem je, že  ještě  23. září  Kerčskou úžinou, za  doprovodu ruských  válečných plavidel, proplul konvoj dvou  ukrajinských bojových lodí. Při plavbě průlivem, doprovázely ukrajinský armádní konvoj plavidla ruské pohraniční stráže.  Vše proběhlo hladce, bez incidentu. Ačkoli  tehdy v  Rusku vyvrcholilo hnutí proti přijetí nového zákona o důchodech. Ten byl státní Dumou definitivně  přijat o ČTYŘI dny později… Tolik pro ty , co  zkouší lidem valit  do hlavy, že  Putin  nyní náhle potřeboval odvést pozornost  od  toho nového a nepopulárního důchodového zákona…

Je  zřejmé,  že  Ukrajinci  neměli  žádný problém s  tím vojenským konvojem, když  dodržovali  dohodnutý  režim! Ačkoli  odeslání lodí opepřili  před dvěma měsíci nanejvýš  provokativním komentářem o jeho účelu:

Ukrajinské lodě vypluly z Oděsy a míří do přístavu Berďansk v Azovském moři. Ukrajinská média v této souvislosti oznámila, že Kyjev chce v Berďansku vybudovat co nejdřív novou vojenskou námořní základnu. Jejím cílem bude podle agentury Unian „obrana před agresivními akcemi Ruska v tomto regionu“. Ukrajinské vedení tvrdí, že Moskva chce průliv zablokovat a azovské přístavy izolovat.

Nepřipadá  vám to jako drzá a záměrná provokace?

V pondělí ovšem  další  ukrajinské lodě  nedorazily… Co se za těch 60 dní  změnilo? Nastavení ruské politiky? Nebo  prostě  rozkazy  Kyjeva, co ty lodě  mají  dělat?  Odpovědi nechám na  vás. Nepochybně použijete  jednoduchý  klíč  – kdo potřebuje a proč  zahustit  napětí v oblasti a  Evropě? Na koho se zapomnělo,  kdo má problémy? Zkusím vám nabídnout   několik „zámků“   a vy můžete  sami otestovat, zda do nich bud e pasovat nebo ne.

Přidám   jednu mimořádně  důležitou informaci, s kterou se mainstream také  nijak zvláště  neobtěžuje – režim plavby v Kerčském průlivu, který je jedinou námořní cestou do Azovského moře, upravuje smlouva mezi Ukrajinou a Ruskem z roku 2003. Zajišťuje právo lodí pod ukrajinskou vlajkou na volnou cestu do Azovského moře, nicméně dává ruským úřadům možnost podrobit proplouvající lodě inspekci. Smlouva o vymezení ukrajinsko-ruské námořní hranice v tomto citlivém regionu nebyla nikdy podepsána. Do Majdanu to jaksi nebylo zapotřebí. Oba národy  si byli dobrými sousedy.
Tohle ještě sem, tam do něj proniklo. Čeho nás  ovšem  ušetřili ti, co  vědí, co je  správně, , abychom náhodou nezačali nějak nevhodně  přemýšlet, omlouvám se  – přemýšlení je  špatně, správně   je KONSPIROVAT,   jsou informace o tom, jak se k téhle  plavební  režim v  Kerčském průlivu  a Azovském moři regulující  smlouvě  staví  v posledním čase  ukrajinská  věrchuška.

Dovolím si citovat z UKRAJINSKÉHO PROVLÁDNÍHO portálu Hromadske.ua  jistého Georgije Tuku, což není  nikdo menší než  náměstek ministra dočasně okupovaných území Ukrajiny. Ten reagoval  na požadavky ukrajinských radikálů zrušit právě dohodu s Ruskem o Azovském moři:

„Můžete si nafukovat tváře dokud neprasknete, ale Rusko, po připojení, oficiálně deklarovalo Krym za své území. Pokud tedy porušíme dohodu, která je v současné době v platnosti, a přesuneme se na mezinárodní úroveň, Ruská federace prohlásí, a z jejího pohledu to bude absolutně logická věc,  za svoji oblast 12 mil a 24 mil podél krymského pobřeží. Takže Kerčský průliv na obou stranách  bude vlastně zablokován těmito ruskými zónami,“…

„Je zřejmé, že neuznáváme připojení Krymu. Ale jak můžeme pokračovat v zabezpečení přepravy? Použití vojenského námořnictva? Které, omlouvám se, nemáme. Proto absolutně podporuji postoj ministerstva zahraničních věcí a považuji za nevhodné okamžitě ukončit tuto dohodu,“

Nyní  podle bilaterální dohody mezi Ruskem a Ukrajinou jsou Azovské moře a Kerčský průliv rozděleny na polovinu. Tuka dodal, že ukončení této dohody by znamenalo úplnou kontrolu nad úžinou Ruskem.

