Analýza Slovenska po II. kole prezidentských voleb


Tak to má  Slovensko za  sebou. Vše  dopadlo podle očekávání. Ani nemohlo jinak. Konec  konců – dávno jasno měly  i všechny  slovenské  sázkovky, které  na  vítězství Čaputové držely  před  druhým kolem kurzy  mezi 1,01  až 1,03  k  1, zatímco  vítězství  Šefčoviče  bylo  ve stejné době  oceňováno kurzy  mezi 13-17 : 1.   Asi stejný  kurs  by  byl vypsán,  kdyby  Slovan  Bratislava měl narazit  v soutěžním zápase na  Real Madrid. Že nemusím vysvětlovat, kdo by  v takovém případě byl Šefčovičem a  kdo Čaputovou? Mimochodem, upoutal  mne  docela  výrazný rozdíl  mezi českými a slovenskými sázkaři ohledně  Šefčovičových  šanci 🙂

To mi přišlo docela  úsměvné! Nikoli důležité, protože   Vítěz byl opravdu  jasný  na obou stranách  řeky Moravy.

Neřešilo se tedy, na  rozdíl od minulých  voleb, kdo zvítězí, ale  jen a pouze  o kolik  favoritka  vyhraje a především, jaká  bude volební účast ve druhém  kole.  Právě  účast  byla  tentokráte  ona TOP story a  sázka – kolik voličů dorazí  volit!  Tady  bylo velmi zajímavé, jak to bookmakeři  kursově  nastavili -viz  screenshot  ze  slovenského TIPsportu

Z uvedeného je  jasné, že  ti, co jsou  zodpovědni za  to, aby vyhrála  sázková  kancelář a nikoli  tipující, odhadli pro  druhé kolo  účast nižší, než v prvém kole. Na  rozdíl od minulých prezidentských voleb, kdy  tomu bylo právě naopak a  ve  finále  hlasovalo o 300 000 Slováků více  než  o 14 dní dříve, takže  účast byla  necelých 51%.

Bookmakeři  se nespletli,  svoje  řemeslo umí.Tentokráte  toto  číslo, v  souladu s odhady s jejich odhady činí  42 %!!!!! Jde  o rekordně  nízký zájem voličů! Opakuji – hlavní zprávou je  rekordní voličský nezájem.

Výstřižek

zatímco v kole prvním byla  účast naopak druhá nejvyšší!!!

Výstřižek

Pro  mne naprosto   výmluvné a důležité, protože  na  tohle  tématu účasti a neúčasti  hodlám vystavět  základ  dnešní analýzy. Rozdíl mezi účastí v obou kolech ukazuje,  jak málo oba  finalisté imponovali tentokrát voličskému elektorátu!

Všude  slyším, že  Slovensko volilo změnu. Že  odmítlo dosavadní  styl a způsob politiky. Hmm… ve  světle předchozího konstatování lze  zcela  jasně namítnout – jak velké  je to Slovensko, co volilo změnu?  Mně  to podle  h propočtů vychází  na  nějakých asi  24%  ze  všech zapsaných voličů. V druhém kole, prosím!

Pro jistotu  jsem s předstihem prolustroval internet, abych zjistil,  co  stejní kteří dnes  chrlí superlativy, nad  výsledkem a  jásají nad  změnou, psali tenkrát, před 5-ti roky,  a  co bylo hlavním leitmotivem  jejich tehdejších komentářů a co sliboval  Kiska  ve  chvíli svého triumfu.  Je  toho hodně a  stejně  jako dnes – na  jedno  brdo:

„Když lidé jdou volit, chtějí změnu. Změna je podstata života…,“ konstatoval tenkrát v televizi TA3 analytik Michal Horský.

„Dobré ráno, Slovensko. Dobrou noc, Roberte Fico,“ psal tehdy server aktualne.sk.

