Jak se prezidentské volby na Slovensku promítly do politických preferencí


Byl jsem zvědav a jistě ne  sám, jak se  vítězství Čaputové projeví na  rozložení politických sil na  Slovensku ohledně přerozdělení poslaneckých  mandátů. A  nemusel jsem  čekat  dlouho. První průzkum, který  by  důsledky  prezidentského klání  měl zachytit,  je čerstvě venku. A je to věru zajímavé  a to nikoli jen kvůli zjištěným číslům. Ale  kvůli souvislostem. Respektive  jako svědectví  o průzkumu  a průzkumnících.  Primárním zdrojem informací,  jak  má vypadat  rozložení  politických  sil po prezidentských volbách na  Slovensku přinesl Deník N /N  jako Nenávist/ v  tomto textu:

Prieskum AKO: Koalícia PS/Spolu predbehla SaS, Smer je po rokoch pod 20 percentami

Můj vztah  k tomuto médiu si předpokládám, ještě  pamatujete. Takže  víte, že  mohu pracovat jen  s tím, co vidím v  jeho perexu.  Naštěstí,  no  naštěstí vlku???, mohu přidat nejspíš  jádro jeho sdělení, které  řekl bych, ochotně převzal podobný  český  sloup  žurnalistické  nezávislosti a objektivity, jakým je   Aktualne.cz , který mne přiměl neplánovaně zase rychle otročit  u klábosnice mého počítadla. Ten článek najdete  zde:

Obliba Ficova Směru klesá, prezidentské volby zamíchaly popularitou slovenských stran

Netuším, co z těch dat  vyvozuje prý šéfkomentátor  Deníku  N / N jako Nenávist/, Kern jakýsi,  ale  tipnu si, že  to bude  ve  shodě  s vyzněním Aktualne.cz, které bych do jednoduché češtiny  přetlumočil takto:

Fico a  Smer už  jsou na kolenou, jen jen  je dorazit  a  vláda dnešní opozice  už je už už přede dveřmi!  Stačí je  vytrvale na  ty  dveře  ťukat!  Aktuálně  – vládní koalice už nemá většinu, Deník N – přichází Kiska, který  má potenciál až  40%  hlasů a  zcela převorá volební  průzkumy! Správně  motivovaný  konzument  sena   ustájený v maštali s nápisem Deník N nebo Aktualne.cz dovodí tohle:

no když  ten Kiska má  ten potecniál 40% , respektive vládní koalice  už nemá většinu, pak musí nezbytně  platit, že  současná opozice, tedy přirozeně  ta  demokratická –  nově  se objevivší  Čaputovci +SAS +OLANO +SME rodina +onen  DPH Kiska  určitě  vytvoří dostatečnou většinu!!! Jinak to bejt  nemůže!

Takže  je  největší čas  přezkoumat, co říkají  vlastně ta  čísla  od  průzkumné agentury AKO. Což  je mimochodem  ten  spolek , co  v posledním průzkumu před  I. kolem zjistil, že  Čaputová v něm dostane asi 54%  hlasů a ono to nakonec  bylo 40. Já  vím, i tak je to drtivé  vítězství a nijak to nebagatelizuji, jen  chci připomenout jak se  výzkumná  agentura  AKO předvedla.   To abychom věděli  s kým máme  tu čest. Abyste  se nemuseli  nikam vracet, dám sem  ten graf ještě  jednou a ve větším měřítku pro snadné čtení.

 

undefined

Takže  Smer  ztratil 2,7% . Bez debat.   SNS 0,4%  a Most  Híd, jako třetí  vládní strana 1,3% a  je  přesně na  hraně vypadnutí  z  parlamentu. Dohromady -4,4%

Čaputovci +6,9%, SAS -1,9%, Kolár -0,2%, Matovič -1,5%, KDH +0,4% Dohromady   +3,7%….

Takže  první nabourání  výstupu  agentury  AKO  – současná  vládní koalice  přišla  o  4,4%, ale  ti správní získali jen +3,7%….. Houstone, pardon – Jerevane, máme  asi možná  problém problém!!! Ten problém je o to  větší, že jediný  zisk od  vládní koalice  v podstatě pochází od Mostu-Híd.  Protože  ztráty  Smeru absorboval Kotleba!

