Nord Stream 2 – díl II.


dokončení ze  včerejška

Německo v té době, po ukrajinském excesu a kradení plynu v  roce 2009 pochopilo,  že  být, v dodávce klíčových energií  závislý na  režimech typu Kyjev,  nebo na  rozmaru  takového  Polska, fantazírujícího o své velmocenské roli a podobných  je  zcela   neúnosné  riziko. A  v každém případě  to plyn zbytečně  prodražuje. A Německo ho potřebuje spolehlivě! A to rychle.  Takže  Nord Stream 1!

Tenkrát  kupodivu  Evropské  Unii a  dokonce  ani takové Francii a dokonce ani Holandsku  nevadil. Spíše naopak, soudě  podle  účasti jejich vrcholných představitelů  při zahájení provozu.

A nyní?  Nyní  prý to zvyšuje  závislost na  ruském plynu…  Tomu by jeden nevěřil!!! Kdo nutil Německo  zavřít  jaderné elektrárny? Kdo mu přikázal  zavřít  uhelné doly a  klasické parní elektrárny?   Kdo  ho tlačí do  převedení  silniční  dopravy  na elektrickou nebo plynovou trakci?  Totéž platí pro  zbytek Evropy.  Kdo nás  k tomu  sakra nutí?!

Nejsme  to  takhle my  sami, pod  tlakem různých pošahanců z  řad  ekologických radikálů a  naivních  lidí,  co chtějí současně  zachraňovat  modrou či  zelenou  planetu, ale  současně  mít  doma  naprosté pohodlí,  tedy především teplo a světlo, kdy  si vzpomenou za  co nejlevnější peníz?  Jejich  téměř  nereálné a vzájemně  neslučitelné   představy  může  splnit jen plyn. A  jeho dostatek v každém okamžiku a naprosto spolehlivé  dodávky. Druhou variantou je zákaz  individuální dopravy a tedy  prodeje a vlastnictví aut a ohledně  elektřiny stanovení  přísných limitů její spotřeby pro každého jedince. Pak si umím představit,  že  by se  Evropa bez ruského plynu obešla. I bez energie  z jádra  nebo uhlí. To ale nikdo neriskne. Nikdo z politiků a nikdo z těch, co chtějí zachránit svět. Takže  musí padnout  následující otázka:

Je  zde, mimo Ruska,  ještě  někdo, kdo splňuje daná  kritéria na  hlavního dodavatele plynných energetických uhlovodíků ?

Za sebe  říkám – při nejlepší  vůli jej nevidím! Rád  bych, ale nevidím.

Různí  šmoci  melou  o  závislosti na Rusku, že  Kreml má v plynu  zbraň, s kterou  kdykoli může  vydírat  Západ.  Že  Evropa  je  kriticky  závislá od  ruských dodávek už  teď  a po Nord  Streamu  2 bude prý  už fatálně!   Zvláštní – jsou to ti  samí, co na druhé straně  nemají  žádný  problém s  dodávkami tohoto paliva, pokud  by  šly  přes  pozemní plynovody   tažené přes Polsko nebo Ukrajinu!  Nerozumím tomu.  Jak to, že  Nord Stream, který si kočírují  Němci s  Rusy,  zvyšuje  závislost, ale  ta  nebude, či  daleko menší, když do přepravy  bude mít  co mluvit a hlavně inkasovat  Kyjev  a  Varšava? Je  plyn, dodávám, že opět ruský,  prohnaný  přes ukrajinské a polské trubky  nějak bezpečnější a nezávislejší?  Nebo jde  zase jen o vytírání  zraku  nemyslícím idiotům?

Zkusím  vyfabulovat budoucnost.  Dříve nebo později se na  Ukrajině  změní  režim. Z bigotně  protiruského  na nějaký, který bude připraven k dialogu  s Moskvou a  nějak se  s ní   zaranžuje. Aby  ty  dva  státy  vedle  sebe   rozumně koexistovaly. Já  doufám,v  zájmu celé  Evropy, že to bude dříve  než později.  Ale  bez ohledu na  čas – stane  se tak, jestliže  dříve  někdo nevyvolá  válku.

