Perpetuum mobile existuje!!! Vynalezli ho Babiš, Schillerová a Vojtěch!


Pak že je  to s  českou vědou špatné! Prý není  dostatečně  výkonná a prý je také těžce podfinancovaná, takže  v celosvětové soutěži mozků těžce zaostáváme. Třeba v roce 2016 firmy registrovaly 792 patentů, v roce 1930 to bylo 3972 národních patentů……

Ale od pondělí 25.2.2019 to bude úplně, ale úplně  jinak! Odhoďme  chmury! Česko oficiálně ohlásilo supervynález, na  který lidstvo čeká od začátku věků-  perpetuum mobile. A  to nikoli v podobě nějaké  přiblblé  mašiny, která se bez  dodávky  cizí energie nebo energetického nosiče  točí a  točí a  točí, až  do úplného utočena, aby  v průběhu toho točení  a na jeho konci  vznikl nějaký  finanční profit, protože  o prachy přece  jde  vždy  až na prvém místě. Tohle  perpetuum je rovnou  finanční od  samého začátku!

Zkrátka odeberete z  něčeho  – konkrétně  z českého zdravotnictví  část prostředků, které jste do něj posledních 30 let  /neodpovědně/ dávali, provedete  určitou  procentní machinaci s  daněmi fyzických osob ve  vzájemné souvstažnosti s odvody  na zdravotní pojištění a výsledkem  bude, že  stát přestane platit  do zdravotního systému za  svoje pojištěnce byť jen jednu jedinou korunu a přesto ve  zdravotnictví  bude nejméně stejně peněz jako před zavedením tohoto skvělého vynálezu!!!!

Nejen to, protože  jde  o perpetuum mobile, tak dokonce i lidé  mají  mít po této transakci ve  své portmonce  více  chechtáků! Alespoň takhle představila ČT v hlavních zprávách 25.2.2019 základní obrysy připravované zdravotní  reformy.

Má to fungovat tak,  že

-stát přestane  do zdravotního systému přispívat za  svoje pojištěnce

-výpadek těchto prostředků má  být  nahrazen zvýšením odvodů  na zdravotní pojištění od  jeho  současných plátců, kterým se odvody  mají ZVEDNOUT

-aby  tito už  takhle odvody  zatížení až   neřvali,  tak má  dojít  ke  snížení jejich daňové  zátěže  tím, že  daň nebude vyměřována  ze  superhrubé  mzdy, nýbrž  jak vždycky  velel zdravý rozum – jen ze mzdy.  A  tohle  snížení  daní  prý  bude natolik velké,  že nejen že  pokryje  vyšší odvody do zdravotního pojištění, ale  ještě  prý lidem zbyde!!!!

Josef Kobliha  a Máňa  Koblihová, pokud  vůbec  tohle  zaregistrovali, museli strnout v  němém úžasu –Pepo  ten Babiš  je ti ale  chytrej…..

Tedy pokud  to vůbec zaregistrovali!!!  O  čemž si dovolím oprávněně  pochybovat!  Tuhle  nanejvýš  důležitou informaci, respektive  životně  důležitou pro tyhle a  nás  všechny, zcela  určitě  trumfly  příspěvky  typu -Polské hovězí se salmonelou, Požár  skladu v Michli  nebo  Seriál Most, které byly  také náplní  stejné  zpravodajské relace  ČT. A  že  by problematikou zdravotnictví  obtěžovala  své  Nováky Nova  nebo Primáky Prima?  Tak to ani omylem!  To  by  třeba  ztratili  chuť, kdyby náhodou začali  myslet,  zírat s  otevřenou  pusou na  Ordinaci v  růžové zahradě, Modrý  kód či jiný podobný  televizně vymývací průjem.

Ale nechme  rodinu Koblihových a komerční televizní  stanice jejich osudu. Podívejme  se zblízka  na ten zázrak, co  trio Babiš, Schillerová vymyslelo.

