Jaký byl, ten co právě skončil a jaký bude ten co začíná?


Už jsem několikrát na Kose psal, že nemám rád  Silvestr. A  také proč. Že mi nesedí

-všeobecná a  všeobjímající veselost, v podstatě na povel

-téměř  nutnost se minimálně přiopít nebo přecpat, či případně a nejlépe – obojí

-zvyk dávat  si předsevzetí, většinou nesplnitelná, takže  nejpozději v půlce ledna si člověk ZNOVU  dokáže jen to, že nedokáže a  že je pořád  srab

-soustředěné  úsilí odpalovačů  rachejtlí a petard vyvolat představu,  že  ten nový je  třeba  přivítat něčím, co připomíná  válku v  Sýrii nebo na Donbasu, aby  viděl, že se ho neleknem a jsme tutoví frajeři, ačkoli  už pozítří v hokně budeme koukat  jako vrány, že  zase  už je tady  robotárna se  vším všudy

-vlastně  není. Protože  se  vynulovala  roční počítadla. A to, co jste odhákovali za  celý minulý rok, jako by nikdy  nebylo a  začíná se od  nuly. A pokud  se vám ten starý povedl, o to vyšší máte plán v tom novém…

-vadí mi ta  nejistota, co ten nadcházející přinese. Nemám nejistotu rád. Nejsem  typ na hazard, neužívám si ji.

Tolik ty  hlavní důvody, proč  nemám rád  od mládí Silvestra. Vlastně – tam býval ještě  jeden další – že Silvestr je  konec  prázdnin a  zase  mažem do školy. Kde  ty  dávné sněhy  jsou…

No ale  k Silvestru. Lidé o něm  leckdy  také bilancují. Zkusme  to i na Kose. Dneska nejde  o  článek, jde mi  o anketu na jednoduchou  otázku

Jak jste  viděli rok  2018?

Je jedno, jestli zvolíte  osobní optiku nebo nějakou širší, celospolečenskou. Prostě  zkuste  ten právě končí rok nějak charakterizovat a popsat. Zajímá mne  to. Vy na  to máte  prostor přesně  24 hodin. O novoroční půlnoci se diskuse  zavře. Předem díky  všem, kteří se zapojí. Dneska Kosu píšete  vy. Dovolte  vlkovi, aby  byl jednou  jen čtenářem, který čeká, co přijde.

A  když  už jsme v téhle dotazovně/odpovědně – přidejte i to, co očekáváte od roku 2019.

Nejsou žádní omezení. Ani pro bilancování, ani pro očekávání. Jsem moc  zvědavý na  to, co napíšete a co vás napadá.

Dobrý rok 2019 nám všem a netroškařme – celé planetě!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Jaký byl, ten co právě skončil a jaký bude ten co začíná?

 1. tangerinne napsal:

  Sobecky si přeji mír pro nás všechny i pro Dombas a Sýrii a všude kde se válčí.

 2. Slim napsal:

  Rok 2018 jsem viděl jako pomalé střízlivění ve společnosti. Z blouznění, které vypuklo roku 2014 s ukrajinskou krizí a s imigrantskou krizí.

  Tak současný prezident byl zvolen jen třetinovým rozdílem proti roku 2013. Opustilo ho mnoho jeho podporovatelů z minulé volby, těch kteří se nebáli změnit názor (měl ale štěstí, že měl slabšího soupeře). V Británii mnozí střízliví z brexitu a v USA z Trumpa.

  V roce, který nastal se Donald dostane do velkých potíží, které mohou skončit začátkem impeachmentu (který se ale sotva podaří dovést do konce). Brexit bohužel proběhne, doufejme, že ne „na divoko“.

  Uvidíme, budeme-li mít jen horké léto, nebo superhorké. Mělo by přibývat lidí, kteří si uvědomí, že vývoj klimatu je největší hrozbou. Jenže jejich nárůst bude stále moc pomalý.

  To jsou ty známé neznámé roku 2019; ty které předvídáme, ale nevíme jestli nastanou. Neznámé neznámé samozřejmě neznáme, snad to nebude žádný velký malér

 3. Godot napsal:

  Slime, to střízlivění v prvním odstavci je spíš otupělost.
  Druhé zvolení současného prezidenta je jen pokus o zoufalou (dost zoufalou) sebeobranu.
  Vývoj klimatu je věc neveselá (zdá se), ale jako mimikry pro ledacos je věc báječná (mimikry je když se ztratí).
  Jinak je to skutečně neznámé, v tom se shodneme. A ačkoliv v ostatním se neshodujeme, víno bychom si někdy dát mohli. Dobrá zpráva je, že tentokrát budeš platit ty :-).

