Sbor hlupců


Nechtěl jsem už do Vánoc  psát  cokoli na politické téma. Mám sice  docela  dost témat, ale  říkal jsem si, že s politikou budu otravovat zase  až po svátcích. Že už se to jaksi nehodí a proto dám pokoj. Leč  nelze, opravdu nelze. Protože se  znovu obyvatelstvu „připomenul“ senát.

Není to tak dávno, co jsem si  horní parlamentní komoru vypůjčil kvůli, pro mne nepochopitelnému, doporučení senátního hospodářského výboru ohledně valorizace poslaneckých a senátorských platů, kdy  tento gesční  oud  senátu navrhnul zamítnout  ad hoc  zákon přijatý  sněmovnou, že  se tyhle papalášské platy  nezvýší o 20%  nýbrž  “ JEN“  o procent  devět. Všechno ukazovalo na  to, že  senátoři se tímto doporučením hospodářského výboru budou  řídit. Nakonec naštěstí, zejména pro senát samotný, většina  hlasujících pochopila, že  by  tím doslova a do písmene poškodili svou, ostatně  v populaci velmi malou, důvěryhodnost a  zákon k nemalému podivení politických komentátorů, nebyl vrácen poslanecké  sněmovně. Já si v ten okamžik oddechl, že  nápor  blbství ve Valdštejnské konírně  byl snad  zpacifikován.

Jenže  tahle naděje  zemřela  stejně  rychle  jako vznikla.  Protože  ve  čtvrtek tento týden se  senát, tentokráte pro jistotu  bez  jakékoli předchozí publicity  znovu  předvedl!  Bez mrknutí oka  briskně  zamítl ve čtvrtek  čerstvou  novelu zákoníku práce, podle níž by firmy měly platit zaměstnancům od července náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci.

Senátní  mutrdle a fotři svého  lidu usoudili, že  ke zrušení karenční doby není důvod, zaměstnavatele by to prý příliš zatížilo.

Zpráva  ČTK  uvádí, že hlasovalo pro zamítnutí 37 z 62 přítomných členů horní komory…..

Nemám slov. Nějak mi došla. Patřím mezi ty, co za  existencí senátu  stojí. Už posledně mi nezbylo, než konstatovat, že mi pochopení potřebnosti senátu trvalo docela  dlouho.  Jenže  on, po  posledních senátních volbách, se  rozhodl udělat maximum proto, aby  mu  i takoví jako moje maličkost  přestali  rozumět, respektive, aby  se změnil v bigotní spolek hlásačů  nějaké ideologie, kde fakta  nehrají  žádnou roli a důležitá už  je jen  sjednocující  bigotní třeštění.

Posledně  tihle  tety a strejcové  jen o fous  nedali  průchod  své nenažranosti, nyní nám toho o sobě vyjevili  ještě  daleko více.

Začnu  jednoduchou  aritmetikou. Tak ono  jich bylo na tom hlasování přítomno jen 62 z celkového počtu 81? Takže  skoro celá 1/4 chyběla? Proč? Z jakého důvodu? Jistě  vás napadne, že  jediný omluvitelný důvod  je  zdravotní indispozice. Nebo nějaká  opravdu zásadní událost v rodině  typu pohřeb, svatba, promoce. Nebo zahraniční služební cesta. To poslední myslím můžeme v klidu vyloučit. Leda že  by  vedení senátu i jeho organizační zázemí bylo natolik dementní, že  plánuje zahraniční cesty  většího množství  senátorů na  dny  hlasování o zákonech, což je  myslím jedenkrát  za  měsíc v  rozsahu asi tří dnů. Nebo tak nějak to mám v paměti.

Závažná rodinná  událost? Ano, to se stává. Ale  jen v jednotlivých případech. Nikoli masově.

Takže  už  zbývá jediný  akceptovatelný důvod – plošná zdravotní indispozice. Proto kdyby ne, pak by si běžný občan  musel myslet, že  1/4 senátorů  prostě, tak říkajíc, hodila  na  poslední zasedání svého zákonodárného tělesa bobek a  dala  si buď  už za naše peníze  voraz nebo prostě  nějakým svým kšeftíkům. Také za  naše prachy. A nějaké hlasování, které má  docela  podstatný dopad  na  život jejich voličů je nezajímá.