Podobných  vyjádření  bylo  tenkrát   nesčetně.  Nemá smysl uvádět  další. Ztráta  času. Jen připomenu, co tenkrát  sliboval  voličům rozzářený  a  slavící  Kiska:

„Jako prezident budu stát za lidmi, za každým slušným člověkem v naší zemi. Pokusím se polidštit naši politiku, pokusím se vrátit důvěru ve slušné slovo, protože lidé jsou znechuceni z hádek. Jako prezident udělám všechno pro to, aby se naše politika polidštila,….“

…“To, co jsem slíbil, splním. Slíbil jsem, že budu prezidentem všech občanů, že budu lidi spojovat. (…) Budu stát za každým slušným člověkem v naší zemi,“….

Jaký  je  rozdíl mezi  tím, co se linulo  z obrazovek a co jste mohli číst  na  zpravodajskýých serverech  na  Slovensku  v  roce  2014  a  dnes? A mezi tím, co tenkrát  znělo od  Kisky  a  teď  od Čaputové na její tiskové konferenci?

Vyměnily  se jen osoby – místo prezidenta   nastupuje  prezidentka  a poražen odchází  nyní  Šefčovič a nikoli  Fico osobně. Ovšem  Šefčovič,  je  tom  i tentokráte  stejně jako tehdejší premier – ten se vrátil do čela  vlády a  Maroš  udělá to samé – i on se vrátí  do čela  vlády, ovšem té evropské –  na post  eurokomisaře a Junckerova zástupce. A nepochybuji, že v ní přežije jak volby  do europarlamentu tak i  do toho slovenského. Viděno neutrálníma  očima  – kde  bude mít větší  vliv a  pravomoci  – v Bruselu nebo v Bratislavě?

Problém má  Čaputová. Už minule  jsem tvrdil, že  jde  o slovenskou  repliku Macrona. Její  kampaň  i  volba  lidmi má úplně  stejné parametry

-objevila  se  z ničeho

-není zatížena  politickou minulostí

-je sympatická a fotogenická a  skvěle  působí na bilboardu a televizní obrazovce

-vzbudila  ve svých  voličích  obrovské naděje a  očekávání

-má nepochybně  dobré úmysly, ale  nemá  tušení, co představuje politická realita

-neuvědomuje  si , že  volič  chce výsledky  rychle, nejlépe  okamžitě, což je nesplnitelné, ale především to, že  její  tábor je  ve svých očekáváních  velmi heterogenní, že  co bude vyhovovat  klasickému  pravičákovi/asociálovi  z  SaS, nutně musí  narazit u liberála a  na čem se shodnou  tihle dva  nepřijme volič z venkova. O generačních rozporech nehovoříc.

-získala, stejně jako  Macron,   zdrcující  podporu elit  – mediální  i finanční.

-slíbila  nesplnitelné

Ale  jsou tady i zajímavé  rozdíly. Vidím dva  hlavní:

1- ve  Francii je prezidentský  systém a  prezident  má  obrovské pravomoci ohledně  výkonu moci a má  navolenou i  velkou  většinu v Národním shromáždění. Na Slovensku,  až  na pár  jmenovacích kompetencí,   je prezidentský  úřad  spíše  reprezentativní záležitostí a minimálně  až  do příštích voleb za  rok,  si může  prezidentka o nějaké  jí nakloněné  většině nechat  zdát. A jak bud e vypadat parlament  za  rok, nikdo netuší.

2- Macron se od  svých předchůdců naprosto distancoval, Čaputová se  netají  tím, že vzorem jí bude Kiska – viz  „Jeho příklad a způsob, jakou politiku dělal, je pro mně osobně inspirací,“, vož potvrdila  vroucíma  dlouhým objetím, když s eKiska objevil na její  tiskovce.

Takže  jaká  změna??? Ještě  jednou – jaká  změna,  když  příkladem a  způsobem dělání politiky pro ni  je  člověk, zatížený v politice a jejím přímým výkonem  daňovými podvody,  někdo, kdo se vědomě  pokusil jinému ukrást pozemky, jaká nadstranickost, když  byl do posledního okamžiku těžce stranický?  Co je to za inspiraci??? Tohle  by  Macron nikdy neudělal a neřekl!  Ten  e od  svých předchůdců  kategoricky  distancoval.  Že  by  se snad odvolával na  daňového podvodníka  Chiraca  ho ani nenapadlo! Tohle má  být  změna  pro Slovensko?