Než tak  učiníme,  zopakuji svůj klasický  zlozvyk- provedu úkrok stranou.

Vrátíme se  o 3/4 roku zpět, kdy  Andrej Babiš a jeho tehdy  vláda v  demisi objížděla  všechny  kraje  a slibovala všude všechno všem – sportovní  haly, obchvaty  měst a vesnic, domovy  důchodců, fotbalové stadiony i modré z nebe. Za  desítky a desítky, či spíše  – v konečném součtu – stovky   miliard.  Jak  by  ne  – byla  tehdy menšinová,  nikdo se s ní nekamarádil a  vypadalo to, že se může  jít k předčasným  volbám!  Tehdy  se zrodilo i zlevněné jízdné vlakem pro mládež a seniory stejně  jako historicky  nejvyšší valorizace penzí  i  velké zvýšení platů státních zaměstnanců.

Prostě  peníze za  Babiše?  Žádný problém!  Na všechno máme!  On přece umí  hospodařit  a  řídí stát  jako firmu! Takže na  všechno je! Kdybyste  náhodu  tou dobou byli v  cizině nebo v umělém spánku a měli dojem, že  mu neoprávněně  nakládám, tak určitou  malou představu si můžete  udělat zde.  Z těch slibovaných investic  horem  dolem,  nebylo,  jak  každý jedinec  s  funkčním mozkem správně  dovozoval už  při těch velkohubých  slibech  -NIC. Kromě důchodů, slev  na jízdném a  platů státních zaměstnanců. To  už jaksi, bohužel,  nešlo zastavit. Ne  bez okamžitého odchodu  voličů  od  Babiše. Vláda se  spíchla, nových  voleb netřeba, takže  slibem se neurazilo a  Koblihovi se  ještě, podle  starého pořekadla  o  slibech a  radosti, radovali.

Pak uplynul půlrok a něco a objevila  se  lednová  čísla  o vývoji státního rozpočtu v  prvním měsíci 2019 a  genius  Babiš  najednou tvrdě  otočil  – ministři prý musí  tvrdě začít  šetřit! Takhle  by  to holenkové  rozhazovační -NEŠLO!  Už ne  ty  sportovní  haly, obchvaty, divadla, galerie,  fotbalové stadiony a  další  vylomeniny  za  desítky a  stovky  miliard! Ani nápad!  Šetřit  se bude!A  Schillerová  oznámila, že teda  jako fest, Trvá na  tom, že  státní  správa by  se měla  umenšit  o celých  10%  zaměstnanců! do začátku příštího roku. Šetřit je třeba!

Prostě  realita. Tohle  muselo být popsáno,  než  se  podíváme  na střeva  toho finančního perpetua  mobile. Aby  to bylo zasazeno do správného  rámce.

Takže  si dejme  zásadní parametry geniální finanční konstrukce, tak, jak je odprezentovala  ČT:

Nechápu, že  ČT se nepokusila  dostat z geniálních vynálezců  bližší detaily.

Zajímal by mne především  jeden – zda  ono  navýšení  odvodů do zdravotního pojištění se bude týkat  pouze  fyzických osob nebo potrefí  také  zaměstnavatele  a  zvýší se odvody  i jim.  Na  tuhle  jednoduchou  trivialitu se  nikdo z těch,  kteří ty  tři  příspěvky  o  té fatální  změně  financování  českého zdravotnictví na Kavkách   připravovali, neráčil vůbec  informovat!!!  Neuvěřitelné a nepochopitelně  hloupé.