  Na Vlkovu otázku jaký byl?
  2018 mi připadal jako vlastně ticho před bouří. Pokud se mýlím, budu jen rád.

 4. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Dobré novoroční ráno přeji Vám,panu Leo K i čtenářům kosy
  Také přeji,aby i tento nastávající rok byl aspoň tak podobný,jako minulý.
  Jenže,podle inflace,dluhů,exekucí,kolísavého kurzu koruny,se dá hodnotit minulý rok,jako nic moc.
  Tak bych se ptal i Babiše,Zemana,pokud je podle nich tak úspěšný rok,proč se zdražuje elektřina a tím pádem,zdražují další.
  Proto i ta nejistota,protože ti co by měli vytvářet jistotu,tvoří právě tu nejistotu,jak na poli finančním,tak i na poli mírovém.
  Jak i píše Godot poslední větou,souhlasím,tak jsem si i vyhodnotil přání Leo K,že diva tančí před jaderným výbuchem.

  • Admirál napsal:

   „Tak bych se ptal i Babiše, Zemana, pokud je podle nich tak úspěšný rok, proč se zdražuje elektřina a tím pádem, zdražují další.“
   To je v kontextu toho, co jsme diskutovali u Vidláka důležitá otázka a já osobně jsem nezaznamenal kromě toho, že sdělovadla sdělila, že se bude zdražovat, ani náznak nějakého zdůvodnění.

   Zaznamenal někdo jiný nějakou alespoň mlhavou odpověď PROČ?

   Ve Francii nylo zdražení pohonných hmot jiskrou, která zapálila Paříž.

 5. juvel napsal:

  Rok 2018 – kladné prvky – krásné jaro, krásné léto, krásný podzim. Záporný prvek – sucho.
  Politika: trvající a zvyšující se stupidní hysterie proti Rusku, Zemanovi a Babišovi.

  Rok 2019 – naděje, že bude více pršet a že Rusko, Zeman i Babiš vše ustojí. Nic lepšího
  na obzoru není.

  • Gerd napsal:

   V roce 2019 bude pršet méně než ve 2018 a sucho bude pokračovat. Zjednodušeně, na ČR ročně spadne asi 660 mm srážek. Polovina pochází z velkého vodního cyklu, tj. toho co se odpaří nad oceánem nebo mořem a doputuje k nám. Polovina pochází z malého vodního cyklu, tj. z toho, co se odpaří a spadne na území ČR. Ta část z malého vodního cyklu mizí, z velkého vodního cyklu spadne v několika velkých srážkách a odtéká rychle pryč. Srážky z velkého vodního cyklu zůstanou přibližně zachovány, mizí jen ten malý vodní cyklus. Opatření je vrátit jakoukoliv organickou hmotu do půdy (např. napěstovat vojtěšku – má přírůstek asi 40 t hmoty na ha – a zaorat ji, dokud to ještě jde. Skončit s podporou řepky, kukuřice, slunečnice a biopaliv. V lesích omezit výsadbu smrků ve prospěch dřevin, které tam vyrostou – jakékoliv zdejší. U vod to znamená obnovit zaniklé rybníky, stavět nové, kde je to možné, ale ne za každou cenu.
   Za současné politické situace je to nemožné a až bude sucho natolik zřejmé, že vznikne ochota přijmout správná opatření k nápravě, už bude pozdě a náprava bude trvat mnohem déle než by trvala, kdyby začala nyní. Bez ohledu na vývoj klimatu je možné ještě situaci napravit během 5-10 let. Pak už to bude trvat mnohem a mnohem déle.

   • zemedelec napsal:

    Pane Gerd.
    Tady bych viděl ten Zemanův vodný kanál,tuto investici nasměrovat na to co myslíte.
    Pane Admirál.
    Vývoj v USA.
    Spíš se ptejme jejich politiků,co dokázali udělat z USA za těch 200 let i při těch možnostech,co jim byly dovoleny,nejzadluženější stát,ale ty důsledky pro další státy.

    • Gerd napsal:

     Pane zemědělče,
     kanál Dunaj odra Labe by jistě šel využít i na zadržení vody. Ale jako obrovská investice nebude v době sucha rentabilní. Je to příliš drahé.

