Volby „svobodné a demokratické“


jádro článku nalezl a  přeložil  Ernest

31. března  půjdou Ukrajinci k volbám, aby si vybrali nového prezidenta. Nebo potvrdili staronového.  Nepochybně  toto hlasování bude  sledovat  celý svět.  Zejména  ten  náš, který si  říká demokratický.  Protože  v podstatě  spojil svůj osud  se  stávajícím  držitelem moci  – Porošenkem.  Ten ještě  ve  startovní den volební  kampaně byl jasným outsiderem s  tím, že  nepostoupí ani  do očekávaného druhého kola -viz citace  z článku  časopisu  Týden:

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Rejting žebříček favoritů nadále vede bývalá premiérka Julija Tymošenková s podporou téměř 21 procent dotázaných, zatímco stávající prezident Petro Porošenko je s jedenáctiprocentní podporou na třetí příčce; mezi političku a politika se vklínil herec Volodymyr Zelenskyj. Porošenko nicméně vede v „antiratingu“: polovina Ukrajinců pro něj za žádných okolností nehodlá hlasovat.

Jenže  dnes je  všechno  nějak jinak. Hodně jinak. A hodně  divně. O  tom bude tento blog.

Typ  na  server  http://ratinggroup.ua/en/  od  Týdne  byl opravdu  zajímavý. Bez problému   šel  na něm najít   příslušný  graf, ukazující Porošenkovu  „oblíbenost“  mezi  voliči a její  vývoj po dobu  výkonu jeho mandátu:

Věřím, že  není třeba popisovat  význam zelené a  červené křivky.

Západ, jak už řečeno,   spojil se  současným prezidentem, v podstatě  svůj osud  a mnohá očekávání. A  nyní  výbuch?  Porošenko ani v závěrečném kole?

Co následovalo v  závěru roku  2018 si  určitě  všichni pamatují  –  incident  v  Kerčském průlivu, výjimečný stav, tvrdé  údery  do protiruských  válečných bubnů, atd. atd.  Prý za  to mohl Putin,  kterému  klesla  popularita kvůli  důchodové  reformě.  Ani nápad,  že  by právě  z těch důvodů inicioval konflikt ukrajinský prezident oligarcha, pod kterým se silně  kymácí  židle,   jenž  v případě neobhájení  mandátu snadno může  skončit  ve vězení. Důvodů by se  jistě  našlo dost a dost.

Odbočím. Když už  jsem dal graf jak si Porošenko stojí ohledně  důvěry v jeho konání  u svého lidu,  dám sem stejný  graf,  který jsem si  vypůjčil od  profesora  Oskara  Krejčího  z jeho článku na  serveru Argument!

Inu, co  by  Porošenko,  ale  i Merkelová, Macron, Mayová  za podobný „propad“ popularity  u svých  voličů dali! No vlastně  ještě  jedno jméno v  téhle sestavě  schází –  Donald  Trump. I tím mohu ilustrativně posloužit, protože  profesor  Krejčí v  článku z kterého čerpám, provádí komparaci popularity Putina a Trumpa  u voličů:

Takže, co by  za  Putinovu momentálně  rostoucí nepopularitu dal i šéf  Bílého domu! Nejen nějaký  potentát  byzantinského  nebo přesněji  bizarního střihu z Kyjeva.

Může  být, že  nyní nějaký, na Kosu zavítavší  Juraj Smatana  nebo Jakub  Janda ohrne  pysk a  ucedí  – jasně putinovský troll za  rublíky  dělá propagandu. To určitě  předvádí  čísla a  grafy  ze  Sputniku, RT nebo dokonce je  přímo  dostal z trolí fabriky  v Petrohradě!!!!

Tyhle  hned  zklamu – profesor  Krejčí čerpal z  oficiálního webu výzkumného Centra Levada, který je  všechno jiné,  jen ne  proputinovský, nýbrž tvrdě opoziční. Smůla, co?

Ale  tenhle článek není o Putinovi. Nýbrž o tom, co se děje  ohledně  prezidentských  voleb na  Ukrajině doslova  pár  dní před jejich konáním.

Už jsme si řekli, jak to vypadalo ještě  v  poslední den roku  2018 s preferencemi jednotlivých  kandidátů a  že Porošenko  v podstatě  ležel na  zemi a  jen přihlížel, jak   mu  další prezidentování mizí  v nenávratnu. …

Jenže  najednou na  webu České televize  čtu v podstatě  šokující  zprávu:

Televizní komik Volodymyr Zelenskij se stal nečekanou hvězdou prezidentské kampaně na Ukrajině. Podle posledních průzkumů s drobným náskokem vede před současným prezidentem Petrem Porošenkem a jeho vyzyvatelkou Julií Tymošenkovou.

