Volby do Evropského parlamentu II. – pohled z domácího hlediska 2


Včera  jsem na  krev  dal  docela  zásadní  rozbor  eurovoleb   ohledně  české politické scény. A  na konci  měl pocit, že  mám v  tomto ohledu odpracováno.  Ráno  ukízalo, že  nikoliv!   Kolega  Intibo  totiž  zaslal  sadu  skvělých  grafů popisujících  voličskou  scénu v  České republice, vydanou  agenturou Median. Pro jakousi Longborough University… Data  byla  sebrána  v posledních dnech před  volbami! Tedy  super  čerstvá  věc. Nemohu jinak,  než  výsledné  grafy  přetisknout!   Už proto, že  v českých sdělovadlech  jsou  k mání  naprosto neuvěřitelné  blbiny , vydávané  za  analýzy  eurovoleb. V naprosté většině  s eopírající  jen o dojmologii  a politickou  orientaci konkrétního  autora.

Já  stavím na  číslech a  grafech , když  je mám. A jejich  komparacích. Tak  se pojdme  podívat , jak moc  jsem se  včera  trefil nebo mýlil!

Voličský  průřez a preference  podle  věku:

Pravděpodobná  účast / šlo o  průzkum bezprostředně  před volbami, nejde tedy  o  skutečnou  účast/

Za  tenhle  graf  jsem mimořádně  rád. Nikdy   po volbách  jsem zatím  na  věkové  rozdělení  voličů, kteří  skutečně  volili, nenarazil!  Ačkoli  je  to naprosto klíčový  parametr.

Když  z těch třech  hodnot  spočítáte  aritmetický  průměr, dostanete  v podstatě úplně  přesně procento volební  účasti v  Eurovolbách! Diference 1%.

Za  sebe  říkám, že  jsem vždycky  zdůraznoval  ve  svých povolebních  komentářích,  že  rozhodující  voličskou  entitou  jsou  senioři  – prostě  skupina 50+. Chodí  více méně pravidelně  a  volby  rozhoduje. Zpravidla. Už  chápete  proč  Babiš  zvyšuje  důchody  a já  to analyzoval  už  dost  dávno jako uplácení  voličů?  A proč  jsem včerejší  článek, když  jsem ještě  tuhle  studii neměl, zakončil  svůj  článek  dobrou zprávou o výsledku voleb pro všechny  důchodce a jiné  „darmožrouty“?!

V té výzkumné  zprávě  to její  autoři komentují  takto:

Tvrdil jsem, proti mínění  mnohých, že  demonstrace  proti  Babišovi a  Benešové , ačkoli se jim  Andrej, Ovčáček  a  Zeman a jejich  trabanti posmívají,  přinesly svoje  ovoce a  měly  na  na  konečný  rezult  eurovoleb  značný  vliv! V  každém případě mobilizovaly protibabišovskou  část  populace , aby  volit  šla!  To je  bez  diskuse!  Ostatně i  studie  to potvrzuje -viz poslední odstavec.  Jistě  by mi bylo namítnuto,  že  babišáky a   zemanisty  / tedy  Andyho elektorát  eurovolby nezajímají…. Hm…  To je jen  jedna  část  možné  pravdy, která  vyhovuje  probabišovským  komentátorům. Ale nejsem  ochoten připustit , že  je  to odpověd  vyčerpávající. Nepochybně  bude skupina   těch, co díky  tématům  komunikovaných  na demonstracích,  se rozhodli  zůstat  doma nebo změnili   tábor a  od  Babiše prostě  odpadli!  Kvůli  OBSAHU demonstrací!  Nikoli kvůli tomu, že  jim  je EU  naprosto  egál!  Už  jsme si řekli, že  +50 chodí  volit ze  všech nejvíce!    Netvrdím,že  je  to   většina  z  těch 65%  procent seniorů, co zůstali  doma, ale  Babiš  oproti parlamentním průzkumům  tak  nepřišel o  65%, nýbrž  o  deset…. Každé procento se  počítá…

Volená  strana  podle  věku

Včera  jsem tvrdil například, že  Piráti jsou generační strana.  Varianta  pro mladé  voliče. Což  bylo  zřejmé.  Například  ze  studentských  voleb. Totéž  platí  ovšem  ne  trak dramaticky  o TOP/STAN.