Kdybych měl více času, probral bych se  CV  všech  81 členů horní  komory a zjistil co, jsou profesně  zač. Zajímalo by  mne  zejména, kolik z nich  je  v zaměstnaneckém poměru a kolik procent  tvoří  senátoři podnikatelé a  OSVČ.  Jak řečeno, nemám na  tohle  čas. I já  jsem v tomto období  bezprostředně  řízen dálkovým ovladačem  své dobré ženy  Karkule, která nevidí, neslyší,  pigluje  a pucuje  Vlčštejn a  vyžaduje mou osobní   asistenci a netrpí žádné nesouhlasné projevy. Takže si kradu čas na datlování po minutách.  Nicméně  troufnu si odhadnout  jak by to asi dopadlo, nejspíš  by  byl výsledek v nejlepším případě  v poměru 1:2. V neprospěch senátorů zaměstnanců.

Jestliže mám  pravdu, pak není s podivem, že  hlasování dopadlo , jak dopadlo – že  Senát  deklaroval naprosto jednoznačně,  že ho nezajímá individuální  volič a  jeho nikoli jen  zájem, nýbrž základní potřeba, ano POTŘEBA!!! vy  senátní  macechy a  otčímové  z Valdštejnského náměstí, nýbrž že  voličům a především zdravému rozumu  je  nadřazen zájem podnikatelského sektoru, neboť  hlavním rozhodovacím kriteriem té minimální většiny  bylo přece konstatování, že  zaměstnavatele by to příliš zatížilo!

Beru na vědomí, že  senát je dnes  součástí podnikatelské lobby. Nebo spolkem ideologických prvoků, pro které platí primitivní hesla  typu – neviditelná ruka  trhu všechno srovná!  Ale  může  být , že  jde o sobecké ignoranty. Kteří vědí,  že hlasují o něčem, co se jich osobně  netýká. Oni svůj senátorský plat  berou permanentně. Bez ohledu na to, jestli ve  sněmovně  jsou nebo ne. Všichni si ještě  pamatujeme     Zemanova  senátora  Čubu,  který  přes dva roky  do senátu ani nepáchl,  z důvodu  těžké nemoci a  bral plnou výplatu. Nejde mi o Čubu ani Zemana, jde mi o plastickou demonstraci toho, v jakém postavení  jsou ti, co rozhodovali o nemocenské pro  4 500 000 zaměstnanců v tomto státě! Prostě  jich se to netýká. Těch z nich, kteří jsou  podnikatelé nebo OSVČ pak dvojnásobně!  Jak daleko je potom k názoru, který senát většinově  deklaroval?

Nicméně jeden  by  řekl, že  pro žádného z těch 81 pomazaných by neměl být problém si sehnat  tvrdá data, aby  bylo  jasno, co a jak!  Když už je nechci obtěžovat úvahou,  jak se  asi  žije spodním 50% zaměstnanců,  kteří nedosáhnou nikoli na průměrnou  mzdu, nýbrž  jsou pod  mediánem zaměstnaneckých mezd, což je  přesně  ta hodnota, která  představuje  hranici 50% . Polovina  mezd je pod ní, polovina nad ní. Pro úplnost dodávám, že  poslední medián dle  ČSU  má hodnotu 27 236  Kč. Hrubého, aby  bylo jasno. Čistého je  to 20 835 kaček.  Kdyby  se  senátoři zajímali o tahle  triviální  čísla, snadno by zjistili,  že  neproplácení prvních  tří dnů  je  naprosto katastrofický  zásah do rozpočtu rodin, protože  člověk přesně na polovině  mzdy to sebere skoro 15% jeho čistého výdělku. A to si platí zdravotní pojištění!!!! Jak pak se asi žije  těm, co makají za minimální mzdu nebodejme  tomu 1 000 000  zaměstnanců, kteří spadají  do tzv. I. mzdového kvartilu, tedy mezi  celou 1/4 zaměstnaných s vůbec nejnižšími platy ze všech námezdně pracujících? Pro úplnost dodávám, že  sem patří všichni až do výše  mzdy  19862 Kč  hrubého, tedy 15 742 čistého!!   Představuji si, jak by  asi s tímhle obolusem madam senátorky a mistři senátoři zkoušeli vyžít a  ještě  bez  tří proplácených dnů, když by onemocněli…

Ne tímhle  fakt  těch 81 pomazaných  obtěžovat nebudu. Oni přece vědí  nejlépe co a jak. Pro ně  jsou možná ti, o kterých jsem psal postradatelní a tzv. akceptovatelné kolaterální ztráty, protože  ONI MYSLÍ NA ZÁJEM REPUBLIKY  JAKO CELKU!

