Strana a vláda po 30-ti letech – aneb sjezd ANOšéfe! DOPLNĚNO! A doplněno ještě jednou!


Vždycky  jsem s gustem po převratu  sledoval partajní  sjezdy. Zejména  velkých  stran. Těch, co byly  u  moci. Včera se něco takového mělo přihodit  ANO.

Tentokrát  jsem si sezení  u televize s tím, že  bych shromažďoval informace, z kterým  bych  pro Kosu napsal  nějaký  analytický článek, odpustil. Celý svůj  aktivní  život  jsem byl v zaměstnání a  s  výjimkou  dovolených a  nemocí absolvoval  veškeré  firemní porady,  jakož  i  dostatečné  množství  schůzí  ROH a bohužel i  tzv. veřejných  členských  schůzí, což  více méně  byly  také  byly  pracovní porady.

Ty  poslední dvě  doplněné  jen  o ideologické bláboly o nerozborné  jednotě, což se týkalo těch veřejných členských  schůzí a  hujeření typu,  my  dáme  takový  a  takový  závazek, aby  některý ještě  větší  hujer vzápětí  vyskočil, předchozího hujeříka  trumfnul, že  oni daj  ještě  větší závazek. Jo a  společně se na  firemních poradách,  odborových  i  veřejných  členských  schůzí  nadávalo na  ty, co brzdí naše  mírové úsilí a co nám házej klacky  pod  nohy  a brzdí nás  v  dalším a větším rozletu.  Dále na byrokracii  a  na  ty co s námi nejdou,ale jen se vezou.  Abychom se nakonec  pochválili, jací jsme  pašáci, že  přes  to všechno jsme  dokázali, překonali, dosáhli. A  když  náhodou byla  nějaká  volba,  tak  navržení  kandidáti, vždycky pěkně  jeden  na jednu  papalášskou  židli a  zvolen  totální, či spíše  totalitní  většinou.

Proč  tahle  reminiscence, při které se  leckomu může  i slza  v  oku objevit a  utroušená  poznámky – jó to byly  časy,  padnout?  No tož  už  bylo ozřejmeno hned  v  druhé  větě ze  začátku textu- protože  politická  divize  Agrofertu  měla svůj  firemní potlach. A  lišila se od  toho, co  jsem popsal z dob  předlistopadových v jediném – tenkrát se politické a politizující  akce vydávaly  za  firemně  pracovní, zatím u ANO šéfe je  tomu přesně  naopak  – to se předstírá,  že  obyčejná  firemní porada, je klasickou politickou akcí.

Tehdy  se  všechno točilo kolem ideologie  a peníze  byly, kupodivu,  těžce  upozaděny, protože  profit  byl kapitalistickým přežitkem,  zatímco  dnes a u Babiše  zejména,  jde jen a  pouze o peníze a moc a ideologie nehraje  žádnou roli. Ta se mění podle potřeby. Aby  bylo více moc ia  v kešeni  co nejvíc  love. Andrejově  kešeni, přirozeně.

Původně  měl  mít  článek  jiný  leitmotiv, ale  když  jsem četl včera odpoledne  přicházející  tiskové  výstupy,  bylo jasné, že  příměr, kladoucí paralelu  mezi  bolševickým konáním v  předlistopadových  fabrikách a úřadech,  s  tím,co se  dálo na pražském Chodově, je  naprosto dokonalý a nic ho nemůže  trumfnout.

Účastníci až na  pár  nejvyšších a  několik málo   dalších vyvolených, měli  jen právo souhlasu. Co nejvíc  nadšeného, přirozeně. Hujersky a  obrhujersky už  ne s etrumfovat závazky, ale pět chválu na  ANOšéfa.

