Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky- DOPLNĚNO!


Je  sobota. Den kdy jsem si chtěl trochu od  Kosy  odpočinout  a orazit, v podstatě  jí  ignorovat, protože čtvrtek a  pátek byl z  hlediska  mého nasazení „hustej“, jak by  řekl můj  vnuk Rampepurda. Nejen, že  jsem psal pro Kosu, ale  ještě  k tomu dal neplánovaně  a narychlo Trikloru  a  plánovaně  Hodinu  vlka  na  Slobodném vysielači. Což  znamená odchod do peří opakovaně  někdy  kolem jedné  v noci.

Jenže  jsem udělal chybu – pustil počítač  a  projel monitor  tisku.  A narazil na  něco,  mne mi nadzdvihlo nejen  mandle, ale  i pozadí a umístilo ho  na sesli před klábosnicí počítadla. A  myslím, že  s  vašimi mandlemi to udělá to samé.Teď hned.

Byl to článek,který trošku poodhaluje detaily  o tendru na  nákup 12 kusů  víceúčelových bojových  vrtulníků pro  Armádu  České republiky. Dosavadní   helikoptéry ruské provenience Mi-24/35, se prý musí  vyřadit, protože nejsou kompatibilní s NATO a je zde riziko komplikovaných dodávek náhradních dílů.  Proto  prý musíme utratit  až  12,5miliardy….

Myslet si  o tom můžete/můžeme, co chcete/ chceme. Ale  já nejsem  rozhicovaný  doběla kvůli  potřebnosti nebo nepotřebnosti. Nejsem schopen  argumentovat  ani pro ani proti. Nemám  informace. A když je nemám, jsem zticha. Nýbrž kvůli něčemu úplně  jinému.

Před  půl hodinkou na mne  vykoukl na monitoru dokument, který o tom nákupu  podává svědectví, srozumitelné každém, kdo umí číst a je inteligenčně  na úrovni  žáka  alespoň  4. třídy základní školy, takže absolvoval pár nákupů v  obyčejné sámošce a tudíž už  triviálně  ovládá elementární  směnu peněz za  zboží a intuitivně  cítí potřebu utrácení  podle zásadního obecného  principu cena/výkon.  Tedy získat  za  své penízky  co nejlepší zboží v  rámci jeho užitné hodnoty s  ohledem na velikost  disponibilních  prostředků.

Ostatně  totéž  v každé politické  kampani  do omrzení tvrdil a  tvrdí i Babiš.  Heslo řídit stát jako  firmu , myšleno právě  ohledně  racionalizace  vydávání státních  financí při pořizování erárních nákupů všeho druhu, byl jedním z hlavních důvodů proč  dostal voličské  hlasy. Dnes  si ukážeme, jaká  je praxe.

Na  tomto místě  vyzývám  zejména  jeho voliče,  aby  dneska udělali  výjimku  a  dočetli tenhle  článek až  do konce!  Nejde mi totiž  o to primárně  se  trefovat  do Babiše, ale  v podstatě  o  hrozící možnost nestydatě zhůvěřilého  a neodůvodněného nakládání s  penězi nás  všech a  doslova jejich splachování  do kanálu!

Pokud nevěříte, projděte  si  pomalu,  řádek po  řádku  screenshot  následujícího dokumentu, který kdesi , v hlubinách a temných zákoutí  Ministerstva obrany  vyšťouraly  Parlamentní  listy. Jde totiž o základní  specifikaci nabízených  vrtulníků do tendru  a cenové  představě  jejich  výrobců!

Dodejme, že  po Babišově  návštěvě  v  USA, kdy  se pohnula  země, protože  přece  se  s ním Trump  společně  vyfotil a  asi 20 minut  si potlachali v Oválné pracovně, republika  udělila  exkluzivitu dalšího vyjednávání  Američanům. Přesně  jak Kosa před návštěvou předvídala / totéž  tvrdila  a tvrdí  i o čtyřnásobně větší  akvizici  nových BVP,  z které byl ne/překvapivě  vyloučen ten  vůbec kvalitativně  zdaleka technicky nejpokročilejší   typ – německá Puma  s  bezosádkovou  věží, ale  to je jiný  příběh a  dnes jej pomineme/.