Jaká, že  bude reakce  tvrdých  ukrajinských  nacionalistů?  Všelijakého toho Pravého sektoru,  batalionů  Azov,  těch, co oslavují Banderu a jeho stvůry nebo divizi SS  Galizien? Mají zbraně a rozhodně je nevrátí. Nepochybně  bude v takovém případě Kyjev  konfrontován s jejich  silovým odporem. A nyní si zkuste  představit, že někoho z těch  Slava  Ukrajině!  napadne, že  jako teda  my  těm Rusákům  a té zrádcovské  Evropě ukážeme – vyhodíme plynovody  a ropovody!  Aby  věděli , co to  je  pravý  ukrajinský  heroj!

Nic  není snadnější  a lehčí terč,  především pro opakované  útoky, než produktovody. Nedají se účinně  chránit proti sabotážím po  celé  délce. Chce tohle někdo riskovat?

Angela  Merkelová  evidentně  ne!  Rozumně  si zvolila  závislost  na  ruském  plynu /protože  všichni jíní potenciální  dodavatelé  jsou buď výrazně  dražší  nebo daleko méně  spolehlivější než  Rusko/, před závislosti  od  nálady  nějakých  ukrajinských  nácků,  hrabivosti   kyjevské a  varšavské  vlády   a momentálního  stavu  velmocenského komplexu  Poláků.   Naštěstí. Protože  to  dává  energetickou bezpečnost  i nám.  A  také a v neposlední řadě – nejlepší poměr  cena/výkon. Jakkoli se najde  dost přitroublíků,  kteří, když  jde  o  tu správnou ideologii,  tak nehledí  na  peněženku- tedy a přesněji – vaši peněženku.  Ne  tu  jejich. Ta  je  zpravidla  dostatečně naditá, aby ideologie  hrála prim  před  poměrem cena/výkon a  spolehlivostí dodávek. Což  jim  dává oprávnění mávat  strašákem té závislosti  na  Putinovi a jeho plynovém kohoutu. Hrají s ním nám totéž, co  normální rodiče  svým  malým dětem na Mikuláše, když si pozvou čerta! Prostě  strašáka. Který  vypadá  reálně, dělá  brikule, ale  každý prcek nakonec  zjistí, jak to s ním  doopravdy  je. Máme  nanejvýš  na  čase  udělat totéž.  Rád  pracuji s  ověřitelnými  fakty!  A  ty  říkají  toto:

-Pokud se podíváme do historie, první kontrakty plynu ze Sovětského svazu pocházejí z 60. let – plyn poté začal proudit do Rakouska, Francie nebo do Západního Německa přes tehdejší Československo, a to bez jakéhokoliv přerušení.  Takže  nejméně  50 let  Sovětský  svaz a následně  Rusko vždycky  spolehlivě  dodávaly  plyn do Evropy, ať se dálo ve  světě  cokoli. Dodávky  nebyly  omezeny  ani v  roce 1968,  ani  při rozmisťování  atomových raket  v 70-tých létech  v  Evropě, ani  při bojkotech moskevské olympiády  a následně  té  v Los  Angeles, ani po sestřelu  korejského jumba u  Sachalinu, ani po vpádu  do Afghanistanu,  za  sovětské  éry.  A stejně tak pokračují  dodávky  od  jeho rozpadu. Moskva nepoužila plynovou zbraň  ani v  době  rozšiřování NATO k  ruským hranicím, ani  při obou válkách v  Zálivu, ani při zbombardování Srbska, ani při porušení  slova  ohledně  vystoupení Západu proti Libyi,  ani  po Majdanu, ani po  instalaci nepřátelských  režimů v  Gruzii a   na Ukrajině, ani po záboru Krymu, ani po instalaci  protiraketových systémů v  Rumunsku a  Polsku, ani po HM  17 nebo  po kauze  Skripal a  celé té  taškařice kolem s  vypovídáním diplomatů a uvalováním sankcí a  embarg.