Těžce  seniorní  strany  a v  podstatě  se skupinou  +50 stojící a padající  je  Babiš  a  KSČM. U komoušů je  to danost. U  Babiše?  Nutnost!  V jednom    z  nedávných komentářů jsem psal, že  se  se svým kmenovým elektorátem dostává  do pasti. Že  by nutně potřeboval  vyměnit  jeho podstatnou část, protože  svá  vítězství si  do značné míry kupuje a  začíná  narážet na limity  státní pokladny.  Zde  důkaz!  Zkrátka  pro  Babiše a jeho politický  osud  platí  hláška  z E 55 – nenyny penyz?  Neny  láska!  No měl bych  to dát  do času  budoucího!

Neodpustím si poznámku –  Kalousek  kolem sebe  kope  o  stošet a  na  Babišovi nenechá  suchý  chlup. Jenže  byl to on, kdo svým  řáděním Babiše  vytvořil a  kdo mu dal do ruky  zbraně!  Svou  „geniální“  finanční politikou!  „Uzdravování“  mrzáků  úředním  razítkem,  snížením platů ve  státní  správě  o 15%  a  zejména   „valorizací“  důchodů o  45kaček….

Jeho elektorát  byli  / a  v podstatě  pořád  pro TOP  jsou mladí , krásní,  bohatí…  Jenže  to si  fakt, ve své  nadutosti nedal práci  zjistit, kdo  hlavně   volí? Nebo na  to snad  neměl  čas, protože  vymýšlel nějaký  nákup letadel CASA  či ekologický megatendr  nebo  církevní restituce?

Ať tak či tak,  dnes  sklízíme s  Babišem, plody  jeho politické  geniality!   Ale  Kalousek mne nezajímá. To už  je jen  zatím  ještě  dýchající politická  mrtvolka. Věkovému průřezu  někdo komu čouhá  z kapsy politický  úmrtní  list sotva  bude  nějak zásadně konvenovat  už  v nejbližší  budoucnosti.

Ještě  jedna  věc  stojí  za pozornost – věková  struktura  těch,jejich  hlasy  propadli!!!  Tady  je  mimořádně  zajímavý potenciál!  Zejména  v obou  mladších skupinách!  Tihle přišli k volbám a volí  exoty!!!  Tentokráte  bylo k mání  celých  15% .  Škoda  že propadly.  Tohle  je  zóna  , dk e se d ají  hledat  voliči. Ale  asi to chce specifické  formy….

Pojdme  dál!

Pravděpodobná  účast podle vzdělání:

což  je  ve  zprávě komentováno takto:

Volba  strany  podle vzdělání

Tohle komentář  v podstatě nepotřebuje! ANOšéfe  , Okamura a  Filipovi obchodníci s  nostalgií jsou prostě  lovci  duší s nižším až  základním vzděláním.

Ne ,nepohrdám  lidmi, co chodili do školy  méně  roků než  já.  Potkal jsem a potkávám  sousty  otitulovaných  duševních  tragédů a  znám  velmi  moudré  mimořádně  /neformálně/vzdělané a  sečtělé  lidi  bez jakéhokoli titulu a  často nemoha  úředními vysvědčením /viz  například moje, zde často  citovaná  babička…/.  A Kos a navíc  vznikla  jako obrana  proti samozvaným  elitářským  mistrům světa,  co s e snaží mi  po dobrém i zlém vnutit  svoje  „jediné  správné“  vidění  světa.  Vedu s těmihle permanentní  válku  jak umím  nejlépe. Podobně  mám  naprosto reálnou představu  co za  vzdělance a  alfabety  produkují   už  dost  dlouho  české  školy, včetně  vysokých, zejména  v tzv. měkkých oborech!

Nicméně….  nicméně  vážení kladu s i  otázku, proč  by  chod  naší  země  měli  určovat,  no  řekněme  –  ehm..politické  strany  opřené  o nejméně  vzdělanou  část  voličstva?  Proč  by na základ ě jejich hlasů  nám měly  vyměřovat  daně, určovat  míru  zdravotní péče, kvalitu vzdělání,  výstavbu  infrastruktury, sféru  bydlení,  míru  státního násilí a  tak podobně?

Když  řešíte nějakou   svou důležitou  rodinnou  záležitost, tak  zvolíte  řešení, které  konvenuje  někomu z  vašeho okolí , kdo  vychodil základku?

Pokdu ne, pak  opravdu nevidím důvod, proč  nechat  řídit  naše osudy  názory  vzdělanostně  nejslabšího elektorátu!

