Trump se zbláznil – uznal izraelskou suverenitu na Golanskými výšinami!


Před 24 hodinami   jsem  s potěšením psal  článek  o závěrech Muellerovy komise ohledně  Trumpa.  Dneska  jsem v přesně opačné pozici.  Musím konstatovat, že  současný  americký  prezident, pokud  se  regulérně nezbláznil,  je  naprosto nebezpečný  celosvětový podpalovač! A měl by být  dán do přísné karantény.

Včera  vyhlásil speciálním dekretem,  že  Spojené státy  uznávají  svrchovanost  nad  Golanskými výšinami a   mají  je tak za  integrální a nedělitelnou  součást  státu Izrael!!!!

Šílenství má  nepočítaně  forem. To Trumpovo tuhle.

Nepatřím, ani náhodou  k těm, kteří jsou naladěni protiizraelsky.Chápu  proč  má tenhle  stát  jaderné  zbraně  hájím  jeho právo na jejich držení, vzhledem ke speciálnímu bezpečnostnímu  statusu,  v kterém se  nachází. Protože  jsem si  vědom toho,  že  mu, jako jedinému na světě,  hrozí úplné fyzické vyhlazení od  jeho sousedů, pokud  by ukázal slabost  nebo prohrál byť  jen jedinou válku. Po zkušenostech, které  židé  udělali v celé své dlouhé minulosti, se není  čemu divit a po holocaustu zejména ne, se chovají  naprosto logicky. Na jejich místě  bych  také nic neriskoval a  už vůbec bych se nespoléhal, že mi  někdo ze zahraničí pomůže , až se dostanu do úzkých. Ví, že  když s e neochrání především sami, nikdo jiný  to za ně neudělá. Takže nic  nehodlají podcenit nebo zanedbat. Třeba  službu v  armádě  povinně  absolvují jak muži , tak ženy. A nikomu z nich to nepřijde ani trochu divné. Vědí, že  život, o svobodě  nemluvě, má  svoji cenu a svůj náklad. A  ochotně ho platí.

Naprosto souhlasím s  výrokem jednoho z  bývalých  ředitelů  izraelské tajné služby  Šin Bet, který kdysi svým nejbližším spolupracovníkům vysvětloval, mezi kterými byl tenkrát  mladičký  Benjamin Netanjahu, že  Izrael nemá a nebude spojence, ale existují jen  státy,  které mu  jdou více nebo  méně v každém konkrétním okamžiku  na ruku. Stát, který zažil Mnichov a  sám uvolnil nebe  pro humanitární bombardéry  to může  jen potvrdit, ale  především by  tomu měl rozumět.

Přiznávám i to, že  mi  sebevědomá  zahraniční politika  židovského státu, a jeho spoléhání sama na sebe  v oblasti  bezpečnosti a  nedotknutelnosti, ve srovnání s  tou  naší českou, roztřeseností  – bez NATO se  neubráníme, resp. musíme  být solidární se spojenci, aniž bychom přemýšleli,  resp. co by tomu řekli nebo si pomysleli spojenci, velmi imponuje!  Velmi! Jak to, že  smrtelnými nepřáteli obklopený  malý židovský stát, se opírá nikoli o NATO, ale jen  sám o sebe, zatímco ve  střední Evropě  nic  takového prý není možné? Ale  to je na jiný  článek.  Vraťme  s ek dnešnímu tématu!

Současně  ale   vyznávám zásadu  – vocaď  pocaď  a  nepletu si politiku a  její praktické  provádění s fanděním na  fotbalovém zápasu.

Proto  píši  dnešní, neplánovaný  článek, protože musím!  Existenční zájmy státu Izraele /oprávněné/ jsou jedna věc,  ale  oficiální ratifikace   anexe a uznání přisvojení si  území  násilně přisvojeného v rozporu  s  Chartou OSN a  obecně  uznaným principem nedotknutelnosti  hranic, tak jak existují, silou, jiným státem,  je  něco úplně  jiného!

To, že  Trump podepsal  dekret, kterým uznává, že  Golany  jsou  Izrael, se  celá základní kostra mezinárodního práva  rozpadla   a dosud „fungující“  základní princip  světového soužití, byl  nevratně  rozmetán.  To slovo  fungující  jsem dal logicky  do  uvozovek.  Nejpozději po  násilném  odtržení Kosova  od  Srbska, před  20-ti roky,  už  tenhle princip reálně  neplatí. I když  ti co namítnou, že  tohle přestalo platit už začátkem 70-tých let, kdy  Turecko obsadilo  severní  část  Kypru, mají nepochybně pravdu.  Obě  tvrzení  platí stejně!

Ovšem nás  svět  řeší  pouze  a výhradně  Krym. Ačkoli ten by  bez Kosova v žádném případě žádným mezinárodním problémem nebyl. Protože  by  vůbec  nevznikl.

