Babišovy /Zemanovy/ rošády II.


pokračování ze  včerejška.

Marie Benešová, ještě  jako Nejvyšší státní  zástupkyně  se kdysi nechala  slyšet, po tom, když opustila  funkci Nejvyšší státní zástupkyně /sic!!!/,že  v ČR  „Česká republika je v pozici Chicaga z doby Al Capona. V ČR už nejsou malá Palerma, ale velká Palerma.“.  Tak se podívejme  detailně,  jak s tím Palermem – kohabitovala. Protože  jestliže  někdo pouští  takovouhle  funkci a mluví o Chicagu  Palermu, pak je to stejné, jako by veřejně konstatoval – a já  s tím nic nedělal!

Následující informace  jsou ze  specializovaného právního  portálu Česká  justice  a promiňte, pro mne  to je  děs  hrůza! Respektive  Mařenka  pur! Už  samotný  nápis  je  tak výživný, jak jen může  být.

Boj proti korupci podle Marie Benešové

Znovu opakuji – nejde o informace  z bulváru, ale  z vysoce  specializovaného a nanejvýš  seriozního webu  jménem Česká justice!

Je to  čtení pro silné  žaludky. Dám z něj jen malé  výseky, zbytek si načtěte  sami.

M.B. proti whistleblowerům

…..Marie Benešová, která se označuje za bojovnici proti korupci, mimo jiné zpracovala trestní oznámení na Leo Steinera, skutečného bojovníka proti korupci, za údajné poškození dobrého jména Ústeckého kraje. Bývalý úředník Úřadu regionální rady ROP Severozápad jako první detailně popsal, jak se rozdělovaly evropské dotace. V roce 2012 novinářům mimo jiné řekl, že rekonstrukce silnice z Loun do Ročova, na kterou Ústecký kraj získal evropskou dotaci, byla trojnásobně předražená. Policie trestní oznámení pro pomluvu odložila……

Připomínám, že odhalení praktik ROP severozápad, které  umožnil pan Leo Steiner a pokračuje  i v současnosti  kauzou  Alexander Novák – Jana  Vaňhová a  spol. k níž se ještě  dostaneme. Je zatím největší známou  defraudací  peněz z evropských  fondů odhalenou v  ČR a umožnil jí právě, Benešovou křivě  nařčený, Leo   Steiner.

Takže  cituji:

Marie Benešová zanechala stopu i v ústecké Krajské zdravotní. Když v roce 2009 dětská lékařka Alena Dernerová upozorňovala na to, že chce KZ nakoupit předražené rentgeny, sama netušila, že spustí lavinu, na jejímž konci se celý program ROP Severozápad na víc než rok zastaví.

V roce 2008 vypsala KZ obří zakázku na obnovu zdravotnického vybavení pro svých pět nemocnic. Vysoutěžila ji za 420 milionů, dotace z ROP měla činit 75 procent. Dernerová hned poté, co získala podrobnosti, odhadla, že přístrojové vybavení je až o třetinu předražené. Za tento výrok ji KZ hnala k soudu. Žalobu zpracovala advokátní kancelář Marie Benešové. Na soud nakonec nedošlo, KZ se s Dernerovou dohodla na smíru.

Dodávám, že právě  za tato odhalení si vysloužila  Dr. Dernerová  už 2x za  sebou důvěru občanů Mostecka a hravě vyhrála  volby do senátu. Od Marie Benešové žalobu a  byla pro ni  když ne  zločinec, tak určitě  udavač….. Ještě, že  to občan viděl úplně jinak než protikorupční Mařenka!

M.B. chrání Koudu a spol.

Kancelář Benešové zpracovala i analýzu k projektu Propagace rekultivovaných a revitalizovaných území v Ústeckém kraji. Tedy ke klíčové části, za níž stane na jaře před soudem bývalý náměstek Vaňhové Pavel Kouda (ČSSD)….

…..na jaře 2012 projekt zkontrolovalo ministerstvo financí a našlo závažné nesrovnalosti. V květnu se pak na projekt dotazuje ministerstvo pro místní rozvoj. Mělo podezření, že peníze mají sloužit k financování předvolební kampaně krajské ČSSD. ROP nakonec od dotace couvl a neposkytl ji.

