Vánoční minipovídka


napsal Kirk

(Odposlechnuto a převyprávěno)

Je prosincový soumrak. Na náměstí svítí vánoční trh. Vévodí mu vysoký, zářící vánoční strom. Padá drobounký sníh, voní punč a medovina. Lidé postávají u osvětlených stánků a okukují nabízené zboží. Kousek stranou u kádě s kapry, stojí rybář. Vedle kádě s podběrákem stojí stůl. Je celý tmavorudý od krve. Na stole stojí váha, vedle leží palička a ostrý dlouhý nůž. Do kádě je zavedena hadice s tekoucí vodou.
„Pane, co to znamená, zabití za pět korun?“
Tenký hlásek se ozve odněkud zpoza kádě. Prodavač se nakloní a uvidí malou holčičku v zimní bundě, palčákách a v čepici s bambulí. Její veliké modré oči na něj tázavě hledí. Malý obličejík se odráží na hladině v kádi.
Muž se nervózně ohlédne na ceduli vedle něj.
„No, to jakože ho zabiju.“ odpoví jí se zaváháním.
„Aha,“ řekne holčička, natáhne ruku a ukáže do kádě s rybami.
„Tak tady toho, prosím.“ Dětský hlásek nemilosrdně vynese ortel.
Rybář uchopí podběrák. Zkušeným hmatem vyloví nebohou rybu, hodí ji na váhu a pak položí na zakrvácený stůl. Paličkou udeří kapra do čela. Mrskající se ryba zvláční. Muž uchopí nůž a zajede s ním rybě za skřele. Přitlačí a s odporným křupnutím oddělí rybímu tělu hlavu. Potom sáhne pro čistý arch papíru. Jeho prsty na něm nechávají rudé otisky. Obratně rybu zabalí, opláchne si ruce hadicí s vodou, utře si je a balíček zabalí do dalšího archu papíru. Po krvi není ani stopy. Otočí se zpět, aby rybu předal malé zákaznici, ale ta je pryč. Jenom na kraji dřevěné kádě, kousek od hladiny, kde plavou namačkané ryby, se ve světle vánočního stromu leskne pětikoruna…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.