Takže  Porošenko  stáhl nebo alespoň určitě  dotáhl? Jak je to možné? Nebo se  mám radši ptát  – jak je  to od  České televize  přesné?!

Protože  na  už  zmíněném, oficiálně vycházejícím   UKRAJINSKÉM webu  http://ratinggroup.ua/en/ lze  velmi snadno  nalézt i  čerstvý průzkum volebních preferencí,  který říká, jak  to vidí  voliči, kteří  jsou  rozhodnuti jít k volbám,  toto:

Alternativě  je neustále předhazováno,  že  neověřuje, nerešeršuje, že nemá  zpravodaje na  místě, že  tohleto a támhleto, že prostě  v lepším případě jen vyrábí  dojmy a plete  si pojmy, ale  v tom běžném, že  produkuje fake  news a dezinformace.

Každý  si může  snadno ověřit, co pustila  ČT  na  svém webu  oficiálně  do světa  5.2. 2019 a jaká  čísla a informace byly  k už k  dispozici, kdyby  se  o  ně jejich  redaktoři  chtěli zajímat.  Stačilo by  třeba, aby tak udělali   ti pražští, protože  takový  Jakub  Szánto, který  vyměnil  post zpravodaje na  Blízkém  východě  za post  člověka  na křižáckém tažení na  Ukrajině, už dostatečně předvedl co je zač! Takže  od  něj opravdu  nelze  nic očekávat. Kromě  tvrdé propagandy.

Ale  vrátíme se radši k poslednímu grafu.  Nutně  musí  padnout  námitka  – největší  skupinou  jsou  nerozhodnutí,  kteří  hodlají  jít  volit – skoro  22% z těch, co půjdou hlasovat. Ještě  nemají jasno, komu to hodí. A kdo získá  většinu tohoto nevyhraněného potenciálu, ten se  zřejmě bude smát nakonec. Jako  ostatně při každých  volbách a  to nejen na  Ukrajině!

Za  sebe  říkám naprosto správný  postřeh!!! Takže  je  čas, abych předal slovo kolegovi Ernestovi, který  pro Kosu stále luxuje ukrajinské  zdroje. A  našel  tam  na těžce provládním serveru korrespondent.net následující  článek,který pro Kosu přeložil:

Nákup hlasů ve volbách. Čí je schéma odhalila SBU?

Bezpečnostní služba Ukrajiny uvádí, že odhalila síť pro nákup hlasů.

SBU prohlašuje, že odhalila „volební pyramidu“ pod vedením poslance parlamentu, která pracovala v několika oblastech Ukrajiny a měla zajistit vítězství konkrétního kandidáta ve volbách.

O nakupování hlasů během předvolební kampaně prezidenta hovoří téměř všichni kandidáti. Ale zatím  konkrétní obvinění nepadla. Nyní SBU říká, že společně s prokuraturou a Státním úřadem odhalila celou „pyramidu“ podplácení voličů.

Korrespondent.net shromáždil údaje o uplácení voličů.

Verze SBU

Dne 21. února uskutečnila bezpečnostní služba Ukrajiny spolu s GPU a Státním bezpečnostním výborem více než 30 prohlídek v celé zemi. Podle zástupce vedoucího bezpečnostní služby Ukrajiny, Viktora Kononěnka jsou vyšetřovací akce plánovány  tak, aby „zdokumentovaly vytvoření takzvaných „volebních pyramid“ a zabránily jim, aby byly použity během voleb. „Projekt předpokládal, že  členové skupiny  organizátorů vytvoří  ve volebních obvodech pyramidu ve formě“ vedoucí sektoru – vedoucí volebního okrsku – desítkář“, kteří  měli pro konkrétního kandidáta zajistit určitý potřebný počet hlasů ve všech běžných volebních místnostech v zemi“ uvedl Kononěnko. Dodal, že za  tím účelem  organizátoři hledali  vždy  místní obyvatele, kteří  by za poplatek provedli „odpovídající zpracování obyvatelstva  a zajistili hlasování daného  počtu voličů ve prospěch určitého kandidáta „. Podle SBU   bylo placeno za tyto činnosti v některých případech od listopadu 2018.

Čí je prospěch z úplatků?

SBU říká, že vedoucím a hlavním objednavatelem schématu je jeden z současných poslanců parlamentu Ukrajiny, ale odmítá sdělit jeho jméno „aby se nespojila se s žádnou z politických sil“. Podle SBU jsou členy a v této organizaci hrají vedoucí roli, občané Ruské federace a občané Ukrajiny, kteří „dlouhodobě spolupracují s ruskými strukturami“. Podle zdrojů agentury Interfax-Ukrajina koordinoval a financoval tuto volební pyramidu poslanec parlamentu z frakce Batkivščina Valerij Dubil. Batkivščyna tyto informace zatím nekomentovala, ale uvedla, že v oblasti Záporoží Státní bezpečnostní výbor a SBU provádí prohlídky v místě bydliště spolupracovníka štábu strany.