Zkrátka  od  Babišova  návratu  už  MO  jedná pouze  se dvěma  americkými  výrobci  Bell Helicopters  a  konsorciem kolem  Lockhead  Martin/Sikorsky.

Četli jste  tu  tabulku alespoň trochu pozorně?  Pak  vám nemohlo ujít,  že  jde o, s odstupem, dvě  naprosto nejdražší  nabídky, v podstatě  až  skoro 3x dražší  než  je velký  evropský  dodavatel Airbus Helicopter nebo než  Korean Aerospace. A nejméně  1,5 x dražší než další  renomovaný evropský producent -Augusta/Westland.

My  jsme se  umanuli na  americké vrtulníky!  Dali jsme jim  exklusivitu! I když  cena  je  astronomická  a nesrovnatelná  s konkurencí.

Já tohle  neumím  pochopit – to  ty  americké  helikoptéry  mají  3x  lepší parametry  než ty  od  Airbusu? Létají snad 3x rychleji, 3x  levněji,umí se,   v případě potřeby  přeměnit  na nějakého toho hollywoodského transformera  a z jednoho smrtícího monstra jsou v případě potřeby  3 ?  Nebo  snad  je nutné,  než  konečně  zmizí  z  oblohy, ji v boji sestřelit  3x, zatímco ostatní  spadnou po prvním těžkém zásahu? Jestliže  ano,  je tenhle můj  článek zmetek. Jestliže nikoli , pak  je  zmetek někdo jiný  nebo něco jiného!

Babiše  a jeho heslo o řízení státu  jako firmu,  jsem nezatáhl do tohoto textu  pro nic  za nic. Jeho politická divize  ANO  šéfe  držela  MO už  Sobotkově  vládě  a přirozeně  i v té Babišově!  Tohle nestydaté vyhazování  peněz  daňových poplatníků  jde  tedy  výlučně  za  Babišem a lidmi, které  si on vybral  do čela  ministerstva  obrany -Stropnickým, Šlechtovou,Metnarem. Oni s konečnou platností  rozhodují  byl toBabiš  kdo\Trumpovi  za  společnou  fotku zjevně  slíbil exkluzivitu|!Jestliže je  bojový  vrtulník od  Airbusu dost  dobrý  pro Bundeswehr  a další  alianční  armády, prostý  rozum   se  zdráhá pochopit, proč  by   česká  armáda měla  kupovat něco 3x  dražšího s, v podstatě  asi stejnou užitnou  hodnotou.

Takhle  si  já  řízení žádné  firmy, natož  státních akvizic nepředstavuji  ani  při totálním pominutí  smyslů. Netuším,zda  jde jen o šlendrián,velkozlodějnu, zabedněnost, totální  hloupost. Ono to  vyjde na  stejno.  Pro  český  stát. A  to jak finančně, tak  reputačně!

Nechápu, že  Američané, za těchto cenových podmínek,  ne že  dostali exklusivitu, ale  že  jako naprosto nejdražší, z tendru nebyli dávno  vyloučeni.  Vzpomínáte  si ještě  na nákup stíhaček?  Kde, když  Spojené s táty  zjistily, že   budou pořízeny  Grippeny, jejich velvyslanec  v Praze  skutečně  brutálně  tlačil na  znovu otevření skončeného  tendru  a najednou  vytáhl ze  šosu novou  cenovou  nabídku  na   dodávku  F-16  kterou citelně podstřelil do té doby  daleko lacinějšího švédského dodavatele? Byl z  toho tenkrát  docela  skandál.

