V podstatě je tenhle komentář de mode. Babišova „rekonstrukce“ vlády je obecně a detailně známa. Zeman na ní dal palec a 30. dubna, na tzv. druhý apríl, to bude i oficiálně zpečetěno.Termín byl vybrán naprosto dokonale, v souhrnu ty změny jsou opravdu aprílové. Až drasticky aprílové. Protože Apríl bývá velmi často neveselý a trapný.
Nováková, Ťok a Kněžínek out, Havlíček, Kremlík,Benešová in. Nelze aby tohle vlk a Kosa nekomentovali, jakkoli s křížkem po funuse.
Začnu tím nejjednodušším. Tedy Novákovou. Ta, po incidentu s vyhazovem tchajwanských zástupců z investorského fóra, na příkaz/žádost čínského místodržícího v Praze, omlouvám, zatím má jen oficiální titul velvyslance, už byla, po mnoha dalších přešlapech za svého krátkého působení, neudržitelná. Havlíček jako její náhrada, byl už dlouho “ v řečech“, takže to žádné překvapení není. A není to ani žádná náhrada. Za Novákovou určitě ne. Jde o změnu kvality. K lepšímu řekl bych. Je to ryzí podnikatel se širokým záběrem: Nevzpomínám si, že by někdy na tomhle ministerstvu seděl někdo s jeho CV.
Ve stručnosti:
Karel Havlíček podnikal v oblasti nových technologií, působí jako děkan fakulty ekonomických studií na Vysoké škole finanční a správní a zároveň na ní i aktivně vyučuje. Už více než dvacet let aktivně působí v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků, v posledních letech jako její předseda. Vedle toho podle svých slov po operativní stránce odpovídá za vládní Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Hovoří pěti jazyky.
Je většinovým majitelem holdingu Sindat. Kterému před vstupem do politiky i šéfoval.
Řekl bych, že jde o prvního plnokrevného fachmana, který na rezortu bude šéfovat. Což může být hodně ku prospěchu věci. Pokud ovšem nebude příliš jednostranně fandit ve svém praktickém konání zaměstnavatelům. Nechal se slyšet, že pracuje 12 hodin denně, má děsné pracovní tempo a to bude vyžadovat po svém okolí. Jeho prioritou prý budou mobilní data a jádro. Uvidíme. Za sebe říkám, že s ním v tomto okamžiku nemám problém. Spíše docela velká očekávání.
Jiný příběh je pro mne rošáda na dopravě.Když Babiš kdysi instaloval Ťoka, velmi jsem s
e tomu podivoval a měl proti tomu výhrady. Oprávněně. Přišel z pozice generálního ředitele stavebního koncernu SKANSKA, který pro stát stavěl hodně dopravních staveb a také se s ním hodně soudil. V zahraničí by přestup do pozice ministra, navíc na rezortu, s kterým je jeho bývalou firmou veden soud, nebyl možný. Kdyby Ťok nastupoval dnes, napsal bych to samé.
S odstupem doby musím ovšem konstatovat, že s velmi omezenými informacemi z veřejných zdrojů, ke kterým mám přístup, mi Daniel Ťok přijde jako nejlepší a nejvýkonnější ministr, který na dopravě od převratu byl. Asi jako jediný problematice rozuměl /snad kromě prof.Moose/ a věděl co dělá. A není známo, že by kradl nebo přihrával cokoli do stranické pokladny, což se nedá říci o mnoha jeho předchůdcích. Nedivím se, že na tomhle horkém křesle vydržel zatím nejdéle ze všech, kteří v něm po Listopadu seděli. Respektive – divím se, že tak dlouho snášel Babiše a jeho šikanu, biřicování a leckdy až veřejné zesměšnování. Exemplární příklad,včetně videa naleznete zde.