Ale  k tomu, aby opravdu věděli vo co go,  tak by neškodilo, kdyby  si opatřili základní data. Aby si promítli, jak je zatížen či nezatížen celek – tedy stát. Alespoň tak, jako to udělal tenhle  mrňavý  blog. Kosa se totiž touto materií  už  zabývala. V dubnu  2018 v  článku

EET versus nemocenská, aneb občané první a druhé kategorie

Dovolím si znovu převzít  svou tehdejší argumentaci, jíž  jsem podporoval znovuzavedení karenční lhůty. Nikoli  kvůli pravidelným čtenářům Kosy. Věřím, že  ti by si to mohli v hrubých rysech pamatovat.  Ale třeba v bláhové naději, že  to někdo strčí pod nos  dámám a pánům z Valdštejnské konírny. Takže  tenkrát i dnes  to vidím takhle:

Nedalo mi  to,  abych  si nesehnal i nějaký  ten graf ohledně nemocnosti. Nebylo  to úplně  snadné, ale  přeci jen vám mohu předložit  toto:

Na první pohled  to  vypadá,  že  graf  podporuje  tézi  lumpenpravice  o  bandě  simulatů.  Ano,   procento pracovní neschopnosti  šlo  prudce  dolů. Jenže.. jenže  počet vydaných neschopenek je jedna  věc  a průměrná  délka pracovní neschopnosti jednoho maroda  věc  druhá- viz následující  graf:

Zdroj grafů: Ročenka  Pracovní neschopnost pro nemoc  a  úraz v České republice za  rok 2014, vydal ČSÚ

Díky onomu ocejchování  všech zaměstnanců za  simulanty,  kteří  se doma  válí za  prachy, místo aby  makali, jak se  sluší a patří, se  nám průměrná  doba  jedné  neschopenky  prodloužila  – bavím se  jen o červeném sloupečku  – tedy  neschopence pro nemoc  z 35 kalendářdních  dnů na  45!!!!   Tudíž  nemoc  trvá oproti  dřívějšku  skoro  o 30%  déle. A  prodloužila  se i  doba  léčení  úrazů – o 22%. Což  mne docela překvapilo!  Jeden by  řekl  – úraz  před Topolem jako po Topolovi….  Zjevně  to není pravda.

Vysvětlení  je  naprosto  triviální  – zkrátka  tím, že  nejsou propláceny první  tři  dny,  zaměstnanci se neléčí, nemoci i  úrazy  se snaží přecházet  a výsledkem  jsou stále těžší  a komplikovanější  diagnozy  a  tudíž také podstatně nákladnější  léčba! Náklady pro nás  všechny!  Opět  naprosto ilustrativní příklad privatizace zisků a socializace ztrát.

Takže  jsou zaměstnanci  jen  banda podvodníků a simulantů, jak slyším od oponentů  zrušení  současné  karenční  lhůty?  Nebo spíš  bezohledně  vykořisťovaní  hazardéři  s  nejcennější komoditou  co  mají  – vlastním zdravím?!

Škoda, že  zdroj nekvantifikuje  celonárodní  náklady  na ono drastické prodloužení  nemocenské  – tedy  o kolik  stojí stát  více  proplácení  nemocenské  o  +10 dnů, ale  zejména o kolik je  nyní  dražší léčba  jednoho práce neschopného!  Když Kalousek má tak dojemnou péči o státní  finance!

Jednoduše  jsme  v  situaci,  kdy máme  dvě  kategorie  občanů – občany  lepší a  horší.

Ti  lepší, jejichž  zájmy musí být  zohledněny především  jsou podnikatelé.  Těm se nesmí  stát křivda  a  být zatíženi, pokud možno, žádnými /dalšími/ náklady.  A  už  vůbec je nikdo nesmí podezírat, že  by  snad chtěli  šidit na  daních.