O výsledcích hlasovánní  neměl nikdo  sebemenší pochyby  už  když  se  třeba o den  dříve  balil na  cestu.  Babiš  si tentokrát  pohlídal, aby  se neopakovala  stejná  chybka  jako předminule, kdy  byl  zvolen kvórem  magických  100% odevzdaných  hlasů, což  si  nedovolil  ani komunisti  i v těch nejbizarnějších létech svého bačování. Takže  pár  hlasů proti, Totéž  u  jeho  vice  – Faltýnka. Tady se žádné  hrátky  netrpí a  alternativní jména  vůbec  nepřipouštějí. Všichni vědí ,komu hrají, protože  to celé  platí a  vlastní a kdo že je jeho  Tom Hagen! Proto když  už dostali nominaci  na  consiglierskou  funkci, tak jí sami iniciativně  vzdali!  Všude  vládla nepochybně  optimistická,radostná a  dělná  atmosféra. A  také vidina  světlých zítřků.  Jistě si  i Andrej vzpomenul na  staré časy, které ho nastartovaly, ale  nikoli natolik, aby  vyvěsil  bývalá  hesla a bývalé  fangle. Srpy  a kladiva a  věčné časy  se  nekonaly.  Tedy  řečnicky  ne.  Ale  na myšlenkově zase ty věčné  časy a nikdy  /než  po andrejovsku/ jinak?  To zní zatraceně  dobře! Ale  to nelze  vytroubit  do světa!  To dá  rozum. To  by  mohlo probudit  i Pepu  a Máňu Koblihovi  ze  sladkého spánku…Takže  pšššt! Pšššt!

Ale pojďme  si dát  pár  Babišových  autentických  výroků:

„My vám nasloucháme,“

„ANO má program pro seniory, pro mladé rodiny, pro studenty i pro sportovce.“

. „Tady někdo neustále straší, že je ohrožena svoboda. To je nesmysl. My jsme svobodnější země, než jsou Spojené státy a Francie,“

„Kandidovat hned za naše hnutí znamená vystavit se odporným útokům našich nepřátel,“  Hnutí se prý nenechá zastrašit a dál hodlá prakticky měnit Česko. „To je naše DNA,“

Pamatujete  sjezdové a jiné  partajní  bláboly z před roku 1989?

Ano i  Strana  naslouchala  lidem!

Ano i Strana měla program pro úplně  všechny!

A  demokracie,  ta  lidová, byla přirozeně  daleko větší a  širší  než  v USA  nebo Francii!

Zde  si dovolím soukromou  poznámku.  Možná, že  má  Babiš pravdu-  třeba ta  naše, babišovská  „demokracie“ je  skutečně  větší  než  kdekoli jinde  na  Západě.  Tam  by  někdo jako Babiš  do politiky  nemohl nebo by  z ní vyletěl jak čert s elektriky  bez klobouku a bos a  kdo ví kde  by nakonec přistál.  Kdyby  tam zkusil předvádět  něco ze svého českého repertoáru.Leckde  totiž  ještě  berou zákony  nepříjemně  vážně.

Ano i Strana  musela  věčně  čelit  podlým  útokům  svých  nepřátel, ale  i ona  stála  pevně  a nedala  se zastrašit. O nějaké DNA  tehdy,  k mé  velké lítosti, nikdo nic nevěděl, protože  jinak by  i tahle  floskule  zcela  jistě zazněla  ze  sjezdových  tribun!

Nevěřil bych  někdo  tenhle  slovník  ještě  někdy  vytáhne. A tumáš, nikoli  čerte, nýbrž  vlku – kropáč!

Nicméně  tohle jen  brnkačka proti jinému úletu:  „Bylo to období obrovských korupčních kauz za škody stovek a tisíc miliard,“ popisoval Babiš éru 90. tých let minulého století a první dekády tohoto, kdy  budoval a  vybudoval své podnikatelské impérium a stal se druhým nejbohatším Čechem. Nepochybně  usilovnou a poctivou prací…. Jak jinak!!! Ostatně  Jaroslav  Kmenta v  knize  Kmotr  Babiš, to dokumentuje  docela  podrobně  a tak pečlivě, jak jenom může. O Čapím hnízdě  a  eurodotacích nemluvě… Ovšem a Koblihou a Koblihovou to nehne ani o milimetr.

