Videoblog který nahání husí kůži


Kos a už měla  všechny  možné typy  blogů. Přirozeně  nejčastěji ten klasický  – psaný text.  Ale  také  fotoblog, kreslený  blog,   báseň, román na pokračování, atd. atd. Ale  myslím, že ještě nikdy  nebyl uveden  videoblog. Takže  dnes dojde na premieru  i v  tomto ohledu. Nebojde,  nebude to  o tom, že  si vlk sedl před  kameru a bude vás oblažovat  svými moudry. Ani  náhodou. Ne, videa, která  vám nabídnu se mnou nemají  vůbec nic společného. Ale když mne na první  z nich upozornil nick Fred, a já si ho  pustil, naskočila mi  husí  kůže. A  co teprve když  jsem dohledal  další dvě návazná!   Dnes  vám je Kosa  nabízí. Abyste měli  o čem přemýšlet.  Není  to žádný horor, neteče  tak krev,  jsou  prostá  násilí  a  jakékoli  nepravosti  nebo lidského neštěstí. Jen  jsou v  nich podány  základní a jednoduché  informace.  Opravdu  nic  složitého, ani otravného.  Jen něco co bychom měli vědět a znát a  zařídit se podle  toho. takže  je  čas  si pustit  první  to první.

Dynamický  graf  10-ti zemí  s nejvyšším  HDP mezi roky  1960-2017

Může  vám to připadat jako těžká  nuda. Ještě v  roce 1979 to byla  doslov a hitparáda   Západu,  tedy  USa, Japonska  a  zemí  EU, do kterých, se na úplném chvostu  vklínila  jen  Brasílie!  Ještě  v  roce  1988 Čína byla  ekonomickým trpaslíkem a  ani přes to, že  šlo  o daleko nejlidnatější  zemi světa, nepatřila mezi 10 největších ekonomik na zeměkouli.  Tam se definitivně  zařadila až v  roce 1992. V roce 2004  zahájila důsledný pochod  vzhůru, který se  v  roce  2006 změnil na sprint. Kdy nechávala  jednu  ekonomickou velmoc  za  druhou  za  sebou,  aby  v poslední dekádě  dramaticky  stahovala  náskok, do té doby nedostižných USA a  o v podstatě  dělal a dlouhý nos  na všechny ostatní  ekonomické velmoci. Z  čínského pohledu  spíše „velmoci“.  A  aby  toho nebylo málo, doporučuji si prohlédnout rok  2015 a  2016 a  soustředit  se  na doposud  naprosto nenápadného hráče jménem Indie!  Čínského tygra následuje  indický slon! Stejně razantně! Konec  filmu. Schází  2018. a  my  už píšeme  2019.. Zastaralé  údaje  říkáte?

Čas  na další  video!

Dáme si něco, co  je přesnější. Graf  20-ti nejsilnějších zemí  světa  ve  vztahu jejich HDP  ke kupní síle obyvatel!  Tohle je přesnější  než  jen podle  HDP v  dolarech. Protože  to znevýhodnňuje  nedolarové  země, kde  si obyvatelstvo  může  nakupovat za  domácí  měnu podstatně  více než  při přepočtu  na USD, vlivem specifických národních  cen    celých sektorů zboží a služeb. Na což  normálně doplácí  například Rusko. V konečném důsledku není ani tak rozhodující  pro stabilitu státu a jeho ekonomiky, jak vysoký je  HDP, ale  jak průměrný obyvatel státu  realizuje  svoje potřeby. Viz  žluté vesty  ve  Francii.

 

Snadno zjistíme, že už během roku  2015 v  tomto kritériu  Čína  předbíhala   USA, aby  se neotřesitelně usadila  na prvním  místě  žebříčku. A  Indie v tomto ohledu strčí do kapsy  celou západní Evropu!

Když  si to pustíte  až  do konce, tedy  do blízké  budoucnosti  roku  2023 dostane  se  vám šokující  informace. Že podle  parity  HDP a kupní síly  celý  náš  vysoce vyspělý a sofistikovaný  civilizační  okruh  zůstává beznadějně  zaostávat.  Nejen  za  Čínou, a Indií.  Ale Indonesie  nebo Brazílie  to natírají v pohodě  zemím jako Británie  nebo Francie, Mexiko a Turecko  takové  Itálii a  Irán  a možná i  Egypt  Kanadě!!!

A  vřele  doporučuji sledovat  i nenápadné grafy  kontinentů na okraji. Aby  bylo zřejmé,  jak se Severní  Amerika  , jako kontinent, ale především  Evropa  propadají v  téhle  ekonomické  soutěži oproti Asii!!!!

Přeložím své poslední upozornění do jednoduché češtiny  – my  a ti kolem nás  se  zoufale  propadáme.

Ale mám ještě  třetí video!

To si dalo práci s  predikcí, jak se  bude  vyvíjet pořadí 10-ti nejsilnějších světových ekonomik od  roku 2017-2100. A  to je teprv  nářez!

Vůbec  netuším, o co autoři opírali svou predikci, natož jak je  či není přesná. Ale  stejně tak nevidím důvod, proč  by  to  tak nebo přibližně  tak dopadnout  nemělo.  Je to pro náš  svět  deklasující  a ponižující  vize.