     • JiB napsal:

      Dobrý den pane Gerde,
      Zemanův vlhký sen vodního kanálu DOL krom toho, že by byl extrémně drahý by měl přesně opačný efekt. Nejen že by vodu dlouhodobě nezadržel, ale vzhledem k rozlehlosti vodní hladiny by jen zvyšoval vodní odpar a tím by přispíval k většímu suchu! Navíc geologické podmínky neumožňují výstavbu kličové přehrady na řece Bečvě u Hustopeč nad Bečvou. Tak nanejvýš suchého polderu.
      Kromě toho by bylo málo vody i pro samotný provoz kanálu. Početně to vychází leda v době povodní, ale v běžných klimatických časech by té vody bylo málo. Ne tak v časech, které nás nejspíše čekají tedy v obdobích sucha.
      Kanál DOL by byl leda tak pěkný pomníček, ale nic víc. Udělal by více škody, nežli užitku.
      Jinak přeji jen to dobré do nového roku 2019 všem!

   • juvel napsal:

    Děkuji za zasvěcený komentář, obávám se, že ve všem odpovídá skutečnosti. Tak alespoň do Nového roku potřebné štěstí a zdraví Vám i všem, kteří se soustřeďují kolem Kosy.

 6. tatko napsal:

  Prosím o prepáčenie,ale využijem príležitosť na naozaj nie formálne poďakovanie všetkým autorom za vynikajúce texty v minulom roku – „Ďakujem!“
  Rok 2018 : osobne – opäť lepší než predošlý.Všeobecne – zas jeden,čo prešiel.. 🙂

  • vlkp napsal:

   Tatko, nemáte za co děkovat. Není to tak dávno, co jste patřil k autorům Kosy. Jste kdykoli vítán v této roli zpět.

   • tatko napsal:

    Pochopil som to tak (snáď správne),že sa nemám za čo ospravedlňovať.Na poďakovaní ale trvám,je za čo,a nie málo.
    Že som vítaný si stále uvedomujem a snáď svoju absenciu skoro napravím.
    Všetkým želám dobrý rok 2019 a „Buďte zdraví!“

 7. Jeff napsal:

  Po celý rok, s různou intenzitou, valilo se na nás nebezpečí tzv. ruské hrozby. Pevně jsme se přesvědčovali, že jsme jako vždy neochvějní spojenci USA, až do té míry, že ministr zahraničí a ministryně obrany ještě na jaře na chvilku zapomněli, jakou zemi vlastně zastupují. Ten současný lžiministr zahraničí každým svým výrokem či rozhodnutím jen potvrzuje, kdo této zemi vlastně velí. Ruská hrozba se nejvíce projevila na fotbalovém šampionátu, který nakonec vyzněl pro USA na ručník, když jej šéf FIFA prohlásil za nejlepší mistrovství světa v historii. Za mě dobrý.

 8. Admirál napsal:

  Babiš neměl a stále nebude mít v příštím roce mít alternativu. Ne snad pro to, že by byl ta dobrý, ale pro to, že to, co se tváří jako alternativa, je o řád horší a povětšině to již dostatečně prokázali.

  Zeman potěšil v kauze Skřípalů, hezky občas naházel vidle propagandistického soukolí doufám, že bude stále dráždit mediální ratlíky, o zábavu bude postaráno, mám rád, když blbům stříká pěna od huby. Přeji mu pevné zdraví.

  Budou se lámat poměry v EU. Stále si myslím, že asi nejméně špatné řešení by byla existence ČR v rámci EU. Pokud se tedy podaří změnit směr, jakým je vedena. To ale znamená, že do EP nesmíme navolit kývače. To také znamená, že bude velmi úzký výběr.

  Musí vzít v potaz vývoj v Americe – Amerika na prvním místě – poodkrývá se i těm méně bystrým, že je to pro Evropu v podstatě největší konkurent, proti kterému by se bylo třeba do určité míry vymezit.

  Měli by se urovnat vztahy s Ruskem. Speciálně pro Čechy by to bylo dobré, aby oni byli ti, kteří budou pojistkou proti divným nápadům, kteří mají Němci, kteří u nás ekonomicky dominují.

  S Čínou opatrně, odešli tam od nás celá odvětví průmyslu, šmahem se zahodily schopnosti, které se budovaly generace. To by se mělo zarazit nebo zjistíme, jako ti Američané, že nic nevyrábíme, máme holou prdel a na rozdíl od těch Američanů nemáme v ruce silný klacek na zahánění vlků, které naše slabost přiláká.

  Evropa by měla zařadit zpátečku s nesmyslným ekoalarmizmem ničícím ekonomiku, podporou různých buzerantských spolků na úkor tradiční rodiny, o zaražení migrační vlny není diskuze, to je samozřejmost.