Jim stačí, když  jim ten jejich  hodnej Andrej sdělí:

„Tímhle systémem jsem by zhnusen a chtěl jsem ho napravit,“  No mámo, von to fakt napravuje!!!  Kde ovšem vzal  Andrej v  té době, kterou  je zhnusen a musí ji napravovat,  svoje impérium, jak se musí zeptat  každý, kdo má ještě nějaké  zbytky šedé kůry v mozkovně, tak  takováhle  jednoduchá otázka  je  ani  nenapadne. Andrej má větší  hlavu, tak  ať  si ji namáhá.   I za ně.  On to udělá  rád, nepochybuji!  A právě to je ten problém!

No a  když už  je nějaký problém? No  tak  za něj může  někdo  úplně někdo jiný než  Babiš  nebo některý  z jeho poskoků:

„Ministr (Adam) Vojtěch by mohl vyprávět, jak jeho státní tajemník řídil ministerstvo a on tam byl jen do počtu,“

Týýýýýý  jooooooooooooo!  Tak Ken je jen bezmocná loutka!!!  No jak jinak vysvětlit  například  to, že  sestry v nemocnicích  měly  dostat  přidáno,  zejména  ty, které slouží  noční asi  o  5 000, ale  v mnoha, zejména  krajských nemocnicích,  utřely  nudli! No za to přece nemůže  ani vláda, která o tom  rozhodla, ale neuvolnila  dost peněz, ani příslušný ministr, který  to měl na  vládě, když  takové  usnesení přijala, vynutit.  Za to může  nějaký  služební  čert. Který  překáží  podle  služebního zákona, takže  ho konečně  vyhodíme! Vlastně  – on překáží ten služební zákon. Takže  vyhodíme  i  jeho.

No a  když  o tom někdo napíše?  Tak milej Kobliho

„Jsme v situaci, kdy celé skupiny novinářů chrlí různé dezinformace nebo zprávy, které jsou vytrženy z kontextu,“ rozčiloval se premiér. Čelí prý tlaku mnoha antibabišovských serverů a tlak cítí i ze strany veřejnoprávních médií. „Ve veřejnoprávních médiích se objevují neuvěřitelné pořady s programem antibabiš,“

No dřív  to byli ztroskotanci a samozvanci a  ideologičtí diverzanti. Ale jde o úplně  stejnou pakáž!  Narušují  klid na práci!  Tehdy s nimi  Andrej moc  zatočit  nemohl, mohl  jen  hlásit  na příslušné orgány. Udávat se nesmí, ale  hlásit  se musí. Tak  hlásil. Pilně  a neomylně, podle  toho, co je k dispozici na internetu.

Mám pokračovat  dál? Rozepisovat se  o tom, že všechno dokonale měl pod kontrolou a  že mu to zaměstnanci  navolili  jak si představoval?  O  consilgliorim  už byla  řeč,  ostatní  místopředsedové  jsou osvědčení horliví  kývači. Jediný  veřejně  známý samostatně  se projevující, zatím, zaměstnanec  ANOfertu – ostravský primátor  Macura? Neměl  šanci! Za  svůj  nebývale kritický   projev  dostal  naloženo – pouhých   115 hlasů!  To tak nějakého rebela, aby  nám to tu podvracel!!! Proč  to nějak rozebírat?

Má  nějaký  smysl popisovat  i to, že  režie  byla  stejná  jako na těch  veřejných členských schůzích,  kde vystupovali  vybraní  nestraníci, s  jasně  připravenými projevy, podporujícími Stranu a  vládu? Totéž  předvedli nečlenové  ANOšéfe  ve  funkcích ministrů za  tuhle  firmu.

Vzorně třeba  Schillerová!

Proč? Co se Andrej jako soudruh  naučil, to dnes  s  chutí používá.

Překvapilo vůbec  něco?

