Doposud jsem se a neplánovaně dokonce ve dvou dílech, zabýval eurovolbami z domácího hlediska. Zajímalo mne jaký dopad má tuzemskou politickou scénu, jak se změnilo, v jejich důsledku, rozdělení sil.
Jenže o tomhle eurovolby určitě nebyly! Respektive být neměly. Jejich smyslem bylo určit, kudy se Evropská unie a tím i Evropa bude ubírat dál a jak to ovlivní naše osudy.
Tohle je pravý význam toho hlasování, ačkoli to nikdo nehodlá vzít na vědomí. Přesně o tomhle rozhodoval Josef Novák a to bez ohledu, jestli k volební urně došel nebo ne. Protože když zůstal doma, že ho to jako neinteresuje a nějaká Únie a Brusel jsou mu ukradené, pak to za něj rozhodli ti, kteří hlasovali. Ale on bude plně potrefen výsledkem toho cizího hlasování!
Tohle je obecné konstatování, leč platí. Psalo se snadno. Nesnadno je ovšem odkud tu globální celoevropskou analýzu začít.
Možností je totiž neuvěřitelně mnoho. Než se do toho pustím, zkusím nejdříve sestavit jakousi hlavní osnovu toho, co pokládám za nejdůležitější z celoevropského pohledu. A pak jednotlivé body pojednat v samostatných kapitolách:
1-Hlasovali voliči z jednotlivých zemí opravdu o Evropě nebo to bylo více či méně skryté votum o domácí politice?
2-Kdo je vítězem a poraženým těchto voleb?
3-Co to je ta tolik komunikovaná výhra proevropských stran?
4-Naprostý protimluv těch co na jedné straně vyčítají EU nedostatek demokracie a na straně druhé chtějí Evropu nezávislých států?
5-Konec Evropské unie skrze Evropský parlament?
6-Došlo/dojde k velké roztržce mezi Německem a Francií?
7-Je Evropa a zejména Evropa po volbách akceschopnější?
8-způsobily volby nové problémy na úrovni migrační tsunami a vytvořily nové dělící linie?
9-komunikoval vůbec někdo opravdové akutní problémy EU a má Evropa šanci a především chuť je řešit nebo vyřešit?
Tohle je to, co mne, na prvý nástřel, napadlo jako hlavní komentářové linie. A už teď tuším, že když ty body budu chtít trochu zevrubně probrat, vyjde mi to nejméně na dva hodně dlouhé texty. Tedy čtení pro politické masochisty. Pojďme tedy na věc!
1-Hlasovali voliči z jednotlivých zemí opravdu o Evropě nebo to bylo více či méně skryté votum o domácí politice?
v prvních dvou dílech, kdy byly eurovolby popisovány z domácího českého pohledu, jsem mnohokrát opakoval, že hlasování nemělo nic společného s Evropou nebo EU, nýbrž že se jejich prostřednictvím řešila domácí politika. Totiž – voliš Mažňáka nebo Losnu? Respektive jsi pro Babiše nebo proti němu, či a nanejvíš a naprosto v menší míře- jsi proti EU?
Stejně často, ba častěji, jsem dodával, že přesně takhle to je špatně. Dokonce i v dnešním úvodu. Jenže nešlo, ani zdaleka, o nějaké české špecifíkum! Takhle to měli ve skoro všech evropských státech. Podle mého názoru opravdu evropské hlasování proběhlo nanejvýš ve dvou členských zemích EU – Británii a Irsku. Ovšem v mantinelech jejich úzkého národního zájmu. V obou případech byl v hlavní roli Brexit! V UK se zjišťovalo, jakou podporu mají brexitáři a jakou antibrexitáři. Více to rozvádět nebudu a odkazuji na včerejší Kosu, jež se tím zabývala v detailu speciálním článkem.
V Irsku to bylo s opačným znaménkem. Řešilo se, jak velkou podporu dostane současná vláda, aby Brusel v nějakém budoucím handlu s Londýnem neopustil irskou pozici. V obou případech na výsost evropská politika, ale jen ze sobeckého národního pohledu!
Nemám ani zdaleka přehled o politické situaci ve všech evropských zemích. Nevím nic nebo pranic o Portugalsku, Maltě , Kypru, Bulharsku, Rumunsku, Finsku, Švédsku, Dánsku, Lucembursku, Slovinsku, Chorvatsku. Skoro nic o Belgii, Baltských zemích…
Nicméně v těch ostatních, kde nějakými základními informacemi disponuji – stejné jako u nás. Šlo o souboj současné vládní sestavy s opozicí.
Zkusím rychlý přehled:
Slovensko – souboj současné opozice s Ficem a vzájemné testování sil.
Německo– test síly současné vládní koalice, respektive její triviální další životaschopnosti versus ambice opozičních stran, zejména zelených
Polsko – Souboj Kaczynski versus sjednocená opozice
Rakousko -test politického rozdělení pro Stracheho aféře
Francie – test aktuální Macronovy pozice
Itálie -zjišťování jak silně si stojí Salvini v jeho budoucím střetu s EU
Holandsko – souboj Rutteho vlády s opozicí.
