Jak v různých zemích světa jsou vnímána různá nebezpečí


V poslední době mi od  čtenářů Kosy  dochází  řada  skvělých věcí. Až tolik, že  nestíhám. Zejména  tehdy, jde  li o trošku delší videa  nebo hlasové záznamy. Na tyhle věci, delší než  cca  15 minut opravdu nemám kapacitu, takže  jsem o leccos určitě zajímavého  přišel.

Jinak je  tomu, když  dostanu tištěný nebo zejména  grafický   obsah. A někdy  z něj vypadnou opravdové diamanty. Jako  například to, co  vám chci předložit v  dnes.

Nick  Sunnytech nasměroval  moji pozornost na  výstup  amerického Think thankuGlobal Attitudes & Trends

 

Konkrétně  na studii

Climate Change Still Seen as the Top Global Threat, but Cyberattacks a Rising Concern

jehož obsahem  je porovnávat, jak v jednotlivých zemích světa,vidí svou míru ohrožením, některým ze  sedmi hlavních nebezpečí, které si výzkumníci  zvolili pro  tento multinacionální test:

Jako hlavní nebezpečí dnešního světa  deklarovali:

-klimatické změny

-militantní islamismus  a terorismus

-kybernetické útoky jiných zemí

-severokorejský jaderný program

-stav globální ekonomiky

-americké vlivy  a používání síly

-ruský vliv  a používání  síly

Zajímavý  výběr, není liž pravda?!

Ještě  zajímavější  jsou  výsledky. Nebyl zkoumán  celý svět, jen 26 zemí z  různých kontinentů.  Zvolený výběr považuji za  reprezentativní, s jednou jedinou výjimkou – není  zahrnuna  Čína.A  to ani jako hrozba pro jiné  a  ani jako zkoumaná země. Škoda, bez ní to není úplně  perfektní, ale   i tak je to dostatečně  vypovídající.  A  pro určitou  část  veřejnosti, včetně  tzv. odborné,  nepochybně  mimořádně /nepříjemně/ překvapivé.

Takže nejdříve  graf,  které z nebezpečí  označil výzkum v konkrétním státě  za  to největší a nejakutnější:

Grafika říká  všechno. V Polsku je  úplně největším strašákem ze  všech možný  -Rusko! Šmytec. Nic jiného Poláky netrápí víc.  Zdravím ty, co  neustále  akcentují solidaritu zemí V4.  Opakuji – Poláci nemají  větší  starost!  Žádné klimatické změny, žádní islamističtí teroristé, žádné kybernetické hrozby, Severní Korea, kdepak… Kdopak se k nim chce  přidat?

Ale kvůli Polsku  to nepíši. jd e mi o  globální pohled  v jednotlivých  zemích na  zvolená nebezpečí! A  v  konkrétních státech  respondenti  vnímali jednotlivá  nebezpečí následovně:

 

Dovolil jsem si žlutou barvou  znovu  vyznačit  největší nebezpečí pro konkrétní  stát, podle  vzorku jeho občanů  a  červenou jsem podtrhl, v posledních  dvou sloupcích zda kdo je zde  vnímán jako větší nebezpečí , zda  USA nebo Rusko.  Celkový  výsledek je 17:7  v neprospěch USA….

Když  jsem si udělal  další přehled, pak  je  ruská  vnímána  v  17-ti případech ze  všech uvedených jako nejmenší a ve  čtyřech jako druhá nejmenší a  to včetně  Spojených států! i přes  ten šílený  hon na  trumpovsko-ruskou  čarodejnici, která tak od  prezidentských voleb  2016 probíhá!

USA vnímá jako nejmenší ohrožení ze  jmenovaných 7 zemí a jako druhé nejmenší pak jen 8!!!!!

Řekl bych  – naprosto vypovídající!  Zajímalo by mne, co by  tomu řekli  takoví  Jakub Janda, Tomáš Klvaňa, Štětina-Plavec a nebo Petr Kolář  and  Co.

Pokud jde o překvapivá  zjištění  u jednotlivých zemí,  pak se u každé  něco najde:

Argentina

čekal bych  vyšší  váhu u globální ekonomiky , kvůli  hospodářskému rozpadu  země a  menší strach ze  Severní Koree

Austrálie

Jestliže  je militantní islamismus chápán zde jako skoro největší ohrožení, diví se někdo tomu šílenému australskému střelci  na Novém Zélandu?  Jak to, že   s tímhle pocitem ohrožení nikdo nepracuje? Číslo je  stejné  jako v MaĎarsku,Polsku a avýrazně vyšší než v Izraeli!!!

Brazílie

Nečekal bych tak vysokou citlivost na kyberútoky…

Kanada

Největším překvapením je  silně negativní  reakce  Kanaďanů na politiku USA!!!!

Francie

Největším strašákem je militantní islamismus a terorismus, co na to věční pretendenti obohacování  multi kulti?  Nemá  náhodou s  tím obohacováním Francie  , vedle  Britů největší zkušenost?