Troufám si  říci, že  dvě  věci –

1- evidentně  by Babiš  rád  změnil  svou  voličskou základnu. Rád  by poslal Pepu a Máňu  Koblihovi k  čertu,  kdyby  to jen  trochu šlo. Ví totiž, že  je  má  tak dlouho dokud  je  schopen  je nějak uplácet. Což platí zejména  pro důchodce. Kteří  dnes  tvoří nejméně polovinu jeho voličské základny. Dokud  bude  přidávat  po devíti stovkách, je prostě  neporazitelný. Jenže  jak dlouho to asi tak půjde?  Příští rok  by  podle  Babiše  důchodci opět měli dostat v průměru  devět  zelených.  Slíbil to. Ale  jestlipak Kobliha  zaregistroval podtón  – ministerstva, zejména  to Maláčové, co ty  důchody  vyplácí, musí  na  ně  ušetřit!!!  Rozpočet prý  umožňuje  jen stovek sedm.  To víš  Kobliho, já bych ti  rád  přidal, ale  ten neschopnej socan, vlastně  socanka! To vona, ne já nebo Schillerová! Při tom je jasné,  že rozpočet a možnosti české ekonomiky  další podobný  růst penzí a  otázkou je  zda  do budoucna  vůbec nějaký,  bude možný.  A když  ne, tak bude platit platit  heslo  víl z E 55 – neny penyz ? Neny  laska!   Že by jako  třeba  sektorové  daně, aby  Česko nebyl dividendový  Klondyke?  Tak to prrr!  Prr!  Ani nápad! I když  ten vývoz  dividend… on v projevu  řekl, že  ví, že z Česka odchází miliardy korun na dividendách, které si odčerpávají zahraniční vlastníci. Ale  to prý je  je důsledek situace panující tu v 90 letech 20. století. Tyto zahraniční vlastníky nebude Babiš  danit, aby neměly  dvoj i trojnásobně  velké zisky  v ČR  než  ve svých domovských zemích a bylo na  ty  chybějící dvě  stovky  na důchody, ale  on je  bude  PŘESVĚDČOVAT, aby miliardy z dividend nechávali v Česku. Tak  jo….  Ušetřit  má Maláčová!  Na  dávkách.Pro ty  úplně na  dně.

Totéž, co  o důchodcích,   lze  říci o státních zaměstnancích. I tam se bude  těžko přidávat! Babiš  by zkrátka potřeboval změnit  kmenového voliče. Proto náznaky  benevolence vůči  živnostníkům, proto takové ostré  vymezování proti nálepkám od  ODS a  Kalousekpartaje, že  ANOšéfe  je levicová strana.    I tohle  bylo velké téma toho ANOfirmního potlachu.

Babiš  si uvědomuje, že prostě  financování  jeho voličů musí narazit  na  svoje  fyzikální, respektive  – rozpočtové hranice. Potřeboval by důchodce a nízkopříjmové  z okrajových regionů vyměnit  za střední třídu,  živnostníky a  především zaměstnance  z velkých měst.  Doufám, že  se mu to nepovede. Že  tihle o něm mají  jasno.Protože  pro  důchodce  platí a bude platit  vrabec =pár  zelených  v  hrsti, je  daleko víc,  než  nebezpečí nějakého oligarchy  na střeše.

2- naprostou novotou bylo náhlé vymezování se ANOšéfa proti  EU. Doposud lezl  jak Bruselu, tak  představitelům  velkých  členských zemí  bleskově  do pozadí. A  najednou   –jako premiér prý odmítá poklonkovat velkým evropským státům, hodlá se i nadále chovat sebevědomě  nebo „nechceme, aby nás řídili nikým nevolení evropští úředníci, vyvolení nadlidé,“

Schválně  – jak dlouho mu  tahle  rétorika  vydrží?  Troufnu  si odhadnout, že  jen do okamžiku,  kdy  se potká s někým  z těch před  nimiž  včera  odmítal poklonkovat nebo s některým z vyvolených  nadlidí. Podle  toho, co nastane  dříve. A  nemohu se nezeptat na drobnost – jestlipak mezi  ty  nikým nevolené, ale vyvolené  nadlidi počítá i  Jourovou, kterou tam poslal?