Prohlášení Batkіvščiny

Ve středu 20. února vedoucí strany Batkivščina Julia Tymošenková uvedla, že její tým shromáždil důkazy o podplácení voličů týmem současného prezidenta Petra Porošenka.“Pozorovali jsme faktické rozdávání dotazníků a uzavření dohod o agitaci, které zákon zakazuje. S podpisem dotazníků a dohody o agitaci lidem rozdělují po 1 tisíci hřiven“ uvedla Tymošenková. Politička  dále  uvedla, že tým současného prezidenta plánuje rozdělit 1 milion hřiven pro 6 milionů voličů. Podle Tymošenkové, na základě důkazů shromážděných jejími spolupracovníky, zahájilo ministerstvo vnitra trestní řízení.

Mluvčí volebního štábu Porošenka, Oleg Medveděv, řekl, že Tymošenková chce zdiskreditovat tým současného prezidenta a přitáhnout pozornost médií. Medveděv hovořil o jednotlivých případech hrozeb agitátorům   pro  současného prezidenta a poznamenal, že současný prezidentský tým ještě není mezi porušovateli volebního zákona. „Vyhrožují jim bezdůvodně, že se   budou zodpovídat za podplácení voličů, což nedělají. Dokonce teoreticky nemají k dispozici finanční prostředky, které by mohli k tomu využít“ řekl a slíbil právní podporu členům prezidentského týmu.

Takže  si to shrneme.

Ještě v  úplném konci roku 2018 je Porošenko v  beznadějné pozici. A v podstatě  bez  šance. Nedůvěra občanů  k jeho osobě  trhá všechny  myslitelné rekordy a  jeho šance na znovuzvolení  jsou v podstatě  nulové.

Náhle, doslova  v pár  dnech, se situace začne obracet a Porošenko vstává z popela, dokonce  až tak,  že ČT  už  už  ho vidí jako favorita.  Přiznávám, že  jsem si neuměl nějakým přirozeným a logickým způsobem to jeho zmrtvýchvstání, které se objektivně  koná, vysvětlit…. Až  do té doby, než mi přišel Ernestův  text.

SBU ukazuje  na  Tymošenkovou.. Zvláštní. Když ona   byla celou dobu  favoritkou voleb?  Nemám o „plynové“ Julče sebemenší  iluze. Další oligarcha, tentokráte  v  sukních. Uplácení jí nepochybně není  cizí. Nicméně,  jestli  si mám  vybrat,  kdo jako vytvářel ty uplácecí pyramidy, mám  celkem jasno. Ten, kdo je potřebuje  okamžitě, aby  nebyl za  pár  týdnů  už po prvním kole politickou mrtvolou  a horkým  kandidátem na dlouhodobý  pobyt  v   krimu. Ne na Krymu, v krimu. Se vším všudy…Vůbec  si nevymýšlím!  Taková  Tymošenková ho obvinila   z rozsáhlého rozkrádání a  podala na současnou hlavu státu ústavní žalobu, jejímž cílem má být jeho odvolání. Důvodem je podezření z velezrady, kterého se měl dopustit tím, že řídil podvodné nákupy náhradních dílů pro ukrajinskou armádu.

To je poznámka  první.

Ta druhá  se týká srovnání  různých prezidentských  voleb. Těch ukrajinských s těmi venezuelskými nebo třeba  syrskými. Nelze pochybovat, že  ty  první  budou prohlášeny  za navýsost demokratické, možná dokonce příkladně  demokratické. Zatímco ty venezuelské a  syrské?  No jasně- neregulérní, cinknuté, těžce zmanipulované, nesvobodné, nedemokratické, ovlivněné, podplacené, prostě  a krátce  totálně  fujtajblové.

Ne, nechtěl bych  být  voličem v  zemi prezidentů Madura a  Bašára Assada. Stačí  naše poměry. A  člověk  jen bezmocně  skřípe  zuby. Nicméně  mandát těch  dvou pánů  není  ani trochu lepší než ten Porošenkův.   A  jak ukazuje  článek z korrespondent.net ,  ani o fous  lepší nebude ani ten budoucí. To jen měřítka  našeho  světa  zase  osvědčí svou účelovou  gumovost a přizpůsobivost.

Poučujeme  celý  svět. Často  a  rádi. Jenže  ten  na to začíná  být  těžce  alergický. Jak 25.2. předvedl názorně  egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí  na  společném zasedání  Evropské unie  a Ligy  arabských států, když  zástupcům EU  bez obalu   a nekompromisně  napálil:

„Nebudete nás poučovat o lidskosti,“
Za což si měl, ze strany místních médií,   vysloužit uznání, jak poznamenala agentura AP…

Ostatně, jeho volbu, s kterou nemá nikdo  z  vedoucích demokratů problém, ohledně její legitimity, klidně  můžeme  porovnávat s  tou Madurovou nebo Assadovou a  sotva  najdeme sebemenší  věcný rozdíl.