Řecko – test aktuální pozice Tsiprasovy vlády
Španělsko – tam vlastně volili dvakrát za sebou ob víkend, čili vnitřní akcenty v hlavní roli. Viz zvolení exšéfa vzpurné katalánské vlády Puigdemonta do europarlamentu
Všude to bylo stejně jako u nás. Evropské volby o domácích problémech….
V Česku a na Slovensku nejsme žádná evropská rarita.Útěcha? Nikoli! Když se ztratíte v hustém lese, pomůže vám nějak, že víte, že zabloudili i jiní?
2-Kdo je vítězem a poraženým těchto voleb?
Jeden by řekl, že podle ohlasů je jasným vítězem každý, kdo kandidoval! Bez ohledu na výsledek!
Před hlasováním se nejvíce řešilo
a- jestli dojde ke změně v rozdělení sil v europarlamentu a zda skončí dosavadní hegemonie dvou největších poslaneckých klubů -tzv. Evropské lidové strany a Evropské socialistické strany, jejichž vzájemná aliance určovala dění v parlamentu a potažmo i v Evropské komisi.
b- jestli tzv. unijně destručkní strany / jmenované, kdo ví proč, jako populistické/ získají silný mandát nebo zda zvítězí tzv. strany proevropské
Začnu tím, zda se podařilo rozbít onen tradiční dvojblok eurolidovců a euro socialistů Dobře si prohlédněte dva následující grafy ze serveru Politico,
Je zřejmé, že diumvirát v v Evropském parlamentu skončil. Součet tmavěmodrých mandátů EPP a červených S aD na většinu nestačí! Minimálně jednoho dalšího budou muset přibrat do hry, pokud chtějí novou většinu postavit na dřívějším společném základě. Tohle už jste určitě věděli dříve i beze mne. Ale zabývali jste se tím, jaké z toho plynou praktické důsledky? Jejich popis si nechám na později. A myslím, že…. no až později!
Věnujme se tomu druhému hledanému zjištění tedy zda zvítězili eurodestruktoři nebo tzv. proevropští.
Destruktory představují dva europoslanecké bloky – světle modrý, tvořený především Farageovými britskými brexitáři plus italskými poslanci za 5 hvězd a černým sektorem tzv. Salviniho Aliancí ENF.
Letmý, ale opravdu jen letmý pohled na zisky a ztráty říkají, že Salvinoho blok přibral v novém parlamentu navíc 37 křesel /také díky Okamurovi, kam zamíří Kotleba zatím není jasné, ačkoli vlastně jinou možnost nemá/. Farage + hvězdáři jsou +2.
Dohromady oba eurodestrukční kluby mají 107. Úspěch? Vítězství?
Nevykřikoval takhle náhodou Salvini před volbami, že budou nejsilnějším evropským klubem v EP? Těch 117 znamená „až“ třetí místo… Připočtěte si k tomu, že do těch 107 celých 29 mandátů dodal Farage, který chce i se svou kohortou, zmizet zpět na Ostrovy tak rychle , jak jen bude možné. Což se stane nejpozději posledního října! Ze 107 zůstane 88 a pád na čtvrtou pozici. Kdo z vás bez zaváhání odpoví, která česká nebo slovenská politická strana je čtvrtá nejsilnější v národním parlamentu? Takovouhle sílu a význam má čtvrtý nejsilnější subjekt! …..A navíc ve dvou klubech, protože obě italské eurodestrukční strany nehodlají být ve společném klubu!!!
Nepopírám zisky eurodestruktorů. Ani náhodou. Ale vítězi prostě nejsou! S potencionálně ani ne 90-ti mandáty budou mít, po odchodu Britů sílu cca 12,5% z celku. S nimi nyní o 3% větší…
Takže vyhráli ti proevropští a je důvod k bezbřehému jásotu, jak se ozývá ze všech tradičních, „jedině správných“ zdrojů?!
No já vidím, že eurolidovci i eurosocialisti svorně ztratili-38 poslanců I když liberálové jsou +39, zelení +16, součet zisků a ztrát všech těch nesmiřitelně a neústupně proevropských, dává dohromady -21! Jenže tohle není přesné číslo!
U eurodestruktorů jsem provedl korekce po odchodu jejich britského kontingentu!
Jestliže při 751 poslancích je síla EPP SaD, zelených a liberálů dohromady 503 poslanců,pak po odchodu těch za Británii se jejich celková síla smrskne na 465 a utrpí zejména evropští liberálové a zelení… Respektive podíl těchto 4 europartají se bez Británie sníží cca o 1% z celku.
Je to s tím vítězství proevropských stran asi stejně jako s tím Babišovým v Česku! Nebo jako s vítězstvím eurodestruktorů . Jen okecávaná prohra! Všemi! Babišem, antievropany i eurofederalisty.