Ve stejné době zpracovává stanovisko advokátní kancelář Marie Benešové. Bez ohledu na závěry ministerských kontrol doporučuje v projektu pokračovat.

Závěr kauzy už známe: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil v červenci 2012 tři úředníky ROP Severozápad včetně úřednice Kotlanové, na začátku září pak další lidi, včetně tehdejšího náměstka Koudy.

V zatím největší kauze ROP Severozápad je obžalováno 8 lidí, ministerstva financí a pro místní rozvoj budou požadovat náhradu škody přes 300 milionů korun. Třetí poškozený, Ústecký kraj, se k řízení s požadavkem na náhradu škody nepřipojil.

Upozorňuji na  drobnost, že právním zástupcem  kraje  byla tehdy právě advokátní kancelář  Marie  Benešové. A ta vydávala právní stanoviska, že projekt je nejen ok, že v něm kraj má pokračovat, ale  když to šlo před  soud, tak dosáhla  toho, že  kraj se nepřihlásil mezi poškozené….Proč  asi? Protože Kouda by mohl napráskat  další  papaláše  a papalášky  z kraje…

M.B. a milionový pár

S exhejtmankou Janou Vaňhovou pojí Marii Benešovou dlouhodobá spolupráce. Už v roce 2006 jí společně se svým partnerem, dalším vlivným členem ČSSD Romanem Houskou, pomáhala s kampaní do senátních voleb. A byl to právě loni v listopadu zavražděný Roman Houska, kdo tlačil na to, aby Marie Benešová získala volitelné místo na kandidátce ČSSD pro předčasné parlamentní volby. Benešová ho nakonec získala, do sněmovny se dostala z 5. místa….

…..

Loni v květnu zmapovala TV Nova v pořadu Na vlastní oči Růžkovo působení z minulosti. Vše se točí kolem příběhu ústeckého podnikatele Milana Dvořáka, který před lety skončil v konkurzu a údajně přišel o stovky milionů korun. Dvořák obvinil soudce a správce konkurzní podstaty z vytunelování majetku a jeho prodeje pod cenou. Všichni měli podle něj vazby právě na Růžka. Jiný svědek mluvil i o nájemné vraždě, kterou si měl Růžek objednat. Policie kauzu šetřila několik let, uzavřela ji až poté, co údajný nájemný vrah Petr Nový změnil výpověď ve prospěch Růžka. Advokát všechna nařčení odmítl.

Jsme zpátky v Lounech. Když Marie Benešová zařizovala poslaneckou kancelář v Lounech, zvolila dům v centru města v Poděbradově ulici. Na stejné adrese sídlí i advokátní kancelář Jana Růžka. Dům patří společnosti Egap-91 s.r.o.. Podíl v ní kromě dalšího lounského sociálního demokrata Pavla Csonky má i Jan Růžek.

To všechno jsou informace z roku 2014. Dnes jsme o 5 let starší. Kauza  ROP  pokračuje a  stíháno j v ní je nejužší tehdejší formální a neformální vedení  kraje -tedy kmotr  Alexander  Novák /znovu/a spolukmort Ježek – přezdívaní Kapitán a  Pan velkomožný, ale především dva  exhejtmani  -Šulc/ODS/ a právě  Vaňhová /ČSSD/ . Tu  právně zastupuje/ zastupovala naše  skvělá protikorupční bojovnice  Mařenka!

Na přímý dotaz, jak to s ní má, odpověděla  před pár  dny  takto:

Paní Vaňhová je trestně stíhaná, ale není odsouzená, a platí presumpce neviny. Uvidíme, jak to dopadne před soudem. Už to nezastupuju, dělá to můj kolega. Já budu muset po svém jmenování do funkce zastavit advokátní činnost.

Ta  kauza je  živá a  zdaleka nikoli uzavřená a mohla by  se dostat před soud nejdříve na konci tohoto roku. Příslušný pro projednávání celého případu je krajský soud v Ústí nad Labem.

Nyní se musím, ať  chci nebo ne,opět dopustit  své staré nectnosti – odbočím.

