Poslanecké platy, dávky v hmotné nouzi, Junák a Pionýr


Ve  rvačce kolem  Babiše a jeho setrvalých průšvihů zanikla  jiná  rvačka,  která by  normálně byla  velmi sledovaná a medializovaná – totiž  tradiční  tanečky kolem navýšení  platů pro  281 „nejlepších  a  nejmoudřejších“ z nás  všech + vlády, prezidenta a  některých  dalších, jež  ze  všeho nejtrefněji popisuje  termín PAPALÁŠ.

Jde o tradiční rituál, kdy  „muži a ženy zákona“ sami sobě  určují  kolik měsíčně  zaberou. Ano vím, ta, předchozí  věta, kterou jste právě  četli nebyla  přesná. Před  časem, kdy  si uvědomili,  že  tohle dohadování  dráždí veřejnost  mimořádně, odhlasovali tzv. automat, který  by, už  bez dalšího hlasování v parlamentu, řešil úpravy jejich  odměn / samozřejmě že směrem  nahoru/ jejich poslanecké odměny.

Za  výchozí  parametr vzali   tehdy průměrnou mzdu  ve veřejném sektoru a na to navázali svoje platy  a odměny  ústavních a  vládních  činitelů a podobných – zkrátka  těch papalášů.

Přiznávám, že mi to tenkrát, když  to ukotvili zákonem,  uniklo mezi prsty.   Kdyby ne,  nepochybně  bych  tuhle  chytrystyku tvrdě napadnul. Protože  jde opravdu  o, neváhám říci – o polopodvod  na voliče!

Proč polopodvod? Z  mnoha  důvodů.  Například  proto, že  průměrná  mzda ve veřejné správě je  dána  jednak základní  složkou mzdy, jednak osobním ohodnocením konkrétního pracovníka, které dneska  je  a zítra být nemusí/vzpomínáte na  Kalouska,co provedl s platy ve státním sektoru, jak je doslova orval?/ a  leckde, v nemalé míře  například  tím,  že  do mezd  stávajících pracovníků úřadu nebo instituce  jsou v  běžném roce, formou odměn,  rozpouštěny  vyčleněné mzdové prostředky pro místa, jenž  zůstala  v kalendářním roce  neobsazena. Když rozdělíme  měsíční mzdu  státního úředníka  na část  jistou a  nejistou,  pak leckdy  je  to v poměru  50:50, ale  zpravidla  bych odhadoval že to bude 60:40, v nejhorším případě  65:35. A  v dalším roce na pohyblivou složku mezd ve státním nemusí být vůbec. Takoví učitelé  vědí své!

Naproti tomu poslanec, ministr, prezident  a  podobní  to mají  úplně jinak – u nich  pevná  část  mzdy  představuje  100%  nebo skoro  100%!!!!

Jinými slovy  – fligna  na  daňového poplatníka! Protože  státní úředník může, na  rozdíl od  papalášů, přijít  až o polovinu  výdělku. Z různých důvodů.  Poslanec a spol. nikoli. Ale  své platy  si  vlastním rozhodnutím odvodili od  obou částí  státně  zaměstnanecké mzdy – té jisté i nejisté! Chytří kluci a  holky, že? Kdo z vás  to má, řečeno slovy klasika?

Ale  to není  jediná  věc. Přiznávám, že  mi  už dlouho vrtala  hlavou ta  neobyčejná  vstřícnost k navyšování  mzdových prostředků pro státní sektor. Tím, jak mne minula podstata  toho tzv. automatu úpravy  poslaneckých platů,  bylo mým vysvětlením, že  si zkrátka politické partaje vzhledem ke každoročním volbám, prostě  uvědomily  sílu  voličské skupiny  státních  zaměstnanců a  jejich pravděpodobnou  vysokou účast  u voleb, takže z důvodů zájmu o jejich hlasy  prostě  používaly  navyšování jejich platů co by  klasického volebního guláše.  Dnes je jasné,  že  nikoli. Tím, že  mzda  ve státní sféře  rostla, spojili užitečné /zisk  hlasů/ s  příjemným- zajišťovali sami sobě pro příští rok podstatně vyšší  love! Vlastní kapsa first!

Takže pro příští rok ten nárůst  měl, podle  tohoto automatu, činit  CELÝCH 20%!!! Ano, DVACET procent, pokud  vám to uniklo.