Když tedy nevyhráli ti ani ti ,kdo je tedy vítězem? Nějaký přece jen být musí?!
Měl by, ale podle mého nejlepšího názoru, z obecného pohledu, kterým jsme zvyklí prvního na pásce určovat – nikdo takový v novém europarlamentu není. Jestliže tedy nehodláme za výhru brát fakt, že Salvini a spol. nemají v EP 30% nebo dokonce víc. Nebo to, že už si k většině nevystačí ten bývalý tradiční historický dvojblok! Protože to první se stát nemohlo a to druhé je těžká prohra! Nás všech. V dalším vysvětlím proč.
Jestliže v podstatě ztratili /resp. po odchodu poslanců z VB ztratí/ ti i ti, tak kam zmizely hlasy, jenž jim dříve patřily? Do EP se tentokráte dostalo daleko více subjektů než v minulosti!!! Všelijaká okrajová hnutí, excentrici, klauni a šílenci. Stačí se podívat na rozdělení mandátů v Německu. U nás bylo komunikováno, jen to, že výprask dostala jak Unie, tak především SPD a že posílili mohutně zelení. . Ale ono to zdaleka není všechno. Viz následující tabulka:
Německý poslanecký kontingent, mimo eurozastupitelů z tradičních parlamentních uskupení, nově čítá i celkem 9 poslanců ze sedmi straniček, bez zastoupení v Bundestagu! A jde o takové kusy, jako Stranu ochránců zvířat, Rodinnou stranu nebo Satirickou partaj! Mají dohromady skoro tolik mandátů jako AfD nebo Die Linke a FDP dohromady!!!! Podobně je tomu jistě i v některých dalších zemích. Tihle v podstatě zlomkoví hráči obrali jak eurofederalisty tak eurodestrukční!!! Ono příslovečné mávnutí křídel motýla, které v důsledkuvede ke katastrofě… Co scházelo, aby sranda podnik jedné české blogerky jménem Serjožka s jejím ANO vytrollíme dodal dalšího takového europoslance do party?
Nejsme schopni najít vítěze, ale můžeme místo toho konstatovat něco jiného. stejně důležitého:
Byly jsme strašeni z jedné strany hrůzami Evropské unie, co nám všechno děsného způsobí a působí a proto je nutné jí rozbít na kusy a z druhé strany tím, jaké obrovské nebezpečí hrozí od eurodestruktorů, že by mohli po volbách narušit vůbec fungování a existenci společné Evropy. Volby ukázaly, že nic z toho není pravda! Že šlo, v obou případech, jen o demagogii a vymývání hlav.
EU v nebezpečí skutečně je. Ale přichází úplně odjinud, než oba tábory svým věrným nalhávají!
3-Co to je výhra proevropských stran?
Vím, že si mohu psát co chci a předkládat důkazy jaké chci, ani Jakub Janda a podobní, ani Tomio Okamura a jeho věrní spol. a především jejich celoevropské vzory, je nevezmou na vědomí.
Budou dál prohlašovat, že vyhráli oni. Protože Jandů a jejich mainstreamu je daleko více a mají zejména obrovskou mediální převahu, tak je na místě se podívat, co v praxi znamená ono halasně oslavované vítězství proevropských sil. Co představuje konkrétně!
Poctivě, s nejlepším vědomím a svědomím říkám, že NIC! Kdybych měl tomu nic přidělit jeden charakteristický rys, aby získalo konkrétní obsah, pak nejvýstižnější je slovo
CHAOS!!!!
Ano, chaos.
Je nutné zdůvodnit proč.
Dvojblok lidovců a socialistům mnohým vadil a byl snadným cílem. Zejména když v minulosti tradičně ten lidovecký byl šéfován německými unionisty a ten socialistický francouzskými/německými socialisty. Jenže to jednak předloňské listí / zejména u socialistů/ a jednak představuje úvahu s logickým obsahem typu – ANO bude lépe!
Někdo totiž vůdčí postavení mít vždycky mít musí, nemá li propuknout anarchie! Chceme Evropu v chaosu a anarchii? Sotva! Věcně nazývat rozbití diuvirátu je nonsens. Europarlamentu někdo šéfovat bude tak jak tak. A nejvíc po tom touží ti, co porážku dvojbloku slaví nejvíce.
Ale může být, že pořád jsem příliš abstraktní. OK. Dám příklad, který známe. Z domova. Na Slovensku se tvoří koalice, která by převzala vládu po Ficovi a má reálnou šanci.