A  za  úplně komické  považuji,  že  ačkoli  se Okamura s Babišem opírají  přesně  o tyhle  hlasy a bez nich  by byli  politicky impotentní,  tak při každé  vhodné a  nevhodné příležitosti ukazují  na  parazitující  příjemce dávek  a dělají  z  nich  dramatický problém.  Ovšem jejich hlasy jim  voní po fialkách!  Když  je  dostanou!  A  jen tak mimochodem,  dám sem  graf z  EUrostatu, který  do dnešního  přehledu  Medianu nepatří. Popisuje  míru ZAMĚSTNANOSTI  v  Česku podle  vzdělanosti:

Našel jsem ji zde. Jsou tam  i stejná  data  pro celou EU  28. Snadno zjistíte,  že  Česko, Slovensko a podobné  krajiny  mají ,ve  srovnání  se  zbytkem  EU  extrémně NIZKOU zaměstnanost  v  této  základní  vzdělanostní  grupě!!!  Extrémně  nízkou!  Ale  vládní koalice  stojí na  tomto  voliči!  Chceme  to? Potřebujeme  to?  Kam nás  to posouvá?

Účast  podle  volené  strany  ve  volbách  2017

Je  zřejmé,  existují  partaje  s  velkým tvrdým jádrem. Které prostě  chodí pořád. Klasicky Lidovci , KSČM, ale i STAN a Okamura.

Studie  sice konstatuje, že  voliči  Babiše,  soc  dem a  Pirátů  zůstali  z podstatné míry  doma. …  Protože  prý je  EU volby nebaví…

Už  výše  jsem se  proti tomu vymezil.

U  socanů  to  není  nezájmem o eurovolby!  Ale  beznadějností,bezprogramovostí, beztvářností  a  bezzásadovostí  téhle  dnes  tristní  partaje.  Sympatizant  a  dokonce i mnohý  člen /v  obou případech vím o čem mluvím, protože  tím prvním  jsem , či spíše byl a  pár  těch druhých znám/  nemá  důvod  se  postavit  za oranžovou  kandidátku!

Piráti?  Jejich  baštou jsou  velká města  a  mladí a vzdělaní lidé…  Jak to, že  nepřišli,  když  právě tahle  část  voličů  byla  evidentně  eurovolbami mobilizována?  Jak to,  že  v  Praze  měli tak  velký  propad????  Není  to takhle  náhodou  tím, co  „předvádí“  Hřib a  partička kolem něj  na pražském  magistrátu?  Kde si počínají  jednak  jako uličníci, co se tak nějak  vloupali do cukrárny a navíc  s  rétorikou mistrů  světa? Praha  pro Piráty  jednoznačně  dopadla  špatně!  Ztráty  v hlavním městě  se nepodařilo kompenzovat  jinde  i přes tamní nárůsty! Pražský  volič  vystavil  Bartošovi a spol.  žlutou kartu. Příště  může  být  červená. Niedermayer  s Pospíšilem jsou  aktuální eventualita!

ANO?   Část těch , co za ním stojí  skutečně  EU  nevzrušuje. A když tak negativně. Nepopírám. Ale  část /ta  co volí  ANOšéfa  jako nejmenší  zlo/ , si prostě  dala oddech! Protože  jim  Andrej také  začíná  lézt na nervy. A  postupně  odhalují, co je  za   fasádou…

A  přejděme  k posledním  grafu –  popisujícímu  voličské  přesuny oproti  volbám  2017 u jednotlivých stran.

Začnu tam, kde jsem  skončil – Pirátů. Ti velmi  tratili ve  prospěch  ODS, TOP a  STAN!  Ještě  chce někdo diskutovat,  že  to není  kvůli  Praze? A  sami dokázali  drobně kompenzovat  o Ptactva a A  TOP.  Řekl bych osobně  že  na venkově.

Babiš  je podle mne už na  doraz. Už  nemá  kde brát. Větší přírůstek měl jen od  Okamury / dopad  stejného elektorátu/ a  u nevoličů.  Ale  Okamura  od  něj získal stejně!  Vzpomínáte, co jsem psal včera  o vetřelci? Levice je  prostě  vyžrána  do  mrtě  a jinde Babišovi pšenka  nekvete!  Stačí  drobnost  – třeba  navýšení  spoluúčasti  pacienta a…. A ono tohle  nebo  něco podobného prostě  přijít  musí – viz  problém s financováním  ústavů sociální péče, placení  rovnátek, brýlí a pod….