Zkusme jiné  počty, to jest hledání  nějakých disponibilních eventuální  většinových %.

No Smeru SNS a  Mostu  to nemůže  vyjít dohromady  dají jen 32,3% . Vedle  toho uvedu, že  Kotleba   má dalších 11,5%, narostl tedy o 2%. Znovu  zopakuji , že  sebral podstatnou  část  z  toho, co  ztratil Fico a  SNS. Ke Kotlebovi ještě  jedna poznámka – neumím  si vyfantazírovat, že  v budoucím parlamentu, po příštích volbách, by ulehčil vznik  vlády současné opozice a  nových,  či  ještě  vzniknuvších  seskupení, které se  k ní přidají. Popřel by  sám sebe.

Ten graf  AKO říká, že  opozice + nové subjekty jsou  v součtu na  53,3% – takže  většina a to ještě  je  v záloze  zrádce  Bugár ze  současného vládního tábora.  Triumfátoři  jásají!!!!  To je pane  výsledek! Fico, třes se! Nejprve  Čaputová  a  převzetí moci  v parlamentu  je také na  dosah!  A  to ještě je, počítám, čeká  jeden další  velký  triumf  – v eurovolbách. S tím je to  na beton.Učast bude tradičně  malá, speciálně  Čaputovci  tímhle hlasováním v minulosti nežili, ale tentokrát to bude úplně jinak. Podle mého odhadu, převálcují zbytek peletonu.. Ale  to nechme  budoucnosti, uvidíme. Pro  tenhle  článek to není  vůbec  důležité.

Ten chce jen zjistit  do jaké míry  je ten výstup od  agentury  AKO  asi tak  relevantní. Já totiž osobně  s jejich  výstupy,  po tom co předvedli  před prvním kolem u Čaputové, mám docela  problém.

Někdo by mohl  říci, že  pokud  Čaputová  dostala v druhém kole  prezidentek 59%  hlasů a její soupeř  jen  41, tak že  to v podstatě  věrně  kopíruje, pokud zvažujeme dva  tábory  – ten kolem prezidentky  kontra  ten proti ní, pro budoucí složení  Národní rady, že  to  přesně koresponduje!  Tak v čem že  se chci pitvat, průzkum sedí! Vážně ?

Podívejme se  nejdříve  na  oficiální  čísla o volbách , tak jak  jsou na  stránkách Slovenského štatistického úřadu:

I.kolo

II.kolo:

Když porovnáme  čísla  mezi změn  hlasů pro finalisty  v  I. a II. kole snadno zjistíme, že  Čaputová a  spol nemají žádná  důvod  k tomu  nezřízenému jásotu, co provozují. Čaputová dokázala  svůj zisk  navýšit  o  186 129 hlasů, tedy  asi o  21%. Šefčovičovi přibylo 352 024 nových voličů a  zvýšil tak svůj  elektrorát o více než  50% oproti úvodnímu hlasování!!!

Dovolím si tedy konstatování,  že tábor  těch „jedině  správných“ momentálně narazil na s trop svých možností – klíčové slovo je momentálně, stropem zůstane, když Fico a Smer nebudou dělat chyby a nebude otevřena nějaké  nová  ať už  vylhaná nebo opravdová kauza.  Proč tvrdím, že  ti správní jsou na svých limitech? Protože  udělali takticky  ten opravdu  nejsprávnější krok, který mohli  – měli jediného kandidáta  a netříštili síly. Na  rozdíl od  zbytku politického spektra. Jenže  v parlamentkách už to nebude o jednotné  kandidátce, ale  o klasickém nesmlouvavém souboji všech proti všem! A  to PŘEDEVŠÍM mezi správňáky.

