Jděte volit!


Dnešní  článek  je  určen  v podstatě  jen slovenským čtenářům Kosy. Pro českou  část  publika  je informativní.

Jsme  těsně  před otevřením  volebních místností  před  finálovým kolem slovenských prezidentských  voleb. A  je  to jako  v legendárních  Stínadlech  – Losna nebo Mažňák? Vlastně  Čaputová nebo  Šefčovič?  Vím, že  tímhle  úvodem nejsem nijak  originální. Ani  být  nemohu. Nejsem  žádný  Mirek Duším nebo jakýkoli jiný  člen Rychlých  šípů, ale  moje  situace je stejná – pohybuji  se  se  na  cizím teritoriu a  řeším současnou  Losnovou  versus  Mažňáka.  V  současných  Stínadlech. pardon  – omlouvám se  – na  aktuálním Slovensku.  A  chci  slovenským  čtenářům  doporučit  jediné  – aby  nezůstali  doma,  ať  si o obou finalistech  myslí  cokoli a šli si  aktivně  zvolit  svého Velkého Vonta! A  to  tím spíše, že  doufám,  že  Borísek tenhle  článek opět  převezme pro  hlavní stranu  webu  Slobodného vysielača, takže  bude  šance zasáhnout  i jeho posluchačský  kmen. A  to je to, oč tu běží!

Hlavně proto, že  znám nastavení svých  slovenských  čtenářů i posluchačů.  V závěru minulého týdne totiž  Borísek na  Facebook  Slobodného vysielača, na mojí  žádost  umístil anketu nabízející  respondentům  výběr  ze  čtyř  možností

1- k druhému kolu  nepůjdu, protože  mne  ani jeden z  kandidátů nezastupuje

2- k druhému  kolu půjdu a budu  volit  Šefčoviče

3- k druhému kolu půjdu a  budu  volit  Čaputovou

4- nebyl jsem volit  v  prvém kole  a nepůjdu  ani nyní

V momentu, kdy  píši  tento článek nemám k dispozici přesné  skore, protože nejsem schopen ji z hlubin internetu  vylovit. Ale  co si  pamatuji,  tak možnost  č.1 vedla  s obrovským náskokem. Měla  zřejmě  více  příznivců než  zbylé  tři dohromady. Další  pořadí  bylo

Šefčovič

Čaputová

nebyl jsem a  nepůjdu  volit.

Náskok Šefčoviče  před  Čaputovou  byl, ale minimálně pro mne, překvapivě  malý. Zato  počet  absolutních nevoličů  byl mezi  publikem Slobodného vysielača, respektive  těch, kteří se do  ankety zapojili, naprosto minimální!  Nepřekvapivě, protože  SVSK  je politicky orientovaná  stanice  a podle  toho má  také  své publikum. Výsostně politické. Totéž platí o návštěvnících Kosy. Alespoň si to tak maluji. Což je důvod napsání dnešního sloupku.

Takže  vážení  slovenský  čtenáři  – politika  tě  zajímá, jsi názoru, že se v ní  orientuješ a přesto nechceš  jít  k druhému  kolu  volby prezidenta  tvé  vlastní země? Není to takhle  náhodou protimluv?  Máš  jasno, jak by měla být  vyřešena  krize  ve Venezuele, v Sýrii, jak by  to bylo správně  v  Afghanistanu, co  udělat  s migrací,  co s  Evropskou unií  nebo NATO,  jak se  chovat  vůči  Rusku a  Číně, co  s  Ukrajinou, jak by  to bylo dobře  ohledně  Brexitu a spoustě  dalších  celosvětových  problémů?  Fajn!  Ale  jak  s tím koresponduje,  že  nechceš  jít  vybrat  budoucího prezidenta  své  vlastní země? Protože  neumí š vybrat lepšího nebo alespoň menší zlo….

Ta  otázka  není z mé strany  ani  trochu emotivní, nýbrž přísně logická! Jak to, že  jsi si jist  svým  řešením pro cokoli  na  téhle planetě, ale  u  své  vlastní země  to neplatí?  To není  z mé strany  žádná  výčitka.  Jen podivení.  S  přiznanou   snahou, abys tuhle otázku, pro sebe, nikoli pro nějakého vlka, logicky  zodpověděl.