  Jestli k takovým změnám je v Evropě vůle, se ukáže ve volbách do EP. Z toho pohledu jsou důležité – ukáží, zda má smysl o EU uvažovat jako o perspektivě a nebo se již otočit jiným směrem.

 9. Gerd napsal:

  Rok 2018 jsem viděl jako rok nenávisti příslušníků pražské kavárny, kdy se nedokázali smířit demokraticky s porážkou svých idejí. Potom jako rok nastupující totality zase ve jménu dobra, rok viditelného úpadku moci USA jako globálního hegemona Číně, což bude mnohem horší pán, který ale bude vymáhat své nároky ekonomicky a nikoliv vojensky. Jako rok, kdy se tři roky přehlíženou válkou v Jemenu totálně znemožnila OSN (srovnejme s mediálně pokrytou Sýrií). Rok viditelného konce celistvosti Ukrajiny, která mele z posledního a směřuje k rozpadu. A také jako rok konce křesťanské civilizace v Evropě, kterou nahradí islám. No co, staroslovanské bohy nahradil křesťanský Ježíš před zhruba 1000 lety, tak teď bude zase nadvláda islámu. A také rok, kdy EU ztratila své chatrně skrývané mocenské choutky a ukázala se být horším RVHP pod vedením Moskvy.

 10. Gerd napsal:

  Všem přeji dobrý a šťastný rok 2019 a aby všichni v plném zdraví oslavili Silvestr 2019!

 11. Rafael. napsal:

  Nemám rád Silvestry a ani Nové roky.
  Vždy byly horší než ty předchozí. Předsevzetí, nějaká očekávání, snaha udělat něco co jsme nestihli, něco napravit moc nefunguje.
  Jsou, je to, jen den, noc, planých nadějí a vyhlídek, že snad bude líp.
  Ale líp už bylo a nedostatečně jsme si to užili…
  P.S. na vině mého pesimistického psaní není novoroční kocovina, ale „jen „neustálé se zvyšující regulace, nařízení a neustálé snahy starat se o naše blaho i proti naši vůli.

 12. Germanicus napsal:

  Rozhodně souhlasím s Godotem (2.31), že v roce 2018 byl relativní klid před bouří.
  Jaké bouře hrozí v roce 2019, případně v příštích letech:
  – ekonomická. Ekonomové všech směrů a zaměření nás již několik let (v roce 2018 zejména) varují před globální finanční a hospodářskou krizí.
  – klimatická. Klimatická krize již několik let postupně narůstá. U nás se to projevuje především suchem a ubývajícími zásobami vody (viz příspěvek Gerda /10.41/). Uvidíme jak a jestli vůbec na to bude reagovat naše společenská decise.
  – vojensko- bezpečnostní. Ve světě je stále hodně ohnisek napětí, z kterých by mohla vzniknout tzv. velká válka. Např. Blízký a Střední východ, Korea, Taiwan, Jihočínské moře, Ukrajina – Donbas. Část americké generality by ráda válčila s Ruskem do posledního evropského vojáka a za evropské peníze.
  – kulturně – antropologická. Poměrně velká část evropských, amerických a dalších světových elit nám vnucuje degenerovaný model lidské společnosti, který má zničit stávající společenské uspořádání, zejména tradiční model rodiny jako základ naší společnosti a civilizace. Včetně povinnosti se postarat o všechny uprchlíky ze všech regionů světa.
  Důležitou událostí pro nás v Evropě budou eurovolby 2019. Rozhodující pro další osud EU bude, zda se výrazněji prosadí kritici dosavadní bruselské a strasbourgské byrokracie,

 13. severočech napsal:

  Jaký byl rok 2018?
  Místo snahy o dorozumění se politici předháněli v osočování protistran a druhých států. Zěměkoule je náš dům. A neumím si představit dům s takovými nájemníky, jako jsou světoví politici.

 14. Josef Švejk napsal:

  Přeji všem, aby se „optimismus“ čišící z komentářů prohloubil v příštím roce jen do té míry, aby každý mohl příští rok na silvestra opět konstatovat, že rok 2020 bude zase o něco horší. Doby, kdy Čech v šenku pojedl selátko, zapil jej mázem piva a ve spravedlivém rozhořčení přerazil pěstí dubový stůl (když už neměl po ruce někoho příhodnějšího), jsou patrně dávno pryč.