Ale  položme  si základní otázku – především, co KONKRÉTNĚ obnáší ta její změna?  Ví to vůbec ona  sama? Obecné řeči o slušnosti a  spravedlnosti? Trochu málo a  rychle  to vyčpí.

Neumím si to představit, jestliže  to  Čaputová  s tou inspiracíprezidentem lichvářem myslela  vážně.

Rozumím  tomu, proč  chce  Slovensko změnu. Stejné důvody  jako u  nás.  A  tytéž jako pod Tatrami před 5- ti roky.

Oba naše národy  mají se  ZMĚNAMI  ve  vrcholné politice  bohaté a  neblahé  zkušenosti! Zatím  žádná se  ani trochu nevydařila . V Česku  byl změnou Zeman po Klausovi a výsledkem nebyly  Čisté ruce, ale  špinavá Opoziční  smlouva. Změnou  byli i  Zelení nebo Věci veřejné a  výsledkem  byla  famiglia  TopolánekNečasKalousek!  Na  Slovensku  Mečiara  vyměnil Dzurinda, toho  Fico. Vždycky  změna  jako Brno – omlouvám se jako Bratislava a Košice dohromady!  Změnou  tam byly  i všelijaká ta OLANA nebo Sme  rodiny.. Vzešlo z nich něco kromě deziluze z prázdných řečí a nesplněných slibů? Není náhodou  pod  Tatrami produktem těch  ZMĚN  Kotleba,  dnes  rekordně  nízká účast, plus  25%  hlasujících pro Harabína a LSNS?

A  Slováci opět  volili změnu  /my  jsme  si naměnili Piráty aby  řeč  nestála/…. Pořád  změna a změna  a zase  změna, dokolečka  dokola… A  co je  doposud  jediným  výsledkem  – velké trvalé  zklamání, ba  znechucení  voličů,  řekl bych!

Jakkoli netuším, jestli Kosa  bude vycházet  za  rok, natož  za  5 let, myslím,  že  poměrně  dost  brzo uvidíme  co a jak. Já osobně  slovo změna  už nějaký  čas  bytostně  nesnáším, když  na něj narazím ve veřejném prostoru.  Protože  je  bezobsažné. Pokud  není  specifikováno,  jak má konkrétně  vypadat, čeho se má vůbec týkat a především, co má přesně měnit a obsahovat a není  tom všem dostatečně  široká  shoda! Změna jen kvůli změně  je, v nejlepším případě  – k ničemu.

Ano  zní  moc pěkně, co Kiska  sliboval po svém zvolení a co právě  do kamer a mikrofonů znovu  sype  první slovenská prezidentka –

„Jako prezident/ka budu stát za lidmi, za každým slušným člověkem v naší zemi. Pokusím se polidštit naši politiku, pokusím se vrátit důvěru ve slušné slovo, protože lidé jsou znechuceni z hádek. Jako prezident udělám všechno pro to, aby se naše politika polidštila,….“

…“To, co jsem slíbil/la, splním. Slíbil jsem, že budu prezidentem/kou všech občanů, že budu lidi spojovat. (…) Budu stát za každým slušným člověkem v naší zemi,“….

Vypíchnu to ještě  do bodů:

polidštit politiku

vrátit důvěru ve slušné slovo

budu prezidentem/kou všech občanů

budu lidi spojovat

 

Uznávám,to chytne za nitro duše a  totéž  bych  chtěl i já u nás  v české politice. Dlouho a zoufale. A   Slovensku bych to přál z  celého srdce!  Jak Kiska polidštil politiku,  a jak  vrátil důvěru  ve  své slovo. jak byl prezidentem všech občanů a  jak lidi na Slovensku spojoval dnes  už  všichni  vědí. Tak, že  si  naprosto netroufl obhajovat prezidentský post! Zuzana Čaputová  je  v tomto ohledu nepopsaný list.  Nebo snad  ne?

A  tím se dostáváme  k jádru tohoto článku a tomu, proč   účast ve  volbách  byla, při známém vítězi, resp. vítězce, jediným důležitým kritériem!

