Byl jsem včera odpoledne venku a když následně pustil počítadlo, nezbylo než se okamžitě pořádně štípnout, abych se ujistil, že to, co vidím na skle, se mi jen nezdá.
Tálibán oznámil, že se s USA domluvil na dohodě o míru v Afghánistánu
Jakkoli mám ve frontě další články, většinou už jednou či několikrát odsunuté, nedá se nic dělat. Takováhle aktualita světového významu prostě má přednost před vším ostatním. Příteli Jezevče a další – promiňte. Asi už potřetí.
Z článku na Novinkách. cz se dozvídáme sice jen ty naprosto základní fakta:
– počítá se stažením zahraničních vojsk z Afghánistánu do 18 měsíců od podepsání
-že důležitou součástí dohody je příměří, nejspíš rychlé.
-že Tálibán během jednání slíbil, že nedovolí, aby na území Afghánistánu působila teroristická uskupení, jako je Al-Káida. Takže Talibán už není řazen mezi teroristy a má za Američany porazit Islámský stát v Afghu….A jak je to s tou Al Kajdou , nezaútočili USA na Afghanistán proto, že Taliban před tím chránil právě Al Kajdu? To jsou věci!
-že jednání v Kataru trvala šest dnů, což je delší doba, než byla plánována.. Takže z ryychlovky s e stalaa vážná a produktivní záležitost.
-že není jasné, jaký postoj afghánská vláda zaujme. Tálibán s ní odmítl jednat, protože ji označil za loutku v rukou Američanů. Jednání tálibů s představiteli Afghánistánu začnou, jakmile bude příměří zavedeno….
Zírám a žasnu! Pro jistotu jsem rychle hledal nějaké potvrzení na zahraničních, mně dostupných, zdrojích a k okamžiku, kdy tento sloupek píši jich je velmi málo. Nicméně informace Novinek potvrzuje například německý server T -online.de. I když je na informace ještě skoupější než české Novinky. Rozdíl je v tom, že Novinky.cz si troufly citovat z prohlášení Tálibů, zatímco Němci si takhle zadat nehodlají, co kdyby to byla nějaká propagandistická fake news, že?
Takže hlavní informací je u nich sdělení amerického šéfvyjednavače Zalmaye Khalizada, který potvrdil, že došlo k důležitému pokroku v jednání, většímu než kdykoli v budoucnosti, ale že platí tradiční zásada – dokud není vyjednáno vše, není vyjednáno nic!
Tolik momentálně dostupné informace.
Provedu rychlé zhodnocení, jakkoli bych potřeboval více detailů. Nicméně některé věci jsou zřejmé. Zřejmé až příliš.
Především to, že vláda v Kábulu opravdu nemá žádnou autoritu. Ani u Američanů a už vůbec ne u Talibánu. Jde jen o loutky, sedící na amerických bopdácíh. Jak už Kosa několikrát psala. Nikdo se s ní nebaví, nikdo ji do ničeho nezapojuje a na nic se jí neptá, nezbývá jí než útrpně čekat, na čem se nad její hlavou, za jejími zády domluví její smrtelný nepřítel s ¨jejich protektorem. A až dojde ke zpečetění definitivní verze, bude moci svobodně uplatnit své svrchované právo. Právo absolutního souhlasu!
Tohle je děsivé poznání. Západ 17 let bojoval, operace v Afghu pojmenovával vznešenými jmény typu Trvalá svoboda, vyhlašoval že s Talibánem nikdy, že jde o bandu teroristů, kteří mmusí zaplatit za 11. září a nyní tohle???
Nic si nenamlouvejme – tohle, ať se ve smlouvě bude psát cokoli a mediální mistři klamu /půjčeno do Frederica Forsytha/ na nás valit co chtějí, realita je taková, že jsme poraženi a poníženi. Válka trvá 17 let. Zapojilo se do ní celé NATO a řada dalších zemí – jistě celkem více než 50 zemí světa a výsledek? Lépe či hůře maskovaná porážka. Ale ať to maskování bude vypadat jak chce, jde o neoddiskutovatelnou a neodvratitelnou prohru. Naši prohru! Tvrdých atlantistů i bigotních antiamerikanistů. Ten debakl je nás všech. Bez ohledu na to, zda z ní máme radost nebo hrůzu. Všichni poneseme důsledky a nebudou malé. Teprve nyní v plné míře poznáme, co znamená výrok, že po 11. září už nic na světě nebude jako dřív. Upřesním to – v našem světě od té doby není a nebude ani v budoucnosti už nic jako dřív! Blíž s e do tohohle tématu dnes nepustím. Ale rád se k němu někdy vrátím.
Osobně v žádném případě nepatřím a nebudu nikdy náležet do tábora těch, co se radují, že po Britech a Sovětech v Afghu pohořeli i Američané. Porážka je totiž vždycky porážka. Tahle je navíc potupná. Ta americká , ale i ta naše. TA d ruhá je navíc umocněna českou hloupostí. Mohla být výrazně menší.