Proč  tenhle náhlý   obrat vůči EU a Bruselu? Inu v Čechách je  kritika a vymezování se proti  EU,  zdá se, národním sportem a patří k bontonu. Zejména  u Koblihů  doma. Ti přece  vědí,  jak bysme  všechno uměli daleko a daleko lépe, kdybychom v Jůnii nebyli. Eurovolby  jsou  za pár. Do té doby  Babiš  svůj voličský elektorát  nezmění. A ví to.  Takže  naložil  Bruseli. Pro něj  to bude  o tom, zda zase   Koblihovi   dorazí  volit. Je potřeba  jim hodit nějakou tu kostičku. Jinak by  taky mohli přeběhnout  k jinému vypráskanému šantalovi  – Okamurovi. Ale  až  zase dojde na  solidaritu se  spojenci,  na  důvěru a  dobré vztahy a především na zájmy  Agrofertu v  evropském hospodářském prostoru, tak uvidíme  toho starého známého, hebce naolejovaného Babiše, aby  snad někde nedrhnul.    I  tohle známe  z dřívějška, kdy  se jezdilo do Moskvy.  Jen  ty  francouzáky  by  mohl  Babiš  ještě  hodně a  hodně  vylepšit. Ale  zjevně  ti, respektive ty, kteří tuší  správný směr  už  pilně  trénují:

Málem jsem zapomněl na  jednu charakteristickou drobnost- Strana  ani Babiš  se  nemazlili s těmi , co selžou. Babiš pro obecní volby na poslední chvíli  vytáhl pro Prahu  jistého lichváře  Stuchlíka. Užasného manažera, který  mu opět  získá  hlavní město. Nezískal. Přesto ho verbálně  Babiš  podporoval a  Stuchlík rozdával moudra, jaký je  úžasný manažer a jako jak s e chce  dostat do vedení ANOfertu a  jak tam pohne  zeměkoulí. No nepohne.  NA firemní poradě  se  nedostal  ani  longlist  vyvolených. Zavřela  se nad ním voda.  Řečeno  s  jistým rudým klasikem – Moskva prohrávačům nevěří!  Babiš looserům  taky ne! Místo něj se v širším vedení hnutí objevil předseda pražské organizace ANO Jan Říčař, se kterým měl spory po neúspěšných komunálních volbách. Tak to u Babiše chodí!

Všechny ilustrační fotografie jsem si vypůjčil na  serveru  Echo24.  Ale  tahle mne  doslova  fascinuje!

Přemýšlím , jaký titulek by jí nejlépe seděl…
Něco jako  slepice  na hřadě? Nonkoitový orgasmus? Hypnotizace  kobrou? .. Omlouvám se – fuj, co mne napadá. Hanba  tomu kdo hanebně  smýšlí, vlku! Ale  stejně, no…

Omlouvám se! Budu na sebe tvrdej!

Dodatek z  pondělního poledne:

Stárnu. Jinak si neumím vysvětlit, že  až další den v poledne jsem si všimnul jedné  důležité maličkosti. Na  firemní poradu  ANOfertu nedorazil  Zeman!!!  Dokonce prý  ani nedostal pozvánku!

Moc zajímavé  moc. Jakkoli to může vypadat jako projev  toho, kdy  přání je  otcem myšlenky, tak nedávno jsem na Kose  psal o tom, jak připrava  žaloby na Zemana narovnala  poměr  sil mezi bohuželpremierem a bohuželprezidentem, dříve  prudce vychýlený  ne prospěch současného hradního nájemníka.  Já  bych si  to nepozvání dovolil vysvětlit  jako signál, potvrzující ono nové  vybalancování mocenských  silokřivek.  

A  moc  se těším na okamžik, kdy by  byl Babiš  pozván do Bílého domu a Zeman nikoli. Neumím si představit, že  by  podobné upozadění ješitný stařec  nechal jen tak.  Moc  dobře  ví,  že  jestliže se  do Oválné pracovny neprocpe   dokonce současného Trumpova  mandátu, pak už to  skoro jistě  nestihne. Jednak proto,  že  Trump vůbec  nemusí být  znovu zvolen a  pak  by se  s ním demokrat v  Bílém baráku  vůbec  neobtěžoval  zabývat a že i kdyby  to Donaldovi vyšlo podruhé, pak  když  ho nepozval za první čtyři roky, už mu  zvát nějakého  podivného čičmundu, co se paktuje s Čínanem a má to za pár, nebude stát  za sebemenší námahu.

Užijeme si, to nepochybně. Prostě  BABIŠ  NA HRAD POZVÁNKU NEPOSLAL.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.