 

V  analýze po I. kole  jsem napsal, že  právě tohle kolo má  vypovídací hodnotu  o rozložení  sil na politické scéně ohledně  složení Národní rady a nikoli  kolo druhé. A  to ze  dvou  důvodů

Primární:

poskytuje  voliči  výběr  z daleko jemnější  škály  kandidátů, představujících jednotlivé politické směry na  rozdíl od rigorozního ANO/NE -černá/bílá  o 14 dní později. Prostě  jde o klasický poměrný systém, jako u  voleb parlamentních a nikoli systém většinový

Sekundární:

Finále  už nezajímalo podstatnou část  voličů, kteří  před  tím u uren  byli

Volební průzkumy  jsou  sice pěkná věc a  v mezičase  mezi  opravdovým hlasováním nutnost, aby  byl nějaký  základní přehled  o potenciálu jednotlivých subjektů na  hřišti, ale nic  nelze přehánět, zejména  ne u takového AKO s jejími skoro 54% pro Čaputovou těsně před prvním kolem.  To je jedna poznámka

Tou  druhou a hlavní je konstatování,  že  průzkum nemá  nárok v porovnání  se  skutečnostmi, které  zjistily  skutečné  volby, konané  o pár  dní  dříve.

A  co nám  říkají  výsledky prvního kola?

Že  hlasy pro tábor současné opozice  dají  většinu pouze  tehdy,  když  se k ní připočtou voliči Krajniaka a  „zrádce“ Bugára. Pak je to v  součtu 52,31%. Žádných 53%  bez  „zrádce“ Bugára! Pouze  s ním a  Krajniakem!!

Jestliže  by  jeden z nich nebyl, pak smůla  smůlovatá!  Žádné  60:40! Že se to blíží tomu výsledku AKO -53,3% pro  současné  triumfátory?  Ano i ne. Jak se to vezme. Ale  pro mne spíš platí varianta -NE!  AKO nepotřebuje Bugára. I. kolo prezidentek ano. A to je opravdu rozdíl v kvalitě!

Než to vysvětlím, dám ještě  jednu důležitou grafiku – o  účasti v v parlamentních  volbách  2016

Je zřejmé, že nim přišlo skoro  o půl milionů  voličů /přesně  489 972 =11,8%/ více než  k většímu z obou prezidentských  kol. Prohlížel jsem data  o  voličské  účasti ve všech  hlasováních do Slovenské národní  rady  a  s jednou jedinou  výjimkou účast  vždy dosahovala /skoro/ 60%  nebo  více.

Nikdo  nemá tušení, jaké tito, řekněme -skrytí voliči, mají politické preference. Co víme skoro určitě, je  to, že  za rok  dorazí.

Můžeme  jen  hádat  a  věštit  z křištálové koule. Pan Šlosiarik z  výzkumné agentury  Focus, kterého si pro komentování prezidentských  voleb  pozvala  Markíza, sice tvrdil jisto jistě,  že  v části společnosti, která prezidentské  volby  ignorovala  je  voličská  přízeň rozložena  stejně  jako u těch, co  hlasovací lístky odevzdali.   Mně moje koule, ale především  čísla říkají  něco úplně jiného.

Kdyby byli  druhém kole  hlasovali  všichni voliči jako v  tom prvém a  drželi  preference  ve smyslu hrubé definice  libererální +slušní + systémoví  verus  smeráci+ antisystémový  + kontraliberální  byl by  výsledkek  řádově  53:47 pro Čaputovou. Ale  on  zněl  60:40.  Protože  u poraženého zůstali smeráci + pár  antisystémových + pár  kontraliberálů. Co tím chci  říci  – těch více než  51%  voličů, co se nedostavili  15.3.2019 k urnám v prvém kole sotva kopíruje  to,  jak dopadlo!

Podle mne  si neuměli vybrat, politika jim zase až tak moc  neříká    a na jejich příklon k Čaputové a  spol. bych zas  až tak nespoléhal. Já  si  myslím, že   to liberálové a ti co slyší na hesla o slušňácích – nebudou.

