Babišovy /Zemanovy/ rošády I.


V podstatě  je tenhle komentář  de mode. Babišova  „rekonstrukce“  vlády  je  obecně  a detailně  známa. Zeman na  ní dal palec  a 30. dubna, na tzv. druhý  apríl, to bude i oficiálně  zpečetěno.Termín byl vybrán  naprosto dokonale, v souhrnu ty  změny jsou opravdu  aprílové. Až drasticky  aprílové. Protože  Apríl bývá  velmi často neveselý a trapný.

Nováková, Ťok a  Kněžínek out, Havlíček, Kremlík,Benešová  in. Nelze  aby  tohle  vlk a Kosa nekomentovali, jakkoli s křížkem po funuse.

Začnu tím nejjednodušším. Tedy Novákovou.  Ta, po incidentu s  vyhazovem  tchajwanských  zástupců z investorského fóra, na příkaz/žádost  čínského  místodržícího v  Praze, omlouvám,  zatím má  jen oficiální titul velvyslance, už byla, po mnoha  dalších přešlapech  za  svého krátkého působení, neudržitelná. Havlíček jako její náhrada, byl už  dlouho “ v  řečech“, takže  to žádné překvapení není. A  není  to ani žádná  náhrada. Za Novákovou určitě ne.  Jde o změnu kvality. K lepšímu  řekl bych. Je to ryzí podnikatel se  širokým záběrem: Nevzpomínám si, že by někdy  na tomhle ministerstvu seděl někdo  s  jeho CV.

Ve stručnosti:

Karel Havlíček podnikal v oblasti nových technologií, působí jako děkan fakulty ekonomických studií na Vysoké škole finanční a správní a zároveň na ní i aktivně vyučuje. Už více než dvacet let aktivně působí v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků, v posledních letech jako její předseda. Vedle toho podle svých slov po operativní stránce odpovídá za vládní Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Hovoří pěti jazyky.

Je většinovým majitelem  holdingu Sindat. Kterému před vstupem do politiky  i šéfoval.

Řekl bych, že  jde o prvního plnokrevného fachmana, který na  rezortu  bude  šéfovat. Což může  být  hodně  ku prospěchu věci. Pokud ovšem nebude příliš  jednostranně  fandit  ve  svém praktickém konání zaměstnavatelům. Nechal se slyšet, že  pracuje  12 hodin denně, má děsné pracovní tempo a to bude vyžadovat  po svém okolí. Jeho prioritou  prý budou mobilní data a  jádro. Uvidíme. Za  sebe  říkám, že  s ním v tomto okamžiku nemám problém. Spíše  docela  velká očekávání.

Jiný  příběh je pro mne rošáda na  dopravě.Když Babiš  kdysi instaloval Ťoka,  velmi jsem s

e tomu podivoval  a měl proti tomu  výhrady. Oprávněně. Přišel z pozice  generálního ředitele  stavebního koncernu SKANSKA, který pro stát  stavěl hodně  dopravních staveb a  také se  s ním hodně  soudil. V zahraničí  by  přestup do pozice ministra,  navíc na  rezortu, s kterým je jeho bývalou firmou veden  soud, nebyl možný. Kdyby Ťok nastupoval dnes, napsal bych to samé.

S odstupem doby musím ovšem konstatovat, že  s  velmi omezenými informacemi z veřejných zdrojů, ke kterým mám  přístup, mi Daniel Ťok přijde jako  nejlepší a nejvýkonnější ministr, který na  dopravě od převratu byl. Asi jako jediný problematice  rozuměl /snad kromě prof.Moose/ a věděl co dělá. A není známo, že  by  kradl nebo přihrával cokoli  do  stranické pokladny, což  se  nedá říci o mnoha jeho předchůdcích. Nedivím se, že  na  tomhle horkém křesle vydržel zatím nejdéle  ze  všech, kteří v  něm po Listopadu seděli. Respektive  – divím se, že tak dlouho snášel Babiše a  jeho  šikanu, biřicování a  leckdy  až veřejné  zesměšnování. Exemplární příklad,včetně  videa  naleznete  zde.