 15. homer napsal:

  Já vidím rok 2018 jako rok počátku konců.
  Počátek konce celosvětove nadvlády pod vedením USA.
  Počátek konce Evropske unie jako světového hráče v oblastech politických, ekonomických a vědeckých
  Tak atˇse tu za rok v klidu a ve zdraví opět sejdem ….. 😉

 16. Miloš napsal:

  Já to vidím pozitivně, neb jsme dle statistického úřadu dokázali zdokonalit Pláničkovu metódu a průměrná dojivost krávy se zvýšila z 3982 L v r. 89 na 8222 L v r. 17, data za loňský rok ještě nejsou známa, ale dle trendu budou určitě lepší 🙂
  https://www.czso.cz/documents/10180/62755322/32018118_0901.pdf/641dc8d5-25d5-4846-82c7-b31ad78f7b5b?version=1.0

 17. Sal napsal:

  Pro mě osobně byl rok 2018 peklem, které začalo už v říjnu 2017, kdy jsem ovdověl. Numerologie by roku 2018 přiřkla číslo 2 a sudá čísla jsou „statická“, 2019 by měl trojku, což je číslo velmi dynamické, kdy se rodí nové věci. Nejsem věštec, ale očekávám velmi bouřlivý rok. Už jen pro to, že „politikáři“ cítí nevoli svých ovcí a budou se chtít udržet u koryt i za cenu (občanské) války.

 18. DaRa napsal:

  Zdieľam s vami názor na Silvester a ďakujem za pravdivé a jasnozrive clánky. Rok 2018 som vnimala ako stále sa stupnujuce globálisticke tlaky na EU a prostredníctvom nej na štáty V4. Všetkými vyprovokovanymi aférami voči Rusku stupňovať napätie a vojenske výdavky, likvidovať suverenitu a národnú identitu a oslabovať protestami a majdanizaciou ako tak národné vlády pod zámienkou slušnosti. Prekrývať a zahmlievat skutočne problémy. Nastavené politické zahraničné bábky naďalej slúžili zahraničným záujmom. Boj sa vyostruje a ľudia sa prebudzajú v celej EU. Odmietajú hru na nebezpečné Rusko, ktorá v skutočnosti najviac ohrozuje bezpecnost. Na Slovensku je nádejou Harabin, nebojí sá hovoriť pravdu. Ale neverim, ze sa to podarí. Vonkajšie a vnútorné zradné sily budú klamát v médiách do bezvedomia a zvíťazí asi ďalší agent.

 19. Jirka napsal:

  Tahle noc nebude krátká

 20. Roz napsal:

  Velké poděkování především Vlkovi i ostatním autorům za nadstandardní informační prostor. Snad jen ubrat v nálepkování nositelů jiného názoru (nikoli v kritice těchto názorů). Mnoho energie a zdraví vám všem. R.

 21. Admirál napsal:

  Abych nezapomněl, přeji domácímu pánovi na Kose vše nejlepší a hodně zdraví v roce 19.
  Taktéž všem, co sem chodí.

 22. Igor Mikulec napsal:

  Dobrý večer. Pokud jste viděli to politické školení těch dvou pánů završené ohňostrojem, tak nezbývá než konstatovat že nám ten rok pěkně začal. Vše nejlepší do nového roku všem a hlavně panu domácímu. Hodně zdraví. IGY

 23. starouš napsal:

  Hezký sváteční den,
  byť jen pouhým čtenářům Kosy, přispěvatelům a i otci Kosy – Vlkovi.
  To nejdůležitější v roce 2018, bylo to nejpodstatnější,(za mně a za ostatní – aniž si to uvědomují ) je to, že Vlkovi se vrátilo a ustálilo zdraví a převládnul v něm zase optimismus psát, analyzovat a i pojmenovávat pro někoho nemilé věci a politicko – ekonomické situace a stavy, pravými jmény a jede v rytmu „padni komu padni“. Za mě výborná věc ! Tímto Vlkovi děkuji za píli a entuziasmus!
  Ruku na srdce, kdo z nás by vydržel to tempo, ztráty času v jednotkách hodin a dní, ke každému jednotlivému článku. Každý nechť si odpoví sám…
  A aby toho něměl náhodou málo :-), tak se od poloviny Ledna můžeme těšit na nového moderátora v novém pořadu na Slobodnom vysielači !!
  Další důležittou zprávou roku 2018 byla ta, že naše bojeschopnost AČR se opět ustálila na normálu, po opravě 5 Pandurů se shnilou Fábií !
  Jedná z důležitých událostí zaznělých koncem roku, byla ta,
  že byla ROZMETÁNA VELEDŮLEŽITÁ MANTRA LIBERÁLNÍCH LEPŠOIDŮ SAMOTNOU BISkou !!
  A to ta, že N E Z Á V IS L É (pro ně, liberály – lepšoidy, KONSPIRAČNÍ !! ) WEBY A RÁDIA,
  N E J S O U FINANCOVÁNY Z NENÁVIDĚNÝCH RUSKÝCH, PUTINOVSKÝCH, PENĚZ,
  ale jen od naštvaných obyvatel ČR, nesouhlasících s pohledem na dnešní politiku, na jejich zneužívání DEMOKRACIE, slovem LIBERÁLNÍ !!
  A spohledem na politické ziskovky.
  S názorem na genderismus, homofobismus, homosexualismus, ekologismus a jiné výživné ťafky a nepochybně skrytá cenzůra, pod významem slova – politická korektnost !
  A samozřejmě dehonestování obyvatel, nálepkováním od různých, na dotacích závislých, principálů a jemu podobných, tak škaredými významy slov, jako : fašista, xenofob, sexista aj.