V momentě, když si toho všimli novináři, začalo jakési  parlamentní všeobecné  škrabání – jako  kdyby  parlamentní otcové a matky najednou hromadně  dostali osypky  nebo blechy. Akce se chytili Piráti a  Okamura.  Z jednoduchého důvodu – v parlamentu jsou  vlastně  noví, přišli z venku a pro většinu z nich  je poslanecký plat  pecka, které se dosud  ani nepřiblížili. Takže jim  ke  štěstí bohatě  stačí. A  navíc pochopili, že  veřejnost  bude s takovým nabobtnáním poslaneckých a podobných šrajtoflí sotva  srozuměna.Zahájili tedy  akci ve smyslu, že  těch  20%  je moc, že  parlament  by měl zasednout  a  ten automat  vysadit  z  funkce a nějak tu  velkou malou domů umenšit…

Bylo zajímavé sledovat tu  snahu. Okamžitě  začala  létat  slova o populismu o nadbíhání  veřejnosti a tak podobně. Prakticky  od  všech ostatních partají. Že je to neetické otevírání  uzavřených  záležitostí a že když se přijme  zákon, má se dodržovat , atd.atd.

Piráti neuspěli původně  ani se  snahou  zařadit  to jako mimořádný  bod na program řádného zasedání sněmovny ani s pokusem prosadit mimořádnou  schůzi sněmovny.

Filipové, Kalouskové, Stanjurové, Bendové, Gazdíci,   a  téměř  všichni  poslanci od ANO šéfe  se doslova, v nerozborné jednotě  předháněli  u parlamentních mikrofonů v tom, kdo lépe  a  precizněji zdůvodní, že něco takového není možné. A  už se zdálo, že  zkrátka do konce roku se návrh, na  nějaké rozumné  omezení růstu papalášských platů do sněmovny  nedostane, takže  těch nestydatých 20% projde.Protože, občane  nezlob se  – my  bychom rádi, jen na to nějak nezbyl čas, protože  byly  na projednání důležitější  věci – třeba  navýšení misí v  Afghanistanu nebo jednání o přijetí Istanbulské úmluvy, čí nějaké  ty  speciální   semináře o ruských hybridních hrozbách….

Mno, noviny  to naštěstí nepustily a  všiml si toho Babiš. Zejména  když  tisk rozmáznul, že  to byli poslanci  ANOšéfe, kteří svým hlasováním znemožnili projednání  nějakého omezení  platů ve sněmovně. A protože  má neustále  máslo na hlavě  a  potřebuje  důvěru svých Koblihů /a  jeho osobně nějaký poslanecký  nebo ministerský  plat opravdu netankuje, bez ohledu na jeho velikost/. Takže  nakonec  „čistá láska zvítězila, dobrá věc  se podařila“. Mimořádná schůze přeci jen  proběhla, automat  byl vysazen  z funkce /pro tento rok/    a papalášské love naroste  „JEN“  o 9%!!!

V této souvislosti  je  zajímavý postoj zejména poslanců za  ODS a  Kalousek partaje. Kteří, téměř jako jeden muž a  jedna žena – hlasovali proti. Ačkoli  mají  jindy  plnou hubu  nárůstu  výdajů státního rozpočtu a  zadlužování v  době  prosperity a podobných hesel. Tentokrát to  viděli  úplně  jinak – šlo přece o jejich vejvar a  to musí nějaká šetrnost  stranou! Jako ilustraci si dovolím ocitovat  věčného poslance Marka  Bendu.Ten to označil za „nesmyslný populistický výkřik“. „My se tady stydíme před veřejností za to, jak jsme placení. Tak to já se nestydím, já svou práci odvádím,“
Proti návrhu se také postavili lidovci, komunisté, Starostové, TOP 09 i koaliční ČSSD. „Neměli bychom znovu otvírat tu nekonečnou debatu a každý rok řešit, jaké budou platy poslanců,“ řekl šéf strany Jan Hamáček… Prostě bylo to jako vždycky – když  jde o prachy, český poslanec  nezná bratra ani sestru!
Trapné  kino!!!

Kdyby tahle hamižná  čeládka chtěla na tento článek odpovědět, nepochybně  by od nich, kromě jiného, padlo,  že vlastně, z hlediska  rozpočtu jde  o krajně nezajímavou  částku, doslova o  drobné pod  jakoukoli rozlišovací schopnost kohokoli, kdo bude zkoumat  státní rozpočet, protože  se  ten  nestydatý nárůst   týkal nějakých pár  stovek  lidí.  Je a není to pravda. Ano,  jen pár  stovek lidí….