V Čechách tak daleko nejsme, nicméně je jisté, že kdyby se povedlo ANOšéfe! dostat ze Strakovky a z vlády, pak by příští kabinet byl také koaliční. Ve slovenském i českém případě by se jednalo o široké seskupení mnoha stran a subjektů. Slováci si to už zažili s administrativou Ivety Radičové. Každý pes jiná ves, všichni si, okamžitě, jak se dostali k funkcím, začali hrát vlastní hry. A těžce poskládaná vláda skončila v kotrmelcích. Tohle je prostě vlastnost všech mnohočlenných koalic. Co mají Piráti společného s Lidovci nebo Progresívné Slovensko s KDH? Kromě apetitu zařznout Babiše /Fica? Nic! vůbec nic!
Totéž platí o vítězství oněch bájných proevropských sil! V byznysu, respektive chodu firem je okřídlené rčení, že dva majitelé jsou moc, jeden málo. V politice pak se často užívá jiný příměr – politický přítel, politický nepřítel, koaliční partner.
Oba sedí! Na budoucí Evropský parlament. Už takhle je to mimořádně těžkopádné a nefunkční těleso.A to se dohadovayi jen dva subjekty. Které v tom dohadování měly zkušenost a tradici a věděly, že musí dosáhnout kompromisu.
Dnes budou potřeba na totéž minimálně 3. Minimálně! Zkouším si představit, co má společného Mafred Weber z bavorské CSU a holandským socialistou Timmermansem a liberálem- fanatikem Verhofstadtem… Tedy kromě nazírání na Rusko…. Jiný vzájemný průsečík nevidím. A tihle budou hledat rychle nějaké potřebné,ale především funkční kompromisy?
To nemluvím, o tom, že ve hře je i zapojení eurozelených. V jejichž čele stojí 27-ti letá Němka Ska Kellerová. Její životopis /pro němčináře/- to je tedy fakt počteníčko! Punkerka, členka Anitify, bojovnice za práva zvířat,aktivistka proti paušalizování kriminality mladých imigrantů, atd.atd. Jediné co musí člověku imponovat je její jazykové vybavení. Mluví nejméně 5-ti jazyky! S tou si případní europartneři užijí….
Mimochodem,kdybych měl hledat nějakého skutečného vítěze, pak jím, k mému velkému zklamání, jsou evropští zelení! Výrazně posílili a to ve své nejagresivnější formě – německých zelených!
Tohle je metla na budoucí Evropu! Nejen v Germánii. Platí to i o státech, kde zatím o brčálech nikdo/*skoro/ nic nevěděl. Bylo by to na dlouhý rozbor. Hlavní příčiny jsou dvě 1- generační,
dnešní mladý volič /pod 25let/ se neidentifikuje klasickou politickou stranou. Nekonvenují mu a nemá na ně čas. Jsou nudné. On chce být cool a free. Aby byl cool a free, tak musí mít velké téma! A ačkoli se mnozí posmívají švédské školačce Grétě a dětským manifestacím, které na ochranu klimatu spustila, tak jejich výsledkem je celoevropské posílení zelených! Mantra mladých voličů je prostě zelená a zase zelená! Až příště kdokoliv bude natírat Gretu a souputníky, měl by vzít v potaz a to velmi vážně – výsledek eurovoleb a speciálně evropských zelenáčů… V žádném případě jejich zesílení nebude bez dalekosáhlých politických následků napříč kontinenetem!
Zpět k eurofrakcím! Dejte si ty čtyři /lidovce,socialisty,liuberály, zelené/ dohromady a chtějte po nich něco kloudného rychle dohodnout! To nemluvím o tom, že ani jejich poslanecké eurokluby nejsou vůbec homogenní. Je obrovský rozdíl mezi německými nebo řeckých lidovci. Mám popisovat rozdíl mezi „liberálem“ Babišem a opravdovým britským vyznavačem liberalismu? Totéž u socialistů. Jen zelení jsou výjimkou -fanatici a zase fanatici. Jenže spolu závodí, kdo z nich je ten úplně největší.
A nejméně tři ze čtyř budou vždycky v budoucí europarlamentní většině. A nejde jen o logickou sestavu eurolidovci+ eurosoc + euroliberálové.
Začala těžká válka o eurofunkce. A jak Weber, tak Timmermans testují zdali by , jeden bez druhého dali dohromady nějakou funkční většinu europoslanců, která by jim zajistila nástupnictví po Junckerovi.
Takže nelze vyloučit i hororovou sestavu socialistů , liberálů a zelených!!! S potenciálem 325 hlasů.
Weber zase sonduje lidovce + liberály+ eurokonzervativce /česká ODS/, kteří dají dohromady 346.
Ani Weberově solo bloku, ani tomu od Timmermanse, to nestačí, potřebují minimálně 376. Museli by do hry vzít každý spoustu drobných poslaneckých houfečků.
Takže to nakonec zřejmě zafunguje moje oblíbená Occamova břitva!
Budoucí europarlament bude nikoli lepší, výkonnější, funkčnější,nýbrž právě opačný.
Jeden velký CHAOS!
Tohle a nic jiného přinese ono tolik vyjásané a oslavované vítězství proevropských stran! Protože označení proevropský je jen obecná floskule. Bez konkrétního obsahu.Protože být proevropský může znamenat tisíc a jednu odlišnost! Dohromady pak jen a jen
CHAOS!