Ta  totiž  říká, kolik lidí  věří  v  nějakou  změnu. Kiska minule  získal 59,38% z hlasujících, kterých  bylo 50,46%  ze všech zapsaných. Takže  se v konečném výsledku opíral o  důvěru 30%  /přesně 29,96/  všech slovenských  voličů.

Dnes  Slovensko hlasovalo  opět o ZMĚNĚ. Kterou  ztělesnila Čapuotová. Ovšem čísla  říkají,  že už  se opírá v  konečném součtu   o   58,37.% Slováků.  Protože jich přišlo k druhému kolu jen 41,79 % ,takže  se opírá o podporu asi   24,5% slovenských  voličů…. Ani ne o  čtvrtinu!  Třem čtvrtinám je  v lepším případě lhostejná, v tom horším  – ji nechtějí. To jsou ovšem  výsledky  II. kola a  to   je  v  tomto ohledu ošidné a málo vypovídající o procentu  těch, kteří  novou prezidentku opravdu podporují. . Protože  spousta těch, kteří v něm hlasovali,  tak nečiní ve  smyslu  volit  něco, jako  spíš  hlasovat proti něčemu. Daleko přesnější  vypovídací  hodnotu  o podpoře nové prezidntky  má tedy  jen a pouze  I. kolo, kde  Čaputová  získala  pouhých  19,5 %  ze  všech oprávněných  voličů! Při rekordní  výhře!!!  To je  velikost  jejího skutečného  mandátu!  Tolik Slováků  jí opravdu chtělo a  stojí  za ní. Přesto, že její  prvokolové  i druhokolové  prvenství   bylo  procentně  rekordní. Je prezidentkou s nejmenším počtem  získaných hlasů v II. kole, a s  vůbec nejmenší rezonancí mezi celou  voličskou  základnou, ze  všech dosavadních  vítězů!

Což mi přijde  jako debakl. Jednak její osobní, dále  celé slovenské politiky a příslušníků její elity, ale především  těch vrcholně  nesnášenlivých k jinému názoru a vždy  militantních majitelů jediné pravdy, kteří  ji tlačili z médií do Grasalkovičova  paláce  za  každou cenu a budou  ji nekompromisně hrnout  dál a  dál, ale především nekriticky adorovat  po celou dobu jejího úřadování, ať  udělá cokoli! Přesně jako to činili s Kiskou – oni nemají prezidenta, oni chtějí Kladivo na  Fica!

Tihle  všichni způsobili, rukou společnou a nerozdílnou, že  dnes je otráveno velkou politikou daleko více lidí  než v minulosti.  Že  jich stále méně  věří   demokratickým  volbám a hodnotám  i přes  jejich  každodenní  vymývání mozků. Či právě  proto! Důvod – uvěřili  těmhle před  5-ti roky  a  udělali zkušenost  s Kiskou  i s nimi! A pamatují  si ji. Reagují ignorováním voleb nebo  hlasem pro  tzv. antisystémové kandidáty!

Už  v analýze  po prvním kole  jsem  zdůraznil,  že   součet pro   hlasů pro  všechny  tzv. správné demokratické  kandidáty    tentokráte nedosáhl  ani k 50-ti % z těch  co šli hlasovat!!!. Na  rozdíl od  předchozích prezidentských  voleb, kdy  ti „praví  a jediní  demokraté mezi kandidáty“, tedy všichni bez  Fica a  Jurišty, měli v součtu  75%  hlasujících v  I. kole. Letos  ani ne  49%!!!

Pro mne  zásadní   a drtivé zjištění. Jehož  si současní triumfátoři vůbec neráčili a neráčí povšimnout a pokud náhodou  ano, tak zanalyzovat, natož, natož  z něho snad vyvodili sebemenší důsledky. Že  jako  ta  aktuálně  chybějící 1/4 odevzdaných hlasů  se  přestěhovala, díky nim  a jejich neustálé démonizaci a  skandalizaci  Smeru a Roberta  Fica – nikoli k jimi preferovaným „kovaným demokratům“, jak si malovali a přáli, ale  k pro ně nepřijatelným  extremistům a  antisystémovým!  Skvělá práce  paní  Todtová , pane Šimečko, paní Hanzalová a  všichni další, jen co je pravda!