Netvrdím, že  slyší na  Fica. Spíše  bych je  podezříval, že mají většinově  dojem, že  je  a jejich zájmy nikdo nezastupuje. A  jejich  postoj se bude upravovat  ve  zbývajícím  roce  do  voleb podle  toho, jestli jim  Robert  Fico  nebo zejména  tzv. antisystémoví  nabídnou něco, na  co  uslyší.  Čaputová a  spol.  už svou  nabídku předložila  – tzv. změnu.  A  oni na ni nereagovali. Viz už popsané přerozdělení  hlasů pro II. kolo ve prospěch obou zbylých kandidátů od  těch, co primárně  dali hlas někomu jinému.  Což je zřejmé.  Kdyby  do druhého kola  dorazili  jen  ti, co si  poprvé vybrali Čaputovou a  Šefčoviče  musela současná prezidentka vyhrát 70:30!  Což znamená, že  mezi příznivci  ostatních kandidátů, pokud  přeci jen šli  volit i podruhé,  zarezonoval   Šefčovič  daleko více. Proč  by to  mělo být  u mlčící většiny jinak? Místo  7:3, zněl konečný  rezult  3:2!!! Dost zásadní rozdíl!

Ještě  dvě  drobné poznámky –

První:

vůbec nerozporuji, že Fico a Smer je  na sestupné trajektorii. To je zřejmé. Je  na  něm a  Smeru, zda se mu to povede alespoň  zastavit. Uznávám, že  v té  protificovské hysterii, kterou  neustále   roztáčí  ti jedině správní, je  to skoro neřešitelný  úkol.    Klíčové slovo je  skoro. Myslím, že  Fico má pořád  nevyužitý  manévrovací prostor. Dokonce bych byl schopen mu  i nabídnout úvahu, co bych dělal na jeho místě. Ale ne v  tomto článku  a  nejspíš  ani v žádném  dalším. Protože dostal veřejnou pozvánku  do Slobodného vysielača a  zatím nad  ní ohrnuje nos. Ať  si tedy pomůže  sám.

Druhá:

Zaznamenal jsem názory, že  součet  hlasů v prvém kole  prezidentek pro Dr. Harabina a   Kotlebu  je  stejný  jako získala  LSNS  v posledních parlamentních volbách. Není  to pravda!!!!

V roce  2016 LSNS  dostala 209 779 lístků.

Pánové  Harabín a Kotleba ovšem získali dohromady 530 758 voličů!!!

tedy  řádově  2,5 x  tolik!!!

Tohle je  možná klíčový  fenomen pro  volby  2020!  Já  si myslím, že  přesně  totéž je  zejména ukryto mezi  těmi, kteří  s e dostaví za  rok a  chyběli před pár  dny.

Když to všechno sesumarizuji pak:

  • byl bych opatrný pracovat s  daty  AKO, nijak mne nepřesvědčili, že nejde o stejně  cinknutý průzkum, jako byl ten  ohledně  Čaputové, spíše  naopak. Agentuře  AKO bych momentálně věřil jen to, že  existuje a že ráda  fakturuje.
  • parlamentní volby budou mimořádně  těsné a  na tahu je určitě  Fico, jestli nechce  být uloven
  • o mínění mlčící většiny  nikdo nic pořádně  neví. Při tom platí, že  kdo  ji získá, vyhraje.
  • jediným zjevným výsledkem nesmiřitelné kampaně sdělovacích prostředků proti  Ficovi a  Smeru je  příliv  hlasů  pro tzv. antisystémové  -Kotlebu a Harabína.  Smer oproti  parlamentním  volbám 2016 v prvém kole prezidentských ztratil 336 379 voličů.  Dr. Harabina  Kotleba  získali, v součtu oproti Kotlebově  výsledku, 2016  320 979 nových volících sympatizantů!!!  Korelace mezi oběma  údaji bije  do  očí!  Ti  věčně  správní, mienkotvorní a  slušní jsou, podle mého názoru  – hrobaři demokracie. Mají li LSNS  a Dr. Harabina ze ohrožení demokracie. Dělají všechno možné i nemožné, aby  antisystémoví kontinuálně  masívně posilovali. Nepochybuji,  že  ve  svém svatém úsilí budou, posíleni horečnou minulé sobotní  noci, pokračovat ještě  usilovněji a  fanatičtěji, oni totiž bojují za  svatou věc. Zbývá  už  jen založit nikoli  Islámský, ale nějaký  Pravda stát a  pravdu budou určovat a vykládat oni!  V tom případě je mi  Slovenska docela líto.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.