Mstivý strařec z Hradu nezklamal a opět se mstil


Ne, Zeman opravdu nemůže  nikdy  a nijak překvapit. Že  by  někdy  dal přednost nikoli jen obyčejné lidské slušnosti, ale  dokonce i znění zákona, který se zavázal v prezidentském slibu dodržovat, navíc  posílené absolutně  soudním výrokem, před  svou osobní ješitností a  mstou?  Ani nápad!

To by  si nemohl připadat jako  řiditel vesmíru a zeměkoule dohromady. Sám před sebou by  se dostal do role  obyčejného občana. A  jestli něco on evidentně nesnáší, je právě tahle  pozice. On je přece povolán  být  ten  největší, nejchytřejší, nejgeniálnější, na něhož  nikdo nemá. Ani nějakej blbej soud.

Takže  ačkoli loni na jaře pražský městský soud a to na základě žalob docentů  Fajta, Ošťádala a Univerzity Karlovy jej tehdy upozornil  na to, že žádný orgán výkonné moci, včetně prezidenta, nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem, provedený  univerzirou, sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky udělení profesur. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol. Jednalo by  se o flagrantní porušení  akademické svobody.

Ale  co je nějaký  výrok soudu a nějaká  akademická svoboda?  Ty  přece  začínají, končí  a  zejména  jsou významově  vymezeny  tím, jak příslušnou věc  vidí ON.

Takže  pánové Oštádal a  Fajt opět utřeli a Zeman je  profesory University  Karlovy opět nejmenoval. A zjevně  tak nehodlá učinit  ani v budoucnu.

O Zemanových „důvodech“ v  této kauze  jsem už na Kose několikrát psal. Zopakuji tedy jen to nejdůležitější. U uměleckého historika Fajta dříve kritizoval údajnou žádost, aby mu Komerční banka, prostřednictvím sponzorského daru, poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala prezidentovi vadí kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Hradní právník  Nespala nyní bez dalšího uvedl, že Hrad v novém rozhodnutí tyto prohřešky „katalogizoval“ a zejména poukázal na „zásadní nedostatky ve jmenovacím řízení“.

Takže  nelze jmenovat  současného ředitele  Národní galerie řádným profesorem, protože ÚDAJNĚ žádal Komerčku o příspěvek na  svůj plat /do teď  nikdo z Hradu nepředložil žádný  důkaz/, nicméně  sám se  klidně  může  chovat jako podomní  obchodník čínské Huawei s  níž má  Hrad  neuvěřitelnou  smlouvu o podpoře?

Jeho kancléřem může  být  člověk, který jednak nemá bezpečnostní prověrku, ale vedle toho  dokáže  naprosto zázračně v Praze nakupovat  vily  na lukrativních adresách, za  ceny, za něž  se  tam nedá pořídit  ani parcela, na  níž ten barák stojí! Navíc  od  advokátů, hájících  proslulé pražské kmotry. Minimálně toho úplně  nejproslulejšího ze všech.. O taková maličkost, že  Mynář  následně  při rekonstrukci  vily se nijak zvlášť  necítil vázán dodržováním stavebního zákona  asi může překvapit  jen čerstvého absolventa  jeslí.

Jeho další fámulus, takto šéfporadce Nejedlý, je na tom  ještě  lépe – firma Lukoil Aviation Czech, v níž byl jednatelem, musela  zaplatit Státní správě hmotných rezerv smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky, protože Správě  hmotných rezerv svým jednáním způsobila  škodu.  Pravomocně rozhodl o tom  odvolací senát  v roce 2016, který původní částku stanovenou soudem ještě navýšil o 257.000 Kč. Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.

Takže  Mynář  je  klidně  v oficiální funkci prezidentova  kancléře a  Nejedlý  šefporadcem. Jsou to evidentně  daleko úctyhodnější pánové, než nějaký Fajt. Fajtovo PRÝ  je  odporné provinění, zatímco  jejich doložené  přešlapy  je  něco jako jako špatné parkování…..

Ještě  zajímavější je  situace kolem druhého nejmenovaného – docenta  Ošťádala. Ten  měl mít pletky s  StB. Měl být  držitelem tzv. propůjčeného bytu. Nikoli agentem práskačem  nebo dokonce rezidentem. Nýbrž  jen držitelem propůjčeného, tedy konspiračního  bytu.  Inu….

Inu Andrej  Babiš  je veden  jako agent a  Zeman jej opakovaně  a opakovaně nutí národu jako předsedu vlády.     Nebudu  vás  stavem svého žaludku obtěžovat.

Radši znovu  uvedu  jiný  neuvěřitelný  příklad  Zemanovy podivuhodné selektivity , když  jde  o ty, co měli nějak spolupracovat  s  StB.

V roce 2016 Zeman udělil státní vyznamenání Jitce  Frantové. My, pamětníci  si tuhle dámičku pamatujeme z dětského vysílání pradávné ČT. Někdy  ze  začátku šedesátých let. Kdy  byla  součástí pravidelné  taškařice  o robotu Emilovi, kterého  za odměnu  krmila  šroubečky. Ty on moc  rád.