Tedy  pokud  nejsem  neuvěřitelně  hloupý  já a rozumí se  samo sebou, že  finance  místo státu za státní pojištěnce  dodají  plátci  zdravotního pojištění – fyzické  osoby!!!  Což nehodlám rozporovat, ale  soudím, že by bylo potřebné, aby  to zaznělo naplno. Aby  se  probudili i moji  oblíbení Koblihovi! Protože na jednoduché  sdělení typu  – stát přestane přispívat na zdravotní péči a místo  něj budete  platit vy  dva,  by  se možná  mohli  probudit ze  sladkého snění o hodném Andrejovi, co na ně  myslí, kudy  chodí , všechno za ně zařídí a vyřídí  a  třeba i začít  přemýšlet…

Kdyby taková šťastná  chvilka  konečně  nastala,mohli  by  si ujasnit  základní  numera a  vzít  do ruky  kalkulačku, aby  došli  k následujícím  závěrů:

  •  zdravotní pojištění  se vztahuje na cca 10,5 milionu osob
  •  tzv. státních pojištěnců, tedy  těmi, co do systému  nepřispívají,  je cca  5,9 milionu
  •  celý systém tedy  stojí  na  příjmech 4,6 milionů  výdělečně  činných!!!!
  •  téměř čtvrtinu celkového balíku na  zdravotní péči tvoří příspěvky  státu
  • zatímco stát  přispívá  za  „svého“ pojištěnce 1018 Kč  měsíčně, průměrný  aktivně ekonomický  činný pojištěnec / s odvody  zaměstnavatele/ dodává 4529 Kč…. Z toho přímo zaměstnanec platí ze své super/hrubé mzdy  1/3 = 1509 Kč a  zaměstnavatel 2/3. OSVČ nejméně  2208 Kč měsíčně  a tzv. osoba bez zdanitelných příjmů /člověk  nedůchodového věku, ekonomicky nepracující/ pak nejméně   1803 Kč

A  nyní si popišme co se asi tak stane, jestliže  Babiš  to perpetuum mobile protlačí a to v té nejbrutálnější  variantě, že  totiž  za  stát a jeho příspěvky do zdravotního pojištění  budou muset zaskočit jen fyzické osoby,  dnešní plátci  zdravotního pojištění!

Zkrátka těch  73 miliard místo státu  si  bude muset  rozdělit těch  4,6 milionu  ekonomicky  činných nešťastníků. Což  znamená, že jeden každý  z nich ročně  bude muset v průměru poslat Schillerové, potažmo Kenu Vojtěchovi 15 869 Kč  ročně  navíc.  Měsíčně  tedy  1322 Kč!!! Dodejme, že v průměru. Což je ukazatel značně relativní. A  vedle  toho si  ještě povězme,  žena prosto převážnou  část ponesou opět a  jako vždycky – především  zaměstnanci!!! Jistě budou  blahem bez sebe!

Namítáte,  že  Babiš se Schillerovou jim slibují,  že  jim to vykompenzují  snížením  daně z příjmu!Fajn. Takže  si dáme  pár  dalších triviálních  výpočtů:

Loni vybral  stát na  dani  z  příjmu fyzických osob celkem 216,9 miliardy  Kč. Úleva  by  měla nahradit oněch  73 miliard, které nyní  posílá  zdravotním pojišťovnám stát. Tudíž je  zřejmé, že  by se musel vzdát 33,65%  z příjmů této daně!!! Hned  a jednorázově!!!!

Při  rozpočtu,  který má  zpravidla  vždycky dopředu  rozděleno  už  cca  80%   svého objemu předem mandatorními a dříve přijatými závazky!!!!  Už to vidím! A  při tom  Schillerová vykřikuje, že  se musí šetřit!

Navíc  – neumím dopočítat , jestli by  zrušení danění superhrubé mzdy  zaměstnanců dalo  těchto potřebných 73 miliard. Schází  mi  k tomu čísla. Za sebe  tvrdím, že nikoli! Že to je  blud. A  to  se netrápím Babišovým slibem, že  dokonce  zaměstnancům po téhle  finanční eskamotáži  zůstane  ještě  nějaký přebytek v peněžence. Takže  logicky  by  ten výpadek  daně  z příjmu FO  musel být  o dost větší než  73 miliard….