4-Naprostý protimluv těch co na jedné straně vyčítají EU nedostatek demokracie a na straně druhé chtějí Evropu nezávislých států?
Znalosti běžného občana o Evropské unii jsou velmi vágní. Spíše nijaké. Ví, že Unie existuje, že jaksi díky její existenci může cestovat po území všech členských států bez pasu, že neexistují žádné vnitřní hranice takže si odkudkoli může přivést cokoli. A že část členských států má stejnou měnu – Euro. Jen někteří berou na vědomí, že pokud už je nebaví bydlet v tuzemsku, tak se klidně mohou odstěhovat do Portugalska nebo Finska či na Kypr a nemusí se o tom s nikým bavit a nikoho se dovolovat. A dokonce budou mít právo na lékařskou péči a stejná práva / a také povinnosti/ jako tamní občané. Samozřejmě s určitými omezeními v obou směrech. Dál už běžný občan jen ví, že sídlem unie je Brusel, kde jsou obrovské unijní baráky se spoustou byrokratů, co vymýšlejí pitomosti typu norem pro zakřivení banánů a okurek a plný vůbec neužitečných nikým NEVOLENÝCH darmožroutů za obrovské prachy A že tihle nevolení darmožrouti mu chtějí ukrást národní identitu.
Dál zaznamenal, že politici všech barev a odstínů nás musí před těmi darmožrouty a jejich nápady a záluskem na na českou/slovenskou suverenitu chránit. A proto, že chtějí ve volbách do europarlamentu získat co nejvíce poslanců, aby nám vrátili zpět Evropu národních států.
Snad jsem to zrekapituloval dostatečně kompaktně a stručně!
Nechápu, že ty dva hlavní postuláty zatím nikdo nenapadl! Míním to, že Unie je v moci NEVOLENÝCH byrokratů , přirozeně především nejvyšší vedení EU – tedy předseda Evropské komise /momentálně Juncker/, což je evropská vláda! Ekvivalent té naší domácí, jak ji známe. Komise a její rezortní ministři – tedy komisaři /z ČR Jourová , ze Slovenska Šefčovič/ JSOU VOLENI Evropským parlamentem!!!! Který jsme si právě spoluzvolili! Uniká mi tedy smysl výčitky na nedostatek demokracie! A proč se mluví o nevolených byrokratech!
Že jako nejsou voleni pracovníci bruselské centrály? A my snad volíme zaměstnance našich ministerstev?
Nebo že by výtky o deficitu demokracie směřovaly na třetí klíčový orgán Evropské unie /vedle Evropské komise a europarlamentu/ na EVROPSKOU RADU?
Ta volená rozhodně není a nikdy nebude! To je pravda. Jenže v ní zasedají předsedové vlád nebo prezidenti jednotlivých členských států EU! Kteří dojednávají vše podstatné. Většinově s potřebou jednomyslného hlasování. Jen v některých případech je možné většinové hlasování! Evropská rada je klíčovým orgánem Evropská unie!!! Nikdo nemá důležitější slovo! Chce snad někdo aby význam rady byl potlačen a více pravomocí by získal volený Evropský parlament?
Když zároveň varuje před předáváním dalších a dalších národních pravomocí do Bruselu?! Nikdo se na to Babiše, Okamury nebo Filipa a dalších neptal a neptá. Přiznávám, že tomu nerozumím! Ani, co by se za nehet vešlo! Dokonalý protimluv!
To není všechno. Mnozí tvrdí, že do Bruselu bylo předáno příliš původně národních kompetencí a že je třeba si některé vzít zpět na národní úroveň. Jiní – konkrétně ODS, zase voličům sdělovali, že oni provedou korekci dalšího směřování Evropské unie, tak aby další přibližování, či sbližování členských států mohlo probíhat nestejnorodě a různým tempem. Všechno mimořádně chytlavá hesla. Jako ono zprofanované -ANO bude líp!
Nicméně stejně bezobsažná. Babiš nesdělil KOMU bude,vedle něj, lépe! Ti co chtějí od EU zpět přebírat kompetence také nesdělují, pro jistotu, které, aby zájemce mohl zkontrolovat, jestli pak náhodou nedojde k zásadní kolizi s těmi čtyřmi základními pilíři Unie – volnému pohybu osob, kapitálu, zboží a služeb!! Protože VŠICHNI naopak tvrdí, že jsou pro zachování jednotného trhu…
Než se vypořádám z představou více rychlostní EU podle Zahradila, trošku odbočím.
Když vezmete ten jednotný trh EU bez předem nastavených emocí, musíte potvrdit, že vlastně vymezuje základní funkce každého suverénního státu! Tak, jak jej známe. V rámci republiky jsme se vždycky mohli volně pohybovat, nakupovat a prodávat zboží, přeposílat svoje kapitálová aktiva a nabízet či pořizovat služby!