Dosud  nedostižné  USA  třetí, ale  v podstatě  něco jako ekonomický trpaslík ne  srovnání s oběma  asijskými obry. Britové a  Francouzi sic e 5. a 6. ale proti  gigatům?  Ti  si na ně musí vzít  lupu. A  Německo?  Kandidát  na vypadnutí z  Top Ten… Osobně  tomuhle  scénáři nevěřím. Vsadil bych na Germány oproti  Britům a  Francouzům, ale  to není důležité.

Oproti tomu, že v desítce Filipiny, Indonesie… Ještě  si pamatujete  rok 1978 v  prvním videu, kdy  Západ  naprosto suverénně  drtil zbytek světa?  A  za  sto let?  Světový  ekonomický  kompars…. Děs  a hrůza.

Můžete nad  tím mávnout  rukou. Nějaký grafy  , no .. Nebo dokonce jásat, jak ten  americkej  Belzebub  dostává na  frak.  Těch prvních i druhých dnes nebude na Kose málo. Pro tyhle  dnes Kosa nevyšla. Ta je  směřována  na ty  , kteří si uvědomují důsledky, či se o to zkouší pokoušet, protože  si uvědomují,  že  to není  o USA, Německu, Británii a adt. ale  o České/Slovenské rpeublice. Jakkoli  naše pidizemě v  těch videích vůbec nejsou.    Jak že  to řekl kdysi Putin? Slabých a chudých si nikdo neváží, nikdo je nerespektuje. Ostatně  stačí se podívat na  současnou světovou politiku!  Je  to tam doloženo více než plasticky.

Kdybych měl volit  historický  příklad, co nás  čeká, pak bych poukázal na  osud  Španělska  Filipa II. To byl  kdysi  světový monarcha  číslo 1.  Jenže  svou, do té doby nevídanou  finanční  a tím i  vojenskou  moc,  rozmělnil na drobné. Jednak špatně  vedenými vojenskými operacemi  /nepřipomíná vám to něco?/, jednak nesmyslnými  a  přehnanými neproduktivními investicemi. Především stavbou  EL  Ecorialu. Ten  je monumentem ctižádosti krále Filipa II., za jehož vlády stálo Španělsko na vrcholu své moci. Ruinoozním monumentem.  Který podvázal jakékoli  rozumné investice a  vyčerpal státní pokladnu. Aby  vznikla gigantická  hrobka  španělských  králů a obrovský  kláštěrní komplex…  Británie  investovala  do manufaktur a  prvotního průmyslu. Holandsko také.  Za  necelé století Španělsko, přes obrovskou koloniální říši  – nikdo nebral vážně  a nikdo si jej nevážil. A  dodnes  se  to zas  až tak moc nezměnilo.

Takhle  má  Evropa  pevně  nakročeno. A  my  s  ní!  Můžete  si myslet, že  se  vás  to netýká. Přijde vystřízlivění a  nebude se vám líbit. Všimli  jste si jak z těch žebříčků vypadávají  země  s  velkým sociálním standardem  a jejich pozice zaujímají ty, kde  slovo  sociální  snad  ani nemají ve slovníku?  Tak o tom to  je.  Jako nejuchopitelnější případ. Jdou a  půjdou tvrdě nahoru. Sociální stát  zjevěn nemá šanci do budoucna!!!

Dál  chci  také upozornit na  společný  znak  těch  nových  silných  – jde o velké země, homogenní země. S jednou centrální autoritou, jednou měnou, jedním trhem a jedněmi zákony  a soudní soustavou. Ale   především velkou  populací.Pro malé není  v  hitparádě  už  dávno místo. Posledním bylo ono Holandsko v roce 1978… Šanci prostě  mají jen  ti největší!!!!

Uděláte  z toho nějaký  závěr?

já  ano. Například  následující:

hospodářský propad v  celosvětové soutěži= zchudnutí státu= oslabení jeho role na mezinárodním poli=ztráta  vojenské síly= technologické zaostávání= politická a finanční bezvýznamnost= výrazné  zhoršení  k stále omezenějším zdrojům=nutnost podřizovat s e zájmům větším a silnějším  státům= zchudnutí a nespokojenost obyvatelstva= politickáa  ekonomická nestabilita= nárůst  korupce a  ekonomické kriminality= zeslabení zbytků demokracie=rozvrat státu=přemístění  z kategorie  rozvinutých států do skupiny  rozvojových  zemí= úprk mozků= atd.atd.

Ještě máte  radost z úpadku  Západu? Tedy  našeho vlastního úpadku?

Ještě chcete  rozbíjet  Evropskou unii?  Ještě  vám opravdu děsně  vadí  ta nenáviděná  Brusel? Pokud  ano, tak si zkuste  sečíst HDP  Británie, Francie  a Německa. A  snadno zjistíte, že pokud by to fungovalo jako jeden stát, je  šance  držet stejnou pozici jako Spojené státy! Ne předběhnout  Čínu nebo Indii. Ale  být  aspon dalším nepominutelným  hráčem na zeměkouli. Nikoli rozhodujícím – jen nepominutelným. Což je  jediná slušná  šance pro ty  tři velké, ale  také pro takové  příprtky, jako je  Česko nebo Slovensko. Pokud nesouhlasíte, máte  na to právo. Pak byste ovšem měli  přijít  s něčím lepším! Sem s  tím. A  ušetřte mne  hlubokomyslných úvah, o zlatých  českých ručičkách o národní hrdosti a  o tom, jak  sami všechno umíme líp! Jestli tomu věříte, tak se zkuste  odstěhovat někam na  samotu a  tam se obejít bez  okolního světa. A uvidíme, jak dlouho vám to vydrží!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.