Talibanský budíček!


Byl jsem včera  odpoledne  venku a když následně pustil počítadlo,  nezbylo než se okamžitě pořádně  štípnout, abych se ujistil, že  to, co vidím  na  skle,  se mi jen nezdá.

Tálibán oznámil, že se s USA domluvil na dohodě o míru v Afghánistánu

Jakkoli mám ve  frontě  další články, většinou  už  jednou či několikrát odsunuté,  nedá se nic  dělat. Takováhle  aktualita světového významu  prostě  má  přednost  před  vším ostatním. Příteli Jezevče a další  – promiňte. Asi už  potřetí.

Z článku na  Novinkách. cz  se  dozvídáme  sice jen ty naprosto základní  fakta:

– počítá se stažením zahraničních vojsk z Afghánistánu do 18 měsíců od podepsání

-že důležitou součástí dohody je příměří, nejspíš  rychlé.

-že Tálibán během jednání slíbil, že nedovolí, aby na území Afghánistánu působila teroristická uskupení, jako je Al-Káida. Takže  Talibán už není řazen mezi teroristy  a má za  Američany porazit Islámský stát v  Afghu….A jak je to s tou Al Kajdou , nezaútočili USA na  Afghanistán proto, že  Taliban před  tím chránil právě  Al Kajdu? To jsou věci!

-že jednání v Kataru trvala šest dnů, což je delší doba, než byla plánována.. Takže  z  ryychlovky  s e stalaa  vážná a produktivní  záležitost.

-že není jasné, jaký postoj afghánská vláda zaujme. Tálibán s ní odmítl jednat, protože ji označil za loutku v rukou Američanů. Jednání tálibů s představiteli Afghánistánu začnou, jakmile bude příměří zavedeno….

Zírám a žasnu!  Pro jistotu  jsem rychle hledal nějaké potvrzení  na  zahraničních, mně  dostupných,   zdrojích a k okamžiku, kdy tento sloupek píši  jich je  velmi  málo. Nicméně  informace  Novinek potvrzuje    například německý server  T -online.de. I když je na informace  ještě  skoupější než  české Novinky. Rozdíl je v  tom, že  Novinky.cz si troufly  citovat  z  prohlášení Tálibů, zatímco Němci si  takhle zadat nehodlají, co kdyby  to byla nějaká   propagandistická  fake  news, že?

Takže  hlavní informací je  u  nich sdělení  amerického šéfvyjednavače  Zalmaye Khalizada, který potvrdil, že  došlo k důležitému pokroku v jednání, většímu než  kdykoli v budoucnosti, ale  že  platí  tradiční zásada – dokud není vyjednáno vše, není vyjednáno nic!

Tolik momentálně  dostupné informace.

Provedu rychlé zhodnocení, jakkoli bych potřeboval  více  detailů. Nicméně některé věci jsou zřejmé.  Zřejmé až  příliš.

Především to, že  vláda v Kábulu  opravdu nemá  žádnou autoritu. Ani u Američanů a  už  vůbec  ne u  Talibánu. Jde jen o loutky, sedící na  amerických bopdácíh. Jak už Kosa několikrát psala. Nikdo se s ní nebaví, nikdo ji do ničeho  nezapojuje  a  na nic se jí neptá, nezbývá  jí než útrpně  čekat, na  čem se nad  její hlavou, za jejími zády  domluví  její smrtelný  nepřítel s  ¨jejich protektorem. A  až  dojde ke  zpečetění  definitivní verze, bude moci svobodně  uplatnit  své svrchované právo.  Právo absolutního souhlasu!

Tohle  je  děsivé poznání. Západ  17 let  bojoval, operace  v  Afghu pojmenovával  vznešenými jmény  typu Trvalá svoboda, vyhlašoval že  s Talibánem nikdy, že  jde o bandu teroristů, kteří mmusí zaplatit  za  11. září   a  nyní tohle???