Jistě, nejde o celou paletu úkolů klasického státu, ale v každém případě o jeho ekonomickou agendu z podstatné části. Tam, kde zavedli euro, pak už skoro kompletně! Stát vedle ekonomických činností, pro své občany zajišťuje ještě vnitřní a vnější bezpečnost, soudnictví s nutnou restrikcí, vzdělání, zdravotní péči,zjednodušeně řečeno.
Máme už nebo nemáme toto i v EU?
My v česko -slovenském prostoru jsme zvyklí, že vše jmenované je v našich státech centralizováno. Ale už v sousedním Německu je jak vnitřní bezpečnost, tak soudnictví a vzdělání a do značné míry i zdravotnictví organizováno na úrovni spolkových zemí! To znamená, že se například vzdělávací systém v Brémách a v Sasku může značně lišit. A přesto že jde o jeden jediný stát. Podobné to nyní vlastně máme v celé dnešní EU! Když se přestěhujete do Francie s dětmi, budou muset chodit do tamních škol. Nebudou moci zůstat doma. Když bude potřeba zdravotní ošetření /nechme nyní stranou detaily/ dostane se vám ho. Podle tamních standardů. Když budete obětí trestného činu, budete /doufám/ chráněni francouzskou policií a soudy.
Nemohu si pomoci, EU má většinu charakteristik jednoho společného státu. Ve formě hodně rozvolněné federace / vzpomínáte na jednání české a slovenské reprezentace v roce 92/ a na slovenský nápad s konfederací? Detaily Slováci nikdy nepředložili, ale nejspíš to mělo vypadat nějak takhle/. Každý kdo volá po zpětném přesunu národních kompetencí v podstatě říká – opustíme společný hospodářský prostor, chceme konec volného pohybu lidí, zboží , kapitálu a služeb, aniž by to řekl na plná ústa! ANO bude líp- ale komu vlastně?
Což platí i pro Jana Zahradila a jeho ideu vícerychlostní Evropy. Ať se nám to líbí nebo ne, Evropská unie je prakticky více méně jedním státem. Aniž by se tak chovala – vždyť hlavní slovo má Evropská rada v níž jsou šéfové členských států. Komise může jen to, co jí rada dovolí nebo předá a co NĚKDY- odsouhlasí europarlament.Nic více. S ODS a Zahradilem – takto spitzenkandidátem / o těch bude ještě řeč/ frakce Evropských konzervativců naprosto souhlasím, že v předávání dalších kompetencí by členské státy měly být krajně obezřetné. Jde především o oblast daní a pár dalších /například společný rozpočet a společné finanční instrumenty/, ale jinak NEMÁ pravdu! Ani trochu.
Chce snad říci, že V České republice, by se také zákony a nařízení měly zavádět/ aplikovat s různou mírou intenzity, podle toho, jak by si to přály třeba jednotlivé kraje či jak by jim to vyhovovalo? Že by třeba zákon o původu potravin mohl být v Jihočeském kraji aplikován více nebo méně než ve Zlínském? Jistě by se nekompromisně ohradil! Tak proč stejnou věc navrhuje na celoevropské úrovni?! A postavil na ní svou, v daném případě celoevropskou, kampaň?! Vícerychlostní Evropa znamená destrukci společného ekonomického prostoru!
Jen na okraj vážení – o tomhle byly ty právě absolvované eurovolby! O tomhle a podobných věcech – o rozdílech v postojích jednotlivých stran k opravdovým problémům EU a nikoli o kecech, jak prý nás někdo tvrdě a nekompromisně ochrání před Bruselem. Vedle toho, že neochrání, protože je na fungování EU v minimálně současném rozsahu, ale lépe větším, smrtelně zainteresován, ale především z toho důvodu, že sedí v Evropské radě, která, znovu pakuji je největším evropským hráčem ze všech! Takže nás musí chránit on v Radě a nikoli jeho pár poskoků v obrovském europarlamentu!
Zkrátka političtí šantalové současně říkají že něco je v jednom okamžiku bílé i úplně černé, že je to hranaté současně ale také kulaté a ještě také v jednom a tom samém okamžiku mokré a suché a teplé a studené! A volič, protože není/ nechce být informován/, jim to odkývá a odmění svým hlasem!
Vyčítat EU deficit demokracie a chtít Evropu národních států je jen další ze způsobů vynalézání perpetua mobile! Rozuměl bych tomu, když někdo bude jasně zřetelně kandidovat s tím, že chce ještě hlubší integraci a jiný, že chce nekompromisní opuštění EU. A budou komunikovat své argumenty a důsledky toho, co se stane, když dostanou příležitost prosadit svou vizi! Ale nikoli, že chtějí a zařídí oboje najednou. Viz flagrantně Okamura a Zahradil.Ale s ústředním a univerzálním heslem české volební kampaně – ochrana před Bruselem, vlastně všichni….