Tohle bych na jeho místě nevydýchal. Kdysi se mi přihodilo v zaměstnání cosi podobného. Velmi rychle jsem si našel jiné. Sebeúctu má člověk jen jednu. Zejména, když se mu do rezortu těžce motal Faltýnek. Viz jeho čachry s obsazováním funkcí na Drahách. A dotažení tendru na mýto považuji osobně za majstrštyk, kdy opět Faltýnek a Rafaj předvedli, jak vodotěsně to měl všechno Kapsch ošéfované, aby o mýtnou dojnou krávu nepřišel.
Jak říkám, mám jen veřejně dostupné informace, nic zevnitř, takže se mohu mýlit, ale fakt je, že žádný osobní skandál na Ťoka nevyplaval za celých 5 let. Byl stále vláčen jak tiskem, tak ve sněmovně, ale nikoli kvůli sobě,nýbrž kvůli Babišovi. Ten byl skutečným cílem. Měl být oslabován přes osobu ministra dopravy. A Ťok, k mému velkému údivu byl k Andymu loajální.ž za jakoukoli rozumnou hranici a vlastně do poslední minuty. Ačkoli Babiš mu loajalitu rozhodně neoplácel. AA nyní jde od válu. Jednou prostě spadne příslovečná poslední kapka. Jednou na ni dojít muselo.
Jestliže ohledně Havlíčka na Průmyslu lze, podle veřejných informací, jen říci o.k., pak ohledně Ťokova náhradníka můžeme jen kroutit hlavou. Media, se všemi jejich interními zdroji, marně řeší, kdo toho člověka a neváhám říci – dopravního nýmanda, pro Babiše našel a do téhle funkce doporučil. Taky by mne to zajímalo!
To, kdo ho pro Babiše objevil, by nepochybně poskytlo vodítko, jaký asi má tenhle člověk skutečný úkol na dopravě. Že by třeba Zemanův megalomanský a v dnešní situaci s vodou v republice nesmyslný projekt na kanálu Labe- Odra- Dunaj? Jen proto, že si Mlha předsevzal, že se chce zapsat do dějin? Nevím, netuším.
V každém případě se lze jen trpně pousmát nad Babišovým i Zemanovým tvrzením, že jde o odborníka. Ten o dopravě ví jen to, co běžný řidič, který sem tam řídí svůj soukromý povoz z bodu A do bodu B. Nic víc.
Jeho dohledatelná praxe o tom vypovídá dostatečně přesvědčivě. A proto se o něm cítím oprávněn prohlásit, že jde o klasického klotového rukáva. Ano vím, že už na ministerstvu působil. Dokonce ve funkci náměstka. Pro správní činnosti. Měl tedy pod sebou nejspíš personální, správu budov, autopark, podatelnu a možná právní úsek. A to ještě velmi krátkou dobu.
Pro mne má stejnou kvalifikaci na ten post asi jako trafikantka co prodává noviny a cigára před ministerstvem. A to nemluvím o tom, že ono náměstkování na dopravě bylo za pohnutých časů ministra Aleše Řebíčka, o němž dosud kolují po Praze legendy, jak v tom úřadě bačoval. Srovnatelné s písněmi lidu prostého o jistém Babinském, což jak víte, byl známý lotr mexický… Nechápu iracionalitu, toho, že někdo kdo s Řebíčkem v tom baráku tenkrát dýchal stejný vzduch, může být do té funkce vůbec nominován…
Už vidím, jak tenhle „odborník“ řeší výstavbu dálnic, koridorů, staví nutné jezy na Labi, dostavuje Ruzyni a tisíc jiných podobných maličkostí. Zejména rekonstrukci D1!
Skutečně by bylo dobré vědět, kdo tohohle panáčka a proč navrhl do funkce, ve které jednoznačně nemá co dělat. Pochybuji, že se to někdy dozvíme. Jeden závěr ale můžeme udělat tak jako tak. Babiš neustále vykřikuje, že do vlády vždycky nominuje odborníky. Kremlík jím není ani shodou náhod. Je to prostě kus – kývací panák. Účelová záplata!