  Bylo by zajímavé se dozvědět, kolik jim Andy přiřknul v již schváleném rozpočtu, po jeho mohutném mediálním výkřiku :Čau lidi, nechám jejich fináncování překontrolovat a nedostanou nič, nebo už ne tak moc !
  To by mě fakt zajímalo !

  V ČR je jen jedna demokracie a ta se nazývá PARLAMENTNÍ !!

  Samozřejmě, můj osobní život bude ovlivněn tím, co se událo v roce 2018 na politické zahraniční scéně, nebo co bylo napočato a bude doladěno v roce tomto, anebo část z toho.
  Těch události bylo dost, řečí ba i vyhrůžek, které zazněly, jak zpoza oceánu, z Asie či z EU a vypisovat je tady by bylo nadlouho. Teď si nejsem jistý :-), korektně přidám i Rusko 😀 !

  Takže v tomto roce 2019 se těšme a doufejme, v to dobré, pozitivní, v klid zbraní a mír bez umírání, vždy zbytečného 😦

  V osobní rovině se těším na důchod, po odpracování 37 let v podzemí !
  Přeji všem, ať dosáhnou na to, v co doufají a věří.
  Hezký večer a dobrý rok 2019
  přeje Starouš

  • vlkp napsal:

   Čtu dobře??? 37 let v podzemí? Neuvěřitelné!!! Nechcete se podělit zážitky? Neumím si skoro 40 let tam někde dole ani představit, nedej Nejvyšší, že bych to snad měl absolvovat! Klobouk dolů! A zdař Bůh 2019!

 24. Achab napsal:

  Jarek to vidí přesně a lepší to nebude: https://www.youtube.com/watch?v=H6F_krv2BPk

 25. Vojtěch Oktábec napsal:

  Obávám se , že hlavní hrozby pro nás, jako občany české republiky pochází ze zahraničí. Babiše přežijeme. Ekologicko-sociální krize ale bude mít trvalé následky pro Zemi jako takovou a válka by znamenala konec.

  Akutní je růst napětí mezi velmocemi,

  V jednotlivých zemích, vznikají a do popředí se dostávají mocenské skupiny, jejíchž cílem je porážka „protivníka“ a posílení dosavadní mocenské pozice. Dochází k porušovaní všech možných pravidel a k likvidaci mezinárodních smluv. Nahrazuje je jednání z pozice síly a postupné dělení zemí do 2 protichůdných bloků. Základní hodnotou se stává loajalita bloku, informační,politická a dnes i ekonomická válka proti bloku druhému. V rámci informační války jsou informace zkreslovány a je uměle vytvářen obraz nepřítele. Minimálně s částečným úspěchem. Situace velmi podobná době před I sv. válkou.

  Hrozí situace kdy jedna ze stran nebude chtít nebo nebude moci ustoupit. A …, ne nechci to řešit. Nejen v politice USA , dosavadním světovém hegemonovi, je tento vývoj bohužel zřejmý.

  Druhou velkou hrozbou je ekologie a komplex problémů s ní spojených.

  Narušená tepelná bilance planety a s tím souvisící oteplování je dlouhodobá změna s velkou setrvačností. Je jen otázka, kde je nový rovnovážný stav.Přitom je pouze jedním z mnoha velkých a souvisejících problémů. Odlesňovámí, eroze, vyčerpání a likvidace biologických zdrojů a ekologických systémů, sociální problémy.
  Tyto problémy je nutné řešit globálně a na základě vědeckých studií.
  Je nutné počítat s velkými náklady, je nutné počítat s omyly, pseudořešeními i zneužitím problémů pro vlastní byznys a obohacení. Přesto je třeba hledat a pracovat na řešení.

  Právě zbrojení a růst mezinárodního napětí odčerpává tolik potřebné zdroje na řešení těchto problémů a blokuje nutný a spolupráci na řešení problémů dialog.