A  teď  ve  chvíli  triumfu, že  by  si tohohle  detailíku  povšimli?  Ale kdež, oni mají na  starosti  jiné věci  – například  to  jak  jejich slušná   nová světice  vyjde se  sprosťákem a hrubiánem  Ficem, jak padl  první dotaz  na  tiskovce  s  vítězkou…

Nyní odbočím, k mému pátečnímu článku, kdy  jsem slovenské čtenáře  Kosy  a  návštěvníky  webu Slobodného vysielača  vyzýval k aktivní  volební účasti. V závěrečné pasáži je Post Sccriptum,  které si dovolím znovu otisknout:

P.S.

jednu důležitou věc  jsem zcela  záměrně  vynechal. Protože  na ni nemám odpověď. A  která ovšem legitimizuje počínání těch, kteří  přeci jen  nakonec  zůstanou  doma. Protože  tohle  ani jednomu  z těch dvou a lidem kolem nich, odpustit nelze. Co to je?  Tak o tom bude  v každém případě řeč  v  analýze II. kola, kterou  tentokrát nevydám až  v pondělí, nýbrž  hned  v neděli,

Je  správný okamžik splnit  slib.  Jak  dnešní  vítězka, tak dnešní poražený neustále vyhlašovali, že

– chtějí zastupovat  všechny občany bez rozdílu,

-jim jde o  politické  smíření na  Slovensku

-chtějí účinně  oslovit voličský elektorát  vyřazených a  zejména  Ty, co hlasovali pro  Harabina  nebo Kotlebu.

Pro Šefčoviče  to byla navíc  jediná  možnost, jak vůbec  se nějak  vrátit do hry. Což jsou /u Dr. Harabina  v každém případě a  u Kotleby  v nezanedbatelné míře/také/ posluchači Slobodného vysielača.

Právě Vysielač Borískovým prostřednictvím, jako  statutáře, také, v podstatě  hned po I. kole, oslovil veřejně  oba postupující s  nabídkou kandidátské  diskuse  na  Slobodném vysielači. Buď  ve  dvou nebo separátně každý zvlášť  s tím, že se  časově přizpůsobí zcela jejich možnostem.  S naprosto racionálními důvody, proč by ji měli  akceptovat.

….Máte teda možnosť splniť deklarovaný cieľ Vášho prípadného prezidentského konania, ktorým je vami avizované zasypávanie názorových brázd v našej hlboko polarizovanej spoločnosti. Zároveň si môžete na svoju stranu nakloniť elektorát, s ktorým ste si boli doteraz cudzí. Nič z toho Vám tradičné médiá nie sú schopné poskytnúť, pretože tam budete presviedčať len presvedčených….

…No a napokon je tu ešte jeden dôvod. Ako sme už spomínali, snažili sme sa vás pozvať do diskusie aj pred prvým kolom prezidentských volieb. Márne. Slobodný vysielač je jeho oponentmi napriek tomu pravidelne kritizovaný za to, že nedáva priestor aj druhej strane. Ako sami vidíte, toto tvrdenie sa nezakladá na pravde, pretože pozvanie od nás ste už nedávno dostali, avšak buď ste ho odmietli, alebo ste naň vôbec nereagovali. Naši poslucháči sa teda môžu oprávnene pýtať, či ich považujete za občanov druhej kategórie, keď diskusiu s nimi odmietate, respektíve na naše pozvánky nereagujete….

Stalo se, to  bylo lze  očekávat – nikdo z obou finalistů se nenamáhal odpovědět!