Dneska  jsme se poučili tak,  že  prostě  berem, co z  USA přijde! Intervenujícího ambasadora  netřeba. Naši papaláši mu iniciativně a  v předklonu ušetří  audienci a  zvýšení  krevního tlaku!

A  takový Metnar utrousí:„Vyjednáváme exkluzivně s americkou stranou, ale dokud nepřijde nabídka, tak jsou ve hře i jiní dodavatelé, protože musíme vzít v potaz otázku ceny,“ a dodal, že Američané mohou požadovat cenu, která bude zásadně přesahovat částku 12,5 miliardy korun, jež má obrana v rozpočtu vyčleněnou na nákup vrtulníků, a poté by se začala obrana rozhlížet jinde!!!!!, 

To se mi snad jenom zdá!!! Ti,  co prý hospodaří se státními penězi jako s  firemními,  jsou  zjevně  mínění,  že když  už se jednou řeklo – na  vrtulníčky AŽ 12,5 miliardy, tak se prostě  MUSÍ  UTRATIT 12,5 miliardy  i kdyby  peklo mělo zamrznout!!!!  A nikoli  třeba za  polovinu pořídit skoro/totéž  a za  tu druhou ušetřenou nakoupit  něco jiného, co  armáda nebo stát  také  potřebuje. Možná ještě  naléhavěji a nutněji  než  těch  12helikoptér.Třeba  by ty  ruské  ještě  pár let mohly  létat. Že nejsou kompatibilní s  NATO?  No v  paktu jsme už 20 let a  zatím jejich nekompatibilita  nijak zásadně  nevadila. Pokud  ovšem  by Rusové  blokovali dodávány  náhradních  dílů, tak je  všechno jinak. Ale  i ty zatím evidentně  byly. Jinak už  bychom o tom  mnohokráte  četli. Tak jako právě  čteme  o znečištěné ruské ropě.

Co ovšem je mimo moji mozkovou kapacitu,  je  že  z  toho  cenového  úletu není  naprostý informačně politický  skandál. Že prezident mlčí,   sněmovna  k tomu nesvolává mimořádné schůze, opozice, včetně komoušů  nebo Pirátů,  neprotestuje  a nedělá snadné politické  body, v novinách nejsou palcové titulky, televizní stanice  se nepředhánějí v  senzačních  reportážích, dokonce i servil z Barrendova  mlčí!  Jak je  to možné???? Zmínky  jen na Novinkách.cz a  to ještě  mimořádně  opatrně a  na Parlamentních listech. Které  kdyby nezveřejnily  ten  screenshot,  tak  by  to uniklo  i mně.

Co vy na to?  Já konstatuji,  že  Kalousek  si podle mne  už měl kroutit nejméně  10tý  rok v pruhovaném oblečku,  ale něco takhle bezostyšného  si nelajznul ani on.

Dodatek ze  sobotní  brzké  noci:

Nick IM mi poslal zajímavý link na  detailní  rozbor situace kolem  vrtulníků,  jejich parametrů a  využití. Je  to deprimující čtení Konstatuji předem, že jde o materiál z webu KSČM, to pro ty, pro které  je  to okamžitě  nálepka  -nevěrohodné!

Já se  rychle pokus  ověřit  pár /nikoli  všechny  citované  údaje/ a čísla  z  článku se potvrdila.  Tudíž  doporučuji vaší pozornosti text

S. Mackovík: Utrácet se musí aneb nové vrtulníky pro AČR

 

Doplněk po 10-tidnech

Zdá se,že  tendr na vrtulníky  je  darebáctví  na  druhou. Možná na  třetí.

Když si přečtete  tenhle článek

Skandál na ministerstvu obrany, zmizel důležitý polský dopis. Aneb, jak se (ne)nakupovaly nové vrtulníky za miliardy. Řešilo se i politické zadání náměstka ministra

nepochybně  se vám bude chtít zvracet! Někdo tu lže aq možná  krade ve velkém. V každém případě  splachuje, peníze  danových poplatníků do kanálu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.