Ale po včerejšku? Od  25.března 2019 platí  místo Charty  OSN  zjevně  nové  mezinárodní pravidlo pro  celistvost  kteréhokoli státu  – je  zaručena  tehdy, když  to vyhovuje  zájmům Spojených států, respektive  – když  to uzná  svým dekretem americký prezident. Protože  stanovisko Kongresu nebo další relevantních  politických reprezentací země  není známo. Prezidentův podpis stačí! Nějaské právo nebo světové veřejné mínění s e může  jít vycpat!

Kongres  a zejména  Demokraté  se budou dále snažit  na Trumpa  cokoli najít  v souvislosti s Muellerovou správou.   Tuhle  hloupou umanutost nechápu. Zejména ne ve  světle  té  exemplární  mezinárodní  svévole  a  šílené  neodpovědnosti!

Tohle  totiž  bude mít  obrovské dopady  do celého systému  celosvětového soužití. Nyní  všichni  uchvatitelé vědí, že  anexe   a připojení  cizích území  silou  je  možné. A  za jakých podmínek.  A budou to zkoušet.Zrovna tak ohroženým je jasné,  že  z teoretické hrozby  se stala praktická.  A budou hledat protektory, kteří by je ochránili.  Svět  se opět stal  daleko nebezpečnějším, než  byl  ještě  v neděli  24. března! Vlivem jednoho jediného odpisu  se  začne  dramaticky  měnit a  polarizovat. Daleko víc e než  dosud.  Proč  s  tím něco Demokraté okamžitě  nepodniknou?!

Nechápu, proč  tu šílenost  Trump udělal. Jaký přínos  tenhle nesmysl  bude mít ohledně jeho proklamovaného America  first!???

Nevidím sebemenší  zisk, který z tohoto kroku  USA  kyne. Ani při zapojení maximální  fantazie.  Při tom je zcela  zřejmé, že  ten komu to přinese  bezprostředně  body  je  izraelský  prenier  a  trestně  zcela vážně  ohrožený  Benjamin Netanjahu, ano ten samý  co byl, podle  svědectví,  tenkrát  přítomen  v kanceláři  šéfa  Šin Bet, když ten pronesl  svou  slavnou větu o tom, že  Izrael nemá spojence. On si možná myslí, že  využil okamžiku?  Že mu klaplo  Carpe  diem!  Jemu osobně  možná  ano. Státu  Izrael, o který  by mu  mělo jít především, nikoli!

Netanjahu  má těsně  před parlamentními volbami  o tohle  mu  je zaručeně  vyhraje i když se zdálo, že  ho vymaže  nově vzniklá politická strana,  vedená  bývalým náčelníkem generálního štábu, protože  lidé  už mají  dost Netanjahuových „malých velkých  domů“.    Netanjahu slaví,  v  Izraeli se slaví…

Jsem zvědav, jak dlouho. Svět  tenhle krok prostě  akceptovat nebude a  nemůže.

OSN  kdysi  těsně po válce rozhodla  o vzniku židovského státu  v přesně  definovaných  hranicích. Golany  v nich  v  žádném případě nebyly  a nejsou. A ani nebudou. Sýrie  se jich nikdy nevzdá. To, že je momentálně  rozvrácená,  slabá  a nemůže  být  Izraeli soupeřem, nic neznamená.  Válka  skončí, zničený  stát  se časem obnoví a získá na  síle. Bude to trvat asi  dlouho, ale  nakonec  se tak stane. A nejde jen o Sýrii. Anexí  Golan  jsou v podstatě  nyní znemožněny  účinné  domluvy  s jakýmkoli  arabským/ islámským státem.

Tel Aviv  se  zaranžoval postupně  historicky  s  Egyptem, s  Jordánskem a některými dalšími státy. V poslední době, vytvořením společné  fronty  proti Iránu,  dokonce  i se  Saudy  a  dalšími  ropnými státy v Perském zálivu, kterým se  rostoucí moc  Iránců  vůbec nelíbila  a brali ji  jako své bezprostřední ohrožení.   Neumím si představit  nějaké  další pokračování nebo trvání těchto vztahů. Každá  arabská/muslimská  vláda  nyní  bude, kvůli sebenepatrnějšímu oficiálnímu   kontaktu s Izraelci, po Golanech, mimořádně  snadno napadnutelná a  zranitelná.

Američanům vadí  snaha  Teheránu  o etablování  se na Blízkém východě a  chtějí  mu  v tom bránit. Nic  nepřišlo fanatikům – ajatolláhům více vhod, než právě  tohle!  Irán je náhle  v pozici, toho, kdo  bojuje  na správné straně  a za  správnou  věc. A  to nemluvím o Turecku,  které  má, ohledně  arabského/muslimského světa  ještě  dalekosáhlejší ambice  než  Irán…. Nehovoříc o   pohrobcích  po Islámském státu a  všech šílených fundamentalistech, jenž se  po porážce  v Iráku a Sýrii rozběhli do celého  světa, ale  svůj zvrácený pohled  na  uspořádání světa ani v nejmenším nevzdali.  Ti,  tímhle  Trumpovým podpisem, dostali  nezpochybnitelný  argument své další  existence – oni přece  brání území své  víry  před  západními křižáky  a židovskými nevěrci!!! Opravdu šílený počin!  V každém myslitelném  ohledu!  Který nelze napravit a bude mít  dalekosáhlé a  dlouhodobé tragické následky, jež v podstatě  dnes  ani nelze dohlédnout!  Jestliže  všichni  říkali, že  svět po 11.  září už  nikdy nebude stejný  jako před ním, tak nyní to platí  dvojnásob! Svět před  25. březnem už bude navždy  jiný,  než před ním. Trumpův podpis  udělal z oběti 11.září agresora,  který celý zbytek planety arogantně  ignoruje! Především své  nejbližší spojence! Jak je  to s  tou  proklamovanou transatlantickou solidaritou?!  Celý  svět bílého muže je  vnímám jako  agresor! Aniž  by se nás  Trump nebo někdo z jeho vlády zeptal na názor!