Jisté ovšem naopak je,že  kdyby  tohle prošlo,  pak by  tohle tvrdě postihlo ty  úplně  nejhůře placené zaměstnance. Ti, dejme tomu  do příjmu nějakých  16-16,5 tis  měsíčně  hrubého, s  využitím všech  slev  na manželku děti  atd.atd. neplatí dnes  žádnou  daň. Všichni těsně nad  tento příjem pak  daň  minimální. Takže  zrušení  danění superhrubé mzdy?  Nula korun  navíc!  Kde se daně  neplatí, tam se nemůže  nic  vrátit. Pro tyhle a je jich  z celku zaměstnanců kolem 30-ti%,  doslova  nic!  Ovšem odvody  na zdravotní pojištění? Tak ty jim  vzrostou v nejméně na  dvojnásobek!  Opakuji – jsou to ti nejchudší, kteří pracují, protože nechtějí být na dávkách!  Není bez zajímavosti, že už člověk s hrubou mzdou 17 500 Kč měsíčně zaplatí ročně jen na přímých platbách zdravotní pojišťovně 28 350 Kč!!!!! Ale  daně  buď  neplatí vůbec nebo skoro vůbec!!! Nyní ovšem bude, kvůli Babišovi a jeho perpetuu mobile cálovatještě  o  hodně více! Problém je, že si to nespočítá do té doby, dokud  to nezjistí na  bankovním výpisu! A  to už bude  pozdě!

Ale to není to nejhorší  na  téhle  blbině!!!

Jsou tam  zakódovany  opravdové  hrůzy – primárně  rozpad  financování zdravotního  systému.

Všechny  čísla, s kterými jsem dosud  pracoval, se opírají o poslední roky  a speciálně o rok  2018. Sami víte, že právě  prožíváme oněch klasických  biblických  7 tučných let. Nezaměstnanost je  reálně na nule, mzdy  rostou jako nikdy  dříve. Stát  si  ve  výběru daní pomáhá  i  tím, že  zvedá progresivně  minimální  mzdu, takže potlačuje  příjmy  šedé ekonomiky – tzv.  dlaňovku a  rostou mu právě  příjmy  zdravotního a sociálního. Zcela ojedinělé a  sotva opakovatelné podmínky!

A  nyní?  Nyní  stát  říká – já  dávám od  financí  ve zdravotním systému  ruce pryč  a všechno  valím  na ekonomicky  činné  fyzické osoby!!! Už mne  do ničeho netahejte, už  to nebude moje  věc!

Za  mne  neuvěřitelná sprosťárna a drzost! Protože  vsadím  boty, že  stát  bude  do zdravotnictví  stejně jako dosud  -MLUVIT!  Tak jak to dělal doposud. Kdy  stanovuje  různé normativy, předpisy, co k do ve  zdravotnictví má a musí. Tohle bude dělat  i v budoucnu, jen  se vyvázal z  financí! Zůstanou mu  všechyn pravomoci, ale  žádná odpovědnost!

A přesně  tohle  – nebýt  zodpovědný  za  financování  zdravotní péče je  jádro pudla!!!! Proto to Babiš  se Schillerovou a Vojtěchem vymysleli.

Klasicky  to   je vidět  v poslední době – kdy stát rozhodl o masivním zvýšení  mezd  zdravotních sester ve  směnných provozech, rigorozně  to nařídil, ale  naprosto se nepostaral o to, aby  nemocnice  a lůžková zařízení na  to také  dostala adekvátní prostředky!!!  Zejména  v krajských nemocnicích  situace  graduje. Podobně  se opět rýsuje  nedohoda  státu s lékařskými odbory, ohledně  budoucích platů doktorů.

Babiš  se před minulými  volbami vytahoval, jak  on bude chtít  mít v portfoliu  právě zdravotnictví,  jak  to  těm dosavadním  neschopům a netáhlům, co měli  tento rezort  v minulosti  pod  palcem, ukáže,  jak, že se to dělá a  jak ho dá do pořádku!