Je  tedy  zřejmé, že  pro ně osobně není  občan jako občan. Jsou jen ti, kteří  jim dávají hlasy,  mají pochopení, u  nichž   berou na vědomí jejich existenci a  pak ti ostatní  – Slováci  II.  a  možná ještě  nějaké další nižší  kategorie. Těch  nezajímavých je  ovšem zanedbatelných  70% z celku! Co jim nestáli  za námahu, čas a oslovení! Zkrátka obtížný hmyz!  Čaputová v nějakém interview  vysvětlovala , že  půjde jen do tří velkých TV debat a pět dalších že odmítla. Kvůli nedostatku  času. Zvláštní ovšem je, že  ve svém diáři  našla nikoli okénko, ale okno, aby den po veřejné pozvánce SV vystoupila v interview ČT24 dne 21.3.2019 Stejně tak jako měla  čas na setkání se   štvavým  páterem   Halíkem a jeho požehnání   nebo návštěvu Karla  Schwarzenberga. Na  to všechno kapacity měla. Na  obyčejného slovenského voliče odlišného zaměření? Ani nápad! Ten jí  prostě  za  sebemenší námahu nestál.

U ní to,  snad, lze  se zavřením obou očí, ještě nějak pochopit – jako nadutost a aroganci sebejistého jasného vítěze. Mohla si to pohrdání voliči dovolit  Ale  u Šefčoviče? Který, jak mnohokráte  opakováno, bez  zisku téměř  celých  elektorátů obou  hlavních poražených, neměl ani teoretickou naději?

Ani ten se nenamáhal s nějakou, sebemenší  reakcí na pozvání SVSK. Ačkoli  měl čas  obětovat v podstatě  celý  jeden  den  a zajet  na  dvouhodinový  pokec  v Lánech se Zemanem… Jako by se v Česku daly  tyhle  volby  vyhrát…Ani si nevšiml, že  tam byl  už  i rakouský  finalsita  Strache a nakonec  pohočel.

I pro něj bylo pod jeho úroveň  zkusit oslovit nějak trochu reálně   celou  1/4 voličů z I. kola! Stejně  jako pro jeho soupeřku,  to tedy  zjevně je plebs,  s  nímž je  škoda  se  bavit! Stejný přístup, ale  jen ona  si tuhle sotva  uvěřitelnou, nafoukanou   a urážlivou  aroganci mohla  dovolit. Ovšem u Šefčoviče  se nebavíme jen o tom, že tím definitivně prohrál /to by byl stejně, viděno reálně/,  ale  je tu ještě  jeden aspekt – evropský.  Přesněji  – unijní. Voliči, ke  kterým se on otočil zády,  jsou  silně protievropští a protiunijní, slyší na národovecká  hesla a lacinou a nemohu si odpustit   – v mnoha ohledech hloupou  propagandu. Všichni v  Bruselu a v Bratislavě  nad  tím hořekují a lomí  rukama. Tedy obyčejně. Dnes  nikoli, jásají nad  svým vítězstvím u necelých  20%  zapsaných  voličů a vydávají to  obrovské vítězství  evropských ideálů na  Slovensku.

Šefčovič  měl neopakovatelnou příležitost  těm, pro které je  Brusel  ďáblovo doupě  představit sebe a  tím i  celou EU z běžného lidského hlediska. Účinně  je  oslovit. Jedinečná, neopakovatelná šance! Místo toho  na ně vyplázl jazyk!  Trestuhodný projev  autokratické pýchy, aby si náhodou nezadal. Který  bude  přinese  časem odpovídající ovoce! Jako svůj osobní bonus  pro  Slovensko, pro které  prý přece  pracuje  do roztrhání těla!!!

Opakuji  – nejsem voličem na  Slovensku, ale  kdybych  byl, tak bez ohledu  na to kdo by měl moje  preference / dodávám, že  v I. i II. kole  Šefčovič/ bych to bral jako osobní urážku a včera  byl zůstal rozhodně  doma  a neposlechl svou  vlastní výzvu jít  nějak volit! A  to jsem technicistní a těžce   racionální  typ, jemuž je  často vyčítáno,  že místo čísel a grafů by měl více používat emoce!

Paní Čaputová  ještě  ani není v  úřadě a už se svou povýšeností  postarala o to, aby  každý pochopil, že  není  schopna , ale především ochotna splnit  dva  z proklamovaných  cílů:

budu prezidentem/kou všech občanů

budu lidi spojovat

Jak to chce udělat, když  veřejně  nonverbálně oznámila,  že  se s určitou a nemalou  částí  slovenské veřejnosti  vůbec  nehodlá  bavit? Že  se jí ekluje?  Jak asi chce  být jejich prezidentkou a  lidi spojovat????

