Hodnocení eurovoleb I. – polemika s vlkem


napsali  čtenáři,zejména  Michal

Vlkův  úvod:

Od  rána  se  mi to do mailu jen  hrne. A  přicházejí opravdu  zajímavé  věci!!!  Například  Intibo mi poslal  superzajímavou  sadu  grafů! Naprostá  paráda!  takže  hodnocení  eurovoleb z evropského pohledu  asi budu muset  odložit. Nejméně  o den. Ty  grafy  jsou  opravdu excelentní!

Další  mail, který mne  velmi zaujal přišel od Michala. Který  argumentuje  a musím přiznat,  že  dobře,  proti některým mým  vývodům. Ačkoli si za  svými závěry  stojím /jak jinak,že  🙂 /  soudím, že  Michalovy námitky  rozhodně  stojí  za publikování, protože  jde  o  čistou a  rychlou práci, kterou  rozhodně  nehodlám  odbýt  mávnutím ruky, protože  se mi  zrovna  nehodí  do krámu.  Kvalifikované  námitky  beru. Kos a je  tu od  toho, aby  se  její čtenář, mne  v  to počítajíc,  něco podstatného, čímž  nemyslím pocity, nálady,   dojmy,  ideologické  blafy  a kecy  všeho  druhu,  dozvěděl.

A  pak  ještě  jedna  drobnost  na první pohled  nevýznamná,  bagatelní.  Ale taková  není  . Nick  KH  mi poslal  tohle:

Já bych viděl jako zajímavou ještě jednu věc, které zatím (pokud vím) nikdo nevěnoval pozornost, a to oblečení. V předchozích volbách měl Babiš a jeho kandidáti na billboardech vždy rozhalenky (kravaty byly zakázány), zřejmě to mělo znamenat jejich antipapalášství. Tuším byly i vyhrnuté rukávy jako symbol „dáme se do práce“.
V těchto volbách už Babiš vypadal jako papaláš (sako, kravata) se vším všudy. To musí mít nějaký marketingový význam, nevěřím, že by jeho specialisté záležitost oblečení důkladně nezvažovali. Že by chtěli naznačit, že Babiš je rovnocenný partner všech okravatovaných evropských lídrů? Těžko říct, podle výsledku voleb a volební účasti tento tah moc nepomohl.

KH má pravdu.  V Babišově  marketingu  nic  není  jen  tak.  Oblečení se jistě  velmi řeší. A  náhle  Babiš  kravaták?  Zajímavý  detailík.  Vysvětlení ovšem nemám.  Ale nějak  význam   a cíl takováhle změna   tzv. dresscode  měla.

Nyní  ale  už  Michal  a jeho námitka. Je  to fakt  dobré  čtení.

Dobré ráno

Děkuji za hezký článek. Se zájmem jsem si početl.

Do mozaiky nabízím ještě jeden pohled, který se ve Vaší analýze moc neobjevoval – volební účast.

Nejde ani tak o absolutní čísla – ta říkají v podstatě to, že se povedlo hlavním hráčům dostat voliče k urnám a že vztah k EU se stává významným tématem naší politiky. Jde mi spíš o strukturu voličů.

Není žádným tajemství, že témata spojená s EU jsou zajímavá spíše pro voliče od středu napravo, voliče s vyšším průměrným příjmem, voliče z velkých měst a voliče, kteří ještě studují. V tomto ohledu není žádným tajemstvím, že velká a akademická města mají obvykle výrazně vyšší účast, než je tomu u jiných typů voleb (tentokrát byla Ostrava výjimkou z tohoto pravidla). Nicméně ve srovnání s předchozími volbami do EP zase o tolik ten efekt výraznější není. Což znamená, že se k urnám povedlo dostat nejen pravicové voliče, ale i levicové. Z tohoho pohledu si nemyslím, že by protibabišovské demonstrace měly nějaký významný vliv. Jen přesvědčovaly přesvědčené. Pokud by tam nějaký vliv opravdu byl, projevilo by se to na větším odstupu mezi „akademickými“ městy (Praha, Brno, HK, Plzeň Liberec nebo Ostrava) a „dělnicko-rolnickými regiony“ Karlovarsko, Vysočina, Bruntálsko, Ústecký kraj a tak. Nic takového se vypozorovat nedá.