Jeho plán je  prostinký – problémem  zdravotnického financování  jsou  opravdu tzv. státní pojištěnci. Je  za  ně  placeno tragicky  méně, než by  být  mělo.    Sociálka a zdravotní pojišťovny  tvrdě, často až likvidačně,  honí  každého dlužníka  zdravotního a sociálního pojištění.  Jenže  největším  dlužníkem je právě, kvůli  naprosto neadekvátní částce za  své pojištěnce-   stát!  Platí prostě  daleko méně, než by  měl. Všichni to vědí,  leckdo to i říká. Babiš  to přirozeně  ví. A ví, že  prostě  jeho image  toho, co všechno zvládne a umí, na zdravotnictví rychle  skončí. Jestliže černého Petra nepředá  někomu jinému.

Takže vymyslel, co vymyslel!  Stát  se prostě  z financování zdravotnictví  vysmekne.V době plné zaměstnanosti, na  vrcholu konjuktury,  kdy   prostě, ale  zcela výjimečně  pár roků po sobě nehospodaří pojišťovny  s  dluhem. Prostě  ideální,  naprosto  netypická a  nestandardní situace!!!

Našel jsem studii popisující hospodaření  jednotlivých zdravotních pojišťoven.  Kdy každá  z nich je popsána v  detailu  a její příjmy a výdaje  v posledních 5-ti  létech jsou vytažené do jednoduchého grafu / bohužel tam není tentýž  graf za všechny  pojišťovny/.  Pro ilustraci sem dám graf  příjmů a výdajů největší z nich VZP,  která  také pravidelně má  nejvyšší  přebytky  příjmů nad  výdaji:

Opakuji – jde o zdaleka nejlépe  hospodařící pojišťovnu,  s největšími  dosahovanými přebytky.  I  tak se pohybují někde okolo 1%  jejích celkových nákladů. Tedy  rezervy  na  zlé časy v podstatě  žádné. I  nyní , v těch ekonomicky nejtučnějších  časech od převratu jsou ekonomicky  mimořádně  křehké a snadno těžce zranitelné,  jestliže  se  ekonomický  cyklus  obrátí!

Všimněte  si, že  ještě  v roce  2013 byla v mínusu.

Dám sem graf vývoje nezaměstnanosti, aby  bylo jasné, co a jak.

 

Zdroj: Český statistický úřad.

Zdroj

Jinými slovy  – stačí v podstatě  malé zhoršení  hospodářské situace – nějaké zdvojnásobení momentální nezaměstnanosti  a ?????

A  malér je na  světě! Zdravotnický  systém v kolapsu!

Protože  vláda NEBUDE POVINNA jakkoli  finančně  zasáhnout! Ona přece  nic, ona  ani ne  příslovečný muzikant! Ona přece  snížila  daně a   se  zdravotnickým financováním  nemá  noc  společného!!!! Ona NEMÁ  žádné státní pojištěnce, za  které  by někdo  mohl chtít  nějaké peníze, když  vypadli z pracovního cyklu a jsou místo v  zaměstnání na  pracáku!!! Už to není  její starost!!!  Všechno je jen mezi pojišťovnami a pojištěnci!

A  už vůbec  není  jejím problémem demografie!!!  Nyní  totiž  stále ještě  odcházejí  do důchodu  vůbec  nejsilnější populační ročníky, které takhle země  má!  Babiš a  spol. melou o demografii  a  udržitelnosti systému pouze  v souvislosti se financováním důchodů, ačkoli se zdá, že  ještě  asi  20 let  systém bude slušně  fungovat. Ale  zdravotnictví, se v případě hospodářské deprese,  zhroutí  okamžitě. Pokud  ten číman zavede  tento podvod na  občana!

On se tímhle tahem zbaví  veškeré odpovědnosti  za  budoucí problémy, které nutně musí  přijít!

