Mágia okolo nás.


napsala  Daniela  Rapavá

Vlkův  úvod:

Články a  autoři se  dostávají  na Kosu prapodivnými  cestičkami. Leckdy  úplně náhodně.  Což je  dnešní případ. K článku o zákonu o světelném smogu  mi  dorazil mailík. Ze Slovenska. od  paní Daniely. Kdy mne informovala  o aktivitách  česko slovenské  skupiny s vazbou na astronomii, která  s se tímto zlem pere  už drahnou  dobu. A  také bylo připojeno poděkování za  Kosu a  několik moc pěkných fotografií.  Které na mne  působily  jako kouzlo. Rutinou bylo nastartování  googlu a dohledání  dalších. Následně letěl na  Slovensko  další  mailík, s tím, jestli by  paní Daniela  nechtěla  něco stvořit pro Kosu. Naštěstí  chtěla. Nebylo třeba  dlouhého přemlouvání. Takhle  vznikl dnešní text a  fota pro  potěšení vašich očí a  duší.

Nezapomeňte, prosím, na hvězdy  pro paní Danielu! Zaslouží si to. Protože  v  tom jejím  světě se nestřílí, nepodvádí, nelže, nekrade, nezavírá, necenzuruje, nepotlačuje, nešikanuje. neexistuje jediná správná pravda. Jenom krása. Díky paní Danielo a  pro dnešek  je  Kos a už jenom Vaše.

Mágia okolo nás.

Možno ste prekvapení, že je tu niečo, čo vyzerá, že sem vôbec nepatrí a navyše po tom rozprávkovom čase. Ale VLK si myslel, že možno aj áno. Ako protipól drsného sveta, plného sporov, napätia, nedorozumení, to možno poteší a očistí od nánosov a budete svet vidieť trocha inak.

Aspoň u mňa tá farebná mágia funguje. Keď pozerám do hľadáčika a žasnem nad vecami, ktoré mi nejakým zvláštnym spôsobom posúva príroda. Zvlášť teraz v zime, v čase čiernobielej reality aj tej politickej, má magické účinky.

Budem stručná a nechám to viac na fotky. Sú veci okolo nás, ktoré ste asi nikdy nevideli. Taký farebný odraz tenkého ľadu voľným okom. Dospelí žasli ako deti a aj čitatelia The Physics Teacher. Je v prílohe ako dokument, presne tá, hoci tých farebných odrazov ľadu mám výtvarnejších na desiatky, ale tam je zachytená celá realita, nielen detail.

A v čom je to kúzlo? No v tom, že na rozdiel od tých, čo nájdete na internete ako farebný ľad (či birefringence) v polarizovanom svetle a býva fotený medzi 2 polarizačnými filtrami, je toto je bez filtrov. Štruktúry, ktoré vidíte v takom ľade sú výsledkom rôznej rýchlosti jednotlivých farieb svetla a ich interferencií. Je to analýza svetlom, podobne ako vo fotoelasticite. Ale tentokrát len pomocou prírody. Polarizované svetlo z oblohy a z odrazu na hladine nahradilo polarizačné filtre. Keď som to videla prvý raz, tajil sa mi dych…

Rovnako, ako keď už roky fotím zamŕzajúcu bublinu. Pred očami sa vám za pár sekúnd rodia malé hviezdy, snehové vločky, krúžia , rastú a spájajú sa do veľkých, až vám ten malý vesmír zamrzne ako planétka. Často do 10 sekúnd. Malé laboratórium, divadlo fyziky a chémie. A tie kryštály vám rozkladajú svetlo, aby bola mágia dokonalá. Stačí k tomu hustý saponátový roztok s prídavkom cukru, alebo glycerínu, bezvetrie, mráz okolo -5˚C a viac a dívať sa v protisvetle a ste v inom svete. Vzory sú závisle od teploty a od zloženia roztoku a fotila som v intervale -1 ˚C-16 ˚C. Pri väčšej zime je to veľmi rýchle. Keď som s tým začínala pred piatimi rokmi, nebolo o tom takmer nikde nič. Dnes sa tým nechajú unášať tisíce ľudí..

Ale dejú sa aj iné veci, také, ktoré sa nedajú pripraviť, ako keď mi vločka namaľovala srdce na bubline. Zaborila sa, vlastnou váhou zmenila hrúbku vrstvy a ťahala interferenčné prúžky za sebou, až namaľovala srdce. Skĺzla dole a tam spolu s inými bublinku zamrzla. Občas píšem k fotkám rozprávky a keď chcete, môžete si prečítať.

Vlkův mezivstup:

Ano můžete  si přečíst. Ale  až za  týden. Kdy  vyjde  ona  slíbená pohádka paní Daniely  na  Kose. Moje babička  razila  heslo – dobrého pomálu. Byla to moudrá žena. Proč  si od politiky  v kouzelném světě neodpočinout  ještě  za  týden? Alespoň se máte  na co těšit 🙂

Inokedy mi mráz namaľoval portrét víly Meluzíny na slnečné hodiny, alebo som spravila len pár ťahov vodou po skle pri -10˚C a v polarizovanom svetle sa zjavil portrét indiána s modrým vtákom šťastia. Indiáni vždy vedeli, kde je pravé šťastie.

No, aby to nebolo len o ľade, aj pri maľovaní a jemnom dotyku štetca vody, len samotná difúzia vody namaľovala Slnko, Mesiac a strom, teda to podstatné.

Vyskúšať také farebné zázraky bez farieb, môžete aj vy, napr. ak máte doma aspoň jeden polarizačný filter, bežne používaný na fotenie. Posadíte sa pred monitor, ktorý vysiela polarizované svetlo, najlepšie s bielym pozadím, dáte pred neho tenký ľad alebo celofán, či potravinovú fóliu a pozriete sa na to cez filter. A keď začnete poťahovať fóliu, pod rukami vám začnú z bielej ničoty vznikať farby.

Niekedy má človek pocit, že realita je ako komplexné číslo, má vždy aj tu imaginárnu či imaginatívnu časť, ktorá sa zjavuje občas a niekomu. Ma však veľmi reálny dopad na srdcia a mysle ľudí, dotýka sa ich a možno i trochu mení.

Ale, v tej prírode to naozaj je, keď ju sledujete, zavedie vás do tej zázračnej krajiny, ktorá vám pripomenie detstvo a dá vám odstup od problémov.

Viac fotografií ľahko nájdete na internete.

Farebný odraz ľadu voľným okom.

Srdce, namaľované vločkou.

Pár  dalších…

Výsledek obrázku pro Daniela Rapavá

Výsledek obrázku pro Daniela Rapavá

Výsledek obrázku pro Daniela Rapavá

Výsledek obrázku pro Daniela Rapavá

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.