Omluva čtenářům, Janu Fingerlandovi a Českému rohlasu


V dnešním hlavním článku Kosy

Ukrajinská Tour de Anal!

je v jeho Dodatku zmíněn článek  ukrajinského  polovládního serveru Korrespondent.net s názvem

Ukrajina požaduje omluvu od českého rozhlasu kvůli Zelenskému

který konstatuje , že  se Kyjev, prostřednictvím své  ambasády  v Praze oficiálně rigorozně  vymezil proti příspěvku kmenového politického komentátora  ČRO Jana  Fingerlanda, zveřejněného  pod názvem

 „Žid v čele ukrajinských fašistů“

Vše je  dokladováno  screnshotem z oficiálního twittrového účtu ukrajinského velvyslanectví  v Praze.

S mým závěrečným komentářem

Mno!!! Tohle je opravdu nářez. Ona ta česká Tour de Anal pokračuje! Provozuje ji i Český rozhlas! Jeho špičkový komentátor Jan Fingerland měl zřejmě za to, že nutně musí podpořit sloupa světové liberální demokracie, té jediné opravdové demošky -Porošenka, stůj co stůj. I za vytáhnutí židovské karty a fašismu! Kde jsme se to ocitli? Antisemitismus je v některých případech, když “ jde o správnou věc“, povolen? To snad ne!

Na  což  reagoval jeden  ze  čtenářů Kosy  a poslal mi následující  mail:

 

Dobrý den,

právě jsem dočetl váš článek https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/04/26/955965/.

K informacím v sekci „Dodatek“: Jan Fingerland napsal komentář pro Český rozhlas, Ukrajinská ambasáda si jej misinterpretovala (chci věřit, že nezáměrně). Rozhodla se požádat ČRo o omluvu za článek, který ve svém důsledku vyplývá pozitivně pro Ukrajinu, snaží se ukázat, že Ukrajinci nejsou žádní primitivní fašisti či antisemité a dokázali to právě těmito volbami (proč měl potřebu to zdůraznit, vám, jak věřím, nemusím vysvětlovat).

Pan Ernst si ten původní komentář nejspíš nepřečetl a poslal to vám (chci věřit, že nezáměrně). Vy jste si ten původní komentář nejspíš také nepřečetl a hodnotíte (chci věřit, že nezáměrně), jak ČRo vytahuje židovskou kartu a podporuje Porošenka. Paradoxně v tom komentáři Fingerland odsuzuje právě Porošenka za to, že vytáhl tuhle židovskou kartu proti Zelenskému v kampani (a nejspíš mu to nepomohlo, což je dobrá zpráva).

Mimochodem Fingerland je Žid a problematice antisemitismu se dlouhodobě věnuje. Zde je to Twitter vlákno UKR ambasády, je tam vyjádření autora článku i Jiřího Hosny z ČRo. https://twitter.com/UKRinCZE/status/1120943398247116800

Cituji vyjádření ČRo: „Obsah příspěvku je věcně správný a korektní. Titulek považujeme za nešťastný, a proto jsme ho změnili. Autor spoléhal na pochopení ironie a pozorné přečtení celého textu. Pokud se formulace titulku někoho dotkla, omlouváme se.“

Mimochodem tahle věta mě v kontextu dnešní doby přijde úsměvná „..Autor spoléhal na pochopení ironie a pozorné přečtení celého textu… „. Co si to ta veřejnoprávní média za naše peníze dovolují? :o)

Tady je ten původní komentář s novým titulkem https://plus.rozhlas.cz/jan-fingerland-zid-v-cele-ukrajiny-7901415

Ruská provládní média už tuto misinformaci rozšiřují a v mnohém i gradují (chci věřit, že nezáměrně), pokud umíte rusky:

http://www.aif.ru/politics/world/evrey_vo_glave_ukrainskih_fashistov_ukraina_obidelas_na_chehiyu_za_statyu

https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/20194242018-kdcvg.html

Předpokládám, že to z vaší strany nebyla snaha diskreditovat ČRo prostřednictvím této misinformace. Předpokládám také, že ve jménu vašeho zákona autorského https://vlkovobloguje.wordpress.com/zakladni-zakony-kosy/ uvedete vše na pravou míru.