Kdybychom seděli u jednoho stolu, naproti sobě, nejspíš  bys  odpověděl – já  souhlasím s Dr. Harabinem, který pro II. kolo odmítl podpořit  kteréhokoli  ze  zbylé dvojice a  tím, že  nejde  o dva  různé kandidáty, ale o siamská  dvojčata. Jsou pro mne stejní. A  proto zůstanu  doma!

Opravdu  jsou stejní, jak tvrdí rozhlasový  kolega  Harabin?

Nejsem Slovák, tím méně  slovenský  volič. Mám  od  vašich záležitostí  odstup a  dokonce si sám myslím, že až příliš  velký na to, abych je mohl  odpovědně  komentovat.  Ta velká distanc  má dva  dopady – nevidím  spoustu /pro tebe/ důležitých  detailů,  ale o to ostřeji registruji  hlavní  kontury čehokoli, co se u vás  děje, pokud mne to zajímá. Takže  mám umocněn dojem z celku na  úkor  důležitých podrobností. Proto  je můj pohled  jiný a právě pro jeho jinakost  ti jej dnes  chci , možná přiliš  česky  nafoukaně, ale nikoli ve  zlém úmyslu, nabídnout.

Ano kolega  Harabin  má  do jisté míry  pravdu  – Čaputová  se Šefčovičem  si jsou  v mnohém, především  v  zahraničně politické orientaci, podobní.  Určitě mají  stejný pohled  na      začlenění  Slovenska  do NATO, na zahraniční mise vašich vojáků  a možná  i  na  eventuální  základny  US  Army  na  vašem území.  Jeden z nich ovšem  zvolen  bude tak  jak tak, i  kdyby přišli hlasovat jen oni dva  + jeden další  volič. S  tím nic nenaděláš. Takže  mně  to vychází tak, že  to není  důvod nejít  volit. Tak to prostě bude. Neúčastí to nezměníš.

Další položkou, kde budou mít  více méně  totožné postoje, ale nikoli šance  něco ovlivnit, je  vztah k Evropské unii.  Oba  jsou nepochybně přesvědčeni o  nutnosti členství  Slovenska  v jejích  strukturách, eurozoně a nejspíš  i v  onom tzv. tvrdém jádru, o němž  všichni mluví, ale  které  ještě  stále nikdo neráčil pořádně  definovat. Tím ale jejich stejnost  končí.

Pokud  máš  k EU  alespoň trochu kladný  postoj, máš  zatraceně  dobrý  důvod, k volbám jít  hlasovat!  Stačí si položit  otázku – kdo z těch dvou má  daleko větší možnosti  pro Slovensko v Bruselu  zařídit pozitivní  věci, kdo z nich tam bude mít neskonale  větší slovo a váhu, koho  velcí  hráči, zejména  Francie s Německem budou  trochu respektovat! Takže  důvod jít  volit je tady!

A když  jsi odpůrce  EU? OK.  Pro mne jen tenhle postoj  chybný. Už  jsem mnohokrát vysvětloval proč a dokládal to čísly. Ale  to vůbec  není důležité.

Dejme  tomu, že  jsi ostře protiunijní.Ačkoli  ta  zoufalá  fraška a  tragikomedie kolem Brexitu by  tě měla  varovat před  šarlatány, slibující Slovensku  ráj na zemi, jakmile  se zbaví  bruselských okovů. Už prostý  pud  sebezáchovy, vyplývající z Brexitu, by  tě měl varovat, že  případný  odchod  z unie  by měl být  mimořádně  pečlivě  připraven a  domyšlen. A  třeba  tě napadne, že  předstupněm k opuštění EU  by mohl být pokus  o její  zásadní  reformu.  Takže , jestliže  je  EU  opravdu pro tvou  neúčast  kardinálním kriteriem, není takhle na místě  otázka – který  z obou  možných prezidentů by  reformu  připravoval poctivěji ?- ten co léta  jel v současném modelu, zná  a umí  každé jeho zákoutí nebo někdo z venku, kdo s tím molochem nepřišel dosud  do styku a  kdo by nebyl  potrefen tzv. provozní  slepotou?

Ale  můžeš  si položit  i jiný  typ dotazu ke stejné věci – kdo dokáže, při eventuální reformě více protlačit  nějaký oprávněný  a  důležitý slovenský  zájem?  Dostáváme se  do zajímavého dilematu – jeden problém, popsaný dvěma  otázkami z nichž  každá vede k úplně     opačné  volbě!