Chtějí  nemocnice více peněz na  investice? Tak si to vyřiďte s pojišťovnami, my  s tím nemůžeme nic  dělat! My  peníze  neřídíme.

Chtějí sestry a  doktoři více peněz na  platy – tak si to vyřiďte s pojišťovnami, my  s  tím nemůžeme  nic  dělat! My  peníze  neřídíme.

Jsou lidé nespokojeni s doplatky  na léky nebo se  na zdravotní pomůcky? Tak ať  si to vyřídí s pojišťovnami, my  s  tím nemůžeme nic  dělat! My  peníze  neřídíme.

Jsou nedostatečné příspěvky  za  pojištěnce mimo ekonomickou  činnost? My s  tím nemůžeme nic  dělat! My  peníze  neřídíme.

atd. atd. atd.

Pro vládu ideální stav! Ona za nic nebude moci. To jen  ti darebáci v pojišťovnách  neumí hospodařit!  To bude veřejný komentář. Neveřejný?  Je potřeba  zavést znovu přímé platby občana  do zdravotního systému! Protože nikde jinde  prostě  prachy vzít nelze. Leda, že by  se zaměstnanci zatížili ještě  většími odvody…..

Vláda  se navíc, pro  všechny  chytré a vševědoucí organizace  typu MMF, Světová  banka atd. zbaví  jednoho  velmi a velmi nepříjemného a  stále  rostoucího mandatorního výdaje  – zdravotnictví a předvede  se jako žádoucí  a příkladný  sociální darwinista! Tak jak doporučují!

Za sebe  říkám, že tahle  nebezpečný  nápad  jsem dlouho neviděl. Či spíše  nevzpomínám si, že  bych ho byl kdy, v českých podmínkách, kdy zahlédl. A  to ani za  sociálně -zdravotně –  ekonomické hrůzovlády  Kalousků, Drábků. Šnajdrů, Topolánků, Hegerů a podobných.

Nemám  o Babišovi iluze. Před  pár  dny, v  článku

Strana a vláda po 30-ti letech – aneb sjezd ANOšéfe! DOPLNĚNO! A doplněno ještě jednou!

jsem psal o tom, že    by potřeboval vyměnit  své voliče. Že  ho začínají příliš   zatěžovat. Respektive státní  finance. Už začíná konat.  Tenhle  děsivý záměr nebude realizován do příštího roku. V  roce 21 jsou další parlamentní  volby. Umím si představit, že  to zkusí provést  těsně před nimi. Přiznejme si –  český  volič  není  většinově  nejbystřejší a  že  nikoli malá  část elektorátu  se v sociálním darwinismu   vidí! Oni přece budou věčně  mladí, věčně  úspěšní, vždycky budou mít víc  peněz než  budou potřebovat a nikdy , opravdu nikdy-  nebudou nemocní nebo vážně  nemocní!!!

Takže  když se Pepovi a Máně  Koblihovým bude před  volbami valit do ovaru, že  jako  se  sníží daně a všechno bude príma,  tak  Patrik a Viktorie  Jedineční určitě  uslyší na  to,  že  za zdraví je přece odpovědný zejména  každý  sám a že  stát musí  být minimální a ne  všeobjímající a opatrovnický. A  neštěstí bude hotové, protože  vedlo ANOšéfe  na  tenhle  podraz na  české zdraví uslyší  ráda i ODS,  která už konečně  bude chtít  z opozice  ven. Klidně  i s  Babišem!

Co ovšem nechápu  vůbec  je postoj  sociální demokracie, která  jako dává opatrné signály, že  ona  jako no možná..  třeba prozkoumat, atd. No a  komunisté?  Nebo prezident  dolních  10 000 000 milionů?  No tak tihle, pro jistotu ani nemuknou!  Oni radši  Petříčka! To je přece  to vůbec  nejdůležitější! Taky si to myslíte?

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.