Hromadske. ua  dále uvádí,  že  Evropský parlament schválil dne 25. října návrh usnesení, kterým se stanoví zvýšené sankce proti Rusku v případě zhoršení situace v Azovském moři. Navíc projekt navrhuje jmenovat zvláštního zástupce pro Krym, který se bude zabývat situací v regionu.

Už  vidíte, co se změnilo mezi  23. zářím a  26. listopadem?

Jen pro úplnost dodávám, že  stejný  Tuka se před  týdnem, konkrétně  19.11. 2018 vyjádřil pro jiný  ukrajinský  vládní  kanál  –Prjamoj k  onomu velkohubému prohlášení  Kyjeva, že  přístav v Berďansku bude přeměněn na  protiruskou  námořní základnu takto:

„Nejsem zastáncem těch tezí, že budeme stavět základnu v Berdjansku nebo Mariupolu a za měsíc budeme mít mocné námořnictvo – to zcela neodpovídá současným realitám nebo moderním požadavkům na válku, včetně války na moři,“

Podle něj stavba vyžaduje obrovské množství peněz a dostatečný čas, který nyní není k dispozici.

„To, že Ukrajina má schopnost vojenským způsobem reagovat na námořnictvo Ruska, podle mého názoru zcela neodpovídá skutečnosti,“

To ale není všechno. Speciální  světlo na incident vrhne německý zpravojský portál Deustche Wirtschaftsnachrichten . Ten    přichází se zajímavým vysvětlením proč Ukrajina  chce  vypovědět  smlouvu z roku  2003 o průjezdu Kerčskou úžinou a režimu plavby  v Azovském moři. A cituje  z  dokumentu, který  vypracovala americká  nadace jménem  James  Foundation:

Podle nadace  sleduje  Ukrajina  zcela  specifický cíl:

Za prvé  Kyjevu nevyhovuje  současná smlouva z roku 2003 proto, že  dělí  Azovské moře  mezi Ukrajinu a Rusko a  tudíž  vojenské lodě  jiných  států do Azova mohou vplout jen se souhlasem obou zemí. Kdyby  smlouva  byla vypovězena, pak by  každému pobřežnímu státu, podle platného mezinárodního práva,  patřila výsostná práva jen v pobřežním 12-ti mílovém  pásmu a ostatní vody   by se  staly  tzv. internacionálním mořem. Tím pádem by  lodě států NATO mohly  volně  operovat v  Azovském moři!!!!

Tohle  jsem nenapsal  já,  nýbrž německý server, citující  z rešerše  americké soukromé nadace!!!

Takže  si to shrneme –

Ukrajina  zadržela  letos  dvě ruské lodě a  nijak nereagovala na  ruskou snahu  to vyřešit. Koncem září  dvě  ukrajinské vojenské lodě bez nesnází propluly  Kerčským průlivem. Ukrajina hlasitě  vykřikuje, že  zruší smlouvu s  Ruskem o plavbě  v  Azovském moři. Ačkoli jí  hrozí, že se přes Kerč tím pádem nedostane. 25. října  EU preventivně  odsouhlasí  jakýsi další  sankční seznam proti Rusku, jestliže  se nějak vyhrotí  situace v  Azovském moři. Z ničeho nic   zde máme, doslova z minuty na minutu   mezinárodní konflikt. Západ  okamžitě  reaguje  silnými prohlášeními.  Aniž by  se  sebeméně  snažil zjistit, co a jak! Ozývá se  Stoltenberg, reaguje  Mogheriniová, britský ministr  zahraničí, ti všichni tlučou do válečných bubnů. Co je ovšem tragické, že  se k nim okamžitě přidal Černínský palác a  ministr  Petříček! Ten chce  sankcionovat, vypovídat, hrozit! Neuvěřitelné.. Vždyť sotva trefí z  vrátnice do svého kanclu a z něj do závodní jídelny…

Naproti tomu  Merkelová i  její ministr zahraničí Maas včera  velmi  apelovali  na  umírněný přístup obou stran v  této nové bouřce a  nabídli diplomatické zprostředkování. Proč  jenom  Němci? A proč jsme zase  papežštější než papež?! On dělá  Petříčkovi poradce Jakub Janda? A  co kdyby  si kdokoliv, než  zaujme  jakékoli stanovisko,  dokázal na internetu vylustrovat  alespoň  základny  vo co go?

Takhle jsem včera shromáždil informace, jež pokládám za  relevantní, já. Většinou z nich  vás  mainstream a  čeští politici rozhodně nebudou obtěžovat. Kosa  ano. Kosa obtěžuje  každý den. A nehodlá v tom přestat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka, Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.