Jak  byl Kněžínkův  konec  ve  funkci ministra  spravedlnosti nečekaný, tak stejně intenzivně  se čekal pád do té doby cooperfieldovsky  neviditelného ministra kultury  za  ČSSD- Staňka. Po jeho  odvolání dokonce  volali i mnozí sociální demokraté.

Fakt je, že  já  jej funkčně  vůbec poprvé zaznamenal až v  den  zveřejnění informace o rošádě  Kněžínek- Benešová. Ano,narážím na jeho tiskovou konferenci, kdy  oznámil, že  odvolal ředitele  Národní galerie  Fajta a ředitele galerie  v Olomouci Soukupa.

S  tím Soukupem  prý měl nevyřízené  účty když  ještě  primátoroval v Olmíku. To nechme  stranou. Důležitý je  Fajt  z  NG.

Pokud  říkáte, že  jde o stejného člověka,jehož  Zeman opakovaně a  to i přes soudní rozsudek odmítl jmenovat  profesorem a kterým  je kvůli tomu žalován, máte  pravdu. Je to on!

Staněk nechal udělat  v Národní  galerii kontroly  a prý zjistil u Fajta  tak závažná  pochybení, že ho  na hodinu vyhodil a  ještě  na něj podal dvě  trestní oznámení, zaznělo na   tiskovce.

Nepochybně se všem správným členům  sekty  Svědků Milošových  dme  hruď nad  tím, jak statečně si  jejich, za  živa svatý,  počíná. Když odmítá  udělit  poctu tomu padouchovi. Jako kdyby  nějaké  podání pro nepravost Zemanovi  vadilo  adorovat lidi s  daleko většími  problémy než  je  nějaké trestní  oznámení, které se zítra může  ukázat nedůvodné a policií odložené.  Viz Babiš, který je  trestně VYŠETŘOVÁN, viz Nejedlý,který  byl šéfem firmy, která podle pravomocného rozsudku POŠKODILA   Českou republiku o  cca  desítky  milionů Kč, viz systematické a systémové problémy šéfpodržtažky  Mynáře, viz vyznamenání  miliardáře  Krúpy, kterého ČNB veřejně označila  za problematickou a nedůvěryhodnou osobu.

Babiš, který  nejspíš  směřuje  k soudu, může stát  v  čele  vlády, Fajt, kterého  nyní nařkl Staněk,  nemůže  řídit  galerii. Ačkoli premier  je vyšeřován a vydán policii ke stíhání a  na  toho druhého je podáno „jen“ trestní oznámení. Keré může  být pozítří odloženo. Zvláštní  metrika.

Netvrdím, že  Fajt nic nespáchal, ani že  ano. Prostě  to nevím. Jde mi o načasování Staňkova kroku, jeho  účel  a dejme tomu  – dorámování instalace  Marie  Benešové do čela  rezortu  spravedlosti.

Mně se těch náhod kolem  Staňka zdá prostě moc. Jeho pozice byla  chatrná. Přežil. Ale dostal z  funkce někoho, kdo je  Zemanův  osobní  nepřítel a to tak, že ho  zostudil. A je dobře  známo,  že  ti kdo jdou Mlhovi na  ruku,  pak požívají jeho trvalé ochrany. Takže  zůstal v  úřadě a přežil. Nejspíš  přežije i v budoucnosti, kdyby  se  s ním zase kymácela  židle. Stal se, pro Zemana, neodvolatelným.

Já bych jej od  nynějška  dokonce zařadil jako čtvrtého ministra druhé nejsilnější vládní strany, ačkoli ta se voleb neúčastnila a nemá  v parlamentu žádného poslance. Jde o osobní stranu Miloše  Zemana. K jeho ministrům počítám Tomana a  Metnara  z  dřívějška a  nyní nově  Benešovou a  Staňka. Hamáček se může  nadále opřít  jen o Maláčovou, Petříčka a  sebe.  Babiš, když mu připočtu i Havlíčka s Kremlíkem, disponuje  8 hlasy, včetně  svého. Má tedy ve vládě  už jen nejtěsnější funkční většinu. To uvádím pro případ, že  by se  cesty  obou současných hegemonů české politické scény přeci jen   rozešly.

