Nenažranci!


Když  jsem před  týdnem   vydal článek

Poslanecké platy, dávky v hmotné nouzi, Junák a Pionýr

a  následně  parlament dostal rozum a odhlasoval omezení papalášských platů, naivně, ano naprosto naivně  jsem si myslel,  že  tím je to hotovo a papaláši se trochu  umírnili ve  své nenažranosti, aby  nedráždili daňového poplatníka a  senát  bude už  jen  formalita. Zejména, když je ze  třetiny  nový. To noví, protože  jsou  především ze  stran, které  se ohánějí nalevo, napravo  nutností nerozhazovat a pamatovat na  zlé  časy, jistě nebudou dělat  problém a matadoři snad  chápou, co okamžik  a politická realita  vyžaduje…

Jak jsem starý, tak  jsem  hloupý!  Právě  na mne  na  Seznamu vyrazil článek s titulem

Vánoční dárek pro politiky: Vyšší platy

z něhož  se dozvídám, že:

Senátoři podle všeho nadělí sobě, poslancům, ministrům, prezidentovi a dalším vybraným činitelům vánoční dárek v podobě původně plánovaného dvacetiprocentního růstu platů od počátku příštího roku. První krok k výraznějšímu přilepšení udělal ve středu senátní hospodářský výbor, který navrhl vrátit Sněmovně tzv. platový zákon, který by růst platů politiků zbrzdil na devět procent.

Definitivní slovo bude mít horní komora až příští středu, ale je jisté, že se senátoři budou návrhem svého výboru řídit. Vrácení zákona by znamenalo, že legislativní kolečko do konce roku neskončí a platový zákon se tím pádem už nezmění.

To by znamenalo, že by se politikům základní hrubý plat bez funkčního příplatku a bez paušální náhrady zvedl o 15 tisíc korun místo vládou navrhovaných 8000 korun. V praxi by to bylo ale ještě víc, protože zhruba 180 poslanců z dvou stovek vykonává nějakou funkci za příplatek.

Zdržovací taktika

Nahrává tomu zákon o jednacím řádu Sněmovny, který přesně popisuje pravidla pro schvalování zákonů. A v tomto případě platí, že i kdyby zákon dorazil zpět do Sněmovny následující den po jeho schválení v Senátu, tedy hned 13. prosince, poslanci by se jím mohli zabývat nejdřív 23. prosince, což je neděle, jenže prosincová schůze skončí 21. prosince. Je málo pravděpodobné, že by poslanci byli ochotni se mimořádně sejít mezi svátky.

Zdá se, že  jednu z  hlavních  rolí  v tomhle  trapném divadýlku  hrál jeden  z nových senátorů – Vladislav  Vilímec /ODS/  takto designovaný předseda  rozpočtového výboru senátu. Nejsem nijak  překvapen. Znám toho pána ještě  z  dob, kdy  byl místostarostou Kdyně a následně jsme se pár let potkávali v jistém gremiu. Ten mne  zaskočit opravdu nemohl, ale konkrétní, nenažraná a na výsost krátkozraká snaha přihrát si jeden,  maximálně  dva nestydatě  zvýšené senátorské platy  už  ano!  Doufám, že se tentokráte  nemýlím – a že  víc  jich prostě nebude, protože  sněmovna  zopakuje svůj verdikt  z původního hlasování a dá dohromady potřebnou 101 a nenažranost senátorů pošle  zase k ledu.

Co mne  šokuje  je ta  prvoplánová  chamtivost těch z Valdštejnské konírny!  Na jedné straně o sobě  mluví  jako o jakémsi výlučném  sboru moudrých,  kteří  jsou povzneseni nad  partajní  hádky a hulvátství sněmovny, hodlají být  protiváhou  Babiše i Zemana a  budí  zdání  nastavování  potřebných morálních standardů ve  společnosti a na stranu druhou  neosvědčují  ani ten  nejmenší cit pro politickou realitu a nálady  společnosti.

Byl jsem zásadním odpůrcem senátu při jeho vzniku. Postupně ale měnil stanovisko a  už nějaký ten rok  mne nikdo nemusí přesvědčovat o jeho potřebnosti. Na  rozdíl od  celých 2/3  spoluobčanů, kteří by jej zrušili. Babiš se Zemanem to hlásají veřejně. Zkrátka senát je  brán jako slepé střevo českého politického systému a  v téhle situaci neví  nic  lepšího, než  naštvat  lidi a  nenažraností  svých  některých členů a  jejich touze  po pár  tisícovkách navíc dodat  munici těm z Hradu a  ze Strakovky a obyčejným  lidem sdělit,  že už není jen  slepým střevem, ale  zaníceným  apendixem!

Jestli  to hlasování  dopadne, jak Novinky  předjímají,  jakou  vážnost  pak v budoucnu může  požívat jakákoli politická  aktivita nebo apel tohoto gremia, zejména tehdy, když se dostane  do konfliktu s  Hradem  nebo Strakovkou? Kdo asi tak bude věřit  apelům ODS, Kalousekpartaje, Gazdíků, Lidovců  a  všelijakých nezávislých na  vládu, aby  šetřila a  šetřila,  zejména na platech pro státní zaměstnance, důchodce, tělesně postižené, lidech na nemocenské, vojáky, policisty , hasiče, lidech v  hmotné nouzi, atd. atd. Tyhle  výdaje  jsou pro ně projídáním budoucnosti.  A  sobě se, ve  své rozežranosti, nestydí přihrát malou domů, ačkoli vědí, že  to je  jen  na krátký okamžik. Obětují své lakotě pověst svou osobní i  celé politické scény, ale především tělesa, které  zastupují a reprezentují. Tohle je  těch  81 moudrých, povznesených nad  nad  nechutné politikáření a těch, co si  osobují  právo nastolování  morálních standardů? Jak chtějí  být takhle protiváhou  oligarchovi a  mstivému starci z Hradu?

Já je  vidím jako naprosté pokrytce a kupčíky! NAvíc politicky  krajně  trapné a hloupé!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.