Nepochybuji o tom, že se ANOšéf snažil někoho, s podobnou kvalifikací jako měl Ťok , oslovit a přemluvit. Instalace Kremlíka mi proto vychází tak, že mu všichni oslovení z podnikatelských nebo akademických kruhů ukázali prostředníček. Žádný div – být u Babiše ve službě za pohůnka a knechta, kterého jejich šafář může kdykoli, kdekoli a před kýmkoli seřvat?! Proč? Takže Kremlík.
Zamysleli jste se někdy v poslední době nad sestavou ministrů za ANOšéfe? Když vynechám odcházejícího Ťoka a jeho nástupce Havlíčka, jde ty vašnosty rozdělit na dvě skupiny
1-ti, kteří bez Babiše nejsou vůbec nic a na ministerstvech by mohli dělat tak maximálně šéfy odborů nebo jsou na něm dlouhodobě existenčně závislí přes Agrofert. Ty první reprezentuje Dostálová, Schillerová, Vojtěch, ty druhé Brabec.
2-ti kteří jsou Zemanovými nominanty, které si nadekretoval do vlády -konkrétně Metnar a nyní i Mařenka. Tak totiž už dlouho, předlouho tituluje staronovou ministryni spravedlnosti Benešovou. Kterou ovšem už lid v podhradí, ještě za jejího působení v pozici nejvyšší státní zástupkyně, nelichotivě tituloval jako Máňu z Brna /mimochodem -odtud moje oblíbenkyně Máňa Koblihová/.
Dříve než se pustím do klíčové rošády na ministerstvu, zvažuji, zda mám pořád ještě používat oficiální název -SPRAVEDLNOSTI /věru moc mi to nejde přes pysky/, chci upozornit na jednu přehlíženou fasetu Babišovy personální politiky – ministři, kteří byli osobnostmi, ať už si o nich myslíme co chceme a souhlasíme s jejich politickou vizí nebo ne, jsou prostě pryč -Prachař, Stropnický, Pelikán, Pilný,nyní Ťok a svůj konec u ANO naznačil například i lídr pražské komunální kandidátky Stuchlík, když nedávno vystoupil v talk show Jana Krause…
Mnozí, Kosu navštěvující, babišáci měli v minulosti problém, že jsem jim libý politicko podnikatelský subjekt tituloval a tituluji stále jako ANOšéfe! Jenže dohledatelná skutečnost potvrzuje, že toto pojmenování sedí!
U Babiše může ve funkci vydržet jen někdo, kdo rezignuje na vlastní názor a kývá nebo ten, kdo má Zemanovo krytí..Tristní základní kvalifikace pro výkon ministerské funkce! Havlíček je výjimka potvrzující pravidlo, kterou ovšem více než dostatečně trumfují Babišem odstřelené či už nepotřebné loutky typu Krnáčová, Válková, JUDr.CtrlC CtrlV Malá či RambohafinaŠlechtová.
Tím jsme se konečně dostali k rošádě jak nejzákladnější, tak nejpřekvapivější. O Ťokovi a Novákové se mluvilo dlouho. O Kněžínkovi až před nedávnem. Jestliže spekulace nad změnou na dopravě či průmyslu byly opřeny o skutečné /Nováková/či domnělé kauzy /Ťok/, tak Kněžínek byl kauzálně “ v klidu“. Během svého ministrování nevyrobil ani na něj nebyl vyroben žádný problém, o skandálu nemluvě. Běžný člověk nechápal, proč by měl být vyměněn, až do okamžiku… počkejme ještě chvilinku.. Ale pravý šok přišel až s jeho náhradou – Mařenkou. S níž zjevně dlouhodobě nastalo splynutí duší, protože na její konto Zeman už v roce 2001 konstatoval následující:
Říkám to proto, protože bych chtěl vysoce ocenit paní Marii Benešovou, nikoliv jako ženu, ale jako člověka na svém místě a závěrem této tiskové konference bych chtěl říci, že kdybych měl šestnáct Marií Benešových, tak jich bude šestnáct ve vládě
Ten link je zajímavý i jinak. Babiš nominaci Benešové odůvodnil takto: „Potřebujeme bojovat proti korupci a klientelismu, což je nám stále veřejně vytýkáno. Tak jsem našel člověka, který s takovým bojem má velké zkušenosti, stejně jako s justicí,“…
Srovnejte si tohle vyjádření s tím, co prohlašovala Mařenka v české BBC, v roce 2001, v pozici nejvyšší státní zástupkyně a především s tím, co hmatatelně ve své funkci za celých šest let /1999-2005/dosáhla.