Ale pojďme k poznámce třetí. Přiznávám, že  do doby, než  jsem začal dávat dohromady  tento článek, jsem si myslel,  že  Julča  jasně  vede v preferencích  a  ostatní  jsou vlastně jen nutný kompars. O tom, že  voličskému zájmu  vládne  nějaký  Volodymyr Zelenskij, takto povoláním a  životní zkušeností televizní komik, jsem neměl sebemenší tušení.  Mohl  bych  to okomentovat  větičkou, že  už tohle  samo o sobě  dokonale  svědčí o rozpoložení na  Ukrajině. Ale  bylo by  to málo. Trošku  vám tohoto pána  přiblížím,  ať  vidíme, co přineslo  usilovné budování  „demokracie“  na Ukrajině a  po ukrajinsku.   Web ČT o něm píše  toto:

Volodymyr Zelenskyj je prezidentem Ukrajiny už dlouho, ovšem pouze v televizním seriálu. Jeho název „Služebník lidu“ nyní nese i jeho strana. Zapojení do boje oznámil populární komik stylově na silvestra, kandidaturu ale jako vtip nebere.

Bavič bez politických zkušeností sbírá body jako opozice k elitám. Už loni v některých průzkumech přeskočil Porošenka. Vazby s jiným vlivným miliardářem, Ihorem Kolomojským, mu ale předhazují média. Zelenskyj podpořil hnutí Euromajdan a finančně i ukrajinskou armádu na Donbasu.

Do evropské náruče se ale nehrne.

Takže momentálně  v preferencích vede  někdo, kdo  nemá naprosto žádné zkušenosti. Ani politické, natož  ekonomické. Tenhle má  řídit  rozvrácenou zemi v krizi? Kdo může  nabídnout národu nanejvýš  pár  vtipů a schopnost  našminkovat se v  šatně. Někdo, kdo je  napojený  na  oligarchu oligarchů – Kolomojského, někdo, kdo se nehrne  do evropské náruče….

Nemám slov, takhle podle mne  vypadá  dokonalý  výraz  voličova zoufalství, znechucení a kolaps. Evropa  řeší  Orbána, Salviniho, Le Penovou, brexit, Okamuru, rakouské Svobodné, AfD atd. atd.  Řekl bych, že právem. Má k tomu  100 +1 důvodů.  Ale  že země, která  směřuje  údajně k demokracii a na Západ  od  Ruska  jeho poměrů, momentálně  voličsky preferuje  klauna?  Neměla  by  se  stejná Evropa, co tak ráda poučuje, nad  touhle  zjevnou šíleností urgentně  zamyslet a  pobádat, zda takhle náhodou  za těch  5 let, co  to na Ukrajině  vře,  neudělala  cosi špatně, respektive  – hodně  špatně? Já bych  řekl, že  ano.

Zejména tehdy, když mám pro vás  nachystanou ještě poznámku  čtvrtou, poslední, ale naprosto výživnou! Opět z  webu http://ratinggroup.ua/en/

Tam jsem našel něco, co by báječně  pasovalo  do  dřívější rubriky  Vtip na  tento den. Kdyby  ještě  fungovala a  kdyby  to byl vtip.

Nefunguje a  vtip to taky není. Nýbrž  tvrdá skutečnost.   Před  dvěma  roky byl proveden průzkum, jak ukrajinské veřejnosti imponovali vybraní státníci z jiných zemí. A dopadlo to takto:

S přehledem vyhrál  běloruský Lukašenko!!! O deset procentních  bodů to natřel i Merkelové. O ostatních nemá  smysl mluvit….

Nemyslím, že by  dnes  něco bylo v  tomto směru  zásadně jinak.

Nevím jak  vám, ale  mně  to přijde jako totální debakl našeho  „ukrajinského úsilí“.  Není takhle náhodou  Lukašenko obrčert a poslední diktátor v  Evropě?  Co by za něj  ale  Ukrajinci dali, ve srovnání s těmi svými „demokraty“. On má v zemi pořádek a neválčí se tam.

Chápu,  že  Jakub  Szánto  nám o tomhle  z Kyjeva  referovat nebude. Ostatně – kdyby  ano, byla  by Kosa zbytečná. Ale  být  evropským politikem a někdo mi ukázat dnešní Kosu,  tak  bych si okamžitě  šel dát  hodně  ledovou sprchu. Přišlo by mi to nanejvýš  potřebné!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka, Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.