JA

Bohužel musím konstatovat,  že  čtenářova  výtka a  žádost o uvedení na pravou míru  jsou oprávněné.  Jan Fingerland  pojal svůj příspěvek úplně  jinak, než  ho interpretovalo  ukrajinská  ambasáda  v Praze  i  polovládní  server Korrespondent.net.

Jestli  Fingerlandův  text někdo na Ukrajině  četl nebo ne, nevím a  není  to problém Kosy,  můj nebo Ernestův.  Nehodlám  ani zkoumat, zda si ho přečetl kolega  Ernest.  Není to jeho povinnost. On jen iniciativně a pozorně  monitoroval ukrajinské  oficiální  výstupy  a když  našel věc  vrcholně  zajímavou, poslal ji mně. Nelze mu nic  vytknout.

Chybu  jsem učinil já, pouze  já! Tím, že  jsem si neověřil původní  Fingerlandovu  formulaci. Nebudu  uplatňovat  žádné  relativizující  argumenty  typu, nedostatek času a  zdravotní  stav,  který  mne opravdu  v poslední  době  limituje, takže  jsem na  velikonoční  pondělí skončil ve  fakultní nemocnici na pohotovosti. Jednoznačně  jsem udělal minelu. Tečka.

Elementární. která se stát prostě  nesmí – neověření podstaty  informace u zdroje.

Tímto se omlouvám především čtenářům Kosy  za zavádějící informaci a její , stejně  zavádějící – interpretaci. Jde mi  o to, aby Kosa  byla  brána  jako spolehlivý zdroj. Tak spolehlivý,  jak lze  od ní  očekávat v podmínkách malého blogu jednoho muže  a jeho přátel.

Stejnou omluvu jsem dlužen i Janu Fingerladovi a Českému  rozhlasu! Což  tímto  činím.

Zároveň konstatuji, že  sám pro sebe  z této  věcné kolize,  vyvozuji  dvě  ponaučení pro příště.Ponaučení obecné  a ponaučení konkrétní.

Ponaučení obecné:

V každém případě je VŽDYCKY nutné prověřit  prvotní- matiční informaci a  nespoléhat  na  nikoho a  nic  jiného. V daném případě jsem to neudělal proto,  že jsem si  sám pro sebe  řekl, že  když  velvyslanectví  vydává na  svém  oficiálním informačním mediu   protest,  tak  určitě kauzu mají  prozkoumanou  do nejmenšího detailu.  Přece by velvyslanectví  nechtělo vypadat  jako  spolek tupých trdel, ne li rovnou lhářů,  to si přece  velvyslanec  nemůže  dovolit. Takže  příště  ověřit, ověřit, zase ověřit a nevěřit!

Z tohoto poučení obecného, vyplývá

Poučení konkrétní, které  navíc  není dávno a  dávno  nové a   kterým jsem, po  dobu vrcholné  ukrajinské  krize  a vydávání  Ukrajiské svodky se vždycky řídil . Totiž, že ukrajinským vládním zdrojům  se nikdy  a v ničem nedá věřit, ani co by se za nehet  vešlo. Sám pro sebe jsem  se  zařekl, že  už  to také nikdy neudělám. Ani třeba  při nějakém  tom příštím incidentu v  Kerčském zálivu nebo jinde.

A  ještě  na závěr  s omluvou nesouvisející  drobnost.

Jan  Fingerland,vzhledem ke  kritice a nedorozumění  změnil titulek  svého článku na

Žid v  čele Ukrajiny,  z  původního  „Žid v čele ukrajinských fašistů“

Prý to byla  satira. Myslím, že ten  původní  titulek seděl.  Ovšem při vyloučení  jakékoli satiry.