Tohle  bych  na jeho místě nevydýchal. Kdysi se mi přihodilo v zaměstnání  cosi podobného. Velmi rychle  jsem si našel jiné. Sebeúctu má  člověk jen jednu. Zejména, když se mu do rezortu těžce motal Faltýnek. Viz  jeho čachry  s obsazováním funkcí  na Drahách. A  dotažení tendru na  mýto považuji osobně  za  majstrštyk, kdy  opět Faltýnek a  Rafaj předvedli, jak  vodotěsně  to měl všechno  Kapsch ošéfované, aby  o mýtnou  dojnou  krávu  nepřišel.

Jak říkám, mám jen veřejně  dostupné informace, nic  zevnitř, takže  se mohu mýlit, ale  fakt je,  že  žádný osobní skandál na Ťoka nevyplaval za  celých 5  let.  Byl  stále  vláčen jak tiskem, tak  ve  sněmovně, ale  nikoli kvůli sobě,nýbrž kvůli Babišovi.    Ten byl skutečným  cílem. Měl být oslabován  přes  osobu ministra  dopravy. A  Ťok,  k mému velkému  údivu byl k Andymu loajální.ž za jakoukoli rozumnou hranici a  vlastně  do poslední minuty. Ačkoli  Babiš mu loajalitu  rozhodně neoplácel. AA  nyní jde od  válu. Jednou prostě spadne příslovečná poslední  kapka. Jednou  na ni  dojít  muselo.

Jestliže ohledně  Havlíčka  na Průmyslu lze, podle  veřejných informací, jen  říci o.k., pak ohledně Ťokova náhradníka můžeme  jen kroutit  hlavou. Media, se všemi jejich interními zdroji, marně  řeší, kdo toho člověka a neváhám  říci  – dopravního nýmanda, pro Babiše  našel a  do téhle  funkce  doporučil. Taky  by mne  to zajímalo!

To, kdo ho pro Babiše objevil, by nepochybně poskytlo vodítko, jaký  asi  má tenhle člověk skutečný úkol na  dopravě. Že  by  třeba  Zemanův  megalomanský a  v  dnešní situaci s  vodou v  republice   nesmyslný projekt na kanálu Labe- Odra- Dunaj? Jen proto,  že  si Mlha předsevzal, že  se  chce zapsat  do dějin?  Nevím, netuším.

V každém případě  se lze  jen trpně  pousmát  nad  Babišovým i Zemanovým tvrzením, že jde o odborníka. Ten o dopravě  ví jen to, co  běžný  řidič, který sem tam  řídí svůj  soukromý povoz z bodu A  do bodu B. Nic  víc.

Jeho dohledatelná  praxe  o tom vypovídá dostatečně  přesvědčivě. A proto se o něm cítím oprávněn prohlásit, že  jde o klasického klotového rukáva. Ano vím, že  už  na ministerstvu působil. Dokonce ve  funkci náměstka. Pro správní činnosti. Měl tedy pod  sebou  nejspíš  personální, správu budov, autopark, podatelnu a možná  právní úsek. A  to ještě  velmi krátkou dobu.

Pro mne  má stejnou kvalifikaci na  ten post  asi jako trafikantka   co prodává noviny a  cigára  před  ministerstvem. A  to nemluvím o  tom, že  ono náměstkování na  dopravě  bylo za pohnutých časů ministra  Aleše  Řebíčka, o  němž dosud  kolují po Praze legendy, jak v  tom úřadě  bačoval. Srovnatelné s písněmi lidu  prostého o  jistém Babinském, což jak víte, byl  známý  lotr  mexický… Nechápu iracionalitu,  toho, že  někdo  kdo s Řebíčkem v tom baráku tenkrát  dýchal  stejný  vzduch, může být  do té funkce  vůbec nominován…

Už  vidím, jak tenhle „odborník“  řeší výstavbu  dálnic, koridorů, staví  nutné  jezy na Labi, dostavuje  Ruzyni a  tisíc  jiných podobných  maličkostí. Zejména  rekonstrukci  D1!

Skutečně by  bylo dobré vědět, kdo tohohle panáčka  a proč navrhl do funkce, ve které jednoznačně  nemá  co dělat. Pochybuji,  že  se  to někdy  dozvíme. Jeden  závěr  ale můžeme  udělat tak jako tak. Babiš  neustále  vykřikuje,  že do vlády  vždycky nominuje  odborníky. Kremlík  jím není ani  shodou náhod. Je to prostě  kus – kývací panák. Účelová záplata!