  No obávám se, že loňský rok je tomto směru prostě krokem do tmy. Tak nějak doufám , že realita a pud sebezáchovy povede k určitému postupnému řešení problémů.

  Byť historie evropského masakru, který skončil před 100 lety zvaného Velká (I.sv.) válka tomu nenapovídá. Stejně jako ta II světová.

  A tak si popřejme klid , mír, chladnou hlavu. Vojta

  • Slim napsal:

   Jen bych ještě dodal, že v pozadí ekologických problémů stojí demografie. Planeta (ve spojení s průměrnou úrovní životního standardu jejích obyvatel) začíná být přelidněná.

   • Miloš napsal:

    Nějak se přestalo mluvit o kácení Amazonských deštných pralesů, kvůli dřevu a pěstování palem – jak jinak..na olej pro výrobce cukrovinek.
    Na základní škole nám říkaly, že to jsou plíce planety..
    My řešíme zákaz dieselů a téměř nikoho neštve, že se jídlo vozí tam a zpět a nakonec se 1/3 vyhodí.
    Vymýšlí se nové ekodaně a voda prodávaná v PET lahvích je OK, protože návrat ke sklu by byl moc drahý a logisticky náročný. Nechápu, jak to bolševik mohl zvládat a to bez pomoci PC 😛
    Nakonec nám v bedně řeknou, že nejhorší jsou plechovky od nápojů, protože není kam je třídit 😦
    Jak mám potom věřit, že to ti „ekologové“ „klimatologové“ dělají správně, když nám prodávají emisenky (jako církev odpustky) a v oceánech plave plastový ostrov jako Francie? Když už se prokázala přítomnost mikroplastu v mořských rybách? (mimochodem – dobrý důvod dát přednost kapru před lososem)

    I tak bych rád všem popřál hezký Nový rok a pevné zdraví i nervy 🙂
    A ještě chci poděkovat Vlkovi za jeho práci, která nám dává plamínek naděje, že rozum může zvítězit.

 26. Germanicus napsal:

  Dnes jsem objevil článek přítele Oskara na Argumentu – Hrozby a naděje příštího roku. Protože tématem zapadá do naší diskuse, tak jsem si dovolil zde dát odkaz na tento článek.
  http://casopisargument.cz/2019/01/01/hrozby-a-nadeje-pristiho-roku/

 27. Laco napsal:

  Rok 2O18 – aj ked útoky moslim radikálov majú klesajúcu tendenciu / pravdepodobne s obrovským nasadením bezpečnostných opatrení – Vlčko vedel by si zistiť o aké sumy sa jedná v EU ? /, nepodarilo sa ich podchytiť úplne. Predpokladám , že rok 2019 nebude o nič horší, čiže budeme si pomaly na teror zvykať ? Shengen je záruka, že nás , tento fenomen nemusí minúť napriek všetkým výhradám, typu Marakeš ..
  Rok 2O18 EU ekonomicky koľko – toľko ustála, v tomto roku by to mohlo byť podobné.
  Mier / vojna vo svete , rok 2O18 mal charakter rastu pre mier. Rok 2O19 je nepredvídateľný.
  Od Trampa som očakával viac ústretovosti voči Rusku, v novom roku myslím žiadna zmena sa očakávať nedá. Sankcie voči Rusku sa budú stupňovať , bez naplnenia sledovaných účinkov.

  EU komisari sa z Brexitu nepoučili . Stabilita EU ako celku v nasledujúcom ruku poklesne .

  Ani rok 2018 nezmenil nič podstatné vo vnútroštátnom dianí. Korupcia je obrovská, vízia ala Harabín “ panstvo práva a právny štát “ , naďalej zostane v polohe fiktívnej i v roku 2O19 .
  Šetrenie prípadu Kuciak sa v roku 2O19 ukončí, žiadna sláva .
  Kvalita zdravotníckych služieb bude i v tomto roku stagnovať, neočakávam ich zlepšenie.
  Vlaky budú v SR meškať ešte viac ako v roku 2O18.