Jak to, že  tzv. atomové  Hodiny  smrti  jsou na  nejvyšší  hodnotě , kde byly jen jedinkrát  – v  roce 1953 a  Rusko  dodává plyn  dál svým  nepřátelům?  Prostě  za  celých  více než  50 let nebyl, bez ohledu na  jakoukoli mezinárodní  událost použit  ruský/sovětský plyn jako zbraň?!

Mám vysvětlovat  proč?  Rusko to přirozeně  udělat  může. Ale  moc  dobře  ví, že  je to zbraň na jedno použití! Jeden  výstřel a  dost!  Jednu zimu by  Evropa měla  těžký problém. Ale  určitě  by přežila a  zareagovala. S  Ruskem, jako dodavatelem by  skončila!  Neodvolatelně!  Rusko by  ztratilo goodwill   a  místo něj  by, bez ohledu na  konečnou  cenu, nastoupili jiní. Zejména  z tvrdě muslimských zemí. To by tedy  byla výhra pro Evropu Merkelová si , na rozdíl od  těch bouračů  Nord Streaam 2 zřejmě  dobře pamatuje datum 16.říjen 1973,  kdy ropní producenti z Blízkého východu  Západu prostě  přerušili  dodávky nafty a způsobili záměrně  ropný  šok.  Aby po tzv. jomkipurské váce  potrestaly  země, podporující  Izrael.   Rusko dodávalo tehdy  dál.  A  rozhodla  se nesvěřovat  elementární ekonomickou bezpečnost země  do takto historicky “ vyzkoušených“ rukou. Zejména, když  Saudi před pár  měsíci veřejně prohlásili,  že  ropu  jako zbraň použijí  znovu  za jakákoliv represivní opatření spojená se zmizením saúdského novináře Džamála Chášakdžího

Je  evidentní, že  hroziči  závislostí na  Rusku, za trochu normálních okolností   nás  jenom  straší čertem. Jako malé  děti. Mimochodem, ruské  státní finance by se  bez  přímých i nepřímých příjmů  z plynu, jeho produkce a  prodeje  zhroutily  v  řádu týdnů, maximálně měsíců. A   skoncem dodávek plynu  by  se vyloučili i z mezinárodního ropného trhu.

Z  toho všeho mi vychází  jediný  závěr – jestliže  Rusko někdy  ten plynový kohout  zatáhne,  budeme mít  nejspíš  co dělat  s  průšvihem,  kde dodávky plynu  budou  až  657.  tématem podle  důležitosti.  Jestli nás  vůbec ještě  bude něco  zajímat…

Velmi jsem se snažil najít  detaily  toho kompromisu, který  byl  opravdu v hodině  dvanácté v  Bruselu  uzavřen. Rád  bych nějaké konkrétní  body.  V podstatě  bez úspěchu.   Jen prohlášení,  že  jako  Brusel dostal  určité pravomoce, ale  ne už konkrétně, když odmyslím  neoficiální drobné informace, že  Brusel požadoval, aby  Nord Stream nesměl  vlastnit dodavatel přepravovaného plynu / v jejich podání, protože  dodává  Gazprom, tak  zřejmě  ani žádná jiná  ruská firma / to tak, aby  Rusko inkasovalo samo tranzitní poplatky!!!/ a  že  prý  10%  kapacity  by mělo  být  vyhrazeno jinému dodavateli!!! Zajímalo by mně  který  alternativní neruský dodavatel by se a  kde jako, mohl  na Nord Stream 2 napojit a  co by  do těch rour  pouštěl!!!   Dále  je  tu konstatování,  že  pro EU  bude za  plynovod  zodpovídat  ten stát,  na jehož  území  produktovod  ze země  mimo EU  vstoupí  na unijní  území…  Nevím,co si mám pod  tím představit…. Když Německo nebude chtít  odebírat, tak prostě  neodebere, to  snad je jasné už dnes, ne?  Ale prý to nějaká omezení  jsou. I pro Berlín. Zajímalo by mne, jestli to bude například  platit  také pro  plynovody z Norska… Asi sotva, protože  podle nepotvrzených informací  musely  velké mezinárodní  firmy upozornit  Brusel,  že jde o rozestavěný projekt, podle  současné unijní legislativy a  tudíž  by šlo o   flagrantní právní retroaktivitu…