ODS

Ta brala od  Pirátů a TOP a  také  na ně  tratila. Prostě takový  výměnný  obchod  s  celkovým kladným součtem.

Okamura

Mimořádně  tvrdé jádro. Prostě  fanatici, co letí na  laciné  kecy! Zisky jen mezinevoliči  a pak  strukturálními  souputníky  -Babiš, Filip…

ČSSD

Mně pro jejich bývalou  voličskou  základnu  připadne  ideální pojmenování  – roztroušená  skleroza…

Lidovci

Opět, mimořádně  velké pevné  jádro. Z vandru  domů  se vrátila  část  původních Kalouskovců, kteří  nemají nic  společného s  pražskou  topáckou  elitou. Zbytek  jsou kosmetické  korekce a  výměnné obchody s nulovým součtem.

 

TOP

to je  zajímavý  a pestrý  graf!  Významné přírůstky  od Korsárů,  docela  velký výměnný obchod  s ODS.

STAN

dvojče  topáků.. Překvapuje  mne poměrně  malé základní  jádro. Ještě  více pak to,  že bylimimořádně  zajímaví pro nové voliče  a  pro dřívější Piráty!!!  V obou případech  daleko víc  než  TOP siamské  dvojče!  Marně  pátrám  proč  a  čím…Já bych  hádal přesně pravý opak…

Ale  čísla  mají pravdu!

A  vypadají takhle!  Tohle  jsmemusel vydat!

Intibo  díky!

Vedle  toho  mi Germancus  poslal link na  interaktivní  grafiky, které korelují  volební  účast  s mírou nezaměstnanosti v  daném okrese. Docela  zajímavá  hračka.

https://www.idnes.cz/technet/veda/korelace-volby-ep-2019-interaktivni-priloha.A190528_000357_veda_pka?utm_source=facebook&utm_medium=sharecd&utm_campaign=desktop

Nakonec přidám  ještě  jeden  screenshot.

Ukazuje , kde  všude  se včera  demonstrovalo proti Babišovi a  Benešové.

Mám  z  toho radost!  ty  demonstrace smysl mají  volby  to potvrdily!

 

Dodatek:

Do komentářů  eurovoleb z  tuzemského hlediska vstoupil i  geniální  šachista, prognostik a  vůbec  centrální  mozek vesmíru  z Hradu.

A  to,co já přechroustával s námahou, až  se mi  z hlavy  kouřilo -tedy  socanský  Stalingrad, on  vyřešil ne  dvou  vteinách  následující hlubokomyslností – za  oranžový  výsledek  může   nevýrazný  lídr  soc dem kandidátky  Poc a  odvolání  Staňka!

Tak jo!   Živoucí  genius  je  genius.  Naše  rodina  to nedala   ČSSD  kvůli  Staňkovi…  konečně  mi  to někdo naše  uvažování  dokonale  vysvětlil!!!

A Poc?  Tak kvůli tomu  jsem soc dem také  nevolil. Kupodivu  právě  proto, že  ho znám!!!!

Ale  asi se v sobě  nevyznám a budu  si muset  počkat , až  co mi o mně  a naší rodině  řeknou  z  Hradu. A  Staněk?  Zřejmě  proto, aby si  socani konečně  uvědomili, kdo je  jejich  opravdu  výstavní  tváří, se  genius  z  Hradu  rozhodl  nepřijmout  jeho  demisi…..

Že  takhle zareaguje,  jste  si  mohli  přečíst  už včera po půlnoci!  Kdybyste  si snad  mysleli, že  mám nějaké  informační  na  Hrad, vyvedu  vás  z  omylu.

Už  25. dubna – tedy před  více než  měsícem,jste  ohledně  Staňka  mohli  číst na Kose toto:

Mně se těch náhod kolem Staňka zdá prostě moc. Jeho pozice byla chatrná. Přežil. Ale dostal z funkce někoho, kdo je Zemanův osobní nepřítel a to tak, že ho zostudil. A je dobře známo, že ti kdo jdou Mlhovi na ruku, pak požívají jeho trvalé ochrany. Takže zůstal v úřadě a přežil. Nejspíš přežije i v budoucnosti, kdyby se s ním zase kymácela židle.  Stal se, pro Zemana, neodvolatelným.

Ale  socani prohráli  kvůli  odvolání  Staňka!!!!  A já  si to ani neuvědomil……

To chce  panáka!  Respektive  pořádnou  lampu!  Aby  se mi rozsvítilo!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.