Nic  si nenamlouvejme – tohle, ať se ve  smlouvě bude psát cokoli a  mediální mistři klamu  /půjčeno do Frederica  Forsytha/ na  nás  valit  co chtějí, realita  je taková, že  jsme poraženi a poníženi. Válka  trvá  17 let. Zapojilo se do ní  celé NATO a  řada dalších zemí – jistě  celkem více než 50 zemí světa a výsledek?  Lépe či hůře maskovaná porážka. Ale  ať  to maskování bude vypadat  jak chce,  jde  o neoddiskutovatelnou a neodvratitelnou  prohru. Naši prohru!  Tvrdých  atlantistů i  bigotních antiamerikanistů. Ten debakl je nás  všech. Bez ohledu na to, zda  z ní máme  radost nebo  hrůzu. Všichni poneseme  důsledky a  nebudou malé. Teprve  nyní v  plné  míře  poznáme, co  znamená  výrok, že po 11. září už nic na  světě  nebude  jako dřív.  Upřesním to – v našem světě  od  té doby  není a nebude  ani v budoucnosti  už nic  jako dřív!  Blíž s e do tohohle  tématu dnes  nepustím. Ale  rád se k němu někdy vrátím.

Osobně  v  žádném případě  nepatřím a nebudu  nikdy náležet  do tábora těch, co se radují, že  po Britech a  Sovětech v  Afghu pohořeli i Američané. Porážka je  totiž vždycky  porážka. Tahle  je navíc potupná. Ta  americká , ale i ta  naše. TA d ruhá je navíc  umocněna   českou  hloupostí. Mohla  být výrazně menší.

Toho Forsytha  a jeho termín mistr  klamu  jsem si nevypůjčil pro nic  za nic. Právě mám s tímto, hodně  hodně  tlustým, stejnojmenným  dílkem co do činění. V prvních  dvou  částech  Forsyth  popisuje  úspěšné operace  britské  rozvědky  SIS proti Sovětskému  svazu a proto  často naráží  na  sovětské angažmá  právě  v Afghu a   vybíjí se  na sovětské porážce. S podtextem, že tohle by se  Západu a jeho superagentům, supervojákům a  superpolitikům   nestalo. To s emohlo přihodit  jen komunistům. Které tu superagenti, supervojáci a superpolitici strčili do kapsy, kdykoli si vzpomněli…

Forsyth je  ještě  pořád na  živu.  Je mu  81 a  velmi by mne zajímalo, co tomu  dnes říká. Ale  to  jen takový  lehce legrační úkrok stranou, protože  jeho názor  je  stejně  bezvýznamný  jako ten  můj pro další běh afghánských  událostí. A především pro důsledky, které to bude mít.

Západ  odchodem  veřejně  přizná a před  celým světem potvrdí svou slabost. A  svou  zranitelnost  ohledně odhodlání  vytrvat a  svá rozhodnutí  prosadit  i za libovolně   vysokou cenu mnohé prolité krve. Že  jde o upadající  civilizaci  užvaněných slabochů.

Někdo mi právě  může  napálit  – vlku, vždyť ty  jsi sám votoval za  odchod  českého kontigentu  z  té  daleké země? Jak to mu tedy  rozumět? Nepopíráš takhle  sám sebe?

Ne, rozhodně nepopírám. Tu prohru Západu Kosa  predikovala  a odhadla  dostatečně přesně i s  dostatečným předstihem.  Stejně jako důvody, které k ní vedly – to jest  nedostatečné  odhodlání  našeho světa vytrvat a dokončit  to, co si předsevzal, protože  není ochoten unést  nutnou cenu!  My chceme  rychlé, spektakulární války bez  ztrát, pokud možno vedené letecky nebo jinak technologicky, aby  to co nejvíce připomínalo  počítačovou střílečku doma v obýváku. To se nám moc  a moc  líbí, to jsme  hrdinové a tohle  umíme. Jak  desetiletí  kluci, tak  starci všeho druhu.