Apropos- ještě  jednou  ta  závislost…

Je nepochybné, že  funkční   Nord  Streamu 2  výrazně přispěje  ruské státní pokladně, ekonomice  a posílí  příjmy  státu. Na  druhé straně- nebude takhle  náhodou  Rusko  ještě  více  samo daleko více  záviset na  svých  evropských odběratelích a jejich platbách? A  nebudou ti mít, pokud  by dokázali  získat  plyn  z  jiných teritorií,  obrovskou  páku  tlačit  Rusy  s  cenou dolů?   Já bych  řekl, že  ano!  Je  to odvislé jen  od  šikovnosti a  vyjednávací  schopnosti  těch, co nyní  melou o  té  závislosti na  Rusku.  Pokud  oni  dokáží  do  Evropy  dostat  zkapalněný či jiný  plyn, tak  aby  mohl Rusku konkurovat  cenou a množstvím nepochybně  Moskvu zaženou do kouta. Kdo jim v  tom brání,  aby  si to zařídili? Proč  to   nepředvedou místo  těch zbytečných  tirád?   Ať  přestanou  strašit a konají!  Vadil jim  Nordstream 1. Měli už celou dekádu na  to, aby  předvedli  jeho nepotřebnost  zajištěním  jiných dodávek!  Pamatuje  si ještě  někdo  tanečky kolem plynovodu Nabucoo a následný krach tohoto projektu?  Chce  se snad  někdo spolehnout  na plynovody  tažené  přes  Turecko a  speciálně  přes  turecký  Kurdistán?

Proč  Američané  neřeknou – berte náš  zkapalněný plyn, zaručujeme , že příštích 20 let budeme  nejméně  o x %  lacinější než  Rusové  franco Evropa? Nebo alespoň stejně  drazí?

A  nejlepší  jsou v  tomto ohledu protesty  Baltů a  Poláků.  Kteří jsou, podle  grafu  nahoře závislí na  ruském plynu  daleko více než  Německo. Proč  s  tou  strašnou energetickou závislostí  na Moskvě  už  dávno něco  nepodnikli, aby  Evropě  ukázali  cestu?

Že  jako v  Klaipedě  a  Svinoústí postavili terminály  na zkapalněný  plyn?  Pokud  vím  tak  nové  velké terminály.  A také  vím, že  jim Rusové,  v okamžiku uvedení  do provozu nabídli   plyn  o  20%  lacinější. Jestliže, chce  panstwo  velkomožné platit  nejméně  o  20%  více, je  to jejich  volba. Naproti tomu  Rusové otevřeli  svůj  stejný  terminál  v  Kaliningradské  enklávě. Aby  se vyhli  dopravě  plynu  přes  baltské státy  pro toto  svoje  teritorium. Rozhodně  nehodlají  přijmout  energetickou  závislost kaliningradské  enklávy  na  baltských nacionalistech.