  Laco

 28. Pepino napsal:

  Věrme,ze bude snaha o celosvětový mír a přejme všem lidem zdraví,pohodu a vše jak má být, a hlavně tradiční rodinu.Na klimatické podmínky nesmíme zapomenout (míra zisku nevyřeší výše uvedené).Dekuji Kose (Vlcko,p.Leo,Gerd,p.Reznicek a další) za to jejich obrovské úsilí a nadšeni a přeji vše nej do nového roku.Dekuji.Pepino

 29. V mém věku již tady žije jen něco málo přes 12 tisíc mužů a cca dvojnásobek žen. Názor mé generace na rok 2018 nemá proto valný význam a navíc tento názor je ovlivněn tím, jak jsme byli vychováni, v jakém prostředí jsme vyrůstali, co a jak jsme prožili během těch minulých desítek let, které jsou již historií. A do stejné řeky dvakrát nevstoupíš. Staré latinské úsloví „Tempora mutantur et nos mutamur in illis“ není tak docela pravdivé, protože časy se sice skutečně mění, ale lidi jsou schopni se měnit, i když jen do jisté míry a individuálně, jen do určitého věku. Jak se říká „starého psa novým kouskům nenaučíš“, a všichni, co máme vnoučata víme, do jaké míry jsou ochotni přijímat naše zastaralé názory a rady. Ne my,starci, nýbrž generace našich vnuků a pravnuků bude hybnou silou příštího vývoje a na jejich názorech tedy záleží. Navíc, čo bolo, to bolo, terazky je podstatné, co bude, tedy v roce 2019. Těžko říci.
  Vlk nemá rád, stejně jako já, nejistotu. Jenže ta je dneska téměř ve všem, dokonce její nedostatek je považován za příčinu pohodlnosti, za brzdu soutěživosti a tahu na bránu k blahobytu. Muži mé generace si především nejsou jisti, zda ten příští rok přežijí alespoň v přijatelné míře zdraví těla i mysli. Ale to nechme stranou. Ekonomika založená na trvalém růstu HDP, zadlužování, finančních spekulací, produkce virtuálních peněz apod., zřejmě musí prodělat nějaký kolaps, jak předpovídá i řada ekonomů. Otázka, kterou nikdo neumí zatím zodpovědět, je, jestli už tento rok nebo později. Pokročilo geopolitické rozdělení světa a vyhrotily se nebezpečně vztahy mezi Západem a Východem včetně Asie. To, spolu s nebývalou intenzitou všeobecného zbrojení, trvalými boji v mnoha zemích po celém světě, tlakem zbrojařské lobby na odbyt jejich výrobků, snahou států získat další zdroje zisků k umoření astronomických státních dluhů, vyvolává obavy ze vzniku dalšího světového válečného konfliktu. Snad obava z jaderné katastrofy zadrží jestřáby i tento rok. Doufejme. Brusel bude nadále usilovat o politické sjednocení EU do jednoho státu, i když pro to zatím nenalézá většinové pochopení. Pravděpodobně přistoupí k použití nějaké „salámové“ metody nebo kamufláže jako u Evropské ústavy, z valné části vsunuté do Lisabonské smlouvy. Něco bude muset rovněž vymyslet pro přerozdělování imigrantů, protože problémy, které s nimi mají některé státy musí nějak řešit, zejména, pokud přijde nějaká ekonomická recese. O tom, co se bude dít u nás nemá cenu spekulovat odděleně od dění v EU. Jednak jsme na EU ekonomicky závislí, silně podléháme jejímu právu, EU má na nás dostatečné páky i značnou podporu u nás. Bez ohledu na to, kdo tu bude vládnout, dříve, či později, ochotněji, či méně ochotně, se podřídíme vítězné straně. Bylo tomu tak vždy, protože nám, reálně vzato, jiná možnost obvykle nezbývala.

 30. Mikoláš napsal:

  2018 = setrvalý stav. Ne, že by se dařilo něco dobrého udržovat, ale spíš se dlouho neřešené problémy kumulují, zakonzervovájí, způsobují erozi. Šilené léto, které nebude posladní takové (a trefný silvestrovský komentář Saši Uhlové na jejím facebooku). Ve vztahu k životnímu prostředí a k přírodě prostě status quo dnes už neexistuje.
  Jinak osobně návštěva dvou koncertů, které byly bomby. Na konci roku Elan – čistě z nostalgie, ani ten druh popu nemusím, ale povedlo se jim to, a jejich profesionalita a zároveň neokázalost, a to bych u nich nečekal, je postavila o celou kvalitativní úroveň výš, než jsou jinak mnohem známější a dražší hvězdy, ze západu třeba rozlučkové akce Sabatů nebo Ozzyho… Fakt dobrý byl ten Elan. A na začátku roku King Crimson, to bylo jeśtě o krok výš. Ohromné, nejlepší, co jsem kdy naživo zažil. Talent, potenciál, naprostá profesionalita a originalita. To by měly být vzory, a ne to… to vśechno, čemu jsme tady denné vystavení.

Komentáře nejsou povoleny.