Německo

platí totéž co u Francie!!! Důsledek  Wir  schaffen das!  a  Willkommenskultur!

 

Řecko

čekal bych,  že první bude  světová ekonomika  a její kondice. V řeckém případě určitě.

Maďarsko

Patří mezi nejméně vyděšené  země. Rusů se zjevně  moc nebojí, ale  Američané jsou  zde  téměř  za  svaté muže. Po Izraeli právě  zde mají největší koeficient  důvěry.

Indonesie

Největší muslimská země  a má strach z  radikálního islámu a  Islámského státu? Tohle  je vážná  výstraha pro celý  svět!  Vědí, oč jde.

Izrael

Tahle  země  v našich končinách je  silně  neoblíbená. Ne  zcela  to chápu. Mně imponuje její sebevědomí a  spoléhání sama na  sebe.  Kéž bychom to měli v  jejich rozměru také. Povšimněte  si,  že  ze  všech zkoumaných zemí  se právě  Izraelci nejméně  bojí! A  to včetně  islámského fanatismu a  terorismu, ačkoli s  ním jsou konfrontováni dnes a  denně  jako žádný jiný  stát! Obdivuhodné! Jak  že  říkal  TGM?  Nebát se  a nekrást?  No my se  bojíme  pořád, pořád jsme  s někým solidární a na věčné  časy . A k tomu kradem….

 

Itálie

Tak pro  Taliány  je  větší hrozbou Severní Korea než stav světové  ekonomiky??? To jsou věci. Zdá  se, že  nebožtíci Šimek s Grossmannem  měli pravdu  – správný Ital v zimě  spí a  v létě  tančí. To pak nemá  čas přemýšlet.

 

Japonsko

tak tady mne  překvapilo jen to , že  USA  vnímají  jako  větší ohrožení než Rusko.

Kenya

Nepřehánějí to tady  s tím kyberohrožením?

Mexiko

Pro  Mexikánce  jsou  Spojené  státy  téměř  největší  možnou hrůzou…

Holandsko

to je s nad  jediný stát, kde to vyšlo tak, jak bych to čekal. Takže  i normálnost je  pozoruhodná  výjimka!

Nigerie

Taky  jste  si  všimli , že  Nigerie  je po Izraeli  stát  s nejmenšími obavami ve všech sektorech?

Filipíny

Ač  mussliský radikalismus  je nejvážnější hrozba, čekal bych ještě  vyšší skore. Na druhou stranu jde o  zemi, která je  asi skoro nejcitlivější na  severokorejskou  hrozbu, ačkoli  k tomu  nevidím  důvod. Nemyslím, že  by  Kim chtěl ovládnout  Manilu.

 

Polsko

už  jsem to konstatoval – jediné, co  správného Poláka  tíží, je  -RUSKO! Jiný problém nemá..

Rusko

je  stát, který se s  vnímáním hrozeb  vyrovnává sebevědomě. Až  na nebezpečí islamismu. A  má proč. Je  to stát  s největší a nejpočetnější  islámskou menšinou vůbec! A také  ovšem soužití s  ní  ZATÍM nejlépe  zvládá!!!! Jak to, že  jejich zkušenosti nikoho nezajímají, jak to dělají?!

Jižní  Afrika

podobná  záhada  jako v  Nigerii – ona je  fakt nejvíc  ohrožuje kybernetická kriminalita? Že  jim  jako  někdo ukradne   tabletů a telefonů  uploadované hry a  a písničky?

Jižní Korea

Zvláštní! Severokorejský  atom je  až třetí  největší problém…

Španělsko

Tak  islamismus  není  č.1 a  Severní Korea  větší  hrozba  než celosvětová recese?  Jak že  to je  v Carmen? Toreadore  smělý, poozor  si dej?…. Pan Bizet je  fakt znal!

 

Švédsko

řekl bych – totéž  co Holandsko. I normálnost je  dnes  krajně  neobvyklá

Tunisko

Stejně jako Indonesie. Islámská  země  má strach z islámského fanatismu!  Vezmeme konečně jako Evropa  tohle  na vědomí a vyvodíme z toho důsledky?

USA

Největším hitem je pro mne  zjištění, že  Američané označili Rusko za  druhou nejmenší hrozbu ze  seznamu. A  ani korejský atom není  tím, co by  extra prožívali.

Británie

Kupodivu, ačkoli  jim tam Rus  stříká  novičok kde může,  způsobil brexit  a nejspíš  i totální chaos kolem brexitové dohody,  že  by  z  něj  správný  Brit  nespal a  hubnul?

Soudím, že tyhle grafy  a tabulky prostě musíte  vidět a já  je také chci mít v  archivu Kosy. Aby  bylo kam sáhnout,  až to do nás  ti jedině  správní začnou zase hustit. Ale mají problém  – zdroj původu informací!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.