To, co je ale mnohem důležitější je přepočítání získaných hlasů na strukturu obvyklou u Parlamentních voleb. Včera jsem si to udělal jen velmi hrubě na úrovni krajů. Přepočítal jsem hlasy s váhou, která odpovídá účasti obvyklé pro Parlamentní volby. Jinými slovy, přidal jsem Prahu jsem vzal jako základ a hlasy v dalších krajích přepočetl tak, jak by to dopadlo, kdyby jejich voliči přišli ve stejném poměru k volební účasti k Praze jako tomu bylo u minulých Parlamentních voleb.

Výsledky pak vychází úplně jinak:
ANO by mělo přes 34%
Piráti by naopak spadli k 10%
ČSSD by si polepšilo na nějakých 4,5%
TOP09/STAN by spadli na nějakých 7,5%
KDU-ČSL by si o 1,5% pohoršilo
KSČM by si polepsilo poměrně dost (jeho skalní regiony měly v porovnání snad nejnižší účast)
Poslední SPD by si polepsilo asi o 2% (i když tady ten model velmi pokulhává, protože SPD má extrémně motivované protievropské voliče, takže většina z nich u voleb byla. Ta 2% by dostalo spíš ANO).

Zdůrazňuji, že je to rychlý přepočet na hodně vysoké úrovni. Aby člověk dostal lepší čísla, musel by jít do většího detailu, ideálně na úroveň volebních okrsků. Nicméně, pocitově si myslím, že by se výše popsané efekty spíš zvýraznily než utlumily.

Co by to pak znamenalo pro hodnocení volebních výsledků jednotlivých stran?

Pro ČSSD nic. Ať se to vezme z kterékoli strany, je to hlavní poražený. A tady se mi líbí (dle mého přesný) komentář J. Foldyny: „ČSSD se stalo stranou, kterou její voliči nenávidí“.

Výraznou porážku ale utrpěli i Piráti. Vzhledem ke strukutuře jejich voličů je ztráta jejich hlavní bašty – Prahy – zásadním varováním. Pokud nebudou mít Prahu, zbytek republiky ji nenahradí. Myslím, že tady doplácí na Hřibovu touhu stát se primátorem za každou cenu. A bude hůř.

Na straně vítězů je naopak ANO, které by (po přepočtu) naopak posílilo. Souvisí to s tím, že volič nalevo nemá z čeho vybírat. Kromě ANO tu je jen SPD (která je ale pro většinu voličů moc extrémní), nevolitelní tragédi z ČSSD a KSČM, jejíž hlavním programem je: „nějak to doklepat do důchodu“. Když vezmete v potaz, že segment od středu nalevo je v počtu voličů z principu početnější než ten od středu napravo, pak je to dost tragédie. Není jiná volba, než ANO a měli bychom se obávat toho, co by se stalo v okamžiku, kdy by ANO padlo. Já osobně bych očekával silný posun doleva a výrazné posílení stran, vedle kterých bude SPD krotkým proevropským beránkem.

Na druhou stranu – tyto volby ukázaly i to, že ANO je volbou z nouze. Evropští trollové – jako recesistická strana totiž bodovali ve stejných regionech jako ANO a jejich výsledek nebyl vůbec zanedbatelný ato přes to, že bylo jasné, že se do EP nedostanou. Troufnu si tvrdit, že většina hlasů pro ně byla úmyslných a byli to hlasy těch, kteří jinak volí ANO jako „nejmenší zlo“.

Pokud je toto pravda, pak je jasné, že ANO nepošlou do kolen ani demonstrace, ani neustálé kampaně typu „antiBabiš“, ani posměšné přehlíživé urážky jeho voličů nazývající je koblihami a osobami mdlého rozumu (které víc vypovídají o velmi nízkém EQ jejich autorů). ANO padne přesně v tom okamžiku, kdy se nalevo objeví JAKÁKOLI volitelná alternativa. Je nesmysl ztrácet čas bojem proti A. Babišovi (buď mu to neuškodí nebo sice přijde o hlasy, ale ty získá SPD, DSSS nebo něco podobného). Jediná smysluplná věc je budovat alternativu k ANO.

Michal

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.