Toho Forsytha a jeho termín mistr klamu jsem si nevypůjčil pro nic za nic. Právě mám s tímto, hodně hodně tlustým, stejnojmenným dílkem co do činění. V prvních dvou částech Forsyth popisuje úspěšné operace britské rozvědky SIS proti Sovětskému svazu a proto často naráží na sovětské angažmá právě v Afghu a vybíjí se na sovětské porážce. S podtextem, že tohle by se Západu a jeho superagentům, supervojákům a superpolitikům nestalo. To s emohlo přihodit jen komunistům. Které tu superagenti, supervojáci a superpolitici strčili do kapsy, kdykoli si vzpomněli…
Forsyth je ještě pořád na živu. Je mu 81 a velmi by mne zajímalo, co tomu dnes říká. Ale to jen takový lehce legrační úkrok stranou, protože jeho názor je stejně bezvýznamný jako ten můj pro další běh afghánských událostí. A především pro důsledky, které to bude mít.
Západ odchodem veřejně přizná a před celým světem potvrdí svou slabost. A svou zranitelnost ohledně odhodlání vytrvat a svá rozhodnutí prosadit i za libovolně vysokou cenu mnohé prolité krve. Že jde o upadající civilizaci užvaněných slabochů.
Někdo mi právě může napálit – vlku, vždyť ty jsi sám votoval za odchod českého kontigentu z té daleké země? Jak to mu tedy rozumět? Nepopíráš takhle sám sebe?
Ne, rozhodně nepopírám. Tu prohru Západu Kosa predikovala a odhadla dostatečně přesně i s dostatečným předstihem. Stejně jako důvody, které k ní vedly – to jest nedostatečné odhodlání našeho světa vytrvat a dokončit to, co si předsevzal, protože není ochoten unést nutnou cenu! My chceme rychlé, spektakulární války bez ztrát, pokud možno vedené letecky nebo jinak technologicky, aby to co nejvíce připomínalo počítačovou střílečku doma v obýváku. To se nám moc a moc líbí, to jsme hrdinové a tohle umíme. Jak desetiletí kluci, tak starci všeho druhu.
A v takovéhle válce nemá smysl se angažovat a nést její náklady, jestliže ji nelze ubojovat. Protože když někdo začne a vyvolá nějakou válku /a k téhle byl skutečný důvod/, pak s jediným cílem – ji vyhrát. A pro vítězství by měl udělat úplně všechno. Což nebyl ani náznakem tento případ! Protože se příliš táhla, její popularita u /americké/ veřejnosti se propadala. Takže jak Obama, tak Trump redukovali a redukovali stavy US Army v zemi. A vzdávali čím dále cíl operace. Zatím co jiní, jako například český prezident Zeman a jeho premier Babiš, plus další političtí atlantisté ještě před pár dny navyšovali a navyšovali naši účast! Američané domů, Češi dovnitř!
Pod hesly, že musíme být věrni našim spojencům a především- že prý se v Afghanistánu bojuje za Prahu, že musíme udržet demokratickou vládu proti Talibánu a že kdybychom odešli, podpoříme tím mezinárodní terorismus. A především, že utíkají jenom zbabělci. Vlastně to nedávno řekl takhle:
„Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/armada-shromazdeni-vedeni-obrana-plany-zeman-babis-metnar-opata.A181120_091847_domaci_pmk
V nalinkovaném článku najdete jeho další perly.
Snad jsem Miloše Zemana citoval dostatečně a ty ostatní věčné a věrné politické bojovníky cizí krví také.
Jestliže by mne zajímalo, co nyní říká romanopisec Frederic Forsyth afghánskému vývoji a naší společné prohře, ještě více hořím zvědavostí se dozvědět, s čím přijde geniální šachista a stratég z Hradu, který rozumí úplně všemu a nepochybně ví, jak světový terorismus kompletně a Talibán speciálně roznést na kopytech. Ostatně to vyjevil dokonce i v OSN. Prý to zařídí malé speciální jednotky a bezpilotní letouny.Inu žijící universální genius. Jen v Pentagonu a v hlavním štábu NATO a nyní také v samotném Bílém domě ho ještě nedocenili! Jsem zvědav, pokud skutečně Američané uzavřou tu potupnou kapitulační dohodu s Tálibanem, jestli od něj znovu uslyšíme, že jsme stále odsouzeni k tomu v Afghanistanu zůstat….. Když by Američané sbalili, zamávali a zemi předali talibánským fanatikům! Bude trvat na tom, že český kontongent tam zůstane dál, aby on najednou nevypadal jako kecal?