A  nejen to –  loni byl otevřen   terminál LNG  Jamal. což  není  přijímací, ale  nákladní  stanice pro  zkapalněný  plyn.  Ve finální fázi bude projekt sestávat ze tří zkapalňovacích zařízení a bude mít roční kapacitu 16,5 milionů tun LNG. První zkapalňovací zařízení má kapacitu 5,5 milionů tun LNG. Je očekáváno, že další dvě zařízení budou uvedena do provozu v roce 2021. Takže  Moskva  se stává  hráčem i  na tomto trhu. A do Evropy  to má  daleko blíže než  Američané. Což je nezanedbatelná  výhoda, vzhledem k tomu, že  přepravní  loď  musí LNG  držet  na  konstantní  teplotě  -192 stupňů Celsia. Stejně jako  přepravní  vozidla.  Dodám, že  Jamal byl postaven vzdor přísným  západním sankcím.

Nyní zpět  k  tomu, proč  právě  Francie tak  náhle otočila  a přitlačila  Německo ke  zdi, ačkoli dosud, stejně jako třeba Holandsko nebo Rakousko dosud  projekt podporovala.

Je  to celkem  jednoduché. A  velmi  kondenzovaně  to vysvětluje  německá  novinářka  Sabine  Rau, takto korespondentka  německé veřejnoprávní  televize  ARD  v Paříži.

Podle ní to Macron  touto  formou  spočítal  Merkelové  za  to, že  činy  naprosto  nepodpořila jeho vizi  NOVÉ  Evropy, kterou představil  při  svém projevu  na  Sorbonně  v  září  2017. Výtah  naleznete  zde. A pokud  by  vás  zajímal celý projev a já myslím, že  by měl,  pak  zde.  Je  to zajímavé  čtení a  vysvětluje, před  jakými úkoly  stojí Evropa. Abstrahujte osobu  toho teflonového panáčka. V mnohém má  velkou pravdu.

Nicméně, dle jeho  mínění  Německo  poskytlo jeho vizím podporu,ale  jen proklamativní… Jeden  důvod.  Tím  dalším  je  Macronova  už  příliš  dlouho trvající  patálie  se žlutými vestami. Francie  bouří a ne  a ne  se  utišit.  Zřejmě  si myslel totéž  co  já,  že  žluté  vesty  během Vánoc  ochabnou a  celé pozdvižení  skončí, jenže  máme pomalu půlku  února  a protesty pořád  žijí svým  vlastním  životem. Takže  je potřeba  nějak odvést pozornost.  Nejlépe  tak, že  ukáže  svaly  zatopí těm zatraceným bošům / tak tradičně  nazývají  Francouzi  Němce/.  Tím se dá ve Francii  zabodovat vždycky. Proto najednou  uchopil pozici Polska  ale prý i Ukrajiny. Nicméně  Sabine  Rau a  také FAZ  vyslovili  názor, že se  Macron chtěl pomstít    také Rusku. Za  to, že  ruský  tisk masivně  vyslovuje  sympatie  žlutým vestám. Takže na  tom asi něco bude. Já  se  ale musím zeptat  – má  evropská energetická  bezpečnost  záviset  od  dotčené ješitnosti nějakého  panáka?  A gratuluji si zároveň  k  faktu,  že  plynovod  se netýká  Zemana.   To by  si Evropa teprve užila. Ale  to jen  blbinka.

Pozici Ukrajiny…  Inu, ta pokud naběhne  Nord  Stream  2 prý  odepíše  každoroční inkaso  ve výši  3 miliard  dolarů za  přepravu  ruského plynu.. Varšava  o něco méně, ale  také  dost.  Německo bude mít  plyn a  to  dokonce levněji a  Francie? Co z toho bude  mít  galský  kohout?  Nejspíš  jen problémy  s  Kyjevem, věčně  natahujícím ruku.  Když  mu vypadnou  ty miliardy  doláčů,  tak,  tak někdo bude muset  zaplatit  minimálně  nějakou  část  jako pomoc, aby  se ukrajinský  režim nezhroutil. A  Berlín  bude zase  ve  vatě…. Ten bude mít  svůj plyn a  navíc  laciněji.