A  pak zde máme  plebs , na  který  muší bejt přísnost – zaměstnance!

To zřejmě  je  už  ze  své podstaty  šizuň, vykuk a podvodník!  Který přece je natolik  dospělý, aby sám věděl, jestli s horečkou může  do hokny nebo jestli se má radši doma  potit!  A když  to neví  a jde makat, na úkor  svého zdraví, podnikatel za  to přece nemůže!!! On nikoho nenutil!

V téhle  černobílé optice  je nám to podáváno.  Netvrdím, že  mezi zaměstnanci nejsou podvodníci a  simulanti. Přirozeně, že  ano.  Stejně jako mezi podnikateli. Procento bude více méně  stejné. Jsme přece  jedna velká rodina.

Po půl roce nemusím nic  dalšího dodávat, ani  měnit.

Ohledně  zvýšení senátorských platů  kdosi těm nenažrancům vysvětlil,  že znemožnit se v  celé populaci kvůli nanejvýš  jednomu  měsíčnímu platu, je  totální veřejná  demence. Tentokráte stranické centrály mlčely. Ba  spíše  naopak. Jednak řada politických stran -ODS, Kalousci, Gazdíci a  také lidovci jsou napojeni na podnikatelský sektor a občan je  zajímá tak nejvýše  14 dnů před  volbami a zájem skončí vteřinu po  uzavření volebních místností, ale nemalou roli  hraje  ideologické nastavení  těhle  stran k Babišovi.

Věřím, že nikdo mne nemůže  podezírat  ze  sebemenší sympatie k  protagonistovi Čapího hnízda. Mám ho za  žábu na prameni jakéhokoli demokratického rozvoje  České republiky. Nicméně jsem schopen rozšit, kdy  lze  argumentačně proti němu jít a kdy nikoli.  Bigotní  hlásání totální intolerance  je  těžce kontraproduktivní. Může  být, že  senát hlasoval jak hlasoval,  aby  prostě  Babišovi nadělal  vratkou zákona nějaké další potíže. Musel znovu dávat dohromady  většinu  101 a připravoval ho o čas. Umím si to představit. Je li tomu tak, pak jde o dokonaný  výron blbství a politické nekompetence!

Pokud si pamatuji hlasování ve  sněmovně, pak pro zrušení karenční doby hlasovaly  nejen obě vládní partaje, ale také KSČM a Piráti. Vše  tedy nasvědčuje tomu, že  nebude problém těch 101 dát dohromady  znovu. Takže jde o předem prohranou věc. Navíc  nesmyslnou a  proti zájmům  nadkritické masy  voličů.  Která si to opravdu může  vyložit  jako zbytečný  truc  vůči Babišovi. Ideální doplněk  jeho oblíbené trojrole  -Babiš- Bulíš- Bláboliš!  Koblihovi nepotřebuje  nic  dalšího vykládat, než  tohle   – my  vám chceme  umožnit slušně  žít první tři dny a oni mi schválně házej klacky pod nohy!  A  ukáže na ODS, TOP, Gazdíky,lidovce  a  Okamuru. Zajímalo by mne, jestli  tihle zaregistrovali ve  čtvrtek před hlasováním nejnovější průzkum volebních preferencí, který  čerstvě  vyšel. Vypadá takto:

Volební model – prosinec 2018

Vyplývá z něj, že  jediná ODS by pronikla  do eventuální nové sněmovny.  Kalousci, Gazdíci, lidovci a Okamura  raus!

Nemám sebemenší problém s tím, že  senát  chce přistřihnout  křídla  Zemanovi s Babišem. Je nejvyšší čas, aby  se tak stalo- Nicméně být opozicí  za každou cenu  a to včetně elementárního rozumu a nechat  Babiše dělat takhle  laciné body?

Nyní má obyčejný člověk o důvod  více je nevolit! Jestli chtěl senát  zdiskreditovat  svou potřebnost a vážnost a  promrhat svůj politický kapitál, pak se mu to jak ohledně poslaneckých platů, tak zejména zamítnutím zákona o zrušení karenční doby  podařilo dokonale! Udělal ze sebe  sbor  hlupců!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.