To je  jedna  rána pro Slovensko. Tou  druhou  je nekompromisní utvrzení  antisystémových  voličů oběma  finalisty v tom, že  na  ně,  ať už  stará nebo nová politická reprezentace –  kašle a jsou jim ukradení. Tedy  s výjimkou placení daní!  To  jistě  ty nahoře  zajímat  bude! Kde  zůstala ona  proklamovaná  slušnost a pokora  z  tiskovky nové prezidentky?

To si nikdo neuvědomuje  ten naprosto dramatický  početní růst tohoto  voličského křídla a jeho stále větší radikalizaci???? K níž tyhle  volby  určitě  přispěly?

Tohle je pro mne  hlavní a rozhodující    poselství  z  hlasování  o  nové hlavě  Slovenska!

Ale mám i  další.  Tvrdím, že  nesystémoví / promiňte  pane  doktore Harabine – zavedený  terminus technikus, nic osobního/  v  dohledné  době  ještě posílí. a nikoli málo.  Jednak mnozí voliči  změny  jménem Čaputová brzy nejspíš  zjistí, že .. no totéž co  žluté vesty  ve  Francii ohledně Macrona  a půjdou hledat  další změnu. A tentokrát už nejspíš si dají  pozor, aby  to nebyl nějaký Kiska nebo někdo, kdo jím je inspirovaný!  Kam se asi obrátí ?

A  další  přibudou zcela jistým  pokračujícím působením těch „jedině a věčně  správných mienkotvorných“. Kdepak ruských trollů a jejich údajnými dezinformacemi, bud e to působením  těch s jedině  správným názorem!

Sme, Deník N, Aktuality.sk, Topky. sk a  další a včerejší  zvolení  Čaputové rozhodně  nepovažují  za  svůj  dobojovaný  džihád!  Jen za úžasné jednotlivé vítězství, které  je třeba  stále  rozšiřovat! Protože  Smer/Fico, stále  vládnou!

Tudíž  budou pokračovat  v  té  štvanici, kterou provozují  už  dobrých 10 let. Budou sice lomit  rukama, jak Kotleba /Harabín  získávají stále větší politickou sílu, ukazovat na Putina, jak to tady  podvrací,  ale  nepochybně  si nepřipustí,  že  jsou to především oni,  kdo jim svou  nesmyslnou  brutální vnucovací kampaní dodávají  stále nové  a nové  voliče, když  Fica  neustále  vykreslují  jako  Belzebuba  Největšího a Smer  jako matku všeho pekla. Vsadím boty, že  převážná  část Harabinovců a Kotlebovců  dříve  volila právě  Smer!!! A za normálních okolností  to nikdy nedají  SaS  nebo nějakému Progresívnému Slovensku, OLANu nebo nějakému podobnému  spolku, který s e snaží uplácat Kiska,  jak by se věčně  a jedině  správným líbilo!

To není všechno, co  chci na jejich konto poznamenat.   Ano Slovensko /i  Česko/ by  zoufale  potřebovalo  dosáhnout  vnitřního smíru a  tolerance. Obnovit  alespoň jakous takous  národní jednotu a porozumění. Protože nás  čekají nelehké časy.

Troufnu si tvrdit, že  to je  asi stejně  dosažitelné, jako perpetuum mobile!

Jednak   z objektivních  důvodů  –  přímá volba je  výběrem  mezi černou  a bílou. Mezi ANO a  NE! Nic jiného nemůže  ze  své podstaty poskytnout. Žádný  kompromis  či nějaké  řešení  vyhovující když ne všem, tak  aspoň velké  většině, není  možný!   Buď  bílá nebo černá, ano nebo ne. Tečka!  Takže  vždycky maximálně  vyhrocené postoje a  fronty a  slavící  vítěz a vysmívaný  ponížený poražený!  Ale  jak konstatováno, tohle  je  objektivní věc a je nutno ji přijmout nebo změnit  systém prezidentských  voleb. Příkop nelze zasypat.