Takže?  Takže  francouzko německý  spor  o  Nord  Stream 2  názorně  ukazuje, jak je  to s tou  solidaritou  uvnitř  EU doopravdy. A  také, že  ti  co nás  před pár  dny  tak razantně  přesvědčovali  o tom, že  právě  mezi oběma  státy  podepsaná tzv. smlouva  z Cách  znamená  vznik   evropského superstátu,  že  se nyní  Paříž  s Berlínem  utrhnou  ze  řetězu a budou  všechny  richtovat  jak  německý  fedlvébl  rekruty, jen  plácali  nesmysly. V Hodině  vlka  na  Slobodném  vysielači  jsem si dovolil  tomuto názoru ostře oponovat. Na  rozdíl  od  všech těch  moudřeců  jsem  si  dal práci  těch  asi  19 stránek  toho dokumentu  pečlivě  přečíst a  dokonce jsem  to i  narychlo přeložil. Nikde jsem nic  o vytváření  společného  státu, až na  jeden bod, který by  se snad, s  určitou dávkou fantazie, dal takto vykládat, nenašel.

Tudíž  jsem si  dovolil konstatovat, že  jde  o proklamativní záležitost a  nic  víc, protože  oba  protagonisté  – jak Macron,  tak Merkelová  něco takového momentálně  potřebují. Macron kvůli svým potížím a  kancléřka   proto, že  by  se ráda  alespoň zdánlivě  přiblížila  Konrádu  Adenauerovi, , který v  roce 1963 uzavřel s  de  Gaullem  historickou  Elysejskou  smlouvu  o vztazích mezi Francií a  Německem, protože  ví, že  končí. A  snem každéhopolitikáře je, zanechat po sobě  pomník. Ten její  je ovšem  daleko lacinější  než  geniální  projekt  Labe -Odra -Dunaj… Ta  dohoda  z roku 1963  znamenala  skutečný  historický  průlom.   Francouzský výpad  ze  zálohy  vůči Nord  Streamu 2 a německým zájmům  to jen potvrdil.  Už mi nepřijde zvláštní,  že ti, co  strašili  vyděšence  tím superstátem  nyní  ani nepípnou  a Nord  Stream  jako by nebyl. Tohle  téma  je  jaksi  trochu  silné na jejich myšlení.

Pokud  si myslíte, že  nyní už je  ohledně  Nord Streamu 2 jasno, hluboce  se  mýlíte.  Přes  největší  snahu vlk nedokázal získat  detaily  toho nového kompromisního unijního pravidla. Ani na německých zdrojích. Jen obecné  řeči.  Ale  upoutala mne  jedna  pasáž  v komentáři k věci  opět v liberálním FAZ. Tahle:

Denn das Europäische Parlament hat ein Mitspracherecht, und dort gibt es über politische Lagergrenzen hinweg eine deutliche Mehrheit für eine viel strengere Richtlinie und gegen die Pipeline Nord Stream 2.

Evropský parlament  má  právo spolurozhodování a  v něm  existuje, napříč  přes  politickým spektrem zřetelná  většina pro daleko přísnější pravidla  a  vůbec proti stavbě  plynovodu  Nord Stream 2.

Nejsem nijak překvapen. Už  dlouho mám za  daleko nejnebezpečnější  evropskou  instituci nikoli  onoho obávaného „nikým nevoleného“ bruselského byrokrata s jeho podivnými  vyhláškami,  ale  naopak ten evropský  orgán s onou požadovanou   „největší legitimitou“  -Evropský  parlament. To je  s  současnosti  kadlub na  výrobu  nesmyslů a katastrof  – stačí vzpomenout  migranty, naprosto nereálné normy  pro  průmysl s  životní prostředí, gender, menšiny, LBGT a všechny  podobné šílenosti.  Prostě  fanatici a  lidé naprosto odtržení od  reality v něm mají naprostou většinu.  A  jestliže  ti  budou do věci mluvit?  Tak  potěš Nevyšší  a příroda.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.