Když jsem o Afghu psal naposled, konstatoval jsem, že tam zřejmě zkejsneme až do hořkého konce, místo, abychom odešli včas. Že si prostě naše gaučově válečnické politické hlavy chtějí prožít svůj Vietnam. Už se těším na názorové veletoče všech tuzemských politikářů.
Předchozí řádky nejsou žádným výrazem mé škodolibosti a už vůbec ne osobního účtování se současným nájemníkem na Hradě. Kvůli tomu Kosu neprovozuji. Fascinuje mne politická krátkozrakost a zaslepenost těch, co mají řídit stát. Od poslanců, přes ministry, premiera až k prezidentovi. Nějaká zjevná realita je nezajímá. Fakta ignorují, jejich analýzou se neobtěžují. Jakkoli to od nich očekávám. Na rozdíl od jejich fanklubů, kde neotřesitelná víra v toho či onoho papaláše nahrazuje mozek a jeho funkci. Tentokráte vznikne dokonalý galimatyáš slepě věřících – následovníci proroků a vědem typu Jakuba Jandy, Petra Koláře, Miroslava Kalouska, Jany Černochové, Helenky Lagšádlové a podobných pravověrných se smísí se zástupy věřících babišáků a zemanistů. Neuvěřitelná směska! Svatí z orloje těhle zástupů horovali za české soldáty pod Hindukůšema na věčné časy a nikdy jinak!
Tuzemští politici slepě následovali naše spojence. Ačkoli řada z nich už dávno pochopila, jak se to bude v čase vyvíjet a z Afghanistanu odešla. Aby si to nemusela „vyžrat“ až do konce. Nás zařadili mezi ty zoufale poražené jestli Taliban převezme zemi. Bezprostředně a viditelně potupené a poražené. Poražení ovšem jsou i ti co se stačili včas stáhnout. A dokonce i ty státy našeho civilizačního okruhu, které pod Hindukůš neposlali ani nohu.
Protože celý zbytek světa viděl, že to, co se dříve nazývalo civilizace bílého muže a /dnes kdo ví jak?/ opět selhalo, že už to nemá ne sílu, ale především odhodlanost a vytrvalost a že to není schopno snášet útrapy, že se to dá utahat a to primitivními prostředky. Stačí dostatečná výdrž. A přirozeně také zdroje. Lidské a finanční. Ty druhé si musí dostat konkrétní země nebo hnutí. To první mohou dodat tzv. spojenci Západu – v tomto případě dokonce ti superpreferovaní – ze Saudské Arábie, Spojených emirátů a Kataru. Nemluvě o Pakistánu a jeho logistické a týlové podpoře pro Talibán. Jak mohl Západ vyhrát, když tyhle režimy nedokázal umravnit? Proč je podporuje, když tyhle režimy pracovali proti jeho životním zájmům? Kde zůstaly nějaké sankce nebo drtivý tlak na jejich paralyzování? Ukázali jsme, že si ani s nimi neumíme triviálně poradit! To radši prohrajeme 17 let trvající válku!
TOhle nelze pochopit. Natož z toho mít škodolibou radost! Jak chceme obstát v osudovéms třetnutí s Čínou a dalšími nastupujícími asijskými státy? Jak asi na nás dopadne budoucí nárůst fanatického muslimského sebevědomí od Indonesie přes Pakistán, Irán, Turecko? O Arabském poloostrově a tamních režimech nebo Egyptu nemluvě? Co to asi udělá s fanatickými islamisty všude po světě , včetně klíčových západních zemí a s jejich dnes už obrovskými muslimskými komunitami? Proč by měli přijmout za svou demokracii a demokratické zásady , když se demokracie jeví jako slabošský výmysl???? Jak asi na tohle zareaguje islámský terorismus?
Tyhle otázky nechť si položí ti, co nyní škodolibě jásají nad ústupem Američanů!!! Ti jsou odděleni od zbytku světa oceány. Na rozdíl od nás! Škodolibost fakt není na místě!
Stejně jako bylo naprosto mimoňovité to posmívání se Rusům/Sovětům od Frederica Forsytha. Podle některých studií scházelo málo, aby ti Forsythem vysmívaní v Afghu byli vyhráli. V každém případě po jejich odchodu trvalo Tálibům ještě celých 5 let, než zemi ovládli. Tentokrát to bude nejspíš daleko rychlejší….
Zdá se, jako by pád Berlínské zdi vyvolal zemětřesení. V naší části světa. Už nějaký čas můžeme s ledovat jen její erozi a hroucení jedné naší jistoty a civilizačního axiomu za druhým. Zemětřesení bez konce. a důvod? Liberální demokracie lidem říká, že mají jen práva a žádné povinnosti. V demokracii bez přívlastků to bylo úplně jinak. Jenže my přísaháme na tu s přívlastkem. Tak čemu se divíme?
Třeba nás probudí tenhle talibánský budíček! Ale osobně tomu nevěřím.