Ani tehdy, jako školák, jsem tuhle  slabomyslnost  nechápal. Jako proč  to vůbec  v televizi, tehdy na jediném programu, běželo. Později jsem pochopil. Jitka  Frantová měla  něco, co to jistilo -získala  status  manželky ústředního ředitele ČT Pelikána. Ale zpět  k tomu krmení šroubky a  šroubečky.

Emílek nebyl jediný,  komu cpala. Tím dalším byla  StB. A to nikoli  nějak  na oko, nýbrž pěkně  hutně.  Informovala  o Janu Werichovi, jeho dceři Janě, Jánu Roháčovi, Haně Hegerové,  Ireně  Kačírkové. Na  všechno existují,  jak uvádí článek v Lidových novinách, tvrdé písemné dokumenty!

Nicméně  tahle, podle Lidovek velkpráskačka, je  hodna  metálu demokratické republiky. Lidé ometálovaní  přece mají být  vzorem pro ostatní…. Takže Ošťádal ošťádal, vlastně ostrouhal.

Karlovka  se  ústy  rektora nechala  slyšet, že  půjde k soudu. „Po dohodě s oběma účastníky podáme v dané věci správní žaloby,“ uvedl rektor  Zima. Mělo by se tak stát v průběhu pěti až deseti dnů.

Není pochyb, že  věc nakonec  skončí u Nejvyššího správního soudu. I jako naprostý právní  laik si  troufnu předpovědět  výsledek – ve finále   bude vydán  verdikt, který  prezidentovi nařídí to jmenování provést.  Bude Zeman poražen a nucen  kapitulovat?

Tomu rozhodně  nevěřím. K podpisu ho nikdo nemůže  donutit. Takže POKUD by  NSS rozhodl rychle, bude rozsudek a .. a nic. Protože  Zemana  zákony, právo, rozhodnutí soudů – nezajímají. Jestliže mu nejdou na  ruku.

Všimli jste  si toho, že jsem v předchozí  větě napsal slovo POKUD  verzálkami? Má to svůj  důvod. Tipnu si, že  spíše bude použit jiný scénář. Který si  Zeman připravil předem. Bývalý  šéf  NSS Dr. Baxa apeloval na  Zemana, aby Michala  Mazance  nejmenoval jeho nástupcem. Marně. Mazanec  ten flek dostal. A  to přesto, že  jej  dle platných předpisů nemůže  vykonávat  po plnou dobu  mandátu -10ti let. Pouze  roky  tři. Pak, z věkových důvodů, musí z  funkce. A  Zeman vybere jeho nástupce. Přirozeně podle  svého gusta. Ohledně  výběru kandidátů na  tuto funkci je poněkud omezen – musí to být  někdo zevnitř  soudního tělesa. Kde doposud  neměl nebo skoro neměl „své “ lidi.  Obecně  se očekává, že  přesně takového nějakého dosadí  po Mazancovi uvolněné náměstskovské místo.  A  odtud  už  ho pošle, za tři roky  do čela  Nejvyššího správního soudu!

Jak to souvisí s nejmenováním profesorů? Pokud si vzpomínáte  na to, jak zoufale  dlouho trvalo rozhodování NSS v kauze  Peroutka,  kdy si dával  zatracený pozor, aby  nerozhodl před prezidentskými volbami,  že  to jednomu mohlo připomínat  nikoli obstrukci, ale snad  až sabotáž, pak si dovolím odhadovat,  že  tohle  řízení  se  protáhne ještě déle. A to tak dlouho, aby  jediný možný rozsudek  padl až v okamžiku kdy  Zeman Hrad opustí nebo těsně před tím. Takže  až bude nutno se k němu nějak postavit, on  už u toho  nebude  a jen se  mu vysměje! Republika za něj zaplatí nějakou  tu pokutu a bude.

Spravedlnost, obyčejná lidská slušnost? S těmi se vytře! Zeman a jeho ješitnost  budou mít  orgasmus.

Nepochybně  zdejší zemanovská komunita bude reagovat jako vždycky. Té se může  předložit libovolný důkaz o jejich za  živa svatém. V  případě, že  ještě  více nerozsvěcí  jeho svatozář, nevezmou  nic na vědomí  a  nadávají tomu, kdo si dovolil provinit  se  svatoborectvím. Fajn, užijte  si to! Mohu  vás  ujistit,  že  se dočkáte prezidenta, který  vám rozhodně bude proti srsti. Hodně proti srsti.  A nepochybně  se  zákonem a ústavou bude zacházet  úplně  stejně jako mstivý stařec. Když to může  dnes procházet jemu, není sebemenší důvod, aby  to neprošlo tomu budoucímu panu X. Vy  jste  těmi, kdo to zařídili. Respektive  – zařizujete.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.