Oficiálně  uzákoněným národním hrdinou téhle  země  je  Stěpan Bandera.  A  tento jeho status  je  velmi tvrdě  oficiálním i neoficiálním Kyjevem bráněn, před jakýmkoli  zpochybňováním. Připomeňme si co byl vlastně  zač.

Řeč  o něm byla  například  i před  Mezinárodním tribunálem v Norimberku:

Když sovětská obžaloba před Norimberským tribunálem citovala v únoru 1946 z výpovědi německého plukovníka Erwina Stolze podrobnosti o přípravě útoku, zaznělo i Banderovo jméno.

„Při uskutečňování instrukcí (maršála) Keitela a (generála) Jodla jsem kontaktoval ukrajinské nacionalisty… Zejména jsem osobně předal instrukce německým agentům Melnykovi (původní šéf OUN) a Banderovi, aby hned s útokem Německa proti SSSR organizovali a vyvolávali na Ukrajině demonstrace s cílem narušit bezprostřední zadní voj sovětských armád,“ uvedl Stolz.

Vedle  toho vydal , s  dalšími spolupracovníky  dokument pro své příznivce,kde se mimo jiné, praví:

„V době chaosu a zmatku je možné dovolit likvidaci nežádoucích Poláků, Moskalů (Rusů) a židovských aktivistů…,“ uvádí instrukce Banderova vedení ozbrojeným milicím pro období před válkou (to jest před útokem Hitlera na SSSR), v době války a následné národní revoluce.

„Židé musí být izolováni, odstraněni z funkcí, aby se předešlo sabotážím. Rusové a Poláci tím spíš,“ uvádí instrukce. „Pouze Ukrajinci, nikoli zahraniční nepřátelé, mohou vést různá odvětví života. Asimilace Židů je vyloučena,“ uvádějí pokyny.

Prologem pozdějších krutých a plošných etnických čistek zejména v letech 1942–43 se stal protižidovský pogrom ve Lvově 30. června 1941.

Takže Moše Kantor, předseda Evropského židovského kongresu, Banderu otaxoval takto:

„Dělat hrdinu z nacionalisty, který zabíjel Židy, Poláky a Rusy a kolaboroval s nacisty? To je podle mého názoru naprosto nepřijatelné,“

Moše  Kantor  by  to měl doopravdy  vědět. Pochází  z  Ukrajiny a  jeho rodina  při holocaustu přišla  o 55 členů.

Země, která  má za  svého největšího heroje někoho jako Bandera,  těžko může protestovat  proti označení  fašistická a novinář, chtějící ji   přesně komentovat, sotva  může  použít  spojení  fašismus a  Ukrajina satiricky.

Stejně nesporným  faktem je, že  NOMINÁLNÍ  nový prezident  Ukrajiny  je  žid. Kdo nebo  co má větší  šanci  na  dlouhodobý  respekt Ukrajinců – mrtvý, ale  neustále mýtizovaný Bandera nebo  novopečený prezident,  který se  má  vypořádat  s  v podstatě  neřešitelnou  úlohou udělat z Ukrajiny  moderní, demokratickou, prosperující – respektive  velmi  prosperující  zemi a  to všechno nejlépe  ještě  dneska odpoledne, protože taková očekávání od  něj  jeho voliči  mají?

Oba  dva  v  jedné zemi  natrvalo existovat  nemohou.  Jestliže  Zelenskyj  dokáže  zázrak, zmizí  Bandera a  jeho kult. Jestliže  Zelenskyj, jak lze očekávat, selže, jeho židovství  ještě  více  glorifikuje  Banderu  a jeho ideje a možní  až  do výronu brachiálního násilí.  Ta  ironie pane  Fingerlande nebyla  na místě. Moje omluva  vám ano.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.