Konec  odbočky. Je na  čase  vysvětlit, jak mohou Staněk a Fajt  souviset s  Marií  Benešovou a jejím ministrováním. Ale i tady  to musím  vzít  nikoli rovně, nýbrž oklikou.

V okamžiku, kdy  se svět dozvěděl o příchodu  Benešové do úřadu, okamžitě  si to opozice  i nebabišovští  psáči a intervjůci spojili s tím, že se  tak stalo bezprostředně  po tom, kdy policie uzavřela šetření Čapáku a podala  na  státní zastupitelství návrh  na zažalování Babiše  a jeho rodiny pro dotační podvod. S nikoli nelogickým podezřením,  že  to protikorupční  Mařenka  má  zamést. A nejlépe tak, že  jí pod košťětem zůstane  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a oba Vrchní  zástupci – Lenka  Bradáčová a  Ivo Ištván. Protože  jsou nějak moc  samostatní a příliš  si vyskakují.

Což  Babiš  i  Máňa  svorně popřeli.

Já  osobně  tento, všeobecně rozšířený,  názor  sdílím. I podle mne  jde o Čapí hnízdo, jakkoli  je to jenom spekulace, i když jí mám za naprosto důvodnou. A že Benešová s  Babišem říkají,  že  neudělají  čistku na nejvyšších místech  státního zastupitelství? No Babiš  už  toho navykládal…  A  Benešová  zná  delikátní  metody, jak to provést tak, aby  to vypadalo úplně  jinak,  decentně  a pro minimálně babišovsko zemanovskou klaku – schroupnutelně.

Nepochybný  insider -Petr Dimun, to například  vidí takto:

Dosud byl pro hnutí ANO resort spravedlnosti na okraji zájmu. Žádnému z ministrů za toto hnutí se nepodařilo prosadit nic zásadního z toho, co mělo v programu. Každý krok v před byl následován dvěma nazpátek. S příchodem Marie Benešové je jisté, že se to změní, jakkoliv v tom nebude žádná sofistikovaná věda. A už vůbec ne snaha o umělecký dojem.

Kdo Benešovou zná, tak ví, že se rozhodně nebojí dělat odvážné věci, které jsou často za hranou. Přesto i ona není pohromou, jak se snaží mnozí líčit. Je to zkušená bojovnice, která nechá okolo sebe rozvířit prach, aby díky tomu udělala to, co má opravdu za lubem. Třeba tak, že bude hlasitě odmítat čistky ve státním zastupitelství či odvolání nejvyššího státního zástupce. Přitom připraví situaci, kdy budou nutné výměny na vedoucích postech a nejvyšší státní zástupce bude postaven před výzvu, aby svoji nepostradatelnost stvrdil výběrovým řízením….

….Marie Benešová však v rozhovoru pro Českou televizi zmínila i věc, z níž muselo zatrnout především Lence Bradáčové. Jako ministryně chce Benešová provést jakési audity fungování jednotlivých stupňů soustavy. Zákon jí to umožňuje, je to ministr spravedlnosti, respektive vláda, kdo odpovídá za trestní politiku státu a taktéž má zajišťovat materiální a personální podmínky pro každodenní výkon spravedlnosti…..

Prostě  klasika – Pavel Zeman bude, podle  Dimuna,  domanévrován  do  výběrového řízení a to, světe  div  se  – vyhraje někdo jiný, respektive vhodný a povolný a  Bradáčové a Ištvánovi jaksi nevyjde  audit  jimi řízených jednotek. Vymalováno! Odvolávat není  třeba. Stěžovat si není  na co a na koho.

Připočtete  si  k tomu i prověrky  funkčnosti  jednotlivých nebo  řekněme potřebně  vybraných soudů, které  řeší třeba….  říkáte, že  Čapák?

Máte pravdu. Ale zdaleka  ne  celou.  Protože  zdaleka nejde  jen o Babiše  a jeho problém! Když  už  tedy  zvažujeme  obecně  rozšířenou spekulaci, že by Benešová  se měla  stát  pověstným Viktorem čističem.