Na  druhé straně? Ve stejné době,  kdy  se  v parlamentu  řešilo tohle  téma, přišla  ČT se zajímavou drobnou informací, která  zapadla –  ten příspěvek se jmenuje

Buď připraven! První verze rozpočtu krátí peníze skautům či pionýrům

Ve kterém se dozvíte, že mládežnické organizace jako Skaut nebo Pionýr kritizují rozpočet na příští rok. Po prvním čtení ve sněmovně se ukázalo, že na zájmovou činnost a rekreaci dětí půjde o 4,5 milionu korun méně, než šlo letos. Podle České rady dětí a mládeže ale měly od ministerstva školství slíbený výrazný nárůst prostředků. Poslední dva roky dostávaly mládežnické organizace zhruba 280 milionů korun, příští rok to podle schválené první verze návrhu státního rozpočtu má být méně než v roce 2016.

Takže na poslanecké platy  a jejich nárůst  o 20%  návrh státního rozpočtu pamatoval, ale skautíkům a pionýrům nejspíš proto musel jejich rozpočet očesat. Aby bylo pro vyvolené! Ono to není poprvé. Už  letos  dostaly  tyhle  dětské organizace  méně  než před tím. Zkrátka skauti a pionýři nevolí a  Andrej Babiš přece slíbil, že  ořízne  neziskovky. Tak s tím začal  u dětí!  Jak prima šetřit  na   dětech! Pravděpodobně by měli místo v Junáku a Pionýru buď  bloumat po ulicích nebo honit  ufouny na mobilu!

V parlamentu s tím evidentně  nikdo nemá problém. Takový předseda příslušného parlamentního výboru Václav Klaus mladší (ODS) má sice  za to, že šetřit pár milionů na mládežnických organizacích je nesmysl. Je si ale uvědoměle  vědom, že rozpočet už je nějak sestaven a opozice jej předělat nemůže.

Zvláštní – já myslel, že  v druhém čtení to upravit  lze, zejména když  jde o takto bagatelní sumu! Zdá se, že  o obdržením poslaneckého nebo senátorského průkazu  dotyčný  na  revanš  odevzdá  selský rozum! Ten naopak začne  spolehlivě  fungovat  tehdy, když  jde o  vlastní prachy. Ve smyslu – co je doma, to se počítá!

Takový  Marek Benda  si těch +20% zaslouží. On se za svou práci nestydí… Vnuk Rampepurda  je skaut, no vlastně zatím jen  vlče. Už dva  roky. Tak mám slušný přehled, kolik hodin jemu a dalším prckům  věnují  jejich vedoucí! Odhaduji to  tak na  tisícovku ročně. Zdarma! Zdarma, pane  Bendo a Babiši!  Tihle pracují zadara a  nepochybně lépe  než  vy! Rozdávají radost. A  vy jim pokrátíte  peníze  na činnost, aniž byste se zastyděli! Peníze ne  na to , aby  dostali oni sami nějakou tu pětku za  tu tisícovku  hodin, ale  aby bylo na  stany, provoz klubovny, atd.atd pro ty  prcky, co  vyznávají  heslo  Vždy připraven!

Tady měl původně  článek  skončit, ale  čirou náhodu  jsem zavadil o další informaci, která mne zatraceně  nadzvedla – totiž  že  Babiš  odmítl  navýšit  dávky  v hmotné  nouzi! Prý to není třeba. Každý může  pracovat! A  nelze  zbytečně  rozhazovat  státní peníze!  A  vůbec, je  třeba hlídat rozpočet.

No nemůže, pochopte to!  Invalidé a  nemocní  všeho druhu, rozhodně nepochopí. A  ti ostatní? Taky  si představuje  tlustého cikána  s vyvaleným pupkem a zlatým řetězem kolem krku, jak sedí s lahváčem někdo na schodecha  cígo v papuly? A  souhlasíte s Okamurou, že  tomu ani vorla?

Nebudu  vám odporovat,  jen si říkám – a vy byste, jako majitel  firmy  někoho takového do podniku  přijali? Vážně?  S  tímhle obrázkem s e vezou pak i ti z tohoto etnika, co pracovat třeba  chtějí.

Zkrátka  část /a nemalá/ těch co na  těch  šílených almužnách kolem 3,5 tisíce na osobu a měsíc  jsou, prostě  pracovat nemůže a  zbytek nebude. Protože  by  udělal víc  škody  než užitku. Je třeba  se  s tím smířit. Jsou to v podstatě  ti nejbědnější  z bědných mezi námi. Žádný falešný  soucit od  vlka. Jen poznaná nutnost – že  když  jim nezaplatíme, tak oni si to od nás  vezmou formou kriminální činnosti. Myslím všechny  ty  s lahváčem na schodech, bez ohledu na  barvu  kůže. Že je to krajně neodpovědné  vůči rozpočtu a  penězům  daňových poplatníků a že  jsem tedy těžce mimo? Houby s voctem, vážení!  Ani náhodou- všechno je o číslech. A ty  vypadají takto:


TABULKA: Výdaje na sociální zabezpečení ve vybraných zemích EU
Jde o data za rok 2016, údaje jsou uvedeny jako podíl na HDP, v procentech.