Mimochodem a nikoli zcela bez kontextu – zaregistrovali jste, že Boris Johnson půjde před soud v Londýně kvůli tomu, že lhal veřejně v brexitové kampani?
5-Konec Evropské unie skrze Evropský parlament?
Tímhle bodem tento díl ukončím. Z dnešního textu je nejdůležitější.!
V propagandistické kampani před volbami jsme byli neustále masírováni dvěma hrozbami
1- že když vyhrají eurohujeři, zaprodají nás Evropě a bude konec světa
2-že když vyhrají nacionalisté zanikne Evropa a bude konec světa.
Zargumentoval jsem, proč ani jedno tvrzení nemá s pravdou nic společného. Myslím, že reálný průběh brexitu v Británii leckoho přivedl k vystřízlivění. Stejně jako se to podařilo o čtyři roky dříve migrační tsunami.
Přiznávám, že té se to povedlo lépe, nicméně nikoli dokonale – viz nezisky stran, zejména ve starých členských zemí, které pořád ještě vsázely na migrační kartu a někde / Německu/ drtivý nárůst těžce sluníčkářských zelených. Opět se potvrdilo, že volič si pamatuje události maximálně 6 měsíců zpět. Starší věci, bez ohledu na jejich důležitost a velikost, ho prostě přestaly zajímat!migranti na evropském západě a severu už jsou de mode!
Opět odbočím – opakovaně jsem v uplynulých letech tvrdil, že zdaleka nejnebezpečnějším prvkem v celé soustavě Evropské unie je Evropský parlament. A jestliže mi doslova naháněl hrůzu ten, co právě skončil, ten nový, aniž by byl už uveden do chodu je, podle mého nejlepšího vědomí – JEŠTĚ HORŠÍ. A to hned z několika důvodů.
1- nutnou většinu bude tvořit nyní více subjektů. S rozdílným viděním světa a vnitřně navíc mimořádně nesourodých. Místo dvou hlasů budou nyní tři a navíc každý se spoustou podtónů. Což nemůže vést k ničemu užitečnému Bible říká, že když s e stavěla Babylonská věž, která měla vyrůst až do nebes, došlo ke zmatení jazyků, protože ti co odnesli materiál na vrchol, šli tam a zpět tak dlouho, že přestali rozumět původnímu jazyku těch, co kráčeli nahoru. No a europarlament mi připomíná ze všeho nejvíc právě tu bájnou věž, co měla protnout nebe, aby bylo lidem blíže!
2- v europarlamentu výrazně ztratily obě frakce, provozující umírněnou reálpolitiku, ačkoli se to nijak nekomunikovalo. Míníněni jsou eurokonzervativci / česká ODS/ -17 a frakce evropské levice a severských zelených /za Česko KSČM/ -14. Což je průšvih, protože tím pádem jde o okrajová uskupení s nejmenší mírou vážnosti mezi všemi frakcemi.
3- naopak posílil supersluníčkáři /Eurozelení/ a různí exoti. Může se vám zdát, že posílení zelených o 16 poslanců není nic světoborného! Hluboký a dramatický omyl. V Německu totiž zcela přepsali politickou mapu a dnes jsou druhou nejsilnější stranou v zemi a skoro tak silnou jako Merkelové CDU bez bavorské sestry CSU! A Německo je vůbec nejdůležitější zemí a Ska Kellerová, o níž jste si už přečetli, je šéfkou zelené eurofrakce! Vedle toho, lze počítat s tím, že bude jen hůř, protože němečtí voliči podle věkových skupin na stromu života, hlasovali takto:
Povšimněte si, že mezi německými voliči do 30 let zeleným nemůže Zeleným žádná politická strana konkurovat a do 45 let jen s odřenýma ušima zatím CDU/CSU…
Tím je jasné, jak asi bude vypadat budoucí německá politika. Všechny strany se budou snažit akcentovat ekologická témata! Podle oblíbené metody – dohnat a předehnat! Máme se na co těšit. A Evropa také. Už proto, že jak už bylo řečeno, zelení získávali napříč západní a severní Evropou a to i tam, kde o nich nebylo zatím ani vidu ani slechu. Demonstrující děti mohou být hroznou zbraní! Všechny dotčené vlády budou muset reagovat. Jenom my se dětem smějem, pošklíbáme nebo je ignorujem! Jak dlouho! Gréta je definitivně politickým fenomenem! Bez ohledu na to, zda se nám to to líbí nebo ne /nelíbí/ a začíná vyhrávat! A také rozdělovat Evropu. Co Evropu – dokonce i jednotlivé státy. Stačí se podívat na už rozebírané Německo. Na to kde a jak bodovali zelení a kde AfD!
Čím tmavší odstín, tím větší místní podpora! Hranice mezi NDR a NSR se vrátila! Není z ostnatého drátu a minových polí, ale ta v hlavách je daleko trvalejší a nebezpečnější! Německo dokonale ilustruje jednu z dělících čar v Unii. Kterou sotva něco nebo někdo vygumuje…..