Je   překvapující, že  nikoho zatím nenapadlo,  že zájem na  vyčištění  svých problémů nemá  jen  ANOšéf a ten  dokonce i ve  více  kauzách než je jen  ta   se  zneužitím  evropských  fondů. Vždyť v problémech je skoro celé vedení ANOfertu – Faltýnek má  na krku Kapsche a korupci v Brně, okolo Jermanové a  jejího  rozdávání  hejtmanských  smluv  ve  Středočeském kraji to začíná taky  pěkně  zavánět.

Je  zřejmé, že  na tom, aby  se  případ  Kapsch  nějak utlapičkoval už má  zájem i Hrad – viz Zemanův  útok proti Ištvánovi, že  už mu nevěří, protože v  kauze kolem Nečase  a Nagyové dokázal najít  jen kabelky. A  naprostá negace požadavku na  odvolání Rafaje!

Ty „kabelky“  jsou  evidentní difamace  a lež.  Zeman to dobře  ví. Ty  údajné jen kabelky to bylo deset milionů  všimného. Také třeba v  kabelkách. Za  100 litrů kus. Ale také ve špercích od  Cartiera a  podobných nekabelkých věcech.

Pro neznalé jen tolik, že  když budete mít  dva zcela  stejné stejné náramky, co do provedení  i  užitého materiálu a  jeden  k nich  bude  no name a  druhý od  Cartiera, bude  ten  značkový minimálně  3x  dražší. A  to i když ho budete  někdy prodávat. Prostě Cartier je  Cartier!Ten nikdo nebude  vykupovat za  cenu zlata a váhy kamenů.

Tak tohle, za deset mega, posměšně  nazval  Zeman kabelkami… a označil a konto toho Ištvána  za  nevěrohodného neschopu!

Aniž by  se zmínil, že  Ištván dosáhl  pravomocného rozsudku  v důkazně  nejsnazší větvi celé akce  – tedy  zneužití  Vojenského zpravodajství  Nagyovou. Opakuji nejsnazší a  nejlehčeji zdokumentovatelnou. Přesto se  jí podařilo, díky, gigantickým obstrukcím justice /soudkyně Králová/, která  byla nepochopitelně  tolerována, dotáhnout  až po 5-ti létech!!!

Za  tohle  rozhodně Ivo Ištván a jeho lidé  vinu  nenesou. Nemohli, se svévolným   vylučováním jejich důkazůa všemožnými průtahy, nic  dělat.

Všechny ostatní  větve  případu jsou důkazně  obtížnější, ovšem obstrukce soudů stejné. Zlé jazyky říkají, že  tohle všechno jde za  Pavlem Blažkem, který  nahradil v ministerské funkci na  Spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Nevím zdali je  to pomluva nebo pravda, ale  neumím si představit,  že Králová tu  svévoli dělala  jen ze  svého rozhodnutí a že jí to tak dlouho bylo trpěno, kdyby neměla  krytí. A jestliže  se Babiš  dostane před soud? Co asi tak můžeme  čekat? Jak bude  fungovat v zákulisí protikorupční Mařenka?

Kdo zaručí, že  se  to nebude opakovat, jestliže  u nějaké  kantýnské z Chodova  to bylo takhle  intenzivní,co se odehraje  při    průšvihu  druhého nejbohatšího člověka  v zemi a  navíc  předsedy  vlády? Pamatujete si ještě  Dimunovo temné prohlášení   o prověrkách  funkčnosti u jednotlivých oudů pod kuratelou  rezortu  spravedlnosti? Prověřovat lze  i soudy….

Ale opravdu nejde jen o Babiše  a průšvihy ANOšéfa a   jeho lidí.

Své zájmy na  výsledku  otevřených  kauz má  i ten,kdo Benešovou nominoval -Zeman. Má minimálně  dva  spory,které nemůže,  za normálních okolností, vyhrát.

Už  zmíněné  nejmenování  pánů Ošťádala  a  Fajta  profesory a  také  nekonečně  se vlekoucí spor s vnučkou  Ferdinanda Peroutky.