Pořád  ještě  máme  co dělat s Harabinovými siamskými dvojčaty? Za sebe  říkám, že  už  dávno  jsou rozdělena. Ačkoli  jsem dosud pojednával  to, kde ti dva  si jsou nejpodobnější. A  také bylo zatím  řešeno to, co by při volbě  vašeho prezidenta, mělo mít  naprosto podružnou  roli. Protože  tvůj  život  nebude každý  den predikován  NATEM  nebo EU, ale  vnitroslovenskými  záležitostmi. Kvůli JEJICH  řešení si máš  vybrat  nového prezidenta! A  tady  odlišnosti mezi oběma  pretendenty  jsou,  z mého vzdáleného pozorovacího stanoviště, markantní.

Mnoho  slovenských čtenářů Kosy a posluchačů  Slobodného vysielača  má problém se současnou slovenskou politickou  reprezentací.  Volá  po změně  panáků. OK.  Co ti potom brání  volit  změnu? Čistou změnu? Jdi pro ni hlasovat! Natři to Ficovi! Ale měl bys  přitom zvážit, jestli ta  změna má nějakou konkrétní podobu a zejména jakou.

Jiná, možná ještě  větší  skupina týchž říká  -změnu jsme  zkusili naposled s Kiskou a jak to dopadlo? Nechceme  dalšího Kisku! Prima! Tak jděte  a  hlasujte proti tomu, kdo  říká, že  chce  navázat  na Kiskův  odkaz! Nandej  jí to!

Uchopme  tohle  téma  z jiné stránky – troufnu  si  říci, že  skoro všem slovenským  čtenářům Kosy  a posluchačům  Slobodého vysielače  vadí  ta brutální, dnes  už  zcela  jasně  demagogická  kampaň a vymývání  hlav  mainstreamu a  už  dopředu  jsou  naštvaní z toho, co tihle  „věčně  správní“ začnou  předvádět okamžitě, jakmile  budou náznaky, jak to dopadlo!  Slyšíte  jejich  jásot, jejich triumfátorství a jejich vztyčený prostředníček  vůči  všem poraženým  – těm co hlasovali pro toho druhého  i těm, co nehlasovali vůbec?  Máte  nebo budete  s tím mít  problém? Dali byste jim rádi za  ucho, těmhle  řiditelům zeměkoule? Dobrá, tak vezměte  svůj  volební lístek a vyražte  ho hodit  do urny!

Ale možná, že  jste  racionální typ. Který nechá  žvanily  žvanit, protože  zkrátka  tihle  lehkoživkové vždycky byli a budou, stejně jako  mouchy  masařky a  jiný obtížný  hmyz a  zajímají  vás  vaše  denní problémy   a  starosti..  Dobrá  tak si položte  jinou otázku  – kdo z těch  dvou  má  blíže  k  denním   starostem reálného občana  Slovenské republiky, respektive  je vůbec  zná?  A jděte  hlasovat.

Možná,  že  prezidentovu  roli  vidíte  v moderování  politické  scény v budoucnu. Například po příštích  volbách nebo  v okamžiku, kdy dojde  k zadrhnutí  ekonomického cyklu.  Nikdo  dnes  neví  jaká politická  sestava  vzejde z vašich parlamentních  voleb za  rok. S  jistotou se  dá  předpovědět jediné  – je li  dnes parlament  těžce roztříštěný, tak to nejspíš  není  nic proti tomu novému. To bude naprosto nesourodá směska  všeho možného. Pak bych  zvažoval, kdo  z kandidátů má  prokazatelně lepší vyjednávací  schopnosti a je  schopen dotlačit  ambice narcisistně  sebestředných politiků k potřebnému kompromisu.  A  v případě  zpomalené ekonomiky nebo dokonce  snad  i další krize- kdo  je  asi tak lepší  krizový manažer?

Tohle a  řadu  dalších podobných věcí  bych  řešil!  A podle  toho vybíral. A především se rozhodoval  zda půjdu  či nepůjdu  volit!

Jsem přesvědčen, že  bych nějaký  závěr  udělal. Záměrně  neříkám jaký. To mi nepřísluší. Snažil jsem se situaci popsat, tak  aby mne  nikdo nemohl podezírat  z  fandění jednomu nebo druhému. To  mi nepřísluší.  Vyberte  si  sami! Nenechte  to jiným.