A  v takovéhle  válce nemá smysl se angažovat a nést její náklady, jestliže  ji nelze  ubojovat. Protože  když  někdo  začne a vyvolá nějakou  válku /a  k téhle byl skutečný důvod/, pak s jediným cílem – ji vyhrát.  A  pro vítězství by měl udělat  úplně  všechno.  Což  nebyl  ani náznakem tento případ! Protože se příliš  táhla,  její popularita  u  /americké/ veřejnosti se propadala. Takže  jak Obama, tak  Trump redukovali a redukovali stavy  US  Army  v  zemi. A  vzdávali čím dále  cíl operace. Zatím co  jiní, jako například  český prezident  Zeman a  jeho premier  Babiš, plus  další  političtí  atlantisté ještě  před  pár  dny  navyšovali a navyšovali  naši účast!  Američané domů, Češi dovnitř!

Pod  hesly, že  musíme  být věrni našim spojencům a především- že prý  se v Afghanistánu  bojuje  za Prahu, že  musíme  udržet  demokratickou  vládu proti  Talibánu a  že  kdybychom  odešli, podpoříme  tím  mezinárodní  terorismus. A  především, že  utíkají jenom zbabělci. Vlastně to nedávno řekl takhle:

„Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/armada-shromazdeni-vedeni-obrana-plany-zeman-babis-metnar-opata.A181120_091847_domaci_pmk

V nalinkovaném článku najdete  jeho další perly.

Snad  jsem Miloše  Zemana  citoval dostatečně  a ty  ostatní věčné a  věrné  politické bojovníky  cizí  krví  také.

Jestliže  by mne zajímalo, co nyní  říká  romanopisec   Frederic Forsyth  afghánskému vývoji a  naší společné prohře,  ještě  více  hořím zvědavostí se dozvědět, s  čím přijde  geniální šachista  a stratég  z Hradu, který rozumí úplně  všemu a nepochybně  ví, jak světový  terorismus  kompletně a  Talibán speciálně  roznést na kopytech. Ostatně to vyjevil  dokonce i v  OSN. Prý  to zařídí malé  speciální  jednotky a bezpilotní letouny.Inu  žijící  universální genius. Jen v Pentagonu a v hlavním štábu NATO a  nyní  také v samotném Bílém domě  ho ještě  nedocenili!  Jsem  zvědav, pokud  skutečně  Američané uzavřou tu potupnou kapitulační dohodu s  Tálibanem,  jestli od něj znovu uslyšíme, že  jsme stále odsouzeni k tomu v Afghanistanu  zůstat….. Když  by  Američané sbalili, zamávali a  zemi předali talibánským fanatikům! Bude trvat na tom, že  český kontongent  tam zůstane dál, aby  on najednou nevypadal jako  kecal?

Když  jsem o Afghu psal naposled, konstatoval jsem, že  tam zřejmě  zkejsneme  až do hořkého konce, místo, abychom odešli včas. Že  si prostě  naše  gaučově  válečnické politické hlavy  chtějí prožít  svůj  Vietnam. Už se těším na názorové veletoče  všech  tuzemských politikářů.

Předchozí  řádky nejsou  žádným  výrazem mé  škodolibosti a už vůbec  ne  osobního účtování se současným nájemníkem na Hradě. Kvůli tomu Kosu  neprovozuji. Fascinuje mne  politická  krátkozrakost  a  zaslepenost  těch, co mají  řídit  stát. Od poslanců, přes ministry, premiera až k prezidentovi. Nějaká zjevná realita  je nezajímá.  Fakta  ignorují, jejich  analýzou se  neobtěžují. Jakkoli to od nich  očekávám. Na rozdíl  od  jejich  fanklubů,  kde neotřesitelná víra   v toho či onoho papaláše nahrazuje  mozek a jeho funkci. Tentokráte vznikne  dokonalý  galimatyáš slepě  věřících – následovníci  proroků a vědem typu  Jakuba  Jandy, Petra Koláře, Miroslava Kalouska, Jany  Černochové, Helenky  Lagšádlové  a  podobných  pravověrných  se  smísí  se  zástupy  věřících  babišáků a  zemanistů. Neuvěřitelná  směska!  Svatí z orloje  těhle  zástupů horovali  za  české  soldáty pod  Hindukůšema  na věčné  časy  a nikdy jinak!