Osobně  bych si  tipnul / a už  jsem to na Kose  jednou zveřejnil/, že oba případy  budou  odsouvány a  odsouvány  a to tak dlouho, dokud  bude Zeman na  Hradě. Aby rozsudek padl, v prvém případě o porušení zákona Zemanem, v druhém o jeho jasné lži, až  už to nikoho nebude zajímat.

Že Zemanovi na  těhle dvou sporech mimořádně  záleží, dokumentuje  i naprosto nepřípustný  tlak „jeho člověka  na špinavou práci“  na soudce  Baxu a Šimíčka.  Provalilo se  to,  byl poprask.

Benešová ve své staronové funkci by to mohla  regulovat  daleko elegantněji!  Nicméně, po tom  co předvedl Staněk s  Fajtem, bych skoro věřil, že nejmenování profesorů se přeci jen v nějaké historicky  kratší době,  dostane  před soud.  Fajta by   tedy mohlo být užitečné před veřejností zostudit, protože pak by případná Zemanova porážka ztratila  na své průraznosti- správný zemanista  má jasno už  dnes: stejně je  to hajzl!

Ale  to není zdaleka  všechno oč  hraje  Zeman. Jsou tady Mynářovy průšvihy. Podivné smlouvy  v Lánech, svévolné vybudování rybníku v Osvětimanech a především nová zjištění Reportérů ČT   o   podivných dotacích pro Mynářův  soukromý  penzion tamtéž. To poslední se nápadně podobá  Čapáku. Jestli má  Wollner   a spol. pravdu… no my můžeme jen vyčkávat.Bohužel. Jiní, například  čističi, mohou konat,  hodně  konat…

A pak je tady to zatracené mýto a Kapsch! Zeman neměl na první pohled, přímý důvod  se  do toho jakkoli vkládat. Přesto to učinil. Znevěrohodnil Ištvána, přikryl Kapsche a především šéfa ÚHOS  Rafaje, přes  všechny jeho nevysvětlitelné kotrmelce v téhle  záležitosti a  dva melouny  v matraci u něj doma.

Pěkně  se  nám to načítá, pokud  spekulujeme, že?

Ale ani tohle není  všechno. Své bezprostřední zájmy  na  živých justičních případech má i Benešová.Viz úvod  dnešního dílu o ROP  středozápad a o běžícím šetření se škodou až  14-ti miliard, kde zastupuje/zastupovala  podezřelou a vyšetřovanou  Vaňhovou. Od  které roky dostávala milionové zakázky.

Pro mne  přímo ukázkový střet zájmů! V civilizaci  by jí nikdo do křesla  ministra spravedlnosti neposadil ani v totálním  rauši!  Lze pak kritizovat stručný koment na internetu, na který jsem kdesi  narazil,  že  nejde o rekonstrukci vlády, ale  že  mafie jen reorganizovala svoje  struktury?

Odpověď nechám na  vás. Jisté ovšem je, že  ti, kteří  takhle  spekulují, k tomu mají docela  pádné  indicie.  Zeman, který Benešovou zcela jasně  tlačil, Babiš,který ji akceptoval, by velmi  uvítali kdyby….  kdyby prostě  čistila! A ona  sama  má také  zájem, respektive klientku, která v  tom těžce lítá.

Že  by  jí v budoucnu nějaký ten, řekněme  hypotetický úklid, mohl profesně  diskvalifikovat? Vážně? V 71 létech?  Profesně i společensky  končí. Je bez budoucnosti. Ministerstvo je její poslední štace. V  takovém věku už  člověku záleží na  zcela jiných prioritách než je eventuální  čistá vesta. Za  tu  si nic nekoupíte.  Ptáte se na jakých? Třeba na zdraví. Nebo na  tom,zda se o vás  někdo v blížící se nouzi -postará.  Což opravdu není jen tak.

Jestli  mají pravdu  ti,co Benešovou  vidí jednoznačně, pak se máme na  co těšit!