P.S.

jednu důležitou věc  jsem zcela  záměrně  vynechal. Protože  na ni nemám odpověď. A  která ovšem legitimizuje počínání těch, kteří  přeci jen  nakonec  zůstanou  doma. Protože  tohle  ani jednomu  z těch dvou a lidem kolem nich, odpustit nelze. Co to je?  Tak o tom bude  v každém případě řeč  v  analýze II. kola, kterou  tentokrát nevydám až  v pondělí, nýbrž  hned  v neděli, protože si myslím, že  výsledky budou známy  velmi brzo a  bude lze  s nimi pracovat  těsně po uzavření volebních místností. Ovšem zase jen tehdy, pokud  to nenabourá nějaký místní opilec.

Dodatek hned po napsání:

 

Během psaní   jsem požádal Boríska, zdali by mi někdo nepomohl s  vykutáním té  ankety  a jejich přesných  výsledků.  Bylo mi promptně  vyhověno. Normálně bych předchozí   smázl, to  co jsem napsal o  anketě  v úvodu  a dal jen  aktuální stav.  Nemohu, protože  vypadá takto:

Výsledek je  diametrálně  odlišný od toho, co jsem viděl, když  anketa  byla  vyvěšena  a  už měla docela  slušný počet účastníků.  Zůstává  sice  faktem, že  neúčast v  druhém kole  má  stále o něco více hlasů než  součet všech tří ostatních variant.  Nicméně Čaputová, která původně  prohrávala se  Šefčovičem  v poměru 2:1 nyní  nad ním drtivě navrch. Dokonce i  u těch, co chodí na alternativu. Tenhle obrat  mi nepřijde ani trochu normální.  Kdyby  zřejmě  budoucí prezidentka  vedla těsně, neřekl bych ani popel. Ale takhle?  Konzultoval jsem to s Borískem a  ten tvrdí, že prostě  na FB  Slobodného vysielača  najeli  trollové, lhostejno zda dobrovolní nebo   placení  a ti zvrátili stav.  Prý k tomu existují indicie. Je třeba  říkat  čí  trollové?

Takže,  jak jsem psal předchozí text neutrálně,  když  vám někdo vyhlásí  válku, a já  tohle  zfalšování  ankety  za  vyhlášení  války  považuji a  beru to osobně!

Takže  nezbývá  než  se  na vás obrátit  s  dalšími dotazy?

1- nechcete  svým volebním lístek takhle náhodou  zkusit  zarazit tyhle, co si myslí, že musí  jakýmkoli způsobem vnutit  svůj názor  ostatním?

2- hrozí  Kose nebo Slobodnému vysielači  zánik, když  vyhraje  Šefčovič  nebo když se prosadí Čaputová a lidé kolem nich?   Kdo bude víc  slyšet na  volání všelijakých  Smatanů a  Jandů ohledně  regulace internetu? Čímž  samozřejmě  myslí umlčení  nepohodlných názorů?

Dobře  zvažte  jestli na  těch posledních dvou dodatečných  otázkách něco není. Jestliže  jste  došli k názoru, že  přeci jen  ano, pak jděte  volit! Už to není  jen o budoucím prezidentovi. Ale  také  o  tom, jestli bude  Slobodný vysielač  vysílat.  Kosa vycházet ZATÍM bude. Až sem a ni paní Todtová a  další podobní, MOMENTÁLNĚ  nedosáhnou.

A ještě  jedno upozornění pro ty a není jich málo, kteří  na  různých slovenských  chatech / pár  jsme jich  viděl/ signalizují, že  k volbám půjdou, ale jen proto, aby  hodili  neplatný  hlas. Jako protest proti oběma  kandidátům. Takovýhle kalkul je nesmyslný. Buď  volte  pozitivně pro jednoho  z nich nebo vůbec!  Už  sama účast, i když s neplatným hlasem, legitimizuje  a podporuje  vítěze protože  zvyšuje volební  účast!  Vítěz  bude stanoven z většiny  PLATNÝCH hlasů, tak jak tak, i kdyby  byl platný jeden jediný!   Vaše gesto se zcela  mine účinkem,  jen  vítěz si přisvojí  i tenhle  váš protest. Kdo neví jak volit, kdo nechce volit, má  jedinou možnost  – zůstat doma a mimo volební statistiky!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.