Nepochybuji  o tom, že se  ANOšéf  snažil někoho, s podobnou  kvalifikací jako  měl Ťok , oslovit a přemluvit. Instalace  Kremlíka  mi proto vychází  tak, že mu  všichni oslovení z podnikatelských nebo  akademických kruhů ukázali prostředníček. Žádný  div  –  být  u Babiše  ve  službě  za pohůnka a knechta, kterého jejich  šafář může  kdykoli, kdekoli a  před kýmkoli seřvat?! Proč? Takže  Kremlík.

Zamysleli jste  se někdy  v poslední  době  nad sestavou  ministrů za  ANOšéfe? Když  vynechám odcházejícího Ťoka a jeho nástupce  Havlíčka, jde  ty  vašnosty rozdělit na dvě skupiny

1-ti, kteří  bez  Babiše  nejsou vůbec  nic a  na ministerstvech  by  mohli dělat  tak maximálně  šéfy  odborů   nebo  jsou  na něm dlouhodobě existenčně   závislí přes  Agrofert. Ty první  reprezentuje  Dostálová, Schillerová, Vojtěch, ty  druhé   Brabec.

2-ti kteří jsou Zemanovými nominanty,  které  si  nadekretoval do vlády -konkrétně  Metnar a  nyní i Mařenka. Tak totiž  už  dlouho, předlouho tituluje  staronovou ministryni spravedlnosti Benešovou.  Kterou  ovšem už  lid  v podhradí, ještě  za jejího  působení v pozici nejvyšší státní zástupkyně,  nelichotivě  tituloval jako Máňu z Brna /mimochodem -odtud moje  oblíbenkyně  Máňa  Koblihová/.

Dříve než  se pustím do klíčové  rošády  na  ministerstvu, zvažuji,  zda mám  pořád  ještě používat  oficiální  název -SPRAVEDLNOSTI /věru moc  mi to  nejde  přes pysky/,  chci upozornit  na  jednu přehlíženou  fasetu Babišovy  personální politiky – ministři, kteří  byli  osobnostmi,  ať  už  si o nich  myslíme  co chceme a  souhlasíme s  jejich politickou  vizí  nebo  ne, jsou prostě  pryč  -Prachař, Stropnický, Pelikán, Pilný,nyní  Ťok a  svůj  konec  u ANO  naznačil například i lídr  pražské komunální kandidátky  Stuchlík,  když nedávno vystoupil v  talk show  Jana  Krause…

Mnozí, Kosu navštěvující, babišáci  měli v minulosti problém,  že  jsem jim libý politicko podnikatelský  subjekt  tituloval a tituluji stále  jako ANOšéfe! Jenže dohledatelná  skutečnost potvrzuje, že  toto pojmenování sedí!

U Babiše  může  ve  funkci  vydržet  jen někdo, kdo  rezignuje na  vlastní  názor a  kývá nebo ten,  kdo má Zemanovo krytí..Tristní základní  kvalifikace pro výkon ministerské funkce! Havlíček je  výjimka potvrzující pravidlo, kterou  ovšem více  než dostatečně trumfují Babišem odstřelené či  už nepotřebné  loutky  typu Krnáčová, Válková, JUDr.CtrlC CtrlV Malá či RambohafinaŠlechtová.

Tím jsme  se  konečně  dostali k rošádě  jak nejzákladnější, tak  nejpřekvapivější.  O  Ťokovi a  Novákové se mluvilo  dlouho. O Kněžínkovi  až před nedávnem. Jestliže spekulace  nad změnou na  dopravě  či průmyslu byly  opřeny  o skutečné  /Nováková/či domnělé  kauzy  /Ťok/,  tak  Kněžínek  byl  kauzálně  “  v klidu“. Během svého ministrování  nevyrobil ani na něj nebyl  vyroben  žádný  problém, o skandálu nemluvě. Běžný  člověk nechápal, proč  by měl  být  vyměněn,  až  do okamžiku… počkejme ještě  chvilinku.. Ale pravý šok přišel až s  jeho náhradou – Mařenkou. S  níž zjevně  dlouhodobě  nastalo splynutí  duší, protože  na její konto Zeman  už v  roce 2001 konstatoval následující:

Říkám to proto, protože bych chtěl vysoce ocenit paní Marii Benešovou, nikoliv jako ženu, ale jako člověka na svém místě a závěrem této tiskové konference bych chtěl říci, že kdybych měl šestnáct Marií Benešových, tak jich bude šestnáct ve vládě

Ten link je  zajímavý i jinak. Babiš  nominaci  Benešové  odůvodnil  takto: „Potřebujeme bojovat proti korupci a klientelismu, což je nám stále veřejně vytýkáno. Tak jsem našel člověka, který s takovým bojem má velké zkušenosti, stejně jako s justicí,“…

Srovnejte  si tohle  vyjádření  s tím, co prohlašovala  Mařenka v české BBC, v  roce 2001, v pozici nejvyšší státní zástupkyně a  především s  tím, co hmatatelně  ve své funkci za celých  šest let /1999-2005/dosáhla.

V podstatě  se „protikorupčně medializovala“ až výrokem o justiční  mafii, v souvislosti s  čachry kolem obžaloby Jiřího Čunka. Jenže  to už ve funkci dávno nebyla. Pro mne osobně chatrná bilance na zkušeného člověka s protikorupčím bojem. Kvalifikace  a la Krelík,nabízí se říci. Ale to by  bylo ještě  dobře, docela  dobře, kdyby Benešová jen kremíkovatěla. Jenže ono je  to jaksi  o  dost  horší, když  se jeden trochu prohrábne internetem…

Lze  se tam například  dočíst o tom, jak zametla  se  zjištěními  policie  v  kauze  Olovo, kdy  ve  sboru tehdejších poradců premiera  Miloše  Zemana  byla  spřádáná  hnusná  dehonestační  kampaň na  tehdejší čelnou  představitelku protizemanovského křídla  v soc  dem -Petru Buzkovou. Policie  došla  k názoru, že  tu špína  připravoval zejména  Zemanův poradce Vratislav  Šíma. Městské  státní zastupitelství řeklo, že Šíma neudělal nic nebezpečného a ukončilo jeho trestní stíhání. A  to přes to,  že  o něco dříve pokyn k zastavení trestního stíhání Šímy odmítl původně  splnit obvodní státní zástupce Prahy 1 Jiří Kára, který chtěl Šímu obžalovat a poslat před soud.

Připomínám, že  Mařenka  v té době  byla nejvyšší náčelnicí všech státních  zástupců  a  Zeman ji chválil až  do úplného uchválení. Ale  to by nebylo na  věci to nejhorší, problém je, že  Městské státní zastupitelství to zastavilo až po osobní  návštěvě Benešové na tomto úřadě. Pak i ten Jiří Kára nakonec pochopil, co je  správně!

Říká  vám ještě něco  jméno Pavel Tykač? Jeden  z privatizačních mágů- Motoinvest, Kampaň  Akcionáři plačte!, atd.atd.

Věděl, co  říká o  tom akcionářském pláči – zejména  těch, co  svěřili svoje privatizační kupony  jeho CS fondům. Ty  byly  vzorně  vytunelovány. Policie šetřila a odkládala  a znovu  šetřila, až v konci  vlády Nečasalouskovy  famiglie  znovu otevřela případ a  s Tykačem  to vypadalo opravdu zle. Jenže  pak přišla  Rusnokova/Zemanova  vláda, Mařenka  šéfovala  spravedlnosti a  ejhle – podala stížnost pro porušení zákona v  Tykačův prospěch!!! Stačilo málo aby stíhání muselo být zastaveno. Nakonec zasáhla nástupkyně Benešové Helena Válková, která Kdyby stížnost těsně před termínem jejího  projednáním nestáhla další ministryně  spravedlnosti Válková…Nic na věci nemění, že  to Tykač  i tak nakonec ustál.

Jen pro pořádek dodávám, že  Tykač  navštívil Zemana  koncem září 2017, tedy  těsně  před  ostrou fází  druhých prezidentských  voleb  a Český  rozhlas  jej opatrně  spojoval s velmi neprůhledným finančním darem na Zemanovu prezidentskou  kampaň.

Nejtěžší  kalibr  ohledně  „boje“ Marie Benešové proti korupci a  politické kriminalitě jsem si ovšem nechal až na konec! Ale to si přečtete až  v zítřejším pokračování. Věřte, že  si  počtete!

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.