Izrael jásá, má  Golany. Jsem zvědav, jak dlouho mu to jásání  vydrží.  Chápu  bezpečnostní  hledisko.  Několik  baterií těžkých děl na  těch kopcích v podstatě  kontroluje  celé obydlené  území  židovského státu.  Chápu  i hledisko vodohospodářské, protože  tam pramení  výrazný podíl celé spotřeby  přirození  sladké  vody státu. Ale  jak  už  napsáno,  všechno je  vocaď  pocaď. Připojení Golan je  aktem čirého , hrubého a neakceptovatelného násilí!  Troufám si  říci  naprosté  politické krátkozrakosti a  strategické hlouposti.

Můžete  namítnout, že  Golany  byly  tak jako tak pod  izraelskou  správou a  že není  žádný  rozdíl mezi  okupací a připojením!  Nesouhlasím. Okupace  v každém případě jednou  skončí.  Pokud  okupujete  cizí  území, máte  vždycky  možnost  důstojně  odejít a  území opustit  s tím, že  za  to něco zásadního pro vás, dostanete. Když  anektujete,  pak už se  toho území nemůžete  nikdy, bez ztráty  tváře  vzdát!  O  tuhle možnost Izrael nyní přišel. Posílil všechny, kteří mu nejsou nakloněni  a utvrdil  své  nepřátele  v ještě  nesmiřitelnějším postoji. K tomu způsobil  nevratnou ztrátu  značné  části neutrálů a  dokonce přátel.

Ať na  to  připojení Golan  hledím z kteréhokoli úhlu,  vychází mi to jako naprostá katastrofa. Vlastně  ještě nebezpečněji.  Pro Izrael samozřejmě. Ten si  stěžoval na  to, že  když  úřadoval Obama, USA opustili svou proizraelskou orientaci.  Nyní je  frenentické  nadšení z Trumpa…  To opravdu  nejchytřejší  hlavy židovského státu nechápou,  že v současných,  těžce rozdělených  Spojených státech   budou Demokraté  dávat  ke  všemu  trumpovskému / s výjimkou  protiruských kroků/, kontra? A  že  reálně  hrozí,  že  jakýkoli příští demokrat v Bílém  domě  bude nejspíš  vztah k Izraeli  silně  korigovat, aby  získal zase zpět   přízeň  Arabů/muslimů?     To zapomněli  starozákonní kapitolu  o sedmi letech tučných a  sedmi hubených? Protože  se tak určitě  stane. Dnešní zisk se změní  v  zítřejší ztrátu.

Pro  USA  nejsem schopen zaregistrovat  žádné, ani  sebemenší pozitivum  z tohoto kroku.

Jsem zvědav s  čím nyní přijdou  naši věčně  správní, jak budou  tuhle  hrubou  svévoli  zkoušet  legitimizovat. Nicméně  ode  dneška  nemá  Washington ani  oni sebemenší právo cokoli říkat  o  anexi  Krymu.  Ten totiž  ruským územím  historicky  byl a  ukrajinským se stal z rozmaru  sovětského diktátora.

Už se těším na  reakci z Hradu!  Mimochodem zajímavost zazněla  v  této souvislosti při včerejších ranních zprávách na  ČRo Plus. Když bylo konstatováno, že  Izrael s e Golan  zmocnil při Šestidenní  válce v roce  1967 a  že  do té doby byly  pod syrskou správou…

Zajímavá  sémantika, jen co je pravda! Co takhle  kdyby někdo v zahraničí prohlásil, že  Chebsko je pod  českou správou? Ale jděme  dál  k vážným věcem.

Moc  mne interesuje, jestli Demokraté uchopí  tuhle příležitost, aby  si  podali Trumpa.  Nyní k tomu existuje  reálný  důvod. Trump  tímhle  aktem ohrozil  bezpečnost  Spojených států.  Nepochybuji, že  se  fanatici celého světa  budou  snažit tento akt megalomansky  nabubřelé  pýchy  Americe vrátit. A  s USA  celému západnímu světu.  Opravdu nevidím nic, co by tím Trumpovým dekretem kdokoli a  speciálně  Trump Amerika, Západ nebo Izrael  získali.  Islámští  sebe/vrazi  jsou na koni. Ti  a  jen oni jsou pravými vítězi toho  nesmyslného  kroku prezidenta  Trumpa!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.