Dodatek:

Tenhle  článek jsem psal v  úterý odpoledne. Ledva byl dopsán, pustil jsem si ČT. nejprve  Interview ČT 24 kde měl Takáč místopředsedu  Soudcovské  unie Františka   Kučeru a  následně  pořad 90’ ČT24 s názvem

Lze očekávat změny ve fungování státních zastupitelství?

kde byl hlavním respondentem president  Unie  státních zástupců Jan Lata. Nebudu  vás  zasypávat informacemi, co  tihle  dva  vysocí funkcionáři  soudcovské a prokurátorské samosprávy  sdělili. Dám jen   základní  témbr z obou  diskusí. Ani jeden  z funkcionářů nechápal, proč  byl odvolán Jan Kněžínek, proč  tak náhle odešel v okamžiku, kdy  dokončoval několik mimořádně  důležitých zákonů, které se  týkaly chodu justičního systému a  zejména  byl zmíněn návrh zákona  o státním zastupitelství. Druhým  pak byla  tu  jasněji, tu  méně  explicitně,  vyslovená obava o možných  čistkách v řadách nejvyšších  funkcionářů soustavy  státních zástupců. Oba  shodně  konstatovali, že  k tomu není  důvod. Prostě  názor  těch  dvou  profesionálů  byl stejný jako nás  laiků. Výmluvné a   zoufalé  zároveň. A nyní  dodám jedno číslo. Moderátor pořadu na Jana  Latu  vypálil názor místopředsedy  Unie  obhájců, advokáta  Petra  Tomana, že  třeba  by  změny  na NSZ a VSZ mohly  vést k tomu,  že Státní zastupitelství  bude  trochu, řekněme  lidštější a  nebude  tak často stíhat a  se odvolávat, že  by prostě  mohlo  být  v trestních kauzách  trochu víc „nad  věcí“.

Jan Lata jen heknul  a  pak se moderátora  zeptal, jestli nemá  tušení, jak to asi advokát Toman  myslel. A  dodal něco, co mne  naprosto dostalo – prohlásil, že  podle  statistik  státní zástupci vyhrají  95%  procesů,  které u soudů všech stupňů zastupují. A věnoval se rozebírání toho, proč  asi funkcionář  profesního svazu  advokátů by  rád měkčí přístup  ze  strany   prokurátorů.  Tohle  je  sice zajímavé a nepochybně  by  z toho byl docela  zajímavý  článek, nicméně  po téhle  lince nejdu. Mne zaujalo to  číslo samo o  sobě  – státní zástupci u soudu  vyhrají 95%  případů, které  zažalují???? Pokud je  to pravda,  pak se  laik jako já,  nutně musí zeptat  –  při takhle vysoké  účinnosti – proč politici, mermomocí, vůbec chtějí  šťourat  do takhle  precizně  fungujícího stroje?  To číslo mi přijde fantastické.

Pro porovnání dám tabulku, jak za  Babiše a  Schillerové  je  úspěšné  ministerstvo financí ve vymáhání  daňových nedoplatků a  rovnou konstatuji,  že  i jejich  výsledky mám za  velmi úspěšné. Ale  že by  se mohli měřit s oněmi 95% úspěšnosti  státních zástupců? Ani  ve  snu!

 

Objem daňových nedoplatků a úspěšnost jejich vymáhání
Nedoplatky kumulované k 31. prosinci (v mld. Kč) Vymáhané nedoplatky k 31. prosinci (v mld. Kč) Vymožené nedoplatky (v mld. Kč) Úspěšnost vymáhání
2014 110,6 85,3 11,1 13 %
2015 107,9 91,4 11,9 13 %
2016 55,9 44,1 13,3 30,2 %
2017 50,3 37,3 13,6 36,4 %
2018 41,6 30,9 12,9 41,7 %
Zdroj: Finanční správa
Čím více  se  v  téhle  materii vrtám, tím více mi vychází, že  jediným  zájmem politické  garnitury  je přistřihnout státním zástupcům tvrdě  křídla. A nejlépe  tak, že  se odstřelí  současné vedení. Už proto, že  jak jsme  si ukázali, oba  nejvyšší  státní papaláši a nyní  i rezortní ministryně  mají   procesní  problém. Velký procesní problém!
Kdybyste  náhodou ještě neměli tohoto  tématu  dost, tak mám pro vás  rozhovor  ČRo s  exministryní  spravedlnosti Válkovou. Chvílemi člověk  neví,jestli se má  smát nebo brečet.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Anitin krámek, Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.