V podstatě se „protikorupčně medializovala“ až výrokem o justiční mafii, v souvislosti s čachry kolem obžaloby Jiřího Čunka. Jenže to už ve funkci dávno nebyla. Pro mne osobně chatrná bilance na zkušeného člověka s protikorupčím bojem. Kvalifikace a la Krelík,nabízí se říci. Ale to by bylo ještě dobře, docela dobře, kdyby Benešová jen kremíkovatěla. Jenže ono je to jaksi o dost horší, když se jeden trochu prohrábne internetem…
Lze se tam například dočíst o tom, jak zametla se zjištěními policie v kauze Olovo, kdy ve sboru tehdejších poradců premiera Miloše Zemana byla spřádáná hnusná dehonestační kampaň na tehdejší čelnou představitelku protizemanovského křídla v soc dem -Petru Buzkovou. Policie došla k názoru, že tu špína připravoval zejména Zemanův poradce Vratislav Šíma. Městské státní zastupitelství řeklo, že Šíma neudělal nic nebezpečného a ukončilo jeho trestní stíhání. A to přes to, že o něco dříve pokyn k zastavení trestního stíhání Šímy odmítl původně splnit obvodní státní zástupce Prahy 1 Jiří Kára, který chtěl Šímu obžalovat a poslat před soud.
Připomínám, že Mařenka v té době byla nejvyšší náčelnicí všech státních zástupců a Zeman ji chválil až do úplného uchválení. Ale to by nebylo na věci to nejhorší, problém je, že Městské státní zastupitelství to zastavilo až po osobní návštěvě Benešové na tomto úřadě. Pak i ten Jiří Kára nakonec pochopil, co je správně!
Říká vám ještě něco jméno Pavel Tykač? Jeden z privatizačních mágů- Motoinvest, Kampaň Akcionáři plačte!, atd.atd.
Věděl, co říká o tom akcionářském pláči – zejména těch, co svěřili svoje privatizační kupony jeho CS fondům. Ty byly vzorně vytunelovány. Policie šetřila a odkládala a znovu šetřila, až v konci vlády Nečasalouskovy famiglie znovu otevřela případ a s Tykačem to vypadalo opravdu zle. Jenže pak přišla Rusnokova/Zemanova vláda, Mařenka šéfovala spravedlnosti a ejhle – podala stížnost pro porušení zákona v Tykačův prospěch!!! Stačilo málo aby stíhání muselo být zastaveno. Nakonec zasáhla nástupkyně Benešové Helena Válková, která Kdyby stížnost těsně před termínem jejího projednáním nestáhla další ministryně spravedlnosti Válková…Nic na věci nemění, že to Tykač i tak nakonec ustál.
Jen pro pořádek dodávám, že Tykač navštívil Zemana koncem září 2017, tedy těsně před ostrou fází druhých prezidentských voleb a Český rozhlas jej opatrně spojoval s velmi neprůhledným finančním darem na Zemanovu prezidentskou kampaň.
Nejtěžší kalibr ohledně „boje“ Marie Benešové proti korupci a politické kriminalitě jsem si ovšem nechal až na konec! Ale to si přečtete až v zítřejším pokračování. Věřte, že si počtete!