Evropa bude od nyní ještě více bigotněji -zezelená. Začne tlačit stále tvrdší a nesplnitelnější ekologické limity. Protože poslanci europarlamentu, v klasické zanícení páchačů dobra to budou forsírovat. A rozumných ubylo.
Babišovi nepřeji normálně nic dobrého, ale musím uznat, že minimálně co se týče budoucí ekoagendy EU, má jasno. Viz jeho prohlášení ve smyslu, že když to Unie bude dále přehánět, ztratí Evropa další a další výroby ve prospěch Číny a máme fatální problém. Souhlasím! Jenže mnou cloumá zvědavost – jak Babiš a jeho holky pochodí s tímhle stanoviskem u evropských liberálů, pokud se vůbec stanou členy jejich klubu! Vsadí si někdo na to, že když dojde na lámání chleba Babiš a jeho lidé se vzepřou a postaví liberální většině? Ptám se. Nenasazuji na něj! V téhle věci sdílím tytéž obavy.
Jisté je, že nový europarlament bude, v duchu už avizovaného hesla- dohonit a předhonit zelené převzetím jejich témat a tím získat voliče, jak utržený ze řetězu.
Podobně to bude s migranty a posilováním jejich práv! Na ty jsou zelení, ale i liberálvé a socialisté superfořti!
Bude mazec! Který už klidně na podobných agendách Evropského parlamentu může vést ke konci Unie.
Ale i kdybych se mýlil v odhadu toho kam budou europoslanci většinově tendovat / byl bych mimořádně spokojen takovým chybným odhadem/, je tady naprogramován naprosto existenční střet! Konflikt mezi Evropskou radou, která dosud drží zásadní pravomoce a právě europarlamentem. Ten má, ve srovnání s národními poslaneckými komorami, velmi přistřižená křídla. Naštěstí!
Nesmí /zatím/ podávat návrhy evropských nařízení / zákonů/ například. Může je jen a to ještě ne v úplně všech případech – zamítat. Hlavním hráčem je prostě těch 28/27 mužů a žen, stojících v čele svých států.
Tohle se pochopitelně europoslancům hrubě nelíbí a hodlají si vynutit změnu. Protože demokracie je přece demokracie! A oni jsou navíc sdruženi v parlamentních klubech nikoli podle národní příslušnosti nýbrž podle politické orientace! Měli přece tzv. evropské spiztenkandidáty, kteří prý reprezentovali v každé zemi příslušnou národní stranu! Vlastně celou Evropu!
Nevím o někom,kdo by volil české lidovce nebo TOP/Stan kvůli Manfrédu Weberovi nebo Babiše kvůli Verhofstadtovi , respektive Margrethě Vestagerové, atd. atd.. A mimo jejich mateřské země to bude všude stejné!
Nicméně právě oni spitzenkandidáti už dali jasně najevo, že o nejvyšší znovuobsazované evropské funkce budou tvrdě bojovat a že si je nárokují a tentokrát vůbec nehodlají respektovat přání Evropské rady! Ačkoli je to tak zakotveno v Lisabonské smlouvě. Oni, stejně jako jistý český politik, rajtují na tom, že mají mandát od voličů. A basta! Ačkoli Evropská unie NENÍ, de jure stát a další tlak tímto směrem vyvolá v celé řadě států velmi bouřlivé reakce a možná až totální averzi k Unii jako celku.
Jestliže starý europarlament byl mimořádně nebezpečný, tenhle je ještě nebezpečnější!
Výsledkem klidně může být demontáž Unie jako takové. Když ne v této volební periodě, pak už nikoli zanedbatelně pravděpodobně v té další.
Dokonalý příklad jak demokracie může být těžce kontraproduktivní a může doslova zdiskreditovat sama sebe a skvělou myšlenku!
Ještě někdo hodlá plkat o deficitu demokracie v Unii? A také o diktátu Německa Francie? V evropské poslanecké sněmovně, jako v každé jiné, rozhoduje většina hlasů. A protože staré členské země MAJÍ a budou vždycky mít daleko více poslanců než ty nové a protože vidění světa a jeho problémů je na západ, sever a jih většinově jiné než v postkomunistických zemích viz mapky podpory zelených a AfD v Německu, máme co do činění se sudem střelného prachu. Myslím, že doutnák už byl zapálen!
A jestli opravdu EP získá ještě více moci, nemá EU budoucnost! Skončí nikoli vlivem eurodestruktorů, ale díky atrofované demokracii a tzv. proevropským silám.
Šanci na přežití naopak dává velmi opatrný postup a kdybych si měl vybrat, které opatření jednotné Evropě prospěje a podpoří uchování skutečných Evropských hodnot, pak naprosto nejnutnějším krokem by z mého pohledu bylo okamžité zrušení Evropského parlamentu a existence jen Evropské rady a Evropské komise!
Dokončení zítra.