Snadno zjistíte,  že ČR má  , po Irsku NEJNIŽŠÍ výdaje na sociální účely!!! Zřejmě  chceme  být v tomto směru  nejasociálnější na  celém světě. Fakt je, že  než!doženeme  Mauretánii, Somálsko nebo Afghanistan, ještě  nějakou dobu to potrvá.   Ale malý ten, kdo má jen malý cíl!

Ale dobře nakročeno máme, jak  zdokumentují  další tabulky:

TABULKA: Vývoj výdajů na dávky pomoci v hmotné nouzi, pro zdravotně postižené, příspěvek na péči
Za poslední dva roky, v mil. Kč

TABULKA: Vývoj výdajů na dávky státní sociální podpory a pěstounské péče
Za poslední dva roky, v mil. Kč

Předpokládám, že  vidíte totéž  co já!  tedy  dramatický meziroční pokles  téměř  všech sociálních  dávek.  Jaký tedy  je důvod, aby Babiš  nenavýšil dávky  v hmotné nouzi??? Dnes  mají tuto „velikost“

 

Ta tabulka platí pro jednotlivce, pro každou další osobu v rodině je nižší. Pro dva dospělé dosahuje 5970 korun, pro samotného rodiče s pětiletým dítětem 4880 korun, pro rodiče se dvěma dětmi ve věku osm a 16 let pak 10.560 korun.

Umíte si představit, že  byste  z toho měli vyžít?

Na  tomto místě  musím  odmítnout mínění  některých, že  jdu zase  proti ANOšéfovi za  každou cenu. Nikoli. To nejdu nikdy. Ostatně  výše více méně konstatuji,  že  kdyby  nebyl tvrdě umravnil svou lakotnou čeládku ve  sněmovně,  žádné omezení růstu poslaneckých platů by se nekonalo! Ty  tabulky o sociálních  výdajích  byly  prezentovány  se zcela jiným záměrem.   Sobcia nenažranci v parlamentu stále hledají nějaký  funkční klíč, který  by  zautomatizoval růst  jejich platů. A  drze  vychytrale si  zvolili růst platů ve  veřejné sféře. Protože  dobře odhadli, že  veřejnost  naprosto nepochopí, co a jak.  Což se potvrdilo i  u mne!  Zchroupnul jsem jim to i s  navijákem!

A to, že letos  si to nakonec  „omezili“  za POUHÝCH  mizerných 9 procentíček neznamená, že za  rok , za dva prostě  odmávnou „plnou  nálož“ a nikdo s  tím nic nenadělá!

Nadělat by  měl. Donutit ty „nejlepší z nás“ , aby  svo hladovost  trochu přiblížili  stavu převážné  části voličstva. Ať mají  násobně  vyšší platy a  ť  jsou třeba i  výlučně  vysoké, nic proti tomu. A  odpustím si klidně i klasickou formulku typu – když  si to poctivě v parlamentu odmakají, protože  je  bezobsažná.

Mám jinou – ať  růst  svých platů sváží s nějakou  skupinou, která  hospodaří  s  každou korunou a je  zcela  závislá na státu. Nabízí se jich hned  několik:

– růst  poslaneckých podobných platů by  mohl být  svázán s růstem důchodů

-nebo s  růstem minimální mzdy

-nebo s růstem důchodů tělesně  postižených

-nebo s  nárůstem právě  dávek životního či existenčního minima

Třeba  by  se  pak nestalo, aby dávky  životního minima  byly  naposledy  valorizovány  v  roce  2012 a důchody v roce  2014 byly  „zvýšeny“ o celých 40 Kč.

V podstatě  by  bylo lhostejné na kterou  z těch mnou  vybraných  4 skupin by  to ti Bendové všech stran a  vyznání  připoutali, protože by to vždycky pasovalo. Základním parametrem by  byl příjem široké vrstvy  těch, co jsou většinově  ve svých příjmech odkázáni jen a pouze na  stát. Nemají totiž jako státní zaměstnanec otevřenou variantu, že  když  budou považovat svůj příjem od eráru  za nedostatečný, tak zkrátka půjdou za lepším do soukroma. Žádný důchodce, tělesně postižený, či člověk v hmotné nouzi  většinou svůj statut  změnit  odchodem někam jinam nemůže.   Dokonce i Marek Benda a  všichni podobní, jestliže  se  cítí nedoceněni, mohou  zítra složit  mandát a jít někam, kde je  zaplatí lépe. Důchodce nikoli. Nikoli natrvalo.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.