Tuzemští politici slepě  následovali naše  spojence. Ačkoli  řada  z nich  už  dávno pochopila, jak se to bude v  čase vyvíjet a z  Afghanistanu  odešla.  Aby  si to nemusela „vyžrat“ až  do konce.  Nás  zařadili mezi ty zoufale poražené jestli  Taliban převezme  zemi. Bezprostředně a viditelně  potupené a   poražené. Poražení ovšem  jsou  i ti  co  se stačili včas  stáhnout.   A dokonce i ty  státy  našeho civilizačního okruhu,  které  pod  Hindukůš  neposlali ani nohu.

Protože celý  zbytek světa  viděl, že to, co se dříve  nazývalo civilizace  bílého muže  a  /dnes kdo ví jak?/ opět  selhalo, že  už to nemá  ne  sílu, ale  především odhodlanost a  vytrvalost a  že  to není schopno  snášet  útrapy, že se to dá  utahat a  to primitivními prostředky. Stačí  dostatečná  výdrž. A přirozeně  také  zdroje. Lidské a  finanční.  Ty druhé si musí dostat  konkrétní země  nebo hnutí. To první  mohou dodat tzv.  spojenci Západu – v tomto případě dokonce  ti superpreferovaní – ze  Saudské  Arábie, Spojených  emirátů a  Kataru. Nemluvě o Pakistánu a jeho logistické a týlové podpoře  pro Talibán.  Jak  mohl Západ  vyhrát, když  tyhle  režimy nedokázal  umravnit? Proč je podporuje, když tyhle  režimy pracovali proti jeho životním zájmům?   Kde zůstaly  nějaké sankce nebo drtivý tlak na  jejich paralyzování? Ukázali jsme, že  si ani  s nimi neumíme triviálně  poradit!  To radši prohrajeme  17 let trvající  válku!

TOhle  nelze  pochopit. Natož  z toho mít  škodolibou radost! Jak chceme  obstát  v osudovéms třetnutí s  Čínou a  dalšími nastupujícími  asijskými státy? Jak asi na  nás  dopadne  budoucí  nárůst  fanatického  muslimského sebevědomí od  Indonesie přes  Pakistán, Irán, Turecko? O  Arabském poloostrově  a tamních režimech nebo  Egyptu nemluvě? Co to asi  udělá  s fanatickými islamisty  všude po světě , včetně  klíčových západních zemí a  s jejich  dnes  už obrovskými muslimskými komunitami? Proč  by  měli přijmout  za  svou demokracii a  demokratické  zásady , když se demokracie  jeví  jako slabošský  výmysl????  Jak asi na tohle  zareaguje  islámský terorismus?

Tyhle otázky  nechť si položí ti, co  nyní  škodolibě  jásají  nad  ústupem  Američanů!!! Ti  jsou odděleni od  zbytku světa  oceány. Na  rozdíl od nás!  Škodolibost  fakt není  na místě!

Stejně  jako bylo naprosto mimoňovité  to posmívání se  Rusům/Sovětům od  Frederica  Forsytha. Podle  některých studií  scházelo  málo, aby  ti  Forsythem vysmívaní  v Afghu byli vyhráli. V každém případě  po jejich odchodu trvalo Tálibům ještě  celých 5 let, než zemi ovládli. Tentokrát to bude  nejspíš  daleko rychlejší….

Zdá se, jako by  pád Berlínské zdi  vyvolal  zemětřesení. V  naší  části  světa.  Už nějaký  čas  můžeme s ledovat  jen její erozi a  hroucení  jedné  naší jistoty   a civilizačního axiomu za  druhým. Zemětřesení bez konce.  a  důvod?  Liberální demokracie  lidem říká,  že  mají  jen práva a žádné povinnosti. V demokracii bez přívlastků to bylo úplně jinak. Jenže  my přísaháme  na tu s přívlastkem. Tak čemu se divíme?

Třeba  nás  probudí  tenhle  talibánský  budíček!  Ale  osobně tomu nevěřím.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.