Ale  existuje  druhý důvod,   navýsost  subjektivní, technicky odstranitelný, ba  dokonce snadno, ale  nikoli reálně!  Tím jsou  ti  „věčně  správní mienkotvorní“ v  médiích  všeho  druhu!  Kteří si myslí, že  oni  mají patent  na to, co si kdo má myslet, jak má vypadat a co má dělat celá společnost, co se  smí a  co ne. Ti, co  si přisvojili  autoritu  samozvaných  moudrých a vševědoucích a  skromně  si  říkají novináři, místo  vnuci děda  Vševěda.

Tohle známe  samozřejmě  i  v  Čechách. V míře docela  vydatné. Ale  to není nic  proti Slovensku. Tady  si v  redakcích  Sme, Deníku N, na soukromých  i veřejnoprávních  TV  i rozhlasových  vysílačích, atd.  dlouhodobě  myslí, že  zkrátka jen oni  a  zase  oni  jsou hlavy vším fištronem a  ctností obdařené. A  všichni ostatní,  zejména  nějaký  plebs,   má  sklapnout a  držet  ústa  a krok, když oni  hovoří a myslí za něj. Tihle  každý náznak smíření spolehlivě  zabijí! Protože ke  svému  bytí potřebují konflikt a  někoho, koho mohou  neustále  kacerovat  a mentorovat!  A Fico navíc  ještě  stále  dýchá.

Poražená   část  Slovenska /Smeráci/, ale především ta uražená   pohrdavým chováním  obou finalistů,  novou šéfku  státu  nepřijme za svou i kdyby  se  ti věčně  správní na hlavu  postavili. Ze vzdoru.  Nepřijme ji  stejně, jako ti jedině  správní + slušní nepřijali a nesmířili se s tím  jak opakovaně za  sebou dopadly parlamentní volby. Železo  železem se  ostří a  jak se do lesa  volá, tak se z něj ozývá!

Osobně  jsem přesvědčen, že  Zuzana  Čaputová poctivě, po nástupu do úřadu,  zkusí  prezidentovat  všem. I  když  už  se o to reálně připravila. Ale  přesto to zkusí a  jak řečeno – poctivě, bez jakýchkoli pochyb.

Jenže  i kdyby  se jí to zázrakem snad začalo dařit, nemá  šanci. Ta  věčně  správná a pomazaná  media, která ji stvořila, jí to neumožní!  Fica a  Smer je přece   třeba  vyhladit, vypálit  a zadupat  do země za každou cenu.  Žádný kompromis, žádná tolerance.! Protože  oni přece vyhráli. Takže  si nenechají  to vítězství a  to ani v  celonárodním zájmu – vzít! Stejná bude reakce z  druhé strany!

Tahle vypadá  Slovensko po II.kole voleb prezidenta! Je  rozdělenější než  bylo před  volbou. Takhle vypadá ta  žádaná  změna!

Své analýzy  píšu  se  záměrem, aby  se potvrdily. Tentokrát bytostně  Slovensku přeji, abych se  totálně mýlil.

A  ještě  něco,  aby  bylo zřejmé,  že  mi kvality  paní Čaputové neunikly a že nepatřím k těm, co  si vytvoří  nepřítele  a jdou bigotně  proti němu   – kdyby  kandidovala  v nás  v Čechách, proti Zemanovi, můj hlas  by rozhodně měla.  Neváhal bych  ani sekundu.

Joa  na závěr  graf, který včera  ve volebním studiu  dlouho rozebírali na  TA3. Moc pěkná záležitosti a  „těžce  racionální“,  asi jako díra  do hlavy!

Výstřižek

Daňový podvodník, zloděj pozemků a lichvář  nejdůvěryhodnější figura  slovenské politické scény?

No kdyby  se  náhodou někdo  na  české straně  chtěl Slovákům smát a posmívat, tak ať si dobře prohlédne  tenhle  měsíc  starý  průzkum mezi českým voličstvem:

Výstřižek   A to nemluvím o tom, že nejpopulárnějším politikem je  setrvale trestně  stíhaný  dotační  mág  Bbaiš!

Výstřižek

Takže  ono je  to na  obou březích Moravy  stejné!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.